جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4442

آيت الله صديقي در نماز جمعه اعلام كرد:
مردم به خلاف دين راي نمي دهند
تقدير از تمکين مردم به قانون

عناوين مهمترين خبرهاي جهان


بشار اسد: پاسخ ما به اسرائيل، استراتژيک خواهد بود


ادعاي آژانس درباره يافت نشدن مدرک از پارچين


لغو برخي تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي :
2 هزار و 700 ميليارد تومان براي اجراي پزشک خانواده در نظر گرفته شده است


سرمقاله

احمدي‌نژاد:
هنوز مسکن مهر يک مسکّن است

محسن هاشمي:
بدنبال ردصلاحيتم در شوراها، درخواست تجديدنظر داده‌ام


روسيه 10 فروند جنگنده‌ ميگ 29 به سوريه تحويل مي دهد


مظنون دوم بمب‌گذاري ماراتن بوستون راه مي‌رود


بزرگداشت استاد داريوش صفوت


جشن روز آفريقا


 آيت الله صديقي در نماز جمعه اعلام كرد:
 مردم به خلاف دين راي نمي دهند  
 تقدير از تمکين مردم به قانون

 
خطيب اين هفته نماز جمعه گفت: امام مردم محور بود و به آراي مردم ايمان داشت، چرا که مردم با بصيرت هستند و مردم به خلاف دين راي نمي دهند و بر خلاف مصالح اعتقادي شان حرکت نمي کنند، جاذبه هاي مادي مردم را گول نمي زند و خط شان خط اسلام و ولايت است.

به گزارش مهر، آيت الله صديقي خطيب نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد با تسليت شهادت امام موسي کاظم(ع) و اشاره به سالگرد ارتحال امام گفت: 14 خرداد روز بسيار غمباري است که خورشيد امام راحل غروب کرد و با رفتنش دل امت و بشريت را داغدار کرد.به همين خاطر بايد نسبت به اين فراز يک توجهي به هويت امام داشته باشيم.

وي افزود: امام يک عصاره و نمونه اي از حقيقت عصمت و طهارت است. ويژگي هاي امام به قدري ژرف است که زبان من در بيان ابعاد شخصيت آن عزيز سفر کرده الکن است. نکته اول اين است که امام حقيقت دين را دريافته بود. امام دين شناسي بود که شناختش از دين، خدا و آخرت فراتر از شناخت مفهومي و ذهني ما بود. امام حق را يافته بود چون خودش آينه اي بود که خدا و اولياي خدا در وجودش قابل رويت بود.

حجت الاسلام صديقي با نقل خاطره اي از کسي که در روزهاي آخر عمر امام مراقب ايشان را بر عهده داشت، گفت: پرستار امام در روزهاي آخر نقل مي کرد که شب ها که در کنار امام بودم امام به علت مصرف داروي زياد استرس داشتند که براي نماز صبح بيدار نشوند اما هر يک ساعت يک بار بيدار مي شدند. اين آرزو به دل من ماند که يک بار من امام را بيدار کنم هميشه خودشان زودتر از زنگ ساعت بيدار مي شدند و در موقع سحر آن چنان اشک مي ريختند که دستمال شان خيس مي شد.

خطيب اين هفته نماز جمعه با اشاره به انتخابات رياست جمهوري گفت: انتخابات براي ما يک آبرو است، انتخابات براي ما دفاع لازم است، انتخابات رقم زدن سرنوشت و وفاداري به امام است، انتخابات لبيک به خون شهيدان و اجراي دستور ولي فقيه و نايب امام زمان است.

وي با اشاره به اين که مردم نسبت به مسئولين جلوتر هستند گفت: مردم همان طور که به صورت خودجوش 9 دي را آفريدند در انتخابات نيز حماسه مي آفرينند و با حضور در انتخابات دشمن را مايوس مي کنند. عزت بي سابقه براي نظام و مملکت را با حضور بي بديل شان اعلان خواهند کرد.

حجت الاسلام صديقي با بيان اينکه ملت ايران 34سال مردانگي و غيرت را تجربه کرديد ادامه داد: در دوره گذشته انتخابات رياست جمهوري 40 ميليون راي شما مشت محکمي بر دهان دشمنان بود . خدا سران فتنه را نيامرزد که اين فرصت را بي خاصيت کردند اما 9 دي آن را جبران کرد. دشمنان عليه ما کمر بستند و رمز موفقيت شان را سستي مردم نسبت به انتخابات مي دانند اما شما نشان داديد در مقابل قانون تمکين داريد که اين فتح بزرگي است و براي دنيا مثال زدني است.وي تصريح کرد: در هيچ کشوري اين فرهنگ سياسي ديده نمي شود. با عنايت حق تعالي و نگاه امام زمان اين انتخابات براي شما نقطه عطفي است که پيروزي بي بديلي را رقم بزند.خطيب اين هفته نماز جمعه با اشاره به سالروز تاسيس مجلس گفت: حضور نمايندگان نزد رهبري و اعلان رضايت ايشان از مجلس خيلي شانس بزرگي براي مجلس است.

حجت الاسلام در خطبه اول نماز جمعه با اشاره به اهميت مساجد در جامعه گفت: مساجد بايد دائما توليد جديد داشته باشند . عرضه کردن نوآوري عرضه در برابر تقاضاهاي جديد و زدودن شبهات جديد از رسالت هاي مسجد است.امامان جماعت بايد به روز باشند و با مطالعات جديد پاسخگوي نيازهاي مختلف مخاطبانشان باشند.


 عناوين مهمترين خبرهاي جهان  

 خبرگزاري مهر- عناوين مهمترين خبرهاي جهان به نقل از رسانه هاي خارجي به شرح زير است.

تمام سلام مامور تشکيل دولت جديد لبنان اعلام کرد کشورش بايد از آنچه در سوريه رخ مي دهد، دور باشد.

ليبي از روسيه خواست اجراي قراردادهاي تسليحاتي تعليق شده را از سر بگيرد.

يک رسانه غربي اعلام کرد بقاي اسد، شکستي براي مخالفان، آمريکايي ها و اروپايي ها خواهد بود.

مخالفان سوري، سرانجام پس از چندين روز گفتگو، در استانبول ترکيه به کار خود پايان دادند.

سه تبعه غربي که براي کمک به گروههاي مسلح به سوريه رفته بودند، در اين کشور کشته شدند.

ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس اعلام کرد محموله هاي سلاح روسيه مانعي در برابر حل بحران سوريه خواهد بود.

13 کاميون حامل مصالح ساختمان سازي از طريق بندر رفح مصر وارد نوار غزه شد.

يک منبع امنيتي لبناني از شليک سه موشک به نزديک يک مرکز امنيتي در شرق لبنان خبر داد.

سازمان ملل متحد درباره خطر تشديد خشونتها در عراق هشدار داد.

به مناسبت سومين سال حمله نظاميان صهيونيست به کشتي مرمره، تجمع اعتراض آميز در برابر سفارت رژيم صهيونيستي در آنکارا برگزار شد و شرکت کنندگان در اين تجمع، شعارهايي عليه رژيم صهيونيستي سر دادند.

چاک هيگل وزير دفاع آمريکا اعلام کرد همکاري با چين براي بازدارندگي در برابر حملات سايبري لازم است.

ژاپن از طرحي براي کمک به قاره آ،ريقا به ارزش 10 ميليارد دلار خبر داد.

حامد کرزاي رئيس جمهوري افغانستان، کشته شدن شهروندان افغان به دست طالبان را محکوم کرد.


  بشار اسد: پاسخ ما به اسرائيل، استراتژيک خواهد بود 

مهر: ‌بشار اسد با تاکيد بر اطمينان وي براي پيروزي سوريه عليه جنگ جهاني بر پا شده عليه کشورش عنوان داشت، پاسخ دولت سوريه به حملات رژيم صهيونيستي استراتژيک خواهد بود.بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در مصاحبه با شبکه خبري المنار گفت: اگر ما اين اطمينان را براي رقم زدن پيروزي خود نداشته باشيم، اما توانايي لازم را براي پايداري و ايستادگي داريم.

ما مي‌توانيم اين حمله را تا دو سال بعد از جنگ جهاني و بين‌المللي برپا شده عليه سوريه ادامه دهيم؛ جنگي که عليه سوريه بر پا شده است، يک تجاوز سه جانبه همانند حمله سال 1956 نيست، بلکه اين جنگ يک جنگ جهاني عليه سوريه است و ما راه مقاومت را در پيش گرفته‌ايم و به همين دليل به پيروزي قطعي ايمان داريم.


  ادعاي آژانس درباره يافت نشدن مدرک از پارچين  

فارس: خبرگزاري فرانسه به نقل از ديپلمات‌ها مدعي شد که رييس بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفته است امکان دارد اکنون به دليل انجام فعاليت پاکسازي توسط ايران هيچ مدرکي در پارچين يافت نشود.به گزارش خبرگزاري فرانسه به نقل از نمايندگان ديپلماتيک در وين افزود که اين اظهارات که به هرمان ناکارتس، معاون مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي نسبت داده شده ، در جريان نمايش تصاوير جديد ماهواره‌اي آژانس از تاسيسات پارچين در جلسه توجيهي محرمانه‌اي در وين مطرح شده است.يکي ار ديپيلمات هاي يک کشور غير غربي که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاري فرانسه گفت: ناکارتس گفت که آنها مي توانند شواهد مواد هسته‌يي را پيدا کنند، اما در عين حال گفت که امکان دارد نتوانند اين کار را به دليل انجام فعاليت پاکسازي انجام دهند.


  لغو برخي تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران  

ايسنا: در آستانه برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در ايران، مقامات آمريکايي گفتند که آمريکا بخشي از تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران را لغو مي‌کند تا به شرکت‌هاي آمريکايي اجازه دهد تلفن همراه، نرم افزار و ديگر فن‌آوري‌هايي که براي ارتباطات شخصي به کار مي‌روند را به ايراني‌ها بفروشند. خبرگزاري رويترز گزارش داد: اين اقدام به ايراني‌ها اجازه مي دهد به جديدترين تلفن‌هاي اپل و جديدترين نرم افزارهايي دسترسي داشته باشند که از آغاز تحريم‌ها عليه ايران در بازار سياه در تهران در دسترس بوده‌اند. آمريکا در سال‌هاي اخير براي کند کردن توسعه برنامه هسته‌يي ايران تدابير عليه جمهوري اسلامي را تشديد و طيف گسترده‌اي از شرکت‌هاي ايراني و مقامات دولتي ايران را تحريم کرده است. رويترز افزود: ممکن است لغو تحريم فن‌آوري تلاشي از سوي دولت آمريکا براي نمايش حسن نيت به شهروندان ايراني پيش از انتخابات رياست‌جمهوري ايران باشد.


 يک نکته از هزاران 

با گذري و نظري درتهران وحتي شهرستانها بيشترين موسساتي که جلب نظر مي کند موسسات اعتباري و صندوقهاي گوناگون با نامهاي مختلف که اهداف همه آنها پول بازي يا بهتر بگوييم بازي با پول براي کسب در آمدهاي آنچناني است و اين خود يکي از عوامل اصلي ومهمترين عامل بي ارزش کردن پول ملي ولطمه به اقتصاد کشور است و اگر به جاي بازي با پول که دامي براي بدهکار کردن محتاجان جامعه است موسسات توليدي براي ايجاد اشتغال وتوليد نيازهاي جامعه تاسيس مي شد چه خداپسندانه و منصفانه بود. مشکل کجاست که چنين نشده و اين چنين شده است؟


 ميز خبر 

قطع روابط تجاري کانادا با ايران

کانادا کليه روابط تجاري با ايران را به دليل آنچه نگراني جدي درباره برنامه هسته‌اي ايران و قصور در تعامل جدي در مذاکرات در اين باره خواند،قطع کرد.به گزارش ايسنا، روزنامه نشنال پست با اشاره به اين خبر افزود که ممنوعيت کليه واردات و صادرات از ايران و به ايران عمدتا نمادين در نظر گرفته مي شود اما اين تازه‌ترين اقدام کانادا در رابطه با ايران است و تقريبا 9 ماه بعد از آن صورت مي گيرد که اتاوا روابط ديپلماتيک با ايران را قطع کرد.

محکوميت 25 ساله ارباب سير در دادگاه آمريکا

منصور ارباب سير که ادعا مي شود در توطئه‌اي براي ترور سفير عربستان در واشنگتن دست داشته است به تحمل 25 سال حبس محکوم شد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز گزارش داد که ارباب سير 58 ساله که ادعا مي شود متولد ايران است روز پنجشنبه در دادگاهي در آمريکا به 25 سال حبس در زندان هاي آمريکا محکوم شد و دادستان‌هاي آمريکايي گفتند که جديت اين اتهام و اهميت پيشگيري در اين چارچوب را نمي توان ناديده گرفت.بنا بر اين گزارش ارباب سير همچنين به پرداخت 125 هزار دلار جريمه محکوم شده است.

وزارت امور خارجه آمريکا: تصميم درباره شرکت ايران درکنفرانس سوريه بايد جمعي اتخاذ شود

وزارت امور خارجه آمريکا ضمن تکرار ادعاها درباره نقش ايران در سوريه گفت که در هر حال تصميم‌گيري در اين باره بايد به صورت جمعي باشد.به گزارش ايسنا، جنيفر پساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر اينکه دولت آمريکا ترديد دارد ايران بتواند در روند حل و فصل درگيري هاي سوريه نقش سازنده ايفا کند، گفت که با اين حال تصميم‌گيري در مورد شرکت تهران در کنفرانس بين‌المللي سوريه بايد به طور جمعي انجام شود.

پساکي گفت: اين تصميم در جريان همکاري و پس از بحث ميان آمريکا، روسيه، شرکاي بين‌المللي ما و سازمان ملل متحد گرفته خواهد شد. فعلا اين تصميم گرفته نشده است.اين در حالي است که،مقامات روسيه، آمريکا و سازمان ملل پنجم ژوئن (پانزده خرداد) براي آماده کردن کنفرانس صلح پيشنهادي ميان گروه‌هاي مخالف در سوريه موسوم به «ژنو 2» با يکديگر ديدار و گفت‌وگو خواهند داشت.

بازداشت 12 عامل جبهه النصرة در ترکيه به همراه مقاديري گاز سارين

رسانه‌هاي ترکيه‌ گزارش دادند، مسئولان آنکارا گروهي از اعضاي جبهه النصرة را در شهر آدانا به همراه مقاديري از گاز سمي سارين بازداشت کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، برخي رسانه‌هاي ترکيه‌ گزارش دادند که تعداد اين گروه بازداشتي به 12 تن مي‌رسد.

آلمان به دنبال خريد پهپادهاي جديد براي ارتش

وزير دفاع آلمان با وجود خساراتي که برنامه تهيه پهپادهاي يورو هاوک براي ارتش در پي داشته، همچنان خواهان خريد 16 پهپاد براي ارتش اين کشور است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري آلمان، براساس ارزيابي کارشناسان دولتي آلمان، ضررهاي مالي وارده به خاطر استفاده از پهپادهاي يورو هاوک، بيش از نيم ميليارد يورو است.

معاون جورج بوش رئيس اف.بي.آي مي‌شود

رئيس‌جمهوري‌ آمريکا قرار است معاون جورج بوش، رئيس‌جمهوري سابق اين کشور را براي به دست گرفتن رياست اداره فدرال تحقيقات آمريکا (اف.بي.آي) معرفي کند. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، اين در حالي است که نقش معاون سابق بوش در يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي دولت وي باعث مي‌شود تا براي دموکرات‌ها در کنگره آمريکا اين امر آسان باشد تا وي را براي سمت رياست اف.بي.آي بپذيرند.

رژيم صهيونيستي هزار واحد مسکوني جديد در قدس مي‌سازد

دولت اسرائيل در چارچوب اقدامات خود براي گسترش شهرک‌سازي‌ها از ساخت هزار واحد مسکوني جديد در قدس شرقي خبر داد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي شبکه خبري الجزيره، مسئولان اسرائيلي همچنين اعلام کردند که ساخت اين واحدهاي مسکوني جديد در چارچوب طرح دولت که در برگيرنده شهرهاي موجود در اراضي اشغالي است صورت مي‌گيرد چرا که براساس اين طرح تعداد واحدهاي مسکوني تا سال 2014 به بيش از 80 هزار واحد مي رسد.

اردوغان به تونس مي‌رود

مشاور نخست‌وزير تونس اعلام کرد، نخست‌وزير ترکيه طي روزهاي پنجم و ششم ژوئن سفري رسمي به تونس خواهد داشت.به گزارش ايسنا، نورالدين بحري، مشاور نخست‌وزير تونس گفت، هيأتي متشکل از اعضاي کابينه و تجار برجسته و صاحبان صنايع ترکيه، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه را در اين سفر همراهي خواهد کرد.

ليبي خواهان تحويل گرفتن ساعدي القذافي شد

مسئولان ليبي بار ديگر از مقامات نيجر خواستند تا هرچه سريعتر مسئولان نظام معمر قذافي از جمله الساعدي القذافي را به طرابلس تحويل دهند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، علي زيدان، نخست وزير ليبي در کنفرانس خبري خود عنوان داشت که اميدواريم مقامات نيجر متوجه درخواست مردم ليبي باشند و هرچه سريعتر الساعدي القذافي و عبدالله منصور، يکي از مسئولان سابق سازمان اطلاع رساني ليبي را به اين کشور تحويل دهند.

صدراعظم آلمان: به سوريه سلاح نمي‌فرستيم

صدراعظم آلمان ارسال سلاح به سوريه را رد کرد.به گزارش ايسنا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جريان کنفرانس خبري مشترک خود با نخست‌وزير ليتواني در برلين در خصوص بحران سوريه اظهار کرد: آلمان تحت هيچ عنوان به سوريه که اکنون درگير جنگ داخلي است، سلاح تحويل نخواهد داد.وي تاکيد کرد: ما بايد تمام تلاش خود را براي به کار گرفتن يک راه‌حل سياسي به منظور پايان دادن به بحران سوريه به کار بنديم.


 تا انتخابات يازدهم 

تمدن: هماهنگي ميان دستگاههاي اجرايي براي برگزاري انتخابات در اوج خود است

استاندار تهران با بيان اينکه تاکنون هيچ شکايتي براي انتخابات رياست جمهوري گزارش نشده است، خطاب به کانديداها گفت: کانديداها در تبليغاتشان دستگاهها و يا افراد حقيقي و حقوقي را مورد اتهام قرار ندهند چرا که اين حق براي دفاع آنان از خودشان در رسانه ملي وجود دارد.به گزارش مهر، مرتضي تمدن بابيان اينکه هماهنگي ميان دستگاههاي اجرايي و نظارت براي برگزاري انتخابات 92 در اوج خود است، اظهار داشت: تا به امروز در شلوغ ترين و مهمترين استانها که بيشترين شعب اخذ راي را دارند هماهنگي هاي کامل ميان عوامل برگزارکننده انتخابات به وجود آمده است و پيش بيني مي شود اين انتخابات با توجه به گستردگي خود با کمترين مشکلي برگزار شود.

فرماندار تهران: آراي رياست‌جمهوري ظرف 7 ساعت شمرده مي‌شود

فرماندار تهران اعلام کرد که ابتدا آراء انتخابات رياست جمهوري ظرف 7 ساعت و سپس آراي شوراها در 5 روز شمارش مي شود.به گزارش ايلنا، عيسي فرهادي گفت: تهران آمادگي کامل براي برگزاري انتخابات دارد.وي با اعلام پيش بيني 3400 شعبه اخذ راي در تهران در اين انتخابات، گفت: 7000 صندوق اخذ راي به همراه صد هزار عوامل اجرايي که 26 هزار نفر از آنان عوامل اصلي شعبه اخذ راي هستند، براي انتخابات رياست جمهوري و شوراها در نظر گرفته شده است.فرماندار تهران افزود: با توافق هيئت نظارت مجلس بين 700 تا 1000 شعبه اخذ راي به صورت مکانيزه در انتخابات شوراي شهر برگزار مي شود. فرهادي گفت: 50 درصد حوزه ها در مساجد و حوزه هاي علميه و 50 درصد آن در مدارس و ساير مکان هاي عمومي قرار دارد.

1672 نفر در شهر تهران براي شوراها تاييد صلاحيت شد‌ه‌اند

رئيس هيات نظارت بر انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستاي استان تهران آخرين وضعيت تعيين تکليف تاييد صلاحيت افراد را تشريح کرد و گفت: تاکنون صلاحيت 1672 نفر در شهر تهران تاييد صلاحيت شده‌اند. حسين طلا در گفت‌وگو با ايسنا، با يادآوري اينکه نتيجه‌ قطعي احراز صلاحيت ها تا 12 خردادماه اعلام مي‌شود ،افزود: در روند بررسي احراز صلاحيت کانديداهايي که ثبت نام کرده‌اند در مرحله نخست هيات اجرايي به آن‌ها رسيدگي کرده است و علي‌القاعده افرادي که صلاحيت آنها احراز نشده است شکايت خود را مطرح کردند که مجددا توسط هيات نظارت مورد رسيدگي و بررسي قرار گرفته است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت نود و هفت

7- ادامه پژوهش علمي

10.7 براي تحقق توسعه مالي وتعالي توليد علمي درکشورهاي اسلامي و بقيه جهان، محققين بايستي محدوديت و خلوت گزيني خود را افزايش دهند. يعني پژوهش دسته جمعي بيشتر از پژوهش انفرادي بايستي مورد تشويق قرار گيرد. اين معيار نيازمند تشديد ارتباطات، مبادلات، قراردادها، و توافقنامه هاي همکاري ميان کشورهاي اسلامي است. نتيجه اين اقدام، مبادله مرجع ها و مستندات علمي، مشارکت در سمپوزيوم هاي علمي، هدايت پژوهش جمعي، وبهره گيري دسته جمعي از منابع مالي مي باشد.

11.7 براي هدايت فعاليت هاي هماهنگي پژوهش علمي در کشورهاي اسلامي، مکانيزم هاي مبادله بايستي فعال گردد، مثل تهيه کاتالگ ها براي موسسات علمي موجود، و مشخص کردن هدف ها، هويت ومحصولات آنها. همچنين لازم است که ايستگاه هاي ديجيتالي که اين موسسات را نشان مي دهد تعميق پيداکند ،و شبکه هاي کارهاي تحقيقاتي در چارچوب تخصص هاي يکسان تاسيس شود، و يکپارچگي بين آنها استحکام يابد. علاوه برآن پيشنهاد مي گردد که جوايزي در سطح کشورهاي اسلامي اختصاص يابد که تعالي دانشگاهي وبهترين تحقيق علمي در تخصص هاي مختلف را جبران کند. چاپ وانتشار چنين کارهايي بايستي تامين مالي گردد و مجلات علم وفن آوري بايد مورد تشويق قرار گيرد.

12.7 در داخل يک چارچوب عمل ثابت براي تهيه سناريوها به منظور توسعه علمي، لازم است اولويت را براي کارهاي پژوهشي با هدف حفاظت از ميراث اسلامي و بنيادهاي معنوي، فرهنگي و تمدني، وباديدگاه متصل کردن تفکر اسلامي به توسعه هاي علمي و اسلامي کردن علم ودانش اعطا نمايند. اينکار بايستي، به جاي چسبيدن به مسائل ريز و حفظ تصاويري از دورنماهاي محدود با توسعه شايستگي هاي متفکرين که قادر به ابداع هستند، مضاعف گردد. پژوهش علمي در جهان اسلام نيازمند متفکرين ونخبگان علمي با استاندارد هاي بين المللي است، وبايستي همکاري علمي فشرده اي با روندهاي علمي بين المللي ايجاد گردد. درانجام اينکار ، آنها کمک پژوهش ملي به توسعه تمامي تفکر انسان، در تعقيب مدل علوم اسلامي در قله تمدن اسلامي را ارزيابي مي کنند.

اين بخش نيازمند توسعه برحسب کمي و کيفي، همچنين ترويج منابع انساني است. هر استراتژي براي توسعه اين فعاليت بايستي تلاش کند تا از طريق ارائه مشوق ها براي نيرو کار دراين حوزه، مانع مهاجرت نخبگان علمي اسلامي به کشورهاي خارج گردد. اينکار بايستي از طريق تشديد کردن تلاش ها برحسب فراساختاري، شامل آزمايشگاه ها، مشوق هاي اخلاقي ومالي، و تسهيلات مختلف فن آوري انجام گردد.

در تقويت اين اولويت ها، سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي- آيسيسکو فعاليت هاي زير را انجام داده است:

- تاسيس مرکز آيسيسکو براي ترويج پژوهش علمي.

- طراحي استراتژي براي توسعه علوم وفن آوري در کشورهاي اسلامي، که در هشتمين نشست کنفرانس اسلامي که درسال 1997 در تهران برگزار شد به تصويب رسيده است.

- ترسيم برنامه عملياتي براي مانع شدن از مهاجرت شايستگان علمي در کشورهاي اسلامي.


 معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي :
  2 هزار و 700 ميليارد تومان براي اجراي پزشک خانواده در نظر گرفته شده است 

 
معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور گفت:‌نمايندگان در مقابل 19 هزار ميليارد تومان درآمد واهي هزينه‌هاي قطعي در بودجه 92 تراشيدند، دست دولت در تکميل طرح‌هاي عمراني بسته شده است و با اين حساب رئيس‌جمهور آينده در اجراي بودجه با مشکلي جدي مواجه مي‌شود.رحيم ممبيني در گفت‌وگو با فارس در مورد اينکه چه زماني بودجه به دولت ابلاغ مي‌شود گفت: ‌زمان آن را نمي‌دانم و اين موضوع در اختيار مجلس و شوراي نگهبان است.معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور در مورد اينکه آيا با اعتبار مصوب مجلس هدفمندي يارانه‌ها قابل اجرا است، گفت: دولت 120 هزار ميليارد تومان براي هدفمندي يارانه‌ها پيشنهاد کرده بود که مجلس 50 هزار ميليارد را مصوب کرد و اجراي هدفمندي با اين رقم مشکل خواهد بود.

ممبيني در مورد اينکه برخي نمايندگان مي‌گويند اگر 30 هزار ميليارد تومان ناشي از واگذاري شرکت‌ها محقق نمي شود چرا دولت آن را در جداول آورده و نمايندگان براي شفاف‌سازي آن را در متن بودجه آورده‌اند، گفت: چنين چيزي نيست که براي شفاف سازي باشد. اينها مصارفي است که در مجلس براي دستگاه‌هاي اجرايي تعريف شده است، در حالي که اين مبالغ درآمدي براي دستگاه‌هاي اجرايي مقدور نبود که به درستي تامين شود.وي افزود: رقم 30 هزار ميليارد تومان پيشنهادي دولت براي واگذاري‌ها را در مجلس به 37 هزار ميليارد تومان از محل واگذاري‌ها و فروش سهام دولتي تغيير دادند که از اين رقم 27 هزاري ميليارد تومان به صورت درآمد هزينه‌اي و 10 هزار ميليارد تومان منابع قطعي تعريف کرده‌اند و براي آن مصارف قطعي در جداول بودجه براي دستگاه‌هاي اجرايي پيش‌بيني کرده‌اند در حالي که کل اين 37 هزاري ميليارد تومان از يک جنس بوده است.وي گفت: سوال ما از نمايندگان اين است که چرا از 37 هزارميليارد تومان 10 هزار ميليارد را به صورت درآمد هزينه‌اي قطعي و 27 هزار ميليارد را به شکل درآمد هزينه تعريف کرده‌اند و اگر مي‌خواستند شفاف سازي کنند همه اين رقم را به صورت درآمد هزينه‌اي تعريف مي‌کردند يعني در مقابل هر رديف درآمدي يک رديف هزينه‌اي تعريف مي‌شد.معاون بودجه ادامه داد: آنچه که در مجلس تصويب شده 27 هزار ميليارد تومان به صورت درآمد هزينه‌اي و 10 هزار مييليارد تومان به صورت درآمد قطعي تعريف شده که در مقابل آن براي دستگاه‌هاي مختلف مصارف قطعي 10 هزار ميليارد توماني تعريف شده است.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور تاکيد کرد: يعني نمايندگان مجلس يک مبلغ واهي و دروغي از درآمد براي دولت تعريف کرده‌اند که در مقابل آن يک مصارف قطعي تعريف شده است که اين امر اجراي بودجه 92 را با مشکلات جدي مواجه مي‌کند.ممبيني اضافه کرد: در هدفمندي يارانه‌ها هم نمايندگان اين کار را کردند يعني از 50 هزار ميليارد مصوب مجلس 41 هزار ميليارد تومان را براي پرداخت يارانه نقدي به مردم و 9 هزار ميليارد را براي دولت تعريف کردند اما سوال اين است طبق قانون هدفمندي يارانه‌ها سهم بهداشت و درمان و سهم توليد از هدفمندي کجا رفت.وي تاکيد کرد: وقتي نمايندگان براي 9 هزار ميليارد تومان درآمد واهي هدفمندي يارانه‌ها مبلغ 9 هزار ميليارد تومان مصارف قطعي در دستگاه‌ها تعريف کردند، و براي بهداشت و توليد مبلغي در نظر نگرفتند.

ممبيني تاکيد کرد:‌چرا نمايندگان طبق قانون هدفمندي يارانه‌ها که خودشان تصويب کرده‌اند سهم بهداشت و درمان و توليد را نمي‌پردازند.وي گفت: خود دولت خارج از هدفمندي يارانه‌ها براي بهداشت و درمان يک رقم 2 هزار و 700 ميليارد تومان در قالب بند «ب» ماده 34 قانون برنامه پنجم و 2 هزار ميليارد ديگر براي اجراي پزشک خانواده در نظر گرفته است، اما نمايندگان مجلس ظاهرسازي مي‌کنند و مي‌گويند در مجموع اين 4 هزار و 700 ميليارد تومان از محل هدفمندي يارانه‌ها اختصاص دادند در حالي که دولت قبلا در لايحه اين تعهدات را داشته اين ربطي به هدفمندي يارانه‌ها ندارد.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور تاکيد کرد: بنابراين نمايندگان مجلس 19 هزار ميليارد توما منابع واهي براي دولت در نظر گرفته‌اند و در مقابل آن 19 هزار ميليارد تومان مصارف قطعي تعريف کرده‌اند که اين مسئله کشور را با مشکلات و معضلات جدي مواجه مي‌کند.ممبيني تاکيد کرد: اين مطالبي که گفتم به صورت کارشناسي و منطبق با ادبيات و فرهنگ بودجه نويسي است، دولت کنوني وقت ندارد که اين بودجه را اجرا کند اما در دولت بعدي به مشکل جدي برخورد مي‌شود.وي گفت: بودجه بايد طوري نوشته شود که نهاد قوه مجريه قادر به انجام آن باشد اما موادي در بودجه 92 آمده است که در ارتباط با اجراي اعتبارات عمراني دست دولت و مديران دولتي بسته است.


 سرمقاله 

 نگرش غيرمنطقي به جبران درآمدهاي نفتي

حميدرضاعسگري

بحث تامين درآمدهاي دولت ها در كشورهاي مختلف نشانگر نوع نگاه و رويه اقتصادي آنها مي باشد. در كشورهايي كه متكي به ثروت هاي طبيعي همچون نفت هستند معمولاً شاهد نقش اكثريتي دولت در اقتصاد هستيم يا به عبارتي دولت متصدي اصلي اقتصاد مي‌باشد و هرجور كه صلاح بداند منبع كسب درآمدها و نحوه صرف هزينه‌ها را تعريف مي كند.

اما آنچه امروز با آن مواجه شده ايم كاهش اجباري وابستگي، يا بهتربگوييم عدم دسترسي به درآمدهاي نفتي به سبب تحريم ها مي باشد. براساس گفته مقامات اقتصادي كشور درپي تحريم هاي يك سال اخير، 50 درصد از وصول درآمدهاي نفتي کشور کاهش يافته و در بودجه امسال براي منابع درامدي 144 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده بود اما به لحاظ محدوديت‌هايي که براي صادرات نفت پيش آمده است ، چنين مبالغي محقق نخواهد شد. اين قضيه براي اقتصاد ما كه تاكنون از طريق درآمدهاي سرشار نفتي تغذيه شده بسيار سنگين است كه به يكباره نيمي از درآمدهايي كه تاكنون بدون هيچ زحمتي با فروش "بشكه هاي 100دلاري نفت" حاصل مي شد، قطع شود.

اما نكته قابل توجه بحث جبران اين كسري درآمدهاست . دراظهارنظرات اخير مسولان اعلام شده كه "قراراست درآمدهاي مالياتي جايگزين كاهش درآمدهاي نفتي گردد و مردم بايد هزينه خدمات دولت را بپردازند". البته اين مدعا امروز درجوامع پيشرفته اروپايي درحال اجراست و بسياراصولي است. اما بايد به سازوكارهاي تحقق درآمدهاي مالياتي نيزتوجه داشت. متاسفانه تحقق درآمدهاي مالياتي دركشورما صرفاً برافزايش ميزان ماليات‌ها توجه دارد، و شرايط خاص فعلي اقتصاد مد نظر تصميم گيران اقتصادي قرار نمي‌گيرد.

بخش قابل توجهي از درآمدهاي مالياتي كه قرار است جايگزين درآمدهاي نفتي گردد، در بخش توليد و صنعت توزيع شده است و منطقي اين است كه هرچه ميزان توليد و بهره‌وري صنايع افزايش يابد به ميزان آن ماليات واحدها نيز بيشتر شود. اما در شرايط فعلي كه وضعيت توليد با ركود و تعطيلي مواجه شده است، اخذ ماليات‌هاي سنگين از صاحبان صنايع و كارخانجات توليدي مشكلات فراواني را براي اين آنها ايجاد كرده است. اين رويه از چندين جهت موجب آسيب ديدن اقتصاد كشور مي‌گردد.

وضعيت توليد دركشورمان بسيارنگران كننده است، لذا بايد نگاه مسولان به اين بخش از نوع حمايتي باشد تا توليدكنندگان را به ادامه و گسترش فعاليت اقتصادي ترغيب كند. افزايش هزينه‌هاي توليد همچون تامين انرژي، تهيه مواد اوليه، پرداخت دستمزد نيروي انساني و... باعث شده تا بسياري از توليدكنندگان حجم توليدات خود را به حداقل برسانند. اما با وجود اين ميزان ماليات‌ها و عوارض اين واحدها نه تنها كاهش نداشته بلكه چند برابر هم شده است. توليد كننده داخلي با مشاهده اين وضعيت و عدم تحقق وعده هاي حمايتي، وصد البته متضرر نشدن و كاهش ارزش سرمايه اقتصاديش، ترجيح مي‌دهد دست از توليد بكشد و سرمايه مالي خود را دربخش ديگري صرف كنند و يا درخارج از كشور سرمايه گذاري نمايند.

افزايش غيرمنطقي ماليات‌ها و عوارضي كه بر توليد نهاده شده، وجه منفي ديگري هم دارد كه آن گسترش فرارهاي مالياتي، درآمدهاي كلان فعاليت هاي پنهان اقتصادي، فعاليت هاي زيرزميني، دلالي و قاچاق خواهد بود. واقعيت اين است که 20 درصد از اقتصاد ايران، سهم اقتصاد زيرزميني است که نه در دفاتر ثبت مي‌شود و نه در معاملات جاري مشخص است. اما بارتامين هزينه هاي كشور از طريق ماليات بردوش توليدكنندگاني قرار مي‌گيرد كه ديگر رمقي براي ادامه فعاليت اقتصادي ندارند.

تحميل هزينه‌ها به بخش توليد موجب تعطيلي كارخانجات و ورشكستگي كامل فعالان اقتصادي خواهد شد و اينگونه فشارهاي مضاعفي بر كشور و مردم تحميل خواهد شد. "توليد" شاه كليد تمامي مشكلات و بحران هاي اقتصادي است كه امروز كشور ما به آن دچارشده است، لذا حمايت مسولان ازاين بخش نسبت به كسب درآمدهاي هنگفت مالياتي، ارجحيت دارد.


  احمدي‌نژاد:
 هنوز مسکن مهر يک مسکّن است 

رييس‌جمهور بافت فرسوده تهران و ضرورت نوسازي آن را مورد تاکيد قرار داد و گفت: تجربه مسکن مهر در پرند و پرديس نشان داد که مي‌توان با هزينه بسيار کم، کل بافت شهر تهران را در قالب شهرسازي جديد و پيشرفته بازسازي کرد.به گزارش ايسنا، دکتر محمود احمدي‌نژاد پس از افتتاح 10 هزار واحد مسکن مهر در شهر جديد پرند با بيان اين‌که کشور ما ظرفيت آن را دارد که به گونه‌اي عمل کند تا مسکن از حالت سرمايه خارج شود اظهار کرد: ايران داراي وسعت زياد، منابع عظيم انساني و معادن و پيمانکاران ماهر و مسلط است و از طرف ديگر امروز تقريبا همه مصالح و نيازهاي ساخت و ساز مسکن در داخل کشور توليد مي‌شود؛ بنابراين مي‌توان مسکن مناسب را براي آحاد ملت فراهم کرد.وي تصريح کرد: هنوز مسکن مهر يک مسکّن است تا التهاب 50 ساله در بازار تقاضا در زمينه مسکن را آرامش ‌دهد، اما بايد در گام‌هاي بعدي به سمت کيفيت بالاتر مسکن و ساختمان‌ها و زندگي مطلوب براي مردم حرکت کرد.


 محسن هاشمي:
 بدنبال ردصلاحيتم در شوراها، درخواست تجديدنظر داده‌ام 

محسن هاشمي گفت: طرح بحث عدم اعتقادم به ولايت فقيه يک بحث کهنه است که هنوز هم مطرح مي‌کنند. به گزارش ايسنا، محسن هاشمي در مراسم ختم خواهرزاده آيت‌الله هاشمي در پاسخ به سوالي مبني به اينکه شما متهم به عدم اعتقاد به ولايت فقيه هستيد و گفته مي شود به همين دليل از انتخابات شوراي شهر رد صلاحيت شده‌ايد گفت: بحث عدم اعتقاد من به ولايت فقيه يک بحث کهنه است که من بعدا درباره‌ آن صحبت مي‌کنم. وي همچنين گفت: درباره ردصلاحيتم در انتخابات از شوراها، تقاضاي تجديدنظر داده‌ام و منتظرم تا 12 خرداد نتيجه‌ تجديدنظر را دريافت کنم.


 روسيه 10 فروند جنگنده‌ ميگ 29 به سوريه تحويل مي دهد 

رسانه هاي روسي در خبري فوري اعلام کردند: روسيه درنظر دارد 10 فروند جنگنده پيشرفته ميگ 29 که ساخت اين کشور است در اختيار سوريه قرار دهد.به گزارش مهر، روسيه به زودي اين جنگنده ها را در اختيار روسيه قرار مي دهد.

مسکو اخيرا با انتقاد از تصميم اتحاديه اروپا در زمينه صادرات تسليحات به مخالفان مسلح در سوريه، از اجرايي شدن قرارداد تحويل موشکهاي اس 300 به اين کشور خبر داده بود.


 مظنون دوم بمب‌گذاري ماراتن بوستون راه مي‌رود 

مادر جوهر سارنايف، مظنون بمب‌گذاري در مسابقه ماراتن بوستون، گفته است که حال پسرش به اندازه‌اي بهبود يافته که مي‌تواند راه برود.

به گزارش ايسنا، زبيده سارنايف گفت که جوهر در يک تماس تلفني از زندان گفته است که او و برادرش، تيمورلنگ، مظنون دوم که در درگيري با پليس بوستون کشته شد، بي‌گناه هستند. جوهر سارنايف، 19 ساله، هم‌اکنون در بهداري زندان فورت ديونز در ماساچوست بسر مي‌برد. وي که در هنگام بازداشت زخمي شده بود، دست‌کم يک جراحي بزرگ را پشت سر گذاشته است. بمب‌گذاري روز 15 آوريل در بوستون سه کشته و بيش از 260 زخمي برجاي گذاشت. تعداد زيادي از زخمي‌ها دست و پايشان قطع شده است.


 بزرگداشت استاد داريوش صفوت 


 جشن روز آفريقا 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته