جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4408


آغاز ثبت نام دوره هاي كارداني ترمي علمي کاربردي از 7 ارديبهشت


مهلت انتخاب رشته آزمون دکتري امروز تمام مي‌شود
تاکنون 20 هزار نفر انتخاب رشته کرده‌اند

ثبت‌نام مهماني و انتقالي دانشجويان آغاز شد

با اينترنتي شدن تأييد مدارک تحصيلي؛
آخرين مهلت مراجعه حضوري اعلام شد


آغاز برگزاري همايش آموزش علوم پزشکي از دوشنبه نهم ارديبهشت ماه

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت خبر داد؛
اعلام فراخوان جذب 4000 عضو هيات علمي پزشکي در شهريور و اسفند 92


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 آغاز ثبت نام دوره هاي كارداني ترمي علمي کاربردي از 7 ارديبهشت 

 
پذيرش دوره‌هاي كارداني فني و كارداني حرفه‌اي ناپيوسته ترمي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي كاربردي سال 92 از شنبه 7 ارديبهشت ماه آغاز مي شود.به گزارش خبرنگار مهر، علي صدر - معاون سنجش، خدمات آموزشي و دانشجويي دانشگاه با اعلام اين خبر افزود: پذيرش دوره‌هاي كارداني فني و كارداني حرفه‌اي ناپيوسته ترمي نظام آموزش مهارتي دانشگاه جامع علمي كاربردي در 243 رشته ، 4719 كد رشته محل در سراسر كشور با ظرفيت بيش از 177 هزار نفر صورت مي گيرد.

به گفته وي، متقاضيان بايد طي روزهاي 7 تا 14 ارديبهشت ماه با مراجعه به سامانه سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام در دوره هاي کارداني فني و کارداني حرفه اي ترمي نظام آموزش مهارتي سال 1392 اقدام کنند.


 مهلت انتخاب رشته آزمون دکتري امروز تمام مي‌شود 
 تاکنون 20 هزار نفر انتخاب رشته کرده‌اند

 دکتر حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش کشوردر گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به مجاز شدن رشته 45 هزار و 106 داوطلب، اظهارکرد: تاکنون 20 هزار نفر نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند.

وي با بيان اينکه داوطلبان تا ساعت 24 امروز دوشنبه (دوم ارديبهشت ماه) براي تکميل فرم انتخاب رشته الکترونيکي فرصت دارند، اظهارکرد: به داوطلبان توصيه مي‌شود تا در مهلت مقرر ضمن مطالعه دقيق اطلاعيه سازمان سنجش و دفترچه راهنماي انتخاب رشته، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته الکترونيکي اقدام کنند، بنابراين داوطلبان بايد در مهلت باقي مانده براي انتخاب رشته به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، مراجعه کنند.

وي با اشاره به دريافت کد پيگيري توسط داوطلبان در صورت انجام صحيح مراحل انتخاب رشته، تصريح کرد: در صورتي که مراحل انتخاب رشته به درستي صورت گرفته و رشته محل‌هاي انتخابي به درستي در سايت ثبت شود، داوطلب کد پيگيري 16 رقمي به عنوان رسيد انتخاب رشته دريافت خواهد کرد.توکلي خاطرنشان کرد: چنانچه داوطلب به هر دليلي موفق به دريافت کد پيگيري نشود، نشانگر آن است که مراحل انتخاب رشته به درستي صورت نگرفته و داوطلب ضرورت دارد مجددا نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام کنند.


 ثبت‌نام مهماني و انتقالي دانشجويان آغاز شد 

 
ثبت‌نام متقاضيان انتقالي و مهماني سال تحصيلي آينده از طريق سامانه اداره کل خدمات آموزشي وزارت علوم آغاز شد.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سامانه ثبت درخواست متقاضيان انتقالي تا 31 ارديبهشت ماه فعال خواهد بود، بنابراين دانشجويان براي ارسال درخواست خود تا پايان ارديبهشت ماه فرصت دارند.

دانشجويان دوره‌هاي کارداني و کارشناسي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي که متقاضي مهماني و يا انتقال در سال تحصيلي آينده هستند، بايد در مدت اعلام شده با مراجعه به سايت وزارت علوم به نشاني www.msrt.ir مراجعه و با ورود به سامانه خدمات آموزشي مراجعه و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند، چرا که اين فرصت تنها يک بار در سال است.

همچنين پس از ثبت درخواست دانشجويان، دانشگاه مبدا از اول خرداد ماه تا 15 تيرماه فرصت بررسي اطلاعات دانشجو و اعلام راي خود دارد که در نهايت دانشگاه مقصد نيز پس از آن 15 تير ماه تا پايان مرداد ماه فرصت بررسي خواهند داشت که در صورت عدم موافقت با درخواست دانشجو از طرف دانشگاه‌هاي مبداء و يا مقصد، هر کدام از دانشگاه‌ها بايد دلايل عدم موافقت با درخواست دانشجو را اعلام کند.در اين سامانه کليه دانشجويان دانشگاه‌هاي دولتي اعم از روزانه و شبانه و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي امکان ثبت تقاضاي ميهماني و انتقال را دارند.

همچنين به دانشجويان ميهمان خوابگاه تعلق نمي‌گيرد.


 با اينترنتي شدن تأييد مدارک تحصيلي؛
  آخرين مهلت مراجعه حضوري اعلام شد 

 دانش آموختگان متقاضي تأييد مدارک تحصيلي لازم است از اين به بعد براي انجام تأييد مدارکشان به سامانه تاييد مدارک که از اول امسال راه اندازي شده، مراجعه کنند. به گزارش خبرنگار مهر، تمام دانش‌آموختگان دانشگاههاي تحت پوشش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري که جهت تأييد مدارک، متقاضي هستند مي توانند با مراجعه به سامانه اداره کل خدمات آموزشي دانشجويان داخل به نشاني www.mad.msrt.gov.ir نسبت به انجام مراحل تاييد مدارکشان اقدام کنند.

متقاضيان مي توانند در اين سامانه درخواست و تقاضاي خود را ثبت و با استفاده از کد رهگيري مراحل انجام کار را پيگيري کنند. براساس زمان بندي تعيين شده در سامانه، افراد بايد اصل مدارک را به يکي از دفاتر پستي سراسر کشور تحويل و پس از انجام فرايند اداري مدارک تاييد شده را از مامورين شرکت پست در آدرسي که به هنگام ارائه مدارک اعلام کرده اند، دريافت کنند. اداره کل دانشجويان داخل وزارت علوم تاکيد مي کند که آخرين مهلت براي پذيرش حضوري متقاضيان تا 22 ارديبهشت ماه است و از اين زمان به بعد مراجعات حضوري پذيرفته نمي شود.


 آغاز برگزاري همايش آموزش علوم پزشکي از دوشنبه نهم ارديبهشت ماه 

 چهاردهمين همايش کشوري آموزش علوم پزشکي از روز دوشنبه نهم ارديبهشت ماه در مرکز بين‌المللي همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي‌شود.به گزارش سرويس دانشگاهي (ايسنا) منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، چهاردهمين همايش کشوري آموزش علوم پزشکي به همت معاونت آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران و با حمايت معاونت آموزشي وزارت بهداشت طي روزهاي نهم تا 12 ارديبهشت ماه در مرکز بين‌المللي همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار مي‌شود.

علاقه‌مندان مي‌توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر به سايت http://mededuc14.ir مراجعه کنند.


 رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت خبر داد؛
 اعلام فراخوان جذب 4000 عضو هيات علمي پزشکي در شهريور و اسفند 92 

 مشاور وزير ورئيس مرکز امور هيات علمي از اعلام فراخوان جذب 4000 عضو هيات علمي در شهريور و اسفند 92 و برگزاري ششمين جشنواره آموزشي شهيد مطهري خبر داد.دکتر انوشيروان محسني بندپي، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: سهميه سال 92 جذب اعضاي جديد هيات علمي براي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در جلسه معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري 4000 نفر اعلام شد.وي افزود: جذب اين اعضا در دو مرحله در فراخوان هاي شهريور و اسفندماه 92 انجام مي شود.

وي به تکاليف قانون برنامه پنجم توسعه کشور در اين خصوص اشاره کرد و گفت: طبق قانون برنامه نسبت استاد به دانشجو تا پايان برنامه بايد به ميزان استاندارد خود برسد که البته در اين خصوص وضعيت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور هم اکنون از دانشگاه‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بهتر است ولي هنوز براي رسيدن به استانداردها به استاد نياز داريم.

وي نسبت استاد به دانشجو در گروه علوم پزشکي را طبق استانداردها در مقطع کارشناسي يک استاد براي 15 دانشجو، در مقطع ارشد يک استاد براي 6 دانشجو و در مقطع تخصص يک استاد براي 2 تا 3 دانشجو اعلام کرد.


 خبـر 

 پيوستن دانشگاه صنعتي اميرکبير به گروه دانشگاه‌هاي برتر و ممتاز جهان

دانشگاه صنعتي اميرکبير- دانشگاه اميرکبير نخستين دانشگاه ايران در بين 500 دانشگاه ممتاز جهان است.جعفر مهراد، سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با بيان اينکه دانشگاه صنعتي اميرکبير نخستين دانشگاه ايران با توليد 2090 مقاله با رتبه 357 در بين 500 دانشگاه ممتاز جهان نشسته است، گفت: بر اساس اين شاخص رتبه دانشگاه صنعتي شريف 370، تربيت مدرس 423، تهران 454 و علوم پزشکي تهران 497 است.به گفته وي، در خبر رتبه‌بندي تايمز که چند روز اخير منتشر شد نيز نام دانشگاه‌هاي صنعتي شريف، علوم پزشکي تهران و صنعتي اصفهان قابل مشاهده بود و هم‌اکنون با افزوده شدن نام دانشگاه‌هاي صنعتي اميرکبير، تربيت مدرس و تهران شاهد شکوفايي هر چه بيشتر آموزش عالي و تحقيقات علمي در جمهوري اسلامي ايران هستيم و هر روز به گواه مؤسسات بين المللي که توسعه علمي کشورها را اندازه‌گيري مي‌کنند، دانشگاه‌هاي ايران برجسته‌تر از هميشه در عرصه‌هاي بين المللي حضور دارند.وي ادامه داد: نخستين دانشگاه ترکيه، دانشگاه فني خاورميانه داراي رتبه 418 و بعد از دانشگاه‌هاي صنعتي اميرکبير و صنعتي شريف قرار دارد. دانشگاه اژه در ترکيه نيز که داراي رتبه 474 است بعد از دانشگاه‌هاي تربيت مدرس و تهران ديده مي‌شود.

مهراد افزود: دانشگاه قاضي و دانشگاه حاجت‌تپه در ترکيه داراي رتبه 486 و 490 است، دانشگاه‌هاي استانبول و آنکارا هم موفق به کسب رتبه‌هاي 496 و 500 شده‌اند، رتبه دانشگاه آنکارا که آخرين دانشگاه برتر در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان بر حسب رتبه‌بندي لايدن قرار دارد بعد از دانشگاه علوم پزشکي تهران ديده مي‌شود.

زمان برگزاري امتحانات واحد علوم و تحقيقات اعلام شد

کلاس‌هاي آموزشي نيمسال دوم تحصيلي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي اول خرداد ماه پايان مي‌يابد و امتحانات نيمسال دوم تحصيلي اين واحد طي روزهاي دوم تا 19 خرداد ماه برگزار مي‌شود.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکتر يوسفعلي زياري معاون آموزشي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد، گفت: بر اساس مصوبه شوراي آموزشي واحد علوم و تحقيقات مقرر شد، کلاس‌هاي درس نيمسال دوم تحصيلي اول خرداد ماه تمام شود و برگزاري امتحانات از دوم خردادماه آغاز شود.

وي ادامه داد: با توجه به اينکه قبلا نيز 12 روز براي امتحانات پيش‌بيني شده بود بازه زماني دوم تا 19 خرداد ماه براي برگزاري امتحانات در نظر گرفته شده است.وي با اشاره به برگزاري کلاس‌هاي جبراني، تا قبل از شروع امتحانات و پايان کلاس‌ها، اظهارکرد: در اين راستا بايد از تمامي فضاهاي آموزشي دانشگاه در کليه ايام هفته به نحو مطلوب استفاده شود.وي به تعطيلي فعاليت‌هاي آموزشي در روزهاي پنجشنبه در واحد علوم و تحقيقات، گفت: در حال حاضر به منظور تکميل تقويم آموزشي، در روزهاي پنجشنبه نيز با برنامه‌ريزي منسجم آماده برگزاري کلاس‌هاي آموزشي جبراني هستيم.

معاون آموزشي واحد علوم و تحقيقات ادامه داد: مقرر شده است برنامه جبراني کلاس‌هاي آموزشي در روزهاي پنجشنبه در اين واحد دانشگاهي از سوي دانشکده‌هاي واحد به حوزه معاونت آموزشي اعلام تا برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات لازم براي هماهنگي و اطلاع رساني به دانشجويان و اساتيد انجام شود.

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران:

سال آينده به کليه دانشجويان به استثناي دوره‌هاي تخصصي و PhD خوابگاه تعلق مي‌گيرد

معاون دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به احياي دانشگاه علوم پزشکي ايران، با بيان اينکه عمده نگراني دانشجويان در خصوص آينده تحصيلي و مدارکشان است، اظهارکرد: دانشجويان نگران مسائل رفاهي تا پايان دوره تحصيلي خود نباشند.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر مصطفي محقق به مصوبه کميته 5 نفره مبني بر انتخاب معاون دانشجويي براي هر دو دانشگاه به صورت مشترک، اشاره کرد و گفت: در مواردي که اختلاف نظر وجود دارد با وساطت معاون وزير به حل اين مشکلات خواهيم پرداخت.وي با بيان اينکه در سال آينده به دانشجويان دوره تخصصي و PhD خوابگاهي تعلق نمي‌گيرد، تصريح کرد: سال آينده به کليه دانشجويان به استثناي دانشجويان دوره‌هاي تخصصي و PhD خوابگاه تعلق مي‌گيرد، البته اين تصميم نيز از قبل اتخاذ شده است و ربطي به انتزاع ندارد.

نهمين دوره مسابقات ملي خرپاي ماکاروني 14 و 15 ارديبهشت ماه

نهمين دوره مسابقات ملي خرپاي ماکاروني 14 و 15 ارديبهشت ماه توسط دانشکده عمران دانشگاه صنعتي اميرکبير در دو بخش دانش آموزي و دانشجويي برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير، نهمين دوره مسابقات ملي خرپاي ماکاروني هر ساله در دو گرايش سازه هاي سبک و سنگين برگزار مي شد که درسال جاري گرايش زيبايي پل نيز براي اولين بار به اين مسابقات اضافه شده است.

هدف از برگزاري اين مسابقات افزايش روحيه همکاري ميان دانشجويان، تبديل دروس تئوري دانشجويان به موارد عملي و ايجاد روحيه رقابت سالم ميان دانشجويان است.بنابراين گزارش، اين رقابتها هر ساله با شرکت برترين تيمها از دانشگاههاي سراسر کشور در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار مي شود و دانشجويان مجاز هستند با استفاده از ماکاروني و چسب، سازه هايي بسازند که بتواند نيرويي چندين برابر وزن خود را تحمل کند.گفتني است متقاضيان شرکت در نهمين دوره مسابقات ملي خرپاي ماکاروني تا 10 ارديبهشت ماه مهلت دارند در اين مسابقات ثبت نام کنند.لازم به ذکر است نهمين دوره مسابقات ملي خرپاي ماکاروني در بخش دانش آموزي 14 ارديبهشت ماه و مسابقات در بخش دانشجويي، 15 ارديبهشت ماه برگزار مي شود.

يک مقام مسئول در وزارت علوم خبر داد؛

نحوه صدور مدرک براي دانشجويان پولي

مدير کل برنامه ريزي آموزشي وزارت علوم، به نحوه صدور مدارک دانش آموختگان پرديسهاي خودگردان و دوره هاي مجازي دانشگاههاي کشور اشاره کرد و گفت: مدرک اين دانش آموختگان مانند دانش آموختگان پيام نور، نوبت دوم و غيرانتفاعي خواهد بود. سعيد قديمي در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اعتبار مدارک دانش آموختگان پرديسهاي خودگردان و مجازي دانشگاهها، اظهار داشت: به اين دليل که دوره هاي مجازي و پرديسهاي خودگردان مصوب شوراي گسترش آموزش عالي به شمار مي آيد، از نظر آموزش عالي اين گونه مدارک کاملاً مورد تاييد و قابل قبول است.

وي ادامه داد: اعتبار اين گونه مدارک کاملاً مشابه مدارک دوره هايي مثل پيام نور، غيردولتي غيرانتفاعي، نوبت دوم و روزانه است که توسط شوراي گسترش آموزش عالي مجوز پذيرش مي گيرند.مدير کل برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم، همچنين در خصوص نوع مدرک صادر شده براي اين دسته از دانش آموختگان دوره هاي مجازي و پرديسهاي خودگردان دانشگاهها، گفت: نوع و عنوان دوره اي که دانشجويان پرديسهاي خودگردان و دوره هاي مجازي در دانشگاهي گذرانده باشند، دقيقاً در مدرک پايان دوره ذکر مي شود.

به گزارش مهر، چندي است که باب ارائه مجوز پرديسهاي خودگردان و دوره هاي مجازي براي دانشگاههاي کشور از سوي وزارت علوم باز شده؛ مهمترين دليل ارائه مجوز براي راه اندازي اين دوره هاي همراه با دريافت شهريه کمک به دانشگاهها براي کسب يک راه درآمدي و جذب بيشتر دانشجو است.در اکثر اين پرديسها که به گفته مدير کل گسترش وزارت علوم تقريباً تعدادشان به عدد 35 رسيده، دانشجويان تحصيلات تکميلي پذيرش مي شوند و تحصيل مي کنند.

پذيرش دانشجو در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي از طريق پذيرش برگزيدگان علمي

دانشگاه تربيت مدرس - اطلاعيه پذيرش دانشجو در دوره هاي کارشناسي ارشد و دکتري تخصصي از طريق پذيرش برگزيدگان علمي متعاقبا از طريق وبگاه دانشگاه تربيت مدرس اعلام خواهد شد.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت صدوسي‌و‌سوم

حسين آهنگ از آخرين شاگردان لومر بود. اين شخص علاوه بر تحصيلات موسيقي نظامي چون از موسيقي ايراني هم كاملا بهره مند بود و به نواختن سه تار آشنايي داشت سمت معلمي موسيقي ايراني را در مدرسه موزيك به دست آورد و كلاس خصوصي هم در منزل خود فراهم آورد.

آهنگ آفرين رديف دستگاه ماهور كه از استاد خود ميرزا عبدا... فرا گرفته بود با ويولن نواخته و سالار معزز آن را نوشته و اين نتها در برات به چا پ رسيده است.

ناصر همايون ديگر از شاگردان قديم لومر كه از شاگردان دارالفنون و به نواختن پيانو و ساير آلات موسيقي آشنا بود در تمام سفرهاي مظفرالدين شاه به فرنگ نيز همراه بود و دستورهاي او را راجع به خريد آلات و لوازم موسيقي و به چاپ رسانيدن نتها انجام مي داد.

ابراهيم آژنگ شاگرد مدرسه موزيك بود و از تعليمات لومر فرانسوي استفاده كرد.

ويولن را از دووال استاد فرانسوي فراگرفت و در محافل هنري به ابراهيم ويولني معروف شد. علاوه بر سرپرستي دستجات موزيك و معاونت كلاس موزيك دارالفنون، كلاس خصوصي هم براي تعليم موسيقي و مخصوصا ويولن در منزل خود داير كرد.

وي به كمك احمد ميرزا اپرتي به نام دكتر رياضيدان تهيه كرد كه آهنگهاي موسيقي اش را خود ترتيب داد و چند بار به نمايش گذارد و مورد تشويق و استقبال جماعت قرار گرفت.

او علاوه بر اپرت مزبور آهنگهاي ديگري از قبيل پيش درآمد و رنگ نيز ساخته است كه از جمله پيش درآمد شوشتري و ماهور و مخصوصا پيش درآمد راست پنجگاهش كه تا آن تاريخ كسي در اين دستگاه چيزي نساخته بود قابل ذكر است.

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته