جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4434

کاردار تهران:
تفاهم نامه " آميا" نياز به تصويب مجلس ايران ندارد


سرمقاله

ادعاي بي اساس آمانو:
ايران مشغول فعاليت هايي مرتبط با توليد مواد منفجره هسته اي است


رئيس پارلمان عراق مالکي را به شورش عليه قانون متهم کرد

رييس جمهور:
بايد نگاه ها را اصلاح کنيم تا روند ساختن کشور بيش از پيش سرعت يابد


وزارت اطلاعات:شناسايي و ضربه به دو تيم تروريستي ورود سلاح به کشور


گردباد اوکلاهماي آمريكا بيش از 90 کشته بر جاي گذاشت


اسامي سران بحران را فاش مي‌کنم


دموکراسي درمصرقابل قبول نيست


نقش حزب الله نگران کننده است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


 کاردار تهران:
 تفاهم نامه " آميا" نياز به تصويب مجلس ايران ندارد 

 
کاردار ايران در بوينوس آيرس اعلام کرد که تفاهم نامه ايران و آرژانتين به منظور تشکيل کميته تحقيق براي بررسي واقعه انفجار تروريستي 1994 در مرکز يهوديان در شهر بوينوس آيرس(آميا) به تصويب هيات دولت ايران رسيده است.به گزارش عصر ايران " علي پاکدامان " کاردار ايران در آرژانتين به خبرگزاري فرانسه گفت که هيات دولت اين تفاهم نامه را بدون ارسال به مجلس روز يکشنبه در نشست خود به تصويب رسانده است.

اين ديپلمات ايراني در ادامه گفته است طبق تفاهم نامه نيازي به ارجاع آن به تصويب در مجلس نيست و در تفاهم نامه نوشته به تصويب نهادهاي متناسب برسد.

وي افزود :" خانم کرچنر (رييس جمهور آرژانتين) اين تفاهم نامه را به تصويب پارلمان رساند چون احساس مي کرد بار سياسي آن را نبايد قوه مجريه آرژانتين به تنهايي تحمل کند ، اما براي ما در ايران با امضا، اين تفاهم نامه بر اساس بند 6 متن آن، حالت اجرايي گرفته است."

ايران و آرژانتين در 27 ژانويه سال جاري ميلادي(بهمن ماه سال گذشته ) توافق کردند تا با تشکيل يک کميته حقيقت ياب واقعه انفجار تروريستي آميا در سال 1994 را مورد بررسي قرار دهند. در اين واقعه 85 نفر کشته و صدها نفر زخمي شدند.

ايران و آرژانتين توافق کرده اند که اين کميته از اعضاي هيچ از يک از دو کشور نباشد ، اما بنا به ادعاي طرف آرژانتيني دولت ايران در اين تفاهم نامه ، موافقت اوليه خود را براي سفرقضاتي از آرژانتين به تهران و بازجويي از متهمان ايراني اين پرونده اعلام کرده است.

نام هشت مقام فعلي و سابق ايران در ليست متهمان پرونده آميا وجود دارد.گفتني است پارلمان آرژانتين يک ماه پس از امضاي اين تفام نامه بين وزراي خارجه ايران و آرژانتين ، آن را به تصويب رسانده است، با اين حال اين تفاهم نامه هنوز براي تصويب به مجلس ايران ارايه نشده است.

امضاي اين تفاهم نامه و موافقت دو طرف با تشکيل کميته حقيقت ياب با جنجال هايي در داخل ايران و آرژانتين مواجه بوده است و در حالي که لابي اسراييلي در آرژانتين اين تفاهم نامه را به باد انتقاد گرفته است، در داخل ايران نيز مساله موافقت احتمالي دولت با بازجويي قضات آرژانتيني از متهمان ايراني اين پرونده مساله اي جنجال ساز شده است.

در اسفند گذشته رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ايران با بيان اين که بررسي تفاهم‌نامه ايران و آرژانيتن درباره پرونده آميا در اين کميسيون آغاز شده، گفت: مقرر شد تا بررسي‌هاي دقيق‌تري درباره اين موضوع انجام شود.


 سرمقاله 

 چالشهاي همسرگزيني هاي نوين

علي رمضاني

در چند دهه گذشته و بويژه در يك دهه اخير ساختارها و كاركردهاي همسريابي در بسياري از كشورها و همچنين ايران رنگ ديگري به خود گرفته است.

در اين حال كشوري همچون كشور ما كه جامعه اي در حال گذار دارد عملا اين كاركردها در كنار اهميت يافتن نقش ارتباطات نوين داراي ابعادي ديگري هم شده است.

به اين معنا كه كاهش تعاملات انساني و مجازي شدن بسياري از امور و همچنين ورود اينترنت به صحنه ي زندگي انسانها در واقع امور زندگي همچون همسر يابي هم همانند گذشته نيست و صورت ديگري گرفته است.

در اين چارچوب اكنون دو نوع نگاه به همسر يابي هاي نوين و مجاز و غير سنتي وجود دارد. نخست از يك سو برخي معتقدند كه آناني كه به دنبال همسر آينده خود در كوچه پس كوچه‌هاي سايت‌هاي همسريابي، آشنايي‌هايي كه در محيط‌هاي مجازي مانند چت روم‌ها و سايت‌هاي همسريابي هستند نمي توانند بنيان‌هاي يك ارتباط درست و زمينه‌هاي تشكيل يك زندگي مستحكم را رقم بزنند و در واقع سايت‌هاي همسريابي با روش‌هاي نوين تبليغاتي، با تاكيد بر ويژگي‌هاي روان شناختي، زيبايي شناختي و ... نيازها و تمايلات نسل جديد عملا قانون مند و قابل اعتماد نيستند.

همچنين وجود هويت‌هاي جعلي و غير واقعي را در اين سايت‌ها بسيار خطر آفرين است. از سوي ديگر نيز برخي با توجه به وضعيت جامعه و شرايط آن و نقش ارتباطات در دنياي كنوني عملا روشهاي ازدواج سنتي را ناكافي پنداشته و براين نظرند كه سايت‌هاي همسريابي يك ابزار كمكي در فرآيند ازدواج است. چرا كه روابط انسان‌ها كمتر شده و در نتيجه شناخت آنان از يكديگر كاهش يافته و راهكارهاي نوين همسر يابي عملا بسترسازي مناسبي به منظور ازدواج جوانان است.

اما اين نهادها و كاركردهاي ان بايد با سيستم‌هاي نظارتي مورد توجه قرار گيرند تا مانع از سو استفاده و ايجاد پيامدهاي منفي گردد.

آنچه مشخص است اكنون حدود 14 ميليون متقاضي ازدواج در كشور وجود دارد و به تعداد زناني كه يكبار ازدواج كرده و طلاق گرفته و يا همسر خود را از دست داده اند هر سال افزوده مي شود.

در گروه سني بالاي 25 سال نيز معضل عدم ازدواج وجود دارد. در اين حال اكنون به نگاه بسياري عملا يكي از بزرگترين معضل ازدواج در كشور بازار همسريابي و شناخت از همسر است و از انجا كه خانوداه ها و روشهاي سنتي براي همسر يابي نقش گذشته خود را ندارند بايد در انديشه راهكارهايي نوين همچون تاسيس نهادهاي همسريابي يا سايت هاي معتبر با مجوز نهادهاي متولي بود. چرا كه تاسيس نهادهاي همسريابي و يا سايت هاي معتبر به عنوان ستاد هايي به منظور همسريابي، ضمن فراهم كردن تسهيلات ازدواج و فرهنگسازي كمك شاياني را به رواج ازدواج خواهد كرد.

در اين راستا بايد گفت راه اندازي راهكارهاي نوين بومي و داخلي متناسب با فرهنگ ايراني و نياز جوانان ضمن توجه به بعد نظارتي ضرورتي اجتناب ناپذير براي حل مشكل همسريابي و افزايش شناخت جوانان و كاهش طلاق و افزايش ازدواج است .


  ادعاي بي اساس آمانو:
 ايران مشغول فعاليت هايي مرتبط با توليد مواد منفجره هسته اي است 

مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي با تاکيد بر اينکه ديده بان هسته اي سازمان ملل نمي گويد ايران سلاح هسته اي دارد و يا در صدد توليد سلاح است، بار ديگر خواستار دسترسي بازرسان آژانس به تاسيسات پارچين شد.

به گزارش فارس، «يوکيا آمانو» مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در گفت وگو با شبکه تلويزيوني «راشاتودي» اعلام کرد که آژانس بايد به تاسيسات هسته اي ايران دسترسي پيدا کند.

«يوکيا آمانو» مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در ادامه مصاحبه خود با راشا تودي گفت: آنچه که ما مي توانيم درباره فعاليت هسته اي ايران بگوييم، اين است که ايران به صورت بي وقفه در حال فعاليت هاي هسته اي است.

بر اساس اين خبر، آژانس بين المللي انرژي اتمي به عنوان ديده بان هسته اي سازمان ملل مستقر در وين مکررا درباره عدم دسترسي بازرسان خود به تاسيسات پارچين در ايران ابراز نگراني کرده و در اين باره گفته است که براي کاستن از نگراني هاي جامعه بين الملل درباره برنامه هسته اي ايران، به دسترسي به پارچين نياز دارد.

آمانو در ادامه مصاحبه خود تاکيد کرد که: ما نمي گوييم که ايران تسليحات هسته اي دارد و يا اينکه تصميم به توليد سلاح هسته اي گرفته است.

مدير کل آژانس اتمي در عين حال مدعي شد که اين سازمان اطلاعاتي دارد که نشان مي دهد که ايران مشغول فعاليت هايي مرتبط با توليد مواد منفجره هسته اي است.بر اساس گزارش راشا تودي، آمانو همچنين گفت: ما نتيجه گيري نمي کنيم اما سوالاتي مطرح مي کنيم و به دوستان ايراني خود مي گوييم که آنها بايد اين مسائل را روشن کنند.

مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکيد کرد که همکاري با آژانس کاملا به نفع ايران است و اگر آنها (ايراني ها) مي گويند که فعاليت هايشان مقاصد مسالمت آميز دارد، ما مي خواهيم به آنها کمک کنيم تا اين موضوع را روشن کنند. آمانو همچنين تاکيد کرد که تکرار سناريوي عراق که در آنجا ناکامي در همکاري منجر به بهانه اي براي حمله به اين کشور شد، بعيد است که در مورد ايران اتفاق بيفتد.


 رئيس پارلمان عراق مالکي را به شورش عليه قانون متهم کرد 

در پي درخواست مالکي از اعضاي پارلمان عراق مبني بر عدم حضور در نشست پارلمان، اسامه النجيفي، مالکي را به شورش عليه قانون متهم کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، اسامه النجيفي، رئيس پارلمان عراق در کنفرانسي مطبوعاتي پيش از نشست فوق العاده امروز پارلمان نوري المالکي، ‌نخست وزير عراق را به شورش عليه قانون و تحريک نمايندگان عراق براي ايجاد آشوب سياسي متهم کرد.

وي همچنين به شکل تلويحي به مالکي هشدار داد که عليه وي به اتهام "تحريک نمايندگان پارلمان و بي احترامي به قوه مقننه" به دستگاه قضايي شکايت خواهد کرد.

وي گفت: مالکي مسئول اصلي آشفتگي‌ها و وضعيت امنيتي کنوني عراق است و ما انتظار داريم نخست وزير شجاعت اين را داشته باشد که در پارلمان حاضر شود و به سوالات نمايندگان پاسخ دهد.

النجيفي ادامه داد: نخست وزير بايد شجاعت داشته باشد و شکست خود و کابينه‌اش در اداره کشور را بپذيرد.وي همچنين به مالکي هشدار داد تا از تحريک نمايندگان و چهره‌هاي سياسي عراق دست بردارد و گفت: ما به مالکي هشدار مي‌دهيم تا بيش از اين ملت عراق را در معرض کشتار قرار ندهد.


 رييس جمهور:
 بايد نگاه ها را اصلاح کنيم تا روند ساختن کشور بيش از پيش سرعت يابد 

 
رييس جمهور با تاکيد بر لزوم آباداني و ساختن ايران، گفت: تاکيد بر بزرگي ايران و لزوم ساختن و آباداني آن نه يک انديشه ناسيوناليستي يا ناشي از خود برتربيني، بلکه شکر نعمت و ذکر يک مسئوليت بزرگ و تاريخي است. به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در مراسم افتتاح چند پروژه خدماتي و عمراني در کرمان اظهار داشت: يک مکتب و آرمان هر قدر هم که متعالي باشد زماني مي تواند جاري و مستقر شود که ملتي فرهيخته بار مسووليت اين مهم را به دوش کشيده و پاي آن بايستند و بهترين آموزه ها و انديشه‌ها نيز اگر بدون پشتيبان اجرايي مناسب باشد نمي توانند بر جوامع حاکم شوند.رييس جمهور اضافه کرد: باور ما اين است که تنها ملتي که در طول تاريخ صيقل خورده و ظرفيت پذيرش و استقرار انديشه والاي برآمده از اسلام را دارد، ملت ايران است و هيچ ملت ديگري جز ملت ايران نمي تواند اين مسئوليت را برعهده بگيرد.

احمدي نژاد اظهار داشت: امروز همه ملت‌هاي جهان معتقدند که تنها ملتي که مي تواند ديوار سياه شب را بشکند تا آفتاب برآيد، ملت ايران است. ايران نه يک نژاد بلکه يک فرهنگ عظيم است که مي تواند تمام خرده فرهنگ ها را در خود هضم کند و اين يک ظرفيت عظيم خدادادي براي اجراي مسئوليت هاي مهمي است که برعهده ملت ايران قرار دارد.

رييس جمهور تصريح کرد: فردوسي بزرگ از اين جهت براي ما حائز اهميت است که اين مسئوليت و هويت را زنده کرد و گفت که ايرانيان بايد پرچمدار تلاش براي استقرار ارزش هاي الهي و انساني دين اسلام باشند و غفلت آنان از اين مهم باعث مي شود دوباره حکومت هايي مثل امويان و عباسيان بر سرکار بيايند و وضعي بدتر از قبل از اسلام البته به نام اسلام به راه بيندازند.

احمدي نژاد با بيان اين‌که ايران کشور ثروتمندي است و منابع و امکانات بسياري دارد، اضافه کرد: خيلي‌ها از حدود 20 سال قبل تاکيد دارند که در کشورمان ظرفيتي براي توسعه کشاورزي وجود ندارد در حاليکه زمين هاي کشاورزي حاصلخيز زيادي وجود دارد که با همين مقدار آب موجود مي توان سطح زير کشت را حداقل دو برابر افزايش داد و البته با بهينه کردن روش هاي مصرف آب هم مي توان زمين هاي زير کشت را دو برابر افزايش داد و بابت يک برابر ديگري که مي توانيم کشاورزي را توسعه دهيم در مصرف آب صرفه جويي کنيم تا سطح منابع آب هاي زيرزميني بيش از اين پايين نرود. رييس جمهور با بيان اين‌که خداوند کشور ايران را از دو سو به دريا متصل کرده است اظهار داشت: به همت متخصصان و حمايت دولت احياي دو طرح بزرگ آبرساني از درياي شمال و جنوب به مرکز کشور آغاز شده و فقط بايد دست به دست يکديگر دهيم و نگاه ها را اصلاح کنيم تا روند ساختن کشور بيش از پيش سرعت يابد.


 وزارت اطلاعات:شناسايي و ضربه به دو تيم تروريستي ورود سلاح به کشور 

 روابط عمومي وزارت اطلاعات با صدور اطلاعيه‌اي از شناسايي و ضربه به دو تيم تروريستي ورود سلاح به کشور خبر داد.

متن اين اطلاعيه به اين شرح ذيل است :

به استحضار ملت شريف ايران مي رساند که در آستانه ي برگزاري انتخابات سرنوشت ساز آتي، دشمنان ملت به تشديد فعاليت هاي مخرّب و تمهيد مقدمات براي فتنه انگيزي هاي گوناگون اقدام کرده اند. از آنجا که اين وزارت خانه از مدتها پيش مقاصد دشمن را پيش بيني و تحرکات عوامل آنها را رصد مي نموده و آمادگي هاي لازم براي مقابله را ايجاد کرده بود، لذا در مقطع اخير موفق به شناسايي و خنثي سازي شماري از توطئه ها و سناريوهاي دشمن شده است که شرح هر يک از آنها را پس از رفع محذورهاي امنيتي، اطلاع رساني خواهد نمود.

از جمله آخرين توطئه هاي کشف شده، مربوط به ورود تعداد فراواني سلاح سبک به کشور مي باشد. ردگيري‌هاي اطلاعاتي و امنيتي بعمل آمده، منجر به شناسايي و ضربه به دو تيم تروريستي عامل ورود «سلاح سبک» از مرزهاي غربي و شرقي کشور شده است. اين تيم ها در حال انتقال تعداد معتنابهي «کلت کمري» و «نارنجک جنگي» به مرکز کشور بودند که با اقدامات هوشمندانه، به موقع و فداکارانه ي سربازان گمنام امام زمان (عج) در استانهاي کرمانشاه و سيستان و بلوچستان، کليه سلاح ها کشف و تروريست ها بازداشت و تحويل مرجع قضايي شدند.


 گردباد اوکلاهماي آمريكا بيش از 90 کشته بر جاي گذاشت 

 
گردباد روز دوشنبه در شهر اوکلاهما، مرکز ايالت جنوبي اوکلاهما تلفات و خسارات سنگيني بر جاي گذاشته است. آخرين گزارش‌ها حاکي از کشته‌شدن دست‌کم 90 نفر در اين حادثه است.روزنامه نيويورک تايمز به نقل از مقام‌هاي پزشکي قانوني شهر اوکلاهما گزارش داده که بيش از 91 نفر در اثر گردباد خسارت‌بار اين شهر جان خود را از دست داده‌اند. بيش از 230 نفر نيز زخمي شده‌اند. پيش از اين صحبت از 51 نفر کشته بود.

رسانه‌هاي محلي به نقل از مقام‌هاي ايالتي مي‌گويند احتمال دارد آمار تلفات افزايش يابد. در ميان قربانيان بيش از 20 کودک وجود دارد.گردباد اوکلاهما بيش از 320 کيلومتر در ساعت سرعت داشت. بنابر گزارش رسانه‌هاي آمريکا گردباد روز دوشنبه اوکلاهما، شديدترين گردباد در اين منطقه از سال 1999 بوده است.

اين گردباد خانه‌هاي زيادي را تخريب کرده و برق مناطق وسيعي قطع شده است. گفته مي‌شود بيش از 300 خانه ويران شده است.يکي از مدارس حاشيه شهر اوکلاهما با خاک يکسان شده. برخي از دانش‌آموزان اين مدرسه توانسته‌‌اند خود را نجات دهند اما شمار زيادي از کودکان ناپديد شده‌اند.

علاوه بر اوکلاهما، گردباد به مناطقي در ايالت‌هاي کانزاس، تگزاس و ايوا نيز خسارت زده است.مدت زمان اين گردباد در شهر "مور" که 55 هزار نفر جمعيت دارد، بيش از 40 دقيقه طول کشيد. پس از آن برق و آب و تلفن شهر به‌طور کامل از کار افتاد.باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در تماس با فرماندار اوکلاهما قول حمايت از قربانيان در مناطق خسارت‌ديده را داده است.


  اسامي سران بحران را فاش مي‌کنم 

ايلنا: به دنبال حملات خونين در بغداد و استان‌هاي ديگر عراق، نوري مالکي اعلام کرد که درصدد تغيير طرح‌هاي امنيتي و تغييراتي گسترده در سطوح عالي و متوسطه فرماندهي امنيتي اين کشور است.به گزارش از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، نوري مالکي، نخست وزير عراق در کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرد: ما در نشست کابينه اسامي "عاملان و سران بحران کنوني کشور" را فاش مي‌کنيم.

وي تصريح کرد: علت بي‌ثباتي جامعه و فتنه‌هاي طايفه‌اي به خارج از مرزها مربوط است و افراد فاسد و شرور درگيري‌هاي طايفه‌اي را وارد عراق کرده‌اند.

نخست وزير عراق از فراکسيون‌هاي سياسي خواست در نشست فوق‌العاده پارلمان که قرار است با هدف بررسي اوضاع امنيتي امروز برگزار شود، حضور نيابند، چرا که اين نشست داراي اهداف "طايفه‌اي بوده و درصدد افزايش تنش‌هاست.


  دموکراسي درمصرقابل قبول نيست 

مهر: همزمان با اولين سالگرد رياست جمهوري محمد مرسي، واشنگتن از محدوديت آزادي بيان و سرکوب فعالان سياسي و رسانه‌ها در مصر براز نگراني کرد و از شکست روند دموکراسي در اين کشور خبر داد.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، پاتريک ونترل، معاون سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: ما به طور جدي از افزايش مجازات‌ فعالان سياسي و اعمال محدوديت بر آزادي بيان در مصر نگران هستيم.

تعداد زيادي از اصحاب رسانه، وبلاگ نويسان و فعالان سياسي دستگير و برخي از آنها به اتهام توهين به مقامات حکومتي تحت پيگرد دستگاه قضايي قرار گرفته‌اند.ونترل افزود: اتهام‌هاي وارده با هيچ يک از معاهده‌هاي بين المللي و شاخصه‌هاي جهاني آزادي بيان و نيز حق اعتراض همخواني ندارد و اين نشان دهنده پس‌رفت دموکراسي در مصر است.


  نقش حزب الله نگران کننده است 

ايسنا: کاخ سفيد اعلام کرد، رئيس جمهوري آمريکا در تماس تلفني با همتاي لبناني خود درخصوص "نقش حزب الله در سوريه" ابراز نگراني کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در اين تماس تلفني با ميشل سليمان، همتاي لبناني خود درخصوص خطر کشيده شدن خشونت هاي سوريه به لبنان به وي هشدار داد. اين تماس تلفني پس از آن صورت گرفت که نيروهاي دولتي سوريه مقر اصلي مخالفان دولت دمشق را در شهر القصير و با همکاري نيروهاي حزب الله لبنان مورد تهاجم قرار داده اند. در بيانيه کاخ سفيد آمده است: اوباما نگراني خود را درخصوص فعاليت هاي حزب الله و نقش فزاينده اين گروه در سوريه و نبرد به خاطر رژيم بشار اسد، رئيس جمهوري اين کشور به همتاي لبناني خود ابراز داشت. در جريان درگيري روز يکشنبه، نيروهاي دولتي سوريه با حمايت حزب الله لبنان به شهر القصير حمله کردند؛ شهري استراتژيک که ميان دمشق و ساحل واقع شده و نزديک مرز لبنان است.


 يک نکته از هزاران 

 بارها و بارها شنيده ايم كه دراين چند ساله ميزان خانه هايي كه تحت عنوان "مسكن مهر" ساخته شده از ميزان جمعيت متقاضي مسكن بيشتربوده و مازادي در ساخت مسكن دركشور به وجود آمده است.

اما اين ساخت و سازها مشكلات فراواني را براي مردم به وجود آورده و شكايات مردمي نشانگر اين موضوع است كه مسئولان وپيمانكاران سازنده به وعده‌هاي خود عمل نكرده‌اند.

تحويل مسكن به مردم بدون انشعاب گاز و آب يكي از معضلاتي كه مردم با آن رو به رو شده اند. عدم پايبندي پيمانكاران به تمامي تعهدات ابتدايي موجب پشيماني مردم از ثبت نام دراين طرح گرديده است. مسئولان پاسخگوي شكايات مردم در اين زمينه باشند و به آنها رسيدگي كنند.


 ميز خبر 

انگليس: با شکست ژنو2 هيچ گزينه‌اي درمورد سوريه بعيد نيست

همزمان با ادامه تلاش‌ها براي برگزاري نشست ژنو 2 ، وزير امور خارجه انگليس اعلام کرد، در صورتي که دولت سوريه در نشست آتي ژنو وارد مذاکرات جدي نشود هيچ گزينه‌اي براي تعامل با پرونده سوريه بعيد نخواهد بود.به گزارش مهر، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس در سخناني در مقابل پارلمان اين کشور اعلام کرد: اگر دولت سوريه در نشست ژنو 2 با انجام مذاکرات جدي در خصوص صلح مخالفت کند، هيچ گزينه‌اي در تعامل با پرونده سوريه بعيد نيست و همه گزينه‌ها در دستور کار خواهد بود.

وي افزود، بايد اين مساله مشخص شود که اگر نظام سوريه در کنفرانس بين المللي ژنو با جديت وارد مذاکره نشود با عواقب سختي روبه‌رو خواهد شد.وزارت خارجه انگليس پيشتر نيز با استقبال از توافق آمريکا و روسيه براي برگزاري کنفرانس ژنو 2 در خصوص سوريه، حمايت کاملش را از اين کنفرانس اعلام کرده بود.

حمله مجدد اسرائيل به خاك سوريه

ارتش رژيم صهيونيستي يك موشك به خاك سوريه شليك كرد.به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي روسيا اليوم، سخنگوي ارتش اسرائيل اعلام كرد كه در پي تيراندازي از خاك سوريه به بلندي‌هاي جولان اشغالي و اصابت به يك خودوري نظامي اسرائيلي، ارتش اين رژيم يك موشك به يك مركز نظامي ارتش سوريه شليك كرد.اين سخنگو به تلفات احتمالي تيراندازي به سمت خودروي نظامي اسرائيلي اشاره‌اي نكرد.

مخالفان بايد بدون پيش‌شرط در ژنو2 شركت كنند

«سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه گفت كه مخالفان سوري بايد بدون پيش‌شرط در كنفرانس بين‌المللي «ژنو2» كه براي حل بحران سوريه برگزار مي‌شود، شركت كنند.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، لاوروف در واكنش به درخواست مخالفان سوري براي كناره‌گيري «بشار اسد» رئيس‌جمهوري سوريه تاكيد كرد كه ضرورت دارد مخالفان سوري بدون پيش‌شرط در كنفرانس بين‌المللي ژنو2 براي حل بحران سوريه شركت كنند.وزير خارجه روسيه افزود كه كشورهاي غربي بايد از مخالفان سوري بخواهند كه درخواست‌هاي غيرواقعي خود را كنار بگذارند.وي در ادامه تصريح كرد كه بدون هيچ‌گونه ترديدي ضرورت دارد همه همسايگان سوريه و نيز ايران به عنوان هم‌پيمان اصلي و ديرين سوريه در كنفرانس بين‌المللي ژنو 2 شركت كنند.


 تا انتخابات يازدهم 

وزارت کشور: چهارشنبه، زمان اعلام اسامي کانديداهاي رياست جمهوري

دبير ستاد انتخابات کشور گفت: اسامي نامزدهاي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري پس از اعلام نظر شوراي نگهبان روز چهارشنبه (اول خرداد) از سوي وزارت کشور اعلام مي شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، سيد صولت مرتضوي افزود: بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري براساس قانون از22 ارديبهشت توسط شوراي نگهبان آغاز و 31 ارديبهشت ماه به پايان مي رسد.رئيس ستاد انتخابات کشورادامه داد: تبليغات رسمي نامزدهاي يازدهمين دوره رياست جمهوري از ساعت هشت صبح سوم خرداد ماه آغاز و به مدت 20 روز يعني تا تاريخ 22 خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

مرتضوي گفت: در23 خرداد نامزدها ممنوعيت تبليغات دارند و24 خرداد نيزشاهد حضور گسترده مردم در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري و چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا خواهيم بود.

انصراف باقري لنكراني به نفع سعيد جليلي

بيانيه انصراف کامران باقري لنکراني از کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري به نفع سعيد جليلي منتشر شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، بخشي از متن بيانيه انصراف کامران باقري لنکراني از کانديداتوري انتخابات رياست جمهوري به نفع سعيد جليلي به شرح ذيل است: موسم کنوني‌، موسم لجاجت‌، تصميم‌گيري‌هاي فردي‌، بي‌توجهي به مصالح کشور و بي‌اعتنايي به وظيفه همگاني در دفاع از اين نظام مقدس نيست‌، ولو اين اهمال‌ها به خيال عمل به تکليف و با پوشش اداي دين به وطن باشد.

همه ما موظفيم همصدا و همگام در برابر فتنه‌آفريني فتنه‌گران و انحراف منحرفان ‌قيام کنيم و نگذاريم اين انقلاب برخلاف وصيت امام رضوان اله تعالي عليه ‌به دست نااهلان و نامردمان بيفتد.

قبلا هم گفته بودم حضور من در اين انتخابات گفتماني است و رقابت درون گفتمان انقلاب اسلامي را نا‌صواب مي‌دانم. برهمين اساس ضمن تشکر از همه عزيزاني که در سراسر کشور نسبت به اينجانب ابراز محبت و بزرگواري نموده‌اند، به خصوص دانشگاهيان‌، نخبگان‌، خانواده‌هاي معظم شهدا و ايثارگران‌، علماي اعلام و به ويژه حضرت علامه آيه‌الله مصباح يزدي دامت برکاته‌، با توجه به حضور قطعي برادر انقلابي و مومن جناب آقاي دکتر جليلي‌، با کسب نظر مشورتي از جبهه پايداري انقلاب اسلامي‌، براي دفاع از گفتمان اميد، عدالت و استقامت‌، اينجانب ‌با انصراف از داوطلبي در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري‌، ‌حمايت خود را از جناب آقاي دکتر جليلي اعلام مي‌دارم.

ولايتي: کانديداي اصولگرايان تنها يک نفر خواهد بود

علي‌اکبر ولايتي در در واکنش به احتمال کنار نرفتن قاليباف به نفع سعيد جليلي در انتخابات رياست جمهوري گفت: در نهايت از ميان اصولگرايان تنها يک نفر کانديدا مي‌شود.

اين عضو ائتلاف پيشرفت در نشستي با خلبانان، در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اينکه "سرانجام قاليباف به نفع جليلي کنار خواهد کشيد يا نه؟"، اظهار کرد: نمي‌دانم والله! ولي در نهايت از ميان اصولگرايان تنها يک نفر کانديدا مي‌شود. اين کانديداي احتمالي انتخابات رياست جمهوري در پايان اظهارات خود، بر ضرورت ثبات در بخش‌هاي مديريتي و انتصاب افراد شايسته تاکيد کرد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت هشتاد و نه

5 - ادامه مدرسين و تعليمات دانشگاهي

6. 5 ابزارها براي توسعه متدهاي آموزشي دانشگاه

درحاليکه وضعيت جاري توسط ساختارهاي پيشرفته موسسات تعيين مي گردد، شايستگي مدرسين به خودي خود يک شرط قطعي براي توسعه ساختارهاي موسسات را به ساختارآن تحميل مي نمايد. با مراجعه به مجامع تاريخي باستاني از دانشگاه هاي اسلامي ويا دانشگاه هاي غربي، ماموريت مدرس دانشگاه همواره مبتني بر شايستگي آکادميک و مهارت هاي تدريس بوده است، و ارزش هاي صداقت برهم افزايي و علمي به عنوان بخشي از اصول اخلاقي نخبه باقي مي ماند. همچنين از تصويرمعلم، به عنوان يک متفکر که به اندازه کافي براي احتراز از بحث هاي عمومي فتنه برانگيز وآشفتن کردن جامعه مهم است، بايستي حراست گردد. از اساتيد دانشگاه انتظار مي رود که نقش يک پل بين ارزش هاي جاري اجتماعي و طرفداران فرهنگ مبتني بر دانش جامع وديدگاه هاي دانشگاهي هدف دار را بازي کنند. وسيله مديريت ديگري که در دانشگاه ها بکار برده شده است، تشکيل واحد اداري مسئول پيگيري فعاليت آموزشي است. اين واحد بايستي از ارتقاء بهره وري مطالعات و بهبود کيفيت دانشگاه در ارتباط بين معلمين و دانشجويان مراقبت و حفاظت نمايد. آنها همچنين مسئول رايزني و اطلاع رساني درباره مواد درسي مناسب براي هر تخصصي، همچنين سازماندهي مسابقات فعاليت آموزشي، در مورد هردوي دانشجويان و معلمين مي باشند. اين واحد اداري همچنين مي تواند کاربرد فنون جديد در تدريس مثل وسايل سمعي – بصري و کامپيوتر هارا ترويج نمايد. برخي ازوسايل توسعه عملکرد معلمين به شرح زير است:

- توسعه مدرن کردن آموزش عالي؛

- سازماندهي جلسات آموزشي براي شروع کارمعلمين، يا جلسات براي بالابردن آگاهي در مورد متدهاي آموزشي مدرن براي همه معلمين که درموسسه کار مي کنند؛

- تعميق وسايل و مکانيزم هاي خود ارزيابي معلمين، براي اينکه معلمين از آن بهره مند شوند به گونه اي که ارائه درس و متدهاي سرپرستي آنها ارتقاء پيدا کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته