جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4390

فرماندار فيروزکوه خبر داد؛
واگذاري 80 واحد مسکوني از پروژه 176 واحدي کوهسار فيروزکوه

مدير کل استاندارد همدان خبر داد؛
ممنوعيت فعاليت شهربازي‌هاي فاقد گواهي ايمني از ابتداي سال آينده


مسئولان عملکرد خود را ارزيابي کنند

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان:
پرت آب در شبکه آبرساني شهرهاي خوزستان 35 درصد است


ظرفيت خيرين فيروزکوه به سمت هوشمندسازي مدارس سوق داده مي‌شود


ايران زمين


در استان


خبر


 فرماندار فيروزکوه خبر داد؛
 واگذاري 80 واحد مسکوني از پروژه 176 واحدي کوهسار فيروزکوه 

 فيروزکوه - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان فيروزکوه از واگذاري قطعي 32 واحد از پروژه مسکن 176 واحدي کوهسار طي روزهاي آينده و واگذاري 48 واحد ديگر آن تا پايان سال در صورت برقراري انشعابات خبر داد.ابوالقاسم مهري در گفت‏وگو با خبرنگار آفرينش در تشريح اين مطلب افزود: در صورت اتصال به‏موقع انشعابات آب، برق و گاز در اين پروژه، بلوک‏هاي دو، سه، چهار، پنج و هشت اين پروژه تا پايان سال واگذار مي‏شود. وي گفت: هم‏اينک واحدهاي بلوک‏هاي چهار و پنج اين پروژه به طور کامل آماده‏سازي شده و از خدمات آب، برق و گاز برخوردار است و طي روزهاي آينده تحويل صاحبان آنان خواهد شد.

اين گزارش حاکي است؛ فرماندار شهرستان فيروزکوه از همان روزهاي آغازين قبول مسئوليت فرمانداري فيروزکوه با فراخواني دستگاه‏هاي خدمات‏رسان و با ايجاد هماهنگي کامل بين آن‌ها با حضور شهردار، رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي، رئيس اداره راه و شهرسازي، پيمانکار و مشاور پروژه 176 واحدي کوهسار فيروزکوه، خواستار تسريع در خدمات‏رساني به متقاضيان اين واحدها شد.

پروژه مسکن 176 واحدي کوهسار در 11 بلوک در گذشته جزو پروژه‏هاي پنج ساله استيجاري به شرط تمليک بود که بنا به دستور رئيس جمهور مبني بر کمک به اقشار کم‏درآمد و محروم، به مسکن مهر 99 ساله تبديل شد. گفتني است تا پايان سال 91، يک‌هزار و 325 واحد مسکن مهر شامل 525 واحد خرده مالکي و 750 واحد 99 ساله در فيروزکوه واگذار مي‏شود.


 مدير کل استاندارد همدان خبر داد؛
 ممنوعيت فعاليت شهربازي‌هاي فاقد گواهي ايمني از ابتداي سال آينده 

 همدان – محبوبه يادگاري

مدير کل استاندارد همدان گفت: اين اداره کل از ابتداي سال 92 از فعاليت شهربازي هاي فاقد گواهي ايمني ممانعت به عمل خواهد آورد. فرهاد تيموري ضمن تاکيد بر لزوم استانداردسازي وسايل و تجهيزات بازي در مراکز تفريحي، اظهار داشت: بروز هرگونه حادثه در واحدهايي که به اين اداره کل معرفي نشده باشند و يا بدون اخذ گواهي ايمني اقدام به بهره‌برداري کرده باشند به عهده بهره برداران و شهرداران خواهد بود.

تيموري با بيان اينکه بهره‌برداري از تجهيزات فاقد گواهي ايمني ممنوع است، افزود: شهرداران شهرهاي استان همدان بايستي ضمن اعلام ليست مراکز تفريحي داراي اين تجهيزات، به بهره برداران موکداً اعلام کنند که در فرصت باقيمانده تا فصل بهره‌برداري از اين تجهيزات نسبت به رفع نواقص و دريافت گواهي ايمني اقدامات لازم را انجام دهند.

وي ادامه داد: با توجه به بروز حوادث ناگوار حين بهره‌برداري از وسايل بازي در شهربازي هاي غير ايمن که منجر به فوت و يا مصدوميتهاي شديد گرديده است، مراجع قضايي علاوه بر بهره برداران، درصدي از قصور را به عهده شهرداريها اعلام نموده است. تيموري تاکيد کرد: بنابراين ضروري است جهت جلوگيري از بروز حوادث مشابه احتمالي سريعا اقدامات مقتضي انجام شده و از صدور مجوز بهره‌برداري و اجازه استفاده از تجهيزات جديد فاقد گواهي ايمني اکيداً خودداري شود.


 مسئولان عملکرد خود را ارزيابي کنند 

 کرج - خاکپور

فرماندار کرج گفت: با توجه به قرار گرفتن در آخرين روزهاي سال، لازم است که مسئولان عملکرد فعاليتهاي خود را مورد ارزيابي قرار دهند. به گزارش روابط عمومي فرمانداري کرج، مهدي ايران نژاد در جلسه شوراي آموزش و پرورش که در ناحيه 4 آموزش و پرورش کرج برگزار شد، در جمع اعضاي اين شورا با بيان اين مطلب افزود: لازم است در اين روزهاي پاياني سال با ارزيابي قرار دادن عملکردمان، امسال را با سال گذشته مقايسه کرده و در راستاي خدمت‌رساني هر چه بيشتر به شهروندان گامهاي موثرتري را برداريم.

اين مسئول خاطرنشان کرد: مسئولان نظام در رده‌هاي مختلف مديريتي بايد خدمت به مردم را که همواره در عرصه‌هاي گوناگون انقلاب حضور مستمر و فعالي داشته‌اند از اولويت‌هاي خود بدانند.ايران نژاد در ادامه اظهار داشت: هرچه مسئولان با يكديگر هم‌افزايي و همفكري داشته باشند، به تناسب آن شاهد كارهاي بزرگي در زمينه‌هاي مختلف به‌ويژه خدمات‌رساني به مردم خواهيم بود.

وي يادآور شد: از مديران چهار ناحيه آموزش و پرورش درخواست مي‌شود که در ستاد اسکان نوروزي آموزش و پرورش شهرستان کرج فعالتر از گذشته فعاليت داشته باشند تا از اين طريق بتوانيم شاهد خدمت‌رساني مطلوبتري به هموطنان و مسافران نوروزي باشيم.

اين مسئول خاطرنشان کرد: هرچه خدمت رساني به شهروندان مطلوبتر از گذشته باشد، مسافران به همراه خانواده هايشان مي توانند لحظات شادي را در کرج سپري کنند.


 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان:
 پرت آب در شبکه آبرساني شهرهاي خوزستان 35 درصد است 

 اهواز - سيد مهدي محمدي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت : پرت آب در شبکه هاي آبرساني شهرهاي استان حدود 35 درصد است که علت اصلي آن استفاده از انشعابهاي غيرمجاز است. مهندس محمدعلي صنيعي نژاد در نشست خبري با خبرنگاران با اشاره به وفور انشعاب‌هاي غيرمجاز آب و مشکلاتي که در اين خصوص به اين شرکت تحميل مي‌شود افزود: 25درصد پرتي آب شبکه مربوط به انشعابهاي غيرمجاز و علت 10درصد پرت آب ناشي از فرسودگي شبکه آبرساني است.وي از اين مساله به عنوان يکي از معضلات اجتماعي استان نام برد و از رسانه ها خواست با فرهنگ سازي در اين زمينه ، اين شرکت را در خدمت رساني بيشتر به مردم ياري کنند.صنيعي نژاد از مبلغ 470 ميليارد ريالي مطالبات شرکت از مشترکين به عنوان مشکلي ديگر که همچنان گريبانگير اين شرکت است نام برد و از مشترکين بدهکار خواست بدهي خود را پرداخت کنند تا اين شرکت بتواند به پروژه هاي عمراني خود شتاب بخشد.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب از شروع مرحله دوم فروش 2 هزار و 700 ميليارد ريال اوراق مشارکت براي اجراي طرح هاي فاضلاب استان با مجوز وزارت نيرو خبر داد و گفت: با فروش اين اوراق با نرخ سود 20درصد امکان تامين مالي پروژه هاي فاضلاب فراهم خواهد شد.صنيعي نژاد افزود: با فروش دو هزار و 700 ميليارد ريال مرحله نخست اوراق مشارکت در سال گذشته بسياري از پروژه هاي فاضلاب شهرهاي استان کليد خورد و هم اکنون در بيش از 172جبهه کاري طرح هاي فاضلاب فعال است.وي از کلنگ زني پروژه احداث فاضلاب شهر مسجدسليمان از محل فروش اوراق مشارکت خبر داد.

تزريق اعتبار ناشي از فروش اوراق مشارکت؛ گامي بلند براي شتاب بخشي به طرحهاي فاضلاب

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب در ادامه اين نشست با بيان اينکه در زمينه فاضلاب داراي عقب ماندگي هاي زيادي هستيم افزود: پيشرفت 32درصد شبکه هاي فاضلاب در 16شهر از 57 شهر استان زيبنده استان نيست ولي با اين حال اميدواريم با تزريق اعتبار ناشي از فروش اوراق مشارکت گامي بلند براي شتاب بخشي به طرحهاي فاضلاب برداشته شود.

صنيعي نژاد ، حفاري هاي موجود ناشي از اجراي طرح هاي فاضلاب در شهرهاي استان را يک حسن و نه يک مشکل دانست و گفت: براي اجراي طرح فاضلاب چاره اي جز حفاري و کندن خيابانها نيست و اين يک افتخار است که توانسته ايم در جاي جاي استان طرحهاي فاضلاب را اجرا کنيم.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان با اشاره به اينکه در ابتداي شکل گيري شرکتهاي آب و فاضلاب 22 شهر زيرپوشش داشتيم ولي هم اکنون به 57شهر رسيده است افزود: يکي از مشکلات اين شرکت تامين مطمئن آب آشاميدني سالم و بهداشتي شهرهاي جديد بود که به لطف الهي هم اکنون مشکل خاصي نداريم. وي با بيان اينکه براي تامين آب مورد نياز شهرها از 116حلقه چاه و برداشت روزانه 402هزار مترمکعب براي 27شهر استان استفاده مي‌شود گفت: آب 30شهر استان نيز با برداشت و تصفيه 558 هزار متر مکعب از منابع سطحي انجام مي‌شود.

رييس هيات مديره شرکت آب و فاضلاب خوزستان با بيان اينکه در زمان تشکيل اين شرکت، توليد روزانه آب شهرهاي استان 337هزار مترمکعب بود افزود: اين مقدار هم اکنون به 960هزار متر مکعب رسيده است.صنيعي نژاد با ارايه آمار مقايسه اي از کارهاي انجام شده در دولت هاي نهم و دهم گفت: در سال 1384 حدود سه هزار و 300کيلومتر شکه آبرساني داشتيم ولي هم اکنون طول شبکه به هفت هزار و 700 کيلومتر رسيده است.


 ظرفيت خيرين فيروزکوه به سمت هوشمندسازي مدارس سوق داده مي‌شود 

 فيروزکوه - ايرج صادقعلي

مدير آموزش و پرورش شهرستان فيروزکوه از برنامه ريزي براي استفاده از ظرفيت خيرين مدرسه ساز شهرستان در مقوله هوشمندسازي مدارس خبر داد.يعقوب ايماني در گفت وگو با آفرينش اظهارکرد:هم اينک در شهرستان فيروزکوه غير از تخريب و نوسازي برخي مدارس روستايي، نيازي به تاسيس مدرسه جديد وجود ندارد.

وي گفت: مدارس روستاهاي شهرآباد،جليزجند، هرانده و زرين دشت از بخش مرکزي نياز به تخريب و بازسازي دارند و از آنجايي که انجام اين مهم در اختيار اداره کل نوسازي استان تهران است، توانمندي خيرين مدرسه ساز شهرستان فيروزکوه به سمت و سوي هوشمندسازي سوق داده مي‌شود.

ايماني از برگزاري چهار جلسه با خيرين از آغاز سال تحصيلي جديد تاکنون خبر داد و افزود: در اين مدت بهسازي فضاي کلاس ششم مدرسه اميرکبير و هوشمندسازي يک کلاس درس در مدرسه هاتف از محل کمک هاي خيرين اجرايي شده است.

وي خاطرنشان کرد: شماره حساب سيبا 0106962726003 مجمع خيرين مدرسه ساز شهرستان فيروزکوه آماده دريافت کمک هاي نقدي شهروندان و هموطنان است.مدير آموزش و پرورش شهرستان فيروزکوه همچنين از حضور خيرين شهرستان در جشنواره قطبي خيرين در دماوند در آينده اي نزديک خبر داد و تصريح کرد: دو مقوله مهرورزان کوچک با هدف فرهنگ سازي براي دانش آموزان و پس انداز نيکيها به منظور اشاعه اين فرهنگ در بين فرهنگيان در اين جشنواره مطرح شده و مورد بررسي قرار مي گيرد.مجمع خيرين مدرسه ساز فيروزکوه داراي 130 عضو دائمي است که 25 نفر از آنان فعالانه به خدمت رساني مشغول هستند.


 ايران زمين 

 بودجه عملياتي شفافيت شهرداري را به اوج مي‌رساند

مشهد - اعظم اعظمي

شهردار مشهد از تصويب نخستين بودجه عملياتي کشور با مبلغ 9هزار و 500 ميليارد تومان براي مشهد خبر داد و گفت: بودجه عملياتي مشخص مي‌کند که در هر بخش و هر واحد و براي هر برنامه‌اي چه ميزان هزينه شود. پژمان با بيان اينکه با تحقق بودجه عملياتي شهرداري در سال آينده شاهد تحولات زيادي در شهر خواهيم بود، افزود: در بودجه عملياتي شهرداري 614 فعاليت پيش‌بيني شده است که حجم، محل، بودجه اختصاصي و ... آن کاملا مشخص است که سند برجسته شهرداري محسوب مي‌شود.به گفته وي در سال آينده 1130 ميليارد تومان از بودجه عملياتي در حوزه حمل و نقل عمومي و ترافيک مشهد براي بهبود وضعيت هزينه خواهد شد.پژمان همچنين در خصوص اينکه بعد از اين دوره تمايل ندارد به عنوان شهردار در شهرداري خدمت کند، عنوان کرد: نه بحث ناز کردن و نه تعارف است، من قائل به اين هستم که دوره‌هاي مديريتي بيش از 5 الي 6 سال به نفع خود مجموعه هم نيست و بايد افراد مجرب‌تر بيايند.

واحدهاي صنعتي نيازمند سرمايه در گردش، اولويت بندي مي شوند

کرج - خاکپور

استاندار البرزبا بيان اينکه صنايع نيازمند سرمايه در گردش، اولويت بندي مي شوند، گفت: تامين سرمايه در گردش براي صاحبان صنايعي که نيازمند حمايت هستند تسکيني موقتي است که در درازمدت پاسخگوي آنان نيست. به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني استانداري البرز، دکتر اصغر عربيان در حاشيه همايش «تجليل از جهادگران عرصه اقتصادي» استان البرز که با رويکرد «اقتصاد مقاومتي» برگزار شده بود، گفت: صاحبان صنايع بايد از طريق رقابت و افزايش بهره وري وکاهش هزينه تمام شده کالاهاي خود بتوانند به فعاليت خود ادامه دهند. عربيان تصريح کرد: تلاش کرديم موانع اقتصادي را که پيش روي صنعتگران است برداريم و کارخانه اي که منجر به تعطيلي و بيکاري شود نداشتيم و مشکل سرمايه در گردش با اولويت از سوي بانک ها در حال تامين است هرچند که سرمايه در گردش کمک موقتي است و در دراز مدت به نفع صاحبان صنايع نيست. 

استاندار البرز:

طرح مکنا در البرز؛ گام مهمي براي تکريم ارباب رجوع و خدمتگزاري به مردم است

کرج ـ فائزه باقري

با حضور دکتر عربيان استاندار البرز، سردار گودرزي فرمانده انتظامي استان البرز، ايران نژاد فرماندار کرج، سرهنگ خيرخواهان فرمانده نيروي انتظامي شهرستان کرج، رجبي معاون سياسي امنيتي استاندار وجمعي از خانواده معظم شهدا و معتمدين محلي، کلانتريهاي دهقان ويلا و شهرک طالقاني فرديس کرج افتتاح شد. به گزارش خبرنگار آفرينش در اين مراسم عربيان استاندار البرز گفت: تلاش پليس در برقراري و حفظ امنيت ستودني است و بنده به نمايندگي از مردم از تمامي کارکنان انتظامي تشکر و قدرداني مي کنم.

طرح مکنا در البرز؛ گام مهمي براي تکريم ارباب رجوع و خدمتگزاري به مردم است

وي همچنين در ادامه به اجرايي شدن طرح مکنا در استان البرز اشاره کرد و گفت: طرح مکنا و خوشايندسازي استان البرز گام مهمي براي تکريم ارباب رجوع و خدمتگزاري به مردم است. به گفته وي با اجرايي شدن اين طرح در سطح کلانتريهاي استان البرز از يک طرف شاهد تغيير نگاه مردم به مجموعه پليس هستيم از طرف ديگر روحيه و انگيزه مأموران نيز براي خدمتگزاري صادقانه به مردم افزايش يافته است.

پليس در برابر ناهنجاران و خلافکاران هرگز اغماض و گذشت نخواهد داشت

فرمانده انتظامي استان البرز نيز در آيين افتتاحيه کلانتري 46 دهقان ويلا و کلانتري شهرک طالقاني فرديس کرج گفت: پليس در کنار اقتدار خود تبسم دارد و مردم محور است اما در برابر ناهنجاران و خلافکاران هرگز اغماض و گذشت نخواهد داشت. سردار احمد علي گودرزي با اشاره به اهميت و نقش امنيت در جامعه گفت: يکي از مأموريتهاي ذاتي پليس ايجاد امنيت و آرامش براي شهروندان است و براي انجام اين مأموريت تمام تلاش و توان خود را به کار خواهد برد چرا که ايجاد و حفظ امنيت و احساس آن يکي از مطالبات به حق مردم است.وي افزود: اقتدار پليس زماني حاصل مي‌شود که در کنار مردم باشد و بتواند اعتماد آنان را به خود جلب کند زيرا اقتدار بدون اعتماد مردمي نَه تنها امنيت اجتماعي را به بار نخواهد آورد بلکه باعث ايجاد شکاف و فاصله بين مردم و پليس خواهد شد.

پليس ايران اسلامي يک پليس مردم محور است

گودرزي ادامه داد: امروزه پليس ايران اسلامي يک پليس مردم محور است و فعاليتها، اقدامات و برخوردهاي آنان نيز برگرفته از منش و موازين اسلامي است به همين خاطر شاهد هستيم که مردم بيش از گذشته به پليس اعتماد دارند و با مشارکت خود در ايجاد و حفظ امنيت، خود را از پليس جدا نمي دانند. فرمانده انتظامي استان البرز گفت: ما خدمتگزار مردم هستيم و اين براي ما يک افتخار بزرگ است.

مخالف شادي مردم در مراسم چهارشنبه آخر سال نيستيم

وي درخاتمه با اشاره به چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: ما مخالف شادي عده اي که مي خواهند آئين مربوط به چهارشنبه آخر سال را اجرا کنند نيستيم اما برابر قانون و طبق درخواستها و مطالبات مکرر مردم، چنانچه برخي بخواهند از اين فرصت سوء استفاده کنند و با رفتارهاي نامتعارف و ناهنجار خود براي ديگران مزاحمت ايجاد کنند با آنها برخورد قانوني صورت خواهد گرفت و اين افراد پس از دستگيري تحويل مراجع قضايي خواهند شد و خودروي آنها نيز تا تاريخ 15 فروردين ماه سال 92 در توقيف پليس خواهد بود.

گفتني است در اين مراسم سروان «تيمور مرادي» به عنوان رئيس کلانتري شهيد طالقاني فرديس و سروان «محسن خرمي نيا» به عنوان رئيس کلانتري دهقان ويلا انتخاب شدند.

رئيس شوراي اسلامي نسيم شهر:

خبرنگاران بازوي پرتوان مسئولان هستند

بهارستان - اصغري

رئيس شوراي اسلامي نسيم شهر با اشاره به اينکه خبرنگاران بازوي پرتوان مسئولان هستند، گفت: طي سال جاري اصحاب رسانه تعامل مطلوبي را با مديريت شهري داشتند. به گزارش خبرنگار ما، حسينعلي بابايي در نشست مشترک خبري با شهردار نسيم شهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز نقش رسانه و خبر بر هيچ کس پوشيده نيست که در صورت پرداختن به وظايف خويش مي توانند در حوزه هاي مختلف تحول آفرين باشند.

وي افزود: با توجه به شرايط حساس منطقه و کشور، خبرنگاران بايد شرايط موجود را در نظر بگيرند و از پرداختن و دامن زدن به مسائل حاشيه اي پرهيز کنند، در واقع رسانه ها بايد بر اساس رسالت خطيري که بر دوش کشيده اند، تلاش کنند تا با قلم خود براي شهر و شهروندان دستاوردهاي مهمي را به دست بياورند. اين مسئول، اتحاد و همدلي بين شهرهاي گلستان و نسيم شهر را يک امر مهم و ضروري دانست و عنوان کرد: نبايد با تفکرات غلط خود بخواهيم بر اتحاد و همدلي که امروز بين اين دو شهر مهاجرنشين و پرجمعيت ايجاد شده، خدشه اي وارد کنيم.

تعامل اصحاب رسانه با مديريت شهري مطلوب است

رئيس شوراي اسلامي نسيم شهر در ادامه اين نشست ضمن قدرداني از تلاشهاي خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه اصحاب رسانه شهرستان بهارستان طي سال با شوراي شهر و شهرداري تعامل و همکاري خوبي داشتند که اين تعامل موجب رشد و توسعه شهري شده است.بابايي، ضمن قدرداني از فعاليتهاي صورت گرفته در حوزه شهري نيز اظهار داشت: هم اکنون نسيم شهر در مسير عمران و آباداني قرار گرفته و به جرات مي توان گفت که با چنين رويکردي اين منطقه در آينده نه چندان دور به يکي از شهرهاي مهم و زيباي استان تهران تبديل خواهد شد.

رئيس شوراي اسلامي نسيم شهر ادامه داد: امروز شوراي اسلامي نسيم شهر با خرد جمعي از اهم فعاليتهاي شهرداري حمايت مي کند که اين امر باعث شده که اين منطقه طي يکسال اخير روند رو به رشدي در همه عرصه ها داشته باشد.

کسب درآمد در نسيم شهر روند خوبي داشت وي، تحقق بودجه پيش بيني شده از سوي شورا و نيز صرف بيش از 60 درصد آن به فعاليتهاي عمراني را بخشي از توفيقات شهرداري دانست و يادآور شد: برغم مشکلات اقتصادي که امروز آثار آن را همه مشاهده مي کنيم، در نسيم شهر شاهد روند خوبي در حوزه کسب درآمد به ويژه تحقق بودجه سال بوديم که اين امر نشان از مديريت توانمند شهردار نسيم شهر بوده است.

اين مسئول در ادامه با اشاره به نبود درآمد پايدار اکثر شهرهاي استان تهران نيز گفت: نسيم شهر از نداشتن درآمد پايدار محروم است ولي با برنامه‌هايي که در دست اقدام است، در آينده نه چندان دور شاهد چشم انداز خوبي در اين شهر خواهيم بود.


 در استان 

 دماوند؛ نامي آميخته با فرهنگ، سنت و هنر

دماوند - ايرج صادقعلي

دماوند از معدود مناطق آميخته با فرهنگ اساطيري مردم اين مرزوبوم است و مظهر آزادي و دربندکردن ظلم و بيداد ضحاک به دست کاوه آهنگر است و به جرات مي توان گفت کمتر ايراني است كه عظمت قله دماوند او را شيفته نکرده باشد.

دماوند يکي از کهن ترين شهرهاي ايران مي باشد که در تاريخ روايي بنياد اين سرزمين، به زمان کيومرث مي رسد. آثار و شواهد بدست آمده در دماوند حکايت از حضور انسان از قديمي ترين دوران حيات بشر دراين سرزمين دارد. بنابه گفته گوبينر در قدمت و سابقه دماوند ترديدي نمي توان داشت و به سبب همين قدمت و اهميت، هفتادويک سال پيش به پيشنهاد دمرگان فرانسوي شهر دماوند و روستاهاي اطراف آن به عنوان اثري ملي در فهرست آثار ملي ايران به شماره 56 به ثبت رسيد.

وجود طبيعت بکر وزيبا درکنار موقعيت تاريخي و جغرافيايي دماوند را به سرمايه اي ناشناخته و خطه اي خوش آب وهوا براي جذب گردشگران تبديل کرده است. شهردماوند با برخورداري از مجموعه تاريخي، طبيعي و گردشگري در سال 1390، از سوي هيات دولت به عنوان شهر نمونه گردشگري انتخاب شد و اين شهرکهن با وجود کوه هاي سربه فلک کشيده و زيبا ، باغات سرسبز و بکر، دو رود پرآب تار و مشکين چه ميان شهر و دامنه سلسل جبال البرز، کوچه باغ هاي طبيعي و جذاب و اماکن تاريخي و ميراث فرهنگي قابليت هاي و جذابيتهاي بسياري براي گردشگران و توريستها دارد. همچنين وجود اماکن گردشگري دماوند از قبيل قلعه عسگرکيلان، غار رودافشان (بزرگترين غار تالاري کشور)، قله بلند و نمادين دماوند که شهره جهاني دارد، چشمه اعلاء، مسجدجامع، برج شبلي و بسياري موارد ديگر همه وهمه موجب شده تا دماوند در زمره شهرهاي گردشگري – تاريخي و علمي قرار بگيرد که از اين ميان به توضيح کوتاهي از مهمترين آثار ديدني و تاريخي وگردشگري در ذيل بسنده مي کنيم زيرا دماوند بيش از 500 اثر تاريخي و فرهنگي با قدمتي تاريخي بسيار دارد.

مسجد جامع دماوند و برج يادمان شيخ شبلي

مسجد جامع دماوند با بيش از هزارسال قدمت از قديمي ترين مساجد تاريخي استان تهران و در زمره نخستين مساجد ساخته شده درقرن پنجم هجري قمري است، در ورودي اين مسجد دو سنگ بزرگ قرار گرفته که در يکي فرمان شاه عباس صفوي و در ديگري تاريخ طاعون ثبت گرديد. اين بناي ارزشمند در سال 1314در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد. بقعه و برج يادمان شبلي از ديگر جاذبه هاي تاريخي دماوند به شمار مي رود که در قسمت شرق شهردماوند در کنار رودتار و کوه شير و نيل و همچنين پارک گردشگري 80 هکتاري قرار گرفته است.

چشمه اعلا و آبشار تيزاب

آب معدني چشمه اعلا از شهرت جهاني برخوردار است و پارک اطراف اين چشمه براي استراحت و زدودن خستگي از تن و روان مسافران مناسب است. آبشار تيزاب در فاصله پنج کيلومتري از شمال دماوند بعد از روستاي دشتمزار منطقه زيبايي است که روح هر بيننده اي را مي نوازد، اين تنگه 5/1کيلومتري به نام تيزآب از طبيعتي کاملا بکر برخوردار و گويا به علت آب ترش مزه آن به تيزآب معروف شده است.

گفتني است آب اين چشمه خواص فراواني براي بيماري هاي گوارشي و پوستي دارد.

کوه هاي سربه فلک کشيده و زيباي دماوند

شهردماوند داراي 11 قله با ارتفاعي بيش از چهار هزار متر در کنار قله هاي بسياري با ارتفاع کمتر از دو هزارو800 متر مکان مناسبي براي توريست هاي ورزشي وگردشگران محسوب مي‌شود.


 خبر 

 کسب عنوان واحد نمونه استاني تحقيق و توسعه توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان –ر اعي

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در مراسم تجليل از واحدهاي نمونه در حوزه تحقيق و توسعه، پژوهش هاي صنعتي و معدني و فني و مهندسي سال 90 ، موفق به کسب عنوان واحد نمونه استاني تحقيق و توسعه و دريافت لوح تقدير و تنديس شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ،‌ دکتر ايرج سلطاني مدير تحقيق و توسعه شرکت فولاد مبارکه در حاشيه اين همايش که در سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان برگزار شد گفت: تجارب جهاني برنامه‌هاي توسعه نشان مي‌دهند که آنچه موجب تحول و پيشرفت هاي چشمگير در دنيا و به ويژه در عصر حاضر شده، تحقيق و توسعه بوده است. جوامعي که داراي توسعه شتابان تر هستند و از اقتدار اقتصادي برخوردارند آنهايي هستند که يک برنامه منسجم و موزون تحقيق و توسعه اي را در دستور کار خود قرارداده‌اند چراکه نقش تحقيق و توسعه در دنيا چنان گسترش يافته و مورد پذيرش قرارگرفته است که هر نوع سياست و برنامه ريزي صحيح در هر زمينه، خود به پشتوانه هاي تحقيق و توسعه نيازمند است.

سلطاني افزود: باتوجه به ضرورت نقش واحدهاي تحقيق و توسعه در دنياي صنعتي امروز، سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان همگام با سياست وزارت متبوع، براي انتخاب واحد R&D نمونه استاني و کشوري، ملاکها و دستورالعملهايي را مورد پايش قرارداد که خوشبختانه از بين شرکت کنندگان در اين ارزيابي و با بررسيهاي متعددي که در اين رقابت صورت گرفته،‌ فولاد مبارکه توانست به عنوان واحد نمونه استاني دست يابد.سلطاني تعداد پروژه هاي تحقيقاتي انجام شده در فولاد مبارکه را از جمله ديگر ملاک هاي اين ارزيابي برشمرد و افزود: فولاد مبارکه با 700 پروژه خاتمه يافته توانسته رتبه بالايي را به خود اختصاص دهد و اين در حالي است که اين مجتمع توليدي 150 پروژه با همکاري دانشگاه هاي مختلف کشور را در مراحل برنامه ريزي و اجرا دارد. علاوه بر اين تنوع پروژه ها نيز از ديگر مواردي است که در فولاد مبارکه مورد توجه بوده و وضعيت بسيار خوبي متناسب با نياز شرکت را فراهم نموده است.

مديرتحقيق و توسعه فولاد مبارکه با اشاره به سطح کيفي بالاي پروژه هاي انجام شده در فولاد مبارکه تصريح کرد: کيفيت پروژه هاي تحقيقاتي در کاربردي بودن آنهاست و اينکه تا چه حد توانسته مشکلات يک سازمان را حل کند که خوشبختانه در اين زمينه هم فولاد مبارکه توانسته رويکرد مسئله محور و تقاضا محور را دنبال کند و پروژه هاي تحقيقاتي براساس نيازهاي سازمان طرح شده و تعريف شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته