جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4449


ذخيره‌سازي بنزين توسط مردم


آلوده بودن برنج‌هاي وارداتي تاييد شد


حقوقي


نهادهاي مالي


خبر


 ذخيره‌سازي بنزين توسط مردم 

 
اختصاص سهميه‌هاي ويژه بنزين با دستورات مستقيم رئيس جمهوري و با وجود افزايش مصرف بنزين و ذخيره‌سازي بنزين 400 توماني در کارت‌ها از ابتداي سالجاري اما ميزان فروش بنزين 700 توماني در جايگاه‌ها سير نزولي يافته است.

به گزارش مهر، از ابتداي سالجاري تاکنون مصرف بنزين ايران با جهش قابل توجه‌اي روبرو شده است به طوري که حتي در روزهاي نخست فروردين به مرز 100 ميليون ليتر در روز هم افزايش يافت.

در ارديبهشت ماه سالجاري متوسط مصرف روزانه در محدوده 65 تا 67 ميليون ليتر تثبيت و با فرا رسيدن خرداد متوسط مصرف بنزين معمولي و سوپر به مرز 70 ميليون ليتر در روز افزايش يافته است که حدود 6 تا 7 درصد بيش از کل متوسط مصرف بنزين در سال 91 است.مسئولان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران يکي از مهمترين دلايل افزايش مصرف بنزين از ابتداي سالجاري را ورود خودروهاي جديد به ناوگان حمل ونقل و اختصاص سهميه‌هاي ويژه بنزين نوروزي اعلام مي‌کنند ضمن انکه توقف اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها و تثبيت قيمت بنزين هم در افزايش تقاضاي اين فرآورده استراتژيک نفتي تاثير گذار بوده است.

همزمان با رشد مصرف بنزين معمولي و سوپر از ابتداي سالجاري اما هم اکنون بيش از 75 درصد فروش بنزين در جايگاه‌هاي سوخت با قيمت هاي نيمه يارانه اي 400 توماني انجام مي شود و تقاضا براي خريد بنزين آزاد با قيمت 700 توماني در سالجاري نه تنها رشدي نداشته است که حتي با کاهش هم روبرو بوده است. بر اساس گزارش رسمي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي متوسط فروش بنزين آزاد در فروردين و ارديبهشت ماه سالجاري حدود 13 ميليون ليتر در روز بوده و اين در حالي است که با وجود رشد مصرف بنزين اما فروش آزاد اين محصول پرطرفدار نفتي هيچگونه افزايشي نداشته است.از اين رو به طور متوسط روزانه معادل 50 تا 60 ميليون ليتر بنزين با قيمت 400 تومان و مابقي فروش بنزين معادل 10 تا 13 ميليون ليتر با قيمت آزاد 700 و 800 توماني در جايگاه ها انجام مي شود.در حال حاضر بيش از دو ميليارد ليتر بنزين 400 توماني در کارت هاي هوشمند سوخت ذخيره سازي شده است و پيش بيني مي شود با توجه به روند فروش بنزين آزاد و نيمه يارانه‌اي دست کم تا پايان تابستان سال جاري کاهش قابل توجه‌اي در ذخيره بنزين 400 توماني خودروها انجام نشود.

به عبارت ديگر با توجه به اختصاص سهميه هاي ويژه بنزين با دستور محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري فعلا مردم تمايلي به خريد بنزين با قيمت‌هاي آزاد ندارند و عملا باک بنزين خودروها با سهميه‌هاي ويژه رئيس جمهوري پر مي شود.

ناصر رئيسي فرد رئيس انجمن کارفرمايي جايگاه داران سوخت هم در گفتگو با مهر با اشاره به سير نزولي فروش بنزين آزاد از ابتداي سال جاري تاکنون، گفت: اختصاص سهميه‌هاي ويژه و کاهش سفرها در کاهش فروش بنزين آزاد تاثير گذار بوده است.


 آلوده بودن برنج‌هاي وارداتي تاييد شد 

سخنگو کميسيون عمران مجلس، با بيان اينکه دولت بايد پاسخ گوي واردات برنج هاي آلوده به کشور باشد، گفت: سرطان زا بودن برنج هاي آلوده وارداتي مورد تأييد کارشناسان قرار گرفته است و مردم در خريد برنج دقت کنند. به گزارش خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتي با تأکيد بر اينکه سخنان ضد و نقيض مسئولان در خصوص کافي بودن توليد داخل و از سوي ديگر اقدام به واردات خود نوعي بي اعتمادي را در بين مردم به راه مي اندازد، تصريح کرد: حتي در صورت تشخيص کمبود محصول يا کالايي در کشور بايد واردات با در نظر گرفتن استانداردهاي بهداشتي صورت بگيرد. نماينده مردم لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سرنوشت شاليزارها در استان گيلان و ساخت ويلا در آن ها افزود: مسئولان يا اطلاع دقيقي از ميزان توليد ندارند يا در جريان ميزان و حجم واردات نيستند! نماينده مردم لنگرود در مجلس ادامه داد: ادامه روند بي توجهي مسئولان به واردات برنج هاي آلوده و تهديد سلامت افراد موجب اين شد که اين بار نمايندگان به جاي تذکر دادن به مسئولان کشور به مردم هشدار داده و خواهان توجه بيشتر آنان در حين خريد برنج شدند.


 حقوقي 

 تفاوت ولايت و حضانت

دو مبحث ولايت و حضانت، عباراتي است که بعضا در بين مردم با يکديگر خلط مي‌شوند يا به يک معنا انگاشته ميشوند. درحالي که دارندگان هريک از اين دو، تکاليف و حقوقي دارند که مجزا از ديگري است. ولايت در قانون مدني ايران، اختصاص به پدر و جد پدري دارد و طفل تا زماني که به سن قانوني نرسيده است، تحت ولايت اين دو قرار دارد.

بايد توجه داشت که ولايت پدر و جد پدري بر طفل به صورت همزمان است و هردو با هم بر وي ولايت دارند، هرچند که در عرف زماني که طفل پدر دارد، معمولا جد پدري در امور وي دخالت نمي‌نمايد؛ اما قانونا چنين حقي را داراست و هرگاه يکي از اين دو ولي قهري فوت نمايد، يا به دليلي مانند جنون ولايت از وي ساقط گردد، ولايت تنها بر عهده ي ديگري است و وي ميتواند براي بعد از فوت خود، وصي منصوب نمايد تا بعد از وي وظايفش را وصي بر عهده بگيرد. چنانچه در تعيين وصي، ولي قهري به وي اجازه ي تعيين وصي بعد از خود را نيز اعطا نمايد، وصي ميتواند براي زمان بعد از فوت خود نيز شخصي را به وصايت برگزيند. به لحاظ قانوني، ولي قهري يا وصي منصوب وي در کليه ي امور مربوط به اموال و حقوق مالي مولي عليه (طفل)، نماينده قانوني وي محسوب مي‌گردد.

در اين ميان ممکن است ولي قهري (پدر يا جد پدري) در تصميمات خود، رعايت مصالح طفل را ننمايد و مرتکب اقداماتي شود که زيان طفل را به دنبال دارد، در اين صورت، به تقاضاي يکي از نزديکان طفل و يا به درخواست رئيس حوزه ي قضايي، دادگاه به موضوع رسيدگي مي نمايد و پس از اثبات، ولي را عزل و از تصرف در اموال طفل منع و براي اداره ي امور مالي وي فرد صالحي را به عنوان قيم تعيين مي نمايد. اما اگر ولي، به سبب کهولت سن، بيماري و مانند آن، قادر به انجام وظايفش نباشد، وي عزل نميشود؛ لکن دادگاه شخصي را به عنوان امين انتخاب مي نمايد که با نظر ولي قهري به امور طفل رسيدگي نمايد.

لکن حضانت بحثي ديگر است؛ حضانت در لغت به معناي سرپرستي طفل است و در قوانين کشور ما نيز واژه ي حضانت به مراقبت و نگهداري طفل اطلاق مي گردد که هم حق و هم تکليف پدر و مادر است؛ اما اغلب مشکل زماني ايجاد مي شود که پدر و مادر طفل جدا از يکديگر زندگي مي کنند.

در چنين شرايطي، مادر تا هفت سالگي در نگهداري و حضانت طفل اولويت دارد، مگر اينکه وي پس از طلاق، با ديگري ازدواج نمايد که در اين صورت براساس قانون مدني، حق حضانت از وي سلب مي‌گردد! لکن پس از هفت سالگي، حضانت بر عهده ي پدر است اما در صورت بروز اختلاف بعد از هفت سالگي، مانند اينکه مادر مدعي باشد که پدر طفل به دلايلي چون اعتياد، اشتهار به فساد اخلاق، سوء استفاده از طفل و يا ابتلا به بيماري هاي رواني، صلاحيت حضانت طفل را ندارد، تصميم در مورد حضانت با رعايت مصلحت طفل بر عهده ي دادگاه خواهد بود. نکته اي که بايد در خصوص حضانت ملحوظ داشت و وجه افتراق حضانت و ولايت نيز هست، اينکه، شخصي که حضانت طفل را بر عهده دارد، به اعتبار حضانت هيچ ولايتي بر کودک و اموال وي ندارد و نماينده ي حقوقي وي محسوب نميشود؛ لذا تصميمات وي در مورد کودک با توجه به سمت حضانت فاقد اعتبار حقوقي مي باشد. براي مثال شخص به اعتبار حضانت نمي تواند طفل را بدون اجازه ي ولي يا در موارد ضروري مانند در دسترس نبودن ولي، دادگاه، از کشور خارج نمايد.

خدايار سعيدوزيري


 نهادهاي مالي 

 قدرداني سرپرست کميته امداد امام خميني(ره) از بانک ملت

سرپرست کميته امداد امام خميني(ره) در نامه اي از مساعدت و همکاري بانک ملت با اين نهاد در چند سال اخير قدرداني کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، حسين انواري در اين نامه با اشاره به تلاش هاي اين بانک در اعطاي تسهيلات قرض الحسنه اشتغالزايي به متقاضيان جوياي کار معرفي شده از سوي اين نهاد، اظهار داشت: معرفي کميته امداد به عنوان دستگاه برتر در ايجاد فرصت هاي شغلي و دريافت لوح سپاس در سال هاي 90 و 91 مديون مساعدت و همراهي موثر بانک هاي عامل به ويژه بانک ملت در تامين اعتبارات مورد نياز است.


 خبر 

 گندم‌ پاکستان مورد تاييد نيست!

ايران به جاي پول برق از پاکستان گندم مي‌گيرد

وزير نيرو با تاکيد بر اين‌که ايران 40 ميليون دلار از پاکستان در ازاي صادرات برق طلب دارد، گفت: پاکستان اجازه خواست که به جاي پول، به ايران گندم بدهد که با اين موضوع موافقت شده است.مجيد نامجو در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: براي دريافت گندم از پاکستان به جاي برقي که به آن کشور صادر کرده‌ايم با مراجع ذيصلاح مذاکره شده و اين موضوع را قبول کردند.وي افزود: در همين راستا نامه‌اي داده‌ايم که تهاتر انجام شود و حال واردات گندم از پاکستان بستگي به مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.وزير نيرو تصريح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورتي که تاييديه بدهد و بگويد که گندم پاکستان کيفيت لازم را دارد، در ازاي پول برقي که به پاکستان به ايران بدهکار است تهاتر شده و گندم دريافت مي‌کنيم.

درحالي که پاکستان خبر از صادرات گندم به ايران به جاي پرداخت بدهي برقي خود مي دهد، سازمان حفظ نباتات اعلام مي کند که گندم‌هاي هندي و پاکستاني مورد تاييد نيستند.براساس اين گزارش ، وزارت بازرگاني پاکستان از صادرات 100 هزار تن گندم به ايران به عنوان پول برق خريداري شده از اين کشور خبر داد، سازمان حفظ نباتات ايران اعلام کرد که تاکنون شرايط قرنطينه‌اي براي واردات گندم از هند و پاکستان اعلام نشده و گندم‌ اين کشور‌ها مورد تاييد اين سازمان نيست.

برخي گزارش‌ها حاکي از آن است که گرچه مدتها‌ست مسئولان هندي و پاکستاني براي صادرات گندمي که حتي خود به آلوده بودن آن اذعان دارند، تلاش مي‌کنند تا شايد بازاري براي محصول‌شان بيابند و بهاي ديگر محصولات خريداري شده از ايران را با صادرات گندم بپردازند اما ديگر کشور‌ها مانند کره جنوبي حتي براي توليد خوراک دام خود هم حاضر به دريافت گندم از اين
کشور‌ها نشده‌اند.

واردات گندم در فصل برداشت غيرقانوني است

در شرايطي‌که استان‌هاي گندم‌خيز مشغول برداشت دسترنج يکساله خود هستند، 600 هزار تن گندم از منطقه‌ درياي بالتيک و آلمان خريداري شده است که معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد کشاورزي تصريح کرد: در زمان برداشت محصول داخلي، واردات قانوني نيست و وزارت جهاد کشاورزي هيچ مجوزي براي واردات نداده است.ناصر توکلي گفت: واردات محصولات کشاورزي در فصل برداشت به کشاورزان لطمه مي‌زند و انگيزه آنها را براي ادامه توليد مي‌کاهد از اين رو حتي اگر کشور براي تامين نياز داخلي به واردات نياز دارد، واردات آن محصول نبايد همزمان با برداشت داخلي باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته