جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2677

وزير علوم در مراسم افتتاح جشنواره پژوهش و فن آوري کشور:
يارانه کود و سم کشور تقريبا برابر اعتبارات پژوهشي است

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
شور دوم طرح ساماندهي شهريه دانشجويان در کميسيون بررسي شد

با حضور رييس جهاددانشگاهي;
مراسم تقدير از برگزيدگان سومين جشنواره بهداشت خانواده برگزار شد


زنگ آفرينش


کوتاه و خواندني


 وزير علوم در مراسم افتتاح جشنواره پژوهش و فن آوري کشور:
 يارانه کود و سم کشور تقريبا برابر اعتبارات پژوهشي است  

آنا: مراسم افتتاحيه جشنواره پژوهش و فن آوري کشور، صبح ديروز با حضور وزير علوم، تحقيقات و فن آوري در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي برگزار شد.
دکتر محمد مهدي زاهدي در اين مراسم طي سخناني با اشاره به اينکه پژوهش فرآيند توليد علم و فن آوري و به کارگيري يافته هاي پژوهشي است، افزود: منبع اصلي معرفي و ترويج پژوهش در طول تاريخ، امام جعفر صادق (ع) بوده اند و در حقيقت نورافشاني پژوهشي مرهون آن امام بزرگوار است.
وي با بيان اين که هرچه به سطوح اجرايي و واقعيت هاي کشور نزديک مي شويم ديدگاه پژوهشي کمتر مشاهده مي شود، اظهار داشت: هم اکنون که با مبناي فکري انقلاب اسلامي، کشور را اداره مي کنيم نبايد در اهميت و جايگاه پژوهش ترديدي وجود داشته باشد و سخنان مديران ارشد نظام به ويژه مقام معظم رهبري هم اين موضوع را تاييد مي کند.
وزير علوم به عدم توجه به جايگاه پژوهش اشاره کرد و گفت: يارانه بنزين در سال جاري سه برابر اعتبارات پژوهشي و يارانه کود و سم کشور نيز کمي کمتر از اعتبارات پژوهشي است.
وي تعداد پژوهشگران را از عوامل موثر بر پژوهش در کشور دانست و افزود: تعداد پژوهشگران در ميليون نفر جمعيت يک کشور از شاخص هاي ارزيابي جهاني براي تعيين ميزان پيشرفت آن هاست اما متاسفانه آمارگيري جامعي در کشور ما در اين زمينه وجود ندارد و تخمين ها حدود هزار و 200 پژوهشگر در جمعيت ميليون نفر را براي کشور نشان مي دهد که از متوسط جهاني هزار و 400 نفر پايين تر است.
به گفته زاهدي افزايش پژوهشگر نيازمند افزايش مراکز تحقيقاتي و رشد و توسعه دوره هاي تحصيلات تکميلي است که بايد ايجاد شوند.
وزير علوم تعداد مقالات جهاني و مقالات داخلي، حجم سرمايه گذاري کشور در امر پژوهش، تعداد ثبت اختراعات داخلي را از ديگر عوامل موثر بر رشد پژوهش کشور دانست و افزود: هم اکنون براساس آخرين اطلاعات به دست آمده حدود 0/64 درصد از GDP کشور را براي پژوهش سرمايه گذاري مي کنيم که اين رقم از متوسط جهاني که 1/5 درصد است، پايين تر و حتي از متوسط کشورهاي در حال توسعه دنيا نيز يک درصد کمتر است.
وي ادامه داد: طبيعي است که هر چقدر سرمايه گذاري مي کنيم بايد انتظار اثربخشي بيشتري داشته باشيم البته در همين وضعيت نيز اثربخشي وسيعي در کشور داشته و خوشبختانه براساس آخرين اطلاعاتي که در دست است، بودجه پژوهشي سال آتي کشور رشد مناسبي داشته و حداقل يک درصد GDP خواهد بود.
وي تعداد مقالات داخلي که در مجلات علمي، پژوهشي و علمي ترويجي به چاپ رسيده را در سال 85 حدود پنج هزار مقاله و در مجلات علمي معتبر جهاني را حدود پنج هزار و 800 مقاله عنوان و خاطرنشان کرد: اين که کشور ما به لحاظ علمي در دنيا بتواند مقام نخست منطقه را کسب کند، کافي نيست هرچند که نسبت به سال قبل حداقل در جايگاه جهاني صعود دوبله داشته ايم.
وزير علوم، تحقيقات و فن آوري نقش هفته پژوهش را در ارتقا پژوهش کشور ضروري دانست و افزود: اين جشنواره باعث مي شود تا يک بار ديگر پژوهش در اذهان عمومي به عنوان يک ارزش ملي و ديني مطرح شود و اعضاي هيات علمي بيشتر از گذشته به پژوهش بپردازند و در دانشگاه هاي مان پژوهش رفته رفته همسطح آموزش شود.
وي همچنين در ادامه گفت: دانشجويان تحصيلات تکميلي نيز بايد به امر پژوهش به صورت جدي بپردازند و دانشجويان و دانش آموزان نيز در راستاي پژوهش بايد کارآفريني خود را تقويت کنند.
زاهدي شعار هفته پژوهش را «بدون پژوهش و مطالعه تصميم گيري نکنيم» عنوان و تصريح کرد: مخاطبان اين شعار عميق و ماندگار، تمامي مديران ارشد و مياني نظام و هرکسي است که در بخش عمومي يا خصوصي نقش کليدي تصميم گيري را در جايگاه مدير به عهده دارد.
وي افزود: هر تصميم ممکن است ميليون ها اثر اجتماعي، فرهنگي و بيش از آن اثرات اقتصادي بر جامعه بر جاي بگذارد، بنابراين بايد خود را عادت دهيم که صرفا مبتني بر جلسات مشاوره اي از مديران و يا مشاوران خود تصميم کلان و اثرگذار نگيريم و از کانون هاي تفکر در اين راستا استفاده کنيم.
وي اظهار داشت: تقدير از پژوهشگران، مديران پژوهش و سازمان هاي پژوهشي برتر کشور از ديگر دستاوردهاي اين همايش است چرا که در سال جاري بخش هاي جشنواره نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و مديران و سازمان هاي برتر براي نخستين بار برگزيده و تقدير خواهند شد که اين امر تاثير بسياري بر رقابت مثبت و رشد مديريت پژوهش در بين موسسات پژوهشي خواهد گذاشت و آثار و برکات آن در سال هاي آتي روشن مي شود.
وي در پايان تصريح کرد: اميدواريم با عمل به گفته مقام معظم رهبري که «گفتمان علمي بايد گفتمان مسلط و غالب جامعه باشد» بتوانيم به سوي اهداف ترسيم شده در برنامه چشم انداز 20 ساله حرکتي شتابان داشته باشيم. گفتني است برترين هاي پژوهش و فناوري در بخش هاي پژوهشگران برتر وزارت علوم، پژوهشگران برتر وزارتخانه ها و دستگاه هاي اجرايي، مديران پژوهشي برتر، بخش ويژه و سازمان هاي برتر با حضور وزير علوم، حجت الاسلام محمدي نماينده ولي فقيه و دکتر کارخانه نايب رئيس کميسيون آموزش مجلس، معرفي و تقدير شدند.
 
سه ماهواره کوچک در سه دانشگاه بزرگ کشور در مرحله طراحي و ساخت است
ايسنا: معاون پژوهشي وزير علوم با اشاره به راه اندازي شبکه تحقيقات محيط زيست کشور از راه اندازي دو شبکه تحقيقات بيوتکنولوژي و نانو فن آوري در آينده نزديک خبر داد.
دکتر منصور کبگانيان، معاون پژوهشي و سرپرست معاونت فن آوري وزارت علوم که روز دوشنبه در هفتمين جشنواره پژوهش و فن آوري سخن مي گفت با اشاره به رشد فزاينده فعاليت ها و دستاوردهاي علمي پژوهشگران کشور طي يک سال اخير اظهار داشت: اين دستاوردها زير ساختي است که اگر حمايت شود بازده خواهد داشت و اين سو» تفاهم که پژوهش کارايي ندارد و هنوز در ذهن بعضي پديده اي لوکس تلقي مي شود، نادرست است.
وي گفت: در حال حاضر بيش از 360 نشريه علمي در کشور داريم که حاکي از رشد سه برابري در سال هاي اخير است.
ايران از لحاظ توليد مقالات علمي رتبه دوم را در منطقه در اختيار دارد که البته پتانسيل کشور بالاتر است و اگر برنامه ريزي شود توان کسب رتبه اول در منطقه و رتبه اي بالا را در جهان داريم.  دکتر کبگانيان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 416 موسسه پژوهشي ملي و بخشي در کشور داريم که موتورهاي توليد علم و فن اوري در کشورند و تقريبا در تمام بخشهاي کشور داراي پژوهشکده ها و موسسات پژوهشي هستيم. همچنين 84 قطب علمي داريم که برخي در سطح منطقه قطب هستند و توان جذب دانشمندان منطقه را دارند.
وي افزود: پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) که در مهر ماه افتتاح شده به سرعت در حال ساماندهي است. از طرف ديگر شمار مجلات علمي پژوهشي نمايه شده در ISI بالغ بر 16 مجله است که در منطقه بي نظير است و از طرف ديگر بيش از 160 انجمن علمي در کشور فعاليت دارند. معاون پژوهشي وزير علوم خاطرنشان کرد: بيش از 800 شرکت فن آور خودجوش با حمايت محدود وزارت علوم در پارک هاي علمي و مراکز رشد کشور فعاليت مي کنند که تا پايان برنامه بايد در هر استان کشور يک پارک علم و فن آوري داشته باشيم.
وي افزود:در حال حاضر طرح ساخت سه ماهواره کوچک در دستور کار سه دانشگاه بزرگ کشور قرار دارد که به سرعت در حال پيشرفت هستند.
دکتر کبگانيان با تقدير از مسوولاني که به اين باور رسيده اند که سرمايه گذاري در پژوهش هزينه نيست، اظهار داشت: گام بعدي ما همکاري با وزارت نفت است که خريدهاي خارجي بسياري دارد و کمتر موردي از آن هست که کار پژوهشي در مورد آن نشده يا نتوان انجام داد.  وي افزود: يک توان و مزيت بالاي پژوهشي کشور در حوزه علوم انساني ديني است که در حال تعامل با پژوهشگاههاي ديني و حوزه علميه قم هستيم تا اين مجموعه را هم به توليد علم کشور اضافه کنيم.
دکتر کبگانيان با تشکر از حمايت همه جانبه مقام معظم رهبري از پژوهشگران ابراز اميدواري کرد به زودي شاهد اثر بخشي هر چه بيشتر پژوهش کشور و تبديل علم و پژوهش به گفتمان مسلط جامعه باشيم.


 عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
 شور دوم طرح ساماندهي شهريه دانشجويان در کميسيون بررسي شد  

ايسنا: رييس کميته آموزش و پرورش مجلس شوراي اسلامي خبر داد: شور دوم طرح ساماندهي شهريه دانشجويان دانشگاه هاي پيام نور، آزاد و شبانه و هم چنين چگونگي تنظيم سطح شهريه اين دانشجويان در کميسيون بررسي شد.
اسدالله عباسي تشريح کرد: علاوه بر شهريه دانشجويان بايد هزينه بخش پژوهش، آموزش و تسهيلات رفاهي را دسته بندي کنيم و رتبه بندي دانشگاه ها را نيز در تعيين ميزان شهريه در نظر بگيريم.
وي افزود: به عنوان مثال شهريه دانشجويي که در مرکز استان و در دانشگاه برخوردار از تجهيزات و امکانات تحصيل مي کند با دانشجويي که در دورترين نقطه و با کمترين تجهيزات و درصد علمي پايين درس مي خواند بايد تفاوت داشته باشد. در حالي که هم اکنون چنين فرق و تمايزي مشاهده نمي شود.  وي هم چنين ادامه داد: حداکثر افزايش سطح شهريه دانشگاه ها بايد مشخص شود تا در اين مورد سليقه اي عمل نشود.
عضو کميسيون آموزش و تحقيقات با بيان اين که پرداخت وام دانشجويي در سال اول اجرا به دليل کسري اعتبارات بانک ها به خوبي اجرا نشد، گفت: در تصويب بودجه سال 85 اعتباراتي براي اين قشر در نظر گرفته شده بود که متاسفانه کافي نبود و اميدواريم در بودجه سال آينده اعتبارات بيشتري براي دانشجويان نيازمند در نظر گرفته شود و پس از فراغت از تحصيل و اشتغال آنان، بازپرداخت شود.
عباسي اضافه کرد: از طرف ديگر دولت نيز يکسري امکانات رفاهي به دانشگاه هاي آزاد و غيردولتي اختصاص داده تا با تنظيم ميزان شهريه، فشار وارده به خانواده ها کاهش يابد. اما علاوه بر شهريه بايد اعتباراتي براي پوشاک، غذا، هزينه اياب و ذهاب دانشجو و غيره را در بودجه هاي سال هاي آينده براي دانشجويان در نظر بگيريم. 
نماينده رودسر و املش در خاتمه در خصوص پيشنهاد برداشت يک ميليارد دلار از حساب ذخيره ارزي به رييس جمهور نيز گفت: اين پيشنهاد در حد محاوره بوده و با توجه به وضعيتي که امسال حساب ذخيره ارزي دارد بعيد مي دانم با اين پيشنهاد موافقت شود.


 با حضور رييس جهاددانشگاهي;
 مراسم تقدير از برگزيدگان سومين جشنواره بهداشت خانواده برگزار شد  

آفرينش: مراسم تقدير از برگزيدگان سومين جشنواره آسيايي "بهداشت خانواده" شب گذشته با حضور دکتر حميدرضا طيبي رييس جهاددانشگاهي، دکتر حسين ملک افضلي معاون پژوهش و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دکتر منتظري مشاور رييس جمهور و رييس جشنواره، دکتر عليرضا مرندي و مهندس حسن کبيري مديرعامل شرکت پاکنام برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي جهاددانشگاهي، در اين مراسم دکتر منتظري رييس سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده با گراميداشت ياد و خاطره جهادگر زنده ياد دکتر کاظمي آشتياني ، شکل گيري اين جشنواره را مرهون تلاش هاي اين دانشمند جهادگر و حمايت هاي بي دريغ مسوولان شرکت پاکنام دانست و در سخنان کوتاهي گفت : سومين جشنواره بهداشت خانواده به همت جهاددانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران و با همکاري پژوهشکده علوم بهداشتي جهاددانشگاهي و مرکز تحقيقات سلامت مادر و کودک برگزار شد. وي همچنين به تلاش هاي صورت گرفته براي برگزاري هرچه بهتر اين جشنواره اشاره کرد و از حضور پژوهشگران و محققان داخلي و خارجي در اين جشنواره علمي قدرداني نمود. در اين مراسم دکتر طيبي رييس جهاددانشگاهي طي سخناني مساله سلامت را يکي از معيارهاي توسعه صنعتي، اقتصادي و فرهنگي جوامع دانست و گفت: امروزه يکي از مهمترين معيارهاي توسعه پايدار کشورها ميزان توليد علم و فناوري بومي است که براي تامين نيازهاي جامعه و صنعت به کار مي رود. رييس جهاددانشگاهي در ادامه افزود: توليد دانش و فناوري ايراني اساس توسعه کشور است و به وسيله آن مي توان نيازهاي ساير بخش ها را نيز تامين کرد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهي از ابتداي شکل گيري تاکنون با بهره گيري از نيروهاي مومن و پرنشاط و انقلابي حرکت در مرزهاي علم و فناوري و توليد علم و تکنولوژي بومي را مورد توجه قرار داده و آنچه امروز در پژوهشکده رويان و ساير مراکز تحقيقاتي اين نهاد ديده مي شود، شاهدي بر اين مدعاست.
دکتر طيبي استفاده مطلوب از توانمندي و استعدادهاي موجود در کشور را منوط به برنامه ريزي مناسب دانست و يادآور شد: تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله نظام و استقلال علمي کشور در گرو توليد دانش و فناوري و توسعه فعاليت علمي و تحقيقاتي است.  رييس جهاددانشگاهي در پايان ضمن قدرداني از حمايت شرکت پاکنام در برگزاري اين جشنواره، حمايت بخش خصوصي از فعاليت تحقيقاتي و پژوهشي را مورد تاکيد قرار داد .


 زنگ آفرينش 

   زنگ  آفرينش با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

تشکر از رياست دانشگاه آزاد اسلامي

پيرو درخواست يکي از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر افزايش حقوق با توجه به گراني و تورم از اينکه رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي مشکل معيشتي ما را با ديد تيزبين مديريتي خود احساس کرد و در چند روز گذشته اظهار کرده اند که در سال 1386 حقوق کارکنان اين دانشگاه را به حدي افزايش خواهند داد که بيشتر از حقوق کارکنان دانشگاه هاي دولتي باشد، بي نهايت سپاسگزاريم و متعهد مي شويم در قبال اين عنايت خاص رياست دانشگاه به ما کارکنان خدمتي در خور و شايسته شان دانشگاه آزاد اسلامي انجام دهيم و تشکري عملي از اين اقدام بزرگوارانه به عمل آوريم.
بوستاني و چند تن ديگر از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي تهران مرکز

با ورود اتوبوس هاي ريالي، بليتي ها گم شده

از وقتي که اتوبوس هاي ريالي در خطوط اتوبوسراني مشغول فعاليت شده اند تعداد اتوبوس هاي بليتي بسيار کم شده با توجه به اينکه همه توان پرداخت صد و پنجاه تومان کرايه اتوبوس را ندارند در اين مورد تجديدنظر شود.
تهران - کرمي

يک درخواست و يک پيشنهاد به شهرداري اسلامشهر

طبق بررسي ها و اطلاعات شخصي، اکثر شهرداري شهرستان ها و تهران همکاري هايي با آموزش و پرورش دارند و مساعدت هايي به اين نهاد مي نمايند. لذا از شهرداري اسلامشهر انتظار مي رود چنين همکاري با آموزش و پرورش داشته باشد و در اين راستا پيشنهاد مي شود با توجه به امکاناتي که شهرداري در اختيار دارد مي تواند فضاي سبز مدارس را به عهده گرفته و علاوه بر آنکه با آموزش و پرورش همکاري کرده بر طراوت شهر نيز بيفزايد و شهر را شاداب و سرسبز بنمايد.
اسلامشهر - قلي ها

طرح نيمه تمام جنب پارک لاله

سال هاست که در جنب پارک لاله تهران پروژه عظيمي نيمه کاره رها شده و معلوم نيست تا کي بايد اين طرح همچنان باقي بماند و علاوه بر آنکه امکان داشتن خطر به خصوص در ايام بارندگي و سيل هاي احتمالي زيبايي بلوار کشاورز را به هم زده است. اگر امکان اجراي پروژه مذکور وجود ندارد حداقل ضميمه پارک شود تا از فضاي پارک بهره گيري لازم به عمل آيد. بهرحال وجود چنين پروژه نيمه تمام مشکلي براي اين منطقه از تهران شده است.
تهران - احمدي

مردم گيلان تا چه زماني بايد شاهد تصادفات
جاده اي باشند

در ساليان گذشته ايام تعطيلات تابستان و عيد نوروز آمار تصادفات در جاده هاي استان گيلان بالا بود. متاسفانه در حال حاضر ميزان تصادفات جاده اي در تمام فصول سال در گيلان بالا رفته و هر هفته از سوي مرکز اطلاع رساني پليس گيلان از کشته شدن و آمار زياد مجروحان خبردار مي شويم که تعداد زيادي از هموطنان عزيز ما در جاده هاي ناامن استان کشته مي شوند.
هفته گذشته تعداد 202 نفر در تصادفات جاده اي کشته و مجروح شدند که تعداد مجروحان 192 نفر و کشته شدگان 11 نفر اعلام شد . در اين رابطه سرهنگ ابراهيمي رئيس پليس استان گيلان در گفت و گويي اعلام کرد و گفت : طي مدت 9 ماهه امسال تعداد 1000 نفر بر اثر تصادفات کشته شدند.
متاسفانه در جاده هاي استان گيلان نقاط حادثه خيز فراواني وجود دارد که تاکنون جهت رفع آن اقدام اساسي نشده است.
شايان ذکر است که ميزان افزايش سفر و توليد خودرو و ناامني جاده ها و کيفيت پايين خودروها با ساخت داخلي و فرسودگي ناوگان حمل و نقل و استاندارد پايين راه ها و عدم حذف نقاط حادثه خيز و کندي روند احداث جاده ها و بزرگراه ها از جمله عواملي است که تصادفات در ايران را افزايش مي دهد . بهرحال مردم گيلان مي گويند ما از مهندس صادقي مدير کل راه و ترابري که خود فرزندان اين ديار است انتظار بيشتري در اين خصوص داريم تا بتواند انشاالله اين معضل بزرگ را به حداقل برساند. مردم هميشه در صحنه گيلان مي گويند با توجه به اينکه بخش بزرگي از تصادفات رانندگي مربوط به نقاط حادثه خيز مي باشد چرا دولت از رفع نقاط حادثه خيز غافل مانده و چرا اهميت بيشتري به جان مردم نمي دهند.
رشت - سيداکبر خوشحال


 کوتاه و خواندني 


عضو مجلس خبرگان رهبري در افتتاح نمايشگاه پژوهشي منطقه 5:
پيشرفت هاي پژوهشي و تحقيقاتي دانشگاه
آزاد اسلامي  خيره کننده است

اراک - خبرنگار آفرينش: نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي با حضورنماينده ولي فقيه استان مرکزي و مسئولان واحد اراک در اين شهر افتتاح شد.
آيت ا... محسني گرکاني نماينده ولي فقيه در استان مرکزي و امام جمعه اراک و عضو مجلس خبرگان رهبري در حاشيه بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي شوراي پژوهشي منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب گفت: امروز فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقاتي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي استان هاي مرکزي، همدان و لرستان را با دقت مشاهده کردم و به خود باليدم که در جامعه اسلامي چنين جوانان برومند و توانمندي حضور دارند که با علم و دانش خود زمينه توسعه و پيشرفت کشور را فراهم آورده و پرچم ايران اسلامي را در سراسر دنيا در مقابله با ابرقدرت ها به اهتزاز در مي آورند.
وي افزود: جوانان ما مي توانند در عرصه اختراع، اکتشاف، فن آوري، علوم، پژوهش و تحقيقات و حوزه صنعت ايران را به جايگاه رفيع و بلند افتخار و مقابله با کشورهاي پيشرفته جهان برسانند.
عضو مجلس خبرگان رهبري بيان داشت: هر موسسه، دانشگاه و يا مجموعه علمي و پژوهشي که گام هاي بلندي را در جهت پيشرفت و توسعه کشور بردارد با مخالفت دشمنان و برخي کوردلان و ناآگاهان روبه رو خواهد شد. شما به اين انتقادات و هجمه ها توجه نکنيد و کار خودتان را دنبال کنيد. شما افتخار اين مرز و بوم هستيد و دنيا به شما حسودي مي کند.
وي با ابراز خرسندي از کسب رتبه اول باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي اراک در بين واحدهاي دانشگاهي سراسر کشور تاکيد کرد: صاحب نظران و کارشناسان علمي و پژوهشي به موفقيت دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه داخلي و بين المللي اذعان دارند و من از دکتر جاسبي رياست عاليه اين دانشگاه، معاونان، کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه سپاسگزاري مي کنم. در ادامه دکتر قاري رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اراک گفت: در نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي دانشگاه هاي آزاد اسلامي منطقه 5، 1350 اختراع، اکتشاف، مقاله، تحقيق، پژوهش و فنآوري نوين دانشجويان و اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي آزاد اسلامي استانهاي مرکزي، همدان و لرستان به مدت 5 روز در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است. وي افزود: خوشبختانه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه پژوهش و فنآوري در داخل و خارج از کشور موفقيتهاي چشمگيري کسب کرده اند و همين امر موجب شده تا دانشگاه هاي آزاد با ساير دانشگاه هاي دولتي رقابتي شانه به شانه داشته باشند.

با صدور بيانيه اي صورت گرفت;
اعتراض به حکم تعليق فعاليت  انجمن اسلامي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد

ايسنا: انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهرکرد در بيانيه  اي به حکم تعليق شش   ماهه فعاليت  هاي انجمن اسلامي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد اعتراض کرد.
در اين بيانيه ابراز عقيده شده است: درحالي که تنها مدت کوتاهي از بازگشايي مجدد انجمن اسلامي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد نگذشته بود حکم تعليق مجدد اين تشکل ازسوي هيات نظارت برتشکل هاي اسلامي اين دانشگاه رويکرد اقتدارگرايانه در برخورد با تشکل هاي مستقل دانشجويي را بيش ازبيش نمايان کرد.
دراين ميان انجمن اسلامي علوم پزشکي شهرکرد براساس اتهاماتي محکوم به تعليق گرديد که براساس هيچ يک از قوانين و آيين نامه هاي تشکل هاي اسلامي دانشجويان تعريف نشده است و اين خود نشان ديگري از قانون گريزي جهت برخورد با نيروهاي فعال دانشجويي و تشکل هاي مستقل دانشجويي است. ستاره دار کردن دانشجويان و عدم ثبت نام برخي فعالان دانشجويي و اخراج دانشجويان در حال تحصيل از دانشگاه ها و صحبت هاي در نوع خود جالب برخي مسوولان خود مهر تاييد ديگري بر اين حرکات نسبت به دانشگاه و دانشجويان است.»
در ادامه اين بيانيه با اشاره به برخي مشکلات صنفي دانشگاه ها ابراز عقيده شده است: « حال اين سوال مطرح مي گردد که آيا مشکلاتي که در زمينه هاي مختلف صنفي- آموزشي- علمي و فرهنگي که از شروع سال تحصيلي جاري تاکنون گريبانگير دانشگاه ها و دانشجويان بوده است برطرف شده و مسوولان اکنون به تنها مشکل باقي مانده که همانا برخورد با دانشجويان فعال و تشکل هاي مستقل دانشجويي است، پرداخته اند؟»

مديرمسوول و سردبير يک نشريه دانشجويي
 به حکم صادره عليه خود اعتراض کردند

ايسنا: ئاسو صالح و کيا حجازي، مديرمسوول و سردبير نشريه دانشجويي «دهنگ» دانشگاه کردستان   نسبت به احکام صادره عليه خود مبني بر شش ماه حبس تعليقي به شعبه ي 101 دادگاه جزايي سنندج اعتراض کردند.
ئاسو صالح در اين خصوص ابراز عقيده کرد: در جلسه دادگاه اتهام نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي به ما تفهيم شده بود که بعد از صدور حکم متوجه شديم که حکم ما به جرم افترا صادر شده است. اين فعال دانشجويي با بيان اينکه موضوع شکايت از ما مربوط به انتشار خبري در اين نشريه مبني بر درگيري چند تن از اعضاي شوراي شهر سنندج بود، ادامه داد: بعد از مشورت با وکيلمان در حال حاضر مشغول جمع آوري برخي اسناد و مدارک براي اثبات نادرست بودن اين اتهام هستيم.

تبديل 2 مرکز دانشگاه پيام نور آذربايجان غربي به دانشگاه بين المللي

اروميه- خبرنگار آفرينش: به گفته رئيس دانشگاه پيام نور آذربايجان غربي در جلسه رسيدگي به مسائل اين دانشگاه، مرکز پيام نور سردشت و ماکو به مراکز بين المللي تبديل شده اند و مي توانند از کشورهاي مجاور دانشجو پذيرش کنند.
دکتر آشري، با بيان اينکه هم اکنون 7 مرکز و 7 واحد پيام نور در شهرهاي آذربايجان غربي فعالتي ميکنند گفت: 27 هزار نفر دانشجو در اين دانشگاه ها مشغول به تحصيل هستند که 50 درصد دانشجويان مراکز آموزش عالي استان را تشکيل مي دهند.
معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان غربي نيز در اين جلسه با اشاره به نقش ويژه دانشگاه پيام نور در توسعه آموزش عالي باهزينه پايين گفت: اين دانشگاه توانسته است با عملکرد مناسب به عنوان يک دانشگاه خوب و مورد توجه دانشگاه هاي کشورهاي همسايه قرار گيرد بطوريکه درصدد الگو گيري از آن هستند. محمد زاده گفت: دستگاه هاي اجرايي استان بايد با تامين امکانات آموزشي از اين دانشگاه حمايت کنند.  دارياني، معاون عمراني استاندار آذربايجان غربي در اين جلسه با اشاره به اينکه 28 سالن ورزشي در مناطق مختلف استان احداث مي شود افزود: مقرر شده است برخي از اين سالنها در محوطه هاي دانشگاه هاي پيام نور احداث شود تا علاوه بر استفاده عمومي دانشجويان دانشگاه ها نيز از آنها بهره مند شوند.

از پژوهشگران و مديران پژوهش استان قم تجليل مي شود

آفرينش: همايش روز پژوهش 27دي ماه در تالار شيخ مفيد(ره) دانشگاه قم برگزارمي شود و طي آن از پژوهشگران و مديران پژوهش استان قم تجليل بعمل خواهدآمد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه قم در اين مراسم از بيش از هفتاد پژوهشگر و مدير برتر مراکز علمي پژوهشي ادارات سازمانها و ارگانها تقدير بعمل مي آيد.
رضاحميدي، مدير روابط عمومي دانشگاه قم با تاکيد بر آنکه پژوهش کليد توسعه همه جانبه و پايدار و انکار ناپذير در جامعه است، خاطرنشان کرد: مي توان پژوهش را بدون هيچ ترديدي نيروي محرک توسعه در تمامي حوزه ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سياست و جامعه دانست.

دستاوردهاي پژوهشي واحد تهران شمال معرفي مي شود

آفرينش: دستاوردهاي پژوهشي و فن آوري هاي علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال به معرض نمايش گذاشته مي شود.
دکتر مرندي معاون پژوهشي واحد تهران شمال ضمن اعلام خبر فوق افزود: امسال به لحاظ تداخل زماني هفته پژوهش با ايام انتخابات با نظر وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري هفته پژوهش با تعويق يک ماهه برگزار مي شود که دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال در کنار ساير موسسات و مراکز آموزش عالي کشور اقدام به عرضه دستاوردهاي علمي و پژوهشي خود کرده است.
وي گفت: در اين نمايشگاه که از 25 تا 29 دي ماه در محل نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار مي شود، عمده شاخص هاي پژوهشي اين واحد شامل معرفي تيم روباتيک دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال، معرفي نرم افزارهاي تخصصي آموزشي تهيه شده در واحد، نمايش دستگاه ها و تجهيزات ساخته شده توسط اعضاي هيات علمي و دانشجويان واحد و معرفي کتب و مجلات منتشر شده در واحد و همچنين فعاليت هاي اداره ارتباط با صنعت ارايه خواهد شد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته