جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429

درخواست کارگران از وزير کار براي پيگيري حق مسکن و خواربار
جلسه افزايش حقوق كارگران تشكيل نمي‌شود


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


 درخواست کارگران از وزير کار براي پيگيري حق مسکن و خواربار
 جلسه افزايش حقوق كارگران تشكيل نمي‌شود 

رييس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارفرمايان کشور با تكذيب خبر برگزاري نشست شوراي عالي كار در پايان ارديبهشت ماه كه از سوي وزير كار مطرح شده بود، تاكيد كرد: چنين جلسه‌اي تشكيل نخواهد شد.محمد عطارديان در اين باره به ايلنا گفت: تاكنون براي تشكيل شوراي عالي كار در پايان ارديبهشت ماه ابلاغيه اي نيامده است و بر اساس اطلاعات من چنين جلسه اي برگزار نمي‌شود.پيش تر اسدالله عباسي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي وعده داده بود تا شوراي عالي كار به منظور بررسي امكان افزايش حق مسكن و حق خوار و بار در پايان ارديبهشت ماه تشكيل جلسه دهد.

به گفته رييس کانون عالي انجمن هاي صنفي کارفرمايان کشور، نظر شخصي كارفرمايان اين است كه بيشترين مزد ممكن به كارگران پرداخت شود اما محدوديت هاي بسياري در اين مورد وجود دارد.عطارديان در پايان از به تعويق افتادن پرداخت مزد 487 هزار توماني كارگران در صورت افزايش حق مسكن و حق خوار و بار ابراز نگراني كرد.

مخالفت کارفرمايان

همچنين ،نماينده کارفرمايان در شوراي عالي کار از مخالفت اين قشر با هرگونه افزايش حق مسکن و بن کارگري خبر داد و گفت:‌ امسال بيش از 40 درصد هزينه‌هاي پرداختي کارفرمايان افزايش يافته است.محمود نجفي سهي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به وضعيت حق مسکن و بن کارگري، اظهار داشت: از اين موضوع خبري ندارم و در رسانه‌ها خواندم که قرار است در شوراي عالي کار بررسي شود.

نماينده کارفرمايان در شوراي عالي کار ، بيان داشت: در اين راستا پيشنهاداتي در جلسات سال گذشته شوراي عالي کار ارائه شد تا بتوان حق مسکن را افزايش دهيم اما نمايندگان کارگري قبول نکردند.اين فعال کارفرمايي افزود: زماني که نمايندگان کارگري به اجبار نظرات خود را تحميل کردند ديگر امکان افزايش حق مسکن و بن وجود ندارد و به هيچ وجه قابل قبول نيست.

اين در حالي است که ،کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران در نامه‌اي به وزير تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي طرح پيشنهاد افزايش حق مسکن و خواربار کارگران در هيات وزيران را خواستار شد.به گزارش ايسنا، در اين نامه کانون عالي انجمنهاي صنفي کارگران کشور با توجه به تاکيد رياست جمهوري بر ضرورت افزايش حمايتهاي معيشتي و بهبود معيشت کارگران و تورم روزافزون جامعه، از وزير کار خواسته است تا موضوع افزايش حق مسکن و خواربار کارگران را در جلسه هيات وزيران مطرح کند و پيگيري لازم را به عمل آورد.

ناعادلانه بودن دستمزد

در ادامه ،رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشورگفت:اگر شوراي عالي کار در جلسه نهايي خود دستمزد کارگران را واقع بينانه و منطقي تعيين مي‌کرد اکنون کارگران براي امرار معاش خود به افزايش بن کارگري و خواربار متوسل نمي شدند.

لطف‌الله بيات به گفت: در حالي که در زمان تعيين مزد به شوراي عالي کار تاکيد کرديم که اين دستمزد واقعي، عادلانه و متناسب با نرخ تورم تعيين شود اما متاسفانه خروجي آن جلسه به صلاح جامعه کارگري نبود و به بالا رفتن قدرت معيشت خانوارهاي کارگري کمکي نکرد.

رييس اتحاديه کارگران قراردادي و پيماني کشور با بيان اينکه بي‌توجهي شوراي عالي کار در بحث تعيين مزد، به زيان جامعه کارگري تمام مي‌شود، تصريح کرد: در اين جريان کارفرمايان بسيار زيرکانه عمل کردند و شکايت کارگران به ديوان عدالت هم به دليل خسارتي بود که از اين ناحيه به آنان وارد شد.


 تريبون اقتصادي 

 با تصويب مجلس؛

محروميت بخشودگي مالياتي براي کساني که شماره اقتصادي نمي‌گيرند

مجلس شوراي اسلامي تصويب کرد که اگر افراد مکلف به ثبت نام براي دريافت شماره اقتصادي در سال 92، در مهلت تعيين شده اين کار را انجام ندهند، از کليه معافت‌ها و بخشودگي‌هاي مالياتي محروم خواهند شد.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني و در ادامه بررسي جزييات لايحه بود 92 در بخش درآمدي بندهاي 41 و 42 اين لايحه را مربوط به نظام مالياتي، تعرفه و عوارض تصويب کرند.

خودروهاي مدل 91 و 92 هم‌زمان عرضه مي‌شوند

در پديده‌اي جالب توجه در صنعت خودروي ايران، خودروهاي مدل 91 و 92 همزمان عرضه مي‌شوند.به گزارش ايسنا، اين وضعيت در حالي است که عرضه انبوه خودروهاي مدل سال گذشته (91) در کنار عرضه محدود خودروهاي مدل سال جديد (92) در هيچ يک از سال‌هاي گذشته سابقه نداشته است.به گفته فعالان بازار خودرو دليل شکل‌گيري چنين پديده‌اي قهر سه ماهه مصرف‌کنندگان با خودروسازان است به‌گونه‌اي که خودروهايي که در اسفندماه سال گذشته فروش نرفتند هم‌اکنون با پلاک سال قبل و در حجم بالا عرضه مي‌شوند.در مقابل اما تعداد خودروهايي که با پلاک سال جديد شماره‌گذاري و وارد بازار شده‌اند محدود است به‌گونه‌اي که عمده موجودي بازار خودرو هم‌اکنون مربوط به خودروهاي مدل 91 است. اين خودروها به طور ميانگين به قيمتي حدود يک ميليون تومان ارزان‌تر از خودروهاي مدل 92 عرضه مي‌شوند.

معاون وزير نفت:

گازوئيل هاي مرغوب به بغداد مي روند

معاون وزير نفت با اشاره به امضاي قرارداد جديد نفتي ايران و عراق، اعلام کرد: براساس اين قرارداد، ايران روزانه 3 تا 5 ميليون ليتر گازوئيل مرغوب به اين کشور همسايه صادر مي کند.به گزارش مهر، ايران پس از امضاي دو قرارداد گازي به منظور تحويل گازهاي ترش پارس جنوبي در منطقه بصره و بغداد، قرارداد جديدي با دولت عراق به منظور صادرات گازوئيل امضا کرد.عليرضا ضيغمي درباره جزئيات امضاي قرارداد جديد نفتي با عراق، گفت: از دو سال گذشته تاکنون ايران قراردادي با عراق به منظور صادرات فرآورده هاي مختلف نفتي امضا کرده بود.

امسال اسکناس 20 هزار توماني مي‌آيد

مديرکل سازمان توليد اسکناس بانک مرکزي گفت: بر اساس بررسي‌ اداره بررسي‌هاي اقتصادي بانک مرکزي ما به اسکناس فراتر از 100 هزار توماني نياز داريم.

مجيد صنيعي، مديرکل سازمان توليد اسکناس بانک مرکزي در گفت و گو با ايسنا، تاکيد کرد: با توجه به اين‌که ما در چاپ اسکناس محدوديت داريم و نمي‌توان بعد از اسکناس 100 هزار ريالي، مجوز چاپ اسکناس 500 هزار يا يک ميليون ريالي را گرفت بنابراين خواه ناخواه بعد از اسکناس 100 هزار ريالي بايد اسکناس 200 هزار ريالي چاپ شود.

وي با بيان اينکه طرح و برنامه اين موضوع را به بانک مرکزي ارائه داديم که با کليات طرح موافقت شده است اظهار کرد: بعد از تاييد وزارت اقتصاد و دارايي در سال جاري نسبت به چاپ و انتشار اسکناس 200 هزار ريالي اقدام مي‌کنيم.

افزايش حقوق بازنشستگان به تعويق افتاد

رئيس کانون بازنشستگان سازمان تأمين اجتماعي گفت: پيش از اين قرار بود افزايش حقوق بازنشستگان در خرداد به همراه مابه التفاوت ماه‌هاي گذشته پرداخت شود ولي به دليل عدم تأمين منابع در تير و يا مرداد پرداخت مي‌شود.

علي‌اکبر خبازها در گفت‌وگو با فارس، درباره پرداخت نشدن افزايش 25 درصدي حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي در خرداد سال جاري و عملي نشدن وعده مسئولان تأمين اجتماعي اظهار داشت:حقوق بازنشستگان براساس حروف الفبا از 5 تا 25 هر ماه به حسابشان واريز مي‌شود.

خبازها خبر داد: براساس مذاکرات صورت گرفته با مسئولان سازمان تأمين اجتماعي قرار شد حق همسر و فرزند بازنشستگان تأمين اجتماعي نيز 25 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يابد.

سقف معافيت مالياتي حقوق‌بگيران 833 هزار تومان تعيين شد

بر اساس مصوبه مجلس، سقف معافيت مالياتي حقوق‌بگيران 833 هزار تومان تعيين شد.

به گزارش فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادامه جلسه علني خود بند 37 از لايحه بودجه سال 92 کل کشور را بررسي و تصويب کردند.بر اين اساس سقف معافيت مالياتي براي سال 92 مبلغ 100 ميليون ريال در سال تامين شد.بر اين اساس حقوق بگيران دولت که از 833 هزار تومان بيشتر حقوق مي‌گيرند شامل پرداخت ماليات مي‌شوند و حقوق بگيران تا 833 هزار تومان از معافيت مالياتي بهره‌مند مي شوند.

واردات پورشه و بنز ممنوع شد

رئيس کل گمرک ايران از ممنوعيت واردات پورشه و بنز به کشور خبرداد و گفت: واردات خودرو به کشور به شدت کاهش يافته و در فروردين ماه امسال تنها 800 اتومبيل خارجي ترخيص شد.عباس معمارنژاد در گفتگو با مهر از کاهش شديد واردات خودرو از ابتداي سال جاري تاکنون خبرداد و گفت: در فروردين ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته واردات خودرو 30 درصد کاهش داشته است.

سخنگوي کميسيون تلفيق:

قيمت نان تغيير نمي‌کند

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه 92 گفت که بنايي براي تغيير قيمت نان در سال جاري وجود ندارد.

جعفري قادري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: يارانه نان در لايحه بودجه امسال بيش از سال گذشته پيش‌بيني شده؛ چراکه قيمت خريدي گندم هم نسبت به سال گذشته بيشتر شده است، اما به نظر نمي‌رسد قيمت نان تغيير کند.وي افزود: قيمت گندم توسط شوراي اقتصاد تعيين مي‌شود اما يارانه‌اي که براي گندم پيش‌بيني شده، براساس اعلام دولت دو، سه هزار ميليارد تومان بيش از سال گذشته است.قادري تصريح کرد: اگر قيمت نان بخواهد تغييري داشته باشد بايد در قالب طرح هدفمندي داشته باشد و ما خارج از آن نمي‌توانيم تغيير قيمتي در نان داشته باشيم چراکه نان جزو اقلام يارانه‌اي است. اما با توجه به اينکه يارانه آن در بودجه بيش از سال گذشته ديده شده، نبايد مشکلي در اين رابطه وجود داشته باشد.


 خبر 

 ديه‌ زن‌ و مرد درخسارت‌هاي ‌بدني‌ يکسان‌است

نايب رييس کميسيون قضايي با بيان اينکه در قانون مجازات اسلامي جديد ديه زن و مرد يکسان پرداخت مي‌شود گفت: پيش‌بيني شده که در صورت خسارت، از طريق صندوق تامين خسارت‌هاي بدني، ديه زن مطابق مردان در نظر گرفته شده و معادل آن پرداخت شود.حميدرضا طباطبايي نايني ،همچنين با اشاره به تساوي ديه زن و مرد در قانون جديد گفت: در بحث ديه سابقا خلاءهاي وجود داشت اما اکنون در قانون جديد مشخص شده که اگر در تصادفي يک خانم فوت کرد يا آسيب ديد با استفاده از صندوق تامين خسارت‌هاي بدني ديه به صورت يکسان از طريق اين صندوق تامين اعتبار شود.

رييس کل بانک مرکزي:

سکه‌هاي پيش فروش شده را چهار ماه زودتر در اختيار خريداران قرار مي‌دهيم

رييس کل بانک مرکزي اعلام کرد که تصميم گرفتيم سکه‌هاي پيش فروش شده را چهار ماه زودتر در اختيار خريداران آن قرار دهيم و به آنها تحويل دهيم.به گزارش ايسنا، محمود بهمني ادامه داد: کساني که سکه پيش خريد کرده‌اند در چند روز آينده با مراجعه به بانکها و شعبي که ثبت‌نام کرده‌اند اين سکه‌ها را دريافت کنند.وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينکه تحويل زودتر سکه‌هاي پيش فروش شده به بازار و از طرف ديگر کاهش قيمت جهاني طلا سبب کاهش قيمت طلا در بازار داخلي شده است در مورد قيمت ارز نيز گفت: ما مرکز مبادلات ارزي را مرتب تقويت مي‌کنيم و در يک ماه اخير سه ميليارد دلار به آن اختصاص داده‌ايم و براي کالاهاي اساسي نيز دو ميليارد دلار ارز اختصاص داده‌ايم تا کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم تامين شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه گفته مي‌شود ثبت‌نام برخي از کانديداها باعث ايجاد نوسانات در بازار ارز شده و قيمت‌ها را کاهش داده است گفت: من در مورد مسائل علمي و اقتصادي صحبت مي‌کنم. البته مسائلي رواني، شايعات و بعضا يک سخنراني و يک مطلب نيز مي‌تواند روي بازار تاثير بگذارد چرا که در حال حاضر مسائل اقتصادي و مسائل ارزي ما کمي به مسائل سياسي وابسته شده است ولي ما براساس اصول اقتصادي تصميم مي‌گيريم و کار مي‌کنيم.

از اول مهرماه صورت مي‌گيرد؛

انتقال کليه پروازهاي خارجي مهرآباد به فرودگاه امام

رييس سازمان هواپيمايي کشوري از انتقال کليه پروازهاي بين‌المللي فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خميني (ره) از اول مهر خبرداد و گفت: اين پروازها شامل پروازهاي حج تمتع و عمره به استثناي پروازهاي VIP و باري است.به گزارش ايسنا، حميدرضا پهلواني معاون وزير راه و شهرسازي اظهارکرد: به کليه شرکت‌هاي هواپيمايي داخلي و شرکت هواپيمايي سعودي، ابلاغ شده است تا اقدامات و برنامه‌ريزي‌هاي لازم جهت انتقال کليه پروازهاي بين‌المللي اين شرکت‌ها به استثناي پروازهاي VIP و پروازهاي باري حامل کالاي فاسدشدني را از فرودگاه بين‌المللي مهرآباد به فرودگاه بين‌المللي امام خميني(ره) حداکثر تا پايان شهريور ماه انجام دهند.


 نهادهاي مالي 

 اقتصادنوين کارت هديه متن‌دار معرفي کرد

با توجه به حلول ماه مبارک رجب و نزديک شدن سالروز ميلاد با سعادت حضرت علي (ع) و روز پدر، بانک اقتصادنوين در ادامه ارايه خدمات نوين بانکي اقدام به معرفي کارت هديه متن‌دار کرده است.به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، هم‌‌وطنان و مشتريان اين بانک با انتخاب اين کارت هديه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مي‌توانند متن دلخواه خود را با انتخاب از طرح‌هاي متنوع و در بسته‌بندي‌هاي مناسب دريافت نمايند. با اين کارت حق انتخاب را به عزيزان خود هديه کنيد.

قدرداني از عملکرد مطلوب بانک ملت

مسوولان دستگاه هاي اجرايي از تلاش دست اندکاران بانک ملت در استان هاي مختلف قدرداني کردند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مهندس آزاد استاندار همدان در نامه اي خطاب به مدير شعب بانک ملت نحوه عملکرد اين بانک را درجهت توسعه سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال در استان مورد ستايش قرار داد.موسي کريمي، معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري ايلام هم درنامه اي از زحمات و تلاش هاي مديريت و کارکنان بانک ملت به خاطر اجراي برنامه ها، سياست ها و خط مشي هاي دولت، سپاسگزاري کرد.همچنين مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان لرستان با ارسال لوح سپاسي ازتلاش هاي کارکنان بانک ملت در زمينه اعطاي تسهيلات اشتغالزايي به خانواده هاي تحت پوشش اين کميته تشکرکرد.

تقدير از عملكرد بانك ملي در آزادسازي زندانيان جرائم غير عمد

سيد احمد مير عمادي نماينده ولي فقيه در استان لرستان با ارسال لوح از عملكرد مديريت بانك ملي ايران در آزادسازي تمامي زندانيان مالي ناشي از جرائم غير عمد اين استان قدرداني كرد.به گزارش روابط عمومي، در بخشي از اين لوح آمده است: اقدام ارزشمند و خداپسندانه بانك ملي ايران نشانه نوع‌دوستي و احساس مسئوليت نسبت به مشكلات ديگران است.

بازديد رئيس هيات مديره بانک رفاه از اداره امور شعب مازندران

اسماعيل لله گاني رئيس هيات مديره بانک رفاه همزمان با سفر استاني رياست جمهوري و هيات دولت به استان مازندران، از اداره امور شعب مازندران بازديد کرد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه در اين بازديد لله گاني ضمن بازديد از شعبه مرکزي ساري و اداره امور شعب ، با همکاران ديدار و گفت گو کرد و به بيان سياست هاي بانک پرداخت .

افزايش سرمايه بيمه پارسيان قطعي شد

در جريان برگزاري مجمع سالانه بيمه پارسيان، با نظر هيئت مديره و سهامدران سود هر سهم براي سال 91، 420 ريال تصويب شد و 900 ميليارد ريال براي افزايش سرمايه در اختيار هيئت مديره قرار گرفت.به گزارش فارس ، مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام شرکت بيمه پارسيان، با حضور 85 درصد سهامداران اين شرکت برگزار شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته