جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4432

با اعلام زمان معرفي تاييد صلاحيت شدگان؛
وزير کشور: جلسه مشترکي با کانديداهاي تأييد صلاحيت شده برگزار مي كنيم

سفير ايران در روسيه:
پذيرش مشروط بازرسي آژانس از پارچين


اوضاع مردم ايران اسفناک است!


وستروله: به کنفرانس سوريه شک دارم


براي هر سناريويي در سوريه آماده‌ايم

توصيه تهران به دولت بحرين؛
محکوميت شديد هتک حرمت بيت آيت الله عيسي قاسم

نيازي به دفاع افرادي از ايران يا حزب الله نداريم؛
بشار اسد: در انتخابات 2014 دوباره کانديدا مي شوم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

احمدي‌نژاد:
يک اشکال بزرگ سيستم آموزشي كشور، مصرفي بودن اين نظام است


گزارش ديلي تلگراف از حضور دوستانه نيروهاي ايراني و آمريکايي در خليج فارس


سرمقاله

شوراي نگهبان:
ممکن است 40 نفر براي رياست جمهوري تأييد صلاحيت شوند

عضوكميسيون بودجه :
بازار مسکن در قبضه افراد با نفوذ سياسي و اقتصادي قرار گرفته است


تظاهرات گسترده دانشجويان ايتاليا برعليه رياضت‌هاي اقتصادي دولت


تشييع پيکر آتش نشان فداکار


 با اعلام زمان معرفي تاييد صلاحيت شدگان؛
 وزير کشور: جلسه مشترکي با کانديداهاي تأييد صلاحيت شده برگزار مي كنيم 

 
وزبر کشور با اشاره به آغاز تبليغات کانديداها 48 ساعت پس از اعلام تاييد صلاحيت‌ها گفت: انتخابات رياست جمهوري با 66 هزار شعبه اخذ راي برگزار مي‌شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، مصطفي محمدنجار پس از پايان چهارمين جلسه هيات اجرايي مرکزي انتخابات رياست جمهوري گفت: شوراي نگهبان با توجه به وظايف قانوني‌اش از مهلت پنج روزه باقي مانده براي بررسي صلاحيت‌ها مطابق قانون استفاده کرد و نامه‌اي هم براي ما فرستادند.

وزير کشور افزود: شوراي نگهبان پايان روز سه‌شنبه نتايج تأييد صلاحيت‌هاي کانديداها را به ما اعلام مي‌کند و وزارت کشور طبق قانون 48 ساعت فرصت دارد تا اسامي کانديداهاي مورد تأييد را به اطلاع عموم و خود کانديداها برساند.

وي اضافه کرد: بعد از بحثي که با اعضاي هيات مرکزي اجرايي انتخابات داشتيم، قرار شد در اين 48 ساعت جلسه مشترکي با کانديداهاي تأييد صلاحيت شده برگزار شود و بايدها و نبايدها و نکاتي که براي برگزاري انتخاباتي باشکوه لازم است به اطلاع کانديداها رسيده شود، به آنها گفته خواهد شد.

نجار با بيان اينکه "در اين نشست مشترک مباحث مربوط به منشور اخلاقي انتخابات و مباحث قانوني که کانديداها بايد رعايت کنند مطرح خواهد شد و ان‌شاءالله بعد از اين نشست اسامي به اطلاع عموم خواهد رسيد"، گفت: با توجه به اينکه هيات‌هاي اجرايي انتخابات پيش از اين وجود نداشته و مطابق قانون براي اين دوره تشکيل شده است، اين جلسه نيز براي اولين‌بار تشکيل مي‌شود.

وزير کشور در ادامه اظهار کرد: پس از مهلت 48 ساعته وزارت کشور، تبليغات نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري آغاز مي‌شود و تا 24 ساعت قبل از آغاز رأي‌گيري فرصت دارند بر اساس قانون تبليغات خود را انجام دهند.

وزير کشور تاکيد کرد: آمادگي‌هاي لازم براي برگزاري انتخابات با تشکيل 1040 هيات اجرايي شامل 421 هيات اجرايي شهرستان و 619 هيات اجرايي بخش فراهم شده است و بيش از 66 هزار شعبه اخذ رأي در داخل کشور و 285 شعبه اخذ رأي در خارج از کشور آماده مي‌شوند تا در 24 خرداد آراي مردم را با نشاط و شور گسترده اخذ کنند.


 سفير ايران در روسيه:
 پذيرش مشروط بازرسي آژانس از پارچين 

 
سفير ايران در روسيه با تاکيد بر اين که ايران ملزم به بستن تاسيسات فردو نيست، اظهار کرد که تهران آماده است به بازرسان آژانس اجازه بازديد از تاسيسات پارچين را در صورتي بدهد که آژانس با امضاي پروتکلي که کليه مسائل را به تفسير بيان کند موافقت کند.به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي شبکه خبري راشاتودي به نقل از سيد محمود رضا سجادي، سفير ايران در روسيه در گفت‌وگويي اظهار کرد که اين پروتکل بايد کليه نگراني‌هاي آژانس درباره پارچين و ديگر موضوعاتي که آژانس مظنون است داراي گرايش هسته اي باشند را شامل شود.

وي اظهار کرد: اگر آنها چيزي پيدا نکردند بايد پرونده هسته اي ايران بسته و از شوراي امنيت سازمان ملل خارج شود.وي خاطرنشان کرد که پارچين توسط آژانس مورد بازرسي کامل قرار گرفته است، اما آژانس مي‌خواهد بازرسي‌هاي بيشتري را انجام دهد.

سفير ايران ادامه داد: ما با شرط اين که چنين پروتکلي امضا شود (با آن ) موافقت کرديم.وي افزود: ما انعطاف نشان داديم، پيشنهاد کرديم بياييد پروتکلي امضا کنيم و کليه اتهامات را به تفصيل در آن مطرح کنيم.

سجادي گفت که اما کارشناسان بين‌المللي مي‌خواهند پيش از امضاي اين پروتکل از اين تاسيسات ديدن کنند و «اين يک بازي است».سفير ايران ادامه داد: ما در روشي که آژانس و يوکيا آمانو، مديرکل آژانس رفتار کردند شاهد صداقت نبوديم.

اين گزارش با اشاره به تاسيسات فردو به نقل از سجادي که با خبرنگاران صحبت مي‌کرد افزود که ايران ملزم به بستن اين تاسيسات و غني‌سازي اورانيوم نيست.سجادي اين سوال را مطرح کرد که «آيا پيمان منع اشاعه تسليحات هسته اي را مطالعه کرده‌ايد؟ آيا اين پيمان مي‌گويد که ما حق غني‌سازي 20 درصدي نداريم؟» و گفت که درخواست براي بستن فردو و توقف غني‌سازي «ناعادلانه و مضحک» است و ايران قرباني سياست‌هاي متضاد آژانس و آمريکا شده است.

سجادي گفت: ما درباره صداقت غرب ترديد داريم‌، براي اينکه در گذشته آنها پيشنهاداتي غيرمنطقي از جمله بستن فردو را داده‌اند و وعده ‌داده‌اند که به ما اجازه خريد طلا و فلزات و نيز اجازه صادرات محصولات نفتي را مي‌دهند اما اين پيشنهادي ناعادلانه ومضحکانه است.سفير ايران در مسکو افزود: آژانس براي تضمين اين که هيچ کس تسليحات هسته اي توليد نکند طراحي شده است، اما اسرائيل بمب هسته اي دارد و کسي به آن اهميتي نمي‌دهد.وي اطمينان داد که ايران به دنبال سلاح هسته اي نيست و با اشاره به فتواي رهبر معظم انقلاب مبني بر حرام بودن اين تسليحات افزود که«فتواي مذهبي بالاتر از قانون است.»همچنين سجادي تاکيد کرد که تسلحات هسته اي امنيت ايران را تامين نمي‌کند بلکه «برعکس خطراتي به همراه دارد.»


 اوضاع مردم ايران اسفناک است! 

عصر ايران: دولت بحرين بار ديگر نسبت به آنچه که دخالت ايران در امور داخلي اين کشور خواند، اعتراض کرد.به گزارش روزنامه " گلف ديلي نيوز " يک مقام وزارت خارجه بحرين روز گذشته اظهارات اخير حسين اميرعبدالهيان معاون عربي- آفريقايي وزارت خارجه ايران درباره بحرين را اظهاراتي کم سابقه و مغاير با اصول حسن همجواري ، احترام به حاکميت ملي و عدم مداخله در امور داخلي کشورهاي همسايه و مغاير با اصول سازمان ملل و سازمان همکاري هاي اسلامي دانست.

"حمد احمد عبدالعزيز العامر" معاون امور منطقه و کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس وزارت خارجه بحرين با صدور بيانيه اي اعتراضي گفت:" مقامات ارشد ايران هر روز بيش از آنچه که درباره مسايل کشورشان ، اوضاع اسفناک اقتصادي و اوضاع غير قابل قبول مردم کشورشان صحبت کنند درباره بحرين اظهار نظر مي کنند.


  وستروله: به کنفرانس سوريه شک دارم 

مهر: وزير خارجه آلمان با ابراز ترديد نسبت به احتمال برگزاري کنفرانس بين‌المللي سوريه، تاکيد کرد، چندان مطمئن نيست که جامعه جهاني بتواند جناح‌هاي متخاصم در "جنگي که تاکنون بيش از 80 هزار کشته برجاي گذاشته است" را به پاي يک ميز بکشاند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين مقام آلماني خاطرنشان کرد، در حال حاضر تنها با حل و فصل سياسي مناقشه مسلحانه در سوريه است که مي‌توان ثبات و آرامش را به اين کشور بازگرداند و زمينه را براي يک تحول دموکراتيک در اين کشور فراهم کرد. کنفرانس بين‌المللي سوريه که ابتکار و تلاشي از سوي آمريکا و روسيه است، پيش‌بيني مي‌شود اوايل ماه ژوئن (اواسط خرداد ماه) و احتمالا در ژنو برگزار شود.گوئيدو وستروله، وزير خارجه آلمان هنگام بازديد از مناطق مختلف فلسطين در کرانه باختري، در رابطه با چشم‌انداز برگزاري کنفرانس سوريه گفت: کنفرانس بين‌المللي سوريه، کنفرانس بسيار دشواري خواهد بود.


  براي هر سناريويي در سوريه آماده‌ايم 

ايسنا: نخست وزير رژيم صهيونيستي ضمن تهديد به هدف قرار دادن سوريه در آينده گفت: براي رويارويي با هرگونه سناريوي احتمالي در سوريه آماده‌ايم. به گزارش سايت اينترنتي النشرة، بنيامين نتانياهو،‌ نخست وزير رژيم صهيونيستي روز يکشنبه در آغاز نشست هفتگي دولت تهديد کرد، اسرائيل در آينده بار ديگر سوريه را به منظور ممانعت از انتقال سلاح به حزب‌الله لبنان هدف قرار مي‌دهد. وي در سخنان خود مدعي شد: دولت اسرائيل به شکلي مسئولانه و به منظور تضمين امنيت شهروندان اسرائيلي و ممانعت از رسيدن سلاح‌هاي پيشرفته به حزب‌الله لبنان و سازمان‌هاي تروريستي عمل خواهد کرد و بايد اعلام کنم که ما مي‌دانيم پس از آن چگونه عمل کنيم. نتانياهو در ادامه گفت: منطقه خاورميانه در يکي از حساس‌ترين دوره‌هاي خود از 10 سال گذشته به‌ويژه به خاطر اوضاع سوريه پشت سر مي‌گذارد، اما اعلام مي‌کنم که ما همه تغييرات و تحولات را از نزديک پيگيري کرده و براي هر سناريويي در سوريه آماده‌ايم.


 توصيه تهران به دولت بحرين؛
 محکوميت شديد هتک حرمت بيت آيت الله عيسي قاسم  

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به بحران بحرين بر آمادگي كشورمان در به كارگيري ظرفيت هاي خود به منظور كمك به حل و فصل عادلانه اين مشكل به صورت كاملا شفاف و علني و در پاسخ به دعوت پادشاه بحرين تاكيد کرد .به گزارش خبرگزاري مهر، سيد عباس عراقچي سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان ضمن ابراز تاسف عميق نسبت به هتك حرمت بيت آيت الله شيخ عيسي قاسم عالم برجسته بحريني گفت: اين اقدام ناشايست را به شدت محكوم كرده و تاكيد مي كنيم كه عنصر خشونت و ارعاب و ورود سازماندهي شده به محل مسكوني افراد با هيچ منطقي سازگار نبوده و مغاير با همه معيارهاي اخلاقي، ديني و انساني است.سخنگوي وزارت امور خارجه به دولت بحرين توصيه کرد با اجتناب از رفتارهاي غيرمنطقي از دامن زدن هرچه بيشتر به التهاب موجود جلوگيري نموده و اجازه ندهد گرهي را كه مي توان با دست باز كرد ، به سمت شيوه هاي غيرمسالمت آميز سوق داده شود. عراقچي در پايان مجددا بر آمادگي كشورمان در به كارگيري ظرفيت هاي خود به منظور كمك به حل و فصل عادلانه اين مشكل به صورت كاملا شفاف و علني و در پاسخ به دعوت پادشاه بحرين تاكيد کرد .


 نيازي به دفاع افرادي از ايران يا حزب الله نداريم؛
 بشار اسد: در انتخابات 2014 دوباره کانديدا مي شوم 

 
بشار اسد با رد استعفا گفت که در انتخابات رياست جمهوري 2014 سوريه، دوباره کانديدا خواهد شد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، رئيس جمهور سوريه اضافه کرد: اگر دولت سوريه از سلاح شيميايي استفاده مي کرد هزاران نفر کشته مي‌شدند. اطلاعات منتشر شده از سوي رسانه‌هاي غربي درباره استفاده دولت سوريه از سلاح شيميايي با هدف آماده سازي افکار عمومي براي دخالت نظامي عليه سوريه صورت مي گيرد.

اسد در مصاحبه مشترک با خبرگزاري رسمي آرژانتين و روزنامه آرژانتيني "کلارين" در دمشق افزود: اتهامات عليه دولت سوريه درباره استفاده از سلاح شيميايي يا اظهارات مربوط به استعفاي من، هر روز تغيير مي کنند. احتمال دارد اين گونه اظهارات فضا سازي براي آغاز جنگ عليه کشورمان باشد.

اسد اين سؤال را مطرح کرد که مي گويند ما عليه مناطق مسکوني از سلاح شيميايي استفاده کرديم. اگر از اين اسلحه عليه شهر يا روستايي استفاده مي شد تنها 10 تا 20 نفرکشته مي شدند؟ آيا چنين چيزي قابل باور است؟ قطعا خير. استفاده از سلاح شيمايي يعني مرگ هزاران يا دهها هزار نفر در چند دقيقه است. چه کسي مي تواند چنين چيزي را پنهان کند.

رئيس جمهور سوريه در پاسخ به سوالي درباره درخواست جان کري وزير خارجه آمريکا براي کناره گيري او از قدرت گفت: استعفا يعني فرار. من نمي دانم کري يا ديگران از ملت سوريه چه قدرتي را دريافت کرده اند که درباره ابقا يا رفتن کسي در سوريه صحبت مي کنند. اين چيزي است که ملت سوريه در انتخابات رياست جمهوري 2014 درباره آن تصميم گيري خواهد کرد. شما وارد انتخابات خواهيد شد احتمال دارد پيروز شويد يا شکست بخوريد.

وي افزود: سوريه هم اکنون در بحران قرار دارد. هنگامي که کِشتي در قلب طوفان باشد کاپيتان از طوفان فرار نمي کند. نخستين اقدام او، مقابله با طوفان است تا کشتي به جايگاه امني منتقل شود و سپس درباره اين موضوع تصميم گيري مي شود. هر گونه کناره گيري رئيس جمهور از ماموريت هاي خود تحت هر عنوان يا نامي، به معني فرار از مسؤوليت هاست و من چنين فردي نيستم.

اسد در پاسخ به سوال ديگري درباره حضور افرادي از ايران يا حزب الله لبنان در سوريه براي جنگ در کنار نيروهاي نظامي دولتي هم گفت: ما نيازمند کسي نيستيم که از ما در سوريه دفاع کند نه از ايران و نه از حزب الله. البته روابط ميان ما و حزب الله و ايران، بسيار قديمي ، آشکار و با عمر دهها ساله است. ما مبادله تجربيات در همه زمينه ها را داريم و اين موضوع، آشکار است. افرادي از حزب الله و ايران در سوريه از قبل از بحران تاکنون در سوريه حضور دارند. اين افراد از سال ها قبل به سوريه رفت و آمد مي کنند.


 يک نکته از هزاران 

 دوستانمان درمخابرات اخيراً فرضياتي علمي درمورد ارسال صدا و تصوير درعصر ظهور داده اند كه به زعم خودشان نشان از رشد علمي و دستاوردهاي ارتباطي دارد.اين امرتامل برانگيز است كه برخي افراد درمورد مسائل ناب ديني و مذهبي اظهارنظرهايي مي كنند كه درحيطه علمي و اعتقادي آنان نيست.

اما نكته امروز ما به اين اشاره دارد كه مردم ما از نهادهايي همچون مخابرات توقع شرح خصوصيات عصرظهور و مقولات مربوط به مهدويت را ندارند، بلكه اگر مسولان امر در مخابرات مشكل امروز قطعي و كندي اينترنت را برطرف كنند، از هرحيث موفق تر و رضايت عمومي از آنها بيشتر خواهد بود.


 ميز خبر 

سازمان حفظ نباتات: گندم هند و پاکستان مورد تأييد نيستند

معاون قرنطينه و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: تاکنون خبرهاي بسياري مبني بر صادرات گندم از هند و پاکستان به ايران منتشر شده، اما گندم اين کشورها از نظر سازمان مورد تاييد قرار نگرفته است.

علي‌اکبر ياسمي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: هيچ يک از شرايط قرنطينه‌اي براي واردات گندم کشورهاي هند و پاکستان به ايران اعمال نشده است. در همين زمينه سخنگوي وزارت بازرگاني پاکستان اعلام کرده براي تسويه بدهي 53 ميليون دلاري ايران بابت برقي که از اين کشور خريده، درصدد است به ازاي آن 100 هزار تن گندم به ايران صادر کند که معاون سازمان حفظ نباتات سلامت و بهداشت اين محصول پاکستاني را از نظر اين سازمان (به عنوان مرجع تاييد کننده سلامت گياهان وارداتي و صادراتي کشور) رد کرد.

بنابراين گزارش: مدت‌هاست مسئولان هندي و پاکستاني براي صادرات گندمي که حتي خود به آلوده بودن آن اذعان دارند، تلاش مي‌کنند تا شايد بازاري براي محصول شان بيابند و بهاي ديگر محصولات خريداري شده از ايران را با صادرات گندم بپردازند اما ديگر کشورها مانند کره‌جنوبي حتي براي توليد خوراک دام خود هم حاضر به دريافت گندم از اين کشورها نشده‌اند

شيمون پرز: در آستانه انتخابات، فشار بر ايران بايد افزايش يابد

در شرايطي که موضوع در پيش بودن انتخابات رياست جمهوري در ايران، در مرکز توجه بين المللي قرار گرفته و اين موضوع از سوي محافل سياسي و رسانه اي به دقت دنبال مي شود، رئيس رژيم اسرائيل طي اظهاراتي خواستار آن شده تا با هدف افزايش نارضايتي مردم، در آستانه انتخابات فشار تحريم ها عليه ايران افزايش يابد.

به گزارش «عصر خبر»، شيمون پرز، رئيس رژيم اسرائيل در ديدار با گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان اظهار داشته تا زماني که ايران به فعاليت هاي هسته اي خود ادامه مي دهد، نبايد هيچ گونه مصالحه اي با اين کشور انجام بگيرد.

سايت خبري «آروتز شوا» ضمن نقل اين خبر مي نويسد پرز و وستروله در جريان اين ديدار، درباره موضوع هسته اي ايران و همچنين تلاش ها براي برقراري صلح ميان اسرائيلي ها و فلسطينيان گفت و گو کرده اند.

پرز در اين رابطه اظهار داشته: «ايران و سوريه موضوعاتي مرتبط هستند. ايران در آستانه انتخابات است و ممکن است تحريم ها تأثير داشته باشد. تحريم ها و فشارها بايد در آستانه انتخابات رياست جمهوري ايران افزايش يابد. ما همچنين بايد حمايت خود را از مردم ايران نشان دهيم و بگوييم که ما عليه آن ها نيستيم و آنان به سبب مقامات خودشان است که رنج مي کشند».

تاکيد کنگره آمريکا بر تشديد فشار اقتصادي به ايران

با وجود تاکيد ايران بر مسالمت‌آميز بودن اهداف هسته‌اي‌اش، جديدترين گزارش‌ها از طرح دو لايحه ضدايراني در مجالس سنا و نمايندگان کنگره آمريکا با هدف اعلام فشارهاي اقتصادي بيشتر بر تهران و حمايت از تل‌آويو عليه ايران خبر مي‌دهند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهيونيستي «تايمز اسرائيل»، دو مجلس سنا و نمايندگان کنگره آمريکا درصدد هستند تا دو لايحه ضد ايراني را ارائه کنند که به طور چشمگيري تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران را فراتر از بخش هاي مالي و انرژي گسترش مي دهند و در عين حال پيشنهاد پشتيباني از رژيم صهيونيستي در صورت درگيري با ايران به بهانه فعاليت هاي هسته اي تهران را نيز ارائه مي کنند.

در اين خبر آمده است که «H.R. 850» لايحه تدوين شده در مجلس نمايندگان آمريکا است که به «باراک اوباما» رئيس جمهوري آمريکا اين قدرت را مي دهد که هر شرکتي را که مشغول معامله با ايران باشد، تحريم کند؛ قدرتي که مي تواند منجر به گسترش تحريم هاي فعلي اعمال شده عليه ايران از بخش هاي مالي و انرژي به بخش هاي توليدي و ساير بخش هايي که نقشي کليدي در انعطاف پذيري ايران دارند، شود.

استقرار موشک هاي اسرائيلي در مرز کره شمالي

خبرگزاري رسمي کره جنوبي (يونهاب) به نقل از مقامات نظامي اين کشور گزارش داد دولت سئول به تازگي دهها فروند از موشک هاي اسرائيلي را در جزيره هاي مرزي با کره شمالي در درياي زرد مستقر کرده است.

به گزارش مهر، اين موشک هاي اسرائيلي از نوع "اسپايک" (دوربان) در دو جزيره مرزي کره جنوبي با کره شمالي يعني "باينجيونگ و يونبيونگ " مستقر شده اند و مي توانند تاسيسات زيرزميني، مواضع متحرک و توپخانه هاي کره شمالي را رهگيري و مورد هدف قرار بدهند.

اين موشک هاي اسرائيلي با استفاده از ماهواره، کنتر ل مي شوند؛ 20 کيلومتر برد و 70 کيلوگرم وزن دارند.

بروز درگيري در مرکز ملي فضاي مجازي

مرکز ملي فضاي مجازي وابسته به شورايعالي فضاي مجازي صبح ديروز صحنه درگيري و اغتشاش نيروهاي پژوهشگاه سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات با کارمندان فعلي اين مرکز شد.

به گزارش مهر، صبح روزيكشنبه چند تن از افراد که براساس گفته کارمندان مرکز ملي فضاي مجازي، از نيروهاي حراست وزارت ارتباطات بودند به همراه برخي از مسئولان پژوهشگاه سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات، بدون هماهنگي و نابهنگام وارد مرکز ملي فضاي مجازي شدند و خواستار پس گيري اين پژوهشگاه شدند. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد که ورود اين افراد به مرکز ملي و پژوهشگاه فضاي مجازي منجر به درگيري هايي شده است؛ به نحوي که اين افراد آسانسورهاي اين مرکز را قفل و ورود و خروج را مسدود کرده و با تخليه اتاق معاون اداري مالي اين مرکز، تلاش کرده اند که جايگاه قبلي خود را پس گيرند.

نيروهاي پژوهشگاه سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات مدعي شده اند که براساس حکم و دستور رئيس جمهور قصد پس گرفتن اين پژوهشگاه را از مرکز ملي فضاي مجازي دارند.

موشک‌هاي سوريه به حالت آماده‌باش درآمدند

روزنامه انگليس ساندي تايمز در گزارشي اعلام کرد، دولت سوريه موشک‌هاي خود را براي شليک به سوي اراضي اشغالي در حالت آماده‌باش قرار داده است.

به گزارش ايلنا، روزنامه انگليسي ساندي تايمز در گزارشي تحت عنوان "سوريه آماده پرتاب موشک به اسرائيل است" نوشت: دولت سوريه موشک‌هاي خود را در حالت آماده‌باش قرار داده تا در صورت هرگونه حمله جديد اسرائيل به اراضي سوريه، موشک‌هايش را به سوي تل‌آويو شليک کند.

بنا به نوشته اين روزنامه، يکي از مسئولان اسرائيلي نيز به روزنامه نيويورک تايمز اعلام کرده بود که کشورش در فکر حملات بيشتر در سوريه است و اگر سوريه به اين حملات پاسخي دهد، عواقب وخيمي به دنبال خواهد داشت.روزنامه ساندي تايمز نوشت، اگر اسرائيل بار ديگر حمله هوايي عليه سوريه انجام دهد، دمشق موشک‌هايي به مراتب پيشرفته‌تر در حال آماده‌باش قرار دارد تا تل‌آويو را هدف قرار دهد.


 تا انتخابات يازدهم 

سعيدجليلي محور فعاليت هاي انتخاباتي خود را مشخص كرد

سعيد جليلي نامزد انتخابات رياست جمهوري يازدهم با حضور در حسينيه شهداي دوکوهه و در جمع اعضاي ستاد دانشجويي "مقاومت رمز پيشرفت" درباره تبليغات انتخاباتي گفت: توجه داشته باشيد که هرگونه رفتار انتخاباتي ما در انتخابات خودش موضوعيت دارد.

به گزارش مهر، وي سه محور را براي فعاليت هاي خود عنوان كرد و برآن تاكيد ورزيد.

اولين محور: در بحث هاي تبليغات و انتخابات تمام تلاش تان را بگذاريد که يک مدل نمونه و الگو را ارائه دهيد. تبليغاتي که از واقعيت و حقيقت به دور است و نيز از تبليغات کاذب که بر پايه ثروت درست شده باشد به شدت اجتناب نماييد. دومين محور: گفتمان انقلاب اسلامي گفتماني است که حضرت امام و رهبر معظم انقلاب در عرصه هاي مختلف با مثال هاي عيني نشان دادند که اين گفتمان مي‌تواند در جهت پيشرفت و تعالي کشور با يک سرعت مناسب کاربرد داشته باشد.

سومين محور: رئيس جمهور که در رأس قوه مجريه قرار مي‌گيرد بايد بتواند آنچه موجب عدم پيشرفت اين گفتمان است و ايرادهايي را که مانع تحقق آن مي‌شود را بر طرف کند و آن مواردي را که موجب سرعت و شتاب براي دستيابي به اين گفتمان است فراهم نمايد.

درخواست 120 نماينده از ابوترابي براي کناره‌گيري از انتخابات

يک عضو کميته وحدت اصولگرايان از درخواست جمعي از نمايندگان براي کناره‌گيري ابوترابي از رقابت‌هاي انتخاباتي خبر داد.مجيد جليل سرقلعه در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: جمعي از نمايندگان مجلس پاي نامه‌اي را امضا کرده‌اند که در اين نامه از حجت‌الاسلام و المسلمين ابوترابي درخواست شده است براي کمک به وحدت رويه در جريان اصولگرا از رقابت هاي انتخاباتي کناره‌گيري کند.

نماينده مردم لردگان افزود: نمايندگان امضا‌کننده اين نامه که در حال حاضر به حدود 120 رسيده‌اند، ضمن تجليل از حجت‌الاسلام و المسلمين ابوترابي بر اين موضوع تاکيد دارد که حضور ايشان در مجلس کارآمدي بيشتري براي نظام دارد.

وي افزود: نمايندگان امضاکننده به وحدت رسيدن کانديداهاي اصولگراها را در پيروزي جريان اصولگرا در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري موثر مي‌دانند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت هشتاد و هفت

در پرتو اين وضعيت، چالش هاي زيادي بايستي بررسي شود:

- استحکام آزادي آکادميک در موسسات آموزشي، با يک مفهوم مسئوليت پذيري؛

- تاسيس يک برنامه آموزشي براي مدرسين به منظور قادر کردن آنها براي کابرد ابزارهاي کامپيوتري، تسهيلات اطلاعاتي مدرن، وابزارهاي پيشرفته تدريس؛

- ايجاد انگيزه ودادن آموزش به آنها ( مدرسين) براي درگير شدن درتوسعه شغلي حرفه اي به گونه اي که شايستگي وکفايت آنها درموسس آموزشي خود ارتقاء يابد. با قبول اهميت اين موضوع، دراينجا برخي پيشنهادات در رابطه با داده‌ها جهت توسعه حرفه اي وجود دارد.

داده‌هاي زيادي براي توسعه مدرسين حرفه اي وجود دارد، که مي توان به صورت زير خلاصه نمود:

- داده‌هاي عملياتي انعکاسي

عمل انعکاسي به عنوان يک بازتاب وضعيت تدريس قبل از عملکرد آن،درهمه اجزاء آن ودرانتظار از عملکرد آن مي باشد. اين موضوع همچنين يک برنامه ريزي قبلي براي اين وضعيت و پياده کردن آن است (انعکاس- در- عمل) اين يک فرآيند فکر کردن مجدد در طول پياده سازي است ( انعکاس- در- عمل)، و يک انعکاس بعد از پياده سازي به گونه اي که اختلاف بالقوه بين هدف ها و دست يابي هاي واقعي آن مشخص گردند.

تجربه انعکاس يک دوره حلقوي است، که با مشاهده وتوضيح وضعيت تدريس – يادگيري آغاز مي گردد، با يک تحليل ازعوامل حاکم بر پديده تعقيب مي گردد. مرحله سوم ترسيم نتايج و مفاهيم عمومي است که توسط ايجاد يک طرح تجربي براي توسعه عمل پيگيري مي گردد. آخرين مرحله پياده کردن آن براساس نتايج ومفاهيم عمومي است. شکل زير نشان مي دهد:

توضيح وضعيت تدريس

تحليل عوامل حاکم ايجاد يک طرح تجربي و يک عمل تجربي

ترسيم نتايج و مفاهيم کلي


 احمدي‌نژاد:
 يک اشکال بزرگ سيستم آموزشي كشور، مصرفي بودن اين نظام است 

 
رئيس جمهور با بيان اينکه اتفاقات عظيمي در کشور رخ داده است و در اين راستا بايد خودمان را باور کنيم تا بتوانيم مديريت جهان را در دست بگيريم.گفت: بيش از 100 سياستمدار دنيا در گفتگو با من اين توقع يعني مديريت جهان را بيان کردند و آنها مي گويند ايران پتانسيل مديريت جهان را دارد.به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد در جشنواره دستاوردهاي علمي و فناوري ستاد توسعه فناوري انرژي هاي نو با بيان اينکه انرژي هاي تجديدپذير صحيح تر است از انرژي هاي نو، افزود: اين انرژي ها در طبيعت بوده اند و کسي آن را کشف نکرده است.

رئيس جمهور با اشاره به سابقه استفاده از انرژي هاي نو در کشور اظهار داشت: احداث بادگيرها، ساختارهاي معماري سنتي و همچنين آثاري چون حمام شيخ بهايي از جمله نمونه هايي است که ايرانيان از گذشته به اين نوع انرژي ها توجه داشتند و از چرخه انرژي براي تامين گرما و سرماي مورد نياز خود بهره مي بردند.وي با تاکيد بر اينکه از زمان کشف نفت ما را نسبت به استفاده از انرژي هاي تجديدپذير فراموشاندند، ادامه داد: دست هايي در کار است تا کشورهاي داراي منابع نفت و گاز از منابع تجديدپذير استفاده نکنند. کشورهايي در حدود 600 هزار نفر جمعيت دارند ولي حدود 2 ميليون خودرو در کشور آنها در رفت و آمد است اين نشان مي دهد که دست هايي در کار است تا آنها را به اسارت بکشاند.

احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه ما از خط کمال و پيشرفت اصيل خود فاصله گرفتيم، يادآور شد: تا اواخر دوره صفويه کشور ايران خودکفا بوده است پس از آن يک دوره انقطاع رخ داد و اين باعث شد که در مسير رشد ما شکستگي رخ دهد که از آن جمله مي توان به کم توجهي به انرژي هاي تجديدپذيراشاره کرد.

رئيس جمهور ايران را کشوري با بارش کم توصيف کرد و ادامه داد: از اين رو از گذشته هاي دور به صورت عالمانه از آب استفاده مي شد و با ايجاد شبکه قنوات بهترين استفاده را از منابع آب کشور مي کردند.

رئيس جمهور همچنين با تاکيد بر اينکه ما مي توانيم در مسير رشد درون زاي خود با سرعت حرکت کنيم، خاطر نشان کرد: يکي از مهمترين کارهايي که نياز به اصلاح دارد اصلاح ساختار نظام آموزشي و فناوري کشور است.

وي در اين باره توضيح داد: نظام آموزشي ما پول مي گيرد، خرج مي کند و آدم درست مي کند. اين در حالي است که نظام آموزشي بايد در قبال ايفاي تعهدات خود خرج کند در غير اين صورت حرکت هاي دانشگاهي کشور را به سمت توليد سوق نمي دهد.

به گفته احمدي نژاد تنها 2 تا 3 کشور است که دانشگاههايي همانند ايران دارد.رئيس جمهور همچنين با اشاره به عدم ارتباط ميان صنعت و دانشگاه خاطر نشان کرد: به منظور تمرکز مديريت در اين زمينه اقدام به ايجاد معاونت علمي کرديم اين معاونت با اقداماتي که انجام داد توانست ارتباط ميان صنعت و دانشگاه را ايجاد کند ولي با توجه به ظرفيت هاي موجود در کشور اين مقدار کافي نيست.


 گزارش ديلي تلگراف از حضور دوستانه نيروهاي ايراني و آمريکايي در خليج فارس 

 مدتي است که رزمايش مين روبي آمريکا در خليج فارس آغاز شده و همزمان با آن نيز نيروها و تجهيزات ايراني بويژه ناوشکن جماران در حال گشت زني در اين منطقه هستند اما به رغم تبليغات سنگين رسانه اي غرب عليه تهران، نيروهاي ايراني و آمريکايي دوستانه در خليج فارس به وظايف خود مشغول هستند. به گزارش مهر به نقل از ديلي تلگراف، ناوشکن جماران در فاصله يک مايلي از ناوهاي غربي در حال انجام تمرينات و وظايف خود در خليج فارس است. در همين رابطه فرماندهان ناوهاي آمريکايي حاضر در خليج فارس مي گويند که جماران را به عنوان يک تهديد تلقي نمي کنند چون هر روز با يکديگر در ارتباط هستند و اين ارتباط دوستانه است.لازم به ذکر است ارتباط کشتي ها و ناوهاي حاضر در يک منطقه دريايي براي جلوگيري از تداخل مسيرهاي حرکتي آنها و ممانعت از برخورد کشتي ها انجام مي شود.

کاپيتان "جان رودگرز" فرمانده ناو "يواس اس پونس" که يکي از 35 کشتي حاضر در رزمايش جديد آمريکا و متحدانش در خليج فارس محسوب مي شود در اين رابطه مي گويد: ناوهاي ايراني و آمريکايي بطور مرتب از يکديگر عکس مي گيرند. هر چند که ما به عنوان دشمنان بالقوه محسوب مي شويم اما اکنون همه چيز خوب است. تا زماني که ما از يکديگر عکس بگيريم همه چيز خوب است. در رزمايشي که آمريکا و متحدانش در خليج فارس آغاز کرده اند 41 کشور شرکت دارند و تمرينات آنها تا پايان ماه مي (ماه جاري ميلادي) ادامه خواهد داشت. اين رزمايش با هدف مين روبي و فراهم کردن امنيت کشتي ها انجام مي شود.


 سرمقاله 

 دست‌ها را سايبان چشم كنيم ...

حميدرضا عسگري

حضور پرشور شخصيت ها از طيف‌هاي سياسي مختلف، در ثبت نام رياست جمهوري نشان داد كه انتخابات براي اقشار سياسي و جناحي ازاهميت ويژه اي برخوردار بوده و هركدام با برنامه و نظري خاص به آن توجه دارند. اين حضور حداكثري نشان داد كه وضعيت كشور براي تمام آنهايي كه مورد بي مهري‌هاي مختلف قرار گرفتند، ويا نتوانستند آنطور كه بايد به ملت خدمت كنند، مهم بوده و قصد دارند تا با حضورشان باري از دوش ايران و ايراني بردارند.

تمام اين جنب و جوش‌ها زمينه اي است تا "حماسه اي سياسي" شكل گيرد و در قالب انتخابات حداكثري خود را متبلور سازد. اما بايد دست‌ها را سايبان چشم‌ها كرد تا افق‌ حماسه سازي را درمدت زمان باقي مانده تا روز انتخاب مشاهده كنيم. بايد مشاهده كرد و فهم كرد كه ظهور حماسه سياسي نيازمند تحقق حماسه اخلاقي است. پيش زمينه اي که بدون آن راه ها به بيراهه کشيده مي شوند، داشته هاي ملت آفت مي گيرند و سرمايه هاي کشور در سنگ لاخ کاشته مي شوند که هيچ حاصلي از قبل آن به دست نخواهد آمد.

جداي از اينكه چه كساني از شوراي محترم نگهبان تاييد صلاحيت مي گيرند، بايد به اين امر توجه داشت كه از اين پس ضرورت رعايت موازين اخلاقي در سلامت و طراوت انتخابات نقشي ضروري دارد، و رعايت اخلاق نيز چيزي نيست جز تمكين از قانون. قانوني كه متاسفانه امروز ازسوي بسياري از افراد تفسير به رأي مي شود و هرجور كه منافعشان اقتضا كند آن را اجرا مي كنند.

حماسه سياسي زماني متبلور خواهد شد که پاکي و صداقت اخلاقي درآن شکل گيرد، در غيراين صورت عرصه رقابت سياسي تبديل به بازي هاي حزبي و گروهي مي گردد که درآن منافع اشخاص و گروه مطبوعشان مد نظر سياسيون خواهد بود. اين درحالي است كه حماسه آفريني بايد تحولي شگرف در تمامي حالات و احوالات ملت و کشور ايجاد کند.

پرهيز از سياه نمايي کارنامه عملي و شخصيتي افراد، دروغ گويي و تنوير افکارعمومي براي سوق دادن آنها به سمت اميال مورد نظر، تهمت و افترا به ديگران و مخدوش کردن نگاه ملي که موجب سلب اعتماد مردمي به ارزشها و پتانسيل هاي نظام مي گردد، از جمله آفت هايي است که حماسه سياسي را به فساد خواهد کشيد.

مبالغه نيست اگر بگوييم امروز در پيچ تاريخي قرار گرفته ايم و تمام چشم‌هاي دشمنان درخارج دوخته به اين است كه ما چگونه از اين مسير گذرخواهيم كرد. لذا تمام افرادي كه از اين پس به عنوان نامزد پست رياست جمهوري تاييد صلاحيت مي‌شوند، توجه داشته باشند كه هرگونه بد اخلاقي و نقض قانون، مسير را براي كشور لغزنده كرده و هيمنه حضور و مشاركت مردم را تحت شعاع قرار خواهد داد.

درصورتي كه انتخابات آتي مي تواند ضمن تحقق حماسه سياسي، قدرتي مضاعف به كشور تزريق نمايد تا دربرابر فشارهاي سياسي و اقتصادي ، قد علم كند و وضعيت نامناسب معيشتي مردم را متحول سازد. اميدواريم در اين بين، رسانه‌ها نيز از رسالت مردمي خود تخطي نكنند و دربازي تخريب ها و بداخلاقي احتمالي برخي افراد دستمايه اميال سياسي قرار نگيرند، تا شاهد انتخاباتي سالم و باطراوت باشيم.


 شوراي نگهبان:
  ممکن است 40 نفر براي رياست جمهوري تأييد صلاحيت شوند 

سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به اينکه تأييد صلاحيت در انتخابات رياست جمهوري با انتخابات مجلس متفاوت است، گفت: ما در انتخابات مجلس هيئت‌هاي نظارت شوراي نگهبان را داريم که وظيفه بررسي و تأييد و رد صلاحيت شرکت‌کنندگان را برعهده دارند، اما در انتخابات رياست جمهوري بحث ردصلاحيت را نداريم. در رياست جمهوري ما فقط احراز شرايط را داريم که تنها برعهده خود شوراي نگهبان است.

به گزارش خبرگزاري فارس، عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان، اظهار داشت: جامعه ايران يک جامعه باز سياسي است و همه مردم و کساني که دلسوز نظام هستند احساس وظيفه دارند که نسبت به مسائل کلان کشور اظهارنظر کنند.

سخنگوي شوراي نگهبان بر همين اساس به اقشار مختلف همچون روحانيون و دانشجويان اشاره کرد که بيانيه‌هايي خطاب به شوراي نگهبان نوشتند و گفت: اين نشانه مردم‌سالاري است و ما نمي‌توانيم کسي را منع کنيم.

کدخدايي در ادامه با اشاره به اينکه بررسي صلاحيت نزديک به 40 نفر از کل ثبت‌نام‌کنندگان براي شوراي نگهبان جدي است، گفت: من به هيچ عنوان هيچ کدام از اين فهرست‌هاي 7 نفره يا 12 نفره را تأييد نمي‌کنم چرا که شوراي نگهبان براساس اعداد کار نمي‌کند و براساس معيار کار مي‌کند و ممکن است شوراي نگهبان هر 40 نفر براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري را تأييد صلاحيت کند.


 عضوكميسيون بودجه :
 بازار مسکن در قبضه افراد با نفوذ سياسي و اقتصادي قرار گرفته است 

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به نفوذ افراد سياسي و اقتصادي به بازار مسکن، گفت:در بازار مسکن و اجاره بهاشاهد رشد قارچ گونه افرادي هستيم که داراي نفوذ سياسي و اقتصادي بوده و با گرفتن وام‌هاي کلان از بانک‌هاي کشور، رکود و تورم بالايي را در بازار مسکن بوجود آورده‌اند.

عزت الله يوسفيان ملا در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اينکه بازار مسکن در شرايط کنوني با رکود تورمي مواجه است، گفت: متاسفانه بسياري از صاحبان املاک که داراي قدرت مالي بالايي هستند با عدم عرضه مسکن خود، به افزايش قيمت و تورم در اين بازار دامن زده‌اند.

نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه در حال حاضر قيمت مسکن بوسيله افراد داراي نفوذ و قدرت سياسي و اقتصادي تعيين شده است، افزود: امروز شاهد رشد قارچ گونه افرادي هستيم که داراي نفوذ سياسي و اقتصادي بوده و با گرفتن وام‌هاي کلان از بانک‌هاي کشور، رکود و تورم بالايي را در بازار مسکن بوجود آورده‌اند. وي شرايط رکود در بازار مسکن را قابل تداوم پيش بيني کرد و اظهار داشت: عمدتا" افراد داراي نفوذ سياسي و اقتصادي به دليل اينکه با رانت وام‌هاي بزرگي دريافت کرده‌اند، از چنان قدرتي برخوردارند که مي‌توانند رکود بازار مسکن را تداوم بخشند. يوسفيان ملا تصريح کرد: به نظر نمي‌رسد دولت فعلي از چنان قدرتي برخوردار باشد تا بتواند خانه‌هاي خالي را از دست دلالان و افراد داراي نفوذ خارج کند، لذا بايد اذعان داشت در حال حاضر بازار مسکن در قبضه اينگونه افراد است.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به اينکه قيمت مسکن ديگر هيچگاه با کاهش چشمگير مواجه نخواهد شد، تاکيد کرد: قيمت مسکن و نرخ اجاره بها در کشور هر ساله با افزايش چشمگيري مواجه بوده و اينکه ادعا مي شودقيمت‌ها با عرضه مسکن مهر کاهش خواهد يافت سخني غير منطقي است، چراکه به نظر نمي‌رسد کاهش 100 هزار توماني نرخ مسکن عددي باشد که در برابر ميليون‌ها تومان به چشم بيايد.


 تظاهرات گسترده دانشجويان ايتاليا برعليه رياضت‌هاي اقتصادي دولت 


 تشييع پيکر آتش نشان فداکار 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته