جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4425


مواد غذايي مفيد و مضر براي خواب


ناهمگوني چشم‌ها


خبرها از عالم علم


 مواد غذايي مفيد و مضر براي خواب 

اين فرصت براي شما فراهم شده تا با موادغذايي که بر خوابتان تاثير دارند آشنا شويد.

به گزارش افکار، اگر مي‌توانستيد بهترين موادغذايي را انتخاب کنيد که براي بهتر خوابيدن به شما کمک مي‌کنند، آيا واقعاً اينکار را نمي‌کرديد؟ و اگر مي‌دانستيد کدام موادغذايي خوابتان را خراب مي‌کنند، آيا از خوردن آنها اجتناب نمي‌کرديد؟ حالا اين فرصت براي شما فراهم شده تا با موادغذايي که بر خوابتان تاثير دارند آشنا شويد.

به دنبال موادغذايي سرشار از تريپتوفان باشيد

همه ما قدرت جادويي شير داغ براي فرستادن ما به خواب هفت پادشاه را شنيده‌ايم. مي‌دانيد چرا؟ لبنيات حاوي تريپتوفان هستند که ماده‌اي خواب‌آور است. موادغذايي ديگري که سرشار از تريپتوفان هستند عبارتند از آجيل، موز، عسل و تخم‌مرغ.

کربوهيدرات بخوريد

موادغذايي سرشار از کربوهيدرات با افزايش سطح تريپتوفان موجود در خون، مکمل لبنيات هستند. بنابراين چند غذاي کربوهيدراته سبک که به خوابتان کمک کند، مي‌تواند يک کاسه سيريال با شير، ماست و بيسکويت يا نان و پنير باشد.

قبل از خواب يک غذاي سبک بخوريد

اگر با بي‌خوابي دست و پنجه نرم مي‌کنيد، کمي غذا در معده‌تان مي‌تواند به خوابيدنتان کمک کند. اما از اين جمله ما براي پرخوري آخر شبتان سوءاستفاده نکنيد. سعي کنيد وعده غذايتان سبک باشد. غذاي حجيم، به دستگاه گوارشتان فشار مي‌آورد و اين مسئله برايتان ايجاد ناراحتي مي‌کند و نمي‌گذارد که بخوابيد.

همبرگر و سيب‌زميني سرخ‌کرده‌تان را کنار بگذاريد

اين هم يک دليل ديگر براي کنار گذاشتن غذاهاي پرچرب: تحقيقات نشان مي‌دهد که افراديکه اغلب غذاهاي پرچرب مي‌خورند نه تنها وزنشان بالا مي‌رود، بلکه چرخه خوابشان هم بر هم مي‌خورد. غذاي سنگين گوارش را فعال مي‌کند و اين باعث مي‌شود در طول شب مجبور باشيد براي توالت رفتن بيدار شويد.

مراقب کافئين‌ پنهان باشيد

جاي تعجب نيست که نوشيدن يکي فنجان قهوه در شب ممکن است خوابتان را بر هم بزند. حتي کافئين متوسط هم ممکن است موجب اختلالات خواب شود. اما مراقب منابعي از کافئين که کمتر مشخص هستند مثل شکلات، نوشابه، چاي و قهوه‌هاي بدون کافئين، باشيد. براي داشتن خوابي بهتر، چهار تا شش ساعت قبل از خواب، به طور کامل کافئين را از برنامه‌غذاييتان حذف کنيد.

بعضي داروها هم ممکن است حاوي کافئين باشند

بعضي داروهاي نسخه‌اي يا بدون‌نسخه هم حاوي کافئين هستند مثل مسکن‌ها، داروهاي چربي‌سوز، داروهاي ادرارآور و داروهاي سرماخوردگي.

اينها و برخي داروهاي ديگر ممکن است حتي بيشتر از يک فنجان قهوه کافئين داشته باشند.

براي اطلاع از محتوي کافئين داروها، حتماً روي جلد آنها را مطالعه کنيد.

نوشيدني‌هاي الکل‌دار مصرف نکنيد

شايد نوشيدني‌هاي الکلي کمکتان کنند زودتر بخوابيد اما ممکن است در طول شب بارها از خواب بيدار شويد، خوابتان آرامش کمتري داشته باشد، دچار سردرد، تعريق يا کابوس شويد. براي داشتن يک خواب خوب، بهتر است از مصرف نوشيدني‌هاي الکلي خودداري کنيد.

مراقب غذاهاي سنگين و ادويه‌دار باشيد

دراز کشيدن با شکم پر باعث ناراحتي‌تان خواهد شد زيرا دستگاه گوارش وقتي مي‌خوابيد کندتر مي‌شود. همچنين مثل غذاهاي ادويه‌دار ممکن است باعث سوزش معده شود.

دقت کنيد که غذاهاي سنگين را حداقل 4 ساعت قبل از خواب به اتمام رسانده باشيد.

موقع خواب مصرف پروتئين را به حداقل برسانيد

بااينکه بسياري از رژيم‌هاي غذايي شب‌ها مصرف پروتئين را توصيه مي‌کنند و بااينکه پروتئين بخش مهمي از برنامه‌غذايي روزانه را تشکيل مي‌دهد اما براي شب‌ها اصلاً انتخاب خوبي نيست.

هضم و گوارش موادغذايي سرشار از پروتئين سخت‌تر است.

ازاينرو بهتر است از مصرف اين غذاها قبل از خواب خودداري کنيد و به جاي آن يک ليوان شير گرم يا کمي از کربوهيدارات‌هايي که به خواب کمک مي‌کند، مثل بيسکويت، استفاده کنيد.

مصرف مايعات را از 8 شب به بعد قطع کنيد

بله، آبرساني به بدن در طول روز اهميت زيادي دارد اما مصرف مايعات را قبل از خواب قطع کنيد. مطمئناً اگر مجبور شويد مرتباً براي توالت رفتن بيدار شويد، خواب خوبي نخواهيد داشت.

با يک سيگار آرامش‌بخش فريب نخوريد

نيکوتين يک محرک است و تاثيراتي مشابه کافئين دارد.

از سيگار کشيدن قبل از خواب خودداري کنيد، درغير اينصورت نيمه شب از خواب بيدارتان خواهد کرد.


 ناهمگوني چشم‌ها  

استرابيسم يا انحراف چشم مشكلي چشمي است كه در آن چشم‌ها وضع ناهمگوني نسبت به يكديگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است. اين ناهمگوني ممكن است واضح بوده يا آن كه فقط بعضي اوقات بدليل كم‌خوابي، خستگي و گرسنگي ايجاد شود.

به بيان ديگر وقتي هم راستايي دو چشم در جهت يك هدف به هم بخورد، انحراف چشم بوجود مي‌آيد.

البته در بسياري موارد استرابيسم جنبه ژنتيكي يا ارثي دارد، اما در موارد ديگر به نقص‌هاي مادرزادي ساختمان چشم، عصب بينايي و شبكيه باز مي‌گردد؛ ولي نكته بسيار مهم در همه اين موارد درمان زود هنگام انحراف چشم براي باز گرداندن ديد دو چشمي (ديد سه‌بعدي كه از طريق آن شخص قادر به ديدن عمق تصاوير اطراف خود است) به كودك است.

دكتر رضا عرفانيان، متخصص چشم و جراح استرابيسم در گفت‌وگو با جام‌جم مي‌گويد: انحراف چشم در كودكاني كه زمينه ژنتيكي اين بيماري را دارند چهار تا پنج برابر بيشتر از ديگر كودكان ديده مي‌شود؛ اما نكته مهم در درمان اين بيماري تشخيص زود هنگام آن است، چراكه استرابيسم اگر زود تشخيص و درمان نشود نه تنها در كودكان به تنبلي چشم منجر مي‌شود؛ بلكه بتدريج امكان بازيابي ديد دوچشمي در كودك را غيرممكن مي‌كند.

چرا چشم‌ها منحرف مي‌شود؟

بيماري انحراف چشم يا‌‌ استرابيسم به دلايل مختلفي بوجود مي‌آيد كه بيشترين دليل آن مادرزادي بوده و در سنين كودكي ديده مي‌شود؛ اما اين مسأله به آن مفهوم نيست كه چشم پدر يا مادر كودك بايد حتما انحراف داشته باشد، بلكه ژن اين بيماري ممكن است از نسل‌هاي قبل‌تر نيز به كودك منتقل شود.

دكتر عرفانيان با اشاره به اين‌كه بيماري‌هاي مغزي، ضربه و تصادف نيز مي‌تواند به انحراف چشم منجر ‌شود، مي‌گويد: البته نقص مادرزادي ساختمان چشم، عصب بينايي، ضايعات شبكيه و آب مرواريد مادرزادي نيز مي‌تواند منجر به كاهش شديد بينايي و در ادامه انحراف چشم كودك شود.

با اين حال شيوع انحراف چشم در جوامع مختلف 5‌تا‌11 درصد افراد جامعه را درگير مي‌كند.

اين جراح استرابيسم اضافه مي‌كند: انحراف چشم بين سه ماهگي تا پنج سالگي بروز پيدا مي‌كند، اما شايع‌ترين سن بروز آن بين دو تا سه سالگي است كه مي‌تواند دائمي يا گهگاه ديده شود، اما در هر صورت تشخيص و درمان سريع آن مانع از بروز تنبلي چشم در كودكان و مهم‌تر از آن از دست رفتن امكان بازيابي ديد دو چشمي (ديد عمقي) از سوي كودك مي‌شود.

اول اصلاح بينايي و انحراف با عينك سپس جراحي

بنابر تاكيد متخصصان چشم، نوع درمان در استرابيسم مادرزادي با استرابيسم اكتسابي متفاوت است. انحراف چشم مي‌تواند به سمت داخل، خارج يا عمودي باشد كه اين موارد هم در درمان موثر است.

همچنين در مواردي انحراف چشم ممكن است بلافاصله بعد از تولد مشاهده شود، اما معمولا در سن بالا‌تر از دو سالگي ايجاد مي‌شود كه بيشتر به دليل عيوب انكساري است.

كودكاني كه دوربين هستند بيشتر در معرض استرابيسم قرار دارند كه با اصلاح عيوب انكساري از طريق عينك انحراف‌شان درمان مي‌شود.

به گفته دكتر ساعدي، مهم‌ترين اقدام درماني در انحراف چشم فراهم آوردن شرايط ديد دو چشمي براي كودك است؛ چرا كه با تاخير در درمان انحراف و بزرگ شدن كودك، قابليت بازيابي ديد دوچشمي توسط مغز كمتر مي‌شود.

اين متخصص اضافه مي‌كند: اگر كودك قابليت ديد عمقي يا سه‌بعدي را از دست بدهد در آينده با محدوديت‌هاي اجتماعي و شغلي مواجه خواهد شد؛ يعني قادر به انجام مشاغلي مانند رانندگي، خلباني و پزشكي نخواهد بود.

البته نداشتن ديد عمقي هميشه با انحراف چشم همراه نيست، بلكه تنبلي چشم نيز مي‌تواند مانع از وجود ديد سه‌بعدي در كودك شود.

درمان تنبلي چشم چه همراه با انحراف باشد، چه نباشد، طول درمان بيشتري مي‌طلبد.

حال اگر درمان‌هاي طبي انجام شود؛ اما انحراف باقي بماند از جراحي استفاده مي‌شود.

دقت به چشمان كودك از شش ماهگي

بسياري از متخصصان چشم معتقدند اگر انحراف چشم بين شش تا 9 ماهگي مشاهده شود، مي‌تواند تحت عمل جراحي قرار گيرد چون مغز به چشم صاف عادت مي‌كند و مي‌تواند ديد سه‌بعدي را احيا كند.

دكتر عرفانيان تاكيد مي‌كند: تمركز ديد كودك از حدود شش ماهگي كامل مي‌شود، پس توصيه مي‌شود كودكاني كه از نظر بينايي در سلامت نيز به سر مي‌برند، طي 6 ماهگي تا يك سالگي تحت معاينه چشم قرار گيرند و معاينه‌هاي بعدي‌شان نيز بين سه تا سه‌ونيم سالگي و همين طور پيش از ورود به دبستان صورت بگيرد.

بي‌شك هر زمان كه والدين متوجه انحراف چشم كودك خود شوند بايد براي درمان آن و در نقطه شروع به رفع عيوب انكساري چشم‌ها از طريق عينك يا بستن چشم اقدام كنند.

اين متخصص چشم اضافه مي‌كند: برخي انواع انحراف چشم در كودك با آموزش روش‌هاي حركتي چشم به والدين و كودك و فراهم شدن امكان كنترل انحراف چشم براي كودك قابل درمان است البته درمان انحراف چشم‌بسته به نوع، ميزان و سن كودك متفاوت است و والدين نبايد انتظار درمان‌هاي مشترك و كوتاه مدت را براي فرزندان‌شان داشته باشند.

نكته مهم در مورد جراحي انحراف چشم آن است كه نتايج اين نوع عمل جراحي هيچ‌گاه صددرصد قابل پيش‌بيني نيست و در هر جراحي احتمال تكرار عمل براي رسيدن به اصلاح كامل‌تر وجود دارد.

والدين نبايد فراموش كنند كه امكان مشاهده انحراف كاذب در كودكان كه پل بيني‌شان پهن‌تر است، وجود دارد؛ اما هيچ نگراني از بابت اين نوع انحراف‌ها كه بسادگي توسط متخصص قابل تشخيص است، وجود ندارد.


 خبرها از عالم علم 

 كودكان متوجه اختلافات زناشويي مي شوند

ترجمه: پيروز پاليزي

نتايج پژوهشي نشان مي دهد كودك 9 ماهه اي كه والدينش اختلافات زناشويي دارند به احتمال بيشتري در 18 ماهگي براي خوابيدن مشكل دارد.

پژوهشگران رابطه ژني و عوامل ديگري را رد كردند كه ممكن است باعث مشكلات خواب شود. گرچه، آنها نخوابيدن كودك را علتي براي اختلافات زناشويي نيافتند.

منبع: www.niniplus.com

انواع لبنيات تاثير يکساني روي استخوان‌ها ندارند

متخصصان تغذيه و سلامت در يک آزمايش جديد دريافته‌اند که تاثير تمام انواع فرآورده‌هاي لبني روي رشد بافت‌هاي استخواني يکسان نيست و هر کدام از اين محصولات تاثير متفاوتي بر استخوان‌ها دارند.

در اين مطالعه معلوم شد مصرف شير و ماست با افزايش ميزان تراکم استخواني (BMA) در ناحيه استخوان لگن توام است در حالي که روي استخوان‌هاي ستون فقرات تاثيري ندارد اما از طرف ديگر مصرف خامه با کاهش عکس ميزان تراکم استخواني مرتبط است.

اين يافته‌ها تاييد مي‌کنند که همه انواع فرآورده‌هاي لبني به يک اندازه براي بهبود تقويت استخوان‌ها مفيد نيستند.

به گزارش ايسنا، دکتر شيواني ساهني، متخصص هندي تبار در انستيتو مطالعات مرتبط با سالمندي آمريکا مي‌گويد: محصولات لبني چندين ريزمغذي مهم را که براي حفظ سلامت استخوان‌ها مفيد هستند، تامين مي‌کنند.

اما خامه و فرآورده‌هاي آن مانند بستني، سطح کمتري از اين ريزمغذي‌هاي مهم را دارند و در عوض مقدار چربي و قند آن‌ها بيشتر است به همين دليل در افزايش ميزان تراکم استخواني چندان مفيد نيستند. در اين مطالعه معلوم شد روزانه دو تا سه نوبت مصرف شير و ماست در افزايش ميزان تراکم استخوان نقش دارد.

به گزارش شبکه ان‌بي‌سي، اين متخصصان تاکيد کردند: انجام مطالعات بيشتر براي بررسي تاثير مصرف پنير روي استخوان‌ها که برخي از انواع آن چربي و سديم زياد دارند، ضروري است.

همچنين آزمايش‌هاي بيشتري بايد صورت گيرد تا معلوم شود که کدام دسته از فرآورده‌هاي لبني تاثيري مهم در کاهش خطر شکستگي‌هاي استخواني دارند.

7 خوراکي انرژي زا

سيب - سيب که حاوي فيبر حل شدني است نه تنها براي سلامت مفيد است بلکه به توليد انرژي نيز کمک مي کند. به گزارش خراسان، سيب حاوي ويتامين c است که به عنوان يک آنتي اکسيد عمل و از بدن در برابر آسيب سلولي محافظت مي کند.

بروکلي - بروکلي حاوي مقاديري از املاح ضروري نظير اسيدفوليک، پتاسيم و کلسيم است که به حفظ سلامت سيستم ايمني بدن کمک مي کند.

اسفناج- اسفناج مانند بروکلي از بدن در مقابل آسيب هاي سلولي محافظت مي کند. اسفناج نيز منبع غني ويتامين هاي A و C است. اسفناج پوست و مو را سالم نگه مي دارد.

بادام - بادام غني از پروتئين است. پروتئين بادام به حفظ سطح ثابت انرژي در بدن کمک مي کند. بادام حاوي چربي غيراشباع شده است که به کاهش سطح کلسترول بدن کمک مي کند. بنابراين براي حفظ سلامت قلب مفيد است.

سيب زميني شيرين - سيب زميني شيرين چربي ندارد و حاوي کالري بالايي است. همچنين حاوي آنتي اکسيداني به نام بتاکاروتن است. سيب زميني شيرين حاوي ويتامين هاي ضروري، فيبر رژيمي و املاحي نظير پتاسيم و اسيدفوليک است.

آرد گندم - جوانه گندم سرشار از موادمغذي نظير ويتامين، فيبر و پروتئين است.

حبوبات - حبوبات به ويژه لوبياقرمز حاوي موادمغذي و املاحي نظير پروتئين، منيزيم، آهن، مس و پتاسيم است. علاوه بر اين منبع غني انرژي محسوب مي شود که در عين حال چربي کم و فيبر بالا دارد.

عفونت هاي لگن شايع ترين عوارض جدي پس از زايمان است

مراقبت هاي پس از زايمان از ابعاد گوناگون اهميت بسزايي دارد كه مادران بايد نكات و علايم مشكوك را بيش از گذشته مورد توجه قرار دهند.به گزارش وب دا، متخصص زنان و زايمان و فلوشيب نازايي مركز آموزشي درماني تخصصي وفوق تخصصي آيت الله موسوي زنجان ضمن بيان اين مطلب گفت: مادران بايد پس از زايمان به مدت 24 تا 48 ساعت و براي مراقبت هاي بيشتر در بيمارستان بستري مي شود كه پس از ترخيص مراقبت هاي ويژه اهميت بسزايي دارد. دكتر فرناز محمديان افزود: وجود تب در مادر فارغ از زايمان به دليل عفونت هاي ادراري يا دستگاه تناسلي بروز مي كند.

وي با اشاره به اينكه 10 روز اول پس از زايمان براي مادر اهميت ويژه اي دارد، اظهار كرد: تغييراتي در دوران بارداري رخ مي دهد كه پس از زايمان اين نوع دگرگوني به حالت اوليه بر مي گردد. اين متخصص زنان و زايمان و فلوشيب نازايي گفت: هرگونه تب پايدار بعد از زايمان ناشي از عفونت رحم مي باشد مگر اينكه خلافش ثابت شود. وي اظهار كرد: در صورت خونريزي هاي غير طبيعي و با حجم زياد بايد براي انجام درمان هاي لازم به پزشك و يا متخصص مربوطه مراجعه كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته