جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4450

رهبر معظم انقلاب:
آراي بيشتر و محکم‌تر، قدرت منتخب ملت را در مقابل دشمنان بيشتر مي‌کند


پوتين: ايران درزمينه هسته‌اي نبايد مورد تبعيض قراربگيرد


ضرب‌الاجل 15 روزه اوجالان به اردوغان


وضعيت به نفع دمشق در حال تغيير است


احتمال مداخله خارجي در اعتراضات تركيه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

رييس مجلس:
مردم با راي خود، انرژي جديدي به انقلاب بدهند

رييس قوه قضائيه:
اختلاف سلايق در رقابت‌هاي انتخاباتي در چارچوب نظام است

ارتش آزاد سوريه:
آمريکا سلاح‌هاي‌مان را از ما گرفت


سرمقاله


کشف لاشه هواپيماي قديمي مربوط به جنگ جهاني دوم در انگليس


واليبال جام صلح و دوستي در مازندران


 رهبر معظم انقلاب:
 آراي بيشتر و محکم‌تر، قدرت منتخب ملت را در مقابل دشمنان بيشتر مي‌کند 

رهبر معظم انقلاب اسلامي در خجسته ميلاد اسوه «عشق و ايمان و ايثار» حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، در ديدار پرشور هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم، قانون گرايي را گفتمان تحسين برانگيز ملت در انتخابات 24 خرداد خواندند و با تجليل از شور و شوق مبارک مردم براي شرکت در انتخابات تأکيد کردند: حضور حداکثري در پاي صندوقهاي رأي، از هر چيز ديگر براي کشور مهمتر است و ملت با حرکت مقتدرانه روز جمعه، ارتباط و اتصال مستحکم خود را با نظام اسلامي اثبات، و دشمن را بار ديگر ناکام و نااميد خواهد کرد.

ايشان با تبريک ميلاد پربرکت حضرت امام حسين (ع) شور و اشتياق انتخاباتي ملت را نشان دهنده شکل گيري حماسه سياسي برشمردند و افزودند: حماسه سياسي از همين امروز شروع شده و انشاءالله روز جمعه با اميد، توکل و همت مردم، به نقطه اوج خود خواهد رسيد و به معناي واقعي تحقق خواهد يافت.

حضرت آيت الله خامنه اي، انتخابات 24 خرداد را برخوردار از رنگ و بويي خاص دانستند و افزودند: دشمنان اسلام و انقلاب و ايران، همه امکانات مالي، رسانه اي و سياسي خود را بکار گرفتند تا مردم را از نظام جدا و به «انتخابات و دستگاه برگزار کننده آن» بدبين کنند اما ملت روز جمعه با حضور حداکثري در پاي صندوق هاي رأي، ارتباط و اتصال مستحکم خود را با نظام اسلامي اثبات مي کند و با نمايش قدرت عظيم خود، دشمن را بار ديگر شکست خورده و مأيوس خواهد ساخت.

قانون‌گرايي گفتمان تحسين برانگيز ملت در انتخابات

ايشان، انتخابات 24 خرداد را تجربه اي مهم و بزرگ براي ملت ايران برشمردند و خاطرنشان کردند: حضور يکپارچه، متحد، پرشور، قدرتمند و اميدوارانه ملت در انتخابات و حفظ و تقويت اعتماد متقابل مردم و مسئولان موجب يأس دشمن، کاهش فشارها و از دست رفتن کارايي دشمن مي شود.

رهبر انقلاب اسلامي روال انتخابات را تا امروز روالي خوب خواندند و افزودند: گفتمان مردم در اين انتخابات، قانونگرايي است و همه مردم در همه جا از ضرورت پايبندي به قانون سخن مي گويند که اين مسئله، بسيار با ارزش و برجسته است.

ايشان، عدم تبعيت از قانون را مبناي حوادث سال 88 دانستند و خاطرنشان کردند: مردم و کشور از آن بي قانوني لطمات فراوان ديدند و اين واقعيت باعث شده، ملت در انتخابات پيش رو درباره ضرورت قانونگرايي، کاملاً حساس باشد.

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: مسئولان و نامزدهاي مختلف و محترم هم تاکنون جهات قانوني را رعايت کرده اند که انشاءالله اين روند ادامه خواهد يافت.

مناظره‌ها نقطه قوت انتخابات امسال

حضرت آيت الله خامنه اي، سخنان هشت نامزد با هشت گرايش و هشت نوع نگاه را در مناظره هاي صدا و سيما، باعث آگاهي مردم از افکار و ديدگاههاي مختلف نامزدها و نشان دهنده آزادي بيان در ايران اسلامي خواندند و با قدرداني از اين حرکت مفيد و با ارزش رسانه ملي افزودند: تهمت زنندگان به نظام جمهوري اسلامي سالها نعره مي زدند که در ايران آزادي نيست و تريبون نمي دهند اما اکنون خجالت زده شده اند.

رهبر انقلاب حضور کامل همه جريانهاي سياسي و فکري کشور در مناظره ها و بيان ديدگاههاي متفاوت را از نقاط قوت انتخابات امسال دانستند و افزودند: البته من درباره بعضي حرفهايي که در مناظره ها زده شد، حقايق و مطالبي دارم که انشاءالله بعد از انتخابات بيان خواهم کرد اما به هر حال اين حرکت خيلي خوب و خوشحال کننده بود.

ايشان گرايشهاي پرشور مردم در انتخابات امسال را مشابه شور و شوق انتخابات سال 88 خواندند و در عين حال افزودند: خوشبختانه امسال از بي ادبي و بي احترامي که گاه در احساسات و گرايشات سال 88 بروز مي کرد خبري نيست که اين يشرفت بسيار با ارزش را بايد شکرگذاري کرد.

حضور حداکثري و عمومي؛ مهم‌ترين مسئله

رهبر انقلاب اسلامي، حضور حداکثري در پاي صندوقهاي رأي را مهمترين و اولين توصيه و خواست خود اعلام و تأکيد کردند: اين حضور عمومي، از هر چيز ديگر براي کشور مهمتر است و به همين علت حتي کساني که فقط دلبسته به ايران هستند، بايد در انتخابات حضور يابند. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: هيچ کس از تقدير الهي ملت در روز جمعه خبر ندارد اما منتخب ملت هر قدر با آراي بيشتر و محکم تري انتخاب شود مي تواند با قدرت بيشتر در مقابل دشمنان کشور و ملت بايستد و از منافع ملي دفاع کند. ايشان خاطرنشان کردند: عرصه بين المللي، عرصه تعارف و رودربايستي نيست و هر قدر شما ضعف نشان دهيد و عقب بنشينيد دشمن جلوتر مي آيد.

رهبر انقلاب در اثبات واقعيت ياد شده خاطرنشان کردند: گاهي به خاطر مصلحت، بعضي حرف ها را قبول کرديم اما دشمن پا روي حرف خودش گذاشت و با جسارت بيشتر جلو آمد، بنابراين بايد در مقابل خواسته هاي نامشروع بيگانگان با قدرت ايستاد.

حضرت آيت الله خامنه اي پايداري و استقامت در مقابل دشمن بين المللي را نيازمند «اعتماد به ملت شجاع و رشيد ايران، اتکاء به عزت ملي، توکل به خدا و حسن ظن به وعده هاي پروردگار» خواندند و افزودند: بايد در راه پرعزتي که ملت و نظام انتخاب کرده اند عاقلانه و مدبرانه پيش رفت.رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنانشان درباره انتخابات ابراز اميدواري کردند: امتحان مهم روز جمعه به فضل الهي و در پرتو حضور پرشور و يکپارچه ملت در پاي صندوق هاي رأي، به آزمون موفق و پيروز ديگري براي ملت ايران و نظام اسلامي تبديل شود.


 پوتين: ايران درزمينه هسته‌اي نبايد مورد تبعيض قراربگيرد 

ولاديمير پوتين گفت که مسکو شک ندارد که ايران همه خواسته هاي بين المللي مربوط به برنامه هسته اي خود را محترم مي‌شمارد.به گزارش عصر ايران، رئيس جمهور روسيه در مصاحبه با شبکه "روسيا اليوم" افزود: شک ندارم که ايران به قواعد هسته اي احترام مي گذارد چرا که هيچ دليلي وجود ندارد که چنين وضعيتي نباشد. گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد مي‌کند که ايران از نظر مباني، به تعهداتي که خود پذيرفته، متعهد است.پوتين گفت: ايران حق دارد برنامه هسته‌اي غيرنظامي‌اش را ادامه دهد.

او با اين حال تهديدات ايران عليه اسرائيل را غيرقابل قبول توصيف کرد و گفت: هنگامي که تهديدات ايران عليه همسايگانش و به ويژه اسرائيل را مي شنويم يا وقتي که از ايران مي شنويم که اسرائيل بايد محو شود معتقدم که همه اينها غيرقابل قبول هستند.

رئيس جمهور روسيه همچنين گفت که آمريکا از ايران براي متحد کردن شرکاي غربي اش در مقابل تهديدات استفاده مي کند تهديداتي که وجود دارند و يا ممکن است غيرواقعي باشند.وي افزود: ايران در زمينه هسته اي در مقايسه با ديگر اعضاي جامعه بين المللي نبايد مورد تبعيض قرار بگيرد. روسيه آماده ادامه همکاري با ايران در موضوع هسته اي است. کارشناسان روس ساخت نيروگاه اتمي بوشهر را به پايان بردند.پوتين ادامه داد: پيشنهاد کرديم غني سازي اورانيوم ايران در خاک روسيه انجام شود اما ايراني ها به دلايلي اين موضوع را رد کردند. دلايل آنها مشخص نبود. آنها اصرار دارند غني سازي اورانيوم را خود درچارچوب هاي آشکار بين المللي انجام دهند.


  ضرب‌الاجل 15 روزه اوجالان به اردوغان 

ايلنا: عبدالله اوجالان براي دولت رجب طيب اردوغان ضرب الاجل 15 روزه تعيين کرد تا به شروط وي جامه عمل بپوشاند.به گزارش سايت اينترنتي مفکرة الاسلام، پروين بولدان، معاون رئيس فراکسيون حزب کرد صلح و دموکراسي در پارلمان ترکيه به نقل از عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک. ک) اظهار داشت: در صورتي که دولت ترکيه همکاري و تدابير لازم را در خصوص خروج نيروهاي پ.ک.ک از خاک ترکيه به شمال عراق اتخاذ نکند، وي اظهارات مفصلي را 15 روز ديگر مطرح خواهد کرد. بولدان در مصاحبه با يک شبکه کردي اعلام کرد: نقشه راهي که اوجالان ترسيم کرده است، متشکل از سه مرحله است که مرحله نخست آن تشکيل کميسيون پارلماني و عقب‌نشيني نيروهاي پ.ک.ک از ترکيه است و مرحله دوم، وضع قوانين و ترسيم نقشه قانوني است تا از اين طريق دموکراسي به سياست کشور راه پيدا کند.


  وضعيت به نفع دمشق در حال تغيير است 

مهر: وزارت خارجه فرانسه از تغيير شرايط سوريه به نفع حکومت اين کشور پس از پيروزي هاي ارتش در القصير خبر داد.

به گزارش رويترز، شرايط درگيري هاي نظامي در سوريه به زيان شورشيان مسلح در حال تغيير است. وزارت خارجه فرانسه با اعلام اين مطلب در مورد ادامه تسليح شبه نظاميان توسط غرب ابراز ترديد کرد."فيليپ لاليو" سخنگوي وزارت خارجه فرانسه با اعلام اين مطلب گفت تضعيف قواي شورشيان سوريه پس از درگيري هاي القصير کار نشاندن آنان بر سر ميز مذاکره با حکومت سوريه را با مشکل مواجه کرده است. لاليو افزود: با سقوط القصير، ما شاهد تغييراتي جدي هستيم. به گفته وي نکته نگران کننده تر برنامه حکومت سوريه براي به دست گيري کنترل کامل حلب است.گفتني است فرانسه از جمله کشورهاي غربي است که با هدف ساقط کردن نظام سوريه خواستار حمايت هاي نظامي و لجستيکي از شورشيان مسلح است.


 احتمال مداخله خارجي در اعتراضات تركيه  

ايسنا: سخنگوي وزارت خارجه ترکيه با بيان اينکه مدارک دخالت خارجي در اغتشاشات اخير در اين کشور در حال بررسي است، گفت:در صورت دستيابي به نتايج مشخص، اين نتايج با افکار عمومي در ميان گذاشته مي‌شود.لونت گومروکچو، سخنگوي وزارت خارجه ترکيه درباره درگيري‌هاي اخير در ميدان تقسيم ترکيه گفت: اين مساله مرتبط به وزرات خارجه نيست، يک مساله داخلي است و به نخست‌وزيري مرتبط است.

وي درباره احتمال مداخله کشورهاي خارجي در گسترش اعتراضات اخير در ترکيه گفت: چند روز گذشته معاون نخست‌وزير ترکيه در اين باره اعلام کرد که اسنادي مبني بر نقش برخي از کشورهاي خارجي در اعتراضات اخير وجود دارد، اين اسناد و مدارک درحال بررسي و تحقيق است در صورت دستيابي به نتايج مشخص، اين نتايج با افکار عمومي در ميان گذاشته مي‌شود.


 يک نکته از هزاران 

درآستانه يازدهمين انتخابات رياست جمهوري قرارگرفته ايم. روزي سرنوشت ساز و تعيين كننده براي اقشار مختلف مردم با سلايق گوناگون. مسلماً حضور طيف‌هاي مختلف سياسي و رخ دادهاي چند روز گذشته نوعي تهيج عمومي را به وجود‌آورده و مردم انگيزه خاصي براي انتخاب كانديداي مورد نظر خود دارند.قطعاً شنبه شب، نامزدها با شمارش آرا انتظارشان به سرخواهد آمد و تكليف رييس جمهور جديد مملكت روشن خواهد شد. اما از اين پس مردم منتظر و چشم به راه خواهند بود...

چشم به راه تحقق وعده‌هايي كه همگي از تغيير و بهبود وضع موجود خبر مي دادند و اميدوارند كه بارديگر موج وعده‌هاي پوشالي خانه اميد‌آنها را ويران نكند و شاهد عملگرايي دولت و تيم جديدش باشند.


 ميز خبر 

اميرعبداللهيان خبرداد: دعوت شفاهي ايران به "ژنو 2"

حسين امير عبداللهيان با بيان اينکه از ايران براي شرکت در کنفرانس بين المللي سوريه دعوت شفاهي به عمل آمده است، تاکيد کرد که دمشق در صورت وقوع حمله از امکانات کافي براي دفع تجاوز برخوردار است.وي در عين حال افزود که در صورت حل و فصل مطلوب موضوع اس-300 بين دو کشور و تامين نظر ايران، امکان دارد جمهوري اسلامي از شکايتش در اين باره صرف‌نظر کند. به گزارش مهر، حسين امير عبداللهيان، معاون وزير امور خارجه ايران روز سه شنبه در نشستي خبري در خبرگزاري "نووستي" اظهار کرد که جمهوري اسلامي دعوت شفاهي براي شرکت در کنفرانس بين المللي در خصوص سوريه را 10 روز قبل دريافت کرده است. وي توضيح نداد اين دعوت را چه کسي به ايران ابلاغ کرده است.

واشنگتن پست: ايران پيروز بحران سوريه است

يک روزنامه آمريکايي با اشاره به موفقيت هاي اخير ارتش سوريه در اين کشور و همچنين حضور نيروهاي حزب الله در آن، پيروز واقعي اين بحران دو ساله را ايران توصيف کرد.

به گزارش مهر، واشنگتن پست در تحليل خود که به قلم "ليز سلي" آماده شده مي نويسد: در حالي که نيروهاي حزب الله لبنان در حال کمک به ارتش سوريه هستند، ايران به عنوان حامي اصلي آنها در حال تبديل شدن به بزرگترين پيروز مناقشه اي است که در سطح منطقه خاورميانه و بواسطه جنگ سوريه بوجود آمده است.در ادامه اين گزارش آمده اس : در حالي که باراک اوباما در نظر دارد در کاخ سفيد نشستي را براي بررسي طرح ارسال تجهيزات نظامي به شورشيان سوري برگزار کند، کارشناسان معتقدند که تاثير بلند مدت جنگ سوريه هنوز نامشخص است.بر اساس اين گزارش، رهبران گروه هاي شورشي حاضر در سوريه به واشنگتن هشدار داده اند که اگر تسليحات سنگين نظامي در اختيار آنها قرار نگيرد، شکست در جنگ سوريه حتمي است.

قطري ها موضوع کناره گيري "شيخ حمد" را به تهران اطلاع دادند

روزنامه ديلي تلگراف چاپ لندن نوشت: مقامات قطري مقامات ايراني را از برنامه کناره گيري امير قطر در آينده اي نزديک مطلع ساخته اند.به گزارش ايران ديپلماتيک، بنابه نوشته اين روزنامه "حمد بن خليفه آل ثاني" امير قطر در چند ماه آينده قدرت را به پسرش که سمت وليعهدي را برعهده دارد؛ واگذار مي کند.هم اکنون تميم بن خليفه 33 ساله يکي از پسران امير قطر به عنوان وليعهد فعاليت مي کند.ديلي تلگراف اضافه کرد: شماري از شخصيت هاي ارشد قطري به همتايان خود در ديگر کشورها اطلاع داده اند زمان برعهده گرفتن سمت امير قطر توسط وليعهد فرارسيده است.اين روزنامه نوشت که روند انتقال قدرت در قطر از اواخر ماه جاري ميلادي آغاز خواهد شد. براساس اين برنامه، در ابتدا حمد بن جاسم نخست وزير قطر از اين سمت کناره گيري مي کند و چند هفته بعد از آن دفتر امير قطر از واگذاري قدرت به وليعهد اين کشور خبر خواهد داد.

به نوشته ديلي تلگراف به نقل از يک منبع آگاه ديگر، تعدادي از کشورهاي مهم از جمله آمريکا و ايران نيز از چنين موضوعي آگاه شده اند.

لاوروف: مسلح کردن مخالفان سوري يعني لغو ژنو 2

وزير خارجه روسيه ضمن انتقاد از سياست‌هاي دوگانه آمريکا در خصوص سوريه، اعلام کرد: قبول خواسته‌هاي مخالفان براي مسلح کردن آنها يعني تلاش براي لغو کنفرانس ژنو 2.

به گزارش ايلنا، به نقل از خبرگزاري نووستي روسيه، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه اعلام کرد: سازش‌ غرب با خواسته‌هاي مخالفان سوريه مبني بر مسلح کردن آنها و تلاش براي افزايش قدرت نظامي‌ مخالفان جهت تحت سلطه بر مناطق بيشتر در سوريه به معني به شکست کشاندن تلاش‌ها براي برگزاري کنفرانس ژنو 2 است.وي افزود: موضع مخالفان سوريه بر اين مساله تاکيد دارد که کنفرانس ژنو 2 تنها بعد از ايجاد توازن نظامي در سوريه برگزار شود. اما اگر به اين خواسته و معيار توجه شود بايد اعلام کنم کنفرانس ژنو 2 هرگز برگزار نخواهد شد.

لاوروف ادامه داد: مسکو براي دعوت از همه همسايگان سوريه و کشورهاي تاثيرگذار در منطقه از جمله ايران و مصر جهت حضور در کنفرانس ژنو2 مُصر است، ما معتقديم حضور نمايندگان کشورهاي عربي بدون حضور مصر در اين کنفرانس يک عملکرد ناقص است اما متاسفانه هم‌پيمانان ما با حضور نمايندگان همه کشورهاي منطقه به ويژه ايران در ژنو2 مخالفند.

مخالفت انگليس با فروش سلاح به اسرائيل

يک روزنامه چاپ سرزمين هاي اشغالي، از مخالفت انگليس با فروش سلاح و تجهيزات نظامي به رژيم صهيونيستي به دليل ترس از اينکه تل آويو از اين تجهيزات عليه فلسطينيان و در تحولات داخلي استفاده کند مخالفت کرده است.به گزارش مهر به نقل از روزنامه هاآرتض، در سال هاي اخير انگليس با فروش تجهيزات نظامي خاصي به اسرائيل مخالفت کرده است. دليل اين مخالفت نگراني لندن از آن بود که مبادا تل آويو از اين تجهيزات عليه فلسطينيان و يا در اعتراضاتي که توسط ساکنان سرزمين هاي اشغالي انجام مي شود استفاده کند.علاوه بر اين موضوع، انگليس نگران صادرات مجدد اين تجهيزات از سرزمين هاي اشغالي به کشور ديگر بود.

اعلام تاريخ احتمالي برگزاري کنفرانس ژنو 2

روزنامه الشرق الاوسط به نقل از منابع آگاه نوشت: زمان اوليه کنفرانس ژنو 2، هشتم ژوئيه آتي (17 تير ماه) اعلام شد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، منابع آگاه ديپلماتيک در پاريس اعلام کردند که هشتم ژوئيه آتي زمان اوليه برگزاري کنفرانس ژنو 2 در خصوص سوريه است.اين منابع تاکيد کردند: زمان نهايي اين کنفرانس روز 25 ژوئن جاري و در نشست سه جانبه سازمان ملل، روسيه و آمريکا در ژنو مشخص خواهد شد.

اعلام موعد اوليه ژنو 2 جزو نتايج نشست اخير نمايندگان 11 کشور عضو گروه به اصطلاح دوستان سوريه است که در لندن، پايتخت انگليس برگزار شد.


 تا انتخابات يازدهم 

مشارکت حداکثري مردم در انتخابات نظام را واکسينه مي‌کند

يک عضو هيات رييسه مجلس مشارکت حداکثري مردم در انتخابات را باعث افزايش در دورن و خارج از کشور دانست و گفت: ‌مشارکت حداکثري مصونيت و اقتدار براي کشور ايجاد مي‌کند که زمينه دست‌اندازي دشمنان به جمهوري اسلامي ايران را کم مي‌کند.ضرغام صادقي در گفت‌وگو با ايسنا، افزايش ميزان مشارکت در انتخابات را يکي از شاخصه‌هاي مهم برگزاري انتخابات در هر کشوري برشمرد و گفت: يکي از شاخصه‌هاي مهم دموکراسي در دنيا بحث انتخابات است به طوري که در هر کشوري به تناسب افزايش ميزان مشارکت مردم رونق دموکراسي افزايش پيدا مي‌کند.وي با بيان اينکه پايه‌هاي اساسي دموکراسي مبتني بر اسلام در جمهوري اسلامي نهادينه شده است، افزود: همانطور که مقام معظم رهبري بارها تاکيد کرده‌اند ميزان مشارکت مردم در انتخابات کشور و نظام را واکسينه و براي کشور مصونيت ايجاد مي‌کند.

اين نماينده اصولگراي مجلس ادامه داد: هرچه شرکت مردم در انتخابات بيشتر باشد دامنه امنيتي درون و خارج کشور افزايش پيدا مي‌کند و به تبع آن اقتدار جمهوري اسلامي به دوستارانش در خارج از کشور منتقل شده و ترس و نااميدي و ياس را در دشمنان ايجاد مي‌کند.

بخشي از نظر مردم منوط به ائتلاف‌ها تا انتخابات است

يک نماينده اصولگراي مجلس شوراي اسلامي گفت که تصميم مردم براي انتخاب يکي از کانديدا‌هاي رياست جمهوري منوط به ائتلاف‌هايي است که ممکن است تا آخرين روز در ترکيب‌هاي مختلف اتفاق بيفتد.بيژن نوباوه در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: من فکر مي‌کنم حداقل 80 درصد نظر مردم شکل گرفته اما بخشي از آن هم منوط به ائتلاف‌ها و تصميم نامزد‌هاست که ممکن است نظر مردم را تغيير دهد.وي اضافه کرد: شاکله نظر مردم تقريبا مشخص است، اما اگر ائتلاف‌ها صورت بگيرد و برخي کانديدا‌ها به نفع برخي ديگر کنار بروند ممکن است در ميزان آراي برخي کانديدا‌ها تغييراتي ايجاد شود.

نوباوه ادامه داد: اگر کساني مي‌خواهند از هر جرياني کنار بروند منطقي اين است که به نفع کسي که در آن جريان بالاترين راي را دارد انصراف بدهند.

اين نماينده اصولگراي مجلس مشارکت در اين دوره از انتخابات را بيش از 60 درصد پيش‌بيني کرد و افزود: ما فکر مي‌کرديم با توجه به حضور هشت کانديدا ايجاد فضاي رقابتي قدري سخت باشد اما با توجه به اينکه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان هر دو در انتخابات حضور دارند فضاي خوبي وجود دارد و مشارکت هم درسطح مطلوبي است.

بيانيه جامعه اسلامي دانشگاهيان ايران درمورد انتخابات

بار ديگر به مقطع حساس از تاريخ سياسي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، يازدهمين انتخابات رياست جمهوري، نزديك مي شويم انتخاباتي كه انشاالله با شركت گسترده مردم حماسه سياسي ديگري را در اين مقطع حساس از كشورمان را بوجود خواهد آورد . بدون شك همه انتخابات كشور از حساسيت بالايي چه در سطح داخلي و چه در صحنه بين المللي برخوردار است ولي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري داري اهميت بيشتري است زيرا در داخل كشور جامعه با مشكلات عديده اي بخصوص از نظر اقتصادي روبروست كه حل آن رييس جمهوري توانمند با بكارگيري همه ظرفيت هاي انساني و مادي و معنوي كشور را مي طلبد و در صحنه بين المللي به رييس جمهوري نيازمند است كه با اتخاذ سياست خردمندانه موجب كاهش تنشهاي سياسي گردد. زمينه ساز حل همه مشكلات اتحاد و يكپارچگي مردم درحمايت نظام است كه با حضور مردم در پاي صندوق هاي راي حاصل مي گردد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت صد و پنج

فن آوري

در چند دهه گذشته، جهان شاهد يک انقلاب علمي و فن آوري بي نظير در تاريخ بشر بوده است. اکتشافات و اختراعات حتي در شروع هزاره سوم بيشتر بوده است. بدين ترتيب ظرفيت کامپيوترها به صورت عظيمي افزايش يافته است ودر مورد اينترنت هر سال دوبرابر شده است. علاوه بر اين، اکتشافات بزرگي در حوزه مختلف علمي وفني صورت گرفته است، مثل مهندسي ژنتيک وتحقيقات فضايي، که تاثير قابل توجهي روي جنبه هاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي زندگي داشته است. بنابراين، صنايع جديد جانشين صنايع قديمي که ده ها و حتي قرن ها حاکم بوده اند، شده اند. مفاهيم . طبقه بندي هاي جديدي ظهور پيدا کرده است، مثل اقتصاد سمبوليک، اقتصاد پسا صنعتي، اقتصاد اطلاعات و قس علي هذا. اين وضعيت همچنين رفتارهاي اجتماعي جديدي در ميان افراد و در جوامع، همچنين سبک هاي جديد زندگي به وجود آورده است.

همينطور يک تمايلي براي برهم افزايي هردوي علم و فن آوري در طراحي اجتماعي اقتصادي بوده است که روي هم رفته يک وضعيت غالب در سياست هاي محلي و پان ملي جهان اسلام داشته است. هدف دراينجا تحقيق توسعه جوامع است، چرا که اين اساسي براي رسيدن به حق حاکميت و آزادي است. براي رسيدن به اين هدف ها، لازم است تدابير زير را اتخاذ نماييم:

- تصويب يک سياست مخصوص براي بورسيه دانشجويان خوش ذوق بعداز انتخاب آنها براساس تست هاي خاص؛

- تدارک يک نسل از شهروندان جديد قادر به تعامل با توسعه هاي جديد و در حوزه هاي علمي و فني، ومشارکت در توليد، پياده سازي و توزيع پس از آن؛

- تاسيس يک پايگاه داده ها از محققين و مخترعين در علم و فن آوري در جهان اسلام.

تا جايي که به آموزش عالي در جهان اسلام مربوط مي گردد، انقلاب صنعتي وضعيت غالب در استراتژي توسعه را بايستي، نه تنها در ارتباط با منابع و تجهيزات آنها، بلکه در ارتباط با آموزش و مواد درسي آموزشي به آنها اختصاص دهد. اين سياست بايستي مغزهاي مولد و خلاق را به وجود آورد که بتواند با توسعه هاي بين المللي با يک دورنماي آينده نگري تعامل داشته باشد. اينکار آموزش دانشگاه را قادر مي سازد تا فن آوري مبتني بر آگاهي «فن آوري آموزشي» به جاي « فن آوري در آموزش» را بررسي نمايد.


 رييس مجلس:
 مردم با راي خود، انرژي جديدي به انقلاب بدهند 

علي لاريجاني در گفت‌وگويي، ضمن تبريک اعياد شعبانيه به مسلمانان تصريح کرد: خوشحالم که يکي از امور مهم کشور يعني انتخابات در اين ايام مبارک انجام مي‌شود و سرنوشت کشور چه در انتخابات شوراها و چه انتخابات رياست جمهوري در اين ايام رقم مي‌خورد.

انتخابات ستون اصلي نظام مردم‌سالار جمهوري اسلامي است

به گزارش خانه ملت، نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه انتخابات يکي از ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران است، تاکيد کرد: در حکومت‌هاي مردم‌سالاري ديني، ستون اصلي انتخابات است و مشروعيت رفتار دولت به پشتوانه‌اي که در انتخابات دارد، برمي‌گردد و هم حضور در صحنه بين‌المللي تا حد زيادي به پشتوانه مردمي مربوط است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: حال که همه مستحضر هستند وضع اقتصادي کشور احتياج به تجديدنظر جدي در رفتار حکمرانان دارد و همچنين گرفتگي‌هايي که در صحنه بين‌الملل وجود دارد، احتياج به عملي شدن سازوکارهاي دقيق‌تري براي مقابله با ستمي که غربي‌ها نسبت به ملت ايران مي‌کنند دارد.

حضور پر‌قدرت مردم در انتخابات وضعيت معيشت مردم را بهبود مي‌بخشد

وي با اشاره به دو موضوع مهم يعني بحث معيشت مردم و سازوکارهايي براي بهبود شرايط و همچنين باز شدن رفتارهاي بين‌المللي از اين جهت که هم از حقوق ملت صيانت شود و هم از ستم غرب جلوگيري به‌عمل آيد، افزود: اين دو مسئله احتياج به حضور پرقدرت مردم در صحنه انتخابات بيش از هر زمان ديگري دارد.

لاريجاني تصريح کرد: با حضور پرقدرت مردم در انتخابات هم شرايط درون تدبير مي‌شود و بهبود مي‌يابد، به طوري که از اين اوضاع گراني و مشکلات بيکاري به شرايط متعادل در کشور مي‌رسيم و هم در صحنه بين‌المللي تاثيرگذار است.

رئيس نهاد قانونگذاري کشور يادآور شد:‌ در صحنه بين‌المللي و در منطقه نگاه‌ها به رفتار انتخاباتي ايران است، چرا که در 3 سال اخير تحولاتي در منطقه رخ داد و دموکراسي در برخي از کشورهاي منطقه به‌وجود آمد و ايران يکي از کشورهاي مهمي بود که پس از انقلاب اسلامي اين تفکر را دنبال کرد.

انتخابات باشکوه ايران به مردم مسلمان منطقه انرژي مي‌دهد

وي ادامه داد: طبعاً اين انتخابات مي‌تواند در دادن انرژي به مسلمانان منطقه بسيار تاثيرگذار باشد، به طوري که پيگير حقوق خود باشند و بر اين اساس انتخابات هر چه با‌شکوهتر برگزار شود، هم در منطقه تاثير مي‌گذارد و هم در آباداني و ساماندهي وضعيت کشور و همچنين از ظلمي که برخي از قدرتمندان در صحنه بين‌الملل به ايران مي‌کنند، جلوگيري مي‌کند.عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشورمجلس نهم با بيان اينکه انتخابات فرصت مهمي براي ملت است که با راي خود انرژي جديدي به انقلاب دهند، تاکيد کرد:‌ مشارکت باشکوه مردم هم براي انقلاب اعتبار و آبرو به همراه دارد و هم در صحنه منطقه‌اي تاثيرگذار خواهد بود.

مردم با حضور آگاهانه در انتخابات دريچه نويي براي آيندگان باز کنند

لاريجاني يادآور شد: ملت عزيز ايران با توجه به اقداماتي که در راديو و تلويزيون براي دادن اطلاعات درباره نامزدها انجام شد و زمينه شناخت عقايد و عملکرد نامزدها را براي مردم فراهم کرد، ضروري است از سر آگاهي و با تحقيق در انتخابات حضور يابند تا دريچه نويي را براي آينده خود و آيندگان باز کنند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي که با خانه‌ملت گفت‌وگو کرده است، در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه انتظار داريم در دولت جديد روابط دو قوه مجريه و مقننه به چه ترتيبي برقرار شود، گفت: ما مشتاقيم هر چه سريع‌تر دولت جديد که داراي پشتوانه مردمي خوبي است، شکل گيرد و قطعاً مجلس در اين زمينه کمک جدي خواهد کرد که دولت جديد سريعاً سامان پيدا کند.

معيشت و اشتغال در اولويت کار دولت يازدهم باشد

لاريجاني ادامه داد: مخصوصاً مصّر هستيم که مسئله معيشت و اشتغال مردم در اولويت کار باشد، اگر چه طبعاً ابتداي کار دولت جديد احتياج است که کابينه دولت رأي اعتماد از مجلس بگيرد و بر اين اساس انتظار مجلس شوراي اسلامي از دولت جديد اين است که افراد ورزيده، باتجربه و متخصص در وزارتخانه‌ها به کار گماشته شوند. وي افزود: مجلس هم با توجه به وجود افراد متخصص و صاحب‌نظر آمادگي دارد به اين موضوع توجه تام داشته باشد تا مسائل و مشکلات مردم سريع‌تر حل شود.

دولت جديد بر اساس اقتصاد مقاومتي انرژي‌ها را به سوي توليد سوق دهد

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي گفت: به ويژه اينکه در حال حاضر احتياج است که نگاه رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتي مبنا قرار گيرد و با توجه به رونق توليد داخل، کشور سامان پيدا کند.

لاريجاني ادامه داد: البته تاکيد بر اقتصاد مقاومتي و رونق توليد نبايد در حد لفظ باشد بلکه بايد سازوکارهايي به وجود آيد تا زماني که دانشجويان فارغ‌التحصيل شدند، بتوانند انرژي‌هاي خود را به سمت توليد در داخل کشور سوق دهند.

رئيس نهاد قانونگذاري تصريح کرد: اميدواريم پس از انتخابات افراد صاحب‌نظر، باتجربه و متخصص در امور انتخاب شوند و مجلس نيز رايزني‌هايي خواهد داشت تا با کمک دولت جديد مشکلات فعلي از دوش مردم برداشته شود.


 رييس قوه قضائيه:
  اختلاف سلايق در رقابت‌هاي انتخاباتي در چارچوب نظام است 

آيت‌الله آملي لاريجاني اختلاف سلايق در رقابت‌هاي انتخاباتي را در چارچوب نظام برشمرد و گفت: در راه حفظ دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي ايران، هيچ‌كدام از مردم و مسئولان عقب‌ نخواهند نشست و تصورات غلط غربي‌ها بويژه آمريكايي‌ها در اين باره به باد فنا خواهد رفت.

به گزارش اداره‌كل روابط‌عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت‌الله‌ ‌آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تاكيد بر اين‌كه مردم بابصيرت ايران اسلامي در روز جمعه 24 خرداد بارديگر حماسه‌اي عظيم خلق مي‌كنند، مسير طي‌ شده را تاكنون بسيار خوب، منطقي و در چارچوب رقابت‌هاي سالم و قانوني انتخاباتي توصيف كرد و گفت: بحمدالله تا به امروز مسير انتخابات از ناحيه كارگزاران برگزاري انتخابات، نامزدها و هواداران آنان بخوبي طي شده است و مردم بابصيرت‌ ما در روز جمعه حماسه‌ سياسي عظيمي خلق خواهند كرد تا بارديگر پايبندي خود را به نظام اسلامي به دنيا ثابت كنند.

رئيس قوه قضاييه تاكيد كرد: تصورات باطل غربي‌ها بويژه آمريكايي‌ها درباره دلسرد كردن مردم از حضور در انتخابات با درايت مسئولان و كارگزاران انتخابات و نامزدها و هواداران آنان و مردم باطل شد و در عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي در عين حالي كه اختلاف سلايق بخوبي منعكس شد اما بارديگر ثابت شد كه تمام اختلاف سليقه‌ها در چارچوب حفظ منافع نظام است و از دستاوردهاي نظام كسي عقب نخواهد نشست.

آيت‌الله آملي لاريجاني افزود: در روز جمعه نيز قطعا با حضور همه‌جانبه مردم، انتخاباتي بسيار خوب و پرشور و در عين حال در كمال آرامش برگزار خواهد شد.رئيس قوه قضاييه تصريح كرد:‌ ناظران انتخابات و دستگاه قضايي دقيقا وضعيت انتخابات را رصد مي‌كنند و اگر خداي ناكرده افرادي خارج از چارچوب قانوني تحركاتي انجام دهند قطعا روساي كل دادگستري‌ در استان‌هاي سراسر كشور به وظيفه قانوني خود در اين باره عمل خواهند كرد.


  ارتش آزاد سوريه:
 آمريکا سلاح‌هاي‌مان را از ما گرفت 

يکي از فرماندهان ارتش آزاد سوريه در گفت‌وگو با شبکه الجزيره ضمن مسوول دانستن آمريکا در طولاني شدن درگيري‌هاي سوريه اعلام کرد: آمريکا سلاح‌ها و ذخاير ما را از ما گرفت.به گزارش ايسنا، عبدالباسط طويله، يکي از فرماندهان ارتش آزاد سوريه گفت: به عقيده ما آمريکا سلاح‌ها و ذخاير ما را از ما گرفت و براي حفاظت از امنيت اسرائيل جنگ را طولاني کرد تا بتواند به اين وسيله قدرت سوريه را بکاهد.

وي که در ژوئن 2012 از ارتش سوريه جدا شده و به ارتش آزاد پيوست در ادامه خاطرنشان کرد: نمي‌توان درباره تعداد دقيق نيروهايي که از ارتش سوريه جدا شده‌اند آمار مشخصي داد اما مي‌توانم تاکيد کنم که رهبران ارتش که حدود 85 درصد از آنها علوي‌ هستند از ارتش سوريه جدا شده‌اند.طويله رابطه غيرنظاميان سوري با نظاميان ارتش آزاد سوريه را روابطي مثبت توصيف کرد و گفت: بيشتر کساني که در ارتش آزاد سوريه فعاليت مي‌کنند نظاميان سابق ارتش سوريه هستند.

اين مسوول ارتش آزاد سوريه همچنين مدعي شد: تعداد کساني که از ارتش سوريه جدا مي‌شوند روز به روز در حال افزايش است به نحوي که 20 عضو از 30 عضو شوراي رهبران ارتش آزاد را کساني تشکيل مي‌دهند که قبلا در ارتش سوريه بودند.


 سرمقاله 

 تاثير ديپلماسي تحريم بر اقتصاد ايران

حميدرضاعسگري

رويكرد آمريكا در طي چند سال گذشته با توجه به نوع نگاه باراك اوباما رييس جمهور اين كشور، نسبت به ايران به گونه‌اي سخت گيرانه شده كه فشار حاصل ازآن به مراتب بيشتر از سياست هاي جنگ طلبانه جرج بوش بوده است. بوش پسر با تاكيد برمواضع سرسختانه برعليه ايران و تمايل براي به كارگيري گزينه نظامي با ايران، قصد داشت تهران را درانزوا فرو ببرد و نهايتاً ايران را به پذيرش خواسته‌هاي آمريكا وادار كند، كه عملاً شكست خورد و ايران توانست درآن زمان اين فشارها را به فرصت‌هاي مختلف سياسي و اقتصادي مبدل سازد.

اما حال، اوباما باتاكيد برسياست دوگانه "فشار- مذاكره" و پرهيز از گزينه‌هاي خشن و جنگ طلبانه، با تكيه بر تحريم هاي اقتصادي عملاً مشكلات فراواني را براي ايران به وجود آورده است. به كارگيري ديپلماسي تحريم از سوي آمريكا در همراه كردن كشورهاي جهان براي شركت در تحريم‌هاي گسترده اقتصادي، باعث شده تا ايران بسياري از بازارها و شركاي اقتصادي خود را در سراسر جهان از دست بدهد.

تاكيد براين نكته واجب است كه "روابط اقتصادي جدا از روابط سياسي نيست." به عبارتي قطع ارتباط اقتصادي ما با كشورهاي منطقه و جهان به منزله سردي روابط سياسي مي باشد. نمود علني اين مدعا را مي‌توان در ميزان روابطمان درعرصه بين الملل مشاهده كرد.

متاسفانه ايران با داشتن پتانسيل‌هاي فراوان درعرصه سياسي و اقتصادي، امروز درانزوا قرار گرفته است و تعداد مخالفان يا دشمنان ما بيشتر از دوستانمان مي‌باشد.

در دهه اخير خصوصاً نيمه دوم دهه 80، سياست اقتصادي ما به سمت شرق رشد چشمگيري داشت و توانستيم شركاي اقتصادي بزرگي همچون چين و هند را باخود همراه كنيم. نتيجه حرکت به سوي چين درسال‌هاي ابتدايي، علاوه بر رونق تجارت خارجي كه عايد ايران كرد، چند بار مخالفت پکن با اعمال فشار بر جمهوري اسلامي ايران بود. هرچند که در نهايت چين به عنوان عضو دايم شوراي امنيت به هر چهار قطعنامه تحريمي عليه ايران راي مثبت داد اما تا چندي پيش يکي از دغدغه‌هاي مقامات آمريکايي راضي کردن پکن به همراهي با تحريم هاي ايران بود.

مخالفت مقامات چين با تحريم ايران که در واقع در منافع تجاري پکن ريشه داشت توانست در تعديل لحن قطعنامه هاي صادر شده از سوي شوراي امنيت موثر باشد. اما با گذشت زمان مخالفت هاي جدي با اعمال فشار بر ايران، جاي خود را به انتقاد از تحريم هاي مضاعف و در نهايت همراهي با تحريم ها داد. اما آنچه موجب اين تغيير رويكرد گرديد ضعف ديپلماسي اقتصادي ما و تقويت روابط في مابين ميان آمريكا و پكن بود.

اوباما سياست‌هاي اقتصادي خود را به گونه‌اي تعريف كرد كه توانست منافع اقتصادي چين را درهمراهي با خود تغيير دهد. رايزني‌هاي گسترده با كشورهاي نفت خيز خليج فارس براي تامين نفت مورد نيازبازارچين وهند، برقراري خط مستقل براي تجارت با پكن، افزايش رفت و آمدها ميان مقامات چيني و آمريكايي، مزيد برعلت شد تا پكن با كاهش چشمگير واردات نفت از ايران، امروز بارديگر از تحريم‌هاي آمريكا معاف شود. چون عملاً ادامه اين رويه براي چين به بازي "دوسر برد" تبديل شده است.

ازيك سو نفت ايران را با تسهيلاتي ويژه و بدون پرداخت دلار و درازاي كالا وارد مي‌كند، از سوي ديگر با گسترش روابط با آمريكا، بزرگترين بازار اقتصاد جهاني خود را رونق بخشيده است.

به لحاظ سياسي نيز غرب ديگر نگران مخالفت‌هاي پكن با تحريم‌ها و قطعنامه‌هاي عليه ايران نيست، چون ديپلماسي فعال تحريم‌ها از سوي آمريكا توانسته رويكرد منفعت طلبانه چين را نسبت به ايران تغيير دهد و با خود همراه سازد.

مهمترين اصل پايداري روابط درجهان امروز "منفعت طلبي" است و تنها راهكار تعادل و كنترل منفعت طلبي‌ها ابزار "ديپلماسي" است. ما تا چه اندازه درحفظ اين تعادل موفق بوده ايم؟!


 کشف لاشه هواپيماي قديمي مربوط به جنگ جهاني دوم در انگليس 


 واليبال جام صلح و دوستي در مازندران 


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته