جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

لزوم ايجاد بخش شعر قرآني در جشنواره ي شعر فجر
تاکيد علي عسگري و مسجدجامعي بر ايجاد بخش قرآني در جشنواره ي شعر فجر

نشست خبري نخستين همايش علمي و نمايشگاه شعر و نقاشي
نمايشگاه بهار ايراني فروردين 1386 برگزار مي شود


مراسم توديع ومعارفه مديران جديد شبکه هاي دو و چهار سيمابرگزار شد

از سوي معاون حقوقي وامور مجلس وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي
آخرين وضعيت فعاليت موسسه فرهنگ و توسعه تشريح شد


كوتاه وخواندني


 لزوم ايجاد بخش شعر قرآني در جشنواره ي شعر فجر
 تاکيد علي عسگري و مسجدجامعي بر ايجاد بخش قرآني در جشنواره ي شعر فجر  

"علي عسگري" رييس سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران و "احمد مسجدجامعي" رييس موزه ي ملي قرآن کريم بر ضرورت ايجاد بخش قرآني در جشنواره ي شعر فجر تاکيد کردند.
"علي  عسگري" رييس سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران ضمن اشاره به ارتباط مفاهيم قرآني و ديني با آثار ادبي در طول تاريخ ادبيات فارسي گفت: ديوان شعراي بزرگ ما سرشار از مضامين قرآني است و اين مضامين هميشه راهگشاي فرهنگ ما بوده و اشعار شاعران را غني کرده است و ايجاد بخش قرآني در جشنواره ي شعر فجر مي تواند به عنوان حرکتي تازه در راستاي تشويق جوانان به سمت مفاهيم قرآني تلقي شود  "احمد مسجدجامعي" مدير ملي موزه ي قرآن کريم نيز با اشاره به نخستين دوره ي جشنواره ي شعر فجر گفت: ما در همايش تجليل از خادمان قرآن، بخشي به ادبيات و هنر اختصاص داده شده و جوايزي نيز در حوزه ي ادبيات و شعر قرآني اعطا شده است; جشنواره ي شعر فجر نيز مي تواند با استفاده از تجربيات اين جايزه، بخشي براي شعر قرآني طراحي کند  وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان گفت: جشنواره ي شعر فجر زماني مي تواند موفق عمل کند که باتوجه به ظرفيت هاي خود، بيش ترين حمايت را از لحاظ مادي و معنوي از شاعران داشته باشد.


 نشست خبري نخستين همايش علمي و نمايشگاه شعر و نقاشي
 نمايشگاه بهار ايراني فروردين 1386 برگزار مي شود 

نشست خبري نخستين همايش علمي و نمايشگاه شعر و نقاشي ايران با حضور حبيب اله صادقي، رئيس موزه هنرهاي معاصر و فاطمه راکعي دبير کل همايش در موزه هنرهاي معاصر برگزار شد.
در ابتداي اين نشست " صادقي" ضمن ارزشمند شدن اين همايش افزود: رويکرد اين همايش معرفي نقاشان معاصر ايراني است و تلفيق اين همايش با شعر ايراني هماهنگي بين آواها و رفتارهايي است که بين دو هنر نقاشي و شعر مي  توان رسيد
وي افزود: زبان و ادبيات فارسي يکي از افتخاراتي است که بشريت مي  تواند همواره به آن مباهات ورزد ضمن اين که تنوع بيان در زمان ايراني داراي قابليت  هاي وسيعي است که مي  تواند در دنيا به عنوان يکي از گوشه  هاي رفتاري مثبت تلقي شورئيس مرکز هنرهاي حوزه تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از صحبت  هايش افزود: زبان فارسي به دليل روايت  هايي که داردجز زبانهاي شاخصي محسوب مي  شود که همه نقاشان ما مي  توانند به بهانه آن بسياري از مسايل را به تصوير بکشوي تصريح کرد: در کشور ما نقاشان بزرگ و مطرحي زندگي مي  کنند که مي  توانند دانش بصري و هوشمند خود را به جهانيان روايت کنند و آنها را تحت تاثير هنر خود قرار دهندصادقي گفت : با 30 نفر از هنرمندان برجسته نقاش وارد مذاکره شده  ايم که آثار خود را با رويکرد دو هدف مورد نظر جشنواره وارد همايش کنند تا به امروز نظر آنها در اين مورد مثبت بودن و قرار است اين 30 هنرمند آثار خود را در قالب نمايشگاه به معرض ديد علاقمندان قراردهند .
وي همچنين از برگزاري دو نمايشگاه بزرگ در سال آينده خبر داد و افزود: طبق برنامه  ريزي  هايي که از قبل صورت گرفته قرار است بعد از پايان همايش بهار ايراني دو نمايشگاه در فرانسه و قونيه برپا شود تا زبان و تصوير زيباييهاي هنر ايراني در خارج از کشور هم آشکار ومايان شود .
" فاطمه راکعي"- دبير کل اين همايش در ادامه افزود: اين همايش با حمايت معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و فرهنگستان هنر و مشارکت مرکز تحقيقات شعر و هنر دانشگاه الزهرا دانشکده هنرهاي تجسمي پرديس هنرهاي زيبا دانشگاه تهران و معاونت هنري سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران برگزار مي  شود.وي افزود: اين همايش در بخشهاي مباحث نظري، خلاقيت  هاي هنري و بخش  هاي جنبي برگزار مي  شود که در بحث مباحث نظري، تاثير شعر معاصر بر نقاشي معاصر،  تاثير قديم بر نقاشي سنتي و نوگرا و معاصر، شاعران نقاش و نقاشان شاعر و ساير موضوعات مرتبط با موضوع همايش برگمي شود و در بخش خلاقيت  هاي هنري نيز آثار نقاشان معاصر ايراني که با الهام از اشعار دو تن از شاعران بزرگ ايران موسوي و نيما يوشيج خلق شده است بايد به دبيرخانه ارسال شوند.در بخش جنبي نيز دو نمايشگاه پوسترهاي تايپو گرافي و شعر ايراني و پوسترهاي تايپو گرافي پيامبر اکرم (ص) برگزار مي  شود لازم به ذکر است مهلت ارسال چکيده مقالات و لوح  هاي فشرده آثار بايد تا بيست و پنجم بهمن ماه سال جاري به دبيرخانه رسيده و اصل آثار نيز بايد  بيست و سوم اسفند ماه سال جاري ارسال شود زمان برپايي اين همايش سال آينده در موزه هنرهاي معاصر است .


 مراسم توديع ومعارفه مديران جديد شبکه هاي دو و چهار سيمابرگزار شد  

مديران جديد شبکه هاي دو و چهار سيما طي مراسمي که در سالن کنفرانس معاونت سيما برگزار شد معرفي شدند .
 مراسم توديع دکترحسين کرمي، مديرسابق شبکه چهار و معارفه دکتررضا پورحسين، مدير جديدشبکه چهارسيما و  مهدي فرجي، مديرجديدشبکه دو سيما، با حضورمعاون سيما و جمعي از مديران حوزه سيما برگزار شد . در اين مراسم ضمن تجليل ازتلاشهاي دکترحسين کرمي و دکتر رضاپورحسين، مديران اسبق شبکه چهار و دو سيما، مهدي فرجي بعنوان مدير شبکه دو سيما ودکتر رضا پورحسين بعنوان مدير جديد شبکه چهار سيمامعرفي شدند.


  از سوي معاون حقوقي وامور مجلس وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي
 آخرين وضعيت فعاليت موسسه فرهنگ و توسعه تشريح شد  

        در نشستي با حضور عليرضا ملکيان معاون حقوقي و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و فقيهي مدير کل حقوقي اين وزارتخانه و کرمي دبير شوراي فرهنگ عمومي و نماينده هاي رسانه هاي جمعي برگزار شد
ملکيان طي سخناني به نحوه شکل گيري پرونده موسسه فرهنگ و توسعه ايران و تاسيس شرکت مزبورپرداخت واظهار داشت:هدف اين موسسه اين بود که براي پيشبرد اهداف فرهنگي و سينمايي ارشاد - با توجه به بسته بودن دست موسسات دولتي براي کمک به حوزه فرهنگ - از طريق اين موسسه کمک ها صورت گيرد .وي در ادامه ضمن اعلام مطلب فوق در ادامه ياد آورشد: اين موسسه در سير فعاليت هايش از محدوده وظايف خود خارج و با وارد شدن به فعاليت هاي اقتصادي تخلفاتي از ناحيه دست اندرکاران آن مشاهده      خواستگاه اصلي موسسه اين اموال به وزارت ارشاد باز مي گردد و در سال 1374 اساسنامه موسسه تنظيم مي شود که بر اساس آن اين موسسه دولتي محسوب مي شده است .
ملکيان در ادامه به بخش هايي از اساسنامه اشاره کرد وافزود: ازهمان زمان برخي از افرادي که به نوعي در مديريت موسسه دخيل بودند سعي داشتند اين موسسه را ازدست وزارت ارشاد در کشور خارج کنند وزا. برهمين اساس به صورت غيرقانوني درحالي که طبق اساسنامه هر گونه تغييردرآن بايد با تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد
وي در ادامه با اظهار تاسف از تغيير در اساسنامه ياد آورشد : درسال 1379 اساسنامه را تغيير مي دهند و نقش وزارت ارشاد را در تعيين هيئت مديره و هيئت امنا» کمرنگ مي کنند . اين اتفاق در سال 1380 هم تکرار مي شود و با تغييراتي که در اساسنامه صورت مي گيرد باز هم نقش وزارت ارشاد در موسسه کمرنگ مي شود .
معاون حقوقي وزير ارشاد ياد آورشد :دراواخردوره دولت قبل در شهريور 1384 براي بارچهارم اساسنامه موسسه را تغيير مي دهند و نقش ارشاد را از موسسه حذف مي کنند و با اين تغيير موسسه را خصوصي تلقي مي کنند و اين درحالي است که همه تغييرات اين اساسنامه خلاف قانون و مقررات بوده است .
وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: با شروع به کار دولت جديد وزير ارشاد با اطلاع از اين موضوع دفتر حقوقي را موظف مي کند اساسنامه جديدي را بر اساس حفظ حقوق دولت تنظيم کند و افراد جديدي را به عنوان اعضاي هيئت مديره موسسه معرفي کنند و هيئت مديره موسسه را عزل مي کنند و اين اساسنامه هم به اطلاع اداره ثبت شرکت ها مي رسد . در اين مقطع هيئت مديره مستعفي موسسه شکايتي را مبني برعزل هيئت مديره منصوب صفارهرندي وزير ارشاد جديد در ديوان عدالت اداري مطرح مي کند که منجر به صدور حکم اين ديوان مبني بر انحلال موسسه و انتقال آن به يکي از موسسه هاي فرهنگي زير مجموعه مقام معظم رهبري شده است که به اعتقاد ما اين کار موجب وهن مقام معظم رهبري مي شود .
وي خاطرنشان کرد : شکات به صورت غير مستقيم به ما اعلام کردند که شما به گذشته موسسه کاري نداشته باشيد و موسسه را در وضعيت موجود تحويل بگيريد . ما هنوز به گذشته اين موسسه ورود نکرده ايم . هم اکنون هم که اين موسسه منحل و به يکي از نهادهاي فرهنگي زير نظر مقام معظم رهبري منتقل شده ، براي شکات تفاوتي نمي کند که اين موسسه منحل شود و يا زير نظر مقام معظم رهبري منتقل شود ، آنها هدفشان اين بود که به گذشته اين موسسه کاري نداشته باشند .
معاون حقوقي وزير ارشاد گفت : ما تا به حال به صورت رسمي هيچ موضوعي را با رسانه ها مطرح نکرده ايم و آنچه که رسانه ها خودشان نوشته اند اطلاعاتي بوده که جسته و گريخته از جاهاي مختلف کسب کرده اند ، ما دقيقا نمي دانيم که در اين موسسه چه اتفاقي افتاده است .
علي رضا ملکيان در پايان تصريح کرد : شکات پرونده با جعل و سند سازي راي ديوان عدالت اداري را منحرف کردند و هم اکنون ما به بن بست رسيده ايم .


 كوتاه وخواندني 


جايزه هاي بزرگ پوسترهاي اديان توحيدي
 اهدا» مي شود

امروز با برگزاري مراسم اختتاميه جايزه جهاني اديان توحيدي، جايزه هاي بزرگ مسابقه پوستر اهدا» خواهد شد.
   به نقل از اتاق خبر جايزه جهاني اديان توحيدي، در مراسم اختتاميه علاوه بر سخنراني علي عسگري (رئيس سازمان فرهنگي -هنري شهرداري) و ابراهيم حقيقي (مدير هنري جايزه جهاني اديان توحيدي)، پوسترهاي برگزيده معرفي خواهند شد.قرار است به طراحان پوسترهاي نخست تا سوم علوه بر لوح تقدير به ترتيب 15، 10 و 5 هزار دلار جايزه نقدي اعطا شود. يک جايزه ويژه به مبلغ 10 هزار دلار نيز از سوي موزه امام علي (ع) به يکي از پوسترها تعلق خواهد گرفت. پوسترهاي جايزه جهاني اديان توحيدي را صادق قره مصطفي از ترکيه، رنه ونر از سوئيس الخاندرو ماگالانس از مکزيک به همراه آيدين آغداشلو و فرشيد مثقالي از ايران داوري کرده اند.
نخستين دوره جايزه جهاني اديان توحيدي امسال با همت سازمان فرهنگي -هنري شهرداري و توسط موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد.
اين جايزه در چهار بخش هنرهاي تجسمي شامل پوستر، نقاشي، حجم سازي و عکاسي طراحي شده و امسال اولين دوره آن به مسابقه پوستر اختصاص داشت.

موزه ي هنرهاي معاصر کرمان فردا گشايش مي يابد

پس از سه سال مرمت و بازسازي، فردا موزه ي هنرهاي معاصر کرمان براي چهارمين بار در تاريخ 60  ساله اش، گشايش مي يابد.
 با پايان يافتن فاز نخست احداث و مرمت موزه ي صنعتي کرمان، موزه ي هنرهاي معاصر اين شهر، 25 دي ماه جاري بازگشايي مي شود.  ساخت اين موزه از اواخر سال 82 آغاز شده و در حال حاضر با راه اندازي 10 گالري، کتابخانه ي تخصصي و بخش اداري، فعاليت خود را آغاز مي کند.
علي سلطاني - رييس موزه ي هنرهاي معاصر کرمان - در اين باره توضيح داد: در چهار بخش نمايشگاهي موزه، دو نگارخانه به حدود 50 اثر نقاشي رنگ روغن، آب رنگ، مجسمه ها و تنديس هاي زنده ياد سيدعلي اکبر صنعتي زاده، اختصاص يافته که به صورت دايمي نمايش داده شوند.
او اضافه کرد: در نگارخانه ي ديگري نيز آثار زنده ياد سهراب سپهري، که از سوي خانواده ي وي به موزه ي هنرهاي معاصر کرمان اهدا شده اند، ارايه خواهند شد.
سلطاني گفت: همچنين يک گالري به نام "تنديس"، مختص آثار شخصي، تنديس، لوح ها، نشان ها و يادگاري هاي استاد صنعتي و يک گالري هم با عنوان "آبي"، وسايل شخصي، يادداشت ها و يادگاري هاي سهراب سپهري را دربر گرفته است.
  
"کينه 2" در جشنواره فيلم فجر به نمايش درمي آيد

فيلم سينمايي "کينه 2" به کارگرداني تاکشي شيميزو با بازي سارا ميشل گلار در بخش بين الملل بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر اکران مي شود.
 فيلم هاي سينمايي "کينه 2" ساخته تاکشي شيميزو، "اديسون" به کارگرداني ديويد جي بورک و  "خشمگين يک داستان واقعي" کاري از جاگ ماندرا در بخش بين الملل جشنواره فجر امسال به نمايش درمي آيد. "کينه 2" محصول 2006 آمريکا و اثري در ژانر دلهره، تعليق و وحشت است و قسمت نخست آن در سينماهاي تهران در حال اکران است.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته