جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4455

در ديدار دكتر احمدي‌نژاد با دكتر روحاني توافق شد؛
استقرار دو نماينده‌ براي پيگيري انتقال دولت


لاوروف تعيين زمان و مکان دور بعدي مذاکرات 1+5 و ايران را خواستار شد


ابراز اميدواري انگليس به "تعامل جدي" ايران با غرب


تحريم‌ها ايران را متوقف نكرده است


منتظر برقراري دولت جديد ايران هستيم

اسرائيل:
رفتن احمدي نژاد و آمدن روحاني کارمان را سخت مي کند

درخواست حماس از حزب الله لبنان:
به جنگ در کنار ارتش سوريه پايان بدهيد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


هشتمين دوره جشنواره فصلي مطبوعات


بي‌اعتنايي اوباما و پوتين به يکديگر در کنفرانس گروه 8


سرمقاله


رييس‌جمهور منتخب صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني را تبريک گفت


پيام تبريك محمود احمدي‌نژاد درپي صعود تيم ملي به جام جهاني فوتبال

تهديد آنکارا به استفاده از ارتش عليه معترضان؛
اروپا: ترکيه معيارهاي دموکراسي را رعايت نکند طرد مي شود


تبريز به تنگي نفس افتاد

رئيس مجلس:
فرزندان غيرتمند ملت بار ديگر شکوه و عظمت ايران را رقم زدند


جزئيات توافق روحاني و شيراک به روايت عضو تيم هسته‌اي


 در ديدار دكتر احمدي‌نژاد با دكتر روحاني توافق شد؛
 استقرار دو نماينده‌ براي پيگيري انتقال دولت 

رييس‌جمهور گفت: دولت آماده است که همه تجربيات و کارها را به خوبي و کامل به دولت آ‌ينده و رييس جمهور منتخب ملت انتقال دهد.به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد پس از ديدار حجت الاسلام حسن روحاني در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سنت خوبي گذاشته شده که مسئولين به منتخب ملت تبريک مي‌گويند و بنده نيز از اين سنت خوب، پيروي کردم و خدمت برادر عزيزمان آقاي روحاني که امروز مفتخرند که منتخب ملت باشند، رسيدم تا هم عرض تبريک مجدد و هم اعلام آمادگي اين دولت براي انتقال تجربيات و کارها به آقاي روحاني و همکاران وي و نيز اعلام آمادگي براي کمک به رييس جمهور منتخب و دولت وي داشته باشم.

رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: گفت‌وگوهاي خوبي با يکديگر داشتيم و تاکيد مي‌کنم که دولت آماده است همه کارها را به خوبي و به صورت کامل به دولت آينده و آقاي روحاني به عنوان رييس جمهور منتخب ملت انتقال دهد.

حسن روحاني با تشکر از حضور احمدي‌نژاد گفت: در حقيقت اين حضور براي بيان تبريک پيروزي ملت ايران بود ولي در اين فرصت گزارشي کلي از آخرين وضعيت اقتصادي و سياسي کشور ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.وي خاطرنشان کرد: دوره انتقالي نيازمند همکاري و همفکري است و به فضل الهي همه زمينه‌ها براي انجام اين موضوع آماده است.

وي افزود: همچنين در اين ديدار مقرر گرديد نقطه نظرات و اطلاعات دستگاه‌هاي مختلف منتقل شود و نيز قرار شد جناب دکتر احمدي نژاد و بنده دو نفر مشخص کنيم که به عنوان رابط در دوره انتقالي، به طور مداوم با هم ارتباط و تبادل اطلاعات داشته باشيم تا اطلاعات موجود به بهترين شکل مورد استفاده قرار گيرد.

رييس جمهور منتخب مردم گفت: البته اين ارتباط همچنان ادامه خواهد داشت و بناي دولت بنده اين خواهد بود که از تجربيات همه دولت‌هاي گذشته استفاده و بهره‌برداري کند.وي افزود: اين اتفاقات آغاز بسيار خوبي بود که با کمک هم اين دولت را به دولت بعدي انتقال دهيم.

در اين ديدار که بيش از يک ساعت در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت به طول انجاميد دو طرف مهمترين وضعيت اقتصادي و سياسي جامعه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.


 لاوروف تعيين زمان و مکان دور بعدي مذاکرات 1+5 و ايران را خواستار شد 

وزير امورخارجه روسيه با تاکيد بر حق ايران براي بهره‌مندي صلح‌آميز از انرژي هسته اي تعيين زمان و مکان دور بعدي گفت‌وگو‌هاي 1+5 و ايران را خواستارشد.به گزارش مهر، سرگئي لاوروف، وزير امورخارجه روسيه در گفت‌وگويي با خبرگزاري کويت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا کشورهاي عضو شوراي همکاري‌ خليج فارس مي‌توانند در مذاکرات 1+5 با ايران مشارکت داشته باشند، گفت: "چارچوب فعلي مذاکرات کافي است" اما اين کشورها مي‌توانند مشارکت جدي در مذاکرات هسته اي از طريق کانال‌هاي ديپلماتيک دوجانبه و جمعي داشته باشند.

وي گفت که علايمي دلگرم کننده بعد از آنکه 1+5 اصولي را براي رفع تحريم‌ها عليه ايران در ازاي همکاري‌ در موضوع هسته اي پيشنهاد کرد، ديده شده است.

اين خبرگزاري به نقل از وزير امورخارجه روسيه مدعي شد که ايراني‌ها براي توقف غني‌سازي 20 درصدي اعلام آمادگي کردند و اين پيشرفتي است که مي‌تواند به نگراني‌ها درخصوص «امکان توليد اورانيوم تسليحاتي در ايران پاسخ دهد.»

لاوروف افزود: البته اين موضع مستلزم برداشتن گام‌هايي مشابه از سوي شش کشور (آمريکا، فرانسه، انگليس، روسيه، چين و آلمان) است.وزير امورخارجه روسيه گفت: جامعه بين‌المللي بايد به گام‌هاي سازنده ايران با اقداماتي مشابه از جمله توقف قدم به قدم تحريم‌ها و کنارگذاشتن آنها از جمله محدوديت‌هاي يک جانبه يا محدوديت‌هاي مصوب شوراي امنيت واکنش نشان دهد.

لاوروف از همه طرف‌هاي مربوطه خواست اين تلاش‌ها را متوقف نکنند و افزود که تحريم‌ها عليه ايران نبايد بيشتر تشديد شود و بايد رفع شود.وي از ايران و 1+5 خواست در راستاي پيشروي، بدون توجه به هرگونه انتخابات و نتايج آن از خود انعطاف نشان دهند.

لاوروف تعيين زمان و مکان دور بعدي گفت‌وگو‌ها را خواستار شد و گفت که ايران حق دارد انرژي هسته اي را براي اهداف صلح‌آميز از جمله غني‌سازي اورانيوم تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي توسعه دهد.


  ابراز اميدواري انگليس به "تعامل جدي" ايران با غرب 

ايسنا: انگليس ابراز اميدواري کرد که دولت جديد ايران در پي روي کار آمدن حسن روحاني براي رسيدن به راه حل از طريق مذاکره درباره برنامه هسته اي تلاش کند.ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس گفت که تلاش‌ها براي رسيدن به راه حل از طرف انگليس با حسن نيت دنبال خواهد شد و افزود که ايران نبايد در اراده انگليس براي پيشگيري از اشاعه هسته اي ترديد داشته باشد.

همچنين خبرگزاري فرانسه گزارش داد که هيگ در برابر پارلمان کشورش گفت که اميدوار است تهران « به تعامل جدي» با غرب درباره برنامه هسته اي وارد شود.هيگ به قانونگذاران انگليسي گفت: دولت اميدوار است که در پي انتخاب دکتر روحاني ، دولت ايران از فرصت يک رابطه جديد با جامعه بين‌المللي از طريق تلاش براي رسيدن به يک راه حل از طريق مذاکره درباره برنامه هسته اي استفاده کند.


  تحريم‌ها ايران را متوقف نكرده است 

مهر: يوکيا آمانو اعلام کرد که ايران «پيشرفت ثابتي» در گسترش برنامه هسته‌اي داشته است و به نظر نمي‌رسد تحريم‌هاي بين‌المللي در حال کاهش سرعت آن باشند.يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز، گفت که نسبت به گفت‌وگو با ايران به منظور رفع نگراني‌هاي آژانس درباره آنچه وي ابعاد نظامي احتمالي در برنامه هسته‌اي ايران خواند،‌متعهد است. خبرگزاري رويترز در ادامه گزارش خود نوشت که به دنبال 10 دور مذاکراتي که در اوايل سال 2012 آغاز شد و به نتيجه ملموسي منجر نشد، ديدار جديدي بين ايران و مقامات آژانس برنامه‌ريزي نشده است. آمانو در گفت‌وگو با اين خبرگزاري گفت: افزايش ظرفيت و توليد (در برنامه هسته اي ايران) به طور ثابت ادامه دارد. مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در پاسخ به اينکه آيا اقدامات تنبيهي بين‌المللي با هدف متوقف کردن فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران از سرعت آن کاسته‌اند يا خير گفت: فکر نمي‌کنم. من تاثيري نمي‌بينم.


  منتظر برقراري دولت جديد ايران هستيم 

ايسنا: کاترين اشتون اعلام کرد که به دنبال انتخاب حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور جديد ايران به درخواست‌ها از تهران براي اعتمادسازي نسبت به برنامه هسته‌‌اي ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاري رويترز با اعلام اين خبر گزارش داد: کاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در جمع خبرنگاران در بغداد گفت: ما اکنون منتظر برقراري دولت جديد ايران خواهيم ماند و من به تلاش‌هايم براي درخواست از ايران به منظور همکاري نزديک با من و جامعه اروپايي با هدف اعتمادسازي نسبت به ماهيت برنامه هسته‌اي ادامه خواهم داد.

پيش از اين نيز بسياري از سران و روساي كشورهاي اروپايي انتخاب دكتر روحاني و دولت جديد ايشان را نقطه عطفي در بهبود روابط ايران و غرب تلقي كردند.


 اسرائيل:
 رفتن احمدي نژاد و آمدن روحاني کارمان را سخت مي کند 

رسانه هاي اسرائيلي معتقدند پايان احمدي نژاد و انتخاب روحاني بهانه لازم براي اقدامات ضدايراني تل آويو را مي‌گيرد.به گزارش عصر ايران، خبرنگار خبرگزاري فرانسه از اسرائيل در گزارشي نوشت: کارشناسان اسرائيلي مي گويند با پايان دوره احمدي نژاد و رسيدن روحاني معتدل به کرسي رياست جمهوري ايران، اسرائيل اين موقعيت را از دست مي دهد که بتواند با استناد به سياست هاي احمدي نژاد ، هم پيمانان غربي خود را براي مراجعه به گزينه نظامي عليه برنامه هسته‌اي ايران اقناع کند. روزنامه پرتيراژ يديعوت آحارونت چاپ تل آويو روز يکشنبه در متن حزن آلودي نوشت: بدون احمدي نژاد متعصب چه بايد بکنيم؟ بايد به واقعيت ها برگرديم يا اينکه سريع به دنبال يافتن سوژه جديدي باشيم. از زمان اعلام پيروزي ناگهاني حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري ايران که يک روحاني معتدل توصيف مي شود؛ بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل و نيروهاي تندرو کابينه اش تلاش کردند تاکيد کنند که اين انتخابات ايران، معادلات فعلي را تغيير نمي دهد و بايد به فشارها عليه تهران ادامه داد.

نتانياهو در نشست هفتگي کابينه گفت: جامعه جهاني نبايد متوهم بشود و به سمت کاهش فشارها عليه برنامه اتمي ايران حرکت کند.

اسرائيل که تنها قدرت هسته اي خاورميانه به شمار مي آيد به همراه کشورهاي غربي ايران را به تلاش براي کسب بمب اتمي متهم مي کند.

کشورهاي غربي به بهانه اين مسئله، تحريم هاي گسترده اي را به صورت يکجانبه و از طريق شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران اعمال کردند که منجر به آسيب هاي اقتصادي گسترده اي عليه ايران شد.نتانياهو در واکنش به پيروزي روحاني در انتخابات ايران گفته بود: درباره ايران براساس عملکردش قضاوت مي شود. اگر ايران بر ادامه برنامه هسته اي اش اصرار کند پاسخ شفاف خواهد بود. توقف برنامه هسته اي با همه وسايل لازم خواهد بود.

اما کارشناسان اسرائيلي مي گويند که نخست وزير اسرائيل هم اکنون بايد از شدت سخنانش عليه ايران بکاهد و صبر کند. اين در حالي است که نتانياهو در چند ماه اخير هشدارهايش درباره نزديکي ايران به خط قرمز هسته اي را افزايش داده است و درباره حمله نظامي پيشگيرانه به ايران تهديد کرده بود.

"عاموس هاريل" کارشناس امور دفاعي در روزنامه چپگراي اسرائيلي هاآرتص هم در مقاله اي نوشت: با وجود روحاني به عنوان نماي جديدي از ايران و فردي معتدل که مي خواهد تحريم هاي بين المللي را از ايران بردارد و برخلاف احمدي نژاد، از گفتمان انکار هولوکاست پيروي نمي کند نتانياهو در اقناع جهان درباره ضروري بودن حمله به تاسيسات هسته اي ايران ، با سختي و دشواري روبه رو خواهد شد.


 درخواست حماس از حزب الله لبنان:
 به جنگ در کنار ارتش سوريه پايان بدهيد 

جنبش حماس فلسطين از حزب الله لبنان خواست اعضاي نظامي خود را از جنگ عليه مخالفان مسلح سوريه خارج کند.

به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه القدس العربي چاپ لندن، حماس هشدار داد: ورود اعضاي نظامي حزب الله به سوريه باعث افزايش شکاف هاي مذهبي در منطقه مي شود.

سيدحسن نصرالله دبيرکل حزب الله لبنان چندي پيش ورود نظاميان اين گروه به سوريه و جنگ آنها عليه تروريست هاي مسلح در اين کشور را اعلام کرد. نصرالله دليل اين اقدام را حفاظت و صيانت از مقاومت ضداسرائيلي در لبنان دانسته بود.ارتش سوريه در چند هفته اخير توانست با کمک نظاميان حزب الله لبنان، شهر القصير را از کنترل مخالفان مسلح پس بگيرد.

حماس بار ديگر حمايت خود را از ملت سوريه اعلام و ائتلاف خود را با آمريکا تکذيب و تاکيد کرد از انقلاب هاي عربي استقبال مي کند.


 يک نکته از هزاران 

امروزه بسيار ديده مي‌شود که افراد در هنگام استفاده از لپ‌ تاپ به منظور راحتي بيشتر به جاي استفاده از ميز، لپ‌ تاپ را بر روي پاي خود قرار مي‌دهند غافل از اين که گرمايي كه از دستگاه ساطع مي‌شود داراي امواج مادون قرمز است، و مي‌تواند مشکلات گاه جبران ناپذيري را براي فرد ايجاد کند.

استفاده درازمدت از اين روش مي‌تواند منجر به نوعي سرطان پوست در فرد شود. ضمن اينكه گرماي ساطع شده از لپ تاپ براي آقايان بسيار زيان‌بار مي‌باشد. امواج و حرارت ايجاد شده از لپ تاپ موجب بيماري هاي جنسي در آقايان و مشكلات توليد مثل مي گردد.


 ميز خبر 

 با صدور پيامي؛

رهبر انقلاب صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني را تبريک گفتند

در پي صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني، رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور پيامي کسب اين موفقيت را تبريک گفتند.

متن پيام رهبر معظم انقلاب به اين شرح است:

بسمه تعالي

پيروزي تيم ملي فوتبال، مردم و بويژه ورزش دوستان کشور را شادمان کرد. از عزيزاني که اين شادماني را پديد آوردند متشکرم، خسته نباشيد.

سيد علي خامنه اي 28 خرداد ماه 1392

مراسم تحليف روحاني 13 مرداد در مجلس برگزار مي‌شود

يک عضو هيات رييسه مجلس گفت که بعد از برگزاري مراسم تنفيذ حسن روحاني رييس‌جمهور منتخب، احتمالا مراسم تحليف در مجلس، 13 مرداد برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، محمد دهقان اظهار کرد: 12 مرداد سالروز انتقال دولت است که مراسم تنفيذ در محضر مقام معظم رهبري برگزار مي‌شود.وي در خصوص زمان برگزاري مراسم تحليف نيز گفت: احتمالا يکشنبه 13 مرداد مراسم تحليف در مجلس برگزار مي‌شود و بعد از آن رييس جمهور موظف است ظرف يک هفته کابينه خود را به مجلس معرفي کند.

دهقان گفت:‌ نحوه برگزاري مراسم تحليف در آيين‌نامه قيد شده است در اين مراسم رييس جمهور فعلي حضور خواهد داشت و وزير کشور نيز گزارشي از روند برگزاري انتخابات مي‌دهد.وي ادامه داد: در اين مراسم که با حضور رييس قوه قضاييه برگزار مي‌شود آقاي روحاني طبق اصل 121 سوگند نامه‌اي را قرائت مي‌کند و سپس آن را امضا مي‌نمايد.

صالحي: آمريکا مخالفتي با حضور ايران در ژنو 2 ندارد

وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: حل و فصل مسايل منطقه بدون حضور ايران، موفقيت‌آميز نخواهد بود.علي‌اکبر صالحي در گفت‌وگو با شبکه الميادين لبنان گفت: تهران دعوتنامه شفاهي براي حضور در کنفرانش ژنو 2 در خصوص سوريه دريافت کرده است.وي افزود: ما اعلام کرديم که آمريکا مخالفتي با حضور ايران در ژنو 2 ندارد اما برخي کشورها با اعمال فشار مانع از آن مي‌شوند.صالحي تصريح کرد: ايران قويترين کشور در منطقه است چرا که دولت آن برخواسته از ملت است.

پوتين: رئيس جمهور جديد ايران امکان حل مساله هسته‌اي را دارد

رئيس‌ جمهوري روسيه با اعلام آمادگي مسکو براي هر نوع کمک به حل مساله هسته‌اي ايران، معتقد است رئيس‌ جمهوري برگزيده ايران اکنون اين امکان را دارد تا مشکلات مربوط به اين مسئله را حل و فصل کند.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "ولاديمير پوتين" رئيس‌جمهوري روسيه روي اين مسئله حساب مي‌کند که "حسن روحاني" رئيس‌جمهوري منتخب ايران اين امکان را دارد تا به حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي اين کشور کمک کند.

پوتين در پايان مذاکرات خود با "باراک اوباما" همتاي آمريکايي خود به خبرنگاران گفت: من اميدواريم که بعد از انتخابات رياست‌جمهوري در ايران، امکان تازه‌اي براي حل و فصل مسئله هسته‌اي اين کشور پيدا شده است و رئيس‌جمهوري منتخب ايران اکنون مي‌تواند به حل اين مشکل کمک کند.رئيس جمهوري روسيه همچنين تاکيد کرد که در اين رابطه مسکو هم قصد دارد نهايت تلاش خود را بکار ببرد تا چه در سطح دوجانبه و چه در چارچوب جريانات بين‌المللي به رفع مشکلات در اين زمينه کمک کند.

اوباما: به نتيجه انتخابات ايران خوش بينم

باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا در نخستين واکنش رسمي خود به انتخاب حسن روحاني به عنوان هفتمين رييس جمهوري ايران گفت به اين انتخاب خوش بين است.به گزارش رويترز اوباما که در حاشيه اجلاس هشت کشور صنعتي در يک کنفرانس مطبوعاتي با ولاديمير پوتين همتاي روس خود سخن مي گفت اظهار کرد اميدوار است با اين انتخاب بتوان گفتگوهايي را آغاز کرد که به حل مساله هسته اي ايران منجر شود.

اوباما همچنين در مصاحبه اي با شبکه " پي بي اس" آمريکا گفت که انتخابات اخير ايران نشانه اي از اين مساله است که مردم ايران تغيير مي خواهند.وي افزود اين انتخاب نشانه اي از اين است که ايراني ها مي خواهند مسيري ديگر بپيمايند و اين اشتياق در بين ايرانيان براي تعامل با جامعه جهاني مشهود است.با اين حال اوباما گفت، درباره اين مساله که اين انتخاب تا چه ميزان بتواند مذاکرات هسته اي ايران و غرب را از بن بست خارج کند، چندان مطمئن نيست.

رئيس‌جمهور فرانسه: انتخابات ايران مي‌تواند نقطه عطف توسعه اين کشور باشد

رئيس‌جمهور فرانسه گفت: اگر ايراني‌ها اراده و خواست کافي داشته باشند، انتخابات مي‌تواند نقطه عطفي براي توسعه اين کشور باشد.به گزارش فارس به نقل از راديو صداي روسيه، با گذشت چند روز از اعلام نتيجه انتخابات رياست‌ جمهوري ايران، واکنش‌ها به اين رخداد همچنان ادامه دارد.«فرانسوا اولاند» رئيس‌جمهور فرانسه نيز به جمع سران اروپايي پيوست که از اين انتخابات استقبال کرده‌اند.اولاند که در حاشيه اجلاس سران گروه «جي 8» صحبت مي‌کرد، اين انتخابات را نقطه عطف جديدي براي توسعه ايران دانست.وي در اين مورد گفت: به عقيده من اگر ايران خواست و اراده‌اي کافي داشته باشد، انتخابات مي‌تواند نقطه عطف جديدي در توسعه اين کشور باشد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت صد و ده

مکانيزم هاي پياده سازي استراتژي درمورد ترويج آموزش دانشگاه در جهان اسلام

مقدمه

- براساس هدف هاي قرارداده شده در اساسنامه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، ماده (4) b، فرا خواني براي ارتقاء و توسعه آموزش عالي در تامين خواستها و نيازهاي جهان اسلام برحسب منابع انساني،

- در تعقيب پيشنهادهاي سومين مجمع عمومي اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام، که در دانشگاه شارجه (کشور امارات متحده عربي، 9 تا11 مارس 2004) برگزار شد، ازدبيرکل اتحاديه دعوت بعمل آمد تا « پروژه هاي تخصصي براي توسعه آموزش عالي درجهان اسلام طراحي گردد»،

- در پاسخ به قطعنامه هاي دومين کنفرانس وزراي آموزش عالي و پژوهش علمي، که در تريپولي( اتحاد جماهيرمردمي سوسياليست ليبي، 6 تا9 سپتامبر 2003) برگزارشد، و دادن فراخوان براي تقويت نقش موسسات آموزش عالي و پژوهش علمي در توسعه جامعه، بهبود عملکرد سيستم آموزشي، ارتقاء کيفيت موسسات آموزشي وتوسعه مهارت هاي نيروهاي انساني آنها،

- مبتني بر آگاهي دبيرخانه اتحاديه درباره رشد نيازهاي آموزش ويادگيري، همچنين افزايش چالش هاي داخلي و خارجي در کشورهاي اسلامي،

دبيرخانه، با طرح تخصص متراکم و مبتني برتجربيات و ارجاعات موسسات آموزشي مربوط به آموزش دانشگاهي، پيش نويس « استراتژي در مورد ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام» را با ديدگاه ناشي از تلاش هاي اعمال شده توسط موسسات آموزش عالي در کشورهاي عضو OIC ، ودرک ماموريت آموزش با هدف تهذيب شخصيت مسلمان، بالابردن برهم افزايي جامعه، حفاظت از هويت فرهنگي آن ونگهداري پهلو به پهلوي اقدامات دانشگاهي در موضوعات مختلف دانش، ترسيم نمود.

تعاريف

1- دبيرخانه: دبيرخانه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

2- اتحاديه: اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

3- اساسنامه: اساسنامه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

4- استراتژي: استراتژي در مورد ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام

5- نهاد: نهاد مشورتي براي پياده کردن استراتژي در مورد ترويج آموزشي دانشگاهي در جهان اسلام

6- دانشگاه هاي عضو: دانشگاه هاي عضو اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

7- سرمايه: سرمايه براي تامين مالي پروژه ها وبرنامه هاي استراتژي

از منظر نقش واگذار شده به آموزش دانشگاه در احياء توسعه اي و تمدني جهان اسلام، استراتژي پنج قسمت را نشان مي دهد.

قسمت اول بررسي زمينه استراتژي نمايش داده شده در اهميت، ارجاعات، هدف ها، و چالش ها است.

قسمت دوم ميدان هاي ترويج آموزش دانشگاهي را بعهده دارد.

درباره سومين قسمت، آن شامل موضوعات و عناويني است که اولويت استراتژيک براي ملاحظات آموزش دانشگاهي هستند.

چهارمين قسمت نقش دانشگاه را درميان مشکلات و موضوعات امت مشخص مي سازد. قسمت پنجم پيشنهادها وتوصيه ها را براي مکانيزم هاي ترويج مطرح مي سازد.

براساس اعتقاد اتحاديه عمل کارآمد چيزي است که رفتار مستقيمي در دنياي واقعيت دارد، دبيرخانه، دريک پيشنهاد براي ايستادگي روي انجام هدف ها و اولويت هاي استراتژي، به هر دانشگاهي يک انتخاب آزاد از مناسب ترين آنها براي اولويت ها وخصوصيات آنها مي دهد، و مکانيزم هاي زير را براي پياده سازي آنها پيشنهاد مي کند:


 هشتمين دوره جشنواره فصلي مطبوعات 


 بي‌اعتنايي اوباما و پوتين به يکديگر در کنفرانس گروه 8  


 سرمقاله 

 توسعه پالايشگاه‌ها در ايران؛ عبور از تحريم و خام فروشي

علي رمضاني

نفت به عنوان مهم‌ترين حامل انرژي، ماده‌اي حياتي در توسعه‌ي صنايع و توليد محصولات و حمل‌و‌نقل و ماده‌ي اوليه در ساخت موادي نظير پلاستيک و ... كه داراي ارزش افزوده‌ است.

استفاده از اين ماده پس از استخراج و بدون فرآوريش امکان‌پذير نيست و نيازمند تبديل به فرآورده‌هايي است که قابليت کاربرد در سيستم‌هاي موجود باشد. در ايران، نخستين پالايشگاه نفت در شهر آبادان و با ظرفيت 2500 بشکه در روز ساخته شد و در اوايل پيروزي انقلاب اسلامي اين عدد به حدود 600 هزار بشکه در روز رسيد و تا سال 77 به حدود 6/1 ميليون بشکه در روز افزايش پيدا کرد. اما امري كه مورد تامل است عدم توجه به گسترش اين ظرفيت در 15 سال اخير است. چرا كه عملا توسعه‌ي پالايشگاه‌ها يا از دستور کار کنار گذاشته شده است و يا تلاش جدي اي در راه ان انجام نشده است.

حتي با و جود آنكه در سال 85 در راستاي تبديل نفت در زنجيره‌ي ارزش افزوده افزايش ظرفيت و بهينه‌‌سازي پالايشگاه‌‌هاي مد نظر قرار گرفت و قرار بود ظرفيت پالايشي کشور به 3/3 ميليون بشکه برسد اما تلاش ها چندان موثر نبود. در يك سال گذشته و با افزايش تحريم ها بر ضد صادرات نفت ايران بار ديگر توجهي بنيادين به موضوع توسعه پالايشگاه ها انجام شد و براين اساس تا اواسط خرداد ماه سال جاري ظرفيت پالايش نفت ايران به يک ميليون و 850 هزار بشکه در روز افزايش يافت.آنچه مشخص است نقش و اهميت پالايشگاه‌‌ها به عنوان اولين گلوگاه تبديل نفت در زنجيره‌‌ي ارزش افزوده از اهميت بالايي در توسعه‌‌ي صنايع برخوردار هستند. در اين بين با توجه به سياست هاي كلي كشور و توجه به شرايط تحريم جايگزيني صادرات فرآورده‌‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي به جاي صدور نفت خام و گاز طبيعي امري ضروري بوده و بايد بيش از هر زماني به موضوع توسعه‌‌ي پالايشگاه‌‌ها توجه بيشتري شود.

در اين حال هر چند اخيرا دو طرح توسعه پالايشگاهي در كشور به بهره‌برداري رسيد، اما در صورت توجه لازم به اين امر مي توان بيش از 60 درصد از نفت توليدي کشور را تبديل به فرآورده‌ كرد و يا با اجراي طرح هاي ضربتي، ابتکاري و بدون سرمايه گذاري هاي کلان افزايش ظرفيت پالايش نفت و گاز را مورد توجه قرارداد. گذشته از اين نيز با توسعه پالايش و با گذار از چالش هاي توسعه پالايشگاهي همچون مشکلات مربوط به تأمين مالي پروژه‌ها ، تحريم هاي خارجي، مشكلات مديريتي، موانع افزايش حضور بخش خصوصي و سازوکار سرمايه‌گذاري در اين بخش و ...گام مهمي در پرهيز از خام فروشي در يک اقتصاد تک‌محصولي مانند اقتصاد نفتي ايران برداشت و حتي تحريم هاي نفتي را به يک فرصت پالايشي تبديل کرد.

چنانكه اكنون نيز با افزايش ظرفيت پالايش از يك سو مي توان با خطوط لوله، تانکرهاي جاده‌اي و دريا فرآورده‌هاي خود را صادر کرد و از سويي هم با افزايش صادرات فرآورده هاي ايران مقابله با تحريم و كاهش آسيب پذيري كشور از تحريم‌ها را مد نظر داشت.


  رييس‌جمهور منتخب صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني را تبريک گفت 

رييس‌جمهور منتخب با صدور پيامي، صعود تيم ملي فوتبال کشورمان به جام جهاني 2014 برزيل را تبريک گفت. حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در پيامي صعود تيم ملي به جام جهاني برزيل را تبريک گفت که متن پيام به شرح زير است:صعود سرافرازانه تيم ملي فوتبال کشورمان به جام جهاني 2014 برزيل مايه مباهات و خوشحالي همه ايرانيان و آناني که به سربلندي ايران اسلامي مي‌انديشندT گرديد.اين موفقيت ارزشمند را به ملت بزرگ ايران، به ويژه جامعه ورزشي کشور و ورزش‌دوستان صميمانه تبريک مي‌گويم.

اطمينان دارم اين موفقيت مقدمه اي براي پيروزي‌هاي بزرگتر و حضور مقتدرانه ايران اسلامي در تمام عرصه‌ها خواهد بود.اينجانب نيز خود را در شادي ملت بزرگوار ايران سهيم دانسته و براي يکايک ايرانيان در عرصه‌هاي گوناگون عزت‌آفريني، آرزوي بهروزي و تعالي دارم.


 پيام تبريك محمود احمدي‌نژاد درپي صعود تيم ملي به جام جهاني فوتبال  

 
رييس جمهور كشورمان با صعود مقتدرانه تيم ملي فوتبال به ملت ايران تبريك گفتند.

به گزارش اطلاع رساني رياست جمهوري ، متن پيام تبريك احمدي نژاد به شرح زير است:

صعود مقتدارنه و دلنشين به جام جهاني فوتبال كه با تلاش خستگي ناپذير و غيرت و هوشمندي جوانان عزيز و برومندمان بدست آمد را به ملت بزرگ و به ويژه ورزشكاران سربلند ميهن صميمانه تبريك عرض مي نمايم.

اين اتفاق مبارك يك بار ديگر بر شايستگي هاي جوانان و ملت سربلند صحه گذاشت و نوار افتخاآفريني قهرمانان ورزشي ما را طولاني تر و درخشان‌تر كرد.

ضمن تقدير از همه دست اندركاران و مربيان از خداوند منان براي همگان سلامتي و عزت و موفقيت تحت عنايات امام عصر (ع)مسئلت دارم .


 تهديد آنکارا به استفاده از ارتش عليه معترضان؛
  اروپا: ترکيه معيارهاي دموکراسي را رعايت نکند طرد مي شود 

به دنبال آغاز اعتصاب دو اتحاديه بزرگ کارگري در ترکيه آنکارا هشدار داد که براي آرام کردن اوضاع پس از سه هفته اعتراضات ضد دولتي ارتش را وارد عمل مي‌کند.به گزاش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، تهديد دولت به استقرار سربازان در خيابان‌ها به دنبال خشونت‌هاي چند روز گذشته پليس براي پاکسازي پارک گزي استانبول صورت گرفته است.

بولنت آرينچ، معاون نخست وزير ترکيه در يک گفتگوي تلويزيوني گفت: پليس از تمامي توان خود براي خاتمه دادن به ناآرامي‌ها استفاده مي‌کند و اگر اين کافي نباشد از ارتش و نيروهاي مسلح در شهرها استفاده خواهد شد.

اين اولين بار است که حزب حاکم توسعه و عدالت از احتمال به کارگيري نيروي مسلح براي مقابله با اعتراضات سخن مي گويد. اين در حالي است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نيز از روند حوداث در ترکيه انتقاد کرد و به شبکه تلويزيوني "آرتي ال" آلمان گفت: بايد به صراحت بگويم از آن‌چه در ترکيه رخ داده است شوکه شده‌ام. وقايع ترکيه هيچ تناسبي با معيارهاي ما ازآزادي تظاهرات و ‌ازادي عقيده و بيان ندارد.مرکل اضافه کرد که نمي‌خواهد به حکومت ترکيه هيچ اندرزي از بيرون دهد اما «از ترکيه‌اي که وارد قرن 21 شده» انتظار مي‌رود اين را بپذيرد که مردم حق دارند نظر ديگري جز حکومت داشته باشند. او هم‌چنين به تاثير اين خشونت‌ها در ميان ترک‌هاي مقيم آلمان اشاره کرد.

مارتين شولتز، رئيس پارلمان اتحاديه اروپا نيز از رجب طيب‌اردوغان خواست که به معيارهاي دموکراسي اتحاديه اروپا پايبند بماند. به گفته رئيس اتحاديه اروپا اين خطر ترکيه را تهديد مي‌کند که در جامعه جهاني طرد شود.


  تبريز به تنگي نفس افتاد 

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان‌شرقي از افزايش ميانگين ريزگردهاي هواي شهر تبريز به 3 برابر حد مجاز خبر داد.

به گزارش فارس، بيوک رئيسي امروز با اشاره به افزايش ميزان ذرات معلق هوا تا 350 ميکروگرم بر متر مکعب در برخي از ساعات روز گفت: ميانگين فعلي ريزگردها در هوا در روز سه شنبه 160 ميکروگرم بر متر مکعب است که بيش از 3 برابر حد استاندارد است.

وي شرايط جوي را براساس اعلام سازمان هواشناسي براي روزهاي آينده تا روز جمعه پايدار اعلام کرده و از شهروندان خواست از تردد غير ضروري در فضاهاي باز اجتناب کرده و حتي‌الامکان از ماسک بهداشتي استفاده کنند.


 رئيس مجلس:
  فرزندان غيرتمند ملت بار ديگر شکوه و عظمت ايران را رقم زدند 

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با صدور پيامي صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني را به تيم ملي فوتبال کشورمان تبريک گفت.به گزارش خانه ملت در متن پيام دکتر علي لاريجاني آمده است: صعود افتخارآفرين و غرورانگيز جوانان غيور تيم ملي فوتبال در عرصه رقابت‌هاي مقدماتي انتخابي جام جهاني 2014 برزيل موجب شور و شعف ملت شريف و بزرگ ايران شد.

در حالي که مردم آگاه ايران در روز جمعه 24 خرداد با خلق حماسه سياسي جهان را متحير خويش ساختند، فرزندان غيرتمند ملت بار ديگر شکوه و عظمت اين کشور بزرگ را در حماسه‌اي ديگر رقم زدند. جوانان قوي تن و قوي دل جمهوري اسلامي ايران که مفتخر به صعود تيم کشورمان در اين رقابت‌ها شدند، شادي و سرور به همراه جشن پيروزي را در جاي‌جاي کشور پهناورمان به ارمغان آوردند.اينجانب از سوي خود و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ضمن تبريک پيروزي درخشان، صعود تيم ملي به مسابقات جام جهاني فوتبال سال 2014 برزيل به ملت بزرگ ايران، جامعه ورزشي کشور و مسئولان، مربيان و کادر فني و بازيکنان تيم ملي فوتبال کشورمان، اميدوارم جوانان سرافراز کشورمان در تمامي عرصه‌ها و رقابت‌ها پيروز و موفق باشند.


 جزئيات توافق روحاني و شيراک به روايت عضو تيم هسته‌اي 

حسن روحاني رييس جمهور منتخب در مصاحبه خود اظهار کرد: ما با آقاي ژاک شيراک در سال 2005 در مذاکراتي به توافق نهايي رسيديم که چگونه اعتماد بين‌المللي براي همه جلب شود و در ايران غني‌سازي ادامه پيدا کند و اين توافق‌ها مي‌توانست راه‌حل نهايي باشد که البته آلمان با اين موضوع موافقت کرد ولي متاسفانه انگليسي‌ها با فشار آمريکايي‌ها موافقت نکردند و کار ناتمام ماند. وي با بيان اينکه "در اين راستا راه‌حل‌هاي بسياري وجود دارد"،‌ گفت: يکي از آنها توافق بين من و آقاي شيراک است که آن توافق مي‌تواند يکي از اين راه‌حل‌ها باشد.

به گزارش سرويس بين الملل «انتخاب» ؛ حسين موسويان که يکي از اعضاي ارشد تيم مذکره کننده هسته اي ايران در زمان روحاني بود ، در اين مورد مي گويد، طرح شيراک که روحاني به آن اشاره کرد شامل بالاترين سطح از شفافيت در برنامه هسته اي ايران در مقابل به رسميت شناختن حقوق ايران در ان پي تي بود. معاون سابق دکتر روحاني در شوراي عالي امنيت ملي به المانتيور گفت: ما با شيراک به توافق رسيديم که:

اول: 3 کشور اروپايي به حقوق صلح اميز تکنولژي هسته ايران تحت نظارت ان پي تي که شامل غني سازي مي شود، احترام بگذارند.

دوم: ايران براساس تعريف آژانس، تضمين خواهد کرد که برنامه هسته اي صلح آميز باقي مانده بو به سمت برنامه ي تسليحاتي منحرف نشود

اين به معناي آن است که ايران به بالاترين سطح از شفافيت که به صورت بين الملي وجود دارد احترام مي گذارد. در ازاي آن، پنج بعلاوه يک در مورد ايران و به عنوان يکي از اعضاي ان پي تي ، تبعيض قائل نمي شود و به حقوق ايران در ان پي تي درست به مانند ديگر اعضا احترام مي گذارد.

موسويان در پاسخ به اين سئوال که «واشنگتن چگونه بايد در برابر برنامه هسته اي ايران و در دوران روحاني ميانه رو، موضع گيري کند»، توصيه کرد که باراک اوباما به روحاني نامه بنوسيد و به او تبريک و منافع امريکا در مذاکرات مستقيم را تکرار کند.موسويان اضافه کرد: تاکيد بر تمايل و قصد امريکا براي رابطه با ايران براساس منافع و احترام دوجانبه ، تنش را از بين مي برد. معاون سابق دکتر روحاني گفت که امريکا بايد امادگي خود را براي مذاکرات مستقيم بدون پيش شرط اعلام کند.موسويان در بخش ديگري از اين گفت و گو تاکيد مي کند: حقوق ايران براي تکنولوژي هسته اي صلح آميز، خط قرمزي براي دولت جديد خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته