جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4442


اجراي نادرست حرکات ورزشي و خطر شکستگي


افزايش استرس با استفاده از تلفن همراه پيش از خواب


تاثير باکتري موجود در معده بر عملکرد مغز


درمان مشکلات روحي با مصرف ماست


خبرها از عالم علم


  اجراي نادرست حرکات ورزشي و خطر شکستگي 

يک متخصص پزشکي ورزشي معتقد است که پوکي استخوان در ناحيه مهره هاي کمري مي تواند منجر به شکستگي مهره ها شود که يکي از مهمترين دلايل آن انجام حرکات ورزشي غير صحيح است.

دکتر شهرام محقق در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: پوکي استخوان بيماري شايعي است که بر طبق نظر مجمع بين المللي پوکي استخوان در حدود 10 ميليون نفر با سن بيش از 50 سال در ايالات متحده آمريکا به اين بيماري مبتلا هستند و در حدود 34 ميليون نفر نيز در معرض خطر پيدايش آن هستند. حرکات تمريني که همراه با خم شدن به جلو و يا چرخش هاي ناگهاني ستون فقرات باشد ، سبب شکستگي مهره ها شده که ناشي از درهم فشرده شدن مهره ها در يکديگر است. به همين دليل تمامي حرکات ستون فقرات که مستلزم خم شدن و يا چرخش ناگهاني آن است در بيماران دچار پوکي استخوان ممنوع است.

وي افزود: حرکات ورزشي که سبب ايجاد درد بيمار شوند، حرکات غير صحيحي هستند و بيمار نبايد در حين ورزش هيچ گونه دردي ناشي از انجام حرکات ورزشي احساس کند .البته وجود مختصري درد عضلاني يک تا دو روز پس از تمرين طبيعي تلقي مي‌شود ولي در صورتي که بيش از اين زمان ادامه يابد نيازمند مراجعه به پزشک است. در بيماران دچار پوکي استخوان ورزشهاي هوازي تحمل کننده وزن 3 تا 5 بار در هفته بايد با شدت متوسط انجام شوند. شدت متوسط شدتي است که بيمار احساس مي کند از حالت ورزش سبک فشار بيشتري به وي وارد مي‌شود ولي در عين حال در آن شدت ورزش مي‌تواند به راحتي صحبت کند و کلماتش بريده بريده بيان نمي شود. در صورتي که کلمات بيمار در هنگام صحبت کردن در حين ورزش بريده بريده بيان شود نشانگر ورود بيمار به شدت بالاي ورزش و آغاز تجمع اسيد لاکتيک در عضلات است.

اين متخصص پزشکي ورزشي خاطرنشان کرد: شدت ورزش متوسط تقريبا برابر با 65 تا 75 درصد حداکثر ضربان قلب فرد است. حداکثر ضربان قلب بر اساس فرمول 220 منهاي سن و يا فرمول 207 منهاي حاصل ضرب سن در عدد 7/0 محاسبه مي شود. فرمول دوم در افراد مسن دقيقتر است.زمان هر جلسه ورزشي بايد 30 تا 60 دقيقه بوده و ترکيبي از حرکات ورزشي تحمل کننده وزن با شدت گفته شده و حرکات با وزنه باشد. سنگيني وزنه ها بايد در حدي باشد که بيمار پس از 8 تا 12 تکرار احساس خستگي متوسط نمايد. اين تکرار ها بايد در 4 ست با فاصله استراحت کوتاهي انجام شوند (1 تا 2 دقيقه) بيمار بايد بين جلسات کار با وزنه حداقل يک روز فرصت استراحت و ترميم به عضلات خود بدهد.

محقق تصريح کرد: ورزشهاي اختصاصي کمر در بيماران دچار پوکي استخوان در يکي از 4 گروه زير قرار مي گيرند که عبارتند از: ورزشهاي قامت که براي بهبود وضعيت قامت بيمار انجام شده و سبب کاهش قوز پشت و برجستگي شانه ها از عقب ميشود .اين ورزشها با کاهش قوز پشتي بيمار از احتمال شکستگي ستون فقرات بيمار هم مي کاهد.نمونه اي از اين ورزشها به شرح ذيل است: در برابر کنج ديوار ايستاده ، دستها را درحد شانه ها بالا برده و بر روي ديوار قرار دهيد. يک پا را جلوتر از پاي ديگرقرار داده و زانوي آن را خم کنيد. سر و بدن را به طرف کنج ديوار برده، 30 ثانيه کشش دهيد ،سپس سر و بدن را به حالت اول برگردانيد . پاي مخالف را جلو برده و اين حرکت را تکرار کنيد. هر طرف را دوبار تکرار کنيداين کار را روزي سه بار انجام دهيد.

وي ادامه داد: ورزشهاي تقويت کننده لگن و پشت از ديگر ورزشهايي است که براي تعادل بيمار و جلوگيري از سقوط وي توصيه مي شود ؛ يکي از دلايل عدم تعادل بيمار ضعف عضلات حرکت دهنده مفصل ران است که سبب ناپايداري و سقوط وي ميشود.

عضلات حرکت دهنده پا به خارج(گلوتئوس مديوس) و عقب(گلوتئوس ماکزيموس) از مهمترين عضلات حفظ تعادل براي بيمار است و بايستي تقويت شوند.

محقق هم چنين اظهار کرد: براي تقويت عضلات گلوتئوس مديوس بايد به پهلو دراز کشيده، زانوي پاي زيرين را خم کرده پاي بالايي را با زانوي صاف بالا برده و به آرامي پايين آوريد. اين کار را 10 بار تکرار کنيد يک دقيقه استراحت کنيد و سپس مجددا انجام دهيد تا 4 بار. سپس بر روي پهلوي مقابل خوابيده و مثل گذشته تکرار کنيد.

اين ورزش را هر روز يک بار تکرار کنيد. در صورتي که انجام 10 بار تکرار براي شما آسان باشد شما ميتوانيد به مچ پاي خود وزنه ببنديد و اين کار را با وزنه تکرار کنيد. سنگيني وزنه بايد در حدي باشد که شما بعد از 8 تا 12 تکرار احساس خستگي کنيد. بياد داشته باشيد در صورتي که از وزنه استفاده مي کنيد بايد حداقل 24 ساعت بين جلسات تمرين فاصله وجود داشته باشد تا عضلات فرصت ترميم و بازسازي را داشته باشند.

اين متخصص پزشکي ورزشي گفت: براي تقويت عضلات گلوتئوس ماکزيموس نيز به روي شکم بخوابيد.دستها در کنار بدن قرار گيرد زير پيشاني ،شانه و شکم خود پتو قرار دهيد تا احساس راحتي کنيد. پاي راست را از روي زمين بالا آورده تا حدي که تماس ران از روي زمين بر داشته شود.اين کار را 10 بار تکرار کنيد سپس پاي مقابل را تمرين دهيد اين تمرين بايد براي هر پا 4 بار تکرار شود. روزي يک بار اين تمرين را انجام دهيد. در صورتي که انجام 10 بار تکرار براي شما آسان باشد شما ميتوانيد به مچ پاي خود وزنه ببنديد و اين کار را با وزنه تکرار کنيد. سنگيني وزنه بايد در حدي باشد که شما بعد از 8 تا 12 تکرار احساس خستگي کنيد بياد داشته باشيد در صورتي که از وزنه استفاده ميکنيد بايد حداقل 24 ساعت بين جلسات تمرين فاصله وجود داشته باشد تا عضلات فرصت ترميم و بازسازي داشته باشند. در صورتي که اين تمرين سبب احساس درد کمر در شما شود، بالشت ديگري زير شکم خود قرار دهيد

وي در پايان گفت وگوي خود به ورزشهاي تقويت کننده تعادل بيمار اشاره کرد و افزود: علاوه بر ورزشهاي ذکر شده ، تمرينات ذيل بايد بطور منظم جهت افزايش حس عمقي و تعادل بيمار انجام شود. بخصوص در صورتي که بيمار سابقه يک يا چند بار از دست دادن تعادل و سقوط را دارد انجام اين ورزشها حايز اهميت ويژه است. بالا بردن انگشتان و پاشنه پا، پشت يک صندلي يا ميز بايستيد. پشتي يا لبه آنرا بگيريد. کمر و زانو نبايد خم باشد.

روي انگشتان پا بلند شده و سپس بلافاصله روي پاشنه بلند شويد. سعي کنيد حتي الامکان از حمايت صندلي يا ميز استفاده نکنيد تا حس عمقي شما تقويت شود. اين کار را روزانه يک جلسه 10 بار تکرار کنيد. لغزش روي ديوار، با فاصله يک پا از ديوار ايستاده و به اندازه عرض شانه پاها از يکديگر فاصله داشته باشد.باسنها ، کف دست و شانه ها مماس بر ديوار باشد و سعي کنيد که پشت سر نيز تا جاي ممکن نزديک به ديوار باشد.

شکم را بداخل برده و در همين حالت نگاهداريد ولي نفس را حبس نکنيد چرا که سبب افزايش فشار خون شما ميشود(بطور عادي نفس بکشيد). بر روي ديوار به پايين بلغزييد تا حدي که زانو هاي شما حدود 45 درجه خم شوند . اين حرکت را روزانه يک بار به تعداد 10 عدد تکرار کنيد.


 افزايش استرس با استفاده از تلفن همراه پيش از خواب 

بررسي‌ها نشان مي‌دهد: استفاده از فناوري‌هايي همچون تلفن همراه و لپ‌تاپ پيش از خوابيدن منجر به افزايش استرس مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اين مطالعه مشخص شد: افرادي که پيش از خوابيدن با تلفن همراه خود پيامک ارسال يا سايت‌هاي اينترنتي را چک مي‌کنند، بيش از افراد ديگر استرس را تجربه مي‌کنند.

پزشکان بر اساس نتايج اين مطالعه همچنين اظهار داشتند: استفاده از اين گونه فناوري‌ها پيش از خوابيدن ممکن است در فرآيند خواب اخلال ايجاد کند.

استفاده از اين گونه فناوري‌ها پيش از خوابيدن ميان بسياري از افراد رايج است. در بررسي که توسط انجمن خواب آمريکا صورت گرفت، مشخص شد: 95 درصد از مردم اين کشور پيش از خوابيدن از برخي انواع فناوري‌ها استفاده مي‌کنند.

به گزارش ايسنا به نقل از لايوز ساينس، اين پزشکان همچنين معتقدند: نور ساطع شده از مانيتور رايانه و تلفن‌هاي همراه به اخلال در خواب منجر مي‌شود چرا که مقدار قابل توجهي نور آبي منتشر مي‌کند.


 تاثير باکتري موجود در معده بر عملکرد مغز 

بررسي پزشکان آمريکايي نشان مي‌دهد باکتري‌هاي موجود در معده مي‌تواند بر اثر کارکرد مغز تاثير بگذارد.به گزارش ايسنا، گروهي از پزشکان آمريکايي بر روي تعدادي زن 55-18 ساله اظهار داشتند: باکتري‌هاي موجود در برخي مواد خوراکي همچون «پروبيوتيک‌ها» پس از آن که وارد معده مي‌شوند، مي‌توانند بر کارکرد مغز تاثير بگذارند.

در اين مطالعه پزشکان به تعدادي از شرکت‌کنندگان مقداري ماست که شامل باکتري پروبيوتيک بود، دادند و به تعدادي ديگر ماست معمولي داده شد.پزشکان اسکن‌هاي مغزي اين افراد را پيش از انجام مطالعه و پس از آن و با نشان دادن تصاويري از افراد عصبي و وحشت‌زده بررسي کردند.

پزشکان با اين اقدام تلاش داشتند تا مناطق شناختي ذهن را در پاسخ به محرک‌هاي تصويري بررسي کنند تا تاثير باکتري‌هاي معده بر عملکرد ذهن مشخص شود.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، پزشکان آمريکايي دريافتند: افرادي که ماست حاوي پروبيوتيک‌ها را مصرف کرده بودند در حين واکنش‌هاي احساسي، ناحيه «اينسولا» در مغز آنان فعاليت کمتري را تجربه مي‌کنند.


 درمان مشکلات روحي با مصرف ماست 

مطالعات جديد دانشمندان نشان مي دهد پروبيوتيک موجود در ماست طبيعي مي تواند به بهبود روحيه افراد کمک کند چرا که اين مواد قادرند عملکرد مغز را تحت تاثير قرار دهند.به گزارش مهر، تحقيقات پيشين نشان داده بود باکتري هاي مفيد مغز موش ها را تحت تاثير قرار مي دهند اما هيچ تحقيقي همين امر را در مغز انسان تاييد نکرده بود.

مطالعه پژوهشگران دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس نشان داد افرادي که روزانه 2 وعده ماست پروبيوتيک مصرف مي کنند عملکرد مغزي هوشيارانه تري دارند چه در فعاليت استراحت مغزي و چه در واکنش به يک کاري که نيازمند توجه احساسي است.اين تحقيقات نشان داده است برخي از محتويات ماست مي تواند شيوه اي که مغز به محيط واکنش نشان مي دهد را تغيير دهد.پيش از اين تاثيرات مثبت باکتري هاي مفيد موجود در فراورده هايي مانند ماست بر ارتقاي سطح ايمني بدن نشان داده شده بود.اين محققان مي گويند سويه هاي پروبيوتيک خاصي در ماست وجود دارد که مصرف آن در طول زمان مي تواند فوايدي براي سلامتي داشته باشد از جمله از بين بردن استرس، اضطراب و ديگر مشکلات روحي.

پژوهشگران اميدوارند در آينده بررسي رشد باکتري هاي سيستم گوارشي افراد ساده تر شود و امکان ديدن اينکه چگونه آرايش باکتري هاي معده و روده مي تواند بر عواملي مانند رشد مغزي، استرس و حساسيت به درد را تحت تاثير قرار دهد فراهم آيد.

احتمال دارد که تغيير ترکيب باکتري هاي سيستم گوارش بتواند به درمان اختلالات مزمن دردناک و همچنين نشانه هاي بيماري هاي مغزي مانند اوتيسم، پارکينسون و آلزايمر منجر شود.


 خبرها از عالم علم 

 ابتلاي سالانه 200 ايراني به انواع سرطان‌هاي جديد

‌رئيس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي تهران سرطان معده را بيشترين علت مرگ و مير بيماري‌هاي سرطاني اعلام كرد و گفت: 200 ايراني در هر سال به انواع سرطان‌هاي جديد مبتلا مي‌شوند.به گزارش جام جم آنلاين به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، محمدعلي محققي افزود: سرطان يك بيماري مزمن است كه معمولاً در دوران كهنسالي اتفاق مي افتد و در سال هاي گذشته به دليل اينكه جمعيت ايران جوان است اين بيماري چندان مطرح نبوده ولي به موازات تغيير هرم سني، ميانسال و سالمند شدن جمعيت در دهه هاي آينده سرطان ها اصلي ترين مساله سلامتي ايران خواهند شد.

وي افزود: آمارهاي مختلفي در برنامه هاي ثبت سرطان بر اساس جمعيت و آسيب شناسي ثبت شده كه نشان مي دهند از هر 100 هزار نفر در هر سال در بين مردان حدود 110 نفر و در زنان حدود 90 نفر به انواع جديد سرطان ها مبتلا مي شوند.محققي ادامه داد: 25 درصد سرطان هاي زنان، سرطان سينه است كه خوشبختانه با آگاهي هايي كه جامعه زنان در اين خصوص يافته در سال هاي اخير تشخيص سريع اتفاق مي افتد و نتايج درماني آن معادل بهترين مراكز بين اللملي دنياست.

وي افزود: در بين مردان هم سرطان معده بسيار شايع است و اولين علت مرگ و مير در كشور سرطان معده است.رئيس مركز تحقيقات سرطان دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص رشد بيماري هاي سرطاني در كشور گفت: به موازات مسن شدن جمعيت، انواع سرطان در حال رشد است ولي از نظر ريسك فاكتورها اين بيماري تحت كنترل است و شواهدي مبني بر تهديد بيشتر در سالهاي آينده در جامعه نداريم.

مقابله قهوه با سرطان پروستات

گروهي از پزشکان آمريکايي بر اساس نتايج يک مطالعه جديد اعلام کردند: مرداني که در گروه مصرف‌کنندگان نوشيدني قهوه قرار مي‌گيرند، نسبت به افرادي که قهوه مصرف نمي‌کنند، کمتر به اين سرطان مبتلا مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، پيش از اين پزشکان هلندي ادعا کرده بودند که نوشيدن قهوه تاثيري در عدم ابتلاي مردان به سرطان پروستات ندارد، اما مطالعه جديد تاييد مي‌کند که مصرف شش فنجان قهوه در روز در پيشگيري از اين بيماري موثر است.

پزشکان معتقدند، بروز و پيشرفت سرطان پروستات نيز همانند ديگر انواع بيماري‌ها به نوع رژيم غذايي فرد بستگي دارد اما عامل سن هم در ابتلا به اين نوع سرطان نقش مهمي دارد.

پزشکان در اين بررسي با بيان اين که تحقيقات بيشتري براي اثبات اين ادعا لازم است، اظهار داشتند: مصرف قهوه مي‌تواند سطح پروتئين «آديپونکتين» را که خاصيت ضد سرطاني دارد، افزايش دهد و در نتيجه از رشد سلول‌هاي سرطاني بدخيم جلوگيري مي‌کند.

حفظ‌ سلامت دندان در دوران بارداري

بسياري از خانم‌ها تصور مي‌كنند كه بارداري به پوسيده‌شدن دندان‌ها و بروز مشكلات دنداني در آنها منجر مي‌شود؛ اما چنين تصوري يك باور اشتباه محسوب مي‌شود، چراكه تاكنون ارتباطي بين پوسيدگي دندان و بارداري به طور قطعي مشخص نشده است. در واقع پوسيدگي دندان، در تمام دوران زندگي و از جمله طي بارداري به عملكرد باكتري‌ها در دهان، رژيم غذايي حاوي كربوهيدرات و بهداشت ضعيف دهان باز مي‌گردد.

بر همين اساس دكتر آرش منصوريان، دانشيار و مدير گروه بيماري هاي دهان و فك و صورت دانشگاه علوم پزشكي تهران بشدت بر حفظ بهداشت دهان و دندان طي بارداري تاكيد مي كند و مي گويد: كنترل روند پوسيدگي طي بارداري بسيار مهم است؛ زيرا بزاق مادر، اولين وسيله انتقال باكتري هاي عامل پوسيدگي دندان به نوزاد است.

اين متخصص بيماري هاي دهان در گفت و گو با جام جم اين تصور را كه از دست رفتن حداقل يك دندان در هر بارداري امري اجتناب ناپذير است، نادرست مي داند و توضيح مي دهد: برخي افراد تصور مي كنند كه طي بارداري، كلسيم دندان هاي مادر به تأمين نياز جنين اختصاص مي يابد، در حالي كه نياز كلسيمي جنين از طريق ذخيره استخواني مادر تامين مي شود. به اين علت مصرف كلسيم براي حفاظت از دندان ها مجاز نيست و فقط ممكن است پزشك براي تامين نيازهاي تغذيه اي عمومي مادر و كودك، كلسيم تجويز كند.

خونريزي از لثه زياد اتفاق مي افتد

شايع ترين عارضه دهاني در دوران بارداري ژنژيويت حاملگي يا همان خونريزي و حساس شدن لثه ها نسبت به محرك هاي موضعي همچون مسواك است.

دكتر منصوريان درباره اين عارضه مي گويد: خونريزي از لثه ها ناشي از التهاب لثه ها و افزايش ترشح هورمون استروژن طي بارداري است كه معمولا از ماه دوم بارداري شروع مي شود. اين متخصص به جرم دندان نيز به عنوان يكي از عوامل موثر در خونريزي از لثه ها اشاره مي كند و مي افزايد: جرم گيري و حفظ بهداشت مناسب دهان طي بارداري ضروري است و بنابر تاكيد دندانپزشكان در صورتي كه جرم ها به ايجاد ضايعه هاي خونريزي دهنده منجر شود يا جويدن را با مشكل روبه رو سازد، بايد از طريق جراحي يا ليزر برداشته شود.

3 ماهه دوم بارداري؛ زمان رسيدگي به مشكلات دنداني

سه ماهه دوم بارداري بي خطرترين دوره براي انجام هر نوع اقدام درماني در حوزه پزشكي و دندانپزشكي است؛ البته در هر شرايطي بهتر است كارهاي اساسي دندانپزشكي يا اعمال جراحي مهم را تا بعد از زايمان به تأخير انداخت. به گفته دكتر منصوريان اوايل سه ماهه سوم هم، زمان خوبي براي درمان هاي معمول دندانپزشكي است، اما بعد از اواسط سه ماهه سوم نبايد هيچ گونه عمل دندانپزشكي انتخابي براي باردار صورت بگيرد. نكته بسيار مهم آن كه بارداران بايد از دراز كشيدن طولاني مدت روي صندلي دندانپزشكي اجتناب كنند تا دچار عوارض ناشي از كاهش فشارخون نشوند. درباره سه ماهه اول بارداري نيز به علت آسيب پذير بودن جنين در اين دوره هيچ گونه عمل دندانپزشكي انتخابي نبايد انجام گيرد.

ترس از راديوگرافي هاي دنداني

انجام راديوگرافي دنداني در دوران بارداري از مواردي است كه هنوز مورد بحث است. بي شك از كاربرد اشعه طي بارداري بويژه در سه ماهه اول بايد اجتناب كرد، زيرا جنين در حال رشد به طور خاصي مستعد آسيب هاي ناشي از پرتونگاري است.

دكتر منصوريان اضافه مي كند: چنانچه انجام درمان هاي دندانپزشكي ضرورت پيدا كند، معمولا براي تشخيص صحيح و درمان مناسب نياز به راديوگرافي خواهد بود. در چنين شرايطي استفاده از روپوش هاي سربي ضروري است. با اين حال تاكيد مي شود كه باوجود ناچيز بودن خطرات راديوگرافي هاي دندانپزشكي، دندانپزشك نبايد در دوران بارداري بي پروا اقدام به تجويز آن كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته