جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4472


ورود 144 دستگاه پورشه به صورت تقلب


بنزين عرضه شده سرطان‌زا نيست


حقوقي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 ورود 144 دستگاه پورشه به صورت تقلب 

 
رئيس کل گمرک ايران با اعلام اينکه ورود 144 دستگاه پورشه به کشور به صورت تقلب صورت گرفته است، گفت: کل خودروهاي پورشه‌اي که از جزيره ابوموسي وارد شده بيش از38 خودرو نيست.عباس معمارنژاد در گفتگو با ايرنا افزود: البته اين موضوع يعني تقلب فقط مشمول پورشه نيست و ساير کالاها و خودروهاي مختلف را هم در بر مي گيرد.

وي با بيان اينکه کل پورشه اي که از جزيره ابوموسي وارد شده بيش از 38 دستگاه خودرو نيست، عنوان کرد: اين در حالي است که براساس مجوز و مصوبه دولت ساکنين جزيره ابوموسي مي توانند بدون پرداخت هيچگونه حقوق ورودي و عوارض، يک خودرو وارد کنند.رئيس کل گمرک ايران با طرح اين مطلب که در مجوزها و مصوبات دولت هيچ اشاره به نوع خودرويي که اين افراد وارد مي کنند، نشده است، تصريح کرد: بر اين اساس واردات اين نوع خودرو طبق مصوبه دولت است و غيرقانوني نيست.

اين در حالي است که ،فداحسين مالکي رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ز تشکيل پرونده واردات غيرقانوني 144 دستگاه خودرو پورشه خبرداد و گفت: فردي در جزيره ابوموسي با کارت بازرگاني چند نفر اقدام به وارد کردن 144 دستگاه پورشه و پيش فروش آن به مردم کرده است که ما به دنبال آن هستيم تا جلوي ضرر و زيان مردم گرفته شود.


 بنزين عرضه شده سرطان‌زا نيست 

 
رئيس هماهنگي و کنترل توليد شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه هم اکنون استانداردترين بنزين جهان در ايران توليد مي شود، ويژگي‌هاي زيست محيطي نسل جديد بنزين‌هاي توليد شده در کشور را تشريح کرد و گفت: هم اکنون ميزان ترکيبات آروماتيکي و حلقوي بنزين ايران به کمترين ميزان ممکن مطابق با استانداردهاي اتحاديه اروپا کاهش يافته است.

سيدعلي مومني در گفتگو با مهر، در واکنش به اظهارات مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران مبني بر سرطان‌زا بودن بنزين توليد و عرضه شده در ايران، گفت: در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران يکي از با کيفيت ترين بنزين ها را در بين کل کشورهاي منطقه خاورميانه و حتي جهان توليد مي‌کند.

رئيس هماهنگي و کنترل توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي تصريح کرد: چند سال قبل بنزين با اکتان 87 و 95 تحت عنوان بنزين معمولي و سوپر در جايگاه‌ها عرضه مي شد اما با بهره‌برداري از پيشرفته ترين مجتمع‌هاي بنزين‌سازي در پالايشگاه‌هاي نفت، هم اکنون کيفيت و استاندارد بنزين ايران معادل استاندارد يورو 4 و 5 اتحاديه اروپا است.

وي با يادآوري اينکه در شرايط فعلي با آغاز عرضه بنزين با استاندارد يورو 4 اتحاديه اروپا در تهران و برخي از کلانشهرهاي کشور حتي ميزان عدد اکتان ارتقا يافته است، بيان کرد: هم اکنون بنزين با استاندارد يورو چهار با اکتان بالاي 90 جايگزين بنزين معمولي با اکتان 87 شده است.

مومني با اعلام اينکه ارتقاي عدد اکتان و کاهش ترکيبات حلقوي و آروماتيک‌ها منجر به کاهش آلايندگي‌هاي بنزين عرضه شده در کشور شده است، تاکيد کرد: اما احتراق بنزين به عنوان يک فرآورده نفتي و هيدروکربوري همواره آلايندگي را ايجاد مي‌کند و مسئولان به جاي انتقاد از استاندارد بنزين توليد داخل بايد با فرهنگ سازي و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي زمينه مديريت مصرف اين فرآورده نفتي را فراهم کنند.

رئيس هماهنگي و کنترل توليد شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي با يادآوري اينکه هم اکنون امکان آزمايش و ارزيابي مشخصات بنزين در تمامي جايگاه‌هاي سوخت وجود دارد، اعلام کرد: با اين وجود شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در تمامي زنجيره توليد، انتقال و عرضه کيفيت بنزين را به صورت دائم و مستمر آزمايش مي‌کند تا در تمامي اين زنجيره مشکلي از بابت کيفيت بنزين توليد داخلي وجود نداشته باشد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون تمامي خودروهاي لوکس وارداتي حتي با مدل 2013 ميلادي هم بنزين توليد داخلي را به راحتي مصرف مي کنند، گفت: با اين وجود در طول چند سال اخير حتي يک گزارش مبني بر مشکلات فني در خودروهاي لوکس وارداتي بابت مصرف بنزين ايراني ارائه نشده است.

مومني با اشاره به سرمايه گذاري 12 تا 13 ميليارد دلاري شرکت ملي پالايش و پخش نفتي براي اجراي طرح‌هاي بهينه‌سازي، بهبود کيفيت توليد بنزين و ساير فرآورده‌هاي نفتي در پالايشگاه‌ها، تصريح کرد: هدف از صرف اين سرمايه گذاري‌هاي کلان صرفا دستيابي به اهداف کلان زيست محيطي بوده تا مردم کشور بنزين را با بالاترين استاندارد روز جهان مصرف کنند.

وي به مسئولان شرکت کنترل کيفيت هواي تهران پيشنهاد کرد سفري به برخي از کشورهاي همسايه همچون ترکمنستان و قزاقستان داشته باشند، خاطرنشان کرد: در اين کشورهاي نفت و گازخيز هنوز بنزين با اکتان 80 توزيع مي‌شود اما در ايران با وجود افزايش عدد اکتان به بالاي 90 بازهم سرمايه‌گذاري‌هاي کلان براي ارتقاي بيشتر کيفيت بنزين توليدي را در دستور کار قرار داده‌ايم.


 حقوقي 

 حق بر حريم خصوصي

يکي از مهمترين حقوق طبيعي افراد، حق بر حريم خصوصي است. در حقيقت حريم خصوصي حقي است که در همه کشورهاي جهان به رسميت شناخته شده است و تفاوت تنها در محدوده اين حق است. حريم خصوصي به معناي محدوده اي از زندگي فرد است که ديگران بدون اجازه وي حق ورود به آن را ندارند. در مباني ديني ما نيز بر لزوم حفظ حريم خصوصي اشخاص تاکيد شده است، چنانکه قرآن کريم در آيه 12 سوره الحجرات مي فرمايد: "اي اهل ايمان، از ظن و گمان درباره يکديگر بسيار بپرهيزيد که برخي ظن ها و پندارها معصيت است و نيز هرگز از حال دروني هم تجسس نکنيد و غيبت يکديگر روا مداريد. آيا شما دوست مي داريد گوشت برادر مرده خود را بخوريد؟ البته از آن کراهت و نفرت داريد. پس تقواي الهي پيشه کنيد، همانا خدا بسيار توبه پذير و مهربان است." مبناي حقوقي حريم خصوصي نيز در قانون اساسي غالب کشورها تبيين شده است و ساير قوانين و مقررات، با رعايت حدود حريم خصوصي مقرر در قانون اساسي وضع مي‌گردند. بر همين اساس در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران نيز، هرچند اصطلاح (حريم خصوصي) صراحتا نيامده است. اما مفهوم اين مطلب در اصولي از قانون اساسي ذکر شده است؛ از جمله در اصل 23 آمده است که تفتيش عقايد ممنوع است و هيچکس را نمي‌توان به صرف داشتن عقيده اي مورد تعرض و مواخذه قرار دارد و يا در اصل 25 متذکر شده است که، بازرسي و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفني، افشاي مخابرات تلگرافي و تلکس، سانسور و عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است، مگر به حکم قانون. به اين ترتيب در راستاي قانون اساسي، در قوانين عادي مانند قانون مجازات اسلامي بر رعايت و حفظ حريم خصوصي افراد تاکيد شده است و مسئوليت ناشي از نقض حريم خصوصي افراد را ميتوان مشمول قانون مسئوليت مدني دانست، چراکه در اين قانون آمده است: هرکس بدون مجوز قانوني، عمدا يا در نتيجه بي احتياطي به جان يا سلامتي يا مال يا آزادي يا حيثيت يا شهرت تجاري يا به هر حق ديگر که به موجب قانون براي افراد ايجاد و احراز گرديده، لطمه اي وارد نمايد که موجب ضرر مادي و معنوي ديگري شود، مسئول جبران خسارت ناشي از عمل خود مي باشد. با توجه به کلي بودن اين ماده از قانون، نقض حريم خصوصي را که مي تواند خسارت عديده اي براي فرد داشته باشد، نيز ميتوان مشمول اين حکم قانون دانست و به اين استناد، جبران خسارت آنرا از دادگاه درخواست نمود.

تهديد حريم خصوصي تنها محدود به حريم زندگي فيزيکي افراد نيست، بلکه امروزه با گسترش فضاي مجازي افراد حريم خصوصي وسيعي در عرصه فضاي سايبر نيز دارند، که حمايت و حفاطت از آن مستلزم قواعد خاصي است، که بعضا در قانون جرايم رايانه اي به آن اشاره شده است. در حقيقت نقض حريم خصوصي مجازي افراد توسط افرادي که موسوم به (هکرها) هستند، بعضا خساراتي وسيع تر از تجاوز به حريم فيزيکي افراد دارد. اين افراد با ورود به ايميل ها و دستيابي به اطلاعات شخصي افراد، به سوءاستفاده هاي گوناگون از اين اطلاعات مي پردازند.

خدايار سعيد وزيري


 تريبون اقتصادي 

 سازمان حمايت، مسوول قيمت‌گذاري خودرو شد

رييس کميسيون اصل 90 قانون اساسي گفت: شوراي رقابت تعيين‌کننده دستورالعمل و فرمول قيمت‌گذاري و سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليد‌کنندگان تعيين کننده قيمت نهايي خودرو شد.علي پورمختار در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: پس از اينکه به دستور رييس‌جمهور، شوراي رقابت مسوول قيمت‌گذاري خودرو شد، بازار خودرو با ابهامات زيادي از جمله الزام‌آور نبودن تصميمات شوراي رقابت مواجه شد؛ براي از بين بردن اين وضعيت، دو هفته قبل در جلسه مشترکي که با حضور مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، شوراي رقابت و سازمان حمايت از توليدکننده و مصرف‌کننده در کميسيون اصل 90 قانون اساسي تشکيل شد، مقرر گرديد از اين پس شوراي رقابت مسوول تهيه دستوالعمل و فرمول قيمت‌گذاري خودرو و سازمان حمايت از توليدکننده و مصرف‌کننده مسوول تعيين قيمت نهايي انواع خودرو باشد.

نماينده مردم بهار و کبودرآهنگ افزود: در اين جلسه تصميم جديدي اتخاذ نشد بلکه مرز بين وظايف شوراي رقابت و سازمان حمايت از توليدکننده و مصرف‌کننده تعيين شد.پورمختار خطاب به شوراي رقابت و سازمان حمايت از توليدکننده و مصرف‌کننده تاکيد کرد: با تعيين مرز بين مسووليت‌ها، هر کدام بايد به وظايف خود عمل کنند تا بازار خودرو از ابهام و نابساماني خارج شود.رييس کميسيون اصل 90 قانون اساسي خطاب به خودروسازان نيز متذکر شد که هرگونه درخواست جديد براي افزايش قيمت خودرو بايد به سازمان حمايت از توليدکننده و مصرف‌کننده اعلام شود تا اين سازمان پس از دريافت دستورالعمل و فرمول جديد از شوراي رقابت، درباره قيمت‌هاي جديد خودرو تصميم‌گيري کند.

اصناف مکلف به اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده هستند

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي با اشاره اين که نرخ ماليات بر ارزش افزوده در پايان برنامه پنجم به هشت درصد مي رسد، گفت: کليه اصناف مکلف به اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده هستند.علي رضا طاري بخش در گفت‌وگو با برنا ، با اشاره به رشد 2.5 درصدي تعداد اظهارنامه‌هاي ماليات بر ارزش افزوده دوره بهار نسبت به زمستان سال گذشته،‌ اظهار کرد: هنوز محتواي اظهارنامه‌ها به طور کامل بررسي نشده و ميزان درآمدها مشخص نشده است.

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي با اشاره به اين که هيچ صنفي از اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده حذف نشده است، افزود:برخي از اصناف از نصب صندوق فروش معاف شده‌اند.طاري بخش با بيان اين که مودياني از بخشودگي جرائم و معافيت مالياتي برخوردار مي شوند که به قانون عمل کنند و اظهار نامه را در موعد مقرر ارائه کرده باشند، ادامه داد: در حال بررسي هستيم که در سال 93 تعداد ديگري از اصناف را ملزم به نصب صندوق فروش کنيم.

همچنين ،معاون ماليات‌هاي مستقيم سازمان امور مالياتي با تاکيد بر اين‌که شرايط خوداظهاري اعلام شده از سوي اين سازمان راحتر از توافق سال گذشته با اصناف است، تاکيد کرد:‌ موديان براي جلوگيري از لغو معافيت و همچنين جريمه منتظر توافق اصناف با سازمان مالياتي نباشند.

کالاهاي اساسي با تغيير نرخ ارز گران نمي‌شوند

رئيس کل بانک مرکزي با تأکيد بر اينکه کالاهاي اساسي با تغيير نرخ ارز گران نمي‌شوند، گفت: از محل رديف‌هاي بودجه منابع کافي براي اين اقلام در نظر گرفته شده است.محمود بهمني در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که با تغيير نرخ ارز، آيا قيمت کالاهاي اساسي تغيير مي کند، اظهار داشت: ما بعد از تصويب قانون بودجه 92 عملاً تنها يک نرخ ارز داشتيم که روزانه اعلام مي‌شود.

بهمني با اشاره به اظهارنظر و انتقاد برخي نمايندگان از ارز تک‌نرخي يادآور شد: اين موضوع، مصوبه خود مجلس است که بايد ارز چندنرخي از اقتصاد برچيده شود.

تشکيل کميته 3 نفره اي براي ارزيابي تغييرات سبد معيشت خانوار کارگري

عضو شوراي عالي کار و نماينده کارگران کشور از تشکيل کميته 3 نفره اي براي ارزيابي تغييرات سبد معيشت خانوار کارگري خبر داد و گفت: با استفاده از نظرات کارشناسي به دنبال اعلام هزينه هاي واقعي معيشتي خانوار کارگري در ماه هستيم. علي اکبر سيارمه در گفتگو با مهر گفت: در قالب اين کميته 3 نفره، از تيرماه جاري مباحث مربوط به سبد هزينه خواروبار کارگران را بررسي خواهيم کرد. عضو شوراي عالي کار و نماينده کارگران کشور اظهار داشت: به دنبال اين هستيم تا با بررسي هاي کارشناسي وضعيت تغييرات سبد هزينه هاي خانوار را مورد ارزيابي قرار دهيم. 

يارانه نقدي تيرماه شنبه هفته آينده واريز مي شود

سازمان هدفمندي يارانه ها اعلام كرد: يارانه نقدي مرحله بيست و نهم شنبه (22 تيرماه 92) ساعت 24 به حساب سرپرستان واريز مي شود.به گزارش ايرنا، بر اساس اطلاعيه سازمان هدفمندي يارانه ها، يارانه نقدي تيرماه به ازاي هر نفر 45 هزار و 500 تومان است.در اين مرحله همزمان با واريز يارانه امكان برداشت آن نيز وجود دارد.

آب شرب اصفهان جيره‌بندي شد

با افت شديد منابع آب سد زاينده رود، کاهش سطح آب‌هاي زير زميني و افزايش دماي هوا، آب موجود در شبکه توزيع اصفهان تا 30 درصد کاهش يافت و طرح جيره‌بندي آب از ساعات پيش از ظهر تا ساعات مياني شب کليد خورد.

به گزارش ايلنا ، با آغاز فصل تابستان و افزايش دماي هوا، ميزان مصارف آب شرب و بهداشتي مشترکان خانگي به شدت افزايش يافته و اين در حالي است که امسال باز بودن آب زاينده رود براي به ثمر رسيدن کشت بهاره زارعان پايين دست رودخانه، ذخاير پشت سد را به شدت کاهش داده و شبکه توزيع آب شرب را نيز با کمبودهاي اساسي روبرو کرده است.


 نهادهاي مالي 

 برپايي مجامع عمومي بانک ملت در روز 30 تير

مجمع عمومي عادي ساليانه بانک ملت براي بررسي عملکرد دوره مالي منتهي به 30 اسفندماه 1391 اين بانک در ساعت 10 صبح روز يکشنبه 30 تيرماه سال 92 در محل سالن انديشه تالار حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي واقع در تهران، خيابان حافظ، نبش خيابان سميه برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي بانک ملت،استماع گزارش هيات مديره و گزارش حسابرس و بازرس قانوني همچنين بررسي وتصويب صورت هاي مالي در خصوص عملکرد سال مالي منتهي به 30 اسفندماه 1391، تصميم گيري در زمينه تقسيم سود، انتخاب حسابرس و بازرس قانوني و علي البدل براي سال مالي 1392 و تصويب حق الزحمه آنها، تعيين حق حضور اعضاي هيات مديره براي سال مالي کنوني، تعيين روزنامه هاي کثيرالانتشار براي درج آگهي هاي بانک و ساير مواردي که در صلاحيت مجمع باشد از دستورات مجمع عمومي عادي ساليانه بانک ملت خواهد بود.

تغيير ساعت کار بانک سپه در ايام ماه مبارک رمضان

ساعت کار بانک سپه در ايام ماه مبارک رمضان تغيير کرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه از ابتداي ماه مبارک رمضان شعب اين بانک در استان تهران، شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 و 30 دقيقه صبح الي 14 بعدازظهر و پنجشنبه از ساعت 8 و 30 دقيقه صبح الي 12 ظهر آماده ارائه خدمت به هموطنان و مشتريان عزيز مي باشد.

بر اساس اين گزارش واحدهاي ستادي بانک سپه در استان تهران نيز از ابتداي ماه مبارک رمضان شنبه الي سه شنبه از ساعت 8 صبح الي 14 و 30 دقيقه بعد از ظهر و همچنين روز چهار شنبه از ساعت 8 صبح الي 13 و 30 دقيقه بعد از ظهر آماده ارائه خدمت به هموطنان گرامي مي باشد.

جايزه بهاره مشتريان طرح سام بانک پارسيان واريز شد

جايزه مشتريان طرح سام بانک پارسيان مربوط به دوره بهار 1392 در دوبخش استفاده کنندگان از سرويس هاي الکترونيکي و سپرده گذاران واريز شد.به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ، در اين دوره در بخش سپرده ها، تعداد10250 مشتري مشمول دريافت جايزه شدند که مبلغي نزديک به دو و نيم ميليارد ريال به حساب آنها واريز شد و در بخش سرويس هاي الکترونيک نيز تعداد 10437 مشتري مشمول دريافت جايزه شدند که مبلغي نزديک به 6 ميليارد ريال مطابق با طرح سام به حساب آنها واريز شد.

تمهيدات بانک صادرات براي ماه مبارک رمضان

بانک صادرات ايران در آستانه حلول ماه مبارک رمضان به منظور بهرمندي مطلوب از فضايل و معنويات اين ماه عزيز ساعت کار شعب و واحدهاي ستادي خود را تغيير داد.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک ضمن تبريک فرارسيدن ماه مبارک رمضان به منظور رفاه حال مشتريان و بهرمندي بيشتر از فضايل و برکات اين ماه عزيز ساعت کار شعب و ستاد خود را تغيير داده و بر اين اساس ساعت کار و ارائه خدمات به مشتريان توسط شعب در ايام هفته 8 و 30 دقيقه و ساعت پايان کار و ارائه خدمات به مشتريان از شنبه تا چهارشنبه 14 و 30 دقيقه و روزهاي پنج‌شنبه 13 و 30 دقيقه تعيين شده است و ساعت شروع بکار شعب اين بانک در روزهاي 19 و 23 ماه رمضان با يک ساعت تأخير نسبت به ساعت فوق آغاز خواهد شد.

بانک مسکن نشان تعالي روابط عمومي دريافت کرد

بانک مسکن با نظر هيات داوران دومين دوره آيين معرفي و تقدير از سرآمدان روابط عمومي‌هاي کشور، براي تقدير از طي مسير سرآمدي، نشان تعالي روابط عمومي را دريافت کرد.به گزارش اداره کل روابط عمومي بانک مسکن، در دومين دوره آيين معرفي و تقدير از سرآمدان روابط عمومي‌هاي کشور که با حضور معاون رييس جمهوربرگزار شد، با نظر هيات داوران، روابط عمومي بانک مسکن شايسته دريافت تنديس نشان تعالي روابط عمومي براي تقدير از طي مسير سرآمدي شد.

مجمع عمومي شرکت کارگزاري بانک رفاه برگزار شد

جلسه مجمع عمومي عادي شرکت کارگزاري بانک رفاه ، تير ماه سال جاري برگزار شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه در اين جلسه که نمايندگاني از سازمان هاي تأمين اجتماعي و بورس اوراق بهادار و اعضاي هيأت مديره بانک حضور داشتند ، با ارائه گزارش عملکرد شرکت و استماع گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني ، صورت هاي مالي شرکت کارگزاري رفاه به تصويب رسيد.

صورت هاي مالي بانك توسعه تعاون ارزيابي شد

در نخستين مجمع عمومي سالانه بانك هاي دولتي در سال جاري گزارش صورت هاي مالي بانك توسعه تعاون مطلوب مورد ارزيابي قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومي بانك توسعه تعاون،چهارمين مجمع عمومي سالانه بانك توسعه تعاون با حضور اعضاي مجمع برگزار و گزارش حسابرسان بازرس قانوني مطلوب ارزيابي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته