جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4411

دولت: افزايش قيمتها منطقي است
مجلس: وزرا در خصوص گراني گزارش دهند


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 دولت: افزايش قيمتها منطقي است
 مجلس: وزرا در خصوص گراني گزارش دهند  

نماينده مردم تهران با بيان اينکه به واسطه تغيير قيمت ارز کالاهاي اساسي مانند گوشت 60 درصد گران شده و روغن نيز 35 درصد افزايش قيمت پيدا کرده است، افزود: اين ديگر هرج و مرج بازار ماشين نيست که زندگي روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند؛ اشکنه هم نخورند که يک قاشق روغن مي خواهد؟

به گزارش مهر، احمد توکلي نماينده مردم تهران در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در بيان تذکري در خصوص گراني هاي اخير اظهار داشت: سه ماه است براي کالاهاي اساسي ارزي تخصيص داده نمي شود و يک ماه است به بهانه ناهماهنگي سيستم يکپارچه ديجيتال کالاهاي اساسي که با خون دل ارز آن تخصيص داده شده و تامين شده است وارد کشور نمي شود.

وي گفت: مردم به ما مي گويند اين چه وضعي است؟ ما از شما رئيس مجلس مي خواهيم مانند گذشته که وقتي مسايل مهمي در خصوص زندگي مردم به وجود مي آمد جلسه مي گذاشتيد خواهش مي کنم اين بار نيز از همين الان به وزرا ابلاغ کنيد تا در جلسه بعدي به مردم گزارش دهند که با چه وضعيتي کشور را اداره مي کنند.

توکلي خاطرنشان کرد: کمر مردم و توليد از اين گراني ها شکسته است. آقاي رئيس جمهور که مي گويد ما مي خواهيم 250 هزار تومان به مردم بدهيم و مجلس نمي گذارد چرا نمي گويد که اين کار را مي خواهد با 9 برابر کردن قيمت سوخت، آب و برق انجام دهد.

لاريجاني پس از تذکر احمد توکلي به وي گفت پيشنهاد شما اين است که در اين خصوص جلسه اي برگزار کنيم؟ که احمد توکلي گفت: بله در جلسه آينده وزرا در مجلس به مردم گزارش دهند و مرکز پژوهش ها نيز گزارش هاي خود ر در اين خصوص به مردم ارايه دهد.لاريجاني در نهايت پذيرفت که اين موضوع را در هيات رئيسه مطرح و در خصوص آن تصميم گيري نمايند.

وزيرصنعت، معدن و تجارت :متاسفم!

همچنين ،مهدي غضنفري، وزير در واکنش به گراني هاي اخير با اشاره به نصف شدن درآمدهاي نفتي کشور در سال گذشته گفته پس از کاهش درآمدهاي ارزي به طور طبيعي بازار تحت تاثير قرار گرفت و قيمت ها بالا رفت که اين امر ناشي از فشار قيمت ارز و رسيدن آن به دو تا سه برابر بود.

وي گفته که متاسفانه در سال 1391 تورم با نرخ بالا شکل گرفت و بر معيشت مردم تاثير گذاشت و با وجودي که دولت راه هاي گوناگون را براي مهار آن دنبال کرد اما آثار افزايش قيمت ها بر مردم فشار آورد و خانواده هاي بسياري را به سختي انداخت اين وضعيت يک بعد از فضاي کسب و کار بود.

وي همچنين عنوان کرده که وقتي درآمدهاي نفتي به نصف کاهش يافت، تامين مواد اوليه براي کارخانه‌ها و کالاهاي اساسي دشوار شد، در نتيجه تورم بالا رفت و به معيشت مردم فشار آمد که من واقعا از اين بابت متاسفم؛ با وجود اين‌که دولت راه‌هاي مختلفي را در اين باره دنبال کرد اما خانواده‌هاي بسياري به سختي افتادند.

از سوي ديگر قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در پاسخ به سوال ايسنا درباره اين که ارز مرجع واردات اقلام اساسي با چه هدفي حذف شد و آيا براي کنترل گراني هاي بعد از آن فکري شده است يا خير؟ گفته که "دولت به دليل شرايط اقتصادي به وجود آمده مجبور به حذف ارز مرجع واردات بسياري از کالاها شد. البته بخش خصوصي هم بارها تقاضا کرد که ارز مرجع واردات کالا به دليل شرايط پيش آمده حذف شود."

اين در حالي است که ،سيد محمد جواد تقوي مي گويد:امسال با توجه به اختصاص ارز مبادله‌اي به کالاهاي اساسي هر کجا که تغييرات قانوني داشته باشد لحاظ مي‌کنيم.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان درباره افزايش قيمت برخي کالاها به دليل عدم اختصاص ارز مرجع به آنها گفت: آنچه که مهم است و مردم بايد به آن توجه کنند اين است که ابتداي هر سال کالاها با يک تورم سنواتي همراه هستند.

وي ادامه داد: به‌طور مثال براي همه بنگاه‌هاي توليدي قيمت تمام‌شده‌اي را به لحاظ قانوني به علت بحث دستمزد‌ها، ماليات بر ارزش افزوده، بيمه، تغييرات نرخ ارز، تورم سنواتي و غيره تعيين مي‌کنيم.

به گفته تقوي همه هزينه‌هاي فوق در ابتداي هر سال مجموعا تغييرات عمده‌اي را در قيمت ايجاد مي‌کند.


 تريبون اقتصادي 

 نظر فروشندگان درباره ميزان کاهش قيمت خودرو

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور نظر اعضاي اين اتحاديه در مورد ميزان کاهش قيمت خودرو را اعلام کرد.حسن زماني افشار در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: از نظر ما کاهش ميانگين 15 تا 30 درصدي قيمت خودرو تاثير مثبتي بر بازار اين محصولات خواهد داشت. وي با بيان اين‌که با کاهش و نهايي شدن قيمت‌ها، بازار خودرو از رکود خارج شده و مصرف‌کنندگان خريد را آغاز خواهند کرد، خاطرنشان کرد: طبق برآوردهاي ما تعداد زيادي خودروي آماده فروش در بازار و نزد خودروسازان موجود بوده و کمبودي در اين زمينه وجود ندارد.

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور در پاسخ به اين‌که بعضي معتقدند با اعلام قيمت‌هاي نهايي و آغاز خريد خودرو از سوي مردم، به دليل افزايش تقاضا قيمت‌ها در بازار آزاد افزايش خواهد يافت، اظهار کرد: از نظر ما به هيچ وجه اين اتفاق نيفتاده و قيمت‌خودروها در بازار افزايش نمييابد.وي ادامه داد: در گذشته به دليل اين‌که قيمت‌ها در بازار آزاد به طور تدريجي افزايش مييافت، برخي مصرف‌کنندگان خودرويي را خريداري مي‌کردند تا چند هفته بعد با قيمت بالاتري بفروشند اما در شرايط فعلي که مردم مي‌دانند قيمت‌ها ثابت است، ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نخواهيم بود.زماني افشار تصريح کرد: به همين دليل است که در حال حاضر قيمت شش يا هفت مدل از خودروهاي داخلي به کمتر از قيمت‌هاي کارخانه رسيده است.

در همين رابطه ،معاون نظارت بر اجراي استاندارد سازمان ملي استاندارد گفت: براي قيمت‌گذاري جديد خودروها بايد شاخص کيفيت خودروها مشخص شود که اين کار طي 2 تا 3 روز آينده توسط سازمان استاندارد انجام خواهد شد. بهادر کاظمي در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در حال حاضر جلساتي براي تعيين شاخص کيفي خودروها جهت درج در فرمول قيمت‌گذاري خودرو با سازمان حمايت در حال برگزاري است.وي ادامه داد: براي تعيين قيمت جديد خودروها بايد شاخص کيفيت هرمدل خودرو استخراج شود که براي اين کار، روند کيفيت خودروها توسط سازمان استاندارد رصد مي‌شود.

تصميمات جديدي درباره افزايش حق مسکن و حق بن نقدي

با وجود تاييد و تکذيب‌ها درباره توافق بر سر برگزاري نشست فوق العاده شوراي عالي کار براي افزايش حق مسکن و حق بن نقدي سال جاري، مقامات کارگري اعلام کردند اين نشست ويژه در ماه جاري و حداکثر خردادماه برگزار و تصميمات جديدي در اين باره گرفته مي شود.به گزارش مهر، در حال حاضر يک دهه از آخرين افزايش حق مسکن کارگران مي گذرد و در 10 سال گذشته با وجود افزايش چند صد درصدي قيمت مسکن و اجاره آن، اما حق مسکن کارگران در عدد 10 هزارتومان ثابت مانده و افزايشي نداشته است.با وجود افزايش قيمت ها در بخش مسکن، امروز ديگر پرداخت حق مسکن 10 هزارتوماني از سوي کارفرمايان به همراه حقوق ماهيانه نوعي شوخي و طنز تلقي مي شود و اساسا ديگر چنين ارقامي هيچ تاثيري در کمک به تامين هزينه هاي مسکن کارگران ندارد.

هرچند پرداخت مبالغي به عنوان حق مسکن، حق بن نقدي، حق سنوات و حق اولاد جزو مزاياي جانبي حقوق نيروي کار محسوب مي شوند و نقش تقويت درآمد کارگران را دارد، اما پايين بودن مبلغ مربوط به حق مسکن و ثابت ماندن آن در يک دهه اخير باعث تلاش جدي نمايندگان کارگري در شوراي عالي کار براي افزايش آن شده است. در مورد حق بن نقدي نيز هرچند رقم سال گذشته و امسال پرداختي ماهيانه کارفرمايان به نيروهاي خود 35 هزارتومان و به صورت نقدي به همراه حقوق است که از حق مسکن رقم بالاتري محسوب مي شود اما در اين بخش نيز شوراي عالي کار نتوانست اقدامي براي افزايش مبلغ در سال جاري به نسبت سال گذشته داشته باشد.اولياء علي بيگي رئيس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور در گفتگو با مهر با اعلام اينکه در اين زمينه طي ارديبهشت تا خردادماه امسال نشست فوق العاده اي در شوراي عالي کار برگزار خواهد شد گفت: طبق توافق و گفتگوهاي انجام شده در اسفندماه سال گذشته، قرار است درباره افزايش حق مسکن و حق بن نقدي کارگران تصميمات جديدي اتخاذ شود.

اين مقام مسئول کارگري کشور با تاکيد بر اينکه افزايش حق مسکن بايد از سوي هيئت دولت و تصويب وزرا انجام شود افزود: البته قرار است نمايندگان کارگري و کارفرمايي به همراه دولت در شوراي عالي کار در اين باره مذاکره و نتيجه توافقات را در قالب يک پيشنهاد براي تصويب به هيئت وزيران ارسال کنند.

تامين يارانه نقدي 2.2 ميليوني تهراني با تغييرات جديد قبوض گاز

برآوردهاي آماري نشان مي دهد با اعمال تغييرات جديد در قبوض گاز فروردين ماه سالجاري مشترکان استان‌هاي تهران و البرز و گنجاندن بندي به نام "بدهي متفرقه" در اين قبوض، دولت مي تواند يارانه نقدي حدود 2.2 ميليون نفر را تامين کند.به گزارش مهر، گزارشات مردمي حاکي از آن است که در قبوض صادر شده براي مشترکان گاز خانگي در تهران و البرز در فروردين ماه سالجاري بند جديدي به نام " بدهي متفرقه يا متفرقه" درج شده که اعتراضات مشترکان را در پي داشته است.

گنجانده شدن اين بند جديد منجر بيش از 200 هزار توماني در برخي از قبوض گاز مشترکان خانگي شده است، با اين وجود مسئولان شرکت گاز با رد افزايش قيمت گاز، تاکيد مي کنند: اين بند متفرقه در قبوض آتي تکرار نخواهد شد. با اين وجود، يک محاسبه آماري و برآوردي نشان مي دهد هم اکنون حدود 2.5 ميليون مشترک خانگي در استان‌هاي تهران و البرز از نعمت گاز طبيعي بهره مند هستند در صورتي‌که متوسط گازبهاي هر مشترک در فروردين ماه سالجاري حدود 40 هزار تومان بابت بدهي متفرقه افزايش يابد، در مجموع يک بار مالي حدود 100 ميليارد توماني ايجاد مي کند.بر اين اساس، با اين بار مالي حدود 100 ميليارد توماني مي توان يارانه نقدي (معادل 45 هزار و 500 تومان در هر ماه) حدود 2.2 ميليون نفر ايراني را پرداخت کرد.

از سوي ديگر، دي ماه سال 1389 و همزمان با آغاز اجراي فاز اول قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، با دستور رئيس جمهور هزينه آبونمان از صورت حساب مشترکان خانگي شهري و روستائي حذف شد. بر اين اساس، بار مالي قبوض گاز مشترکان خانگي در تمامي شهرها و روستاهاي کشور به ازاي صدور هر قبض 1500 تومان کاهش يافت، با اين وجود از ابتداي مهر ماه سال 1391 هزينه آبونمان مجددا به قبوض گاز مشترکان خانگي بازگشته است.

در همين حال، مسئولان شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه اضافه شدن مجدد هزينه آبونمان به قبوض گاز مشترکان مطابق با دستور ستاد هدفمندي يارانه‌ها انجام گرفته است، تاکيد کرده بودند: اين هزينه صرف تعمير، نوسازي و نگهداري شبکه‌هاي خطوط لوله انتقال، توزيع و تغذيه گاز شهري و روستائي مورد استفاده قرار مي گيرد.به عبارت ديگر، با اضافه شدن مجدد آبونمان به قبض گاز مشترکان در هر دوره 35 روزه معادل 20 تا 23 ميليارد تومان به درآمدهاي گازي دولت افزوده مي شود. با احتساب، يارانه ماهانه 45500 توماني هر ايراني با افزوده شدن مجدد هزينه آبونمان به قبوض گاز، دولت مي تواند از محل اين درآمد جديد يارانه نقدي بيش از 500 هزار نفر را در هر دوره تامين و پرداخت کند.


 نهادهاي مالي 

 رشد 27 درصدي تعداد بن کارت هاي بانک صادرات

بانک صادرات ايران در راستاي افزايش سطح دسترسي هموطنان به خدمات الکترونيکي و کاهش وجوه نقد در جامعه تا پايان اسفند ماه سال گذشته 4 ميليون و 113 هزار بن کارت را صادر و دراختيار شركت‌ها، سازمان‌ها و اشخاص قرار داده است. به گزارش روابط عمومي ، اين بانک به منظور پاسخگويي به نياز شركت‌ها و سازمان‌هايي كه قصد پرداخت مزاياي غيرنقدي به كاركنانشان را دارند بن کارت سپهر را به عنوان ابزاري که جايگزين بن كالا و حواله‌هاي غيرنقدي است طراحي نموده که تا پايان اسفند ماه سال جاري 4 ميليون و 131 هزار بن کارت صادر و در اختيار متقاضيان قرار داده که اين ميزان بيانگر رشد 27 درصدي بن کارت‌هاي صادره نسبت به مقطع زماني مشابه در سال 90 است.

بازديد از شعب بانک پارسيان از سوي معاون اجرايي

معاون اجرايي بانک پارسيان به همراه مديران امورشعب، پشتيباني و تدارکات با حضور در حوزه 56 (مازندران، گلستان و سمنان) با کارکنان شعب اين حوزه ديدارو گفت وگو کرد و از نزديک در جريان مسائل، مشکلات و پيشنهادهاي آنان قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي،توده فلاح با اشاره به تاثير تک تک کارکنان در تحقق اهداف بانک اظهار داشت: اگر سازماني بدون هدف و برنامه باشد، قابليت رشد ندارد، بر همين اساس است که حساسيت ويژه اي از سوي مديران ارشد بانک براي تحقق اهداف وجود دارد و همه پرسنل بانک در دستيابي به هدف نقش ايفا مي کنند و انتظار مديران بانک اين است که براي دستيابي به اين اهداف تلاش بيشتري داشته باشند.

خريد تضميني گندم با عامليت بانک سپه آغاز شد

سخنگوي خريد تضميني گندم بانک سپه گفت: اين بانک براي سومين سال پياپي با مشارکت شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران در اجراي پروژه خريد تضميني گندم و برنج مشارکت مي نمايد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه محسن دارايي افزود: با برداشت محصول گندم که از اواسط فروردين ماه در استان فارس آغاز شده بود تمهيدات لازم در شعب بانک سپه انجام شد.

مديرعامل بانک رفاه از اداره امور شعب خوزستان بازديد کرد

محمد رضا نظري مدير عامل بانک رفاه در اولين بازديد خود از واحدهاي بانک با حضور در استان خوزستان از اداره امور شعب و شعب اهواز ديدن کرد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه؛ نظري به همراه لله گاني رئيس هيات مديره بانک پس از بازديد از شعبه ميدان 15 خرداد و گفت و گو با کارمندان ، از اداره امور شعب خوزستان، شعب امانيه و مرکزي اهواز نيز بازديد و توصيه هاي لازم را براي ارائه هر چه مطلوب تر خدمات بانک به مشتريان ارائه کرد.


 خبر 

 مجلس روي بنزين 900 يا 1000 توماني نظر دارد

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس روي بنزين 900 يا ‌هزار توماني نظر دارد. سيدحسين دهدشتي در گفت‌وگو با فارس در خصوص قيمت حامل‌هاي انرژي و به ويژه بنزين در بودجه سال 92 اظهار کرد: بر اساس کليات بودجه‌اي که دولت به مجلس ارائه کرد يارانه نقدي از 40 هزار ميليارد تومان سال 91 به 120 هزار ميليارد تومان افزايش پيدا کرده است. وي افزود: دولت مابه‌التفاوت آن را از محل افزايش چهار برابري قيمت حامل‌هاي انرژي پيش‌بيني کرده بود که بر اساس آن قيمت بنزين در حدود 3 هزار تومان مي‌شد.نماينده مردم آبادان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين ميزان افزايش در قيمت حامل‌هاي انرژي تبعات تورمي زيادي را در جامعه به دنبال خواهد داشت.عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان‌کرد: فعلاً بنايي براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نداريم.وي گفت: اما در خصوص بنزين، نظر مجلس بر روي افزايش قيمت تا 900 و يا يک‌هزار تومان است.اين در حالي است که ،سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس از مخالفت اين کميسيون مبني بر درخواست افزايش درآمد هدفمندي يارانه‌ها به ميزان 85 هزار ميليارد تومان در بودجه گفت: هر گونه افزايش و يا تغييري در هدفمندي يارانه‌ها به معناي افزايش تورم بي‌سابقه دو برابري قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي خواهد شد.

افزايش30 هزار توماني قيمت سکه

رئيس اتحاديه کشوري طلا وسکه از افزايش 20 تا 30 هزار توماني قيمت سکه به علت افزايش قيمت جهاني طلا در طي هفته جاري خبر داد.محمد کشتي آراي در گفتگو با ايلنا، گفت: قيمت سکه نسبت به روز سه شنبه با افزايش 20 هزار توماني به 1 ميليون و 350 هزار تومان رسيد که پيش بيني مي‌شود اين رقم با توجه به افزايش قيمت جهاني طلا در هفته جاري روند رو به رشدي را داشته باشد. رئيس اتحاديه کشوري طلا و سکه علت افزايش قيمت سکه را شدت روند صعودي قيمت جهاني طلا نسبت به روند نزولي آن ارزيابي کرد.به گفته کشتي آراي قيمت جهاني طلا نسبت به روز سه شنبه هر چند از1 هزار و 428 دلار به 1 هزار و 426 دلار کاهش يافته است اما روند شتابان نزولي قيمت آن کاهش يافته و در عين حال روند صعودي قيمت آن شدت يافته است.کشتي آراي در خصوص علت افزايش قيمت سکه با وجود کاهش قيمت طلاي جهاني اظهار داشت: به دليل آنکه عرضه وتقاضا عامل تعيين کننده قيمت سکه است لذا قيمت سکه هر چند تحت تاثير شاخص قيمت طلا قرار دارد اما به طور مستقيم به آن وابسته نيست و به ساير شرايط اقتصادي به خصوص مسائل داخلي وابسته است.

برگزاري جلسه راي اعتماد به وزير پيشنهادي کار، 15 ارديبهشت

يک عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت که راي اعتماد به وزير پيشنهادي تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي در جلسه روز يکشنبه 15 ارديبهشت ماه بررسي مي‌شود. محمد دهقان در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: ‌پس از تعطيلي هفته آينده جلسات مجلس که نمايندگان در اين فرصت به حوزه‌هاي انتخابي‌شان سرکشي مي‌کنند راي اعتماد وزير پيشنهادي تعاون در اولين جلسه علني مجلس مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.

تعرفه تلفن ثابت تغييري نمي‌کند

معاون بررسي‌هاي فني و صدور پروانه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي اعلام کرد: تعرفه‌هاي تلفن ثابت، پيش از بررسي و تصويب در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات تغييري نمي‌کند.به گزارش ايسنا، لطف‌اله سبوحي اظهار کرد: شرکت مخابرات ايران مي‌تواند در چارچوب پروانه، تعرفه‌هاي پيشنهادي تلفن ثابت را همراه با دلايل افزايش به رگولاتوري ارائه کند تا پس از بررسي براي تصويب در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات ارسال شود.وي گفت: تا زماني که نرخهاي پيشنهادي جديد در کميسيون تصويب نشود، شرکت مخابرات ايران اجازه تغيير نرخ‌ها را ندارد.

برنامه‌اي براي افزايش تعرفه موبايل نداريم

همچنين ،معاون سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي اعلام کرد: تاکنون هيچ برنامه‌اي براي افزايش تعرفه‌ تلفن‌هاي همراه وجود ندارد.حسن رضواني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: تنها تغييري که در زمينه‌ تعرفه تلفن‌هاي همراه ايجاد شده آن است که به تازگي نرخ پايه دولتي براي اپراتور‌ها تعيين شد که اين نرخ قبلا وجود نداشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته