جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4455


ديدارگزينه‌هاي وزارت ورزش با رييس جمهور


کاظمــي در تمرين آتلانتا


نگاه


دقيقه نود


سوت پايان

ايران 1 - كره جنوبي صفر؛
چهارمين صعود افتخارآميز ايران به جام جهاني


  ديدارگزينه‌هاي وزارت ورزش با رييس جمهور 

 
به گزارش مهر،انتخاب وزرا پس از برگزاري انتخابات رياست جمهوري يکي ازسوژه‌هايي است که همواره با حدس و گمانه‌هاي رسانه‌ها مواجه مي‌شود وهفته‌ها سوژه اصلي رسانه‌ها در بخش‌هاي مختلف است.

دراين ميان تا دوره گذشته انتخاب رئيس سازمان تربيت بدني يکي ازآخرين اولويت‌هاي دولت براي انتخاب رئيس بود اما به دنبال تبديل سازمان تربيت بدني به وزارتخانه ورزش و جوانان، حالا بايد انتخاب وزير ورزش هم جزو اولويت‌هاي دولت باشد.به دنبال انتخاب دکترحسن روحاني به عنوان رئيس جمهور جديد برخي ورزشکاران، کارشناسان و اهالي ورزش گزينه‌هاي مورد نظرشان براي نشستن روي صندلي رياست وزارت ورزش را به تصميم گيرندگان معرفي کردند که دراين بين نزديک به يکصد مدال آور المپيک و جهان و بازي‌هاي آسيايي پس ازبررسي‌هاي فراوان چهارگزينه را به دولت معرفي کرده‌اند تا يکي از آنها به عنوان وزير ورزش و جوانان معرفي شود.سيدمصطفي هاشمي طبا رئيس پيشين سازمان تربيت بدني، مصطفي آجرلو مديرعامل پيشين باشگاه پاس واستيل آذين تهران،حميدرضا آصفي عضو پيشين هيات رئيسه فدراسيون فوتبال و باشگاه استقلال و محمد دادکان رئيس پيشين فدراسيون فوتبال گزينه‌هايي هستند که از سوي قهرمانان و مدال آوران ورزشي به حسن روحاني معرفي شده اند. ازجمع اين چهارنفر، دو گزينه‌اي که از شانس بيشتري برخوردارند صبح ديروزسه شنبه بادکترحسن روحاني ديدار کرده‌اند. با توجه به مشاوره هايي که به دولت جديد داده شده به نظر مي‌رسد شانس مصطفي هاشمي طبا محمد دادکان براي حضوردروزارت ورزش بيشتر از دو گزينه ديگر است.


 کاظمــي در تمرين آتلانتا 

ارسلان کاظمي ملي پوش بسکتبال ايران که اين روزها درآمريکا به سر مي برد و براي فصل درفت ليگ بسکتبال حرفه اي آمريکا (NBA) آماده مي شود درآخرين هفته تمريني خود با آتلانتا به کارش ادامه داد. کاظمي که پيش ازاين درتيم هايي چون يوتا جاز،ايندينا،هيوستون و ليکرز تمرين کرده بود درهفته گذشته با پيراهن آتلانتا به تمرين پرداخت.ملي پوش 22 ساله بسکتبال ايران در فصل گذشته NCAA با تيم اورگن عملکرد خوبي داشت و به خوبي درخشيد. او حالا شانس زيادي براي حضور در ليگ NBA دارد.


 نگاه 

 دود اختلاف درچشم وزنه برداري!

امير سلطان محمدي

وزنه برداري ايران روزهاي پرتنش و پرحاشيه اي را تجربه مي کند. تنشي که بعد ازموفقيت شيرين در المپيک گريبان اين رشته را گرفت. آتشي که به خرمن اين رشته افتاد و همه چيزرا باهم سوزاند و ظاهرا قرار نيست که اين آتش خاموش شود و بايدهمه چيزرا خاکستر کند و تلي خاک باقي بگذارد. قصه، يک قصه قديمي و کليشه اي است. ورزشکاراني که سرمربي را قبول ندارند وحاضر به کارکردن با او نيستند. استدلال آنها رفتارهاي غيرمحترمانه سرمربي تيم ملي است. مردي که خود را نفر اول مي داند و با استفاده از همين جايگاه اين حق را براي خود محفوظ است تا هرگونه که مي خواهد با شاگردانش برخورد کند. دراين دعواي کشدار و طولاني، آقاي رئيس فدراسيون که خود روزگاري درقامت يک وزنه بردار با مشکل اينچنيني دست به گريبان بوده، حمايت تمام قدي ازسرمربي منصوب خود داشته است.

رفتاري که البته مورد تائيد همگان است و در راستاي برخورد با پديده ستاره سالاري درورزش، اما نبايد فراموش کرد که دليل اصلي اين حمايت تمام قد اعتقادي به اين شعارهاي جذاب و کاربردي نيست و پاي يک رفاقت قديمي درميان است. هيچکس مخالف برخورد با ستاره سالاري نيست امامي شد با اندکي تدبيرو اندکي درايت اين موضوع رافيصله داد وطوري ماجراراجمع کرد که نه سيخ بسوزد و نه کباب. يعني هم جايگاه سرمربي تيم ملي حفظ شود وهم معترضان را به تيم ملي بازگرداند. آنها که سرمايه اين مملکت هستند وهمه افتخارات چند سال اخيراين رشته با شانه هاي طلايي آنها رقم خورده و مي توانند باز هم براي وزنه برداري مدال دروکنند اما يک جرقه کوچک بدل به يک آتش بزرگ شد تا دود آن به چشم ورزش ووزنه برداري برود. آتشي که مي شد آن را با کپسول درايت و مديريت و تدبير خاموش کرد اما افسوس که در فدراسيون وزنه برداري چنين کپسولي وجود نداشت.


 دقيقه نود 

 پيشنهاد باشگاه اماراتي به وزنه‌بردار المپيکي ايران

وزنه‌بردار المپيکي دسته 94 کيلوگرم براي حضوردررقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي آسيا از يک تيم اماراتي پيشنهاد دارد.سعيد محمدپوردراين خصوص گفت: ازيک تيم باشگاهي در امارات براي حضور در رقابت‌هاي وزنه‌برداري درجام باشگاه‌هاي آسيا پيشنهاد دارم که دراين رقابت‌ها براي آنها وزنه بزنم، اگر آنها پول خوبي بدهند صددرصد با آن تيم قرارداد مي‌بندم.وي ادامه داد: با اين حال من هر روز تمرين‌هاي خود را انجام مي‌دهم تا بتوانم چه در مسابقات ليگ برتر و چه براي آن تيم اماراتي وزنه بزنم.

وزنه‌برداران اعزامي به يونيورسياد دانشجويان

بيست وهفتمين دوره بازي‌هاي دانشجويان جهان 14 تا 26 تيرماه درکازان روسيه برگزار مي‌شود که تيم ملي وزنه‌برداري دانشجويان کشورمان را در وزن 62 کيلوگرم مجيد عسگري، 69 کيلوگرم جابر بهروزي و ميلاد خسروي خليلياني 77 کيلوگرم ، رسول تقيان چادکاني، 94 کيلوگرم امين زارعي دگر ماندرق، 105 کيلوگرم محسن بهرام زاده و محمدرضا براري و 105+ کيلوگرم بهادر مولايي تشکيل مي‌دهند.سرمربي تيم وزنه‌برداري دانشجويان را کوروش باقري و مربي اين تيم را مسعود قاسمي دولت آبادي بر عهده خواهند داشت.

مذاکره قاضي با استقلال و تراکتورسازي

محمد قاضي بازيکن سال گذشته‌ پرسپوليس براي حضوردرجمع تراکتورسازان با اين تيم وارد مذاکره شد.وي به دنبال تسويه حساب کردن با تيم پرسپوليس است و تا دو سه روزآينده، جواب قطعي خود را به تراکتورسازي خواهد داد.شنيده ها ازرضايت بخش بودن مذاکره‌ي بين طرفين حکايت دارد.اين بازيکن پيش از اين، با استقلال نيزوارد مذاکره شده بود و به احتمال فراوان، فصل بعد را بين دو تيم استقلال يا تراکتورسازي توپ خواهد زد.

نوري و نظري دراستقلال

پژمان نوري ومحمدمهدي نظري با حضوردرباشگاه استقلال، براي عقد قرارداد يکساله به اين تيم پيوستند.اين دو بازيکن اين خبررا تاييد کردند و قراراست سال آينده دراستقلال بازي کنند.پژمان نوري فصل گذشته در ملوان و محمدمهدي نظري در فجر سپاسي بازي مي‌کردند.از سويي ايمان موسوي، مهاجم فصل گذشته استقلال نيز درباشگاه حاضرشد تا رضايتنامه‌اش را از اين تيم بگيرد.

مدافع استقلال در سپاهان

رسول خوروش سرپرست تيم سپاهان ازامضاي قرار داد دوساله اين باشگاه با مدافع فصل گذشته تيم فوتبال استقلال خبر داد.وي درخصوص عقد قرارداد با علي حمودي گفت: برخلاف برخي صحبت هاي مطرح شده در مورد تمديد قرارداد حمودي با تيم فوتبال استقلال به اطلاع مي رسانيم که پس از پايان رقابت هاي ليگ برترو پايان ديدارهاي استقلال درمرحله پلي آف ليگ قهرمانان آسيا، درپي مذاکره و توافق با علي حمودي و تائيد و مجوزمديربرنامه ايشان قرادادي 2 ساله اي منعقد گرديد.اين بازيکن در روزهاي آينده به تمرينات سپاهان اضافه خواهد شد.

جمشيديان به استقلال پيوست

احمد جمشيديان مهاجم فصل گذشته سپاهان به طور رسمي به استقلال پيوست.وي ديروز با حضور در باشگاه استقلال براي توافق نهايي با اين تيم با علي فتح‌الله زاده وارد مذاکره شد.جمشيديان با امضاي قرارداد رسما به استقلال پيوست و به زودي در تمرينات اين تيم حاضر خواهد شد.اين بازيکن فصل گذشته را در سپاهان اصفهان گذرانده بود و در اين فصل توافقاتي براي پيوستن به استقلال داشت.


 سوت پايان 

 اولويت هاي مهم ورزشي دولت يازدهم

يونس قرباني

به نظرمي رسد دولت جديد براي عملکردعلمي و قابل قبول دربخش تربيت بدني و ورزش کشور نيازمندبرنامه ريزي مدون واصولي است که دربرگيرنده مباحث خرد و کلان ورزش باشد و بعنوان نمونه مي توان به موارد ذيل اشاره کرد.

1-سامان دهي واصلاح ساختاري وزارت ورزش دربخش دولتي

2-تعميم نگاه تعليم و تربيت به موضوع ورزش درسطوح عالي تصميم گيري

3-بکارگيري ورعايت اصل مترقي ومهم تخصص و تعهد در گزينش مديران ورزشي

4-ايجاد سازمان نظام ورزش و تربيت بدني دربخش خصوصي

5-ساماندهي واصلاح ساختاروزارت ورزش

يکي ازآرزوهاي ديرينه جامعه ورزش براي برطرف کردن مشکلات و مديريت صحيح امور ورزش کشور چنين محقق مي شود که باداشتن جايگاه شايسته و مستقل و درعين حال چاسخگو درسطوح عاليه نظام و دولت براي عملکرد مطلوب و مناسب يعني«مديريت جامع توسط متولي واحد در ورزش، با تشکيل وزارت ورزش» خواهد بود. اين امردردولت دهم مورد توجه قرارگرفت ولي با اضافه شدن موضوع جوانان که خودش نيازمند يک تشکيلات مستقل مي باشد؛ نه تنها اين امرعملي نشد بلکه مشکلات ورزش را دوچندان کرد. لذا به نظر مي رسد اولين و مهمترين اولويت دولت يازدهم دربخش ورزش اصلاح ساختار وزارت ورزش و ساماندهي آن خواهد بود.

نگاه تعليم و تربيتي به ورزش

تربيت بدني يعني تعليم و تربيت انسان ازطريق ورزش؛ حرکت و فعاليت بدني (درتعليم و تربيت و مراکز آموزشي علمي به آموزش وانجام فعاليتهاي عملي وحرکت بدني برابربا آموزش ها؛ تعليمات تئوري و نظري؛ بها؛امکانات و ارزش داده شود) تعليم و تربيت فرآيند و جريان زنده اي است که در تمامي زمانها؛ مکانها و موقعيتها(از تولد تا مرگ)درمحيط خانواده، مدرسه، دانشگاه، ورزشگاه و... بصورت رسمي و غيررسمي اتفاق افتاده ودرنهايت باعث به فعليت رسيدن استعدادهاي بالقوه انسان درمسير کمال فردي و اجتماعي وي مي گردد.

به باوربسياري ازکارشناسان مقوله تربيت بدني و حوزه هاي مختلف مرتبط (ورزش، بازي، مسابقه، تمرين، فعاليتهاي حرکتي و بدني و...) درصورتي که ازسياست ها، اهداف، برنامه ريزي ها، امکانات و شرايط منطبق با اصول و چارچوب هاي اصيل و صحيحي درجامعه درنهاد هاي(خانواده، مدرسه، دانشگاه، باشگاهها و ورزشگاهها، رسانه ها و...) برخوردارباشد، علاوه برتامين سلامت جسمي و روحي افراد؛ باعث ارتقاء گسترش و توسعه سطح بهداشت و تندرستي آحاد جامعه و درنتيجه افزايش کارايي و راندمان نيروي انساني و درنهايت پيشرفت وسربلندي جامعه دربين ساير جوامع خواهد شد.علاوه برموارد فوق الذکر داشتن ديدگاه تعليم و تربيتي به ورزش باعث خواهد شد:

1- درمدارس ومراکز آموزشي ساخت و ايجاد سالن ها و اماکن ورزش و تجهيز اين مراکز به لوازم و امکانات ورزشي

2-ساعات و کلاسهاي ورزش افزايش يافته و در مدارس و مراکز آموزشي مثل بيشتر کشورهاي پيشرفته و برابر با ديدگاههاي انديشمندان و فلاسفه بزرگ که بهترين راه تعليم و تربيت آميخته کردن ورزش با تحصيل مي دانستند.

3- توسعه فرهنگ ورزشي و گسترش ورزش همگاني

4-رشد توام و همزمان ورزش همگاني و ورزش حرفه اي و قهرماني

تخصص خواهي تعهد گرايانه در ورزش

سابقه گزينش مديران و مسئولان عالي ورزش چه قبل و چه پس ازانقلاب، به وضوح نشان مي دهد که موضوع ورزش و اداره آن درآخرين اولويت وحتي خارج ازاولويت مسئولان و سياستگزاران عالي کشور بوده و متاسفانه بالاي 95 درصد مسئولان ورزشي، بيگانه با ورزش و فاقد تخصص درورزش و نا متعهد به اصول، مباني واهداف ورزش بوده اند.

وضعيت اسفبارورزش و تربيت بدني در کشورمان معلول علل و عوامل فراواني مي باشد. اما با مطالعه و مشاهده نظرات و ديدگاه هاي اهل فن، يکي از بزرگترين عوامل و اساسي ترين دلايل اين وضعيت ازابتدا تاکنون، ضعف وناکارآمدي مديران و مديريتهاي ورزشي به جهت عدم بکارگيري منظم، مداوم و هدفمند متخصصين، کارشناسان و بعبارت کلي تر مديران و نيروهاي ورزشي در امورات ورزشي بوده است.

تعهد:

متعهد کسي است که ازنظرعلاقه و تمايل دروني، وجدان کاري، مسئوليت پذيري،«در مسئوليت و پست محوله» سلامت نفس داشته باشد و دربه سرانجام رساندن قانوني، صحيح و درست وظايف مسئوليت محوله، باورهاي فرهنگي و عقيدتي جامعه باشد.

تخصص:

متخصص کسي است که دانش، اطلاعات، تجربه، سابقه و بعبارت ساده ترصلاحيت ها و شايستگي هاي علمي، تخصصي وفني آن شغل، حرفه يا مسئوليت محوله را داشته و حداقل در بين کارشناسان و صاحبنظران آن رشته مقبوليت و مشروعيت داشته باشد. ضمنا تخصص، دانش وعلم صرفا بصورت تئوري و خشک وغيرکاربردي نباشد بلکه کاملا عملياتي و کاربردي بوده ومتخصص بايد دررشته و تخصص خودش بويژه در ورزش بايد هم تجربه عملي کافي و هم دانش و اطلاعات روز مربوطه را بصورت جامعي داشته باشد.

نيروي ورزشي:

نيروي ورزشي کسي است که بصورت تجربي و عملي بمدت کافي دريک يا چند رشته ورزشي بعنوان بازيکن، مربي وغيره فعاليت،همچنين بصورت علمي و آکادميک دانش و اطلاعات روز آن رشته يا رشته هاي ورزشي را دارا و به سلامت وخوشنامي بين اهالي ورزش مربوطه مشهورباشد.

مديرورزشي:

مديرورزشي کسي است که ازبين نيروهاي ورزشي با ويژگي هاي فوق الذکر توانايي اداره و هدايت يا مديريت افراد حوزه آن رشته يا ورزش را داشته باشد.

ايجاد سازمان نظام ورزش و تربيت بدني:

گسترش روزافزون اهميت ورزش درجامعه به افزايش افرادعلاقمند به فعاليت دراين حوزه منجر شده و براساس آمارتقريبي هم اينک بالاي25 الي30هزارتحصيلکرده دانشگاهي و شايد نزديک به همين حدود افرادغيردانشگاهي بصورت تجربي و سنتي، بعنوان شاغلين ومستخدمين رسمي، مشغول آموزش، تدريس، مربيگري، داوري، مديريت وغيره درورزش مي باشند.درحال حاضربالاي چندين هزارنفردردانشگاهها و مراکز آموزش عالي مشغول به تحصيل مي باشند که در آينده اي نزديک وارد بازار کار اين مجموعه خواهند گشت. لذا سازماندهي و هماهنگي اين نيروها که در واقع بدنه اجرايي، مديريتي و کلا نيروهاي انساني حوزه تربيت بدني و ورزش کشوررا تشکيل مي دهند، بصورت سازماني مردم نهاد، غير دولتي و قانونمند لازم و ضروري به نظر مي رسد.ش


  ايران 1 - كره جنوبي صفر؛
 چهارمين صعود افتخارآميز ايران به جام جهاني 

ايران براي چهارمين باربه جام جهاني فوتبال صعود کرد.ملي پوشان ايران با يک نمايش منطقي و به دور از احساس توانستند با نتيجه يک برصفرحسرتي که چهارسال پيش درکره دردل ايراني ها ماند، در همين کشور به اشک شوق تبديل شود.ايران دررقابت هاي مقدماتي با 5 پيروزي، يک تساوي و دو شکست با 16 امتياز به عنوان تيم نخست گروه خود راهي جام جهاني شد. نکته جالب کسب 9 امتياز از اين شانزده امتياز در سه بازي آخر بود. جايي که اميدها بسيار کم شده بود.شاگردان کي روش که در ديدارهاي اول چندان مطمئن نشان نداده بودند، درسه بازي اخيرخود کاري کردند کارستان. گرفتن شش امتياز از کره جنوبي و دبل کردن تيمي که چهار سال پيش ايران را ازجام جهاني محروم کرد، لذتي فراتر از پاسخ دادن به کري خواني هاي نه چندان دوستانه داشت.ايران پيش ازاين در جام جهاني 1978 آرژانتين، 1998 فرانسه و 2006 آلمان شرکت کرده بود و با توجه به روند يکي‌درميان حضوردرجام جهاني اين بار نوبت ما بود که در بزرگ ترين رويداد فوتبالي جهان در عرصه ملي شرکت کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته