جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/03/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4456


ارگ بم پس از ده سال،به فهرست ميراث جهاني يونسکو بازگشت


بهره‌برداري از 9 پروژه کشاورزي در فيروزکوه

با بهره‌برداري از فاز اول بولوار آزادگان تا نيمه شعبان؛
ترافيک منطقه آزادشهر کاهش مي‌يابد

مدير آزمايشگاه تعامل انسان و ربات عنوان کرد؛
برگزاري سمينارهاي رباتيک در شهرستانها از امتيازات بالايي برخوردار است


60 اكيپ در راهداري تابستانه مستقر در جاده‌هاي استان اصفهان


ايران زمين


در استان


خبر


 ارگ بم پس از ده سال،به فهرست ميراث جهاني يونسکو بازگشت 

 
کميته ميراث جهاني در نشست اخير خود، با توجه به موفقيت پروژه‌هاي استحکام بخشي در ارگ بم، اين اثر را پس از ده سال که درفهرست ميراث درخطر قرار گرفته بود، دوباره به فهرست ميراث جهاني بازگرداند.خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ بين‎الملل ـ کميته ميراث جهاني در نشست اخير خود، با توجه به موفقيت پروژه‌هاي استحکام‌بخشي در ارگ بم، اين اثر را پس از ده سال که درفهرست ميراث درخطر قرار گرفته بود، دوباره به فهرست ميراث جهاني بازگرداند.

به گزارش يونسکو کميته ميراث جهاني يونسکو در نشستي که در پنوم پن کامبوج برگزار شد، شرکت‌کنندگان تصميم گرفتند، ارگ بم و چشم‌اندازهاي آن را با توجه به پيشرفت در مديريت و حفاظت از اين اثر باستاني از فهرست آثاردر خطر خارج کنند.

دراين گزارش آمده است:«کميته ميراث جهاني هم اکنون که بقاياي اين دژ تاريخي متعلق به قرن 7 و 11 ميلادي، استحکام کافي يافته و اقدامات استحکام‌بخشي و مديريتي دراين سايت به ميزان مناسب و خرسند کننده‎اي صورت گرفته، اين سايت را کاملا ايمن و سالم اعلام مي‎کند.»ارگ بم و چشم اندازهاي آن در سال 2004 چند ماه پس از زلزله بزرگي که در اين منطقه رخ داد، در فهرست ميراث در خطر جهاني به ثبت رسيد. اين اقدام به منظور حمايت و انجام پروژه‎هاي مرمتي و حمايتي صورت گرفت. پيش بيني مي‎شود که در هفته آينده و تا پايان برگزاري اين نشست، آثار تازه اي به فهرست ميراث جهاني يونسکو افزوده شود.


 بهره‌برداري از 9 پروژه کشاورزي در فيروزکوه 

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

مدير جهاد کشاورزي فيروزکوه از بهره‌برداري 9 پروژه کشاورزي در اين شهرستان با سرمايه گذاري بيش از 400 ميليارد ريال در هفته جهاد کشاورزي خبر داد.به گزارش خبرنگارآفرينش ،روح ا... درويش خضري افزود: اين پروژه‌هادر بخشهاي خصوصي و دولتي به بهره‌برداري مي رسند که شاخصترين آنها نخستين مرکز توليد اسپرم دام سنگين کشور در منطقه طارس است.

وي بيان کرد: طرحهاي توسعه کشاورزي در روستاهاي لزور و اهنز از بخش ارجمند که در حدود 580 هکتار از اراضي اين روستاها اجرايي شده است، در اين هفته به صورت نمادين با حضور مسئولان استاني و شهرستاني بهره‌برداري مي‌شود. درويش خضري با اشاره به ويژه برنامه‌هاي در نظر گرفته شده جهاد کشاورزي فيروزکوه در اين هفته، افزود: اين برنامه‌ها با برگزاري همايش پياده روي همگاني کارکنان جهاد به همراه خانواده‌هاي آنان آغاز شده است.

نمونه‏هاي بخش کشاورزي در فيروزکوه تجليل مي‏شوند

مدير جهاد کشاورزي فيروزکوه از برگزاري مراسم تجليل از نمونه‏هاي کشوري بخش کشاورزي در اين شهرستان به مناسبت هفته جهاد کشاورزي خبر داد. روح‏ا... درويش‏خضري افزود: از بين کشاورزان و بهره‏برداران نمونه شهرستان فيروزکوه که اسامي آنها به سازمان جهاد کشاورزي استان تهران ارسال شده بود، سه نفر موفق شدند به مرحله کشوري راه يابند.

وي گفت: عليرضا علي‌ميري مدير شرکت کشاورزي و دامپروري «ران» وابسته به بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي به دليل اهتمام در تجهيز مزارع اين شرکت به سيستم آبياري نوين تحت فشار و احمد رشيدي پرورش‏دهنده نمونه ماهي در شهرستان فيروزکوه از جمله اين افراد هستند.

مدير جهاد کشاورزي شهرستان فيروزکوه اضافه کرد: همچنين عليرضا بادله مديرعامل شرکت تعاوني دامداران شهرستان به عنوان کشاورزان نمونه منطقه به مرحله کشوري راه يافته است که در هفته جهاد کشاورزي از زحمات و تلاش‏هاي مجدانه همه آنان تجليل مي‏شود. اين گزارش حاکي است؛ همه ساله 27 خردادماه تا دوم تير‌ماه هفته جهاد کشاورزي ناميده شده و گرامي داشته مي‏شود.


 با بهره‌برداري از فاز اول بولوار آزادگان تا نيمه شعبان؛
 ترافيک منطقه آزادشهر کاهش مي‌يابد 

 مشهد - اعظم اعظمي

سخنگوي معاونت فني و عمران شهرداري مشهد گفت: با بهره‌برداري از بولوار 50 متري آزادگان، ترافيک منطقه آزادشهر کاهش مي‌يابد.به گزارش روابط عمومي معاونت فني و عمران شهرداري مشهد، عليرضا حسن‌آبادي افزود: پروژه اين بولوار سه کيلومتري از خيابان سيد رضي تا خيابان شهيد قانع اجرا شده و مي‌تواند ترافيک منطقه آزادشهر و بزرگراه امام علي(ع) را کاهش دهد.وي ادامه داد: اين پروژه در سه فاز طراحي شده که فاز اول آن حدفاصل خيابان سيد رضي تا خيابان دانشجو، قبل از نيمه شعبان به بهره‌برداري خواهد رسيد.

حسن‌آبادي از پيشرفت 95 درصدي فاز اول اين پروژه خبر داد و تصريح کرد: باند اصلي سواره فاز اول تا نيمه شعبان در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد. سخنگوي معاونت فني و عمران شهرداري مشهد خاطرنشان کرد: پياده‌روسازي و جمع‌آوري آب‌هاي سطحي از پروژه‌هاي تعريف شده در قالب احداث بولوار 50 متري آزادگان است که به همراه فازهاي ديگر به بهره‌برداري خواهد رسيد.وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قالب اين پروژه گفت: براي پروژه بولوار 50 متري آزادگان، بيش از 54 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است.


 مدير آزمايشگاه تعامل انسان و ربات عنوان کرد؛
 برگزاري سمينارهاي رباتيک در شهرستانها از امتيازات بالايي برخوردار است 

کاشان - سيد حسين صدري

مدير آزمايشگاه تعامل انسان و ربات گفت: برگزاري سمينارهاي رباتيک در شهرستان‌ها از امتيازات بالايي برخوردار است.

مهدي طالع ماسوله در نخستين سمينار "خلاقيت در رباتيک" در فرهنگسراي مهر سازمان رفاهي تفريحي شهرداري كاشان اظهار داشت: برگزاري سمينارهاي "خلاقيت در رباتيک" در شهرستانها موجب شناسايي و جذب دانش آموزان مستعد در زمينه‌هاي مختلف به ويژه علاقمند به رباتيک است.

وي تشويق و ترغيب کردن دانش آموزان با استعداد، پرورش گوهرهاي نهفته در وجود آنها، دادن امکانات و امتيازات به افراد مستعد و شناسايي آنها در رباتيک را از مهمترين اهداف برگزاري اين گونه سمينارها در شهرستانها عنوان کرد.

اين گونه سمينارها بايد فراتر از تهران باشد

به گفته وي با توجه به رغبت بيشتر شهرستانها در برگزاري سمينارهاي رباتيک و جذب علاقمندان به آن، اين گونه سمينارها بايد فراتر از تهران باشد و در تمامي شهرستانهاي ايران برگزار شود.

استاد يار دانشگاه تهران در ادامه تاکيد کرد: وزارت علوم، شهرداريها، سازمانهاي فرهنگي و ديگر ارگانها بايد در برگزاري چنين سمينارهايي همکاريهاي لازم را داشته باشند. طالع ماسوله، ضمن اشاره به اينکه طي دو سال گذشته شهرهاي همدان، نيشابور و کاشان از جمله شهرهايي بوده است که سمينارهاي رباتيک و علمي در آن‌ها برگزار شده افزود: اميد است در شهرستان کاشان که به عنوان شهري توريستي و گردشگري در کشور مطرح است، شاهد برگزاري سمينارهاي کشوري و ملي رباتيک باشيم.

وي ضمن اشاره به اينکه بايد استعدادها را پرورش داد نه اينکه نخبگان را تشخيص داد گفت: درواقع جامعه به معرفي و شناسايي فرد نخبه مي‌پردازد نه اينکه سازماني آن را تشخيص دهد.

اين نخبه ايراني اظهار داشت: در مرزهاي رباتيک بايد آموزشهاي لازم را ديد و به کاربرد ربات در فضا پي برد. وي به توضيحات کامل انواع و اقسام ربات ها و کارآيي آن در زمينه‌هاي مختلف پرداخت و گفت: آينده رباتيک ايران با توجه به تلاش و کوشش در زمينه رباتيک، آينده‌اي روشن و خوبي خواهد بود. نخستين سمينار رباتيک " خلاقيت در رباتيک " به همت کاوشکده علوم و فنون سازمان رفاهي تفريحي شهرداري كاشان با حضور دانش آموزان ممتاز و علاقمند به رباتيک در سطح مدارس متوسطه و راهنمايي در فرهنگسراي مهر برگزار شد.


 60 اكيپ در راهداري تابستانه مستقر در جاده‌هاي استان اصفهان 

 اصفهان - راعي

در راهداري تابستانه امسال 60 اكيپ راهداري به استعداد 400 دستگاه انواع ماشين‌آلات سنگين و سبک، ايجاد ايستگاه سلامت و راهداري تابستانه و 700 نفر پرسنل و 120 خودروايسوزو و گشت راهداري مجهر به GPS در 5600 کيلومتر از راههاي اصلي استان اصفهان فعاليت مي‌كنند. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس مجيد دوست‌محمدي مديريت راهداري اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان با اشاره به اينکه اغلب سفرهاي تابستاني امسال در دو نوبت قبل و بعد از ماه مبارك رمضان صورت مي‌گيرد، عمدة مسافرت‌ها را از 18 تيرماه تا شروع ماه مبارک رمضان و 17 مردادماه تا پايان شهريور ذکر کرد و گفت: 60 اكيپ راهداري به استعداد 400 دستگاه انواع ماشين‌آلات و 700 نفر پرسنل كار راهداري تابستاني امسال را به عهده دارند و در خدمت‌رساني به مردم عزيز و استفاده‌كنندگان از راههاي استان آماده‌اند.

وي حفظ و نگهداري از راهها را به عنوان سرمايه ملي از اهم وظايف اصلي و ذاتي اين مديريت عنوان کرد و اظهار داشت: در اين راستا اقداماتي چون: پاكسازي شانه راهها، اصلاح شيب شيرواني جاده‌ها، پاك‌سازي كانالهاي اطراف راهها،لكه‌گيري راههاي استان، اصلاح رويه راههاي آسفالته، آشكارسازي نقاط پرحادثه با علائم و رنگهاي فسفري جهت جلب توجه رانندگان، اصلاح نقاط پرحادثه، برنامه‌ريزي جهت امداد جاده‌اي، آماده‌سازي ادارات راه و شهرسازي شهرستانها و راهدارخانه‌ها، نصب تابلوهاي اطلاعاتي در مبادي ورودي و خروجي شهرستانها و استان، نصب تابلوهاي محدوديت سرعت، نصب تابلوهاي پيام متغير و محدوديت سرعت متغير در بزرگراهها، تعمير و نصب علائم ايمني در محل تقاطع‌ها و نقاط پرحادثه، خط‌كشي راهها و برقراري منظم گشت‌هاي راهداري از جمله آنها مي‌باشد.


 ايران زمين 

 توسعه شهرك فناوري الكترونيك اروميه محدود مي‌شود

اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: توسعه شهرك فناوري الكترونيك و صنايع غذايي اروميه محدود مي‌شود. سيدجواد محمودي در جلسه كارگروه امور زيربنايي آذربايجان غربي افزود: اين شهرك به دليل قرار گرفتن در محيطي تفريحي و رفاهي كه مردم از آن به صورت مستمر استفاده مي‌كنند، از شرايط مطلوبي برخوردار نيست و بايد محدوديت هايي در زمينه توسعه آن داشته باشيم. وي اضافه كرد: توسعه اين مركز موجب بروز مشكلاتي در گذران اوقات فراغت مردم و جوانان شده و به همين دليل اين امر در شرايط كنوني غيرممكن مي‌باشد. وي اظهار كرد: با توجه به برنامه‌هاي توسعه شهري اروميه هيچ ساخت وسازي در محل فعلي اين شهرك مقدور نيست.

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي گفت: اين پروژه پس از تاييد شوراي برنامه‌ريزي استان بايد محدود به منطقه خاصي شود. 

برداشت خرما از نخيلات ميناب آغاز شد

نخستين برداشت خرما در هرمزگان، از نخلستان‌هاي شهرستان ميناب آغاز شد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه‌ي خليج‌فارس، «مهدي عباسپور»، مدير جهاد کشاورزي شهرستان ميناب با اعلام اين خبر اظهار کرد: برداشت ارقام زودرس خرما شامل رقم آل‌مهتري از نخيلات ميناب آغاز شده است.

وي با بيان اين‌که شهرستان ميناب رتبه‌ي نخست توليد خرما در هرمزگان را دارد، افزود: سطح زير کشت نخيلات در شهرستان 12هزار و 195 هکتار است و با عملکرد چهار تن در هکتار پيش‌بيني مي‌شود که 45 هزار و 140 تن محصول خرما برداشت شود.

مدير جهادکشاورزي ميناب نقاط مهم توليد خرما در اين شهرستان را بخش مرکزي، مناطق توکهور، هشتبندي، گوربند، کريان و تلنگ دانست و گفت: مزيت‌هاي توليد محصول خرما در اين شهرستان شامل تازه‌خوري و فرآوري خرما به جهت توليد محصولات شيره خرما، سرکه خرما و انواع فرآورده‌هاي جانبي است.

طاهايي:

تامين 3 هزار ميليارد ريال توسط وزارت اقتصاد و دارايي

ساري - خبرنگار آفرينش

استاندار مازندران در نشستي با اصحاب رسانه استان درباره تشريح مصوبات سفر چهارم هيات دولت ايجاد نيروگاه زباله سوز را از نيازهاي مهم استان دانست و اظهارداشت: در سفر چهارم مصوب شد كه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبري رييس جمهور با همكاري استانداري مازندران به تامين مبلغ 41 ميليون دلار ارز موردنياز طرح نيروگاههاي زباله سوز استان از رديف مربوط به پيشگيري از بحران و جبران مابه‌التفاوت آن از ساير رديفهاي مربوط براي ارائه به بانك مركزي براي تامين ارز مذكور اقدام نمايد و همچنين بانك مركزي نسبت به اقدام تسهيلات براي احداث نيروگاههاي زباله سوز در شهرستانهاي آمل، تنكابن و بابل از طريق بانكهاي عامل اقدام نمايد.

ايجاد رديف مستقل اعتباري براي اجراي طرح زهكشي اراضي زراعي

سيد علي اکبر طاهايي بيان كرد: تسريع در تجهيز بيمارستانهاي نكا، چالوس، آمل و محمودآباد و مطاله و احداث بيمارستان 250 تختخوابي فوق تخصصي قلب و عروق ساري توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با همكاري معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبري رييس جمهور و استانداري از ديگر مصوبات اين سفر مي‌باشد.

وي از ايجاد رديف مستقل اعتباري براي اجراي طرح زهكشي اراضي زراعي در سطح 235 هزار هكتار از اراضي استان خبر داد و گفت: براي طرحهاي نيمه‌تمام، تكميلي و توسعه سرمايه درگردش طرحهاي كشاورزي استان، پايش عرصه‌هاي كشاورزي، جنگلي و مرتعي با استفاده از فناوري ماهواره اي مبلغ 5 هزار ميليارد ريال تسهيلات بانكي ارزان قيمت اختصاص يافت.

افزايش سرمايه صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي

وي همچنين از اختصاص يكصد ميليارد ريال از محل فروش اموال مازاد سازمان جهاد كشاورزي براي افزايش سرمايه صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي و اختصاص اعتبار تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي ملي سهم استان براي تجهيز و نوسازي اراضي شاليزاري از 45 هزار هكتار به 65 هزار هكتار از جمله مصوبات بخش كشاورزي سفر چهارم هيات دولت به مازندران خبرداد.

وي ويژه شدن فرمانداري آمل و بابل را از مصوبات سفر چهارم دولت به مازندران اعلام كرد و اظهار داشت: در اين سفر وزارت امور اقتصادي و دارايي موظف است منابع لازم را تا سقف مبلغ 3هزار ميليارد ريال از محل واگذاري يا اختصاص سهام شرکت‌هاي مشمول واگذاري با رعايت مقررات مربوط تامين کند، منابع لازم تا سقف مبلغ يک هزار و 500 ميليارد ريال براي کمک به شهرداري‌هاي استان درباره پروژه‌هاي مرتبط از محل واگذاري يا اختصاص سهام شرکت‌هاي مشمول واگذاري با رعايت مقررات مربوط توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي تامين و سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشورپرداخت شود.

تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان

وي خاطر نشان كرد: در جلسه هيات وزيران ارديبهشت سال جاري در مازندران مبلغ چهارصد ميليارد ريال از محل قانون بودجه سال جاري كل كشور جهت تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان تا پايان شهريور ماه سال92 در اختيار استانداري مازندران قرار گيرد.

مصوبه راه‌آهن قائم شهر به بابل و شيرگاه - بابل و بابل كنار

استاندار مازندران گفت: مصوبه راه‌آهن قائم شهر به بابل و شيرگاه - بابل و بابل كنار كه حدود 30 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد، از جمله دل مشغوليهاي بنده در حوزه راه است كه به جد پيگيري مي‌شود.

سيد علي اکبر طاهايي افزود: ايجاد جاده قزوين، الموت، تنكابن، بزرگراه ساحلي، فرودگاه رامسر ، سد گلورد و هراز، محورهاي هراز و قائم شهر، كك‌سازي سوادكوه، توسعه مراكز آموزش عالي، افتتاح تونل هراز و آب‌رساني به شهرهاي گروه الف بخشي از مصوبات سفرهاي استاني هيات دولت به مازندران بود كه برخي انجام شد و يا در دست اقدام است و بعضاً در ليست پروژه‌هاي مهر ماندگار قرار گرفت.

برگزاري دوره آموزشي تحول استراتژيك ويژه مديران ملي حفاري

اهواز – خبرنگار آفرينش

دوره آموزشي تحول استراتژيک جهت مديران ارشد ملي حفاري با حضور مدرس دانشگاه تهران در ساختمان مرکزي شرکت برگزار گرديد. رئيس اداره آموزش و تجهيز نيروي انساني از برگزاري دوره آموزشي( مديريت تحول استراتژيك ) خبر داد و گفت: در اين دوره مهمترين موضوعات شامل روش استراتژي (TRIZ) ،تست شخصيت، اولويت‌بندي و برنامه‌ها و راهكارها براي 28 نفر از مديران ارشد شركت به اجرا در آمد.مهندس مهدي مهران به نقش استراتژي در كار اشاره كرد و گفت: بسياري از سازمانها و شركت ها از TRIZ بعنوان يك ابزار براي تقويت مزيتهاي رقابتي بهره مي‌برند، زيرا برنامه‌هاي راهبردي مي‌تواند كمك كند تا فضاي خارج از تخصص كاري مان را بهتر ببينيم و توانمندي خود را ارتقاء بخشيم.وي افزود : استراتژي مي‌تواند به ما نشان دهد كه بازار به كدام سمت در حركت است و چگونه مي‌توانيم در فضاي رقابتي برنامه‌ريزي و كار نماييم.رئيس اداره آموزش به جذب نيروهاي جديد اشاره كرد و گفت: درراستاي سياستها و اهداف تدوين شده بيش از 80 نفر از نيروهاي جديدالاستخدام در مقطع كارداني و كارشناسي در رشته‌هاي حفاري، سيال، برق،مكانيك جذب و در حال گذراندن دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت و بلندمدت مي‌باشند.

دفتر کار فرماندار فيروزکوه در سايت مسکن مهر بر پا مي‌شود

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

فرماندار شهرستان فيروزکوه از برپايي دفتر کار خود در سايت مسکن مهر دشت ناصر اين شهر خبر داد. ابوالقاسم مهري در حاشيه بازديد سرزده از پروژه مسکن مهر دشت ناصر فيروزکوه، در گفت و گو با آفرينش افزود: اين امر به منظور نظارت مستقيم و هر چه بيشتر بر عملکرد دستگاههاي متولي و خدمات رسان مسکن مهر انجام مي‌شود.

پيش‌بيني راه‌اندازي چند خط ويژه تاکسي در اين مسير

وي گفت: اين سايت تا تکميل و واگذاري کامل واحدها فعال است و مردم مي‌توانند با مراجعه به آن مشکلات خود را در زمينه پروژه به طور مستقيم، مطرح و پيگيري کنند. مهري خاطرنشان کرد: به منظور تسهيل در دسترسي و حضور مردم در اين پروژه، چند خط ويژه تاکسي در اين مسير پيش‌بيني مي‌شود. فرماندار فيروزکوه ميزان پيشرفت کار در اين پروژه را مطلوب ارزيابي کرد و گفت: در زمان حاضر افراد در 30 درصد واحدهاي مسکوني پروژه ساکن شده‌اند.وي بيان کرد: خدمات‌رساني آب، برق و گاز با قوت انجام شده و به‌زودي تمام واحدها از اين خدمات بهره‌مند مي‌شوند. وي ادامه داد: هماهنگيهاي لازم براي استقرار واحدهاي تجاري مورد نياز از جمله نانوايي، سوپر مارکت، ميوه‌فروشي و . . . نيز درحال انجام است.


 در استان 

 نيشابور؛ مقصدي براي درک ايران و فرهنگ ايراني

خبرگزاري ميراث فرهنگي – گروه گردشگري- شهر نيشابور از آن مقاصدي است که مسافر را به دفعات به خود مي‌خواند. مگر مي‌توان شهري را که شاعراني چون عطار و خيام و نقاشي چون کمال‌الملک در آن آرميده‌اند ناديده گرفت.

لغت نيشابور

«نيشابور» از کلمه «نيوشاه‌پور» به معناي «شهر شاهپور» يا جاي خوب شاه گرفته شده و به قولي نيشابور را شاپور اول يا دوم ساخته است. اين شهر همواره و در طول تاريخ از اهميت خاصي برخوردار بوده و مورد توجه حکمرانان قرار داشته است. منطقه شادياخ که مرکز دولتي سلسله طاهريان بوده و وجود يکي از مدارس نظاميه همراه کتابخانه‌اي معتبر در نيشابور که به دستور خواجه نظام‌الملک بنا شد بيانگر اين نکته‌اند.

نيشابور در طول تاريخ

نيشابور در طول تاريخ آسيب‌هاي بزرگي را نيز متحمل شده است، از جمله زلزله شديد سال 530، آتش‌سوزي مهيبي که چند سال پس از آن رخ داد و بيش از يک ميليون کشته‌اي که مغولان در اين شهر باقي گذاشتند.

با قيام سربداران عليه سلطه مغول در سال 738 نيشابور از سلطه آنان نجات يافت و با وجود خرابي‌هايي که گفته شد، حمدا... مستوفي و ابن بطوطه نيشابور را پرجمعيت‌ترين شهر خراسان دانسته و از مسجد جامع و چهار مدرسه بزرگ آن نام برده‌‌اند.

نيشابور که اينک حدود نيم ميليون نفر جمعيت دارد با توجه به قدمت و اهميتي که در طول تاريخ داشته، آثار تاريخي و طبيعي بااهميت و زيبايي را در خود جاي داده است. نيشابور از شهرهايي است که هر مسافري براي شناخت و درک ايران زمين لازم است به آن ديار سفر کند.

محوطه باستاني شادياخ

محوطه باستاني شادياخ، در 3 کيلومتري جنوب شرقي شهر کنوني نيشابور قرار دارد و تا اوايل قرن سوم هجري باغي بود در مغرب شهر کهن. در سال 205 هجري که عبدا... بن طاهر شهر نيشابور را به پايتختي برگزيد، بنا به درخواست اهالي، سپاهيان خود را از درون شهر به باغ انتقال داد و عمارتي براي خود در آنجا ساخت. پس از آن شادياخ به مرکز دولتي تبديل شد.

بناي آرامگاه شيخ فريدالدين‌ عطار نيشابوري‌

بناي آرامگاه شيخ فريدالدين‌ عطار نيشابوري‌، شاعر و عارف‌ نامي‌ ايران ‌با نقشه‌ هشت‌ ضلعي‌ و با گنبد کاشيکاري‌ شده‌ پيازي‌ شکل‌ طراحي‌ و اجرا شده‌ است. اين آرامگاه از عهد سلطان حسين بايقرا و امير عليشير نوائي وزير دانشمند وي به جا مانده، البته نخستين بناي آرامگاه عطار اندکي بعد از شهادت او توسط قاضي القضاه يحيي بن صاعد از بزرگان نيشابور ساخته شد. در دوره معاصر به کوشش انجمن آثار ملي اين آرامگاه و باغ اطراف آن مرمت شد.

مقبره کمال‌الملک

مقبره کمال‌الملک در ضلع شمالي مقبره عطار با بتن مسلح و با زيربناي 28 متر مربع به شکل شش ايوانچه مقعر ساخته شده و با پوشش کاشي معرق به رنگ‌هاي لاجوردي و سفيد تزيين شده است. محمد غفاري در کاشان به دنيا آمد و دوره حياتش با چند پادشاه از جمله ناصرالدين شاه گذشت. وي سال 1319 خورشيدي در ملک شخصي خود در حسين‌آباد نيشابور درگذشت.

آرامگاه خيام

آرامگاه خيام، رياضي‌دان، فيلسوف و منجم و شاعر معروف ايران در مجاورت امامزاده محمد محروق (ع) و در باغي دلنشين و مصفا قرار دارد.

مسجد جامع نيشابور

مسجد جامع نيشابور يکي از بناهاي باارزش دوره تيموري است که توسط پهلوان علي کرخي فرزند بايزدي کرخي ساخته شد. اين مسجد چهار ايواني داراي 3 مدخل ورودي و خروجي است که مسجد را به محلات قديمي شهر ارتباط مي‌دهند.

در ايوان جنوبي بر فراز محراب کتيبه‌اي حجاري شده به خط ثلث قرار دارد. در طرفين در ورودي شمال مسجد نيز کتيبه‌هايي از فرامين شاه عباس صفوي نصب شده است. اين کتيبه‌ها به خط نستعليق بوده و در آن به رفاه حال مردم و بخشودن ماليات و عدم سکونت ماموران دولتي در خانه‌هاي مردم اشاره شده است. کتيبه اصلي مسجد منظوم و شامل دو بيت به خط ثلث است روي ستون شبستان.

باغ قدمگاه

باغ قدمگاه يکي از نمونه‌هاي باغ ايراني است. عمارت باغ قدمگاه به صورت هشت گوش و با ايوان‌هاي بلند و طاق‌نماهاي دو طبقه ساخته شده و داراي کاشي‌هاي خشت، هفت رنگ و گچبري زيبايي است. اين بنا ظاهرا توسط شاه عباس اول ساخته و بعد از زلزله سال 1084 در سال 1091 به امر شاه سليمان مرمت شده است.


 خبر 

 موفقيت جوانان خلاق و تلاشگر برق منطقه‌اي باعث افتخار و سربلندي است‏

اهواز – خبرنگار آفرينش

مشاور جوان مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان گفت: موفقيتهاي کارکنان و کارشناسان جوان اين شرکت در عرصه‌هاي مختلف اجرايي، علمي و تحقيقاتي باعت افتخار و سربلندي همه مي‌باشد.

جلال جديدي افزود: اين جوانان با اين تواناييها وپتاسيلها، سرمايه‌هاي با ارزش وماندگار شرکت مي‌باشند وتاکيد مدير عامل اين مجموعه بزرگ نيز در همين راستا، شناسايي و استفاده بيشتر از خدمات، انديشه‌ها وخلاقيتهاي اين عزيزان است.

مشاور جوان مدير عامل برق منطقه‌اي خوزستان ادامه داد: خوشبختانه امسال در فراخوان ايده‌هاي نو وخلاقانه در سطح کارکنان جوان صنعت آب وبرق کشور ( وزارت نيرو ) طرح آقاي محمد سلبي از کارشناسان جوان اين شرکت توسط کارگروه برق وانرژي حوزه مشاوران جوان وزارت نيرو به عنوان مقاله برترشناخته شد که از ايشان توسط مقامات وزارت نيرو به صورت شايسته‌اي تقدير به عمل مي‌آيد.

ارائه خلاصه‌اي از فعاليتهاي گروه مشاوران

وي سپس خلاصه‌اي از فعاليتهاي گروه مشاوران را بيان نمود وگفت: برگزاري نشست مشاوران جوان مديران عامل صنعت آب وبرق منطقه جنوب غرب کشور در اهواز، همايش بزرگ روز جوان صنعت آب وبرق خوزستان ، ارسال گزارش نتيجه بررسي و تجزيه و تحليل کتاب اول وزارت نيرو، مستندسازي اطلاعات طرحها و مديران پروژه‌ها، تهيه مقالات کارکنان جوان در قالب يک کتاب، هماهنگي جهت بازديد گروه مشاوران جوان وزارت نيرو از طرحها و پروژه‌ها و برگزاري نشست کارکنان جوان نمونه و برتر شرکت با مديرعامل و معاونين ومديران بخشي از فعاليتهاي گروه مشاوران جوان شرکت برق منطقه‌اي خوزستان مي‌باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته