جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4432


سهميه بنزين فردا بدون تغيير در کارت سوخت


سد دوستي خشك شد


حقوقي


نهادهاي مالي


خبر


 سهميه بنزين فردا بدون تغيير در کارت سوخت 

با توجه به اين که قيمت حامل‌هاي سوخت تا روي کارآمدن دولت يازدهم افزايش نخواهد يافت، سهميه بنزين خردادماه بدون تغيير در قيمت و حجم سهميه در ساعات پاياني 31 ارديبهشت ماه در کارتهاي سوخت خودرو خواهد بود.به گزارش ايسنا، 60 ليتر سهميه بنزين 400 توماني خرداد‌ماه خودروهاي سواري شخصي ساعت 24 سه شنبه در کارت‌هاي سوخت است.همچنين بعد از اتمام سهميه بنزين يارانه‌اي، اجازه برداشت بنزين با نرخ 700 تومان نيز 300 ليتر در ماه است.

همچنين سهميه بنزين موتورسيکلت‌ها نيز مانند ماه‌هاي پيش 25 ليتر است که بامداد اول خرداد ماه در کارت‌هاي سوخت خواهد بود. البته 60 درصد سهميه بنزين موتورسيکلت‌هايي که نسبت به تعويض پلاک خود اقدام نکرده‌اند کاهش خواهد يافت.

قيمت بنزين 43 درصد افزايش مي‌يابد

اين در حالي است که، افزايش قيمت فرآورده‌هاي نفتي در سال جاري که پيش از اين 38درصد تعيين شده بود، به 43 درصد افزايش يافت.به گزارش ايسنا، با تصويب مجلس شوراي اسلامي علاوه بر افزايش 38 درصدي قيمت فراورده‌هاي نفتي در مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها، باز هم نرخ سوخت مايع افزايش مي‌يابد البته با اين تفاوت که درآمد حاصل از افزايش قيمت دوم صرف بخشي از طرح هاي توسعه‌اي وزارت نفت خواهد شد.

پيش ازاين مجلس شوراي اسلامي با تصويب درآمد 50 هزار ميليارد توماني دولت از محل اجراي هدفمندي يارانه‌ها مجوز افزايش 38 درصدي قيمت حامل‌هاي سوخت را صادر کرد که بر اين اساس قيمت بنزين سهميه‌اي 550 و بنزين آزاد به هزار تومان افزايش مي‌يابد اما افزايش 5درصدي، نرخ بنزين سهميه‌اي را به 580 تومان و آزاد را 1050 تومان براي هرليتر مي‌رساند.

افزايش 5 درصدي قيمت فرآورده‌هاي نفتي ارتباطي با هدفمندي ندارد

در همين رابطه ،عضو کميسيون تلفيق بودجه با اشاره به افزايش 5 درصدي قيمت هر ليتر از فرآورده‌هاي نفتي براي نوسازي شبکه انتقال نفت و گاز گفت: اين افزايش قيمت ارتباطي با اجراي هدفمندي يارانه‌ها ندارد.

عبدالکريم هاشمي در گفت‌وگو با فارس در مورد افزايش 5 درصدي قيمت هر ليتر فرآورده‌هاي نفتي اظهار داشت: بر اساس مصوبه مجلس، وزارت نفت مکلف شد در سال جاري نسبت به نوسازي و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي و تامين منابع مالي سهم دولت در توسعه پالايشگاه‌ها اقدام و منابع مورد نياز را از محل افزايش 5 درصد قيمت هر ليتر فرآورده‌هاي نفتي تامين کند.به گفته هاشمي، اين مصوبه پس از تأييد شوراي نگهبان و ابلاغ قانون بودجه سال 92 اجرايي خواهد شد.


 سد دوستي خشك شد 

وزير نيرو گفت: آب ورودي به سد دوستي که بيش از يک ميليارد مترمکعب ظرفيت ذخيره آب دارد و يکصد ميليون مترمکعب از آب آشاميدني مشهد را تأمين مي کند، به صفر رسيده است.

به گزارش ايلنا، مجيد نامجو اظهار داشت: اين موضوع را از افغان ها که سرچشمه ورودي آب اين سد از آنجاست پيگيري کرديم و گفتند دليل قطع آب ورودي به سد دوستي خشکسالي بوده و اقدامي در بالادست سد انجام نشده است.

وي ابراز اميدواري کرد با مذاکره با مسئولان افغاني به نتيجه برسيم و با دولت ترکمنستان نيز که در اين باره منافع مشترک با ايران دارد اين موضوع را پيگيري مي کنيم.

بنابراين گزارش، سد دوستي سد مشترک بين ايران و ترکمنستان است و هر دو کشور از آن بهره برداري مي کنند.


 حقوقي 

 پولشويي

يکي از جرايم مهم اقتصادي که نه تنها لطمه به اقتصاد هر کشوري ميزند و بلکه موجب اخلال در اقتصاد جهاني مي شود، عمل پولشويي است. اما از آنجايي که معمولا مرتکبين آن در خفا و با حيله هاي پيچيده و نامحسوس عمل مي‌کنند، کشف آن دشوار و گاهي غيرممکن به نظر مي رسد. زماني که جرمي مانند قاچاق کالا يا معاملات غيرقانوني مواد مخدر يا اسلحه يا مشروبات الکلي و غيره انجام مي گيرد و سود و عايدي هنگفتي نصيب مرتکبين آن مي شود، عوامل جرم براي از بين بردن رد پا و آثار جرم و نيز مشروع و قانوني جلوه دادن ثروت و دارايي تحصيل شده و نهايتا وارد کردن آن در چرخه ي اقتصاد و تجارت و گردش پول مشروع و قانوني کشور متوسل به اعمالي مي شوند که اصطلاحا (پولشويي) ناميده مي‌شود؛ (ظاهر حلال و قانوني دادن به پول و ثروت حرام و غيرقانوني) که خود جرم جداگانه اي است.

امروزه با پيشرفت روز افزون تکنولوژي، بسياري از اعمال خلاف قانون نيز در بستر تکنولوژي هاي نوين انجام مي شود! عمل پولشويي نيز از اين قافله عقب نمانده و تبديل پولشويي الکترونيکي شده است. با توجه به اينکه در پولشويي سنتي،اقداماتي مانند انتقال فيزيکي پول يا کالا بايد انجام مي گيرد، امکان رديابي منشا عايدات نامشروع چندان دشوار نيست، اما در پولشويي الکترونيکي در کسري از ثانيه انتقال مبالغ قابل توجهي از بانک يا شرکتي در يک کشور به بانک و موسسه و... در کشور ديگر ميسر است و کمتر سرنخي نيز به جا ميماند که قابل پيگيري باشد؛ که اين امر دشواري کشف اين جرم را دو چندان نموده است.

به سبب اهميت موضوع، در قوانين کشورمان نيز به پولشويي پرداخته شده است و هرچند پولشويي الکترونيکي به طور خاص مورد اشاره قرار نگرفته است اما در قانون جرايم رايانه اي گفته شده است که در مواردي که سامانه رايانه اي يا مخابراتي به عنوان وسيله ارتکاب جرم به کار رفته و در قانون جرايم رايانه اي براي عمل مزبور مجازاتي پيش بيني نشده است، مطابق قوانين جزايي مربوط عمل خواهد شد.

لذا قوانين وضع شده در خصوص پولشويي، انواع پولشويي را اعم از سنتي و الکترونيکي، دربرمي‌گيرد. براساس قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، عوايد ناشي از جرم بايد از مرتکب گرفته شود و به صاحب حق عودت داده شود و در صورت نامشخص بودن صاحب حق، به بيت المال تعلق ميگيرد؛ در راستاي اين اصل در قانون مبارزه با پولشويي ايران، همه ي عوايد مجرمانه، اعم از اينکه وجه نقد، مال منقول و يا غير منقول باشد، مشمول قواعد پولشويي دانسته شده است و مجازات مرتکب جرم پولشويي، علاوه بر استرداد درآمدها و عوايد حاصل از جرم، محکوميت به پرداخت مبلغي به ميزان يک چهارم عوايد حاصل از جرم نيز مي‌باشد که بايد به حساب درآمد عمومي نزد بانک مرکزي، واريز گردد.

خدايار سعيدوزيري


 نهادهاي مالي 

 امكان پرداخت الكترونيكي قبوض مالياتي در بانك ملي

در راستاي تكريم مشتريان و تسهيل ارائه خدمات به هموطنان، امكان پرداخت الكترونيكي قبوض مالياتي از طريق سامانه‌هاي غير حضوري بانك ملي ايران فراهم شد. به گزارش روابط عمومي ،بر اين اساس موديان مالياتي مي‌توانند قبوض مالياتي را با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت درج شده بر روي قبوض، پرداخت نمايند.

لوح سپاس کميته امداد امام خميني (ره) به بانک تجارت

در مراسم جشن مددجويان استان کردستان از بانک تجارت به خاطر همياري اين بانک در اعطاي تسهيلات به مددجويان کميته امداد امام خميني (ره) تقدير به عمل آمد . به گزارش روابط عمومي بانک تجارت مديريت شعب کردستان در مراسم جشن مددجويان اين استان که با حضور حسين انواري سرپرست کميته امداد امام خميني (ره) کشور برگزار شد از رضوان مهرجونژاد مديريت شعب استان کردستان به نمايندگي از مجموعه بانک تجارت با اهداي لوح سپاس تقدير شد .

در مجمع عمومي شركت بيمه پارسيان تصويب شد؛

تقسيم سود 420 ريالي به ازاي هر سهم

مجمع عمومي عادي سالانه شرکت بيمه پارسيان با حضور بيش از 85 درصد سهامداران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي شركت بيمه پارسيان، در ابتداي جلسه هادي اويارحسين با اشاره به نقاط قوت و سير تحولات سرمايه اي شركت بيمه پارسيان خاطر نشان نمود: بيمه پارسيان در سال 1391 حدود 3,270 ميليارد ريال خسارت به مشتريان زيان ديده خود پرداخت نموده كه عليرغم افزايش چشمگير هزينه ها در سال 1391، علي الخصوص افزايش كم سابقه ديات در اين سال، شركت توانست ميزان افزايش هزينه هاي خود را در سطح 20 درصد كنترل كند.

مديرعامل بيمه پارسيان با بيان اينكه آمارهاي سازمان بورس و اوراق بهادار نشان ميدهد، شركت بيمه پارسيان در سال 1391 رتبه اول نقدشوندگي را در ميان 17 شركت بيمه اي حاضر در بازار بورس دارا بوده است افزود: رتبه نقدشوندگي سهام بيمه پارسيان در اين سال 120 بوده است. در ادامه گزارش حسابرس و بازرس قانوني شركت و ثبت توضيحات لازم در مورد بندهاي گزارش ارائه شد و در نهايت ميزان و نحوه تقسيم سود عملكرد سال مالي 1391 مورد بحث و بررسي قرار گرفت و تقسيم 420 ريال سود به ازاي هر سهم به تصويب مجمع رسيد.


 خبر 

 تشکيل اوپک پتروشيمي تا شش ماه آينده

معاون وزير نفت از تشکيل اوپک پتروشيمي در شش ماه آينده خبر داد و گفت: منتظر امضاي صورت‌جلسه هستيم.عبدالحسين بيات در گفت‌وگوبا ايسنا، با اشاره به اين‌که تشکيل اوپک پتروشيمي پيشنهاد ايران بوده است گفت: اساس نامه‌هاي الزامات اجرايي تا اجلاس بعدي گروه دي8 که شش ماه زمان مي برد آماده مي‌شود.وي افزود: به خاطر اين که انتظار مي رود اوپک پتروشيمي در جلسه آينده تصويب شود ما پيشنهاد داديم که اجلاس بعدي در ايران شکل گيرد.

همايش سياست‌هاي پولي و ارزي پنجم و ششم خرداد ‌ماه

بيست و سومين همايش سالانه‌ سياست‌هاي پولي و ارزي در پنجم و ششم خرداد‌ماه با محوريت آسيب‌شناسي نظام تامين مالي توليد در کشور نقش و جايگاه نظام بانکي در حمايت از توليد و اقتصاد مقاومتي برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، دکتر فرهاد نيلي، رييس پژوهشکده پولي و بانکي با بيان اين‌که در هيجاني‌ترين دوره‌هايي که کشورمان درگير انتخابات است بانک مرکزي مسووليت اصلي خود را انجام مي‌دهد، گفت: بانک مرکزي سعي مي‌کند فارغ از رقابت‌هاي سياسي و هيجانات انتخاباتي مسووليت اصلي خود را داشته باشد و به مسائل پولي و بانکي کشور بپردازد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته