جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4434


ميوه هاي بهاري براي خانم هاي باردار


خبرها از عالم علم


تقويت چشم‌ها با ورزش دادن


 ميوه هاي بهاري براي خانم هاي باردار  

دوران بارداري دوران حساسي در زندگي محسوب مي‌شود. يکي از مهم‌ترين وظايف خانم‌ها طي اين دوران حفظ سلامت خود و جنين، با داشتن تغذيه سالم است.

به گزارش شهرزاد، مادران باردار نگران اين هستند که چه ميوه‌هايي را در اين دوران بخورند که براي خودشان و جنين مفيد باشد و از چه ميوه‌هايي پرهيز کنند.

اگر دوران بارداري مقارن با فصل بهار باشد که ميوه‌‌هاي متنوعي در آن وجود دارد ممکن است خوردن‌شان در خانم باردار حساسيت ايجاد کند.

در فصل بهار خانم‌هاي باردار اگر ميوه‌اي را قبلا مصرف کرده‌اند و نسبت به آن ميوه حساسيت و آلرژي خاصي ندارند، مي‌توانند آن ميوه رامصرف کنند.

خوردن ميوه خاصي ممکن است براي فرد باردار حساسيت ايجاد شود. واکنش حساسيت موضوعي است که با توجه به تجربه هر فرد مشخص مي‌شود. اگر فردي علائم حساسيت دارد بايد در خوردن ميوه ملاحظات خاصي را در نظر بگيرد. ميوه‌هايي مانند توت فرنگي و کيوي احتمال آلرژن بودن بيشتري دارند. اگر شخص آن‌ها را قبلا مصرف کرده و آلرژي ندارد درابتدا مقدار کمي از آن ميوه را مصرف کند تا مطمئن شود به آن آلرژي ندارد.

اگر فرد باردار با مصرف ميوه‌اي متوجه شد حساسيت دارد بايد مصرف آن ميوه را کاهش دهد. ميوه‌هايي مانند توت فرنگي که با خاک تماس دارند احتمال آلودگي ميکروبي و انگلي بيشتري دارند. شستن اين ميوه‌ها سخت است و ممکن است به خوبي شسته نشود، در نتيجه احتمال آلودگي ميکروبي و انگلي بيشتر است و چون خانم‌هاي بارداردر دروان بارداري آسيب‌پذير‌تر هستند بايد تمام اين نکات را در نظر بگيرند و اگر حساسيت خاصي به اين ميوه‌ها دارند آن‌ها را مصرف نکنند.

ميوه‌هاي فصل بهار مانند گوجه سبز، سيب، گيلاس و آلبالو همه از يک خانواده هستند و مشکل آلرژي ايجاد نمي‌کنند.

درمورد مصرف ميوه و اين‌که کدام ميوه آلرژي‌زا است نمي‌توان به طور مشخص نظري داد. اين موضوع به خود فرد بستگي دارد. ممکن است ميوه‌اي در فرد خاصي حساسيت ايجاد کند و در فرد ديگر هيچ حساسيتي ايجاد نکند.

همان‌طورکه درمصرف صيفي‌ و ميوه‌ها هم به اين صورت است. اگر فرد به صورت خاصي تجربه خاصي ازخوردن ميوه‌اي دارد بايد حتما آن را در نظر بگيرد و محافظه کار باشد به عنوان مثال آلبالو و گيلاس چون طبع‌شان سرد است ممکن است مصرف آن‌ها در فرد مشکلات گوارشي ايجاد کند.

به‌خصوص فرد باردار به دليل آسيب‌پذيري بيشتر ممکن است به مشکلات گوارشي شديدي مبتلا شود. در 3 ماهه اول بارداري خانم‌هاي باردار با ويار مواجه هستند و معمولا در اين 3 ماهه تمايل خاصي به خوردن ميوه خاصي دارند. اين مشکلي است که به دليل متابوليسم بدن و تغييراتي که در فرد باردار به وجود مي‌آيد ممکن است اتفاق بيفتد.

ممکن است ميوه خاصي را بيش ار حد طبيعي مصرف کنند و اين مصرف بيش از حد مشکلاتي در دستگاه گوارش و سيستم متابوليک فرد به‌وجود مي‌آورد.

توصيه ما به خانم‌هاي باردار اين است از خوردن يک ميوه خاص به شکل زياد خودداري کنند و همانطور که گفتيم از تمام ميوه‌ها 5 تا 7 نوبت طي روز در تمام وعده‌هاي صبحانه، ناهار و شام مصرف کنند.

مصرف ميوه در دوران بارداري بسيار مهم است. مصرف ميوه‌ها و سبزي‌ها منبع ويتامين‌هاي B و C است و املاحي مانند آهن، منيزيم، پتاسيم، کلسيم و.... را که بدن به آن‌ها نياز دارد، تامين مي‌کند.

اگر اين گروه اصلي خوراکي از وعده غذايي حذف شود احتمال کمبود اين ويتامين‌ها و املاح در جنين وجود دارد.

توصيه مي‌شود يک خانم باردار به صورت متنوع از تمام ميوه‌هاي فصل استفاده کند. در طول روز 5 تا 7 نوبت ميوه‌، سبزي تازه و صيفي به صورت متنوع استفاده شود.

درفصل بهار و تابستان تنوع ميوه‌ها زياد است و اين بهترين فرصت براي مادر باردار است.

توصيه ما در مورد مصرف ميوه‌ها چه درفصل بهار و چه فصل‌هاي ديگر اين است که به‌صورت مکرر در وعده‌هاي غذايي خود ميوه مصرف کنند و تعادل را در مصرف آن‌ها رعايت کنند.

خوردن ميوه مثل ديگر وعده‌هاي غذايي آداب خودش را دارد که نخستين آن زمان مصرف آن است. بهترين ساعتي که براي خوردن ميوه پيشنهاد مي‌شود در ساعات ميان وعده است يعني در فاصله صبحانه تا ناهار، بين فاصله ناهار تا شام و بعد از شام و قبل از ساعت خواب. خوردن ميوه به همراه صبحانه و شب‌ها قبل از خواب بهترين زمان مصرف ميوه است که علاوه بر خواص غذايي مطلوب بر بدن، طراوت و شادابي ويژه‌اي به همراه مي‌آورد.


 خبرها از عالم علم 

 شايعترين علائم بيش فعالي کودکان

بروز رفتارهاي پرخاشگرانه و نافرماني از شايعترين علائم بيش فعالي کودکان است.

به گزارش موج به نقل از روا‌بط‌ عمومي وزارت بهداشت و درمان، عضو مرکز تحقيقات روانپزشکي و علوم رفتاري دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه بر اساس مشاهدات انجام شده اين علائم تا 75 درصد کودکان مبتلا به بيش فعالي شايع است اظهار داشت :‌اين بيماري داراي يک الگوي رفتاري شامل کاهش توجه پايدار ، بيش فعالي و رفتارهاي تکانشي مي باشد و عموما تا زماني که کودک وارد محيط سازمان يافته نظير دبستان ، آمادگي و کودکستان نشود اين بيماري تشخيص داده نمي شود .

دکتر ابراهيم عبداللهيان با اشاره به اينکه هيچ عامل واحدي مسئول بروز اين اختلال نيست هر چند متغيرهاي محيطي و ژنتيکي ممکن است در آن نقش داشته باشد، خاطر نشان کرد: از علل مستعد کننده قوي براي اين اختلال مي‌توان به عوامل ژنتيک، ‌عوامل مربوط به رشد، ‌آسيب مغزي احتمالي، عوامل عصبي شيميايي و عوامل رواني اجتماعي اشاره کرد.

حساس بودن به نور ،‌صدا و حرارت از خصوصيات باليني اين بيماري در دوران شيرخوارگي است.

دکتر ابراهيم عبداللهيان با اشاره به اينکه اين اختلال ممکن است در دوران شيرخواري آغاز شود، اظهار داشت:‌ شيرخواران مبتلا به اين اختلال نسبت به محرک ها بسيار حساسند و تحت تاثير صدا، نور ،‌حرارت و ساير تغييرات محيطي خيلي زود ناراحت مي شوند.

وي افزود: ‌در سنين مدرسه کودکان ممکن است به سرعت پاسخ دادن به سوالات امتحاني را آغاز کنند اما پس از جواب دادن به يکي دو سوال دست از فعاليت بردارند ،‌اغلب تحريک پذيرند، از نظر هيجاني بي ثبات بوده و به آساني خنده يا گريه سر مي دهند، حواس پرتي و نوسان توجه در اين کودکان سبب کندي يادگيري، ذخيره سازي و ابزار معلومات مي شود.

دانشيار گروه روانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد: بازماندن از توجه کافي به جزئيات، گوش نکردن هنگام صحبت بقيه، اشکال در توجه در تکليف، ‌اشکال در سازمان دهي تکاليف، ‌شلوغ کاري و پر سر و صدا بودن، پرحرفي، ‌جواب دادن قبل از پايان سوال، ‌ناتواني در انتظار کشيدن براي نوبت، ‌قطع حرف ديگران و مداخله در آن مي توان اشاره کرد.

درمان دارويي خط اول درمان بيش فعالي

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد دارو درماني را خط اول درمان عنوان کرد و گفت: ‌داروهاي متعددي در درمان اين اختلال موثر مي باشد که مهمترين آنها دارويي به نام متيل فنيديت (ريتالين) مي باشد.

دکتر عبداللهيان گفت: مصرف دارو به تنهايي غالبا نمي تواند نيازهاي جامع درماني کودکان مبتلا به اين اختلال را برآورده سازد و فقط يک جنبه از برنامه چند وجهي درمان اين اختلال محسوب مي شود.

پرخوري عصبي موجب افسردگي مي‌شود

يک کارشناس تغذيه گفت: پرخوري عصبي موجب بروز افسردگي در افراد مي شود.

به گزارش ايسنا، نسرين عليزاده افزود: پرخوري عصبي يک نوع اختلال است که در زنان و مردان به ويژه جوانان اتفاق مي افتد.

وي ادامه داد: در اين بيماري فرد تمايل به خوردن خوراکي‌هاي پرکالري و کم حجم در مدت زمان کوتاه دارد و معمولا بعد از ميل کردن اين مواد غذايي توسط انگشت سبب استفراغ عمدي خود مي‌شود که اين امر موجب به وجود آمدن بسياري از بيماري‌هاي گوارشي مي‌شود و بيشتر مواقع سرانگشتان آنها به دليل اسيد معده خوردگي پيدا مي کند.

عليزاده اظهار داشت: اين افراد معمولا وزن طبيعي دارند يا مقدار کمي اضافه وزن و يا کمبود وزن دارند. از سوي ديگر از چاق شدن هراس دارند و معمولا از اعتماد به نفس پاييني برخوردار هستند.

به گفته وي، اين افراد تحت فشارهاي عصبي هستند و يا در رشته‌هاي مرتبط با چاقي و لاغري کار مي‌کنند و يا اين که از ورزشکاران حرفه‌اي هستند.

اين کارشناس تغذيه، کم آبي و يا پوسيدگي دندان‌ها، نفخ و لرزيدن دست و پاها، کاهش دوره‌هاي قاعدگي را از جمله عوارض اين بيماري ذکر کرد.

وي با اشاره به اينکه پرخوري عصبي نيز مانند بي‌اشتهايي عصبي نياز به درمان دارد، تصريح کرد: با توجه به اينکه بايد فرد به اين باور برسد که با اين روش به سلامت خود آسيب وارد مي‌کند، درمان اين بيماري با يک متخصص تغذيه و يک مشاور امکان پذير است.

ادويه‌‌اي مسکن و سم‌زدا

فلفل از جمله ادويه‌هايي است که طرفداران بسياري در بين مردم کشورهاي مختلف بويژه هندي‌ها دارد اما اغلب مصرف‌کنندگان اين ادويه به خواص متنوع و مفيد آن، آگاه نيستند.

به گزارش شبکه ايران، متخصصان تغذيه و سلامت مي‌گويند: همه انواع فلفل تاثير محرکي روي گردش خون دارند و دستگاه ايمني بدن را تقويت مي‌کنند. فلفل با افزايش تعريق و دفع ادرار باعث دفع سموم از بدن و پايين آمدن تب مي‌شود.

فلفل سياه و فلفل سفيد حاوي ماده‌اي با ساختمان مشابه مورفين هستند که در تسکين دردها موثر است.

طعم تند فلفل قرمز نيز به دليل وجود ماده‌اي شبه قليايي در اين ادويه است که خلط‌ آوري موثر بوده و براي ريه‌ها بسيار مفيد است.

عملکرد ضدحساسيت آن نيز باعث تسکين زکام و تنگي نفس شده و احساس سلامتي را در فرد افزايش مي‌دهد.

فلفل سياه قابليت بهبود عملکرد سيستم گوارشي را نيز دارد.

فلفل سياه در فرآيند هضم و گوارش مواد غذايي تاثير مطلوب دارد و ترشحات بزاقي را موجب مي‌شود.

تحريک غدد بزاقي نيز به نوبه خود ترشح مايع گوارشي يا همان اسيد معده موسوم به «اسيد هيدروکلريک» را افزايش مي‌دهد و به تجزيه پروتئين و بهبود فرآيند هضم غذا کمک مي‌کند.

فلفل سياه همچنين سرشار از آنتي‌اکسيدان‌ها است. اين ادويه مفيد در عين حال از رشد باکتري‌هاي مضر به خصوص در روده جلوگيري مي‌کند. از اين رو خاصيت ضد باکتريايي فلفل از اسهال ناشي از عفونت‌ها جلوگيري مي‌کند.

به گزارش روزنامه ايندين تايمز، گياه فلفل در شرايط آب و هوايي استوايي پرورش مي‌يابد.


 تقويت چشم‌ها با ورزش دادن  

ورزش هميشه خوب است، اما نه فقط براي تقويت عضلات دست و پا.ورزش خستگي را رفع مي‌كند؛ اما نه فقط خستگي‌ ناشي از كارهاي سخت و سنگين را.

ورزش يكي از بهترين شيوه‌ها براي پيشگيري و مقابله با بيماري‌هاست اما نه فقط بيماري‌هايي مانند سرطان، ديابت و فشار خون، ورزش همه اين خاصيت‌ها را دارد و البته فقط اينها نيست علاوه برتمام اين موارد، براي تقويت عضلات چشم هم به ورزش نياز داريم، اين نوع ورزش، خستگي چشم‌ها را نيز برطرف ساخته و مي‌تواند براي درمان مشكلات و بيماري‌هاي چشمي به ما كمك كند.

پس از اين به بعد وقتي حرف ورزش مي‌شود، آن را به تمرينات خاصي كه تا امروز شناخته‌ايم، محدود نكنيم؛ چراكه اهميت ورزش‌ها و تمرينات چشمي اگر نگوييم بيشتر از فعاليت‌هاي بدني است، قطعا به همان اندازه خواهد بود.

دكتر ابراهيم جعفرزاده‌پور، دانشيار گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با «جام‌جم» در اين‌باره توضيح مي‌دهد: علاوه بر ميزان تيزبيني كه نقش مهمي در سيستم بينايي انسان ايفا مي‌كند، هماهنگي ميان دو چشم و سرعت عملكرد بينايي نيز موارد مهمي است كه موجب افزايش قدرت و دقت بينايي افراد مي‌شود.

بنابراين همان‌طور كه افراد به دنبال شيوه‌هاي متفاوتي براي افزايش ميزان تيزبيني و قدرت بينايي‌شان هستند، حتماً بايد با استفاده از روش‌هايي خاص، بتوانند عملكرد بينايي خود را نيز بهبود بخشند، اما موضوع جالب توجه در اين زمينه قدمت اين تمرينات است.

آن‌طور كه دكتر جعفرزاده‌پور مي‌گويد اين مطالب، جديد و مربوط به سال‌هاي اخير نيست.

در دوران باستان، ايراني‌ها دوره‌هاي آموزشي خاصي براي افسران نظامي در نظر گرفته بودند تا به كمك آنها، افسران هنگام جنگ بهتر حركت كرده و دشمنان را شناسايي كنند.

از اواسط قرن بيستم، دانشمندان اين موارد را در چارچوبي علمي جا دادند تا امروزه دانشي به نام «ارتوپتيك» كه به معناي هماهنگي و توازن سيستم بينايي است، در دنيا به وجود آيد.

تمرينات مختلف براي افراد متفاوت

اين كه «چه كساني بايد ورزش‌ها و تمرينات بينايي را انجام دهند؟» شايد اولين سوالي باشد كه به ذهن همه ما خطور مي‌كند؛ پاسخش هم ساده و صريح است: كساني كه مي‌خواهند عملكرد بينايي بهتري داشته باشند.

دكتر جعفرزاده‌پور با اشاره به اين موضوع كه هر يك از افراد جامعه نيازهاي بينايي خاص و متفاوتي دارند، يادآور مي‌شود: يكي از گروه‌هايي كه مي‌توانند از اين تمرينات كمك بگيرند، كساني هستند كه اختلالات بينايي دارند.به عنوان نمونه افرادي كه دچار انحرافات يا تنبلي چشم هستند و كساني كه با انحرافات مخفي يا مشكلات تطابقي چشم مواجه‌اند، با انجام تمرينات خاصي مي‌توانند وضع و عملكرد بينايي خود را بهبود بخشند.

به گفته وي، اين تمرينات هم در منزل و هم در كلينيك و البته زير نظر متخصص، قابل انجام است.

دكتر جعفرزاده‌پور با اشاره به بخش دوم تمرينات بينايي، توضيح مي‌دهد: اين نوع تمرينات براي افرادي مناسب است كه نيازهاي بينايي خاصي دارند. به عنوان مثال اشخاصي كه در زمينه‌هاي مختلف ورزشي فعاليت مي‌كنند و در رده‌هاي قهرماني قرار دارند، بايد تمرينات ويژه‌اي براي عملكرد بهتر بينايي داشته باشند.

اين دانشيار دانشگاه مي‌افزايد: در يك جمع‌بندي كلي، تمرينات بينايي براي افرادي كه دچار مشكلات چشمي هستند، كساني كه نيازهاي بينايي خاص دارند و همچنين افراد عادي مفيد بوده و براي تقويت و عملكرد بهتر سيستم بينايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

رفع خستگي چشم‌ها با ورزش

اين روزها وظيفه و كار چشم‌ها هم سنگين‌تر از قبل شده است؛ درست مثل خود آدم‌ها. حالا چشم‌ها هم بايد از صبح تا شب كار كنند تا روزگار بهتر بگذرد. در حالي كه در گذشته‌اي نه‌چندان دور، چشم‌‌هاي ما هم بيشتر استراحت مي‌كردند؛ آن روزها كه نه رايانه‌اي بود، نه تلفن همراهي و نه پيامكي!

اما حالا كه چشم‌هاي ما بيشتر از قبل كار مي‌كند و خسته‌تر هم مي‌شود، حتما بايد به فكر باشيم و خستگي‌ را از اين عضو حساس به در كنيم.در غير اين صورت، چشم‌ها هم كارشان را به درستي انجام نخواهند داد.

دكتر جعفرزاده‌پور با اشاره به اين‌كه تمرينات بينايي و ورزش‌هاي چشم، راه مناسبي براي برطرف كردن خستگي‌هاي چشم است، خاطرنشان مي‌كند: امروزه ميزان استفاده از چشم در مقايسه با گذشته افزايش يافته و شرايط زندگي نيز تغيير كرده است. در همين 20 تا 30 سال گذشته، كارهاي چشمي محدودي وجود داشت كه بعد از غروب آفتاب نيز معمولا انجام نمي‌شد، اما هم‌اكنون از اول صبح كه از خواب بيدار مي‌شويم تا هنگام خواب مشغول كار با چشم‌ها هستيم كه همين موضوع نيز نيازهاي بينايي خاصي را مطرح مي‌كند.

به گفته اين اپتومتريست اگر بتوانيم محيط مناسبي براي انجام كارهاي چشمي فراهم كنيم، مسلما به خود و چشم‌هايمان كمك فراواني كرده‌ايم. به اين معنا كه ميزان و نوع نور و همچنين تركيب و توزيع آن بسيار مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد. در كنار اين مسائل، انجام برخي از تمرينات ساده چشمي نيز مي‌تواند به بهبود عملكرد بينايي افراد كمك كند.

كمي دقت، كمي حوصله

دكتر جعفرزاده‌پور يادآور مي‌شود: نمي‌توان براي همه افراد برنامه يكساني در نظر گرفت. هر فرد براساس نوع كار و عملكرد بينايي‌اش نياز به ورزش و تمرين خاص خود دارد.

البته تمام افراد بايد نكات يكساني را هم رعايت كنند، از جمله اين كه شرايط نوري مناسب هنگام كارهاي چشمي را حتما در نظر داشته باشند؛ در اين مورد توصيه مي‌شود نور محيط، غيرمتمركز و غيرمستقيم باشد.

علاوه بر اين، رعايت قانون 20-20 نيز بسيار مهم است. اين قانون به اين نكته اشاره دارد كه پس از هر 20 دقيقه كار چشمي بايد حدود 20 ثانيه به چشم‌ها استراحت دهيد و به نقطه دوري نگاه كنيد. همچنين خوب است پس از هر يك تا دو ساعتي كه چشم‌هايتان مشغول كار هستند، بلند شويد و برويد صورت‌تان را بشوييد تا خستگي چشم‌ها كاهش يابد. البته اين كارها هم دقت مي‌خواهد و هم حوصله كه اميدواريم شما داشته باشيد.

دكتر جعفرزاده‌پور با اشاره به خستگي‌هاي مزمن چشم، توضيح مي‌دهد: افرادي كه دائم در ناحيه چشم‌ها احساس خستگي و فشار مي‌كنند، بهتر است به اپتومتريست مراجعه كنند. در اين شرايط شايد بتوان به كمك ورزش‌هايي ساده، وضع چشم را بهبود بخشيد؛ حتي بدون اين كه به استفاده از عينك، تجويز دارو يا اقدامات پزشكي خاصي نياز باشد.

البته كم نيستند افرادي كه تمرينات ورزشي از هر نوعش را كه از ديگران ديده يا شنيده‌اند، بدون توجه به اين كه آنها به چه دليل چنين كاري را انجام مي‌دهند، تقليد مي‌كنند، البته با اين تصور كه اين تمرينات به نفعشان است.

خوب است اين قبيل افراد بدانند تمرينات بينايي اگر به درستي انتخاب و انجام نشود، مي‌تواند عوارض ناخوشايندي برجا بگذارد.

دكتر جعفرزاده‌پور در اين زمينه مي‌گويد: در صورتي كه اين تمرينات به صورت نامناسب انجام شود، مي‌تواند موجب ايجاد تغييرات نسبتا پايداري در عملكرد عضلات چشم فرد شده و مشكلات متعددي را در حس بينايي به وجود آورد.

به همين دليل هيچ‌گاه سر خود و بدون نظر متخصص، مشغول ورزش‌هاي چشمي نشويد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته