جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4429


قهر کي‌روش!

کارلوس کي‌روش قبل از ترک نشست خبري:
وقت ندارم در مورد خاطرات گذشته حرف بزنم


جايگاه ايران درمديريت جديد كشتي جهان!


سوت پايان


دقيقه نود


 قهر کي‌روش! 

کارلوس کي روش سرمربي تيم ملي فوتبال ايران دراقدامي غيرمنتظره نشست خبري چهارشنبه خود با خبرنگاران را نيمه کاره گذاشت.کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي فوتبال ايران ابتدا به سوال چند خبرنگار در مورد بازگشت بازيکناني ازجمله علي کريمي، سيدمهدي رحمتي و هادي عقيلي به تيم ملي پاسخ داد.

در ادامه اما مجددا خبرنگاري درمورد نشست مسئولان فدراسيون با اين مربي براي بازگشت بازيکنان فوق سوالي را مطرح کرد که اين مسئله باعث عصبانيت و ناراحتي کارلوس کي‌روش شد.

سرمربي تيم ملي هنگام ترک جلسه خطاب به خبرنگاران گفت: اگرراجع به تيم ملي سوال داريد، بپرسيد درغير اينصورت صحبت ديگري ندارم.

دراين بين پا درمياني اميرحسين حسيني مدير روابط عمومي فدراسيون فوتبال براي بازگرداندن کي‌روش بي‌نتيجه ماند.


 کارلوس کي‌روش قبل از ترک نشست خبري:
 وقت ندارم در مورد خاطرات گذشته حرف بزنم 

کارلوس کي روش درنشست خبري که پس ازتمرين ديروزچهارشنبه تيم ملي فوتبال درمحل کمپ تيم هاي ملي برگزار شد گفت: به همه حاضرين دراين نشست خيرمقدم مي گويم. تعداد نمايندگان اصحاب رسانه در اين نشست خبري نشان دهنده اهميت جام جهاني برزيل است. اين جام جهاني ازهمين امروز براي ايران شروع شده است و دراين شکي نبايد کرد به خاطراينکه ما درروز 4 ژوئن با قطر، 8 ژوئن با لبنان و 18 ژوئن مقابل کره بازي خواهيم کرد.

ازجانب ما و نيزازطرف فدراسيون فوتبال هماهنگي‌هاي لازم از قبيل هتل، رفت و آمد و سايرامکانات آماده شده و مشکلي براي اين سفر نخواهيم داشت.

وي درخصوص عذرخواهي علي کريمي بابت خداحافظي از تيم ملي گفت: همان طور که مي‌دانيداردوي ما شروع شده و براي رقابت هاي مقدماتي جام جهاني تلاش مي کنيم. اين را از قبل گفته ام احترام خاصي براي تمام بازيکناني که در ايران بازي مي کنند دارم مخصوصاً مي خواهم کلمات ويژه اي به علي کريمي تقديم کنم و آن هم به خاطر تعهدات ويژه‌اي است که او به تيم ملي داشت است. اگرامروزاينجا هستيم مطمئن باشيد علي کريمي خيلي کمک کرد تا کار به اينجا کشيده شود.

سرمربي تيم ملي در همين حال افزود: با تمام احترامي که براي کريمي قائلم بايد بگويم که الان وقت آن است که به بازيکناني که در اردوي حاضر هستند فکر کنم بازيکناني مثل رحمان احمدي، شجاع خليل زاد و حقيقي و چندين بازيکن ديگر. بنابراين الان وقت آن نيست که به علي کريمي فکر کنم.

کي روش درادامه درپاسخ به اين سوال که آيا اگرمهدي رحمتي کتبا عذرخواهي کند به تيم ملي برمي گردد يا خبر گفت: ازرسانه ها مي‌خواهم درک کنند امروزچهاردهم مي 2013 است و چيزي به بازي قطر باقي نمانده. تمام مسئوليت و تمرکز من اين است روي بازيکناني فکر کنم که دراردو حضور دارند. بدون در نظر گرفتن شرايط خودشان و غرورشان.

اگر مي خواهيد راجع به بازيکناني که امروزدراردو حضور دارند صحبت کنيد من هم خوشحال مي شوم جوابگو باشم اما اصلا دوست ندارم درمورد گذشته صحبت کنم. اگر اين صحبت را همينطورادامه بدهيد درقدم بعدي به کريم باقري وعلي دايي مي رسيد. من نمي‌دانم چه اتفاقي دارد مي افتد. شما بايد ايمان داشته باشيد که روي آينده تمرکز داريم. من وقت ندارم راجع به گذشته و خاطرات صحبت کنم.

مسئله ديگري که مطرح مي شود راجع به بخشش و عذرخواهي بازيکنان است. بخشش و عذرخواهي بين انسان و خداست و بين دو انسان اصلا مطرح نيست. چيزي که بايد روي آن تمرکز داشته باشيم اين است که اردوي تيم ملي براي بازي با قطر آغاز شده و تمام ذهنيت ما اين است که قطر را شکست بدهيم.


 جايگاه ايران درمديريت جديد كشتي جهان! 

اواخربهمن ماه گذشته درشهرپوكت تايلند،كشورهاي صاحب صندلي تعيين كننده درهيات رييسه فيلا به رهبري روسيه و آمريكا كه دريك كشمكش پشت پرده موفق به بركناري مارتينتي شده بودند، بلافاصله نناد لالوويچ قاضي صربستاني و تازه به عضويت هيات رييسه درآمده فيلا را با عنوان رييس موقت جايگزين وي كرده و اقدامات سريع براي برهم زدن توزان قدرت در راس فيلا را آغاز كردند.

برنامه ريزان جديد فيلا كه با خطرجدي حذف كشتي ازالمپيك نيزروبه رو شده بودند، پس از انتخاب جايگزين مارتينتي، با تشكيل يك كارگروه متشكل ازقهرمانان جهان و المپيك تلاش گسترده اي را براي حفظ كشتي در المپيك آغاز كرده و مقدمات تغييرات جدي در اين ورزش را آغاز كردند.

درهمين حال فيلا به منظورتحقق برنامه هاي خود درراستاي جلوگيري از حذف كشتي از المپيك ، دست همكاري به سوي3 كشوربرتركشتي جهان يعني ايران،روسيه وآمريكا درازكرد تا با تكيه بر حمايت هاي مردمي بي شمار كشتي دراين كشورها، ازآن به عنوان يكي از ابرازموثر در متقاعد كردن كميته بين المللي المپيك براي انصراف از اين اتفاق ناخوشنايند ، استفاده كند.

گرداندگان روسي وآمريكايي فيلا با اين هدف ماه مه ميلادي را ماه كشتي ناميده و 25 ارديبهشت ماه مقدمات برگزاري يك دوره مسابقه سملبيك كشتي بين ايران، روسيه و آمريكا كه از آن به عنوان رويارويي 3 قطب برتر جهان نام برده مي شود، فراهم كردند تا با نشان دادن سبك تغيير كرده مبارزات قهرمانان طراز اول جهان و برگشتن جذابيت وفنون به كشتي، تصميم گيرندگان كميته بين المللي المپيك را به صرف نظر از حذف كشتي از المپيك ترغيب كند.در همين راستا، تيم هاي ملي كشتي آزاد ايران – آمريكا و روسيه از ديروز 25 ارديبهشت ماه در نيويورك به مصاف هم رفتند.

اهالي فن كشتي براين باورند، حالا كه فيلانشينان ايران را به عنوان يكي از 3 قطب برتر جهان قلمداد كرده است، بايد جايگاه آن درمراكز تصميم گيري مهم فيلا را نيز مشخص كند، درواقع اگر ايران يكي از قطب‌هاي كشتي جهان شناخته مي شود، در تقسيم بندي جديد مديريت بر كشتي جهان جايگاهش كجا خواهد بود؟

به نظرمي رسد، مسوولان فدراسيون كشتي ايران كه درحال حاضرهمراه با تيم ملي كشتي آزاد ايران در نيويوريك به سر مي برند، دركنارمسابقه سمبليك براي حفط كشتي در المپيك ، بايد مذاكرات لازم و از موضع قدرت براي تعيين جايگاه ايران در مراكز تصميم‌گيري جديد كشتي جهان را، مشخص كنند.در واقع اين نباشد كه ايران و قدرت برتر آن در كشتي امروزبه ابزاري براي تقويت صندلي هاي قدرت روسيه و امريكا در فيلا تبديل شده و در نهايت سر ايران بدون كلاه بماند.اتخاذ يك ديپلماسي حساب شده و برنامه ريزي شده مي تواند ايران را در تقسيم جديد قدرت در كشتي جهان در شرايطي قرار دهد كه بتواند جايگاه واقعي خود در مراكز تصميم گيري فيلا را به دست آورده و صندلي‌هاي از دست رفته را دوباره پيس بگيرد.

ما چه بخواهيم و چه نخواهيم ، حاكميت بر كشتي جهان در حال تغيير اساسي است و قدرت هاي برتر در حال اتحاد جديد هستند كه ايران نيز در بين 3 قدرت برتر كشتي جهان به حساب امده است، كه مي‌توان با اعمال يك ديپلماسي حساب شده و استاندارد از آن براي بازگرداندن جايگاه واقعي كشتي كشورمان در كشتي سطح بين المللي بهترين استفاده را برد.حال بايد ديد مديران حاكم بر كشتي ايران چگونه خواهند توانست از اين موقعيت ممتاز براي باز پس گرداندن صندلي هاي از دست رفته بر اثر غفلت هاي گذشته استفاده كنند.


 سوت پايان 

 توافق اوليه با ابراهيم‌زاده در کربلا

نشست هيات امناي باشگاه نفت تهران برگزار شد که مهم‌ترين محورآن تصميم‌گيري درخصوص وضعيت سرمربي و کادرفني اين تيم براي حضوردرمسابقات فصل آينده بود.دراين نشست يکي ازاعضاي هيات مديره باشگاه نفت مذاکره‌اي تلفني با منصورابراهيم‌زاده داشت و با اين مربي به توافق اوليه براي ادامه همکاري در فصل آينده دست يافت. البته قرارشده مذاکرات نهايي پس ازبازگشت ابراهيم‌زاده ازکربلا به ايران انجام شود.منصورقنبرزاده با تاييد اين خبرگفت: منصورابراهيم‌زاده گزينه نخست هدايت تيم فوتبال نفت در فصل آينده است و قراراست پس ازبازگشت ايشان به ايران، مذاکرات نهايي را با اين مربي انجام دهيم. همچنين از بين بازيکنان آزاد تيم، تنها با 2 يا 3 بازيکن براي تمديد قرارداد مذاکره خواهيم کرد.وي در خصوص وضعيت يعقوب کريمي هم اظهار داشت: در نشستي که با اين بازيکن داشتيم، وي عذرخواهي کرد وموضوع خاتمه يافت. او اعلام کرد با مسئولان پرسپوليس مذاکره کرده اما قراردادي بين طرفين امضا نشده است، به همين دليل تصميمي براي جريمه کردن کريمي نداريم.

انصراف گردان از حضور در تيم ملي

پس ازمهدي سيد صالحي مهاجم تيم فوتبال تراکتورسازي تبريز، دروازه‌بان تيم فوتبال سپاهان اصفهان هم از حضور دراردوي تيم ملي انصراف داد.شهاب گردان دروازه‌بان تيم فوتبال سپاهان اصفهان به دليل مشکلات شخصي ازحضور دراردوي تيم ملي انصراف داد تا پس ازسيدمهدي سيدصالحي دومين بازيکن دعوت شده به فاز نخست اردوي تيم ملي باشد که درتمرينات آماده‌سازي اين تيم حضورپيدا نکرد.مهدي محمدنبي سرپرست تيم ملي که اعلام کرد دليل غيبت گردان در اردوي آماده‌سازي تيم ملي مشکلات شخصي است، همچنين گفت: اين موضوع بايد بررسي شود، به همين دليل خراطي دبير دپارتمان کميته تيم‌هاي ملي مسئول رسيدگي به اين موضوع خواهد بود.

برگزاري نخستين دوره مسابقات بزرگ استعدادهاي کاراته در تهران

رقابت هاي استعدادهاي کاراته ايران باهمت سازمان ورزش بسيج کشورومشارکت فدراسيون کاراته در تهران برگزارمي‌شود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان ورزش بسيج، اين مسابقات روزجمعه 27 ارديبهشت درسالن شهيد افراسيابي تهران دردوبخش کاتا و کوميته انفرادي در اوزان 55،60، 67، 75، 84 و به اضافه 84 کيلوگرم برگزارخواهد شد.اين رقابت که نخستين دوره آن محسوب مي‌شود با همت سازمان ورزش بسيج و همکاري فدراسيون کاراته انجام مي شود و طبق اعلام مسولان فدراسيون کاراته قرار است از سال آينده درتقويم ورزشي فدراسيون گنجانده شود.درجريان اين رقابت ها به نفرات نخست جايزه نقدي اهداء مي شود.

بسيجيان فعال،اردونشينان تيم ملي کاراته دررده سني بزرگسالان و اميد، قهرمانان سال 91 مسابقات کشوري در اراک، ملي پوشان اسبق، قهرمانان نيروهاي مسلح دراين رقابت به روي تاتامي مي روند.سازمان ورزش بسيج که فعاليت گسترده اي را دررشته هاي مختلف آغاز کرده هم اکنون در9 استان کشورپايگاه استعداديابي کاراته بنا کرده ودرنظرداردبرنامه هاي گوناگوني را دراين ورزش به اجرا در آورد.

عصبانيت کي‌روش در تمرين تيم‌ملي!

تمرين آماده‌سازي تيم ملي فوتبال ايران براي حضوردرديدارهاي مهم انتخابي جام جهاني برزيل 2014 ديروز درحالي برگزارشد که کارلوس کي‌روش هم با چهره‌اي عصباني در اين تمرين حضور يافت. فاز نخست تمرينات تيم ملي فوتبال ايران براي ديداربا قطر از صبح چهارشنبه از ساعت 10:30 در کمپ تيم‌هاي ملي آغاز شد. درتمرين ميکومربي جديد بدنساز تيم ملي وهمچنين عليرضا منصوريان سرمربي تيم اميد ايران حضورداشتند.کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي ابتدا بازيکنان را دور خود جمع کرد و حدود 15 دقيقه با آنها صحبت کرد. بازيکنان پس ازآن به دويدن در اطراف زمين و گرم کردن بدن‌هايشان پرداختند. ميکو تمرينات جديدي را براي بازيکنان تيم ملي در نظر گرفته بود، دربخشي از تمرينات بدنسازي ملي‌پوشان از کشش‌هاي مخصوصي براي قوي کردن عضلات پا استفاده مي شد.درمرحله بعدي، ملي‌پوشان به فوتبال بدون دروازه‌بان درزمين کوچک پرداختند که کي‌روش پس ازهراشتباهي به بازيکنان تذکر مي‌داد. برنامه تمريني هم به بازي درون تيمي در نيمي از زمين اختصاص داشت.در پايان تمرين هم کي‌روش بازيکنان را به دو گروه تقسيم کرد تا تمرين ضربات ايستگاهي را انجام دهند. دراين تمرين کي‌روش تاکيد زيادي به دقت بازيکنان در زمان نواختن ضربات ايستگاهي داشت.حاشيه‌هاي اين تمرين هم به شرح زير بود:

-پيش ازشروع تمرين تيم ملي حراست آکادمي تيم‌هاي ملي ازورود تعدادي از خبرنگاران به داخل کمپ جلوگيري کرد. اين موضوع با واکنش خبرنگاران همراه بود و موجب درگيري بين دو طرف شد.

- مهدي محمدنبي سرپرست تيم ملي پيش ازشروع تمرينات در کمپ تيم ملي حاضر شد. او ابتدا با مارکار آقاجانيان مربي تيم ملي دقايقي صحبت کرد و سپس به تک تک بازيکنان خوشامد گفت.

-لباس‌‎هاي جديدي براي تمرين ملي پوشان درنظر گرفته شد. اين لباس‌ها قرمزو زرد رنگ بود و شباهت زيادي به پيراهن تيم فولادخوزستان داشت.

- کريم انصاري‌فردمهاجم تيم ملي با چهره جديدي درتمرين حاضر شده بود.

-کارلوس کي‌روش که درتمرين ديروزکمي عصباني به نظرمي‌رسيد، بيش از 15 دقيقه با نبي سرپرست تيم ملي صحبت کرد. نکته جالب توجه اينکه صحبت‌هاي کي‌روش به واسطه مترجم به نبي منتقل مي‌شد، اين درحالي است که سرپرست تيم ملي به زبان انگليسي اشراف دارد.

-خسوس و مربيان تيم ملي فوتسال هم با حضوردرکمپ تيم‌هاي ملي، نظاره‌گر عملکرد ملي‌پوشان بودند.

-غيبت شهاب گردان دروازه‌بان ملي‌پوش تيم سپاهان اصفهان از نکات جالب توجه تمرين بود. خبرنگاران دليل غيبت گردان راازمسئولان پرسيدند اما درنهايت راه به جايي نبردند.

-مهرداد پولادي هم به دليل مصدوميت درسالن بدنسازي به کارهاي درماني مشغول بود و در محل تمرين حضور پيدا نکرد.

-حراست آکادمي تيم ملي ازحضور يک بانوي تماشاچي درکنار زمين تمرين ملي‌پوشان ممانعت به عمل آورد و اين خانم راازمحل تمرين بيرون کرد.

- حسين ماهيني درمرحله آخراين تمرين دچار مصدوميت از ناحيه پا شد و دکتر هم بلافاصله روي پاي اين بازيکن يخ درماني کرد. وي لنگان لنگان محل برگزاري تمرين را ترک کرد.

-کي‌روش درزمان ترک محل برگزاري تمرين به مسئولان کمپ تيم‌هاي ملي اعلام کرد در زمان پايان جلسات آينده تمرين تيم ملي، هيچکس حق ندارد درکنارزمين حضور داشته باشد.

4 بازيکن از تيم ملي فوتسال خط خوردند

4 بازيکن تيم ملي فوتسال به تشخيص سرمربي اسپانيايي تيم ملي ازاين تيم کنار گذاشته شدند. با نظر خسوس کاندلاس4 بازيکن به نام‌هاي مجتبي حسن نژاد، مجتبي مريدي، محمد شجري و مهدي مصطفايي از تيم ملي فوتسال خط خوردند. تمرين ديروز تيم ملي فوتسال از آنجايي که بازيکنان شهرستاني به دليل نبود هتل به شهرهاي خود بازگشته‌اند فقط با حضور6 بازيکن تهراني در کمپ تيم‌هاي ملي برگزار شد.تيم ملي فوتسال خود را براي حضور در تورنمنت چين و مسابقات آسيايي کره جنوبي آماده مي‌کند. مصطفي نظري، دروازه‌بان تيم ملي فوتسال، پيش از اين از تيم ملي فوتسال کنار گذاشته شده است.


 دقيقه نود 

اعزام 10 شمشير باز به چين

شمشيربازان اعزامي به مسابقات قهرماني آسيا معرفي شدند.تيم ملي شمشيربازي ايران با 10 بازيکن در سه اسلحه اپه، سابر و فلوره درمسابقات قهرماني آسيا شرکت مي‌‎کند. بازيکنان اعزامي به مسابقات شمشيربازي قهرماني آسيا بر اساس رنکينگ و نتايج به دست آمده دررقابت‌هاي جايزه بزرگ که هفته گذشته در تهران برگزار شد، معرفي شده‌اند. بر اين اساس شمشيربازان اعزامي به مسابقات قهرماني آسيا به اين شرح معرفي شده‌اند:

اسلحه اپه:علي يعقوبيان، محمد اسماعيل‌پور، حامد صداقتي

اسلحه سابر: مجتبي عابديني، محمد فتوحي، علي پاکدامن، محمد رهبري

اسلحه فلوره: شروين طلوعي، علي ادهمي، حامد صياد قنبري

مسابقات شمشيربازي قهرماني آسيا 12 تا 20 خردادماه در شانگهاي چين برگزار مي‌شود. پيش از اين لبنان ميزبان مسابقات قهرماني آسيا بود که به خاطرمسائل امنيتي امتياز ميزباني لبناني‌ها سلب شد.

اعلام آمادگي 19 تيم براي حضور در ليگ تيراندازي با کمان

19 تيم براي حضوردررقابت‌هاي ليگ برتر تيراندازي با کمان در مواد ريکرو و کامپوند اعلام آمادگي کردند.

به گزارش سايت فدراسيون تيراندازي با کمان، جلسه هماهنگي جهت آغاز مسابقات ليگ تيراندازي با کمان در رشته هاي ريکرو و کامپوند و در دو بخش مردان و زنان در محل فدراسيون برگزار شد.در اين جلسه 19 تيم افق سپيد تهران، مقاومت بسيج، هيئت قزوين، دهکده کمانداران کردستان، هيئت شهرکرد، کيش، هيئت البرز، مبين قم، هيئت بافق، بانک قوامين (ناجا)، هيئت بوشهر، فولاد ماهان اصفهان، بانک ملي گلستان، مقاومت مرکزي، هيئت کرمان، ترانه درياي آبي گيلان، ذوب‌آهن اصفهان، نفت‌خيز جنوب اميديه و هيئت زنجان اعلام آمادگي خود را با حضور نمايندگانشان اعلام کردند.قرار است قرعه‌کشي رقابت‌هاي ليگ يکشنبه آينده برگزار شود.

فرکي در فولاد مي‌ماند

حسين ابن‌قاسم سرپرست تيم فوتبال فولاد ازموافقت حسين فرکي براي ادامه همکاري با اين تيم خبر داد.وي درباره وضعيت حسين فرکي در فولاد گفت: با آقاي فرکي به توافق رسيديم که يک فصل ديگر هم هدايت فولاد را برعهده داشته باشند.البته اگراوموافقت کند که قراردادمان 10 ساله باشد، با جان‌ودل مي‌پذيريم اما فعلا قراردادمان يک ساله است.وي درباره وضعيت بازيکنان تيم هم اظهار کرد: فعلا ترکيب فصل گذشته را حفظ ‌کرده‌ و منتظر آقاي فرکي هستيم تا پس از بازگشت به اهواز با او درباره بازيکناني که قصد دارد به تيم اضافه کند، صحبت کنيم.

آقاجانيان و منصوريان در کادرفني تيم ملي فوتبال

مارکار آقاجانيان وعليرضا منصوريان به کادرفني تيم ملي فوتبال اضافه شدند.بازيکنان سال‌هاي پيش پاس و استقلال ازاين پس درکنار کارلوس کي‌روش، تيم ملي را دربازي‌هاي باقيمانده در راه رسيدن به جام‌جهاني 2014 همراهي خواهند کرد.

توافق راه آهن با 5 بازيکن

5 بازيكن با توافق با باشگاه راه آهن دراين تيم باقي ماندند.فرزاد آشوبي، علي غلام، سامان آقازماني،علي عظيمي و سيد علي حسيني پنج بازيكني هستند كه با توافق با مسئولين باشگاه راه آهن قرارداد خود را با اين تيم تمديد كردند.همچنين مسئولين راه آهن با بهادر عبدي، مهدي زارعي، حامد نورمحمدي، ابراهيم كريمي و پيروز قرباني نيز براي باقي ماندن در اين تيم به توافق رسيدند.همچنين ايگور كاسترو هم كه در نيم فصل به راه آهن پيوسته بود با اتمام دوران قراردادش با اين تيم تسويه حساب كرد و از جمع شاگردان علي دايي جدا شد.

احضار بازيکن تيم ملي واليبال به کميته انضباطي

کميته انضباطي فدراسيون واليبال درادامه بررسي پرونده تخلفات مرحله پلي‌آف ليگ برتر، محمد موسوي عراقي را به حضوردرنشست آتي اين کميته احضار کرد.موسوي عراقي بازيکن تيم کاله است که همراه با نماينده اين باشگاه براي توضيح حاشيه‎هاي ايجاد شده در جريان ديدارهاي مرحله پلي‌آف به حضور در نشست کميته انضباطي فراخوانده شده است. اين نشست 30 ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌‎شود. کميته انضباطي فدراسيون واليبال در صورت غيبت موسوي عراقي در نشست هفته آينده طبق آئين‌نامه با وي برخورد خواهد کرد.کميته انضباطي تاکنون سه بار براي بررسي پرونده حاشيه‌هاي مرحله پلي‌آف فصل گذشته ليگ برتر تشکيل جلسه داده اما هنوز حکم قطعي در اين زمينه صادر نشده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته