جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4425


جشنواره عشاير، نماد سرزندگي و نشاط عشاير ارسباران است


آئين دانش آموختگي 300 دانشجوي دانشکده نفت اهواز برگزار شد

مديرکل ميراث فرهنگي استان اردبيل:
مشارکت 8 استان در همايش گردشگري مشگين‌شهر


طرح مجوزدار شدن سايتها و پايگاههاي خبري در کشور آغاز شده است


ايران زمين


در استان


خبر


 جشنواره عشاير، نماد سرزندگي و نشاط عشاير ارسباران است 

 استاندار آذربايجان شرقي جشنواره فرهنگي ورزشي عشاير را نماد سرزندگي، نشاط و شادابي عشاير ارسباران به عنوان مرزبانان شمال غرب کشور دانست و گفت: از تمام کساني که در 20 سال گذشته تلاش کردند تا چراغ اين جشنواره را فروزان نگه دارند و هر سال با نظم و شکوه بيشتري آن را برگزار کنند، تشکر مي‌کنم.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي، احمد عليرضابيگي در بيستمين جشنواره فرهنگي ورزشي عشاير که در روستاي صومعه قشلاق شهرستان کليبر برگزار شد با اشاره به اين که امروز منطقه ارسباران، شاهد ايجاد بسياري از زيرساخت‌ها شده است، اظهار کرد: اکنون بيش از 1500 هکتار از اراضي کشاورزي اين منطقه از آب پايدار بهره‌مند شده‌اند و با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، امکان و امتيازي براي تحقق حماسه اقتصادي در اين منطقه فراهم شده است.

استاندار آذربايجان شرقي با اشاره به حادثه زلزله 21 مرداد سال گذشته، خاطرنشان کرد: منطقه ارسباران در سال گذشته دچار حادثه تلخي شد، اما مصمم هستيم اين حادثه را به تعبير رهبر معظم انقلاب به سکوي پرش و تعالي اين منطقه تبديل کنيم.

وي مصادف شدن آغاز کوچ بهاره عشاير را با حلول ماه مبارک رجب به فال نيک گرفت و افزود: قطعا اين همزماني براي عشاير ما پرخير و برکت خواهد بود و آنها را در مسير رشد و تعالي کمک خواهد کرد.

همزمان با آغاز کوچ بهاره عشاير، بيستمين دوره جشنواره فرهنگي ورزشي عشاير آذربايجان شرقي روز جمعه، 20 ارديبهشت در روستاي صومعه قشلاق از توابع منطقه ارسباران کليبر و با حضور بيش از 50 هزار علاقه‌مند و عموم مردم و عشاير آذربايجان شرقي و اردبيل برگزار شد.

اين جشنواره براي بيستمين سال متوالي با همکاري ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و بخش خصوصي برگزار شد و شرکت‌کنندگان در دو ميداني، طناب‌کشي بانوان و اسب‌دواني با هم به رقابت پرداختند و در بخش فرهنگي اين جشنواره نيز نمايشگاه صنايع دستي عشاير استان در «آلاچيق»‌هاي عشاير بر پا شد.


 آئين دانش آموختگي 300 دانشجوي دانشکده نفت اهواز برگزار شد 

 اهواز - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شركت ملي حفاري ايران در آئين دانش آموختگي 300 دانشجوي دانشکده نفت اهواز که در سالن شهيد مطهري اين دانشکده برگزار شد، ضمن گراميداشت ياد شهداي گرانقدر دانشگاه ابراز اميدواري کرد و گفت : دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت بتوانند راه آن ها را ادامه دهند.

حميدرضا گلپايگاني با تاكيد بر جذب فارغ التحصيلان دانشگاه صنعت نفت گفت : امروز نيازمند اصلاح قوانين و آيين نامه هاي دانشگاه صنعت نفت هستيم تا دانشجويان با اميد و شوق بيشتري به تحصيل علم و دانش بپردازند.

وي افزود: زماني در دانشكده نفت آبادان ،چهارسال تحصيل جز سنوات خدمت محسوب مي شد ولي امروز علاوه بر اين که اين روند ديگر وجود ندارد، به دانشجو رتبه ي A ، B و C مي دهند و به دانشجو مي گويند بايد براي استخدام آزمون بدهي، در صورتيكه دانشجويان نفت كاملاً در رشته اي تخصصي تحصيل مي كنند بنابراين جذب مستقيم آنان آينده صنعت نفت را تضمين مي‌کند.

گلپايگاني خاطرنشان كرد : شايسته است دانشجويي كه در خوزستان و در اين محيط بسيار سخت به دور از خانواده درس مي خواند علاوه بر اين كه دوران تحصيلش جزو سنوات خدمت محسوب شود ،به طور 100 درصدي نيز جذب گردد.

مديرعامل ملي حفاري تلفيق علم و تجربه را بسيار با اهميت دانست و گفت : دانشجويان در اين چهارسال درصد ناچيزي از علوم كاربردي را آموخته اند و بايد علم بدست آمده در دانشگاه را با تجربه ي صنعت نفت تركيب كنند تا بتوان از آن استفاده كرد.

گلپايگاني به صنعت استراتژيك و راهبردي حفاري اشاره كرد و گفت : صنعت حفاري،صنعت بسيار پيچيده اي است و دانش هاي بسياري در زمينه فيزيك،شيمي،سيالات،زمين شناسي و ... در آن كاربرد دارد.

وي به بومي سازي مهار و كنترل فوران چاههاي نفت وگاز اشاره كرد و گفت : طي 10 سال گذشته چهار فوران بزرگ كه هر كدام دانش،فناوري و تجربه ي خاصي را مي طلبيد با تلاش مهندسين و متخصصين ايراني به كنترل درآمد و برگهاي زريني در تاريخ صنعت نفت ايران به ثبت رسيد.

مديرعامل شركت ملي حفاري ايران در ادامه افزود : در سخت ترين شرايط عمليات حفاري در كشور با 6 دكل شروع شد ولي در حال حاضر با بيش از 70 دستگاه حفاري و ارائه كامل خدمات فني و مهندسي حرف اول را در منطقه مي‌زنيم.

گلپايگاني به فعاليتهاي شرکت اشاره کرد و گفت : شركت ملي حفاري ايران بر اساس سند چشم انداز در اين سه دهه در زمينه توسعه ناوگان عملياتي ،خدمات فني و مهندسي،آموزش نيروي انساني و ارتقاي آن، بکارگيري فناوريهاي نوين و ... گام هاي ارزشمندي برداشته و هم اکنون با 16هزار نفر متخصص در ده استان کشور فعاليت مي کند.

مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران خاطرنشان کرد: اگر امروز پارس جنوبي با اقتدار در ايران فعاليت مي کند، به خاطر اين است که ملي حفاري زماني که خارجي ها کنار کشيدند، وارد عرصه شد و اکنون فاز هاي 9و10 را به اتمام رسانده و چهار فاز17،18،14و 1 پارس جنوبي را در دست اجرا دارد و در ميادين مشترک، آزادگان جنوبي و شمالي، ياران و آذر نيز فعال است؛ و تمام خدمات جنبي حفاري از جمله نمودار گيري، لايه آزمايي، سيمان کاري، حفاري با هوا، حفاري جهت دار، حفاري فرو تعادلي توسط اين شرکت انجام مي شود.

آمادگي کامل شرکت ملي حفاري ايران براي امضاي تفاهم نامه

گلپايگاني از آمادگي کامل شرکت ملي حفاري ايران براي امضاي تفاهم نامه اي با صنعت نفت عراق خبرداد و افزود: قطعا اگر بخواهيم به اين عرصه وارد شويم، نيازمند ورود نيروهاي پر انرژي و فعال همچون فارغ التحصيلان دانشکده ي نفت هستيم. با توجه به اين که مخازن و ميادين نفت عراق بيش از سه دهه است که تقريبا دست نخورده اند و يا کمتر توليد شده اند، اگر شرکت ملي حفاري ورود نکند، قطعا شرکت هاي اروپايي و آمريکايي وارد اين عرصه مي‌شوند. 35سال پيش چيزي نداشتيم و امروز مي خواهيم در کنار اروپايي ها و آمريکايي ها در منطقه حرف بزنيم و اين توان تخصصي در ملي حفاري وجود دارد.

وي همچنين با يادآوري اين که در خصوص ساخت قطعات روزي حتي يک پيچ را در داخل نمي ساختيم افزود: امروز علاوه بر سازه دکل، تمام قطعات و تجهيزات حفاري هم در داخل کشور و به خصوص اهواز ساخته مي شود.

همچنين به زودي نخستين هم انديشي سازندگان و توليد کنندگان قطعات حفاري را در اوايل خرداد ماه در اهواز برگزار مي کنيم و از تمامي دانشجويان و اساتيد براي حضور در اين گردهمايي دعوت خواهد شد.

گلپايگاني با بيان اين که در صنعت حفاري اولويت با نيرو هاي بومي است خاطرنشان کرد: اولويت با افرادي است که در حفاري بمانند و براي هميشه کار کنند زيرا هزينه آموزش هر فرد، براي آن که بتواند به سطحي برسد که مسئوليت يک دستگاه حفاري را بر عهده بگيرد، حدود200 ميليون تومان خواهد بود.وي در خصوص امريه ي دانش آموختگان اين دانشگاه تصريح کرد: شرکت ملي حفاري ايران آمادگي دارد تمام دانشجويان رشته حفاري دانشگاه صنعت نفت را به شکل امريه در حفاري جذب کند.


 مديرکل ميراث فرهنگي استان اردبيل:
 مشارکت 8 استان در همايش گردشگري مشگين‌شهر 

 اردبيل – ماهره عطائي

مديرکل ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل از مشارکت هشت استان کشور در برگزاري همايش ملي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري در شهرستان مشگين‌شهر خبر داد.

يحيي نقي‌زاده اظهار داشت: اين همايش و جشنواره که روزهاي 29 و 30 ارديبهشت ماه در مشگين‌شهر برگزار مي‌شود شامل روز اول همايش علمي و ارائه مقالات در محل دانشگاه آزاد اسلامي است که اساتيد و کارشناسان امر مقالات و نظرات خود را در توسعه گردشگري منطقه مشگين و سودآوري اين صنعت ارائه مي‌کنند.

وي تصريح کرد:‌ روز 30 ارديبهشت ماه نيز همايش و جشنواره گردشگري مشگين‌شهر با برپايي نمايشگاه و برنامه‌هاي مفرح در فضاي آزاد انجام مي‌شود که اميدواريم برنامه‌هاي تدارک ديده شده براي اين همايش و جشنواره مورد توجه و مد نظر قرار گيرد.

نقي‌زاده خاطر نشان کرد: در اين همايش علمي که با محوريت توسعه پايدار گردشگري انجام مي‌شود معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري را در منطقه مشگين‌شهر شاهد مي‌باشيم تا شرکت‌کنندگان به ويژه سرمايه‌گذاران با اين ظرفيت‌ها و بسترهاي عظيم آشنا شوند.

محورهاي همايش

اين مسئول برگزاري نمايشگاه توانمندي‌هاي استان اردبيل در حوزه گردشگري و اجراي برنامه‌هاي آييني، فرهنگي و عشايري را از جمله موضوعات و محورهاي ديگر اين همايش دو روزه اعلام کرد.

وي اضافه کرد: در اين برنامه و در قالب نمايشگاه توانمندي‌ها 40 غرفه در نظر گرفته شده است که 10 غرفه مربوط به توانمندي سرمايه‌گذاران، 10 غرفه مربوط به توليدات صنايع دستي از هشت استان کشور و 16 غرفه نيز براي ارائه توانمندي‌هاي جهاد کشاورزي، محيط زيست، اوقاف و امور خيريه و همچنين توليدات صنعتي و فرآوري محصولات لبني است که به مدت دو روز به معرض نمايش گذاشته مي‌شود.

مديرکل ميراث فرهنگي استان بيان کرد:‌ در اين جشنواره نمايشگاه زنده‌اي از توليدات و زيست عشاير با برنامه‌ها و بازي‌هاي بومي،‌ محلي اجرايي مي‌شود تا علاقمندان و شرکت‌کنندگان در اين همايش بتوانند از اين ظرفيت نيز بهره ببرند.

نقي‌زاده به راه‌اندازي تاکسي‌هاي گردشگري و پرواز هواپيماهاي سبک چهار نفره پاراگريدل و همچنين برگزاري مسابقات سنتي، بومي به صورت روستايي و عشايري اشاره کرد و ادامه داد:‌ ما سه آلاچيق را با کمک خود عشاير داير مي‌کنيم تا توليدات خود را در بخش‌هاي مختلف به معرض ديد و نمايش بگذارند.

وي همچنين از اجراي موسيقي‌هاي شاد و مفرح به سبک محلي در اين همايش خبر داد و گفت: ما در تلاش هستيم تا با برگزاري اين همايش و جشنواره ملي به صورت کشوري و فرا منطقه‌اي توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي توسعه گردشگري، سرمايه‌گذاري‌هاي لازم در اين زمينه و همچنين برخي برنامه‌ريزي‌هاي متناسب با توسعه صنعت گردشگري را نشان دهيم تا شاهد جذب سرمايه‌گذاران بيشتر در اين حوزه باشيم.

نقي‌زاده افزود: از مسئولان تراز اول کشوري و سازمان ميراث فرهنگي نيز براي حضور در اين جشنواره و همايش دعوت کرديم که اميدواريم با حضور آنها يک حرکت و نگرش مثبتي را در توسعه و توجه به ابعاد توسعه‌اي صنعت توريسم و گردشگري شاهد باشيم.


 طرح مجوزدار شدن سايتها و پايگاههاي خبري در کشور آغاز شده است 

 کرج - خاکپور

به گزارش کميته تبليغات و اطلاع رساني ستاد انتخابات استان البرز؛ مجتبي ابراهيمي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز در نشست « هم انديشي مسئولان برگزاري انتخابات با اصحاب رسانه » که به رياست رئيس ستاد انتخابات استان در سالن «شهداي دولت استانداري» تشکيل شده بود؛ درباره روند نظارت بر انتشار مطالب در پايگاهها و سايتهاي خبري در شرايط نزديک شدن به زمان برگزاري انتخابات گفت: در کشور بين خبرگزاري، سايت و پايگاه خبري تفاوت وجود دارد و قانون هيئت نظارت بر مطبوعات نيز شامل فعاليت سايتها و پايگاههاي خبري نمي شود.

وي افزود: در حال حاضر تنها از طريق پيگيري جرايم اينترنتي مي توان تذکرات و برخوردهايي قانوني را نسبت به انتشار مطالب در پايگاههاي خبري و سايتها داشت.

وي با بيان اينکه طرح مجوزدار شدن سايتها و پايگاههاي خبري در کشور آغاز شده است و اين امر مي‌تواند زمينه ساز نظارت قانوني بر فعاليت اين رسانه ها باشد؛ افزود: در حال حاضر تنها 8 پايگاه خبري و 2 سايت مطرح در کشور هستند که با تأييد وزارت ارشاد مجوزدار شده اند و با مجوزي که به فراخور زمان براي ساير سايتها و پايگاهها در کشور صادر مي شود؛ مي‌توان نظارتي قانوني داشت.


 ايران زمين 

 معرفي مدير جديد پايانه مرزي بيله سوار

اردبيل – خبرنگار آفرينش

طي مراسمي مدير جديد پايانه مرزي بيله سوار معرفي شد. به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل ونقل و پايانه هاي استان اردبيل، در مراسمي كه با حضور فرماندار و مسئولين ادارات شهرستان بيله سوار ، شوراي هماهنگي پايانه مرزي و مدير كل حمل ونقل و پايانه هاي استان اردبيل در سالن جلسه پايانه مرزي بيله سوار برگزار شد، مدير جديد پايانه مرزي بيله سوار معرفي گرديد. در اين مراسم زيبا نژاد فرماندار شهرستان بيله سوار ضمن قدرداني ويژه از اقدامات و فعاليت هاي مدير كل حمل ونقل و پايانه هاي استان در توسعه ترانزيت و تسهيل تردد مسافرين در پايانه مرزي بيله سوار گفت: مرز بيله سوار تنها معبر ورودي استان اردبيل و پيشاني نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در اين منطقه مي باشد.در اين مراسم مهندس علي اكبري مدير كل حمل ونقل و پايانه هاي استان اردبيل از تردد روزانه 4 هزار مسافر وبيش از 100 دستگاه كاميون از پايانه مرزي خبر داد.

افزايش شعب اخذ رأي در اسلامشهر

اسلامشهر – محمد رضا عباسي

فرماندار شهرستان اسلامشهر گفت: با تمهيدات انديشيده شده در انتخابات آتي نسبت به دوره گذشته شاهد افزايش شعب اخذ رأي خواهيم بود تا مردم بتوانند به سهولت در انتخابات و ارائه آراي خود شرکت کنند. آرام اظهار داشت: ستاد انتخابات استان و همچنين شهرستان اسلامشهر طي هفته‌هاي گذشته تلاش‌هاي شبانه‌روزي بسياري براي برگزاري انتخاباتي حداکثري، قانونمند، باشکوه و مردمي انجام داده است. وي تصريح کرد: اين شهرستان آماده برگزاري انتخاباتي حماسي بوده و خوشبختانه مشارکت فعالان سياسي، رسانه‌ها و مردم در حالي که حدود دو ماه به برگزاري انتخابات زمان داريم، نويدبخش انتخاباتي باشکوه است. وي در ادامه به تشريح فعاليت‌هاي ستاد انتخابات شهرستان اسلامشهر در برگزاري اين دوره از رقابت‌هاي انتخاباتي پرداخت و گفت: ستاد انتخابات با بهره‌مندي از تمام توانايي‌هاي مثبت شهرستان فضاي بسيار خوبي را فراهم ساخته است.

شهردار قدس:

حفاري ادارات در سال 92 با نظارت دقيق‌تر صورت خواهد گرفت

قدس - اصغري

شهردارشهر قدس گفت: تاکنون حفاري هايي که ادارات براي اجراي طرحهاي خود در شهر پياده مي کردند به شکل کارشناسي شده نظارت نمي شد و براي جلوگيري از خطاي بيشتر اين موضوع حفاري ها در سال 92 با نظارت دقيق تري صورت خواهد گرفت.

محسن چيبايي در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومي شهرداري به مشکلاتي که بعد از حفاري شکل مي گرفت پرداخت و اظهار داشت: بعضا به لحاظ اضطرار تعدادي از ادارات به دليل حوادث غيرمترقبه اقدام به حفاري مي نمايدو ما نيز با اين ادارات به دليل حوادث اضطراري همكاري داشتيم، ولي با انجام حفاريهاي گوناگون درسطح شهر مخصوصا توسط آبفا به دليل فرسودگي شبكه آبرساني متاسفانه شاهد ازبين رفتن آسفالت معابروايجاد نارضايتي دربين شهروندان هستيم.

وي افزود: حفاريهاي طولاني مدت دستگاههاي خدماتي در معابر اصلي و فرعي شهر يكي از مهمترين دغدغه هاي مردم است كه بايد در اين خصوص بيشتر نظارت شود به همين منظور براي جلوگيري از حفاريهاي متعدد سطح شهر و ساماندهي آنها و درراستاي رفاه حال شهروندان و به هدر رفتن سرمايه با يک برنامه ريزي دقيق و هماهنگيهاي به عمل آمده با مبادي ذيربط در سال جاري نظارت دقيقتر شهري بر روي حفاريهاي معابر سطح شهر صورت مي پذيرد.

مدت زمان قانوني براي ترميم حفاريها

چيبايي اظهار داشت: همان گونه كه قبلا نيز اعلام گرديده از اين پس با اداراتي که بدون هماهنگي اقدام به حفاري نمايند، طبق قانون برخورد خواهد شد.

شهردار قدس مدت زمان قانوني براي ترميم حفاريهاي انجام شده توسط ادارات خدمات رسان را پانزده روز اجرايي ذکر کرد: اما اين در حالي است که خود شهرداري عليرغم وظيفه خود، حفاريهاي ادارات را نيز ترميم وآسفالت مي‌کند.

اين مقام مسئول خاطرنشان كرد: براي ايجاد وحدت رويه و جلوگيري ازبه هدررفتن سرمايه هاي شهرستان و ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان عزيز وفهيم و روانسازي حمل ونقل شهري در سال جاري نظارت و دقت بيشتري از سوي حوزه معاونت خدمات شهري و حوزه معاونت فني بر روي حفاريها صورت گرفته ودر صورت مشاهده هر گونه حفاري غير مجاز بر حسب وظيفه ذاتي خود با آنها برخورد خواهد شد.

در پايان چيبايي از ادارات حفار درخواست نمود در صورت نياز به هرگونه حفاري با ارائه طرح مربوطه و مشخص نمودن محل حفاري (نام خيابان ، كوچه و متراژ) از شهرداري مجوز دريافت نمايند تا با ايجاد هماهنگي و همدلي بيشتر بتوانيم از ايجاد ترافيك جلوگيري و خدمات مطلوب و مناسبي را به شهروندان ارائه نماييم.

مدير زراعت جهاد کشاورزي همدان:

پايان کشت 5500 هکتار زير کشت چغندر قند در همدان

همدان - مجيد ملکيان

مدير زراعت جهاد کشاورزي استان همدان گفت: کشت چغندر قند به ميزان 5 هزار و 500 هکتار در اراضي استان همدان به پايان رسيد.

شهرام پرورش با بيان اينکه حدود 90 درصد از عمليات کشت به صورت مکانيزه انجام مي‌شود افزود: از اين ميزان سطح زير کشت انتظار مي‌رود حدود 200 هزار تن محصول توليد شود.

مدير زراعت جهاد کشاورزي استان همدان خاطرنشان کرد: اين محصول از نظر متوسط عيار، 17.6 دهم درصد است که ارقام مورد استفاده چغندر قند در استان همدان مونوژرم ايراني و خارجي است و کود و نهاده‌هاي مورد نياز آن تأمين شده است.

وي با بيان اينکه اين سطح زير کشت چغندر قند در قرارداد با کارخانه‌هاي قند همدان، اصفهان، لرستان و بيستون انجام شده يادآور شد: شهرستان‌هاي نهاوند، اسدآباد و تويسرکان از عمده‌ترين توليدکنندگان اين محصول هستند.پرورش ابراز داشت: استان همدان سال گذشته در 4 هزار و 700 هکتار محصول چغندر قند را کشت کرده که ميزان 144 هزار تن توليد محصول کرد.

وي با بيان اينکه نگاه به توليد چغندرقند يک نگاه ملي است خاطرنشان کرد: پراکنش کارخانه‌هاي قند کشور به گونه‌اي است که چغندر قند توليدي استان‌هاي توليدکننده را در بهترين شرايط خريداري، جذب و فرآوري مي‌کند.

مدير زراعت جهاد کشاورزي همدان با اشاره به اينکه کارخانه قند همدان ظرفيت جذب 200 هزار تن چغندر قند را دارد اظهار داشت: اين ميزان ظرفيت دقيقاً برابر ميزان توليد استان است اما ظرفيت خريد و تحويل کارخانه محدود بوده و توانايي خريد همه محصول استان را ندارد.

تراکم و انباشت محصول در صف تحويل کارخانه

وي در ادامه گفت: فصل برداشت اين محصول در همدان نزديک به فصل زمستان بوده و بيشتر کشاورزان از ترس بارش برف و يخ‌بندان و ايجاد خسارت، محصول را در مدت زمان محدودي برداشت مي‌کنند که اين امر باعث تراکم و انباشت محصول در صف تحويل کارخانه مي‌شود.

پرورش با بيان اينکه مشابه اين مشکل در استان‌هاي ديگر نيز وجود دارد تصريح کرد: با توجه به اينکه فصل برداشت در استان همدان با استان‌هايي همچون اصفهان و کرمانشاه متفاوت است و در ايامي که شاهد انباشت محصول در ورودي کارخانه قند همدان هستيم کارخانه‌هاي ديگر انباشت محصولي ندارند.

اجراي 7 پروژه شاخص در منطقه 9 شهرداري اصفهان

اصفهان - راعي

شهردار منطقه 9 اصفهان از اجراي 7 پروژه شاخص عمراني، فرهنگي و ورزشي در سال جاري خبر داد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، عبدالرسول امامي با بيان اين مطلب گفت: پروژه هاي شاخص عمراني، فرهنگي، ورزشي و خدماتي منطقه 9 با هزينه آزادسازي و اجرايي بدون احتساب هزينه اجرايي طرح منارجنبان بالغ بر 288ميليارد ريال در حال اجراست.

وي افزود: فاز چهارم خيابان قدس به عرض 45 متر و طول 440 متر با هزينه آزادسازي بالغ بر 40 ميليارد ريال و هزينه اجرايي 9 ميليون ريال در دست اجراست. شهردار منطقه 9 اصفهان با اشاره به احداث ادامه خيابان بابک به طول هزار متر و عرض 36 متر تصريح کرد: عمليات اجرايي اين پروژه با هزينه آزادسازي 80 ميليارد ريال و هزينه اجرايي بالغ بر 13 ميليارد ريال آغاز شده است.

امامي به احداث بوستان اطراف مادي قميش انتهاي خيابان قدس با هزينه بالغ بر 3 ميليارد ريال اشاره کرد و اظهار داشت: فاز اول باند دوچرخه اطراف کوه آتشگاه به طول 1500 متر با هزينه اي بالغ بر 3 ميليارد و 500 ميليون ريال امسال احداث مي شود.

وي با بيان اينکه پارکينگ بوستان مهر به مساحت 5 هزار مترمربع با هزينه آزادسازي و اجرايي 24 ميليارد ريال احداث مي شود، ادامه داد: مجموعه ورزشي بانوان محله سودان با هزينه اي بالغ بر 8 ميليارد و 500 ميليون ريال در حال انجام است.


 در استان 

 صنايع دستي؛ زبان‎داران بي‌زبان فرهنگ

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه لرستان، ابراهيم بيک در سياحت‌نامه خود مي‎نويسد: از چيت‎هاي بافت بروجرد در ولايات روسيه و تفليس و خانه‌هاي رجال کشور ديده مي‎شود.

مرحوم حسين حزين بروجردي در کتاب دورنمايي از شهر بروجرد آورده است، «اين شهرستان از دوران پيش تا اواسط دولت قاجار داراي 1400 دستگاه پارچه‎بافي بوده و دهکده کارخانه در کنار رودخانه سيلاخور مربوط به کارگران چيت سازي بوده است» و همچنين آورده است «کريم خان زند از پارچه‌هاي بافت بروجرد براي خود پيراهن تهيه مي‎کرد».

علاوه بر صنايع معروف چيت‎بافي و ورشو سازي و هنرها و فنون تکميلي اين شهر که از شهره خاصي برخوردار بوده به لحاظ اقليم، طبيعت زيبا و مرکزيت شهري از ديرباز پرورش دهنده صنايع و هنرهايي بوده که امروزه نيز صنايع و هنرهاي ديگري به آن وارد شده و برخي به علل مختلف به دست فراموشي سپرده شده‌اند.

ورشوسازي شاخص‎ترين صنايع دستي بروجرد است که با بيش از دو قرن رونق، نام اين شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرده و آبخوري، سيني و فنجان، منقل، آفتابه لگن، سرمه‎دان، گلاب‎پاش و سماور از توليدات متنوع ورشويي هستند که کار ساخت اين لوازم خانه از زمان سلجوقيان و صفويان در اين منطقه رواج داشته و در زمان قاجار اين هنر به اوج خود رسيده است.

گيوه‎دوزي و جوراب‎بافي، گليم‎بافي، جاجيم‎بافي و ماشته نيز از ديگر صنايع دستي بروجرد بوده و از آنجا که در گذشته حرفه بيشترمردم بروجرد دامداري بوده اين منطقه غناي خاصي در زمينه دارا بودن نخ و پشم، غني داشته و اين مهم موجب گرايش افراد به سمت اين صنعت و هنر دستي مي‌شده ‎است.

مسگري از ديگر حرفه‌هاي پر‌رونق بروجرد بوده که امروز نام "راسته مسگرها" در بازار قديمي(راسته بازار) اين شهر معروفيت اين پيشه را در ذهن تداعي مي‎کند.

شهرستان بروجرد از نظر رونق اقتصادي و توليدات صنايع کاربردي تزئيني و دستي از ديرباز اشتهار داشته و از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده که با بررسي‌هاي صورت گرفته افزون بر 40 حرفه سنتي و توليدي صنايع دستي در بازار اين شهر شناسايي شد.

اکنون نيز آثاري هرچند کمرنگ‎تر از گذشته در آن نمايان است که سال‌ها در رشته‎هاي مختلف صنايع دستي سرآمد منطقه بوده و گستره صادرات آن از مرزهاي کشور نيز فراتر رفته ‎است.

چنانچه دست‎سازي ورشو بروجرد يا تخت خواب‎هاي تاشوي اين شهر حتي در خانه رجال اول کشور در زمان‌هاي گذشته به چشم مي‎خورد.

مستندات و اقوال فراواني از استقبال صنايع دستي اين شهر توسط بزرگان و خارجيان مقيم يا گردشگران وجود داشته که صنايع فلزي شامل ورشوسازي، قلمزني بر روي ورشو، طلاسازي، مشگري، چاقوسازي و قفل‎سازي است.

صنايع درودگري(چوب) و صنايع دستي وابسته به آن شامل ساخت درها و ارسي‎ها در طرح‎هاي بديع و مختلف، ساخت تزئينات سقف عمارت‎هاي با ارزش(آلات و لغت)، معرق، منبت کاري و مشبک است.

صنايع بافندگي شامل جاجيم‎بافي، ماشته‎بافي، کرباس‎بافي و پارچه قلمکار است و هم اکنون مراکزي در بروجرد وجود دارد که انواع محصولات صنايع دستي را به علاقمندان و مسافران عرضه کرده و بيشتر اين کالاها نيز به عنوان وسيله‎اي براي تزيين منزل مورد استفاده قرار مي‎گيرند.


 خبر 

 مدير عامل شركت آب و فاضلاب آذربايجان شرقي عنوان کرد؛

تامين آب سالم و كافي يکي از نيازمندي‌‌هاي اساسي و زيربناي اجتماع‌هاي انساني

تبريز - توفيقي

تاثيرات نامطلوب زيست محيطي ناشي از دفع نادرست فاضلاب شهري و صنعتي بازيابي آن بر توليدات کشاورزي در حدي است که امروزه اجراي طرح‌هاي فاضلاب در مناطق شهري روستائي و صنعتي کشور امر ضروري و بنيادي تلقي مي‌شود.

مهندس پوررجب مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي با اشاره به نقش خاک در تصفيه آب اشاره کرد و افزود: خاک يکي از تصفيه‌کننده‌هاي قوي براي آب مي‌باشد و در اين چرخه بعد از بارش برف و باران آب در زمين نفوذ کرده و تا به آب‌هاي زيرزميني برسد مقداري از آلودگي‌هاي آب را که در اثر برخورد با آلاينده‌هاي محيط‌زيست آلوده شده است تصفيه مي‌کند.

وي اضافه کرد: با توجه به اينکه بيش از 95 درصد مواد غذايي مورد استفاده انسان در خاک توليد مي‌شود ولي متاسفانه عده‌اي هميشه بطور ناخودآگاه نسبت به آلوده نمودن خاک و زمين اقدام مي‌کنند. يکي از دشمنان خاموش محيط زيست زباله‌هاي پلاستيکي مي‌باشد که اين خود تهديد جدي براي خاک بشمار مي‌رود.

وي گفت: با توجه به گسترش شهرنشيني و ايجاد کارخانجات متعدد در جوار اين شهرها و به طبع آن توليد زباله‌هاي صنعتي و همچنين توليد فاضلاب‌هاي صنعتي اگر ما نتوانيم آنها را بشکل معقول و منطقي از محيط زيست دفع کنيم به آب‌هاي زيرزميني نفوذ خواهد کرد و باعث آلودگي آب‌‌هاي زيرزميني خواهد شد و اثرات آن به محيط زيست باز خواهد گشت و اين خود هشدار و تهديد جدي براي انسان خواهد شد.

مهندس پوررجب اضافه کرد: اجراي سامانه‌‌هاي جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب‌هاي خانگي در راستاي سالم‌سازي محيط زيست شهري و افزايش بهداشت عمومي جامعه جزو اولويت‌هاي كاري آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي محسوب مي‌شود براين اساس شركت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي با نگاهي كلان و با صرف هزينه‌هاي سنگين و تحمل مشكلات اجرايي پروژه، اقدام به احداث شبكه فاضلاب خانگي مبتني بر استانداردهاي زيست محيطي جهان نموده و با تلاش مستمر در ارتقاء سطح بهداشت عمومي گامي بلند برداشته است.

وي گفت: با توجه به اهميت تصفيه‌‌خانه‌هاي فاضلاب در جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب و از طرفي گندزدايي و بازگرداندن آب‌هاي آلوده حاصل از پساب‌هاي شهري به صورت تصفيه بهداشتي براي استفاده مجدد در بخش‌هاي کشاورزي و صنعت ايجاد و احداث تصفيه‌خانه‌ها در اولويت قرار گرفت.

به طوري که براي اولين بار در سطح کشور تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب شهرهاي مراغه و بناب براساس سيستم جديد تصفيه‌خانه فاضلاب که داراي مزاياي همچون راندمان بالا و پايين بودن هزينه سرانه نسبت به ساير روش‌هاي معمولي هستند احداث شده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته