جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4425

رهبر معظم انقلاب در ديدار ه با بانوان فرهيخته:
اگر فرهنگ احترام به زنان نهادينه شود، بسياري از مشکلات جامعه حل خواهد شد

علي باقري:
هيچ کشوري توانايي حمله به ايران را ندارد


اسکار سياست براي بانوي آهنين ليتواني


سوريه را به اس 300 مجهز نمي‌کنيم


اعراب پيشنهاد آمريکا را نمي‌پذيرند

وزير دفاع آمريکا:
مسئله هسته اي ايران نيازمند راه حل سياسي است و نه نظامي


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

انتقاد دبير شوراي نگهبان از تبليغات زودهنگام کانديداها؛
سر سوزني از قانون تجاوز نمي‌كنيم


وزارت کشور فلسطين: گذرنامه قرضاوي جعلي است، دستگيرش کنيد!


سرمقاله

معاون رييس‌جمهور:
تاسيسات هسته اي ايران در برابر حملات سايبري و زمين لرزه مقاوم هستند


چهار انفجار و 18 كشته در شهر مرزي ترکيه و سوريه


فستيوال سنتي دودکش پاک‌کن‌ها در راچستر انگليس


جشن ازدواج دانشجويي در برج ميلاد


تا انتخابات يازدهم

آيت‌الله هاشمي آمد؛
حضور چهره‌هاي سرشناس در آخرين لحظات ثبت‌نام رياست جمهوري


 رهبر معظم انقلاب در ديدار ه با بانوان فرهيخته:
 اگر فرهنگ احترام به زنان نهادينه شود، بسياري از مشکلات جامعه حل خواهد شد 

در آستانه ماه مبارک رجب، صدها نفر از بانوان برجسته و فعال در بخشهاي دانشگاهي، حوزوي، مسائل خانواده و زنان، دستگاههاي اجرايي، فعاليتهاي قرآني، رسانه و سازمانهاي مردم نهاد، به مدت دو ساعت و نيم با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار با تأکيد بر لزوم طرح گفتمان اسلامي در مورد زن بصورت تهاجمي و طلبکارانه در عرصه بين المللي، «تقويت نهاد خانواده» و «احترام و تکريم زن در محيط خانه» را دو نياز مهم و فوري جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: زنان فعال و کارآمد در جبهه انقلاب اسلامي بايد حضور خود را در صحنه دفاع از انقلاب نمايان تر و پررنگ تر کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به عقب ماندگي هايي که درخصوص انتقال مباني فکري اسلام درخصوص زن به عرصه بين المللي، وجود دارد، افزودند: کارهاي خوبي به برکت نظام جمهوري اسلامي و نام امام خميني (ره)، درخصوص مقوله زن انجام گرفته است اما نيازمند کار بيشتر و تشکيل جبهه اي تهاجمي و مصون از تعرض ديگران هستيم.

ايشان با تأکيد بر اينکه به هيچ وجه نبايد در زمينه نهضت بيداري در عرصه زنان تعلل و توقفي وجود داشته باشد، خاطرنشان کردند: چرا بايد با وجود گفتمان کامل و قانع کننده اسلام در مورد زن، در مقابل گفتمان غرب، در موضع انفعال قرار گرفت؟

رهبر انقلاب اسلامي گفتمان غرب درخصوص زن را، گفتماني کاملاً حساب شده و سياسي خواندند و افزودند: اگرچه اين گفتمان اکنون به ظاهر در نقطه اوج خود قرار دارد اما مسير گفتمان غرب درخصوص زن، به سمت سراشيبي سقوط، انحطاط و سرافکندگي است.حضرت آيت الله خامنه اي، «مرد واره» کردن زن و التذاذ جنسي مرد از زن را دو بخش اصلي گفتمان غرب درخصوص زن برشمردند و گفتند: غربي ها به دنبال آن هستند که مشاغلي را که با وضعيت جسمي و فکري مردان سازگار است، به زنها تعميم و آن را به عنوان يک امتياز و افتخار جلوه دهند.

ايشان با تأکيد بر اينکه حضور زنان در مشاغل و مناصب اجرايي اشکالي ندارد، خاطرنشان کردند: آن بخشي که مورد اشکال و در واقع امتداد همان گفتمان غربي است، افتخار کردن به تعداد بالاي زنان شاغل در مناصب اجرايي است.رهبر انقلاب اسلامي در تبيين اين موضوع افزودند: اينکه ما به حضور بالاي زنان در مناصب اجرايي افتخار کنيم، ديدگاهي غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربي است.حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: آنچه که بايد مايه افتخار باشد، تعداد بالاي زنان روشنفکر، فعال فرهنگي و سياسي، و مجاهد است.

ايشان با اشاره به نگاه يکسان اسلام به زن و مرد از لحاظ انساني افزودند: از ديدگاه اسلام هريک از زن و مرد به لحاظ خلقت، ويژگيهاي خاصي دارند اما از لحاظ حقوق انساني و اجتماعي و ارزشهاي معنوي و سير تکامل معنوي، هيچ تفاوتي ندارند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: نگاه صحيح به زن، نگاهي است که او را در چارچوب جنس خود و ارزشهاي تعالي دهنده آن بشناسد.حضرت آيت الله خامنه اي، نگاه لذت جويانه به زن را يکي از بلاهاي بزرگ خواندند و خاطرنشان کردند: اکنون برخي انديشمندان غربي نيز در مورد اين موضوع احساس خطر مي کنند زيرا قضايايي همچون همجنس گرايي نتيجه اين نوع نگاه است که قطعاًٌ يکي از عوامل سقوط تمدن غرب نيز خواهد بود.ايشان با تأکيد بر لزوم هوشياري در جامعه در قبال جاذبه هاي جنسي براي مردان و زنان، افزودند: البته در کشور ما به دليل موضوع حجاب، مصونيتي وجود دارد اما بايد در مورد حجاب و موضوع حدود معاشرت مرد و زن اهتمام جدي شود.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: به هيچ وجه نبايد در مقابل گفتمان غرب درخصوص زن منفعل شد بلکه بايد گفتمان اسلام در مورد زن را بصورت تهاجمي و طلبکارانه مطرح کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: از تهديدهاي غربي ها هم به هيچ وجه نبايد ترسيد.

ايشان کرامت زن، عزت زن و ظرافت فطري و کارکرد زن را از خصوصيات گفتمان زن در اسلام برشمردند و خاطرنشان کردند: خداوند متعال جنس زن را به گونه اي خلق کرده است که برخي امور عاطفي، تربيتي و حتي مديريتي در خانه، فقط با ظرافت روحيه زنان، قابل انجام است.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه، «تقويت نهاد خانواده» و «تکريم و احترام زنان در خانه» را دو مسئله مهم و فوري در جامعه دانستند و تأکيد کردند: بايد در قوانين، خلقيات و سنت ها، شرايط به گونه اي فراهم شود که زنان در سطوح مختلف معاشرتي، جنسي، فکري و خانوادگي دچار ستم‌زدگي نباشند.حضرت آيت الله خامنه اي در همين خصوص افزودند: بايد همواره همه اعضاي خانواده، با زنان با ديده تکريم و احترام رفتار کنند و بايد فضاي خانواده به گونه اي باشد که فرزندان دست مادران خود را ببوسند.ايشان خاطرنشان کردند: اگر فرهنگ نگاه احترام آميز به زنان نهادينه شود، بسياري از مشکلات جامعه حل و از زنان رفع مظلوميت خواهد شد.

ايشان موضوعات ازدواج، پوشش، معاشرت، حمايت مالي و حقوقي از زنان، و اشتغال زنان و حدود آن را از ديگر مقولاتي دانستند که بايد مورد اهتمام قرار گيرند.رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به فعاليتهاي گسترده و متنوع درخصوص مسائل بانوان در کشور، يک پيشنهاد را مطرح کردند.حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: بايد تلاش شود تا اين فعاليتها، يک سيستم منسجم و هندسه عمومي صحيحي پيدا کنند و يک مرکز عالي و ثابت با کادرهاي قوي و چشم انداز بلندمدت، براي اين منظور بوجود آيد.

ايشان گفتند: در ذيل اين مرکز عالي مي تواند نهادها و بنيادهاي مختلف تشکيل شوند و يک بانک اطلاعاتي قوي نيز از کارهاي انجام گرفته بوجود آيد.رهبر انقلاب اسلامي يک نکته را به همه زنان فعال در جبهه دفاع از انقلاب اسلامي متذکر شدند.حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به حضور پررنگ و جدي زنان در شکل گيري انقلاب و مراحل مختلف بعد از آن افزودند: زنان فعال، کارآمد، عالِم، نويسنده و انديشمند در جبهه دفاع از انقلاب اسلامي بايد حضور جدي تر و نمايان تري در صحنه داشته باشند.رهبر انقلاب اسلامي همچنين به نقش صدا و سيما در ارائه يک الگوي صحيح از زن مؤمن، فعال، مجاهد و با حجاب اشاره و خاطرنشان کردند: صدا و سيما بايد در اين زمينه يک نقش صددرصدي ايفا کند.حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: صدا و سيما بايد کاملاً در خدمت تفکر اسلامي از زن و ارائه خصوصيات يک زن اسلامي قرار گيرد.

ايشان در پايان تأکيد کردند: ما در زمينه مسائل زنان در جمهوري اسلامي ايران پيشرفت داشتيم ولي اين پيشرفتها متناسب با نيازها و توقعات مورد نظر اسلام نيست و بايد تلاش بيش از پيشي انجام گيرد.


 علي باقري:
 هيچ کشوري توانايي حمله به ايران را ندارد 

معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اين که ايران کشور قدرتمند منطقه است، گفت: امروزه هيچ کشوري توانايي حمله به ايران را ندارد.

به گزارش ايسنا، دکتر علي باقري در همايش سراسري "هم‌انديشي استادان و نخبگان دانشگاهي کشور" که در مشهد مقدس برگزار شد با بيان اين که "گاهي اوقات به جاي اين که سناريوي فرضي ترسيم کنيم بايد از تجربيات استفاده کنيم" تصريح کرد: براساس واقعيت‌هايي که وجود داشته است انرژي هسته اي هزينه‌ها و دستاوردهايي را براي کشور داشته که بايد آن‌ها را ارزيابي کنيم؛ بايد در موضوع هسته اي نگاه موشکافانه‌اي داشته باشيم.

باقري در ادامه اين نشست در پاسخ به سوالي درباره اظهارات برخي کانديداها مبني بر مذاکره با آمريکا، اظهار کرد: آن‌هايي که امروز مي‌گويند بايد برگرديم به گذشته، تجديد‌نظر کنند چرا که نتيجه گذشته اين بوده که هر چه را داشتيم داديم ولي چيزي به دست نياورديم.

وي با بيان اين که ايران کشور قدرتمند منطقه است، خاطرنشان کرد: امروز هيچ کشوري نه ابزار، نه امکان و نه مديريت حمله به ايران را دارد؛ زماني اسراييلي‌ها در 33 روز لبنان را به آشوب کشيدند اما با مديريت ايران در مرحله بعد، بيش از 2 روز اين آشوب دوام نداشت.

معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که مردم خواستار لغو فعاليت‌هاي هسته اي ايران هستند، تصريح کرد: اين حرف درستي نيست که امروزه برخي بيان مي‌کنند، چرا که در نظرسنجي‌اي که آمريکايي‌ها نسبت به اين موضوع داشتند 70 درصد مردم ايران موافق استمرار مذاکرات حتي در صورت تشديد تحريم‌ها هستند.


  اسکار سياست براي بانوي آهنين ليتواني 

دويچه‌وله: برندگان جايزه "کارل آخن" معمولا افرادي هستند که در اروپا از شهرت گسترده‌اي برخوردارند، مانند داليا گريبائوسکايته، رئيس‌جمهور ليتواني که روز پنجشنبه "اسکار سياست" را دريافت کرد. اما منش سياسي او باب ميل همه نيست. ظاهر مقتدر و نگاه مصمم "داليا گريباسکايته" از بارزترين نکاتي است که در نخستين نگاه جلب توجه مي‌کند. او رئيس‌جمهور جدي و سخت‌گير کشور ليتواني است. اين بانوي 57 ساله در توصيف خود مي‌گويد: «شخصيت من تا حدود زيادي تحت تاثير مقطعي از زندگي‌ام شکل گرفته که به تلاش براي زنده ماندن گذشته است.» داليا در خانواده‌اي ثروتمند بزرگ نشده است. او مي‌گويد: «من هيچکس را نداشتم که از من پشتيباني کند و مشوق من باشد. شايد به همين دليل به نظر خيلي جدي مي‌رسم.» داليا گريباسکايته از سال 2009 به عنوان نخستين رهبر زن در ليتواني رياست‌جمهوري اين کشور را بر عهده گرفت.


  سوريه را به اس 300 مجهز نمي‌کنيم 

بي بي سي: روسيه با تکذيب خبر ارسال موشک اس 300 به سوريه مي‌گويد که به ساير قراردادهاي نظامي با اين کشور پايبند است.همزمان رهبران روسيه و بريتانيا از کنفرانس بين‌المللي سوريه و يافتن يک راه حل سياسي براي اين کشور حمايت کرده‌اند.

به رغم جنگ داخلي در سوريه ، مسكو مي‌گويد که به ارسال موشک‌هاي ضدهوايي به اين کشور پايبند است. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه، در گفت‌وگو با خبرنگاران با تآکيد بر اين موضوع که کشورش طرحي براي ارسال موشک‌هاي فوق‌پيشرفته اس 300 به سوريه ندارد، گفت که روسيه تا کنون موشک‌هاي ضدهوايي ديگر به سوريه صادر کرده است و از اين پس نيز قراردادهاي مشابه را اجرا خواهد کرد. لاوروف با بيان اين که سوريه بايد امکان دفاع در برابر حملات هوايي را داشته باشد، ارسال تجهيزات دفاع ضدهوايي به اين کشور را ناقض حقوق بين‌المللي ندانست.


  اعراب پيشنهاد آمريکا را نمي‌پذيرند 

ايسنا: نبيل العربي از مخالفت کشورهاي عربي و اتحاديه عرب با خواسته آمريکا مبني بر تغيير طرح صلح عربي خبر داد.به گزارش روزنامه الجريده چاپ عربستان، نبيل العربي، دبيرکل اتحاديه عرب اظهار کرد که اعراب درخواست آمريکا را مبني بر اصلاح روند صلح عربي نپذيرفتند، به صراحت مي‌گويم که آمريکايي‌ها مي‌خواستند طرح صلح عربي را تغيير دهند به طوري که اعراب اجراي طرح را آغاز کنند تا اينکه اسرائيل قانع به عقب‌نشيني شود و اين با مخالفت روبه‌رو شد.

نبيل العربي در پاسخ به عدم پذيرش اين طرح از سوي فتح و حماس گفت: محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين علنا اين صحبت‌ را در خصوص کميته طرح صلح عربي مطرح کرد و او کسي بود که از ما خواست اين را مطرح کنيم.وي درباره تبادل اراضي بين اسرائيل و فلسطيني‌ها گفت: هيچ مساله تبادل زميني مطرح نشده است.


 وزير دفاع آمريکا:
 مسئله هسته اي ايران نيازمند راه حل سياسي است و نه نظامي 

وزير دفاع آمريکا گفت: مشکلات خاورميانه از جمله مسئله هسته اي ايران و درگيري ها در سوريه نيازمند راه حل هاي سياسي و نه نظامي هستند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه الاخبار چاپ بيروت، چاک هگل ادامه داد: چالش هاي منطقه اي از جمله چالش هسته‌اي ايران، ناآرامي هاي خطرناک در سوريه و ادامه تهديدات القاعده و ديگر گروه هاي تروريستي مي تواند با ائتلاف هايي براي منافع مشترک با حضور اسرائيل و ديگر هم پيمانان در منطقه حل شوند.

وزير دفاع آمريکا که در نشست سالانه مرکز عالي سياست خاور نزديک در واشنگتن سخن مي گفت افزود: بخش مشترک در خاورميانه اين است که راه هاي داراي تاثيرگذاري و دائمي تر براي چالش هاي اين منطقه، سياسي هستند و نه نظامي.

وي ادامه داد: نظم قديمي در خاروميانه از بين خواهد رفت اما جايگزين آن همچنان مجهول است. بي ثباتي در منطقه ادامه خواهد يافت. ما بايد براساس تغييرات، همراهي کنيم.

وزير دفاع آمريکا با تکرار وعده هاي کشورش درباره منع ايران از دست يابي به سلاح هسته اي افزود: آمريکا با ارتقاء قدرت نظامي شرکاي خود در خليج فارس، شبکه دفاعي را براي مقابله با تهديدات ايران ايجاد مي کند.


 يک نکته از هزاران 

پيش از اين سرنگ مشترک، سهم به‌سزايي در ابتلا به ايدز را در ميان معتادان به خود اختصاص داده بود، اين در حاليست که عنوان مي‌شود رشد انتقال ايدز از طريق روابط جنسي غيرمتعارف و مصرف روانگردان‌هايي همچون شيشه که تمايلات جنسي را 8 تا 10 برابر مي‌کند، بسيار افزايش يافته است.

باتوجه به اقدامات موثر انجام شده در پيش گيري از ترويج ويروسHIV از طريق سرنگ و كاهش آن، ضروريست تا اقدامات آموزشي درمورد استفاده از روان گردان‌ها كه موجب انگيزه هاي غيرمتعارف جنسي مي‌گردد و احتمال افزايش ابتلا به ايدز را دوچندان كرده اند، صورت گيرد.


 ميز خبر 

زلزله 6.2 ريشتري در هرمزگان؛

يك كشته، 20 زخمي و تخريب بيش از400 منزل مسكوني

صبح ديروز زلزله‌اي به بزرگي6.2 ريشتر بندر جاسک واقع در استان هرمزگان را لرزاند. اين زمين‌لرزه در ساعت 6:38 صبح شنبه رخ داد.پس لرزه هاي به قدرت 5.1 ريشتر در عمق 23 کيلومتري عمق زمين مردم شهرها و روستاهاي شهرستان بشاگرد در شرق هرمزگان را نيز وحشت زده کرد. اين پس لرزه ها پس آن رخ داد که بامداد شنبه زمين لرزه اي به بزرگي 6.2 دهم ريشتر موجب تخريب خانه هاي روستايي و قطع شبکه هاي آب، برق و تلفن اين شهرستان شد. کوهستاني بودن شهرستان بشاگرد موجب ريزش کوه در برخي از راههاي مواصلاتي روستايي شد و کار امداد رساني به روستاها را با مشکل مواجه کرد.بخشدار بخش گوهران با اظهار اينکه در آخرين آمارگيري از سطح بخش، قريب به 400 واحد مسکوني تخريب شده، تصريح‌کرد: گزارش‌ها حاکي از آن است که تا اين لحظه 20 تن نيز زخمي شده‌اند.همچنين رنجبر مدير کل بحران استاندار هرمزگان درگفتگو با مهر تعداد تلفات اين زمين لرزه را تا زمان مخابره اين خبر؛ 20 مجروح و يک کشته عنوان کرد.

سليمي: مذاکرات هسته‌اي موضوعي نيست که در آينده نزديک به نتيجه برسد

نماينده مردم محلات و دليجان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌اي گفت: بحث مذاکرات هسته‌اي موضوعي نيست که در آينده نزديک به نتيجه برسد.حجت‌الاسلام عليرضا سليمي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: برخي افراد در آلماتي يک، به اين خوشبيني رسيده بودند که موضوع مذاکرات هسته‌اي به زودي به نتيجه خواهد رسيد اما نبايد ساده انديشي به خرج داد.وي در ادامه اظهار کرد: حرف ايران اين است که بحث‌هايي که پشت درب‌هاي بسته گفته مي‌شود به صورت شفاف مطرح شود تا نظرات دو طرف مشخص گردد.

ايران درتكاپوي دبيرکلي اوپک

با واگذاري رياست تحقيقات به عنوان دومين کرسي استراتژيک اوپک به عربستان، شانس ايران و عراق در انتخابات دبيرکلي اين سازمان افزايش يافت به طوري‌که مطابق با يک قانون نانوشته تمامي کرسي‌هاي اصلي تصميم گيري اوپک نمي‌تواند به يک کشور واگذار شود.به گزارش مهر، "رياست بخش تحقيقات" دومين کرسي استراتژيک تصميم گيري در سازمان اوپک پس از دبيرکلي است که در نهايت در رقابت ايران و عربستان، اين نماينده سعودي‌ها بود که موفق به تصاحب اين کرسي استراتژيک شد.

بر اين اساس ايران که بر روي تصاحب عنوان "رياست بخش تحقيقات اوپک" برنامه ريزي گسترده‌اي نداشت، عملا اين کرسي را به عربستان سعودي واگذار کرد تا عملا شانس خود را براي تصاحب دبيرکلي اوپک به عنوان استراتژيک ترين کرسي نفتي جهان ارتقا دهد.

حضور نداشتن ايران، شرط رياض براي حل بحران سوريه

منابع ديپلماتيک عربي اعلام کردند: عربستان در جريان تماس مقام‌هاي بلندپايه مصري، با پيشنهاد مصر براي احياي طرح قاهره به منظور حل بحران سوريه مخالفت کرد.به گزارش پايگاه خبري شبکه العالم، اين منابع افزودند: عربستان به مصر ابلاغ کرد که از هر تلاشي به منظور حل بحران سوريه استقبال مي‌کند اما به شرط آن که ايران در آن مشارکت نداشته باشد لذا رياض با برگزاري نشست‌هاي متعلق به بحران سوريه با شرکت ايران مخالف است.

اين منابع ادامه دادند: مصر نيز آشکارا توضيح داد که خروج تهران از طرح مصر به نفع موضوع نيست چون تهران داراي تاثيري بزرگ بر نظام بشار اسد بوده و مي‌توان از ايران به عنوان کانال تماس غيرمستقيم با آن استفاده نمود.به گفته اين منابع، مصر تاکيد کرده بود که ايران بخشي از حل موضوع است اما کشورهاي عرب حوزه خليج فارس آن را عامل پيچيده‌تر شدن اوضاع و محرک اصلي عليه به اصطلاح انقلاب سوريه مي‌خوانند.

آمريكا مدعي شد:

دولت سوريه از سلاح شيميايي استفاده كرده است

وزير خارجه آمريکا مدعي شد که کشورش "اسناد محکمي" در اختيار دارد که ثابت مي‌کند نظام سوريه از سلاح شيميايي عليه مخالفان استفاده کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، جان کري،‌ وزير خارجه آمريکا در يک گفت‌وگوي اينترنتي که توسط شرکت گوگل، شبکه ان بي‌ سي آمريکا و وزارت خارجه اين کشور ترتيب داده شده بود، مدعي شد: دولت آمريکا اسنادي محکم در اختيار دارد که استفاده از سلاح‌هاي شيميايي توسط نظام سوريه عليه مخالفان اين کشور را ثابت مي‌کند.وي همچنين شيوه دولت سوريه در برخورد با مخالفان اين کشور را محکوم کرد و آن را غير قابل قبول خواند.پيشتر نيز کاخ سفيد اعلام کرده بود، به احتمال زياد سلاح‌هاي شيميايي استفاده شده در سوريه به دست نظام اين کشور ساخته شده است. باراک اوباما،‌ رئيس جمهوري آمريکا در ماه آوريل تاکيد کرده بود، در صورتي که ثابت شود سوريه از خط قرمز عبور کرده و سلاح شيميايي به کار برده است در برخورد خود با سوريه بازنگري مي‌کنيم.

انتخابات پارلماني پاكستان آغاز شد

شهروندان پاکستان روز شنبه براي تعيين تكليف 342 كرسي پارلمان و نيز اعضاي مجالس ايالتي چهارگانه پاي صندوق‌هاي راي رفتند. به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، انتظار مي‌رود حزب «مسلم ليگ» به رهبري «نواز شريف» نخست‌وزير سابق پاكستان، پيروز انتخابات باشد.نواز شريف اعلام كرده است كه در صورت پيروزي در انتخابات، بهبود روابط هند و پاكستان را از مهمترين اولويت‌هاي خود قرار خواهد داد. همچنين سخنگوي طالبان پاکستان به مردم اين کشور هشدار داد كه در روز انتخابات چندين عمليات برنامه‌ريزي شده است و اگر مردم نمي‌خواهند کشته شوند بهتر است در راي‌گيري شرکت نکنند. بيش از 85 ميليون تن از شهروندان پاکستان واجد شرايط راي دادن هستند و رهبر ائتلاف داراي اکثريت در پارلمان، به عنوان نخست‌وزير جديد معرفي خواهد شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت هشتاد

توسعه آموزش عالي نيازمند تعميق در تدريس آموزش مواد درسي در رابطه با اولويت هاي زير است:

- توانا سازي آموزش دهندگان براي داشتن يک فکر قادر به توليد ايده‌ها براي حل مسائل، توسعه دانش، همچنين تمرين رقابت قانوني. شروع اينکار با يک پارچه کردن خود اطميناني، به دست آوردن دانش، و پذيرفتن توسعه هوشمند است. اينکار همچنين نيازمند عبور ميانبر از مواددرسي تخصصي به منظور اطمينان از برهم افزايي بين طرح، پژوهش و معلم است؛

- دادن اهميت بيشتر به مطالعات اجتماعي که فن آوري، اقتصاد، محيط زيست و علوم را ترکيب مي کند، تا دانشجويان را براي کارآمد شدن اجتماعي قادر سازد ؛

- تهيه مواد درسي مبتني بر مطالعات آينده نگري، نيازهاي محيط زيست محلي و بين المللي، علوم مورد نياز تئوري و کاربردي؛

- اطمينان از يک آموزش مبتني بر مشارکت دانشجويان، تقسيم آنها در گروه هاي پژوهشي در حالي که در کارگاه ها وآزمايشگاه ه کار مي کنند. همچنين آموزش مبتني بر اشتغال دانشجويان برجسته در کمک به ساير دانشجويان، با کاربرد تعامل و تدريس تعاوني، که مهارت ها، انگيزش و نخبگي را هدف قرار مي دهد؛

- کابرد تسهيلات اطلاعاتي و فن آوري براي رسيدن به هدف هاي عمومي واختصاصي که براي آموزش عالي برنامه ريزي شده است.

2.4 فشار تقاضا براي آموزش عالي در کشورهاي اسلامي به طور کلي در جهت تمرکز روي تامين نيازهاي اولويت اقتصائي و ارائه مفيدترين خدمات، مثل سازماندهي دوره ها و تهيه صندلي هاي لازم هدايت مي نمايد. اينکار اهميت به موقع به تعميق محتواهاي آموزشي و حفظ همزمان توسعه دراين حوزه ها از طريق کمک در رشته هاي علمي و فن آوري را نمي دهد.

3.4 بايستي يادآوري کرد سازمان دانشگاه درکل با ساختارهاي غيرهمگن برحسب سلسله مراتب شناخته مي شود. اين سازمان دهي دردرون شبکه موسسات با بخش علمي و هدف هاي آموزشي مختلف مربوط مي گردد. سلسه مراتب بين موسسات براساس ارزش هاي تخصيص داده شده به آنها پايه ريزي شده است. محتواي آموزش جز براي فن آوري، معماري وعلوم پزشکي، شامل موضوعات کلي از حوزه هاي دانش وسيع کلاسيک است، که توسط تدريس دانشگاهي و هدايت تجربي ارائه گرديده است.


 انتقاد دبير شوراي نگهبان از تبليغات زودهنگام کانديداها؛
 سر سوزني از قانون تجاوز نمي‌كنيم 

دبير شوراي نگهبان با اشاره به وظايف قانوني شوراي نگهبان در احراز صلاحيت داوطلبان و نظارت بر انتخابات گفت: وقتي افرادي علناً قانون را زير پا مي‌گذارند و زودتر از موعد به سفرهاي تبليغاتي علني و پرهزينه مي‌روند بايد در كار خود تدبر كنند كه آيا اقداماتشان با ايمان و تقوا سازگار است؟

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شوراي نگهبان‌،آيت الله احمد جنتي در همايش مسئولان دفاتر و هيئت‌هاي نظارت بر انتخابات گفت: هر قدر، مسئوليت مهم‌تر باشد، رنج و زحمت آن بيشتر است و البته كسي كه به خوبي از عهده آن بر آيد، خداوند متعال اجر بيشتري هم به او مي‌دهد.وي عنوان شدن «شرايط داوطلبان رياست‌جمهوري» در اصل 115 قانون اساسي را نشانه اهميت موضوع دانست و گفت: شوراي نگهبان وظيفه دارد شرايطي مانند "رجل سياسي، مذهبي"، "ايراني‏ الاصل‏ و تابع ايران"‏، "مدير و مدبر"، "حسن‏ سابقه‏" و "امانت‏ و تقوي"‏، "مؤمن‏ و معتقد به‏ مباني‏ جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏" و "مذهب‏ رسمي‏ كشور" را احراز كند.

وي يادآور شد: احراز شرايطي چون «ايراني الاصل و تابع ايران بودن» دشوار نيست اما احراز برخي ديگر از شرايط به آساني ممكن نيست. مثلاً بايد ديد فردي كه ثبت نام مي‌كند؛ آيا در حدي سياستمدار و سياست‌شناس هست و درك عميقي از جريان‌هاي سياسي داخلي و خارجي دارد كه بتواند نظرات راهگشا براي برخورد مناسب با مسائل كشور را ارائه بدهد؟

آيت الله جنتي احراز شرايطي چون «مديريت و تدبير» را هم مسأله‌اي مهم دانست زيرا فرد بايد توان اداره كشور و حل مشكلات آن را داشته باشد.وي با اشاره به انبوه كساني كه در دوره‌هاي اخير انتخابات، تحت عنوان «احساس تكليف» براي رياست‌جمهوري ثبت نام مي‌كنند گفت: بايد كساني داوطلب شوند كه توان برداشتن بار سنگين اين مسئوليت را داشته باشند.دبير شوراي نگهبان گفت: مسئوليت رياست‌جمهوري را امانت الهي بزرگ است كه مردم با رأي خود، آن را به يك فرد مي‌سپارند و طبيعي است كه ما با ملاحظه سوابق فرد بايد ببينيم آيا او داراي شرط «امانت‌داري» هست يانه؟

آيت الله جنتي درباره شرايطي چون «تقوا» نيز گفت: شرايط متقين در قرآن كريم و خطبه متقين در نهج البلاغه آمده است، افرادي كه ثبت نام مي‌كنند بايد ببينند چقدر واجد اين اوصاف هستند.دبير شوراي نگهبان ضمن گلايه شديد از برخي فعاليت‌هاي تبليغاتي زودهنگام گفت: وقتي افرادي علناً قانون را زير پا مي‌گذارند و زودتر از موعد به سفرهاي تبليغاتي علني و پرهزينه مي‌روند بايد در كار خود تدبر كنند كه آيا اقداماتشان با ايمان و تقوا سازگار است؟

وي با ابراز تأسف از اقدامات تبليغاتي برخي از داوطلبان، افزود: بايد با برخي از افراد كه از مدتها قبل، سفرهاي تبليغاتي علني و نيمه علني داشته‌اند برخورد شود.

آيت الله جنتي با ابراز تأسف از وضعيت ناگوار برخي از اقشار مستضعف گفت: افرادي براي تأمين نان شب محتاج‌ هستند يا به دليل فقر نمي‌توانند هزينه‌هاي ازدواج فرزندانشان يا تعمير منزلشان را تأمين كنند، امّا همزمان عده‌اي با ارقام نجومي و هزينه هاي ميلياردي وادعاي خدمت، در پي كسب رأي مردم هستند.

وي با اشاره به وظايف قانوني شوراي نگهبان در احراز صلاحيت داوطلبان و نظارت بر انتخابات گفت: ما سر سوزني از قانون تجاوز نمي‌كنيم. شوراي نگهبان نه تندتر از قانون عمل خواهد كرد و نه كندتر. با دقت، وضعيت افرادي كه ثبت نام مي‌كنند، بررسي مي‌‌شود تا شرايط داوطلبي او احراز شود.


 وزارت کشور فلسطين: گذرنامه قرضاوي جعلي است، دستگيرش کنيد! 

وزارت کشور فلسطين با اعلام اينکه گذرنامه فلسطيني يوسف القرضاوي، جعلي است از تمام کشورهايي که فلسطين را به رسميت مي‌شناسند خواست تا در صورت ترددش با اين گذرنامه وي را دستگير کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيه اليوم، وزارت کشور فلسطين با ارسال نامه‌اي به تمامي کشورهايي که فلسطين را به عنوان يک کشور به رسميت مي‌شناسند از آنها خواست تا در صورت تردد يوسف القرضاوي، رئيس اتحاديه جهاني علماي مسلمين با گذرنامه فلسطيني، وي را دستگير و مطابق با قوانين بين‌المللي دراين‌باره عمل کنند.

با وجود اينکه سفرقرضاوي به غزه با حمايت و استقبال حماس و جنبش جهاد اسلامي مواجه شد اما جنبش فتح به رياست محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني و ديگر گروه‌هاي چپ‌گراي فلسطيني با اين موضوع مخالفت کرده و در مراسم استقبال از القرضاوي مشارکت نکردند.


 سرمقاله 

 پاكستان و پيامدهاي خونين‌ترين انتخابات تاريخ كشور

علي رمضاني

انتخابات پارلمان هاي ملي و ايالتي پاكستان كه درحال انجام است و فعاليت شبه نظاميان بويژه گروه تحريك طالبان، روند برگزاري نشست احزاب اين كشور را با چالش هاي جدي روبرو ساخته و عملا موجي از افزايش ناامني درميان سران احزاب سياسي و مذهبي ايجاد كرده است.

در واقع اين انتخابات از يك سو تاريخي و در عين حال خونين ترين انتخابات اين كشور خوانده مي شود. چرا كه براي نخستين بار پارلمان پاكستان در دوره قانوني خود پايان يافت و يک دولت مدني در پاكستان دوره اش به اتمام رسيد و همچنين با توجه به تحولات قبل از انتخابات و تهديدهاي گسترده آغاز خشونت ها و درگيري هاي ناشي از انتخابات طالبان پاكستان و ساير گروه هاي مرتبط با القاعده انتخابات را مغاير با اسلام دانسته و مسئوليت بسياري از حملات كه اين انتخابات را به خونين ترين انتخابات در تاريخ پاكستان تبديل نمود بر عهده گرفتند.

در اين بين اگربه اهميت اين انتخابات توجه كنيم بايد گفت با و جود تهديدهاي بنياد گرايان در انجام حملات تروريستي به مناطق مختلف اين كشور رقابت احزاب مختلف پاكستان وجود داشت و حدود 600 هزار نفر از نيروهاي امنيتي و ارتش براي تامين امنيت اين انتخابات تلاش مي‌كنند.

در اين انتخابات با توجه به عدم حضور پرويز مشرف و محكوم شدن وي در دادگاه در شرايطي رقابت را در بين دو حزب اصلي مردم و مسلم ليگ بيشتر كرده است و نظرسنجي هاي انجام شده حاكيست، حزب شريف كه در سال 1999 ميلادي با كودتا سرنگون شد، در انتخابات پيروز خواهد شد. در اين حال اگر حزب نواز شريف بتواند در انتخابات به پيروزي برسد در واقع در راه نجات اقتصاد پاكستان، احياي سياستهاي بازار آزاد و تحقق رشد سريع كشور حركت خواهد كرد.

گذشته از اين نيز با توجه به افزايش محبوبيت حزب عمران خان ستاره سابق كريكت پاكستان و نفوذ حزب مردم در بخش هاي زيادي از كشور احتمال تشكيل پارلمان متشتت و دولت ائتلافي را افزايش خواهد يافت. به عبارت ديگر شكست احزاب در زمينه كسب اكثريت قاطع در انتخابات، احتمال تشكيل دولتي ضعيف را تقويت مي كند.

با اين حال اين انتخابات با پيروزي هر حزبي كه تمام گردد نشانه اولين انتقال قدرت ميان دو دولت مدني در كشوري است كه بيش از نيمي از دوران استقلالش را تحت حاكميت ارتش بوده است و اينك در سايه كاهش نقش ارتش در ساختار سياسي اين كشور با كاهش كودتاهاي ارتش قدرتمند اين كشور و گذار از قدرت سياسي نظاميان به غيرنظاميان روبرو است و عملا چالش هميشگي همسايه جنوب شرقي ايران كه همان ناتمام شدن دولتها و دخالت متغيرهاي گوناگون خارجي و داخلي در حال از بين رفتن است.

آنچه مشخص است با توجه به محكوميت مشرف رئيس جمهور پاكستان به دليل جرم هايي مانند كودتا و.. همچنين برگزاري انتخابات در واقع هر حزبي كه اكنون در پاكستان به قدرت رسد مي توان اميدوار بود كه شاخصه هاي مردم سالاري و كاهش قدرت و نفوذ نظاميان در بخش سياسي حضور و نمود بيشتري يابد.


  معاون رييس‌جمهور:
 تاسيسات هسته اي ايران در برابر حملات سايبري و زمين لرزه مقاوم هستند 

رييس سازمان محيط‌زيست ايران تاکيد کرد که تاسيسات هسته اي ايران در برابر حملات سايبري و زمين لرزه مقاوم هستند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز به نقل از محمد جواد محمدي‌زاده، معاون رييس‌جمهور ايران که در ژنو و از طريق يک مترجم با اين خبرگزاري گفت‌وگو کرد، گزارش داد که ايران از پيشنهاد آمريکا – روسيه براي تشکيل يک کنفرانس بين‌المللي براي پايان دادن به بحران در سوريه استقبال مي‌کند و اميدوار است اين نشست در ژنو برگزار شود.

وي گفت: ما اميدواريم که اين نشست آتي نيز در ژنو برگزار شود و جمهوري اسلامي ايران از ارايه کمک به هر شکلي که بتواند بسيار خرسند و خوشحال خواهد شد و ما انتظار داريم بخشي از اين روند براي احياي صلح و معيشت بهتر مردم سوريه باشيم.رويترز با اشاره به کنفرانس سازمان ملل درباره‌ي سوريه که در سال 2012 بدون حضور ايران برگزار شد افزود: هيچ مکاني براي (اين نشست) اعلام نشده، اما جان کري از نشست " ژنو -2"‌صحبت کرده است.

محمدي‌زاده که براي شرکت در يک کنفرانس محيط زيستي در سوييس به سر مي‌برد، گفت: ما با اين باوريم که تنها راه‌حل براي آينده يک راه حل سوري – سوري از طريق گفت‌وگوي ديپلماتيک و سياسي است.وي هم‌چنين اظهار کرد که تاسيسات هسته اي ايران در برابر حملات سايبري و حتي زمين لرزه‌هاي خيلي شديد محافظت مي‌شوند.محمدي‌زاده گفت: بيش‌تر تاسيسات توليد انرژي – از جمله همه نيروگاه‌هايي برق چه آبي و چه هسته اي – در برابر حداقل هشت تا 10 ريشتر زمين لرزه مقاوم هستند.او که در دفتر نمايندگي ديپلماتيک ايران در ژنو صحبت مي‌کرد افزود: بالاترين سطوح شناخته شده استانداردهاي ايمني و محيط زيستي همواره در طول ساخت و ساز و در فاز راه‌اندازي رعايت و لحاظ شده است.

معاون رييس‌جمهور ايران گفت که ايران از خطرات زمين لرزه و رانش زمين آگاه است و اين خطرات در مورد سدهاي آبي نيز لحاظ شده است.وي گفت: برخي سدهايي که داريم حدود سه ميليارد متر مکعب آب در پشت خود جاي داده‌اند. تصور کنيد يک نشست يا خرابي سد چه فاجعه‌اي مي‌تواند به بار بياورد.

رييس سازمان محيط‌زيست ايران افزود که به غير از بلاي طبيعي، دفاع ايران در برابر حملات سايبري خوب است و تاسيساتش به خوبي حفاظت مي‌شوند.محمدي‌زاده افزود: قطعا ما از خود در برابر حملات سايبري نه تنها در تاسيسات هسته اي و مجتمعات توليد برق هسته اي، بلکه در تاسيسات نفتي و گازي و آبي و نيز بخش بانکي به خوبي محافظت کرده‌ايم و از سيستم و اطلاعات‌مان خيلي خوب محافظت کرده‌ايم.او ادامه داد: ما دانش مقابله در برابر اين گونه حملات سايبري را به شکل بومي توسعه داده‌ايم و در آن به خوبي مهارت يافته‌ايم.معاون رييس‌جمهور افزود:‌ تاکنون همواره در مقابله با چنين حملات موفق بوده‌ايم و انتظار داريم در آينده نيز همين‌طور باشد.


 چهار انفجار و 18 كشته در شهر مرزي ترکيه و سوريه 

چهار انفجار جداگانه شهر مرزي هاتاياي ترکيه در نزديکي مرز سوريه را لرزاند.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از "حريت"، در 4 انفجار جداگانه در شهر هاتاياي ترکيه در نزديکي مرز سوريه شمار زيادي كشته و مجروح شدند. بر اساس گزارش هاي اوليه، بر اثر اين انفجار ساختمان شهرداري اين شهر آسيب جدي ديده است و برق در اين شهر هم قطع شده است.

به گزارش شبکه " تي ار تي ترک"، شمار کشته هاي انفجار شهر هاتاياي ترکيه در نزديکي مرکز سوريه به 18 تن رسيد.همچنين شمار مجروحان اين حادثه 22 نفر اعلام شد.


  فستيوال سنتي دودکش پاک‌کن‌ها در راچستر انگليس 


 جشن ازدواج دانشجويي در برج ميلاد 


 تا انتخابات يازدهم 

با حضور من دليلي براي ثبت‌نام ساير کانديداهاي ائتلاف پنجگانه نيست

ابوترابي گفت: وقتي دبير ائتلاف به شکل شفاف خروجي ائتلاف را اعلام کرده است دليلي براي ثبت نام ساير اعضاي ائتلاف پنج گانه وجود ندارد.به گزارش ايلنا، محمدحسن ابوترابي فرد کانديداي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري به منظور ثبت نام در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري به وزارت کشور رفت.وي در بدو ورود در پاسخ به سوال خبرنگاران مبني بر اينکه خروجي ائتلاف چه کسي است، پاسخ داد: دبير به شکل شفاف اين مساله را اعلام کرده و نظر قطعي است و اعضا نسبت به آن به توافق رسيده اند.

وي در خصوص ثبت نام ساير اعضاي اين ائتلاف نيز اظهار داشت: اختلافي در ائتلاف ما وجود ندارد و وقتي دبير خروجي ائتلاف را اعلام کرده دليلي براي ثبت‌نام ساير اعضا وجود ندارد.


 آيت‌الله هاشمي آمد؛
 حضور چهره‌هاي سرشناس در آخرين لحظات ثبت‌نام رياست جمهوري 

پنجمين و آخرين روز از ثبت‌نام داوطلبان کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري يازدهم با ثبت‌نام دقيقه نودي چند تن از چهره‌هاي مشهور به به پايان رسيد. در طي اين مهلت چند روزه به غير از ثبت‌نام تعداد كثيري از افراد ناشناخته، تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي و مديران سابق كشور براي ثبت نام به ستاد وزارت كشور آمدند كه از آن جمله افراد ذيل بودند:

صادق واعظ زاده، کامران باقري لنکراني، محمد سعيدي‌کيا، حسن روحاني، مصطفي کواکبيان، حسين نصيرزاده، حسن سبحاني، محمد غرضي، باقر خرازي، علي فلاحيان، روح‌الله احمدزاده کرماني، محمدرضا عارف، حداد عادل، اکبر اعلمي، عليرضا زاکاني، علي احمدي، محسن رضايي.

در روز آخر هم شخصيت‌هايي از جمله اين افراد براي کانديداتوري اعلام آمادگي کردند:

داوود احمدي‌نژاد، جواد اطاعت، محمدباقر قاليباف، پرويز کاظمي و محمدحسن ابوترابي‌فرد، علي‌اکبر جوانفکر، ابراهيم اصغرزاده، ابوالحسن نواب، طهماسب مظاهري، مسعود پزشکيان، علي‌اکبر ولايتي، منوچهر متکي، رامين مهمانپرست، محمد شريعتمداري، سعيد جليلي، صادق خليليان، قديري ابيانه، محمدرضا رحيمي، هاشمي رفسنجاني و اسفنديار رحيم مشايي.

با اين حساب پرونده ثبت نام كانديداهاي رياست جمهوري سال 92 بسته شد. براين اساس وزارت کشور آمار ثبت‌نام‌كنندگان را به شوراي نگهبان ارائه مي‌دهد و شوراي نگهبان نيز ظرف 5 روز صلاحيت‌ها را بررسي مي‌کند و اگر باز نيازي شد طبق قانون اين زمان 5 روز ديگر افزايش خواهد يافت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته