جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4434

اعلام محاسبات تعيين نرخ تورم بخشي خودروهاي باقيمانده
قيمت خودروهاي داخلي مقداري افزايش يافت


حقوقي


خبر


تريبون اقتصادي


 اعلام محاسبات تعيين نرخ تورم بخشي خودروهاي باقيمانده
 قيمت خودروهاي داخلي مقداري افزايش يافت  

مدير کل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي گفت: شاخص‌ها و محاسبات مربوط به تعيين نرخ تورم بخشي خودروهاي باقيمانده را به شوراي رقابت اعلام کرديم.عليرضا مقتدايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اعلام محاسبات صورت گرفته به شوراي رقابت براي خودروهاي باقيمانده اظهار کرد: شوراي رقابت بايد براساس محاسباتي که انجام مي‌دهد نرخ تورم بخشي خودرو را محاسبه و در نهايت عدد آن را اعلام کند.

اعتراض به نرخ تورم ساير خودروها

در همين رابطه ،مشاور انجمن خودروسازان با اشاره به اعلام نرخ تورم بخشي ساير خودروها از سوي بانک مرکزي، گفت: با توجه به اين شاخص و فرمول قيمت‌گذاري، قيمت اين خودروها کمتر از بهاي تمام شده آنها خواهد بود.داوود رشتي ميرخاني در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: نرخ تورم بخشي براي خودروهايي مانند پژو 206 و رانا اعلام شده که با توجه به اين نرخ و بر اساس فرمول قيمت‌گذاري خودرو، قيمت اين خودروها پايين‌تر از نرخ تمام شده خواهد بود.وي توضيح داد: قيمت خودروها بايد بر اساس واقعيت‌هاي موجود مشخص شود، در حال حاضر مشکل اصلي نرخ تورم نيست، بلکه فرمول قيمت‌گذاري خودرو و اينکه قيمت پايه سال 91 بايد مد نظر باشد، مشکل اصلي را ايجاد کرده است.ميرخاني تصريح کرد: در اسفند 90 سازمان حمايت از خودروسازان خواست تا براي کنترل بازار با افزايش 6 درصدي قيمت خودرو راضي شوند و پس از آن، در اوايل سال 91 قيمت‌ها اصلاح شود که در واقع باعث تضعيف خودروسازان شد.

وي تأکيد کرد: قيمت پايه 91، مبناي غلطي براي تعيين قيمت خودرو است و در اين شرايط، نرخ تورم 52 يا 58 درصدي تفاوتي نمي‌کند.وي با بيان اينکه در هيچ جاي دنيا هزينه مالي توليد‌کننده از قيمت تمام شده کم نمي‌شود، گفت: در اين مسئله که خودروسازان طي 8 سال گذشته سرکوب مالي شده‌اند و با مشکل تأمين نقدينگي مواجه بوده‌اند، چه کسي مقصر است، خودروساز يا دولت؟

به گفته مشاور انجمن خودروسازان، اگر دولت خودروسازان را مجبور کند که محصولشان را زير قيمت تمام شده عرضه کنند، توليد کار عاقلانه‌اي نخواهد بود.

کاهش توليد خودرو موجب افزايش قيمت‌ها شد

قيمت خودروهاي داخلي در بازار آزاد مقداري افزايش يافته است. کاهش توليد خودرو از دلايل اصلي افزايش قيمت‌ها عنوان شده است.

داوود ميرخاني رشتي مشاور انجمن خودروسازان ايران در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: کاهش توليد خودرو موجب بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و صعودي شدن قيمت‌ها در بازار آزاد شده است اما درباره کاهش توليد کساني بايد پاسخگو باشند که به دلايل مختلف موجب تضعيف صنعت خودرو شدند. وي با بيان اين‌که با وجود گذشت يک سال از مصوبه کارگروه حمايت از توليد در زمينه پرداخت تسهيلات دو هزار ميليارد توماني به خودروسازان تاکنون اين اقدام صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن شوراي رقابت حدود سه ماه بازار فروش خودروسازان را قفل و جريان ورود نقدينگي به شرکت‌هاي خودروساز را قطع کرد که نتيجه آن کاهش بيشتر توليد قطعه و خودرو در کشور است.

مشاور انجمن خودروسازان ايران ادامه داد: از آن سو نيز سازمان حمايت و کميته قيمت‌گذاري خودرو در سال‌هاي اخير مانع از واقعي شدن قيمت خودروها شدند که همين سرکوب مالي موجب شد خودروسازان نتوانند طرح‌هاي توسعه‌اي براي افزايش کيفيت و تنوع محصولات را اجرا کنند.

وي افزود: در اين شرايط خودروسازان نتوانستند مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنند به اين ترتيب برخي از شرکت‌هاي قطعه‌سازي تعطيل شده و تيراژ توليد قطعات کاهش يافت که نتيجه مستقيم آن نيز کاهش توليد خودرو در کشور است.

مشاور انجمن خودروسازان ايران با بيان اين‌که از سازمان‌هاي مسوول و غير مسوول توقع مي‌رود در شرايط بحراني از صنعت خودرو حمايت کنند، تصريح کرد: متاسفانه اتفاقاتي که در چند ماهه اخير رخ داد درست عکس اين انتظار بود.


 حقوقي 

 کارگر در قانون کار کيست؟

همه ي ما تعريفي از کارگر در ذهن داريم و آن اينکه هرکس که از نيروي عضلاني خود استفاده مي‌کند و به کار يدي مشغول است، عنوان کارگر بر وي صدق مي‌کند. درحالي که به لحاظ حقوقي نه همه ي آنهايي که کار يدي انجام مي دهند، کارگرند و نه کارگران لزوما افرادي اند که به کارهاي بدني مشغولند! حال سوال پيش مي آيد که با اين وصف چه کساني واقعا کارگر و مشمول قانون کار مي‌باشند؟

براي تشخيص اين امر، مي‌توان چهارچوبي ترسيم کرد که هرکس واجد معيارهاي تعيين شده در اين چهارچوب بود، کارگر محسوب شود و مشمول قانون کار گردد. حال به اين معيارها اشاره مي‌کنيم. از جمله مهمترين معيارها، تعهد کارگر به تلاش براي تحقق اهداف کارفرماست که وي بدان سبب کارگر را استخدام نموده است. بايد توجه داشت که کارگر متعهد به تحقق اهداف و نتيجه نهايي نيست بلکه تنها متعهد است تلاش خود را براي تحقق هدف غايي مبذول دارد. معيار ديگري که بايد به آن اشاره کرد، دريافت مزد براي کار است؛ کسي که به هر دليل کاري را به طور رايگان براي ديگري انجام مي‌دهد، کارگر محسوب نميگردد. بنابراين افرادي که به صورت افتخاري در موسسات خيريه به ارائه خدمات مي‌پردازند، کارگر محسوب نمي‌شوند و طبعا مشمول قانون کار نيز نمي‌باشند، اما همين موسسات خيريه ممکن است افرادي را نيز در استخدام داشته باشند که مزد دريافت مي کنند، که اين افراد کارگر محسوب مي‌گردند. بنابراين روشن است که نوع کار (اعم از غيرانتفاعي يا تجاري) تاثيري در اطلاق صفت کارگر به فرد ندارد. حال با توجه به اين نکته در مورد دريافت مزد کار، ممکن است سوال شود که اگر کسي براي موسسه اي به رايگان کار کند اما مثلا در پايان سال، موسسه پاداشي براي وي در نظر بگيرد، لفظ کارگر بر وي اطلاق مي‌گردد يا خير؟ که در جواب بايد گفت خير، چراکه آنچه که به عنوان ما به ازاء کار انجام شده پرداخت ميشود بايد به عنوان حقوق و مزد تعيين شده باشد.

معيار مهم ديگري که بايد مورد توجه قرار داد، وجود رابطه ي تبعيت بين کارگر و کارفرماست، به اين معنا که کسي که نام کارگر به او اطلاق مي‌شود، بايد در انجام کاري که براي آن استخدام شده است، به طور کامل از دستورات کارفرما تبعيت نمايد، به همين سبب نيز زيان ناشي از کار وي بر عهده ي کارفرما خواهد بود.

حال با توجه به تعريف و معيارهايي که ارائه شد، مي بينيم که يک مهندس نيز ممکن است به لحاظ قانوني کارگر محسوب شود و مشمول مقررات قانون کار باشد.

بحث دوم در مورد افرادي است که اگرچه از نظر عامه کارگر محسوب مي‌شوند، اما به لحاظ قانوني تعريف کارگر بر آنها صدق نمي‌کند و مشمول قانون کار نمي باشند. از آن جمله مي‌توان به کارگاههاي خانوادگي اشاره کرد، که به موجب قانون کار، از شمول اين قانون خارجند و افرادي که در آن کارگاهها به فعاليت مي‌پردازند، کارگر محسوب نمي‌شوند. بايد توجه داشت که منظور از کارگاه خانوادگي کارگاهي است که اقوام درجه يک (فرزندان و والدين) در آن به فعاليت بپردازند و شخص ديگري نيز در آن مجموعه کار نکند؛ در غير اين صورت مشمول قانون کار خواهند بود.

نکته اي که در اينجا لازم به ذکر است، اينکه اين معافيت از قانون کار مطلق نيست، بلکه صاحب کارگاه موظف به رعايت موازين و اصول بهداشتي و ايمني افراد حاضر در آن کارگاه مي‌باشد. از ديگر استثنائات قانون کار بايد به کارگاههاي کوچک اشاره کرد (که بنا به تعريف قانون کار از اين کارگاهها، منظور کارگاههاي با کمتر ازده نفر کارگر است)؛ اين معافيت از شمول قانون کار جنبه ي حمايتي دارد و براي آن است که مدتي اين کارگاهها بتوانند با معافيت از محدوديتهاي قانوني توسعه يابند، بنابراين معافيت آنها موقتي است و نه دائمي! و نهايتا کارمندان نهادهاي انقلابي مانند نهضت سواد آموزي و... نيز از شمول قانون کار مستثني هستند، اما بايد توجه داشت که سازمانها و شرکتهاي وابسته به آنها مشمول قانون کار خواهند بود.

خدايار سعيد وزيري


 خبر 

 معافيت سود سپرده بانکي از ماليات

معاون ماليات هاي مستقيم سازمان امور مالياتي با بيان اين که سپرده و سود سپرده‌هاي بانکي از ماليات معاف هستند، تصريح کرد: ‌در شرايط فعلي نرخ ماليات حقوق کارکنان بخش خصوصي بيشتر است اما يکسان سازي آن با ماليات حقوق کارکنان بخش دولتي در لايحه ماليات‌هاي مستقيم پيش بيني شده است.به گزارش ايسنا،حسين وکيلي با بيان اين که به سپرده‌هاي بانکي ماليات تعلق نمي‌گيرد، گفت: سود سپرده بانکي نيز از ماليات معاف است.

وي با بيان اين که از درآمد ماليات دريافت مي‌کنيم، افزود: در نقل و انتقالات بانکي، مواردي که شامل معافيت مالياتي نشود و منجر به درآمد شود، از درآمد ماليات مي‌گيريم. معاون ماليات هاي مستقيم سازمان امور مالياتي درباره يکسان سازي ماليات حقوق بخش خصوصي و دولتي، اظهار کرد: اين امر در لايحه اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم پيش بيني شده است اما ‌در شرايط فعلي نرخ ماليات بخش خصوصي بيشتر است.به گفته او ميزان وصولي ماليات بر حقوق بيش از دو برابر ماليات مشاغل است. وي از عملياتي شدن پرداخت‌هاي الکترونيکي خبر داد و گفت:قبوض مالياتي نقدي شناسه پرداخت و شماره پرداخت دارند و امکان واريز مبلغ از مسيرهاي الکترونيکي و اينترنتي فراهم شد.

احتمال افزايش قيمت مرغ

با توجه به نزديک‌ شدن به ماه رمضان مجموع مرغ ذخيره‌ شده توسط شرکت پشتيباني امور دام 68 هزار تن است که با قيمت هر کيلو 5300 تومان توسط اين شرکت خريداري مي‌شود.عباس پشم‌فروش، معاون بازرگاني داخلي شرکت پشتيباني امور دام در گفت‌وگو با ايسنا، از احتمال افزايش قيمت مرغ خبر داد و گفت: روند ذخيره‌سازي مرغ با توجه به نزديک‌شدن به ماه رمضان بسيار مثبت است.وي با بيان اين‌که ذخيره‌سازي مرغ طي 40 روز اخير رکورد زده است، تصريح کرد: اين درحالي است که ما از بعد از تعطيلات عيد نوروز تاکنون توانسته‌ايم 24 هزار تن مرغ را خريداري کنيم.

خودکفايي در توليد برنج تا 3 سال آينده

رييس کارگروه تدوين سند راهبردي خودکفايي برنج از تصويب سند راهبردي خودکفايي برنج با اعتبار210 ميليارد توماني خبر داد و گفت: بر اساس اين سند تا سه سال ديگر در توليد برنج خودکفا خواهيم شد.

غلامرضا خانکشي‌پورعضو هيات علمي موسسه تحقيقات برنج به ايسنا ،گفت: بودجه تعيين شده براي اجراي سند راهبردي خودکفايي برنج براساس قيمت‌هاي سال 90 محاسبه شده که در سفر اخير هيات دولت به استان گيلان 700 ميليارد تومان براي اجراي فاز نخست اين سند در سال جاري تصويب شد.

خانکشي‌پور گفت: در سند راهبردي خودکفايي برنج برنامه‌هايي اعم از آموزش و ترويج، تحقيقات براي پايداري در توليد و معرفي ارقام پر محصول کيفي لحاظ شده است. همچنين برنامه‌هايي براي ارتقاي مديريت زراعي، توليد بذور گواهي شده در نظر گرفته‌ شده است.رييس کارگروه تدوين سند راهبردي خودکفايي برنج ادامه داد: يکي از مفاد اين سند که در راستاي حمايت‌هاي ويژه از شاليکاران تصويب شده، تعيين يارانه توليد براي کشاورزان است البته مشروط به اينکه آنها ارقام هدف و مورد نظر براي رسيدن به خودکفايي برنج را توليد کنند.

رييس کارگروه تدوين سند راهبردي خودکفايي برنج تاکيد کرد: ايران تا رسيدن به خودکفايي برنج فاصله زيادي ندارد و مي‌تواند با افزايش سطح آموزش و عملکرد توليد اين محصول که در حال حاضر نيز بيش از يک تن در هکتار از ميانگين جهاني بالاتر است به اهداف خود دست يافت اما اگر تاکنون نتوانسته‌ايم در توليد نياز داخلي برنج خودکفا شويم مسلما اراده جمعي وجود نداشته است.


 تريبون اقتصادي 

 آغاز پيش‌فروش بليت قطارهاي تابستاني از پنجم خرداد

پيش‌فروش بليت قطارهاي تابستاني از پنجم خرداد‌ ماه آغاز مي‌شود.به گزارش ايسنا، از پنجم خرداد‌ماه متقاضيان سفرهاي تابستاني با ناوگان ريلي مي‌توانند به صورت حضوري يا اينترنتي بليت مورد نظر خود در مسيرهاي مختلف تهيه کنند.

با افزايش ناگهاني قيمت جهاني طلا و دلار رخ داد

افزايش قيمت سکه و ارز در بازار

به دنبال افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني و دلار در بازار داخل، بهاي سکه افزايش يافت. سکه طرح جديد يک‌ ميليون و 250 هزار تومان، نيم‌سکه 660 هزار تومان و ربع 406 هزار تومان داد و ستد مي‌شود.

به گزارش فارس، بهاي انواع سکه در بازار تهران به دنبال تقويت قيمت دلار و هر اونس طلاي جهاني(1400.6 دلار) با افزايش همراه شد. بر اين اساس، سکه امامي طرح جديد با قيمت 1 ميليون و 250 هزار تومان، نيم سکه 660 هزار تومان و ربع سکه 406 هزار تومان داد و ستد مي‌شود.يادآور مي‌شود، هر دلار در بازار آزاد با افزايش 50 توماني نسبت به روز گذشته 3 هزار و 500 تومان فروخته مي‌شود. سکه گرمي 295 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار 119 هزار و 500 تومان معامله مي‌شود.بر اين اساس، قيمت هر اونس طلاي در بازارهاي جهاني با افزايش 56 دلاري نسبت به روز گذشته به 1398.30 دلار در هر اونس رسيد و اين در حالي است که بهاي اين فلز به کانال 1400 دلاري نيز وارد شده بود. به گزارش فوربس، قيمت جهاني طلا از پايان روز دوشنبه روند صعودي به خود گرفت و از عوامل اين افزايش کاهش ارزش دلار و به تبع آن افزايش قيمت نفت عنوان شده است. همچنين، از ديگر عوامل اين افزايش ناگهاني، انتشار گزارشي از سوي موسسه اعتبارسنجي مودي است مبني بر اينکه اگر آمريکا در حل مشکلات بودجه‌اي خود در سال 2013 موفق عمل نکند، اين موسسه ناچار است تا اعتبار بدهي دولت آمريکا را کاهش دهد.

آغاز تحويل سکه‌هاي پيش فروشي

اين در حالي است که ،سکه هاي پيش فروشي بانک مرکزي از امروزاول خردادماه در آستانه ولادت حضرت علي (ع) به پيش خريداران از طريق شعب بانک تجارت تحويل داده مي شود. اين سکه ها دراسفندماه سال 91 پيش خريد شده اند. به گزارش مهر، بر اين اساس، تمام افرادي که در اسفندماه سال گذشته سکه هاي بانک مرکزي را پيش خريد کرده اند، مي توانند بدون در نظر گرفتن روز ثبت نام به شعبي که سکه ها را از آنجا پيش خريد کرده اند مراجعه و سکه هاي خود را پس از پرداخت وجه ماليات بر ارزش افزوده 6 درصدي دريافت نمايند.

سال گذشته مجموعاً 851 هزار قطعه سکه پيش فروش شد که از اين تعداد 507 هزار قطعه سکه تمام بهارآزادي و 344 هزار قطعه نيم سکه بود. تعداد سکه هاي استردادي تمام بهار آزادي 189 هزار و نيم سکه 109 هزار قطعه سکه اعلام شده است.

احتمال بررسي جزييات بودجه در جلسات علني هفته آينده مجلس

سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه 92 گفت که احتمالا جلسات علني مجلس براي رسيدگي به لايحه بودجه هفته آينده نيز ادامه مي‌يابد.

جعفر قادري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با توجه به تصويب بودجه سه ماهه اول سال 92، زمان کافي براي بررسي و تصويب بودجه وجود دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته