جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429

آملي لاريجاني:
نامزدهاي انتخاباتي از تخريب رقبا و رفتارهاي خلاف خودداري كنند


جليلي: منتظر پاسخ روشن گروه 1+5 به پيشنهادها هستيم


سرمقاله

در گفت‌وگو با اشپيگل؛
صالحي: دفعه بعد سوريه به حمله صهيونيست‌ها پاسخ مي‌دهد

همزمان با فشار آمريکا عليه چين؛
گزارش محرمانه سازمان ملل درمورد كره شمالي


برگزاري جشن تولد 824 سالگي بندر هامبورگ با حضور يک ميليون و پانصد هزار نفر و رژه بيش از 300 کشتي از سراسر جهان


تجليل از منصور وفايي نقاش قهوه خانه اي

رهبر معظم انقلاب در ديدار اقشار مختلف مردم مطرح کردند؛
حضور پرشور مردم موجب مصونيت کشور و کاهش طمع بيگانگان مي‌شود


جاسوس آمريکايي از روسيه اخراج شد


اعراب درامور فلسطين دخالت نکنند


حفظ كرسي سوريه در اتحاديه عرب

اصرار مسکو بر مشارکت ايران و عربستان در کنفرانس سوريه
هشدار آمريکا نسبت به عدم حضور دمشق


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


 آملي لاريجاني:
 نامزدهاي انتخاباتي از تخريب رقبا و رفتارهاي خلاف خودداري كنند 

رئيس قوه قضائيه گفت: نامزدهاي انتخاباتي بايد توانايي‌هاي خود را معرفي كنند و ديگران را تخريب نكنند و از «بگم بگم‌هايي»‌ كه به عنوان حربه‌اي براي تخريب رقبا برسر زبان‌ها افتاده و البته خلاف اخلاق، قانون و شرع است، پرهيز كنند.

اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضائيه اعلام كرد: آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تاكيد بر اين‌كه مهم‌ترين وظيفه تمام مردم و مسئولان در انتخابات حضور و مشاركت حداكثري است، افزود: در آستانه انتخابات رياست جمهوري بارديگر شاهد شيطنت برخي رسانه‌ها و دولت‌هاي غربي و متاسفانه اذناب داخلي آنان هستيم كه تلاش مي‌كنند موضوع تقلب در انتخابات را در جامعه منتشر كنند؛ با اين هدف كه اگر نامزد خاص و مدنظر آنان راي نياورد، ذهن‌ها را به سمت تقلب سوق دهند.

رئيس قوه قضاييه مطرح كردن موضوع تقلب در انتخابات را «شگرد و توطئه برملاشده و لورفته» غربي‌ها در انتخابات كشورهاي مستقل دانست و با تاكيد بر اين‌كه اين شگرد در بسياري كشورها از جمله در انتخابات سال 88 ايران به كار گرفته شد، تصريح كرد:‌ دشمنان ما بايد بدانند كه مردم و مسئولان ايران اسلامي آگاه هستند و اگر كسي در مسير فتنه جديد حركت كند با برخورد قاطع و قانوني مواجه خواهد شد.

آيت‌الله آملي لاريجاني افزود: دستگاه‌هاي نظارتي نيز كه وظايفي در انتخابات دارند بايد با دقت كامل عمل كنند تا بهانه به دست كسي ندهند.رئيس قوه قضاييه رعايت اخلاق انتخاباتي را بسيار ضروري خواند و تاكيد كرد: بعيد نيست رعايت اخلاق انتخاباتي در شرايط فعلي جامعه و كشور يك واجب شرعي باشد. نامزدهاي انتخاباتي نظام جمهوري اسلامي ايران با نامزدهاي انتخاباتي كشورهاي ديگر كاملا تفاوت دارند.

آيت‌الله آملي لاريجاني افزود: در جمهوري اسلامي ايران رسيدن به قدرت اصل نيست بلكه انجام مسئوليت و وظيفه و خدمت به مردم اصل است و براين اساس نامزدهاي انتخاباتي بايد توانايي‌هاي خود را معرفي كنند و ديگران را تخريب نكنند و از «بگم بگم‌هايي»‌ كه به عنوان حربه‌اي براي تخريب رقبا برسر زبان‌ها افتاده و البته خلاف اخلاق، قانون و شرع است، پرهيز كنند.

رئيس قوه قضاييه احراز صلاحيت كانديداها در انتخابات، توسط شوراي محترم نگهبان را در مسير انجام وظيفه نظارتي اين نهاد وظيفه‌اي تاريخي برشمرد و اظهار كرد: برحسب قانون اساسي شرايطي براي كانديداهاي رياست جمهوري لازم است كه از جمله آن مدير و مدبر و رجال سياسي و مذهبي بودن است و بديهي است كه اين چند ويژگي مهم بايد در سطح ملي باشد چرا كه ميان مديريت اجرايي يك كشور با مديريت يك اداره‌كل يا حتي يك وزارتخانه تفاوت وجود دارد و نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري بايد در چارچوب ملي و كشوري، مدير و
مدبر باشند.

رئيس دستگاه قضا در ادامه افزود: شوراي نگهبان وظيفه دارد كه واجدان اوصاف مندرج در قانون براي نامزدهاي انتخاباتي را احراز كند و برخي ردصلاحيت‌ها لزوما به معناي دارا نبودن اين اوصاف از سوي كانديداها نيست بلكه معني آن اين است كه شوراي نگهبان شرايط آنها را احراز نكرده است.

آيت‌الله آملي لاريجاني گفت: اين وظيفه نامزدهاي انتخاباتي است كه شرايط و ويژگي‌هاي خود را به شوراي نگهبان عرضه كنند و اگر كسي نتوانست در اين مسير خود را بخوبي به شوراي نگهبان عرضه كند، صلاحيت‌ او براي شوراي نگهبان احراز نخواهد شد.

رئيس قوه قضاييه در پايان توجه نهادهاي ذي‌ربط به شرايط و نحوه حضور و ثبت‌نام در انتخابات رياست جمهوري و تغيير در نحوه ثبت‌نام‌ها با هدف افزايش شأن ثبت‌نام در اين انتخابات را خواستار شد.


 جليلي: منتظر پاسخ روشن گروه 1+5 به پيشنهادها هستيم 

دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان با اشاره به مذاکرات در پيش رو با نماينده کشورهاي 5+1 تاکيد کرد ، ما منتظر پاسخ روشن گروه 5+1 به پيشنهادهاي روشن آلماتي هستيم.

به گزارش واحد مرکزي خبر ، سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي در بدو ورود به فرودگاه استانبول گفت:‌ ما پيشنهادهاي متوازني در آلماتي دو داديم و پنج به علاوه يک در پاسخ ، فرصت چهار روزه خواستند تا به اين پيشنهادها پاسخ دهند. اما اين فرصت طولاني شده است. جليلي تصريح کرد : نبايد در اين باره پيش داوري کرد و بايد منتظر پاسخ آنها باشيم. وي همچنين در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران که پرسيد آيا انتخابات رياست جمهوري در روند مذاکرات تاثيرگذار خواهد بود افزود : موضوع هسته اي ايران يک موضوع فراجناحي و اجماع ملي است.


 سرمقاله 

 روزجهاني خانواده؛

تحكيم بنيان خانواده ضرورت توسعه جامعه

حميدرضاعسگري

مجمع جهاني سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه‌اي كه در تاريخ 20 سپتامبر سال 1993 به تصويب رسيد، "15 مه" را روز جهاني خانواده اعلام کرده است. همه ساله چنين روزي به عنوان روز جهاني خانواده در کشورهاي مختلف گرامي داشته مي‌شود.

هدف از گراميداشت اين روز، اهميت جوامع جهاني به خانواده به عنوان اصلي‌ترين رکن جامعه و برطرف کردن مواردي است که در دنياي امروز اين کانون گرم زندگي را تهديد مي‌کند.

خانواده واحد بنيادين هر اجتماع است که از گذشته‌هاي دور تا كنون متناسب با شرايط اقتصادي، اجتماعي جامعه شكل‌هاي مختلفي به خود گرفته است. عملكرد خانواده نيز بر حسب اوضاع و احوال اجتماعي و اقتصادي جامعه متغير بوده و وظايف و مسئوليت‌هايي كه بر عهده‌ آن قرار گرفته است تحت تاثير اين شرايط متفاوت شده است.

اما آن‌چه به طور مشترك تاكنون جزو مسئوليت‌ها و نقش اصلي خانواده باقي مانده است، جنبه انسان‌سازي و تربيت نسل آينده است که آن هم در بستر روابط عاطفي در خانواده شكل مي‌گيرد و متاثر از عوامل اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است. اساساً اين موارد همچون زنجيري به هم متصل نقش بازي مي كنند كه تاثير هريك برديگري غيرقابل انكار است.

دربخش اقتصادي تامين مسكن به عنوان هسته اصلي تشكيل خانواده درالويت بوده و پس از آن تهيه ملزومات زندگي، رفع نيازهاي رفاهي و معيشتي همچون خوراك،پوشاك و درمان و... از جمله عواملي هستند كه در تشكيل وثبات يك خانواده موثر مي باشند.

متاسفانه اختلال دربحث اقتصادي موجب شده است كه امروز بسياري از خانواده با خطر پاشيدگي و بي ثباتي مواجه شوند. عدم توانايي تامين حداقل ها و نيازهاي معيشتي خانواده توسط سرپرست خانوار موجي از طلاق‌ها، گريز فرزندان ازكانون خانواده، عدم حمايت اعضا از يكديگر و بسياري چالش هاي ديگر را به همراه داشته است.

ضمن اينكه معضل اقتصادي براي خانواده زمينه دچار شدن به ديگر معضلات فرهنگي و اجتماعي را فراهم مي سازد.

برخي از جنبه هاي فرهنگي نيازهاي خانواده نيز عبارت است از نياز به اطلاعات و آگاهي هاي لازم براي فرزند پروري ، مديريت صحيح خانواده درمواجهه با اختلافات فرهنگي ميان والدين وفرزندان، حفظ و تحكيم ارتباطات درون خانواده ، مهارت هاي لازم براي رويارويي با معضلات زندگي در عصر حاضر و ... .

اگر خانواده بتواند نيازهاي فرهنگي خود را به خوبي برطرف سازد، مي تواند بسياري ازمشكلات اعضا و بعضا تضادهاي موجود را درداخل خودش برطرف سازد و مانع از اين شود كه اعضا به دنبال رفع نيازهاي خود در اجتماع باشند، كه اين خود بسترساز گرفتاري خانواده در باتلاق معضلات اجتماعي است.

ركود اجتماعي زمينه‌ساز سلطه‌پذيري و سدي در برابر پيشرفت اجتماعي است واگر خانواده نتواند جاذبه‌هاي لازم را براي گرد هم نگه داشتن اعضاي خود و ارتباط‌هاي عاطفي و انساني سالم براي تامين سلامت روان اعضا را فراهم سازد، ثبات كانون خانواده ازبين خواهد رفت و به اين ترتيب افسردگي ، خمودگي ، گسترش فساد و بزه‌كاري در سنين پايين ، تمايل فرد به زندگي مجردي، عدم تمكين به قوانين خانواده، خودسري و نهايتاً بي مسئوليتي براي اعضا محتمل خواهد بود.

لذا ثبات و توسعه همه جانبه جامعه، منوط به افزايش استحكام بنيان هاي خانواده مي‌باشد. جامعه اي به لحاظ جسمي و رواني سلامت خواهد بود كه داراي خانواده‌هايي سالم و باطراوت باشد. اميدواريم لزوم توجه به مشكلات و گرفتاري‌هاي اقتصادي، فرهنگي واجتماعي خانواده‌ها بيش از پيش مورد توجه و برنامه ريزي مسولان قرارگيرد.


  در گفت‌وگو با اشپيگل؛
 صالحي: دفعه بعد سوريه به حمله صهيونيست‌ها پاسخ مي‌دهد 

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان در ارزيابي‌اش از واکنش صبورانه اسد به حملات هوايي رژيم صهيونيستي گفت: اسد با خونسردي به من گفت که دفعه بعد سوريه در پاسخ حمله خواهد کرد.به گزارش ايسنا، دکتر علي‌اکبر صالحي، وزير خارجه ايران در گفت‌وگو با روزنامه اشپيگل افزود: بشار اسد اوضاع را کاملا تحت کنترل دارد و از هر چيزي که رخ مي‌دهد آگاه است و به پيروزي باور دارد و قاطعانه مسيرش را ادامه خواهد داد.

صالحي درپاسخ به سوالي درمورد واکنش اسد به حملات اسراييل گفت: او تحت تاثير اين حمله نظامي قرار نگرفته است. مردي که من ملاقات کردم فوق‌العاده مصمم است و به مسير خود متعهد است. من شش ماه قبل همين احساس را داشتم اما اين بار رييس‌جمهور حتي قاطع‌تر به نظر مي‌رسيد. آن‌هايي که معتقدند بشار اسد رو به بي‌ثبات شدن مي‌رود يا دولتش در حال فروپاشي است از توهم رنج مي‌برند. اين رييس‌جمهور از پيشرفتي که نيروي نظامي‌اش حاصل مي‌کند خرسند است. او مي‌گويد که رهبران نظامي‌اش برتري دارند.وي با اشاره به عدم ضعف در مواضع بشار اسد افزود: او به من گفت که دفعه بعد سوريه پاسخ حمله را خواهد داد.صالحي ادامه داد: رييس‌جمهور سوريه گفت که مردمش از او مي‌خواهند به شدت و فوري از خود دفاع کند. اوضاع در صورتي که طرف ديگر عقب ننشينند و به بمباران تاسيسات نظامي و تحقيقاتي سوريه ادامه دهد، تشديد خواهد شد.

وزيرامورخارجه درمورد اين ادعا كه ايران تسليحاتي را در اختيار حزب‌الله قرار مي‌دهد که برخي از آن‌ها از طريق سوريه منتقل مي‌شود گفت: آن‌ها حتي نيازي به آن ندارند. سيدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله اخيرا گفت که بسيار خوب مجهز است و نيازي به (تسليحات) ندارد. به غير از آن، حزب‌الله به مقاومتي که ما حمايت مي‌کنيم متعهد است و سوري‌ها نيز نياز کمي به کمک ما دارند. رييس‌جمهور اسد ارتش بزرگي با صدها هزار مرد مسلح دارد. در طول چند دهه، دولت او خود را عليه دشمن گستاخش اسراييل مسلح کرده است و او نيازي به چند اسلحه از اين ور و آن ور ندارد.


 همزمان با فشار آمريکا عليه چين؛
 گزارش محرمانه سازمان ملل درمورد كره شمالي 

همزمان با فشارهاي آمريکا عليه چين براي تحريم اقتصادي و ديگر تحريم ها عليه همسايه خود، گزارش محرمانه کميته کارشناسان سازمان ملل از کند شدن روند پيشرفت برنامه هسته اي پيونگ يانگ با افزايش تحريم هاي کره شمالي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رويترز، بر اساس گزارش محرمانه کميته کارشناسان سازمان ملل افزايش تحريم هاي کره شمالي، تحريم تسليحاتي و ديگر محدوديت هاي بين المللي در تجارت با کره شمالي به طور قابل توجهي باعث تاخير در توسعه برنامه هسته اي پيونگ يانگ شده است.

اين گزارش درست در زماني منتشر مي شود که آمريکا در پي ترغيب چين براي تحريم اقتصادي و ديگر تحريم ها عليه همسايه خود با هدف توقف برنامه هسته اي کره شمالي است.

در اين گزارش 52 صفحه اي آمده است، اگرچه تحريم ها عليه کره شمالي باعث توقف برنامه هاي موشکي بالستيک و هسته اي اين کشور نشده اما به طورقابل توجهي از پيشرفت اين برنامه کاسته است.


 برگزاري جشن تولد 824 سالگي بندر هامبورگ با حضور يک ميليون و پانصد هزار نفر و رژه بيش از 300 کشتي از سراسر جهان 


 تجليل از منصور وفايي نقاش قهوه خانه اي 


 رهبر معظم انقلاب در ديدار اقشار مختلف مردم مطرح کردند؛
 حضور پرشور مردم موجب مصونيت کشور و کاهش طمع بيگانگان مي‌شود 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم، با توصيه به آحاد ملت بخصوص جوانان براي بهره گيري از ظرفيت عميق و انسان ساز ماه معطر رجب، انتخابات 24 خرداد را آزمون افتخارآميز ديگري براي ملت ايران دانستند و با تبيين «اهداف متضاد ملت و دشمنان ملت در اين انتخابات» تأکيد کردند: مردم براي تحقق اهداف خود و ناکام ماندن دشمن، با حضور پرشور و گرم در انتخابات، از ميان نامزدهايي که شوراي نگهبان براساس معيارهاي قانون معرفي مي کند، انساني شايسته، وارسته، مؤمن، انقلابي، «اهل استقامت و عزم و ايستادگي» و برخوردار از همت جهادي را انتخاب کنند که بتواند بهتر از ديگر نامزدها، بار سنگين عزت و پيشرفت کشور را به دوش بکشد و به جلو ببرد.

رهبر انقلاب، انتخابات ماه آينده را مهمترين مسئله کنوني کشور خواندند و با اشاره به تأثيرات کوتاه مدت، و بلندمدت اين رويداد خاطرنشان کردند: در اين انتخابات يک نفر با رأي ملت، مدت 4 سال بر سرنوشت و مسائل عمده کشور حاکم مي شود اما برخي تصميمات و کارهاي خوب يا غيرخوب اين فرد، مي تواند حتي در 40 سال آينده بر کشور تأثيرگذار باشد و اين واقعيت، نشان مي دهد که انتخابات رياست جمهوري، چقدر مهم است.

ايشان در تبيين اهميت مضاعف انتخابات 24 خرداد افزودند: با وجودي که حدود يک ماه تا انتخابات فاصله داريم اين موضوع به يک مسئله مهم بين المللي تبديل شده، و اتاقهاي فکر جهاني و دشمنان ايران، حتي مقدمات آن را با دقت رصد مي کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه دشمنان در قبال اين انتخابات اهدافي کاملاً مغاير با اهداف ملت ايران را دنبال مي کنند افزودند: مردم ايران به دنبال فرد اصلحي هستند که کشور را با سرعت بيشتري در عرصه هاي مادي و معنوي به پيش ببرد و ضمن حل مشکلات موجود و ايجاد زندگي بهتر و مرفه تر، عزت و استقلال ايران را در پرتو «شور و شوق و اميد مردم» ارتقا بخشد.

ايشان افزودند: اما دشمن به موازات تلاش براي سرد کردن انتخابات، دنبال فردي است که اين مختصات را نداشته باشد و ايران را به وابستگي، ضعف، عقب ماندگي در عرصه هاي مختلف و قرار گرفتن در مسير سياستهاي بيگانگان بکشاند.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: البته بيگانگان در درجه اول به دنبال انجام نشدن انتخابات بودند اما حالا که دستشان از اين هدف کوتاه است دنبال دلسرد کردن مردم، از رونق انداختن انتخابات و تأثيرگذاري در انتخاب مردم هستند.

ايشان نااميد کردن مردم از شرکت در انتخابات را از تاکتيکهاي اصلي دشمن دانستند و افزودند: آنها مي خواهند به افکار عمومي القا کنند که رأي دادن و شرکت در انتخابات فايده اي ندارد پس چرا شرکت کنيم؟

حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به عملکرد هفته هاي اخير «شبکه بزرگ رسانه ها و خبرگزاريهاي صهيونيستي» افزودند: بحراني جلوه دادن اوضاع کشور، بزرگنمايي مشکلات، القاي يأس و نااميدي درباره حل مشکلات و تاريک جلوه دادن آينده ملت از جمله روشهايي است که شبکه بزرگ دروغ پردازي و تحريف، براي بي رونق کردن انتخابات ايران در دستور کار خود قرار داده است.

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: البته مشکلاتي مانند گراني و اشتغال در کشور وجود دارد اما کدام کشور است که بدون مشکلات باشد؟ و آيا فرياد کشيدن هر روزه مردم اروپا در خيابانها، نشانه اين نيست که کشورهاي اروپايي تا خرخره در مشکلات فرو رفته اند؟

حضرت آيت الله خامنه اي در مقايسه ي اوضاع ايران و کشورهاي ديگر افزودند: کدام کشور از استقلال ملي و انسجام و وحدت ملت ايران برخوردار است؟ کدام کشور اين همه جوان با نشاط دارد که ميدانهاي عظيم علمي را فتح مي کنند؟ کدام ملت توانسته است از «اهميت و عظمت و تأثيرگذاري ملت ايران» در حوادث منطقه اي و جهاني برخوردار شود؟ و کدام ملت توانسته است همچون مردم ايران عزيز، همه خباثتهاي دشمنان را ناکام بگذارد و سرافراز و اميدوار به راه خود ادامه دهد؟

ايشان پس از تشريح صحنه «رويارويي سياسي ملت و جبهه ضد ملت در انتخابات» تأکيد کردند: مردم بدانند که حضور پرشور و پررونق در انتخابات، موجب مصونيت کشور و کاهش طمع بيگانگان براي دست اندازي و خباثت مي شود.

رهبر انقلاب در توصيه اي مؤکد به مسئولان، فعالان سياسي و کساني که تريبون در اختيار دارند افزودند: به مردم اميد بدهيد چرا که واقعيات کشور و عزم و اراده ملت، هر انسان منصفي را به آينده اميدوار مي کند.

ايشان در نوعي جمع‌بندي درباره نتيجه رويارويي ملت و دشمنان در عرصه انتخابات افزودند: آنطور که ما مردم ايران را شناخته ايم و لطف و فضل الهي را تجربه کرده ايم، ملت در اين نوبت نيز، افتخار ديگري بر افتخارات خود مي افزايد و مشت محکمي به دهان دشمن خواهد زد.

برخي براي جلب آرا، شعارهايي خارج از حدود اختيارات مي‌دهند

رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود در نگاهي اجمالي به معيارهاي انتخاب نامزد اصلح گفتند تا قبل از انتخابات در اين زمينه نکات لازم را بيان خواهم کرد اما نکته مهم اين است که براي انتخاب خوب و درست، بايد معيارها را شناخت و با مشورت و تفکر، و دست يافتن به حجت شرعي، نامزد اصلح را انتخاب کرد.

رهبر انقلاب با اشاره به ضرورت انتخاب کساني که همتشان بر حفظ عزت و پيشرفت کشور متمرکز است افزودند: هرچه در اين سه دهه بدست آورده ايم به برکت حرکت در جهت اهداف انقلاب بوده است بنابراين کساني را انتخاب کنيم که در همه شرايط، تحقق اين اهداف را سرلوحه خود قرار مي دهند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به لزوم دقت در شعارهاي نامزدها خاطرنشان کردند: گاه برخي براي جلب آرا، شعارهايي خارج از حدود اختيارات رئيس جمهور و امکانات کشور مطرح مي کنند اما مردم با هوشمندي دنبال کساني هستند که شعارهاي مبتني بر واقعيات مي دهند و براي حل مشکلات و فوريتها، روشهايي متناسب با ساز و کار کشور را پي مي گيرند.

رهبر انقلاب با اشاره به آمدن افراد متعدد به صحنه نامزدي انتخابات افزودند: شوراي محترم نگهبان که از انسانهاي پرهيزکار، متقي و آگاه تشکيل شده براساس وظايف قانوني خود، کساني را که براي رياست جمهوري صالح هستند به مردم معرفي مي کنند و مردم از ميان نامزدهاي معرفي شده، کسي را که صالح تر است و بيشتر به درد ملت مي خورد انتخاب خواهند کرد.

به هيچ دليلي نبايد از قانون تخطي کرد

حضرت آيت الله خامنه اي بار ديگر بر پايبندي و تبعيت کامل از قانون تأکيد کردند و افزودند: عمل به قانون معياري بسيار خوب و وسيله اي براي آرامش و آسايش ملت و حفظ وحدت ملي است و به هيچ دليلي نبايد کسي از آن تخطي کند.

ايشان حوادث خسارت بار سال 88 را نتيجه تخطي و تخلف عده اي از قانون برشمردند و افزودند: آنها براي اغراض نفساني يا اهداف سياسي يا هر هدف ديگر راهي خلاف قانون رفتند و ضمن «صدمه زدن به خودشان و به ملت و کشور»، نگذاشتند مردم طمع شيرين آراي 40 ميليوني را بخوبي بچشند و احساس کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي تسليم در مقابل قانون را تنها راه صحيح خواندند و افزودند: گاه قانون صددرصد صحيح نيست اما از بي قانوني بهتر است.

ايشان افزودند: ممکن است از مجري قانون در يک بخش، خطايي هم سر بزند اما اگر نتوانيم از راه قانوني آن خطا را اصلاح کنيم تحمل آن، از بي قانوني و عمل خلاف قانون بهتر است.

ايشان داشتن حجت شرعي براي انتخاب يک فرد را مايه آرامش دنيوي و اخروي خواندند و افزودند: اگر تصميمي که با حجت شرعي گرفته شده غلط هم از آب درآمد چون انسان به تکليف عمل کرده سرافراز است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان ماه رجب را آمادگاهي براي افزايش ظرفيت معنوي خواندند و خاطرنشان کردند: اگر در رجب و شعبان، توفيق حضور قلب حاصل شد و انسان خود را در همه احوال در محضر علم بيکران الهي يافت، حضور پاکيزه در ضيافت بي دريغ الهي در ماه مبارک رمضان، امکان پذير خواهد شد.

ايشان شرکت قشرهاي مختلف مردم بويژه جوانان در سنت حسنه اعتکاف در ماه رجب را، منظره اي زيبا دانستند و افزودند: همه برکات و دستاوردهاي انقلاب، به پشتوانه همين ذخاير معنوي و روحي حاصل شده است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ايستادگي، شورانگيزي، حرکت آفريني و قدرت تحسين برانگيز امام راحل عظيم الشأن در مقابل ستمگران جهاني، متکي به اشکها، عبادات و مناجات خالصانه اي بود که آن عزيز، در نيمه هاي شب با پروردگار خويش زمزمه مي کرد.


  جاسوس آمريکايي از روسيه اخراج شد 

مهر: يک ديپلمات آمريکايي که به گفته مقامات امنيتي روسيه تلاش داشت تا به عنوان جاسوس، مامور روسيه را به خدمت بگيرد، بنا به دستور مقامات روسيه بايد اين کشور را ترک کند.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، همزمان با اعلام اين خبر مقامات امنيتي کرملين اقدام به نشان دادن ابزارهاي جاسوسي اين ديپلمات آمريکايي کرده‌اند که شامل کلاه گيس، پاکت پول نقد، چاقو، نقشه و قطب‌نما و همچنين نامه‌اي با پيشنهاد ميليون‌ها دلار براي همکاري بلندمدت اطلاعاتي با آمريکااست.

سازمان امنيتي فدرال روسيه موسوم به "FSB" که به نوعي جايگزين KGB متعلق به دوران شوروي سابق است، اين ديپلمات آمريکايي را با نام رايان فوگل که دبير سوم سفارت آمريکا در شهر مسکو است شناسايي کرده و براي مدت کوتاهي وي را بازداشت کردند.


  اعراب درامور فلسطين دخالت نکنند 

ايسنا: محمود عباس در سخنراني خود در سالروز "نکبت" با بيان اينکه به اصول و ثوابت فلسطيني‌ها پايبند است، از کشورهاي عربي و اسلامي خواست در امور داخلي فلسطين دخالت نکنند.به گزارش شبکه خبري روسيه اليوم، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در سخنراني خود به مناسبت شصت و پنجمين سالروز "نکبت" تصريح کرد: ما به تمام تلاش‌هاي بين‌المللي که به تشکيل دو کشور و پايان اشغالگري اسرائيل بينجامد، پاسخ مثبت نشان مي‌دهيم.رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين عنوان داشت: ما به اصول و ضوابط ملي خود که با قوانين بين‌المللي همگام است، پايبند هستيم و اصول ما عبارت است از اينکه کشور مستقل فلسطين که پايتخت آن قدس باشد، تشکيل شود و مساله آوارگان فلسطين بر اساس قطعنامه 194 شوراي امنيت به صورت عادلانه حل و فصل شود.


  حفظ كرسي سوريه در اتحاديه عرب 

ايلنا: «نبيل العربي» دبيركل اتحاديه عرب تاكيد كه مخالفان سوري هنوز به كرسي سوريه در اتحاديه عرب دست نيافته‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، دبيركل اتحاديه عرب گفت كه مخالفان سوري هنوز به كرسي سوريه در اتحاديه عرب دست نيافته اند اگر چه در نشست اخير اين اتحاديه در دوحه بر كرسي دمشق تكيه زدند.العربي در همايش رسانه‌هاي عربي در دبي تاكيد كرد كه اتحاديه عرب تصميم گرفت سوريه را از نشست‌هاي اين اتحاديه محروم كند اما اين كشور از موسسان اتحاديه عرب به شمار مي‌رود و جايگاهش محفوظ است. وي افزود كه به رغم آن كه مخالفان سوري سازماندهي خود را آغاز كردند، اما هنوز دولتي تشكيل نداده‌اند به همين دليل نمي‌توانند در اتحاديه عرب كرسي داشته باشند. پيش از اين مخالفان سوري توانسته‌ بودند با حمايت‌هاي قطر در نشست اتحاديه عرب شركت كنند.


 اصرار مسکو بر مشارکت ايران و عربستان در کنفرانس سوريه
 هشدار آمريکا نسبت به عدم حضور دمشق 

وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد که مسکو اصرار بر مشارکت ايران و عربستان در کنفرانس بين‌المللي با محوريت موضوع سوريه دارد که قرار است ماه آينده ميلادي در ژنو برگزار شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبري روسيه اليوم، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه بعد از ديدار با جان کري، همتاي آمريکايي‌اش در سوئد گفت: مسکو خواهان مشارکت تمامي همسايگان سوريه و کشورهاي منطقه‌اي در خصوص حل و فصل اوضاع سوريه است.

وزير امور خارجه روسيه ادامه داد: موضع مشترک ما در زمينه لزوم مشارکت تمامي گروه‌هايي است که در کنفرانس ژنو سال گذشته شرکت داشتند و بايد در کنفرانس بين‌المللي صلح نيز شرکت کنند. همچنين ما به اين مساله رسيده‌ايم که حضور تعدادي از بازيگران مهم منطقه از جمله ايران و عربستان در اين کنفرانس بسيار ضروري است و در خصوص تحقق اين امر تلاش خواهيم کرد.

جان کري نيز به بشار اسد هشدار داده است که در مذاکرات براي پايان دادن به بحران کشورش شرکت کند.وي خاطرنشان کرد: لاوروف به من ابلاغ کرد که وي از اسد ليست کساني که قرار است به نمايندگي از نظام سوريه در کنفرانس بين‌المللي صلح شرکت کنند، دريافت کرده است.کري گفته است که دولت سوريه با شرکت نکردن در چنين مذاکراتي دچار اشتباه محاسبه مي‌شود.وزير امور خارجه آمريکا اين اظهارات را در پاسخ به برخي گزارش‌ها بيان کرده که در آنها گفته شده بود دولت سوريه ممکن است از شرکت در کنفرانس صلح خودداري کند.

وزير اطلاع‌رساني دولت سوريه گفته بود که دولت اين کشور براي تصميم گرفتن به حضور در چنين کنفرانسي به اطلاعات بيشتري نياز دارد.او گفت که سوريه در نشستي که به حاکميت ملي کشور لطمه وارد کند، شرکت نخواهد کرد.

وزير اطلاع‌رساني دولت سوريه افزود که جايگاه آينده بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، مساله‌اي است که تنها مردم سوريه از طريق صندوق‌هاي راي بايد در مورد آن تصميم گيري کنند.

جان کري تصريح کرد که در صورتي که دولت سوريه از شرکت در چنين نشستي خودداري کند، طبيعي خواهد بود که مخالفان دولت بشار اسد، کمک و ياري بيشتري دريافت کنند.


 يک نکته از هزاران 

بانک مرکزي هشدار داد...

دارندگان دستگاه‌هاي پايانه‌هاي فروش (POS) جهت جلوگيري از سوء‌استفاده‌هاي احتمالي، به جز ورود رمز، کليه عمليات مربوط به خريد از قبيل کشيدن کارت، ثبت مبلغ، اخذ رسيد و گرفتن موجودي را شخصا انجام دهند.

همچنين به دارندگان کارتهاي بانکي توصيه مي شود با کنترل فرايند ‌کشيدن کارت، رمز کارت را شخصا وارد کنند.

در روزهاي گذشته عده اي کلاهبردار با سوء استفاده از عدم آگاهي برخي از فروشندگان از طريق پايانه‌هاي فروش فروشگاهي، اقدام به جعل برگه رسيد خريد کرده و اين فروشگاه‌ها را متضرر کرده بودند.


 ميز خبر 

وزارت اطلاعات:

بيشترين طرح‌هاي دشمن درانتخابات آتي، رسانه اي است

وزير اطلاعات از آمادگي اين وزارتخانه براي مقابله با طراحي‌‌هاي دشمن در حوزه انتخابات خبر داد.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام حيدر مصلحي وزير اطلاعات در حاشيه جلسه هيئت دولت و در پاسخ به خبرنگاران درباره توطئه‌هاي دشمنان براي انتخابات رياست جمهوري گفت: بالاخره آنها هم طراحي‌هايي براي اين انتخابات دارند، اما همه آنها خنثي خواهند شد.

وي درباره آمادگي وزارت اطلاعات در اين باره براي مقابله با اين طرح‌ها گفت: همه براي مقابله با اين تحرکات آماده هستند.

وزير اطلاعات در ادامه درباره اينکه مهمترين طرح‌هاي دشمنان در چه حوزه‌اي طرح‌ريزي شده است، گفت: بيشتر اين طرح‌ها در حوزه‌هاي رسانه‌اي هستند.

بازديد از موزه‌هاي کشور رايگان شد

رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از رايگان بودن موزه‌هاي سراسر کشور در هفته‌ ميراث فرهنگي خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمدشريف ملک‌زاده اظهار کرد: پيش از اين مقرر بود روزهاي 27 و 28 ارديبهشت‌ماه علاقه‌مندان به‌طور رايگان از موزه‌ها ديدن کنند؛ اما با توجه به اهميت هفته‌ي ميراث فرهنگي و توجه جهاني به موضوع موزه‌ها، مقرر شد بازديد از موزه‌ها، کاخ - موزه‌ها و ساير اماکن تحت پوشش سازمان از 25 تا 31 ارديبهشت‌ماه امسال برابر با هفته‌ ميراث فرهنگي در سراسر کشور رايگان باشد.

آژانس بين المللي انرژي: پيش بيني کاهش يک ميليون بشکه اي توليد نفت ايران در 5 سال آينده

آژانس بين المللي انرژي پيش بيني کرد توليد نفت ايران در 5 سال آينده يک ميليون بشکه در روز کاهش مي يابد.

به گزارش عصر ايران ، آژانس بين المللي انرژي در گزارش جديد خود پيش بيني کرد: توليد نفت ايران در 5 سال آينده (در اوايل سال 2018) با کاهش يک ميليون بشکه اي به رقم 2.38 ميليون بشکه در روز برسد. اين کمترين رقم توليد نفت ايران در چند دهه گذشته است و دليل آن، تحريم هاي بين المللي ذکر شده است.صادرات نفت ايران در يک سال گذشته، حدود يک ميليون بشکه در روز کاهش يافته است.

در بخش ديگري از اين گزارش آژانس بين المللي انرژي هم آمده است: توليد روبه افزايش نفت ماسه اي در آمريکا به رفع نياز روبه افزايش نفت جهان در 5 سال آينده کمک مي کند حتي اگر رشد اقتصاد جهاني بيشتر شود.اين افزايش توليد نفت آمريکا باعث مي شود روند جايگزيني توليد نفت ايران ، آسان تر شود.

ناکارتس: براي رفع اختلافات با ايران تلاش خواهيم کرد

هرمان ناکارتس گفت که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي حل اختلافات با ايران درباره تحقيقات از برنامه هسته‌يي تهران به سختي تلاش خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز از وين گزارش داد: هرمان ناکارتس، معاون مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روز چهارشنبه به محض ورود براي گفت‌و‌گو با نمايندگان جمهوري اسلامي ايران در دفتر نمايندگي ديپلماتيک تهران در وين گفت: همان طور که مي‌دانيد اختلافات باقي است اما ما به گفت‌و‌گو متعهديم و مصمم به حل اين مسايل هستيم؛ بنابراين براي حل اين اختلافات به سختي تلاش خواهيم کرد.

تقسيم سوريه به دو منطقه عملياتي بين دوحه و رياض

يک روزنامه لبناني در گزارشي افشاگرانه به نقل از مقامات امنيتي آگاه اعلام کرد: قطر به طور علني محموله هاي تسليحاتي خود را به ترکيه منتقل کرده و از آنجا به دست مخالفان سوري مي رساند، همچنين امير قطر يک اتاق عمليات در دفتر خود در دوحه ايجاد کرده و از آنجا به فرماندهي جنگ عليه سوريه مي پردازد.

به گزارش مهر، همچنين ليست تسليحات موردنياز مخالفان سوري از "سليم ادريس" فرمانده نظامي ائتلاف مخالفان سوري تهيه شده و در اختيار عربستان و قطر قرار مي گيرد. همچنين برخي افراد سعودي و کويتي نيز به طور انفرادي از خارج کانالهاي عربستان و قطر اقدام به تهيه و ارسال تسليحات براي مخالفان مسلح در سوريه مي کنند.

حمله مخالفان سوري به زندان مرکزي حلب

پس از ماه‌ها محاصره، مخالفان سوري اعلام کردند که حمله به زندان مرکزي شهر حلب که در آن صدها زنداني نگهداري مي‌شوند را آغاز کرده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، منابع نزديک به مخالفان سوري اعلام کردند که ارتش مخالفان سوري موسوم به "ارتش آزاد سوريه" صبح ديروز با منفجر کردن دو خودرو بمب گذاري شده در نزديک يکي از ورودي‌هاي زندان مرکزي حلب، به اين زندان حمله کرده است.

بنا به گفته مخالفان آن‌ها توانسته‌اند ساختمان قديمي زندان را به کنترل کامل خود درآورند و درگيري‌ها در ساختمان جديد اين زندان که در آن صدها زنداني با محکوميت‌ها و جرايم مختلف نگهداري مي‌شوند، ادامه دارد.

نتانياهو خطاب به پوتين:اس 300ها به سوريه برسند آنها را هدف قرار مي‌دهيم

بنا به گفته منابع اسرائيلي و روسي، بنيامين نتانياهو در ديدار با ولاديمير پوتين تهديد کرده که در صورت ورود موشک‌هاي "اس 300" روسيه به خاک سوريه، تل‌آويو فورا اين موشک‌ها را هدف قرار خواهد داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از راديو و تلويزيون سوريه، چند منبع سياسي در مسکو و تل‌آويو تاکيد کردند که بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در ديدار با ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه تهديد کرده است، در صورتي که موشک‌هاي اس 300 به سوريه تحويل داده شود و اين موشک‌ها وارد دمشق بشوند، اسرائيل بي‌ترديد آنها را هدف قرار خواهد داد چرا که اين موشک‌ها توازن نظامي ميان تل‌آويو و سوريه را از بين مي‌برد؛ توازني که اين امکان را در اختيار جنگنده‌هاي نيروي هوايي اسرائيل قرار مي‌دهد تا به سوريه حمله کنند.

دبکا: تصميم رياض براي گفت‌وگوبا تهران بر سر سوريه

منابع پايگاه صهيونيستي دبکا در خليج فارس اعلام کردند که عربستان تصميم گرفت تا براي پايان دادن به درگيري‌هاي سوريه و تضمين آينده سياسي لبنان به روند گفت‌وگوها با ايران به عنوان رقيب منطقه اي‌ ادامه دهد.

به گزارش مهر، اين منابع افزودند که به دليل حمايت‌هاي روسيه و ايران از بشار اسد، رييس‌جمهور سوريه و بي‌تحرکي ترکيه در قبال اين مساله بعد از وقوع دو انفجار در شهر ريحانلي در نزديکي مرز سوريه، عربستان نيز از تبعيت سياست‌هاي آمريکا در سوريه دست برداشته است.


 تا انتخابات يازدهم 

روحاني: در روز انتخابات يامن مي‌مانم يا هاشمي رفسنجاني

حسن روحاني درباره کانديداتوري هاشمي رفسنجاني، گفت: ايشان دو روز قبل از پايان مهلت ثبت‎نام، اعلام کردند که وارد انتخابات نمي‎شوند، اما ساعت 3 بعدازظهر روز آخر، تصميم به ثبت‎نام گرفت، اما طبق مذاکرات‌مان در نهايت، در روز انتخابات يکي از ما دو نفر باقي خواهد ماند. اين نماينده مجلس خبرگان ،درخصوص تعلقش به جناح‎هاي سياسي کشور، اظهار کرد: از ابتدا به اصول گرايي ميانه‌رو و اصلاح‌طلبي معتدل فعاليت داشته‎ام و با هر دو جناح رابطه نزديک دارم اما با افراطي‎گرها رابطه ندارم.

ضرغامي: مناظره‌ها حتما زنده است

رييس سازمان صداوسيما در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: اگر مناظره‌اي در زمان برگزاري انتخابات بين کانديدا‌ها برگزار شود، حتما زنده خواهد بود و غير زنده نيست.به گزارش ايسنا، سيد عزت‌الله ضرغامي همچنين خاطرنشان کرد: ان‌شاالله بعد از اينکه شوراي نگهبان نظر نهايي خود را در ارتباط با تاييد کانديدا‌ها اعلام کرد، صدا و سيما برنامه دقيق‌تر مناظرات انتخاباتي و ديگر برنامه‌هايش درباره انتخابات را اعلام خواهد کرد.

لنكراني: اگر رد صلاحيت شوم، از شوراي نگهبان تشکر مي‌کنم

کانديداي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري درباره اينکه اگر شما از سوي شوراي نگهبان رد صلاحيت شديد، چه واکنشي نشان خواهيد داد؟ گفت: از شوراي نگهبان تشکر مي‌کنم."کامران باقري‌لنکراني"، "کانديداي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به آرايش سياسي نهايي در انتخابات گفت: حرف زدن درباره آرايش سياسي کشور در اين مقطع زود است، آنچه اهميت دارد، تلاش براي برگزاري انتخاباتي پرشور با مشارکت گسترده مردم است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت هشتادوچهار

بدون درگيرشدن در جزئيات فني، در اينجا خلاصه اي از طرح عملي براي مديريت کيفيت کل، الهام گرفته از راهنماي مديريت کيفيت از آموزش عالي در جهان عرب، با درنظرگرفتن اين موضوع که اين طرح تنها يک مدل در ميان مدل هاي زيادي مي باشد ارائه مي گردد.

طرح شامل چهارقسمت است، يعني:

-‌ آماده سازي براي کار در راستاي تهيه مديريت کيفيت کل؛

- تهيه طرح؛

- پياده سازي ميداني؛

- ارزشيابي.

الف- آماده سازي براي کار در راستاي تهيه مديريت کيفيت کامل

فرآيند آماده سازي درگير مفاهيم زيادي است، مهمترين آنها عبارتنداز:

- انتشار فرهنگ کيفيت در موسسه ميان فعالان داخل موسسه، و گروه هايي که درخارج از موسسه با آنها کار مي کنند. اين فرهنگ بجايي مي رسد که بگوييم کيفيت يک سبک زندگي در موسسه است ويک تلاش مستمر براي جستجوي بهترين استانداردها. براي انتشارچنين فرهنگي، چند تکنيک مي تواند به کار برده شود، مثل بازديد از موسساتي که سيستم کيفيت کامل را بکار برده اند، دعوت از متخصصين در سطح محل و سازماندهي کارگاه ها؛

- يکپارچه کردن آگاهي از اين واقعيت که در جايي که سيستم مديريت کيفيت در آموزش و يادگيري بکار رفته است مديريت کيفيت کل معمولا درخدمت موسسه است تا فرايندهاي آموزشي.

ب- تاسيس مديريت کيفيت کامل

اين مرحله نيازمند آگاهي کامل از تکنيک هاي مناسب وبکارگيري تجربه کارميداني است. اين مرحله شامل فرايند هاي زيراست:

- برنامه استراتژيک، که نيازمند شناخت مجموعه اي از عناصر مي باشد؛

- تشخيص هدف هاي عمومي تحقق يافته ازطريق مديريت کيفيت کل، همچنين هدف هاي هرمرحله؛

- تشکيل يک رهبري برتر براي سرپرستي اجراي کيفيت کل؛

- مشخص کردن شاخص هاي (نشانه اي) موفقيت و نمايش مناسب براي هرشاخص؛

- ارائه داده هاي اطلاعاتي؛

- تعيين منابع مالي.

- مشخص کردن اجزاي درگير در مديريت کيفيت کل، برخي ازآنها عبارتنداز:

- عناصر فرايند تدريس و يادگيري: دانشجويان، مهندسين، کتاب ها و غيره؛

- مواد درسي تدريس ويادگيري؛

- متدهاي تدريس؛

- مکان هاي يادگيري: اطاق ها، آزمايشگاه ها، کارگاه ها، کتابخانه ها و مراکز کامپيوتري؛

- سيستم ارزشيابي.

- مشخص کردن مراحل پياده سازي. اين مرحله در رابطه با برنامه ريزي استراتژيک مصوب و سطوحي که موضوع مديريت کيفيت را ايجاد مي کند، درپرتو قالب اصلاح موسسه تعيين گرديده است. اين مراحل مي توانست شبيه موارد زير باشد:

- تصميم گيري درباره مديريت کيفيت کل در موسسه؛

- تشکيل تيمي از رهبران؛

- هدايت يک مطالعه جامع از مديريت کيفيت کل؛

- تشخيص «مشتريان» و تعيين نيازهاي آنها؛

- مشخص کردن سطوح پياده سازي؛

- تعيين نقش هاي مسئوليت ها؛

- تهيه يک برنامه آموزشي براي فعالان در مديريت کيفيت کل؛

- تعيين مفاهيم سازماني.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته