جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4433


آخرين فرصت ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي آزمون دکتراي تخصصي داروسازي

با پايان مهلت انتخاب رشته؛
آخرين مهلت ويرايش انتخاب‌ رشته كارشناسي ارشد اعلام شد


شرايط لازم جهت برخورداري دانشجويان از خوابگاه در ايام تابستان و ارائه خدمات رفاهي تا 15 تيرماه


شرايط پذيرش دانشجوي ارشد در دوره نيمه‌حضوري


آغاز امتحانات پايان ترم پيام نور از امروز


اعلام نتايج قطعي جذب هيات علمي تا شهريور


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 آخرين فرصت ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي آزمون دکتراي تخصصي داروسازي 

 
رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي از آغاز مهلت ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي آزمون دکتراي تخصصي داروسازي از روز چهارشنبه اول خرداد ماه خبر داد.دکتر غلامرضا حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به مهلت ويرايش فرم ثبت‌نام و تکميل مدارک بيست‌وپنجمين دوره آزمون دکتراي تخصصي داروسازي از روز جهارشنبه اول خرداد ماه تا ساعت 24 روز جمعه سوم خرداد ماه، گفت: داوطلباني که در زمان مقرر موفق به اصلاح اشتباهات احتمالي در وارد کردن اطلاعات فرم ثبت‌نام يا تکميل مدارک خود نشده‌اند، مي‌توانند در زمان مذکور به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.ir مراجعه کنند.

وي افزود: داوطلبان بايد با پرداخت مبلغ 525 هزار ريال، نسبت به اصلاح فرم و تکميل مدارک خود اقدام کنند.وي ادامه داد: داوطلباني که هنوز مدرک زبان انگليسي خود را ارسال نکرده‌اند، مي‌توانند در هفدهمين دوره آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت MHLE شرکت کرده و گواهي آن را در بازه زماني بالا ارائه کنند، همچنين افرادي که در فرصت مقرر موفق به ثبت‌نام نشده باشند، مي‌توانند در بازه زماني مذکور جهت شرکت در آزمون ثبت‌نام کنند.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي تاکيد کرد: اين زمان، آخرين فرصت ممکن براي ثبت‌نام، ويرايش اطلاعات فرم ثبت‌نام و تکميل مدارک خواهد بود و با توجه به نزديک بودن زمان برگزاري آزمون، قابل تمديد نيست.


 با پايان مهلت انتخاب رشته؛
 آخرين مهلت ويرايش انتخاب‌ رشته كارشناسي ارشد اعلام شد 

 مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به اتمام مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسي ارشد تا ساعت 24 امشب، گفت: تاکنون حدود 252 هزار داوطلب معادل بيش از 69 درصد از مجازين انتخاب رشته کرده‌اند.

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به مهلت ويرايش انتخاب رشته داوطلبان تا ساعت 24 امشب (سه‌شنبه 31 ارديبهشت)، افزود: کليه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، با توجه به اعلام دانشگاه‌ها و موسسات براي حذف يا اصلاح رشته و يا ظرفيت جديد، اصلاحيه دوم سازمان سنجش مي‌توانند نسبت به ويرايش زشته محل‌هاي انتخابي اقدام کنند.


 شرايط لازم جهت برخورداري دانشجويان از خوابگاه در ايام تابستان و ارائه خدمات رفاهي تا 15 تيرماه 

 
صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم،‌ جهت اطلاع رساني بيشتر و ارائه خدمات به دانشجويان در پايان سال تحصيلي جاري مواردي را به دانشگاه‌ها توصيه و عنوان کرده است که هر دانشگاه با توجه به برنامه آموزشي و شرايط خاص نسبت به اتخاذ تصميم مقتضي مبادرت کند، البته از نظر صندوق ارائه خدمات رفاهي تا 15 تير ماه سال جاري بلامانع است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در توصيه صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم به دانشگاه‌ها مواردي به دانشگاه‌ها توصيه شده است که به شرح زير است:

1-کليه خدمات رفاهي و دانشجويي با رويکرد حمايتي و حسب برنامه‌هاي آموزشي دانشگاه
تنظيم شود.

2-برنامه‌هاي رفاهي و خدمات دانشجوي در هيات رئيسه دانشگاه تصويب و جهت هماهنگي بيشتر به روساي دانشکده‌ها و مديران گروه‌هاي آموزشي ابلاغ شود.

3-اطلاع رساني جامع و به موقع در خصوص برنامه‌هاي رفاهي دانشجويي از طريق مناسب به استحضار دانشجويان رسد.

4-به صورت خاص برنامه فعاليت خوابگاه دانشجويي و تغذيه در پايان ترم تحصيلي و ايام تابستان تنظيم و به اطلاع دانشجويان رسانده شود.

5- شرايط لازم جهت برخورداري دانشجويان از خوابگاه در ايام تابستان مشخص و به اطلاع دانشجويان رسانده شود تا از ايجاد انتظار غيرمتعارف کاسته شود.

6- با توجه به برگزاري امتحانات، معاونان دانشجويي و ساير مسئولان مربوطه حداکثر تلاش را براي خدمات به دانشجويان و جلوگيري از مشکلات احتمالي و رفع استرس‌هاي ايام امتحانات مبذول نمايند.

7- مسائل کيفيت غذاي دانشجويان و خوابگاه‌هاي روزانه مورد بررسي قرار گيرد.


 شرايط پذيرش دانشجوي ارشد در دوره نيمه‌حضوري 

 شرايط و ضوابط پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد در رشته‌هاي مختلف تحصيلي دوره‌هاي نيمه حضوري اعلام شد.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشجويان دوره نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي که از معافيت تحصيلي استفاده نمي‌کنند، مي‌توانند بدون انصراف از تحصيل در آزمون تحصيلات تکميلي ثبت‌نام و شرکت کنند.

البته در صورت موفقيت و قبل از ثبت‌نام در رشته قبولي جديد، بايد از رشته قبولي قبلي خود انصراف قطعي حاصل کنند.

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مجري دوره‌هاي نيمه حضوري به هيچ وجه امکان تأمين خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان را ندارند.

مقررات آموزشي دوره‌هاي نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در زمينه آموزش‌هاي نيمه حضوري، همانند مقررات آموزشي دانشگاه پيام‌نور است و تشکيل کلاس‌ها به صورت کلاس‌هاي رفع اشکال و حداکثر دو روز در هفته با نظر دانشگاه خواهد بود.

داوطلبان بايد به اين موضوع توجه داشته باشند که به فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي با رعايت ضوابط مربوط مدرک تحصيلي رسمي مورد تأييد وزارت علوم با ذکر کلمه « آموزش اين دوره به صورت نيمه حضوري است » اعطا مي‌شود.

همچنين، کسب حدنصاب نمره علمي لازم براي کليه پذيرفته‌شدگان الزامي است و از دانشجويان دور‌ه‌هاي نيمه حضوري براساس مقررات مربوط شهريه اخذ مي‌شود.

ميزان شهريه دوره‌هاي نيمه‌حضوري

شهريه دوره‌هاي نيمه حضوري براي کليه رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي وابسته به وزارت علوم براي ورودي‌هاي سال 1392 شامل دو قسمت شهريه ثابت و متغير بوده و ميزان شهريه ثابت و متغير براي هر نيمسال تحصيلي به ميزان 60 درصد شهريه‌هاي دوره نوبت دوم همان دانشگاه است.


 آغاز امتحانات پايان ترم پيام نور از امروز 

 معاون آموزشي دانشگاه پيام نور گفت: امتحانات پايان ترم دانشگاه پيام نور از امروز آغاز مي شود.

عليرضا دل افکار در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه امتحانات پايان ترم دانشگاه پيام نور از 31 ارديبهشت آغاز مي شود، گفت: امتحانات دانشگاه پيام نور از امروز در 500 مرکز آغاز مي شود و تا 22 خرداد ادامه دارد. وي با اشاره به امتحانات بدون کاغذ در دانشگاه پيام نور، اظهار داشت: به تمام مراکز اعلام شده در مقطع کارشناسي حداقل براي ظرفيت 20 نفره امتحانات بدون کاغذ برگزار شود، اما فعلاً امتحانات مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري به شيوه سابق برگزار مي شود.

معاون آموزشي دانشگاه پيام نور با بيان اينکه در هر روز 5 نوبت امتحاني برگزار مي شود، درباره شيوه دريافت نمره در امتحانات بدون کاغذ به مهر گفت: در صورتي که دانشجو تمايل داشته باشد مي تواند بعد از پايان امتحان بدون کاغذ، دکمه دريافت نمره را فشار دهد و نتيجه امتحانش را مشاهده کند.

دل افکار تاکيد کرد: در امتحانات بدون کاغذ سوالات يکسان است اما ترتيب چينش سوالات و حتي گزينه‌ها روي هر سيستمي و براي دانشجويان متفاوت است.


 اعلام نتايج قطعي جذب هيات علمي تا شهريور 

 رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام مرحله تکميل ظرفيت جذب اعضاي هيات علمي در 25 ارديبهشت ماه، گفت: نتايج قطعي جذب اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها تا شهريور ماه اعلام مي‌شود.

به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکترمحمدرضا مرداني با اعلام اين خبر، اظهارداشت: در اين مرحله 4175 نفر براي جذب در هيات علمي دانشگاه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 1450 نفر متقاضي اهداي بورسيه از سوي دانشگاه‌ها، 796 نفر با اولويت جذب دکتري، 1681 نفر متقاضي جذب در مقطع کارشناسي ارشد به عنوان نيروي پيماني و 248 نفر نيز متقاضي طرح سربازي در مقاطع دکتري و کارشناسي ارشد بوده‌اند.

وي افزود: از اين مرحله به بعد، دانشگاه‌ها بايد افراد واجد شرايط را دعوت به مصاحبه کنند و بعد از انجام اين مرحله مراحل جذب را پيش ببرند.

رييس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي در خصوص فراخوان جديد نيز، گفت: فراخوان جديد براساس مصوبه‌ شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شهريور ماه امسال اعلام مي‌شود.


 خبـر 

 دومين همايش گردشگري وطبيعت گردي ايران زمين ؛ تير92

محورهاي همايش:

-گردشگري و طبيعت گردي

-گردشگري و محيط زيست

-گردشگري شهري

-گردشگري روستايي

-گردشگري ومدل هاي اقليمي

-گردشگري وجغرافيا

-گردشگري واکوسيستم هاي آبي وتالابي

-گردشگري درمناظق حفاظت شده، پارک هاي ملي وجنگلي

-گردشگري در سواحل

-استراتژيهاي هدفمند کردن مديريت گردشگري

-گردشگري مذهبي

-گردشگري فرهنگي

-گردشگري وموزه ها

-گردشگري وژئوتوريسم

-گردشگري الکترونيک

-گردشگري و اقتصاد

-گردشگري و امنيت

-گردشگري و توسعه پايدار

-گردشگري و جهاني شدن

-گردشگري و زنان

-گردشگري و معماري

-گردشگري روستايي عشايري

-تغييرات آب و هوايي و گردشگري

-نقش صنعت در اداره ي رشد حمل و نقل و گردشگري

-آموزش و تورگرداني گردشگري

-گردشگري وموسيقي هاي محلي

-گردشگري ادبي

-گردشگري ورزشي(کوهنوردي ،کويرنوردي، دوچرخه سواري توريستي، اسکي و... )

-و ساير ايده هاي نوين در زمينه گردشگري وطبيعت گردي...

برگزار كنندگان: شرکت هم انديشان محيط زيست فردا

مهلت ارسال چكيده مقالات: چکيده ومتن کامل مقاله باهم دريافت مي گردد

مهلت ارسال متن كامل مقالات: 27خرداد1392

تاريخ برگزاري همايش: 13تير1392

محل برگزاري: دانشکده شهيد مفتح همدان

منبع:www.iranconferences.ir

دومين همايش دانشجويي اکولوژي حفاظت؛ شهريور92

محورهاي همايش:

- اخلاق محيط زيستي

- روابط جوامع انساني با مناطق حفاظت شده

- معماري پايدار

- فوايد حفاظت از تنوع زيستي بر اشکال حفاظت در گذشته

- اهداف نوين حفاظت در مناطق حفاظت شده

- معيارهاي انتخاب مناطق حفاظت شده

- ارزيابي ثمر بخشي حفاظت در شبکه مناطق حفاظت شده در ايران

- نقش اکوتوريسم در حفاظت زيستگاه ها و حيات وحش

برگزار كنندگان: وزارت علوم

معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه شهيد بهشتي

دانشکده علوم زيستي دانشگاه شهيد بهشتي

انجمن علمي زيست شناسي

مهلت ارسال چكيده مقالات: چکيده مبسوط تا 31 خرداد 92

مهلت ارسال متن كامل مقالات: 31 تير 1392

تاريخ برگزاري همايش: 14 شهريور 1392

سايت همايش: www.snscce.ir

محل برگزاري: تهران، اوين، دانشگاه شهيد بهشتي، تالار همايش‌هاي
بين المللي ابوريحان

ايميل: snscce@yahoo.com

منبع: www.iranconferences.i

دانشگاه آزاد خميني‌شهر مرکز واحد جامع مي‌شود

اصفهان - راعي

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني‌شهر گفت: دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر شرايط تبديل شدن به دانشگاه جامع منطقه 4 کشوري را دارد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهران مجلسي در نشست خبري خود که به مناسبت 27 ارديبهشت سالروز تاسيس دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر با هديه يک‌ميليون توماني امام خميني (ره) تاسيس شد و امروز اين دانشگاه يکي از معتبرترين دانشگاه‌هاي کشور است.وي با بيان اينکه 400 واحد دانشگاهي در سراسر کشور داريم، افزود: به دليل گستردگي دانشگاه‌ها را در کشور به 20 منطقه تقسيم کردند که هر منطقه يک يا دو استان را زير پوشش دارد.

وي با اشاره به اينکه سه واحد جامع در منطقه 4 دانشگاه‌هاي آزاد کشور داريم،ادامه داد: هفت واحد بزرگ دانشگاهي نيز در اين زمينه داريم که دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر يکي از آنها است. وي با بيان اينکه يک هزار و 760 امتياز براي دانشگاه آزاد خميني‌شهر منظور شده است، ادامه داد: در آينده اين دانشگاه را به واحد جامع در منطقه 4 تبديل مي‌کنيم. رئيس دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر با بيان اينکه سه دانشکده مصوب مکانيک و عمران، فني و مهندسي و علوم انساني دارد، گفت: چارت سازماني اين دانشگاه به تصويب رسيده است.

وي با بيان اينکه در صورت داشتن شرايط، دانشکده عمران به صورت مستقل محسوب مي‌شود، ادامه داد: در حوزه آموزش بيش از 45 رشته مصوب و 12 رشته کارشناسي ارشد دارد که تعداد رشته‌هاي تحصيلي، تحصيلات تکميلي و دکتراي تخصصي به ويژه در رشته مکانيک و برق وجود دارد. رئيس دانشگاه آزاد واحد خميني‌شهر يکي از ويژگي‌هاي اين مرکز دانشگاهي را بومي بودن دانشجويان دختر و وجود 400 دانشجوي پسر خوابگاهي عنوان کرد.وي با اشاره به افق 1404 برنامه‌‌ريزي شده اين دانشگاه ‌گفت: در برنامه پنج ساله اين دانشگاه رشته‌هاي جديد مورد نياز اضافه مي‌شود. وي پنج رشته جديد هوا فضا، ICT و سه گرايش جديد کارشناسي ارشد در رشته برق و قدرت را از جمله اين رشته‌ها برشمرد.

مجلسي در مورد بودجه اين دانشگاه افزود: بودجه اين دانشگاه پنج درصد بوده که امسال به شش درصد افزايش يافته است و تا کنون 100 درصد اين بودجه سال گذشته جذب شده است. وي همچنين از تعامل با مجتمع فولاد مبارکه و نيز ذوب آهن اصفهان و نيروگاه شهيد محمد منتظري خبر داد.وي با اشاره به اينکه 25 سال از عمر اين دانشگاه مي‌گذرد، گفت: اين دانشگاه قابل رقابت با دانشگاه‌هاي دولتي بوده چنانکه چندين اختراع از جمله ربات پرنده قايق، بدون سرنشين ساخته شده که توانسته است در بين دانشگاه‌هاي آزاد و دولتي رتبه دوم را کسب کند.

آغاز مصاحبه دکتري دانشگاه آزاد از پنجشنبه

فرايند مصاحبه دکتري 92 دانشگاه آزاد اسلامي از پايان هفته جاري آغاز مي شود. به گزارش خبرنگار مهر، فرايند مصاحبه دکتري سال 92 دانشگاه آزاد اسلامي از 2 خرداد در مراکز و واحدهاي اين دانشگاه آغاز مي شود.بر اين اساس، اطلاعيه مرکز آزمون در خصوص مدارک مورد نياز، اسامي رشته‌ها و مکان مصاحبه چهارشنبه در سامانه www.azmoon.net منتشر مي‌شود.

به گفته برخي مسئولان مرکز آزمون، مصاحبه دکتري از پايان هفته جاري به تدريج شروع شده و تا روزهاي پس از انتخابات رياست جمهوري ادامه خواهد داشت.روند مصاحبه هاي دکتري دانشگاه آزاد به علت در پيش داشتن انتخابات رياست جمهوري، قطع نخواهد شد. نتايج آزمون دکتري هفته گذشته اعلام شد.

مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج

به عنوان عضو هيأت رئيسه شوراي هماهنگي روابط عموميهاي استان البرز انتخاب شد

کرج - خاکپور

انتخابات هيئت رئيسه روابط عموميهاي دستگاههاي اجرائي استان البرز با حضور مدير کل روابط عمومي و اطلاع‌رساني استانداري و با مشارکت کل?ه مسئو?ن روابط عموم? ادارات و سازمان‌هاي دولت? استان برگزار شد و هوشنگ‌نظري مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج به عنوان عضو هيأت رئيسه شوراي هماهنگي روابط‌عمومي‌هاي استان البرز انتخاب شد. گفتني است اين اعضايمنتخب براي دو سال فعال?ت معرف? شدند که احکام ايشان توسط استاندار البرز صادر مي‌شود.

در ا?ن جلسه باحضور ب?ش از 101 نفر از مسئو?ن و کارشناسان روابط عموم? دستگا‌ه‌هاي اجرا?? استان راي گ?ري به منظور انتخاب اعضاي هيات رئ?سه شوراي هماهنگي روابط عموم?هاي استان به انجام رس?د که در پا?ان عليرضا پيغمبر دوست از روابط عمومي شهرداري کرج، فريد نجف نيا از اداره کل دادگستري استان، هوشنگ نظري از دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج، فاطمه تيره گل از اداره کل پزشکي قانوني استان، علي منصور زارع از فرمانداري شهرستان ساوجبلاغ، حميد رضا رضايي از اداره کل ورزش و جوانان، داود اسدي از اداره کل کتابخانه هاي استان، با کسب اکثر?ت آرا و به ترت?ب به عنوان اعضاي اصل? انتخاب شدند.

همچنين براساس آراي شمارش شده در ا?ن جلسه زيبا قديري از اداره کل امور اقتصادي و دارايي استان، حميد قبادي از اداره کل زندانهاي استان البرز و عليرضا لرستاني از شرکت آب و فاضلاب استان به عنوان اعضاي عل? البدل انتخاب شدند.گفتني است با راي اعضاي حاضر در جلسه اسماعيل کردلو از روابط عموم? شهرداري مشکين دشت به سمت بازرس انتخاب شد.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت صدوپنجاه‌وپنج

... به هر حال احداث مدرسه دارالفنون تغييرات عمده اي در نحوه تعليم و تربيت به وجود آورد.

ناظم الاسلام كرماني معتقد است كه اين باب تربيت ملت به ايجاد روزنامه و بناي مدرسه دارالفنون كه درواقع آنچه امروز داريم از آثار اين مدرسه است..."

انتشار روزنامه و گسترش اين قسم انتشارات و بالا بردن آگاهي سياسي فرهنگي مردم مشتاق را مي‌توان از نمودهاي بارز تاسيس مدرسه دارالفنون دانست.

به هر حال تا رسيدن به هدف اصلي آموزش و پرورش به شيوه علمي راهي دراز در پي بود. زيرا تاسيس هر موسسه‌اي در ابتدا با مشكلات خاص خود رو به رو است لذا تا جريان يافتن آموزش و پرورش به شيوه علمي نوين گذشت زمان لازم بود. حسين محبوبي اردكاني در اين باره چنين نظر مي دهد:

"موضوع ديگر اين كه اين مدارس وقتي مي توانست در پيشرفت فهم و ترقي افكار و رشد عامه مردم موثر واقع شود كه به دنبال آنها مدارس متوسطه و عالي منظم و صحيح هم باشد چه تحصيلاتي كه موجب ترقي فكر مي شود تحصيلات عاليه است كه با آزادي تحرير و تقرير و بحث و استدلال همراه باشد و دبستان پل اول رسيدن به اين هدف است.

نكته ديگر آن كه اين مدارس همه از اصول تعليم و تربيت علمي بي بهره بوده و معلمين آن حتي آنها كه در دارالفنون درس خوانده بودند از اصول تعليم و تربيت بر طبق موازين علمي چندان چيزي نمي دانستند و سالها گذشت تا اين مساله مهم و لازم در مدارس ايران وارد شد. اما به صورتي كه كافي و وافي به مقصود نبود."

تاسيس دارالفنون نقطه آغازيني در جهت تعليم و تربيت به شيوه نوين بود. برگرداندن كتابهاي اروپايي به زبان فارسي دوره اي از ترجمه كتب را به همراه داشت كه هر چند ناقص در رسيدن به علوم مختلف از طريق علمي دانش پژوهان را ياري مي كرد.

اكبرخان ‌لدوله از جمله مترجميني است كه در زمينه ترجمه كتب فرانسوي زبان به نگارش فارسي اقدامات درخوري انجام داد. "كتب ترجمه شده در اشاعه فرهنگ جديد اروپا در ايران تاثير فراوان داشت."

اما در زمينه تعليم و تربيت آن چه از اهميت برخوردار است آن است كه ناصرالدين شاه و ديگر درباريان در بدو امر خواهان آن بودند كه وابستگان نسبي و سببي خود را در راس قرار دهند.

براي نمونه ميرزا آقاخان نوري در انديشه آن بود كه يكي از بستگان خود را به رياست مدرسه انتخاب كند.

شاهنشاه نيز خواهان آن بود كه شاهزادگان و اشراف‌زادگان را در دارالفنون بگذارد.

ظاهرا درباريان ايراني هنوز درنيافته بودند كه استعدادهاي واقعي به صورت انتصاب داشتن به طبقه يا قشر خاصي در انحصار گروهي محدود نيست.

ولي واقعيت جامعه ايراني آن روزگار اين گونه ورق خورده بود كه تغييرات از بالا بايستي وارد شود. اگر علاقه به تحصيلي وجود داشت حتي اول بر دوش فرزندان خوانين، شاهزادگان و اعيان بود و توده مردم به هيچ گرفته مي‌شدند.

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته