جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/02/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4433


مهمانان آفريقايي وارد گيلان شدند


برنامه‌ جامع توسعه‌ معادن شهرستان سمنان تدوين مي‌شود


کمبود زيرساخت براي اوقات فراغت دانشجويان


برپايي نمايشگاه اطلاع‌رساني اوقات فراغت در اردبيل


130 هزار ليتر مواد سوختي قاچاق در بهارستان کشف شد


ايران زمين


در استان


خبر


 مهمانان آفريقايي وارد گيلان شدند 

 
پرستوها؛ مهمانان قاره آفريقا به گيلان رسيده‌اند و تا مهرماه در اين استان مي‌مانند.

محمد بشرا، محقق و پژوهشگر گيلاني در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه گيلان با اشاره به اينکه پرستو نمادي از خير و برکت در بين مردم گيلان است و در فرهنگ کشورمان از آن به عنوان پيام‌آور نوروز نام برده مي‌شود، اظهار کرد: مردم گيلان باور دارند اگر اين پرنده براي چند سال متوالي در يک خانه آشيانه بسازد صاحب آن خانه به مکه مي‌رود، به همين دليل در گويش گيلکي به پرستو "حاج حاجي" هم گفته مي‌شود.

رضا صمدي شهروند 75 ساله گيلاني در خصوص ضرب‌المثل‌هاي گيلانيان در مورد پرستوها به "حاجي حاجي را کجا ديد در مکه" و اينکه " فلاني از پرستو کرايه خانه مي‌گيرد" اشاره کرد و گفت: ما باور داريم زماني که پرستوها از اين جا مي‌روند اگر کهنسال باشند مي‌ميرند و بچه‌هاي خود را به اين جا مي‌فرستند، از همه مردم استان مي‌خواهم تا ميزبان خوبي براي پرستوها باشند.

عباس عاشوري، کارشناس ارشد پرندگان گيلان نيز با بيان اينکه پرستوها آشيانه‌هايشان را از کاه و گل مي‌سازند و معمولا 4 تا 6 تخم مي‌گذارند، اظهار کرد: همچنين 74 گونه پرستو در جهان وجود دارد که 7 گونه آن در ايران و 4 گونه آن در گيلان مشاهده مي‌شود.

وي افزود: پرستوها 166 کيلومتر در ساعت پرواز مي‌کنند و از اين لحاظ در بين پرندگان رکورد دار هستند.

امير عبدوس، مديرکل محيط زيست استان گيلان هم گفت: عادت عجيب پرستوها، سُر خوردن بر روي هوا در هنگام پرواز است که انرژي بسيار کمي را در هنگام پريدن از آن‌ها مي‌گيرد و پرستوها در تمام مسير 10 هزار کيلومتري مهاجرت از اين راهبرد براي ذخيره انرژي استفاده مي‌کنند.

وي گفت: مهمترين کارکرد مهاجرت پرستوها براي جوامع انساني تعديل جمعيت حشرات به واسطه تغذيه پرحجم اين گونه‌هاي بي‌نظير است.

ريشه اصلي مهاجرت پرستوها به عرض‌هاي شمالي‌تر زمين در فصل بهار، بدست آوردن ساده‌تر غذا و دستيابي به درجه حرارتي دلخواه براي جوجه‌آوري است.

آشيانه‌سازي پرستوها از خصوصيات منحصر بفرد اين گونه‌هاست و بازگشت مجدد هر يک از پرستوها به آشيانه‌اي که سال قبل از آن استفاده کرده‌اند، از عجايب نامکشوف خلقت است.

اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان ضمن تقدير از مردم گيلان که همواره با احترام به فرايند مهاجرت پرستوها نگاه کرده و گاه آن را متبرک شمرده‌اند، از حوزه عمومي جامعه تقاضا كرد تا با مهرباني که همواره از رافت گيلانيان سراغ داريم با اين پديده عظيم و زيباي طبيعي مواجه شوند.


 برنامه‌ جامع توسعه‌ معادن شهرستان سمنان تدوين مي‌شود 

 فرماندار شهرستان سمنان با اشاره به وجود معادن متنوع و متعدد در آيين شهرستان، گفت: برنامه‌ي جامع توسعه‌ي معادن شهرستان سمنان تدوين مي‌شود.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه‌ي سمنان، «حسن سعدالدين» در سومين جلسه‌ي بررسي مسائل و مشکلات معادن شهرستان سمنان که با حضور فرماندار، نماينده‌ي صنعت معدن تجارت استان و اعضاي کارگروه شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه در فرمانداري سمنان برگزار شد، گفت: معدن، بخش مهمي است که تاکنون در کشور کمتر به آن توجه شده است.

وي صادرات خام مواد معدني را بدترين شيوه‌ي صادرات دانست و گفت: بايد بکوشيم با فرآوري مواد معدني ضمن افزايش ارزش افزوده و حضور در بازارهاي منطقه‌اي و بين‌المللي با ايجاد اشتغال‌هاي پايدار در تحقق «حماسه‌ي اقتصادي» گام برداريم.فرماندار سمنان با اشاره به تعيين اولويت‌هاي حوزه‌ي معادن شهرستان، توجه دولت به اين مقوله را در دور چهارم سفر دولت به استان سمنان و تخصيص 2500 ميليارد ريال اعتبار به معادن استان را فرصتي براي تدوين برنامه‌ي جامع توسعه‌ي معادن شهرستان دانست و گفت: فرمانداري سمنان بستر لازم را براي حضور سرمايه‌گذاران بخش معدن فراهم مي‌کند.

وي تحول اساسي در بخش معدن را در شرايط کنوني، عامل رونق اقصادي و ايجاد اشتغال‌هاي جديد برشمرد و افزود: فعال‌سازي معادن متروکه و کمک به راه‌اندازي معادن جديد و برطرف کردن مشکلات پيش‌روي معدن‌داران از مهم‌ترين اهداف اين کارگروه است.به گزارش ايسنا،«احمدي»، معاون سازمان صنعت معدت تجارت استان سمنان نيز در اين جلسه تبديل منابع خدادادي در معادن به مواد فرآوري شده را عامل افزايش درآمدهاي ملي و ارزش افزوده دانست و تصريح کرد: سياستگذاري، نظارت و اولويت‌بندي مباحث معدن در اين زمينه از وظايف اين کارگروه است.


 کمبود زيرساخت براي اوقات فراغت دانشجويان 

 دماوند - ايرج صادقعلي

شهردار دماوند اظهار داشت: در اين شهر سند چشم انداز توسعه وجود ندارد و تا زماني که اين سند تهيه نشود به نقطه مطلوبي نخواهيم رسيد.مرتضي همتي در گفتگو با خبرنگارآ فرينش، نبود اين سند را يک ضعف اساسي در اين شهر اعلام کرد و افزود: بدون سند چشم انداز توسعه، افقي پيش روي شهر وجود ندارد.

کمبود زيرساخت براي اوقات فراغت دانشجويان

وي تصريح کرد: دماوند با وجود آن که قطبي دانشگاهي است به دليل نبود برنامه ريزيهاي اوليه، زيرساختهاي لازم را حتي براي اوقات فراغت دانشجويان در زمان بيکاري ندارد. همتي تهيه طرح، قبل از اجراي امور شهري را مبحثي در دستور کار اين نهاد دانست و ادامه داد: با اين اقدام هزينه‌هاي جاري به صورت اعتباري و زماني به طور چشمگيري کاهش مي‌يابد.

آمادگي براي ساخت پارکينگ عمومي

وي آمادگي لازم از سوي شهرداري دماوند براي مشارکت مالي با بخش خصوصي تا سقف 10 ميليارد ريال در راستاي ساخت و توسعه فضاي پارکينگ عمومي در اين شهر را سياستي تشويقي خواند و عنوان داشت: دماوند به دليل گسترش طولي - جمعيتي با مشکل کمبود اراضي براي احداث پارکينگ عمومي مواجه است.اين مدير شهري از وجود دو قطعه زمين در "گيلاوند" براي احداث اين پارکينگ خبر داد و گفت: يکي از اين اراضي براي احداث مناسب نبوده و مالک ديگري حاضر به فروش و يا مشارکت نيست.به گفته وي اگر سرمايه بخش خصوصي جذب احداث پارکينگ عمومي نشود، دو طرح قابل اجراي ياد شده به شوراي اسلامي فرستاده مي‌شود و با تأييد اين مجموعه اين پارکينگها به صورت طبقاتي و پيش ساخته در دماوند و گيلاوند احداث مي‌شود.


 برپايي نمايشگاه اطلاع‌رساني اوقات فراغت در اردبيل 

اردبيل – مهدي حسين نژاد

مديرکل ورزش و جوانان اردبيل از برگزاري دومين نمايشگاه اطلاع‌رساني اوقات فراغت در استان و در آستانه تابستان خبر داد. احد پازاج در نخستين جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان در سال 92 اظهار کرد: افتتاحيه ستاد غني‌سازي اوقات فراغت در آغازين روزهاي تير‌ماه برگزار خواهد شد که البته در نخستين روز تابستان با همکاري و هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي مختلف نمايشگاه اطلاع‌رساني اوقات فراغت براي دومين سال متوالي در نگارخانه خطايي اردبيل برپا خواهد شد.

وي با اشاره به کميته‌بندي‌هاي تخصصي امور جوانان و فعال شدن سه کميته پيگيري، اقتصادي اجتماعي و فرهنگي تربيتي در حوزه جوانان اضافه کرد: اهداف اين کميته‌ها افزايش کارايي و اثر‌بخشي، شناخت و بهره‌مندي هر چه بيشتر از ظرفيت دستگاه‌هاي اجرايي و افزايش مشارکت دستگاه‌ها است.

مديرکل ورزش و جوانان استان اردبيل افزود: سال گذشته در مجموع چهار جلسه استاني و پنج جلسه شهرستاني را با عنوان ساماندهي امور جوانان برگزار کرديم و سعي بر اين شد تا از فرصت همراهي دستگاه‌ها استفاده کرده تا در 9 محور برنامه‌هاي اوقات فراغت را اجرايي کنيم.

پازاج اين محورها را برنامه‌هاي ورزشي، گردشگري، مهارت‌آموزي، کتابخواني و مطالعه، فرهنگي، هنري، اوقات فراغت،‌ فضاي مجازي رسانه‌اي، اردوهاي جهادي و معرفي اختراعات و ابتکارات جوانان اعلام کرد.

اين مسئول تاکيد کرد: در همه اين محورها در نمايشگاه اطلاع‌رساني اوقات فراغت که سال گذشته در مدرسه مدرس برگزار شد شاهد حضور جوانان و مشارکت بالاي آنها بوديم.

مديرکل ورزش و جوانان استان اردبيل يادآور شد: امسال دومين نمايشگاه اطلاع‌رساني منظم‌تر و با برنامه‌ريزي دقيق‌تر برگزار خواهد شد و سعي داريم براي خانواده‌ها و خود نوجوانان و جوانان برنامه‌هاي اجرايي مختلفي را که توسط دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است معرفي کرده و با گذاشتن عناوين اين برنامه‌ها در پورتال اوقات فراغت آنها را از زمان و نحوه اجراي برنامه‌ها آگاه کنيم.


 130 هزار ليتر مواد سوختي قاچاق در بهارستان کشف شد 

 بهارستان – خبرنگار آفرينش

فرمانده انتظامي بهارستان از کشف 130 هزار ليتر مواد سوختي قاچاق در يکي از روستاهاي اين شهرستان خبر داد.

سرهنگ داود عبدالمالکي در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: عوامل پليس امنيت و اطلاعات نيروي انتظامي بهارستان با بررسيهاي دقيق اطلاعاتي موفق شدند از يک شرکت ساختماني 130 هزار ليتر مواد سوختي به ارزش بيش از 500 ميليون ريال کشف و ضبط کنند.

اين مسئول افزود: اين مواد سوختي که در شرکت ساختماني واقع در روستا و به صورت حرفه اي دپو شده بود با هوشياري عوامل پليس امنيت و اطلاعات بهارستان کشف شد و دو نفر دستگير شدند.

کشف 13 کيلو انواع مواد مخدر

سرهنگ عبدالمالکي در ادامه از کشف 13 کيلو انواع مواد مخدر صنعتي و سنتي خبر داد و گفت: از ابتداي سال، عوامل پليس مبارزه با مواد مخدر شهرستان در راستاي برخورد با سوداگران مرگ موفق به کشف 13 کيلو انواع مواد مخدر صنعتي و سنتي شدند که در اين راستا تعدادي به عنوان توزيع کننده مواد دستگير و همگي پس از طي مراحل قانوني روانه زندان شدند.

وي از برخورد قاطع عوامل انتظامي با کساني که اقدام به کيف‌قاپي و سلب آسايش شهروندان را به طرقي مختلف فراهم مي‌سازند، خبر داد و اظهار داشت: شهروندان مطمئن باشند که عوامل سخت کوش نيروي انتظامي بهارستان به صورت شبانه‌روزي درصدد تامين امنيت شهروندان است که در اين خصوص نيز تعدادي کيف قاپ حرفه‌اي دستگير شدند و به چند فقره کيف قاپي اعتراف کردند


 ايران زمين 

 تا چهارم خردادماه؛ محدوديت تردد در بخشي از بزرگراه بندرعباس- سيرجان ادامه دارد

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

مديرراهداري اداره كل راه و شهرسازي هرمزگان از تداوم انسداد باند برگشت بخشي از بزرگراه بندرعباس- سيرجان تا چهارم خردادماه خبر داد.مهندس عباس شرفي افزود: انسداد باند برگشت بزرگراه بندرعباس سيرجان حد فاصل كيلومتر 120 تا 125 تونلهاي دوقلو حاجي آباد به دليل ريزش كوه تا تاريخ 4 خردادماه ادامه دارد. مديرراهداري اداره كل راه و شهرسازي هرمزگان خاطرنشان كرد: بر همين اساس عبور و مرور از طريق باند رفت به صورت دوطرفه انجام مي‌شود.شرفي به رانندگان توصيه كرد: ضمن رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي با ماموران پليس راه و راهداران در اين محور همكاري كنند.

شناسنامه زير آوار مانده آسيب‌ديدگان بشاگرد آني صادر مي‌شود

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

مشاور استاندار و مديرکل ثبت احوال استان هرمزگان گفت: شناسنامه زير آوار مانده آسيب‌ديدگان بشاگرد آني صادر مي‌شود.

مهدي عسکري زاده از صدور آني شناسنامه زيرآوار مانده آسيب ديدگان زلزله بشاگرد خبر داد و اظهار داشت: مرکز ثبت احوال در شهر گوهران شهرستان بشاگرد به سامانه متصل است و به صورت آني شناسنامه زيرآوارمانده مراجعه‌کنندگان آسيب‌ديده را صادر مي‌کند. مشاور استاندار و مديرکل ثبت احوال استان هرمزگان بيان کرد: افرادي که شناسنامه و کارت شناسايي ملي آنها زير آوار مانده مي‌توانند با مراجعه به مرکز ثبت احوال در گوهران نسبت به دريافت شناسنامه آني اقدام کنند. وي افزود: در حال حاضر مردم به صورت روزانه براي دريافت شناسنامه و انجام اقدامات لازم براي دريافت کارت شناسايي ملي به اين مرکز مراجعه مي‌کنند.

مدير روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان:

روابط عمومي بايد مغز متفکر سازمان باشد

اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان گفت: روابط عمومي ها نبايد به بازوهاي مديريت تبديل شوند بلکه بايد مغز متفکر و نيروي محرکه سازمان ها باشند که اين موضوع بيانگر جايگاه واقعي و ويژه روابط عمومي ها نسبت به ساير واحدهاي سازمان است . مهندس ناهيد غلامحسين به مناسبت روز روابط عمومي افزود: روابط عمومي گفتمان بين سازمان و مخاطبان با هدف رسيدن به تفاهم با استفاده از فنون و ابزارهاي ارتباطي نوشتاري، ديداري و شنيداري است. وي ادامه داد:مديران شرکتها و سازمانها نبايد روابط عمومي را به عنوان يک کارپرداز کارهاي عمومي و تشريفاتي براي سازمان تلقي کنند بلکه بايد در جايگاه مشاوران توانمند از تجربيات و دانش آنها بهره ببرند.

خانم غلامحسين در خصوص نحوه تعامل روابط عمومي با رسانه‌ها اظهار داشت: امروزه روابط عمومي نمي تواند بدون استفاده اصولي از رسانه ها از جمله راديو، تلويزيون و مطبوعات وظايف خود را انجام دهد زيرا هدايت افکار عمومي بدون استفاده از رسانه ها امري بسيار مشکل و در دنياي امروز مي توان گفت محال است.

وي اضافه کرد: يک روابط عمومي فعال علاوه بر اينکه موضوع " ارتباط با رسانه" را يکي از بهترين و مطمئن ترين کانالهاي ارتباطي مي‌داند با احترام به جايگاه حرفه اي اصحاب رسانه به عنوان اصلي مهم در ارتباطات برون سازماني معتقد است ارتباط با رسانه‌ها براساس نياز متقابل روابط عمومي ها و رسانه ها به همديگر شکل مي گيرد.

مدير روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان در ادامه گزارشي از فعاليت هاي شاخص روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان در سال گذشته اظهار داشت : از جمله برنامه‌هايي که در سال 91 توسط مجموعه روابط عمومي انجام شده مي‌توان به تهيه اخبار متعدد، چاپ و توزيع پنج عنوان کتابچه با موضوعات مختلف، برگزاري کنفرانس خبري مدير عامل با اصحاب رسانه، برگزاري چندين مورد مصاحبه اصحاب رسانه با مدير عامل ، معاونت برنامه‌ريزي و تحقيقات، معاونت طرحهاي توسعه برق و ... برگزاري جشن تجليل از بازنشستگان و گراميداشت روز زن، برگزاري نمايشگاه کتاب و نرم افزار، حضور فعال در نمايشگاه دهه فجر، برگزاري نماز وحدت، مشارکت فعال در برگزاري پنجمين کنفرانس نيروگاههاي برق، برگزاري نمايشگاه عکس صنعت برق، برگزاري مراسم افتتاح طرحها و پروژه‌هاي برق، تهيه و توليد کليپ، تيزر، فيلم مستند و نظرسنجي از واحدهاي شرکت در خصوص برنامه‌ها و انتظاراتشان از روابط عمومي اشاره کرد.

اهداف و چشم اندازها

خانم غلامحسين درخصوص اهداف و چشم انداز روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان در پنج سال آينده گفت: روابط عمومي اين شرکت در نظر دارد در افق چشم‌انداز پنج ساله به تلاش در جهت ارتقاء سطح دانش و آگاهي کارکنان همسو با شاخص هاي اختصاصي تعيين شده ايجاد انگيزه، نشاط و خلاقيت در ميان فعالان عرصه روابط عمومي و ارتباطات، ارائه نظرات کارشناسي و مشورتي به مديران ارشد شرکت در خصوص روند فعاليتها و عملکرد شغلي از منظر ارتباطي با پرسنل شرکت و مردم دست يايد.

وي اضافه کرد: همچنين تلاش در جهت ارتقاء سطح بهره وري به روز نگاهداشتن دانش حرفه اي کارکنان روابط عمومي نسبت به تحولات و رويدادهاي مرتبط و موثر بر شرکت، تلاش در جهت يافته هاي جديد و کمک به توسعه مهارتهاي ارتباطي و ادراکي مديران و کارکنان، فراهم آوردن تسهيلات براي مطالعه، تحقيق و پژوهشهاي کاربردي و تلاش در جهت ايجاد همگرايي، يکدلي و تفاهم هر چه بيشتر ميان کارکنان و مديران از ديگر اصول روابط عمومي در چشم انداز پنج سال آينده است.

بهبود ترافيک شهر اصفهان با بهره‌برداري از دهها پروژه ترافيکي در هفته جاري

اصفهان - راعي

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري اصفهان از بهره‌برداري دهها پروژه ترافيکي با هزينه‌اي بالغ بر 150 ميليارد تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، مصطفي نوريان در نشست مطبوعاتي خود با اصحاب رسانه با اعلام اين مطلب اظهار داشت: سه شنبه هفته جاري پروژه‌هايي همچون توسعه و ساماندهي سيستمهاي حمل و نقل عمومي نظير راه اندازي خطوط پرسرعتB.R.T، هوشمندسازي سيستم هاي حمل و نقل عمومي نظير بكارگيري از سيستم هوشمند مديريت ناوبري اتوبوسراني AVL ، توسعه سامانه نظارت تصويري و هوشمندسازي تقاطعهاي شهري با احداث مجهزترين مركز مديريت و كنترل ترافيك كشور، گسترش پايانه‌هاي درون شهري و توسعه جايگاههاي سوخت CNGو راه اندازي و مكانيزاسيون ايستگاههاي دوچرخه شهر با هدف كاهش آلاينده‌ها به بهره‌برداري مي‌رسد.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري اصفهان اذعان داشت: تنها با دستيابي به الگوي حمل و نقل پايدار در شهر مي توان به چشم انداز شهر سالم، آرام، داراي حمل و نقل سريع، ايمن و کارآمد براي عموم شهروندان دست يافت لذا براي دستيابي به سيستم حمل و نقل پايدار تحقق يک مديريت جامع و همسو و استفاده از تکنولوژي روز امري مهم و ضروري مي‌باشد.

نوريان از بهره‌برداري از مرکز مديريت و کنترل ترافيک سخن گفت و ادامه داد: اين مرکز يکي از بزرگترين و مجهزترين مراکز کنترل ترافيک کشور مي‌باشد.

وي افزود: اولين مركز نظارت و كنترل ترافيك اصفهان 20 سال پيش تاسيس و با 13 تقاطع هوشمند و نصب 12 دوربين نظارت تصويري مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

نوريان تاکيد کرد: عمليات اجرايي ساختمان مركز كنترل ترافيك جديد از سال 89 در طبقه فوقاني ساختمان رسانه هاي شهرداري اصفهان در مساحتي بيش از 600 مترمربع آغاز شد.

وي عنوان کرد: اين مرکز يكي از مهمترين و به روزترين مراكز كنترل ترافيك كشور مي باشد که از به روزترين نرم افزارها، تجهيزات و امكانات مديريت كنترل ترافيك بهره‌مند گرديده است. نوريان اظهار داشت: اين مرکز با هزينه اي بالغ بر 4 ميليارد تومان در هفته جاري به بهره‌برداري مي‌رسد اين در حالي است که در اين مرکز 400 تقاطع به صورت هوشمند کنترل مي‌شوند.

وي با اشاره به مزيتهاي سامانه BRT اظهار داشت: سامانه BRT به دليل زمان كوتاه اجرا، قابليت جابجايي،‌ حجم عظيم مسافر، انعطاف‌پذيري با شرايط فيزيكي خيابانها، تكنولوژي ساده و صرفه‌جويي بالا در هزينه‌ها مي‌تواند به عنوان مناسب ترين و سازگارترين مدل حمل و نقلي براي شهر اصفهان ‌باشد.

نوريان گفت: با توجه به مطالعات انجام شده و پس از بررسي كليه كريدورهاي حمل و نقل عمومي فاز اول خط 1 BRT از مبدأ پل زندان به ميدان آزادي با توجه به شرايط زماني در سال 89 مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

وي اذعان داشت: استقبال بي نظير شهروندان و افزايش 12 درصدي مسافرين همچنين كسب رضايتمندي بالاي 85 درصدي استفاده كنندگان نظرسنجي هاي مرتبط با BRT ، مديران حمل و نقل و ترافيك شهرداري اصفهان را به تسريع در تكميل خط 1 BRT و اتمام مطالعات و تصويب 5 خط BRT در شوراي ترافيك استان مصمم نمود.


 در استان 

 هنرهاي هزار ساله در حال خاموشي

اردبيل – خبرگزاري مهر

وجود بيش از 30 رشته صنايع دستي در استان اردبيل ظرفيت ممتازي براي درآمدزايي و صادرات درون مرزي و برون مرزي فراهم کرده است، اما امروزه به دليل منسوخ شدن و فراموشي تدريجي بسياري از آنها، اين ظرفيت مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، صنايع دستي از جمله مهمترين ارکان جذب گردشگر و توسعه صنعت توريسم در جوامع است که به دليل ويژگي تعلق بومي و بازگويي بخشي از فرهنگ و توانمندي هاي يک منطقه اصالت و زيبايي منحصر به فردي مي‌يابد.

اردبيل به دليل موقعيت اقليمي و تاريخي و همچنين قدمت تمدن هفت هزار ساله برخوردار از تنوع در توليدات دستي است بطوريکه صنايع دستي مربوط به شماليترين شهر آن در نوع، طرح، و مواد اوليه متفاوت از جنوبيترين شهر آن است.

دامنه اين تغييرات موجب شده است اين منطقه به عنوان يکي از قطبهاي صنايع دستي کشور و مستعد توسعه گردشگري با بهره‌گيري از آن باشد.

با اين وجود بررسي فعاليت کنوني صنايع دستي بيانگر اين است که بي‌توجهي به توانمنديهاي هنرهاي توليدي دستان هنرمند موجب شده است بسياري از صنايع دستي اردبيل با حداقل توان فعاليت کرده و روبه فراموشي سپرده شود.

بطوريکه در برخي از رشته‌ها از جمله نمد مالي، مسگري و شال بافي تنها يک بازمانده از صنعتکاران اين حوزه فعال بوده و عمر هنرهاي ذکر شده روزهاي پاياني خود را شمارش مي‌کند.

اين در حالي است که توجه به توان اين توليدات مي تواند راهگشاي توسعه صادرات و جذب گردشگران به اين استان شده و به عنوان رکن مهم درآمدزايي پس از کشاورزي تبديل شود.

احياي صنايع دستي، احياي فرهنگ يک منطقه است

کارشناسان معتقدند يکي از دلايل منسوخ شدن هنرهاي دستي نبود برنامه مدون براي حفظ و احياي آن است.

يک کارشناس صنايع دستي اعتقاد دارد صنايع دستي بازگويي فرهنگ و پيشينه تاريخي و تعلقات عقيدتي مردمان يک جامعه است و از قالب يک شي تزئيني خارج مي‌شود.

رامين رستم پور اضافه کرد: به همين دليل احياي صنايع دستي تنها حمايت از صنعتکار نبوده و به منزله احياي بخشي از فرهنگ و داشته‌هاي يک جامعه است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر مطالعات نشان مي دهد صنايع دستي يکي از ابزارهاي مطالعه تاريخ و مستند سازي آن است، تصريح کرد: غفلت از پاسداشت اين حوزه به معني از دست دادن بخشهايي از تاريخ يک منطقه خواهد بود.

صنعت دست نيازمند توسعه کاربري است

با وجود اينکه صنايع دستي علاوه بر زيبايي ظاهري توانسته است ارتباط تنگاتنگي با زندگي مردم برقرار کند، از جمله مشکلات توسعه آن کاهش تمايل به استفاده از صنايع دستي در زندگي روزمره به مانند گذشته است.

محقق هنر نمدمالي در گفتگو با خبرنگار مهر تصريح کرد: قدمت چند هزار ساله هنر نمد که در کتيبه هاي تخت جمشيد به آن اشاره شده، موجب شده است اين محصول ارتباط تنگاتنگي با زندگي روزمره روستاييان و عشاير داشته باشد.


 خبر 

 نور‌پردازي پل تاريخي هفت چشمه اردبيل با شيوه‌هاي نوين

اردبيل – مهدي حسين نژاد

شهردار اردبيل گفت: نور‌پردازي پل تاريخي هفت چشمه اردبيل در حالي اجرايي مي‌شود که طرح جديد آن به مرحله نهايي رسيده است. صديف بدري در جلسه بررسي طرح‌هاي در دست اجراي فضاي سبز شهرداري اردبيل اظهار داشت: طرح جديد نور‌پردازي يددي گئوز کورپي بر روي رودخانه باليقلو چاي اردبيل نهايي شده و با استفاده از تجهيزات و شيوه‌هاي نوين اين نور‌پردازي اجرا خواهد شد.

وي با يادآوري اينکه شهرداري اردبيل برنامه‌هاي زيباسازي اماکن عمومي شهر را در دستور کار قرار داده است، خاطرنشان کرد: طرح نهايي نورپردازي پل تاريخي هفت چشمه اردبيل نيز در جلسه کميته فني بررسي طرح‌هاي معماري و شهرسازي شهرداري اردبيل مورد بحث و بررسي قرار گرفت و به تصويب رسيد و به زودي عمليات اجرايي آن آغاز خواهد شد.

شهردار اردبيل همچنين با تأکيد بر جديت شهرداري اردبيل در ادامه عمليات ساماندهي رودخانه باليقلو يادآور شد: فاز سوم عمليات ساماندهي اين رودخانه به طول 250 متر هم اکنون در مراحل نهايي اجرا قرار دارد و پيش‌بيني مي‌شود اين طرح تا دو ماه آينده به بهره‌برداري کامل برسد.

آموزش کارگران مشغول در زمينه نگهداري و توسعه فضاي سبز

معاون خدمات شهري شهرداري اردبيل نيز در اين جلسه اهميت توجه به بحث آموزش کارگران مشغول در زمينه نگهداري و توسعه فضاي سبز را خاطرنشان کرد و افزود: طبق برنامه‌ريزي‌هايي که در اين حوزه داريم نسبت به آموزش‌هاي عمومي و تخصصي کليه کارگران مشغول در زمينه نگهداري و توسعه فضاي سبز شهري اقدام خواهد شد.

کيومرث اوچي همچنين از تصميمات اتخاذ شده جهت برخورد شديد قانوني با خاطياني که به قطع غيرقانوني درختان و آسيب رساندن به درختان در سطح شهر اقدام مي‌کنند خبر داد و بيان داشت: براي مقابله با اين قبيل اقدامات و با همکاري مراجع قضايي در استان عوارض و جريمه‌هاي سنگين در نظر گرفته مي‌شود.

مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري اردبيل نيز در اين جلسه ضمن ارائه گزارشي از اقدامات انجام يافته در سال 92 و برنامه‌هاي در دست اجراي سازمان، از مديران مناطق شهرداري اردبيل خواست تا در کنار کارهاي عمراني و آسفالت معابر به امر توسعه و نگهداري از فضاي سبز شهري در حوزه مناطق تحت مديريت خود توجه بيشتري داشته باشند.

حسين رفيعي فضاي سبز موجود در شهر اردبيل را حدود 290 هکتار اعلام کرد و گفت: سرانه فضاي سبز شهر اردبيل در حال حاضر بيش از شش متر مربع مي‌باشد.

اين مسئول تصريح کرد: مقدار نهال کاشته شده در سطح شهر تاکنون 20 هزار اصله بوده و گل‌هاي فصلي نيز به تعداد بيش از 800 هزار بوته در مناطق مختلف شهر کاشته شده و از اول خرداد ماه نيز انواع مختلف گل‌هاي فصلي در سطح شهر کاشته خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته