جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4455


ايران خودرو از پيچ محدوديت هاي بين المللي عبوركرد


آگهي صفحه 8


 ايران خودرو از پيچ محدوديت هاي بين المللي عبوركرد 

فشارهاي محيط كسب و كار داخلي در سال گذشته موانعي را بر سر راه تامين و توليد در بخش خودروسازي ايران ايجاد كرد و اين صنعت را در شرايط دشواري قرار داد. قيمت نهاده هاي توليد و ارز بالا رفت و تورم كلي در اقتصاد شدت گرفت، اين رويدادها وضعيت خاصي را براي صنايع خودروسازي ايجاد كرد كه در گزارش حاضر به آن پرداخته مي شود.

با وجود محدوديت هاي بين المللي تحميل شده بر صنعت خودروي ايران در سال 91، نبض بازار خودرو همچنان در دست ايران خودرو بود و اين شرکت 47.4 درصد سهم توليد سواري کشور را در دست داشت. حدود 40درصد از توليد ايران خودرو در خارج از سايت تهران انجام گرفت و 25 درصد به سمند تعلق داشت. توليد تندر 90 نيز نسبت به سال قبل از آن، 12درصد افزايش يافت. توليد ايرا ن خودرو که در اثر محدوديت هاي محيطي کاهش يافته بود، در ماه هاي پاياني سال به روزانه 2500 دستگاه رسيد و فروش داخلي بهمن نسبت به دي 9 درصد افزايش يافت.

کاهش 39درصدي فروش سواري، رتبه ايران را از جايگاه يازدهم در سال 2011 به سيزدهم در رده بندي جهاني در سال 2012 پايين آورد. بر اساس آمار انجمن بين المللي خودروسازان OICA ، فروش خودرو در ايران در سال 2012 حدود يک ميليون دستگاه بود که 86 درصد آن يعني860 هزار دستگاه، سواري بوده است.

مشکل مالي

عدم دسترسي به منابع مالي مورد نياز توليد، از مهم ترين مشکلات صنعت خودروي ايران از قديم تاکنون بوده، اما اين صنعت توانسته به پيشرفت هايي دست يافته و محصولات جديدي را طراحي و توليد کند.

خودروسازي از بزرگ ترين مصر ف کنندگان نقدينگي در دنيا و نخستين صنعتي است که تحت تاثير بحران هاي اقتصادي قرار مي گيرد، چنان که در سال 2008 و 2009 در غرب اتفاق افتاد. در ايران نيز از يک و نيم سال پيش، شرايط گشايش اسناد اعتباري و دريافت تسهيلات بانکي به گونه اي بوده که براي انجام امور توليدي، حدود 21 برابر نقدينگي بيشتر لازم است.

افزايش قيمت مواد اوليه و هزينه هاي عملياتي، بهاي تمام شده خودرو را در سال 91 نسبت به سال 90 حدود 104 درصد افزايش داد. هزينه هاي عملياتي صنعت خودرو به همين ترتيب 61 درصد، هزينه مواد اوليه 110 درصد و هزينه هاي مالي 134 درصد افزايش يافت که اين موارد در کنار عدم تمديد اقساط معوق خودروسازها و ناکافي بودن سقف تسهيلات با توجه به افزايش نرخ ارز و سطح عمومي قيمت ها، کار را براي خودروسازان دشوار کرد. دولت هاي غربي براي شکستن دور باطل دام نقدينگي حاصل از بحران، از خودروسازان حمايت کردند. در ايران نيز انتظار مي رود، نهادها و دستگاه هاي مالي بزرگ چنين رويکردي را در پيش گيرند، چرا که طراحي و توسعه پلتفرم ها و سيستم هاي جديد خودرويي، نيازمند منابع مالي بزرگ است و بدون حمايت نهادهاي بزرگ مالي و دولتي به سرانجام نخواهد رسيد. طراحي و ساخت هر پلتفرم با قيمت هاي کنوني، يک هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري نياز دارد. اين در حالي است که نرخ بالاي تسهيلات بانکي، توليد را متوقف مي کند.

حضور در بازارهاي خارجي

فشارهاي بين المللي و محيطي، حرکت در راه ارتقاي کيفيت و تنوع محصول خودرو را شتاب بخشيده است. اين روند در کنار افزايش نرخ ارز، موجب افزايش رقابت پذيري در بازارهاي خارجي شده و اين صنعت مي تواند بخشي از ارز مورد نياز خود را نيز از راه صدور محصولات تامين کند.

با توجه به استقبال بازار و عرضه محصولات جديدي چون رانا، سورن و دناکه از استانداردهاي روز جهاني برخوردارند، پيش بيني مي شود، صادرات خودروهاي ايراني امسال و سال هاي آينده حتي به ميزان قابل توجهي افزايش يابد. نگاهي به وضعيت صادرات ايران خودرو و بازارهاي جهاني اين موضوع را تاييد مي کند. در مجموع روند صادرات رو به رشد است.

صادرات خودروي سواري ايران خودرو در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، 105 درصد رشد داشت و به 13 هزار و 193 دستگاه خودرو رسيد. اين تعداد در مدت مشابه سال 90 معادل 6425 دستگاه بود که 68 درصد آن به سمند اختصاص داشت. روسيه، ترکيه و اوکراين، با حدود 70 درصد، بيشترين سهم از فروش ايران خودرو در خارج از مرزها را به خود اختصاص داده که مهم ترين بازارهاي هدف صادراتي ايران خودرو به شمار مي روند.

در سا ل هاي 2005 تا 2012 بيشترين رشد فروش خودروهاي سواري ايران خودرو مربوط به عراق، مصر، لبنان، بلاروس و ازبکستان و کمترين رشد فروش به ونزوئلا، اوکراين، آذربايجان، قزاقستان و سوريه تعلق دارد.

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش ايران خودرو در سال گذشته، مقام نخست را بين خودروسازان حاضر در بازار ايران به دست آورد و اين امر از سوي سازمان هاي نظارتي بيرون از صنعت خودرو به تاييد رسيد. ايران خودرو 56.3 درصد سهم بازار قطعات يدکي را در اختيار داشت و قيمت قطعات از 20 درصد بيش تر افزايش نيافت؛ مگر قطعاتي که گران تر خريده شده بود وگران تر فروخته شد.

سال گذشته 44 نمايندگي به دليل تخلف از استانداردهاي ايران خودرو، لغو امتياز شدند. نمايندگي هاي خارج از کشور به نماي سيلوراستايل استاندارد و فضاي تعميرگاهي، نمايشگاهي، فروشگاه و انبار، مجهز شده تا خدمات در بازارهاي صادراتي ارتقا يابد. فرآيندهاي پذيرش تا ترخيص بهبود يافته و سيستم هاي ارزيابي، ارتقا، تشويق و تنبيه تدوين و پياده شده است.

ايساکو در سال گذشته 57درصد سهم بازار را دراختيار گرفت که در مقايسه با دوره مشابه سال قبل از آن که 51درصد بود، رشد خوبي را نشان مي دهد. عملکرد اين مجموعه در مورد درخواست خدماتي نمايندگي ها در سال گذشته 80 درصد و در سال قبل از آن، 77 درصد بوده است.

سال گذشته بيش از 500 هزار و 370 نفرساعت آموزش فني براي کارکنان خدمات پس از فروش شبکه نمايندگي ها به اجرا در آمد که حاکي از 98درصد تحقق هدف تعيين شده است. عملکرد خدمات پس ازفروش ايران خودرو در جذب کارشناس پذيرش در سال گذشته، 92 درصد بود که نسبت به سال قبل از آن، سه درصد بهبود را نشان مي دهد. ايساکو در سال 91، به92 درصد از شکايات خدمات پس از فروش پاسخ گو بوده که در مقايسه با عملکرد همين دوره در سال 90، شش درصد بهبود نشان مي دهد.

دستاور دهاي سال 91

رانا دومين خودروي برند ملي ايران خودرو در سال گذشته به توليد انبوه رسيد. اين نخستين خودروي ايراني است که ضمن برخورداري از استاندارد محافظت از عابر پياده در هنگام برخورد، طراحي، صنعتي سازي و تجهيز خطوط آن، توسط کارشناسان ايراني به ثمر رسيده و قطعه سازان ايراني در سراسر فرآيند مشارکت داشته اند.

معرفي سومين خودروي برند ملي ايران خودرو يعني دنا، ديگر رويداد مهم سال گذشته بود. توليد سمند از مرز يک ميليون دستگاه عبور کرد و افزون بر 170 هزار سمند به توليد رسيد که با 20درصد رشد نسبت به سال گذشته، بالاترين توليد سالانه سمند تاکنون به شمار مي رود.

ايران خودرو در سال توليد ملي، تندر 90 اتوماتيک را عرضه کرد و پژو 206 که توليد آن، در اثر تشديد محدوديت هاي بين المللي مختل شده بود، کاملا داخلي سازي شد و بار ديگر در خط توليد قرار گرفت. در اين فرآيند، سامانه مديريت موتور يا اي ا م اس موتور پژو 206 شامل اي سي يو و سنسورها که از بوش تامين مي شد و با پک پژو مي آمد، با داخلي سازي آن از سال گذشته از پک پژو خارج شد.

در مراسم پانزدهمين دوره معرفي شرکت هاي برتر، گروه صنعتي ايران خودرو رتبه نخست در گروه وسايط نقليه و قطعات خودرويي را به دست آورد و لوح تقدير ويژه را از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت، معاون وزير و رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و مديرعامل سازمان مديريت صنعتي، دريافت کرد. ايران خودرو در سال 90 توانسته بود 126 هزار و 696 ميليارد ريال فروش داشته باشد و ضمن کسب رتبه دوم فروش، در ميان 100 شرکت برتر، پرفروش ترين خودروساز باقي بماند.

ايرا ن خودرو بين 580 شرکت دولتي و خصوصي در بخش هاي مختلف صنعت، کشاورزي و خدمات فني مهندسي، به عنوان صادرکننده نمونه صنعتي در بخش خودرو سواري معرفي شد و تنديس و لوح تقدير ويژه گرفت.

چهار تقديرنامه اشتهار به کيفيت و تنديس برنزين، دستاورد ايرا ن خودرو از نهمين دوره جايزه ملي کيفيت ايران بود و براي نخستين بار يکي از شرک کنندگان در ارزيابي هاي جايزه ملي کيفيت ايران به تنديس كه بالاترين سطح جايزه است، دست يافت. معاونت توليد تندر براي تندر 90 تنديس برنزين و معاونت نيرو محرکه براي موتور TU5 گواهينامه اشتهار به کيفيت سه ستاره و براي موتور اي ا ف 7 گواهي اشتهار به کيفيت يک ستاره را دريافت کرد. ريخته گري آلومينيوم ايران خودرو که سرسيلندر موتور ايکس يو 7 را نيز ريخته گري مي کند، گواهي اهتمام به کيفيت را در اين دوره به خود اختصاص داد.

چشم انداز و سياست هاي سال 92

بر اساس سند استراتژي خودرو و چشم انداز افق 1404 ، از دست کم پنج پلتفرم ملي دو پلتفرم براي ايران خودرو هدف گذاري و در هيات مديره تصويب شده است. مطالعات اوليه براي توسعه پلتفرم هاي ايرا ن خودرو انجام شده، اما محدوديت هاي بين المللي و عدم کمک هاي مالي از سوي مسوولان، اجراي پروژه را با تاخير رو به رو کرده است. نهادينه شدن دانش فني موتور و قواي محرکه مانند گيربکس و اکسل، عواملي هستند که ايران خودرو را به طراحي پلتفرم نزديک تر کرده است.

ايران خودرو که قابليت توسعه به عنوان پلتفرم جديد را داشته باشد، با کمک يک شرکت اروپايي انجام و نتايج آن به هيات مديره ارائه شده که راهي ميان بر بود تا پلتفرم کلاس دي ارتقا يابد و محصولات جديد روي آن طراحي و توليد شود.

قرارداد با يکي از شرکت هاي طراحي مهندسي معتبر براي طراحي پلتفرم به صورت مشترک و خريد يک پلتفرم از خودروساز داراي پلتفرم جديد و به روز، از ديگر را ه هاي پيش روي ايران خودرو براي توسعه آن است. هر دوي اين راه ها بررسي و راهکارهايي هم ارائه شده که انتخاب شرکت ماهيندرا به عنوان مشاور پروژه از آن جمله است.

طراحي پلتفرم کاري بسيار پرهزينه است که حتي شرکت هاي بزرگ خودروسازي هم به صورت مشترک به انجام مي رسانند؛ به عنوان مثال دو شرکت پژو و سيتروئن يک پلتفرم طراحي کرده و هزينه آن را به صورت مشترک تامين مي کنند و هر يک، محصولات با برند خود را روي اين پلتفرم مي گذارند. شرکت هاي پژو و بي ام و روي يک پلتفرم يا يک موتور مشترک کار مي کنند، زيرا هزينه هاي پلتفرم سنگين است و شرکت هاي خودروساز توانمندي که بتوانند به تنهايي روي پلتفرم کار کنند، محدودند. ايران خودرو با آگاهي نسبت به كارساز بودن همکاري با دانشگاه ها در طراحي و توسعه پلتفرم و با توجه به بستري که در اين خصوص آماده کرده، از توان و ظرفيت موجود در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي بهره خواهد برد.

اختصاص 90 درصد سبد محصولات ايران خودرو به برند ملي

استراتژيک ايران خودرو جايگاه مهمي دارد و براي اين منظور و تحقق اهداف تعيين شده در سند چشم انداز صنعت خودرو در سال 1404، برنامه بلندمدت براي دست يابي به تيراژ يك و نيم ميليون دستگاه درسال تنظيم شده است؛ به همين دليل از سال 93 به تدريج و در مدت پنج سال، با تحقق پروژه هاي دو پلتفرم ملي، افزون بر 90 درصد سبد محصول به برند داخلي اختصاص مي يابد در 10 درصد باقي مانده براي تکميل سبد محصول، در بخش هاي خاصي که مقياس اقتصادي، طراحي و ساخت را توجيه نمي کند، با مشارکت خودروسازان جهاني، محصول جديد تعريف مي شود.

خودروهاي جديد

دنا، وانت سمند و وانت يو 90 و رانا در مدل هاي لوکس و هاچ بک هم امسال به دوست داران عرضه مي شود. توليد انبوه دنا در نيمه اول سال آغاز شده و براساس برنامه تا پايان سال، بيش از پنج هزار دستگاه از آن توليد مي شود. اين خودرو که استاندارد يورو 4 را تامين مي کند، با موتور اي اف 7 پايه گازسوز و بنزيني و سيستم مالتي پلکس توليد خواهد شد. در مرحله اوليه، دنا با گيربکس دستي توليد مي شود، اما تجهيز آن به گيربکس اتوماتيک نيز در دستور کار قرار دارد. سيستم ترمز دنا ديسکي است و با ارائه اين محصول، سيستم جديد کنترل پايداري خودرو، اي اس پي به مشتري معرفي خواهد شد.

وانت جديد پي يو وان از ديگر محصولاتي است که امسال به تعداد پنج هزار دستگاه توليد مي شود. اين وانت با موتور يو اچ وي جي 2 مجهز به استاندارد يورو 4 عرضه مي شود. طراحي کلي قطعات جديد وانت پي يو وان انجام شده و سازندگان طراحي تفصيلي قطعات را آغاز كرده اند كه در صورت تامين منابع مالي مورد نياز، نيمه دوم سال آينده اين محصول در دو نوع بنزيني و پايه گازسوز با گنجايش بار600 و 700 کيلوگرم وارد بازار مي شود.

توليد وانت تندر از اوايل تير امسال آغاز و تا پايان سال پنج هزار دستگاه توليد مي شود. رانا در مدل هاي هاچ بک و لوکس و با موتور اي اف 4 و گيربکس اتوماتيک نيز امسال به بازار مي آيد. راناي لوکس تغييراتي در بخش هاي برق و الکترونيک و بخش هاي ظاهري و بصري خواهد داشت و فعاليت هاي ابتدايي براي توليد راناي هاچ بک آغاز شده که با تامين قطعات و قالب سازي، تا پايان سال وارد بازار خواهد شد.

همکاري با دانشگاه ها

ارتباط با دانشگاه به عنوان رويکردي براي بهره گيري از دانش روز در جهت حل مشکلات و انجام پروژه ها، از چند سال پيش مورد توجه ايران خودرو قرار گرفته و در حال حاضر، با دانشگاه هاي تهران، صنعتي اميرکبير، علامه طباطبايي، علم و صنعت ايران و تربيت مدرس همکاري دارد.

به منظور توسعه تحقيقات در زمينه صنايع رنگ و صنايع پليمر و استفاده هرچه بيشتر از ظرفيت ها و توانايي هاي موجود در دانشگاه، گروه صنعتي ايرا ن خودرو، پژوهشکده رنگ و پليمر را به صورت مشترک با دانشگاه صنعتي اميرکبير در سال 86 ايجاد کرده است. موسسه پژوهشي فناوري هاي نوين در صنعت خودرو نيز در آبان 84 به صورت مشترک توسط گروه صنعتي ايران خودرو و دانشگاه تهران براي برقراري ارتباط فعال و موثر بين دانشگاه و صنعت تاسيس شد، تا از يک سو، مشکلات صنعت با به کارگيري توان و استعداد علمي کشور و نيروهاي محقق دانشگاهي براي افزايش قدرت رقابت در سطح بين المللي به بهترين شيوه حل شود و از سوي ديگر، تحقيقات دانشگاهي پيشرفته به سمت تقويت و افزايش بهره وري اقتصاد ملي شکل گيرد. حمايت از پايان نامه هاي کارشناسي ارشد و دکترا، انجام پروژه ها به صورت اينترن شيپ، قرارداد پژوهشي و برگزاري کنفرانس، ازجمله انواع همکار ي هاي مشترک ايران خودرو با موسسه هاي پژوهشي فناور ي هاي نوين در صنعت خودرو است.


 آگهي صفحه 8 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته