جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4480

مشاوررييس جمهورمنتخب:
راهبرد دولت يازدهم تعامل و بهبود روابط با دنياست
احتمال حضور جک استراو در مراسم تحليف روحاني

حمله موشکي مخالفان سوري به فرودگاه بين‌المللي دمشق


سرمقاله


افطار هنرمندان در حوزه هنري


" کارن نايبرگ " 44 ساله فضا نورد زن آمريکايي ناسا كه نشان مي دهد فضا نوردان چگونه در فضا و در شرايط بي وزني موهاي خود را مي شويند.


واکنش وزير اطلاعات به شنود دفتر مطهري

ميشل سليمان:
با انتخاب روحاني، منطقه وارد مرحله جديدي شده است


اعلام آمادگي مشروط اخوان المسلمين براي حل سياسي بحران مصر

احمدي نژاد درديداربا نوري المالكي:
پيشرفت و امنيت منطقه وابسته به همکاري و تلاش مشترک ايران و عراق است

خطيب جمعه تهران:
اميد است که دولت جديد بتواند مشکلات را حل کند


نتانياهو مذاکره با فلسطين را رد کرد


نامه فرمانده طالبان به ملاله يوسف


اشتون خواستار آزادي مرسي شد

با اشاره به انتخاب روحاني مطرح شد؛
درخواست 118 نماينده آمريکايي از اوباما براي يافتن راه‌حل ديپلماتيک در قبال ايران


تهيه طرح مجوز قانوني حمله نظامي به ايران در سناي آمريکا


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 مشاوررييس جمهورمنتخب:
 راهبرد دولت يازدهم تعامل و بهبود روابط با دنياست  
 احتمال حضور جک استراو در مراسم تحليف روحاني

مشاور حجت‌الاسلام روحاني از احتمال حضور «جک استراو» وزير خارجه سابق انگليس در فهرست مهمانان ويژه مراسم تحليف رئيس‌جمهور منتخب و تلاش‌ها براي معرفي اعضاي کابينه يازدهم در اين روز خبر داد.به گزارش فارس، مرتضي بانک مشاور حجت‌الاسلام روحاني در مرکز تحقيقات استراتژيک به سوالات اين خبرگزاري درباره آخرين تحولات مربوط به کابينه يازدهم، موضوع روابط خارجي در دولت آينده، شرايط اقتصادي امروز کشور، اقدامات احمدي‌نژاد و يارانش در روزهاي پاياني دولت وي و همچنين تعامل دولت آينده با مجلس پاسخ داد.مشاور روحاني در بخشي از گفتگوي خود از حضور مهماناني ويژه در مراسم تحليف رئيس جمهور منتخب ملت خبر داد و يکي از آنها را «جک استراو» وزير خارجه سابق انگليس معرفي کرد که در روزهاي اخير از آمادگي براي سفر به تهران و ديدار با روحاني سخن گفته بود.

مشاور روحاني با اشاره به کاهش سطح روابط ايران با برخي کشورها به ويژه کشورهاي همسايه و ضعف دستگاه ديپلماسي در اين زمينه، تصريح کرد: راهبرد دولت يازدهم تعامل با دنياست و مي‌‌توان با بهبود روابط شرايطي فراهم کرد که حتي دولت‌هاي متخاصم رفتارشان را اصلاح کنند.

بانک با بيان اينکه آقاي روحاني شخصا تجربه خوبي در اين زمينه دارد تاکيد کرد:‌ پيشبرد راهبرد تعامل کاملا در چارچوب منافع ملي صورت مي‌گيرد و هرگز مصالح ملت در سايه تعامل و اعتدال دچار خدشه نخواهد شد.«اعتدال به معني سازش نيست بلکه به معناي افزايش قدرت مذاکره و چانه‌زني در چارچوب منافع ملي است و مي‌توانيم ضمن حفظ منافع و اصول اساسي خود، روابط مناسب برقرار و بخش زيادي از مسائل‌مان را با جامعه جهاني حل و فصل کنيم».

وي اصول حاکم بر اعتدال را «تعامل، تعادل و تناسب عنوان کرد و توضيح داد تعامل به معني همفکري با عناصر تشکيل دهنده حاکميت، تعادل به معناي ميانه‌روي در رفتار و پرهيز از کندروي و تندروي و تناسب به معناي اتخاذ تصميمات مناسب در همه زمينه‌هاست.وي درباره آخرين تحولات مربوط به تشکيل کابينه يازدهم نيز توضيح داد: پس از انتخاب آقاي روحاني به رياست جمهوري 4 کميته اصلي فرهنگي-اجتماعي، اقتصادي، سياست خارجي و سياست داخلي و امنيت براي جامعيت بخشي به فعاليت‌هاي دولت آينده تشکيل شد.بانک از سيدرضا صالحي به عنوان مسئول کميته فرهنگي-اجتماعي، محمد نهاونديان به عنوان رئيس کميته اقتصادي، محمود واعظي به عنوان مسئول کميته سياست خارجي و علي يونسي به عنوان مسئول کميته سياست داخلي و امنيت نام برد و گفت يک کميته ويژه هم براي تعامل با مجلس تشکيل شده که مسئوليت آن بر عهده محمدباقر نوبخت است که در عين حال در کميته اقتصادي نيز نقش قابل توجهي ايفا مي‌کند.

مشاور روحاني ادامه داد: اين کميته‌ها بيش از 20 کارگروه متناسب با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي مستقل تشکيل دادند که اعضاي هر کارگروه بين 15 تا 20 نفر است که ترکيب آنها را برخي مديران از بدنه دولت فعلي، مديراني از دولت‌هاي گذشته و کارشناسان حوزه‌هاي مختلف تشکيل مي‌دهند.

به گفته بانک، ماموريت کميته‌ها و کارگروه‌ها، بررسي دقيق و کامل وضع موجود و شناسايي قوانين و مقررات براي ارائه گزارش به رئيس جمهور منتخب و تدوين برنامه‌ها و راهکارهاي اصلاح و بهبود شرايط و معرفي افراد توانمند براي کمک به دولت است.وي در پايان يک خبر هم از زمان معرفي کابينه داد و اعلام کرد ظاهرا آقاي روحاني در تلاش است که در روز تحليف که 13 مرداد برگزار مي‌شود کابينه خود را به مجلس معرفي کند که البته کار بسيار سنگيني است و در هيچ دولتي سابقه نداشته است.


 حمله موشکي مخالفان سوري به فرودگاه بين‌المللي دمشق 

گروه‌هاي مسلح سوري مدعي شدند، روز جمعه فرودگاه بين‌المللي دمشق را هدف موشک‌هاي خود قرار داده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، مخالفان سوري مدعي شدند که ارتش آزاد سوريه بخش‌هاي مختلف فرودگاه بين‌المللي دمشق را هدف موشک‌هاي خود قرار داده‌اند که در اين حمله دست کم 20 تن کشته شدند.

بنا به گفته اين منابع، ارتش آزاد در حمله به فرودگاه دمشق از موشک‌هاي گراد استفاده کرده و شماري از ساختمان‌ها و تاسيسات اين فرودگاه ويران شده است. اين در حالي است که دولت سوريه رسما اين خبر را تاييد يا تکذيب نکرده است.


 سرمقاله 

 عدم تعادل جمعيتي وچالش‌هاي كشور

حميدرضا عسگري

سياست‌هاي جمعيتي درهركشوري مي کوشد تا زندگي مردم را بهتر وانتخاب‌ زوج ها را درمورد باروري جهت دهي نمايد. چون آنان با انتخاب ها و تصميم هاي خود در زمينه باروري در طي زمان، مي توانند ساختارها وروندهاي جمعيتي را تغيير دهند. الگوهاي جمعيتي مي‌تواند سياست ها و تدابيري رابراي کاهش فقر و حمايت از توسعه پايدار تنظيم و تدوين کنند. اما عدم تطابق اين الگوها با داشته‌هاي اقتصادي،فرهنگي، آموزشي، بهداشتي، رفاهي، اجتماعي و... موجب برهم خوردن تعادل و اختلال در سيستم‌هاي مختلف كشورمي گردد.

امروز كشورما نيز دچار اين معضل جمعيتي شده است. ازيكسو جمعيت كشور به سمت ميان سالي و كهن سالي درحركت است و از سوي ديگر رشد جمعيت ازحركت ايستاده و به سمت رشد منفي سوق داده مي شود. عدم فراهم سازي شرايط و رفع نيازهاي جمعيت جوان و فعال فعلي كشور بر وخامت اوضاع و ناتواني جامعه براي رشد مواليد افزوده است.

عامل اصلي مشكلات نرخ جمعيت، عدم حفظ تعادل ميان "مواليد و امكانات" در طي دهه هاي گذشته بوده است. متأسفانه افزايش جمعيتي كه در دهه 60 با افزايش زاد و ولد ايجادشد، كشور را در دهه 70 با بحران‌هايي همچون پوشاك نوزادان، شير خشك و شلوغي كلاس‌هاي ابتدايي مواجه كرد كه هنوز فراموش نشده است. درطي ساليان بعد هم با غول كنكور مواجه شديم. الان هم با بحران ازدواج، اشتغال و مسكن كه نتيجه همان عدم تعادل جمعيت و امكانات از دهه 60 تاكنون مي باشد كه مشكل ساز شده است.

افزايش طلاق به خصوص در ماه‌هاي اوليه زندگي مشترك كه نرخ آن به بيش از 20 درصد رسيده، به همراه بالا رفتن سن ازدواج نگران كننده است و در كنار آن نمي توان گسترش زندگي‌هاي غيررسمي دربين جوانان را انكار كرد. با اين اوضاع واحوال چگونه مي‌توان توقع داشت كه جامعه به سمت فرزند‌آوري و رشد جمعيت سوق پيدا كند، درحالي كه ما در فراهم سازي امكانات ازدواج كه زمينه ساز رشد مواليد مي باشد، بسيارضعيف عمل كرده ايم.

توجه به اين امر ضروريست كه تا 20 سال آينده نيز همين جمعيت جوان وميان سال دهه 60 پير مي شود و براي وقتي كه اين جمعيت ازكار افتاده مي شود، بايد از حالا برنامه ريزي كرد تا رفاه شان تامين شود. اگرامروز درايجاد اشتغال با بحران مواجهيم، تا20سال آينده فشاراين بحران بردوش خدمات درماني و بازنشستگي خواهد افتاد.

اين وضعيت جمعيتي نتيجه نداشتن تعادل است. ما بايد به نقطه اي برسيم كه تعادل جمعيت به گونه اي باشد كه 25 درصد جمعيت زير 15 سال، 25 درصد ديگر بالاي 60 سال و 50 درصد باقي مانده نيز بدنه فعال جامعه باشد تا حركت نرمالي را طي كنيم.تعادل جمعيتي يكي از استراتژيك ترين سياست گذاري هاي كشوراست كه مستلزم اتاق‌هاي فكر و كارشناسي هاي لازم در زمينه افزايش ويا كاهش جمعيت مي باشد. اما متاسفانه بي برنامگي و عدم سياست‌هاي كارشناسي، همانند آنچه درطي اين چند سال به عنوان سياست هاي تشويقي براي ترغيب خانواده‌ها به فرزندآوري شاهد آن بوديم، به هيچ وجه نتوانست جامعه را متقاعد به افزايش مواليد نمايد. زير اگر موضوع افزايش جمعيت با پشتوانه كارشناسي بود، جامعه پذيرش داشت تا با مشاهده امكانات و تسهيلات در نظر گرفته شده به سمت رشد جمعيت حركت كند. اما هيچيك ازاين وعده‌هاي تشويقي يا عملي نشد و يا درحدي نبود كه بخواهد جامعه را قانع كند. ضمن اينكه ما هنوزبا قوانين محدود كننده‌اي همچون عدم ارائه امكانات بيمه‌اي به فرزند چهارم مواجه هستيم بعد داعيه رشد جمعيت راهم داريم!

وضع موجود همچون آيينه است و جواني كه مي بيند براي مسكن، ازدواج و اشتغال مشكل دارد، مي گويد چرا ريسك كرده و بيشتر از يك بچه داشته باشم. لذا آنچه به عنوان راه حل معضل جمعيتي كشور مي تواند راه گشا باشد ايجاد تعادل ميان جمعيت و امكانات مي‌باشد و ضروريست تا سياست‌هاي جمعيتي كشور به نسبت امكانات موجود درپي افزايش مواليد باشد.صد البته كه رشد جمعيت مي تواند بنيان‌هاي استراتژيك كشور ونظام را مستحكم نمايد، اما نبود امكانات براي اين جمعيت نيزمي تواند باري سنگين بردوش كشور بگذارد و حركت آن به سمت توسعه را كند و حتي موجب پسرفت گردد.


 افطار هنرمندان در حوزه هنري 


  " کارن نايبرگ " 44 ساله فضا نورد زن آمريکايي ناسا كه نشان مي دهد فضا نوردان چگونه در فضا و در شرايط بي وزني موهاي خود را مي شويند. 


 واکنش وزير اطلاعات به شنود دفتر مطهري 

 وزير اطلاعات ادعاي کشف ابزار شنود در دفتر علي مطهري(نماينده تهران) را ماجرايي مهم و از جنبه‌هاي مختلف سؤال‌برانگيز دانست.

به گزارش ايسنا باشگاه خبرنگاران در ادامه نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمين حيدر مصلحي با اشاره به ادعاي کشف ابزار شنود در دفتر علي مطهري (نماينده تهران) اظهار داشت: اين ماجرايي مهم و از جنبه‌هاي مختلف سؤال‌برانگيز است و به همين جهت از همان ابتدا بايد در مسير خاص خودش مطرح و پيگيري مي‌شد.

وزير اطلاعات در ادامه در پاسخ به اين سؤال که آيا وزارت اطلاعات موضوع را پيگيري کرده است، گفت: قطعاً و از همان روز پنجشنبه هفته گذشته، بلافاصله پس از دريافت نامه علي مطهري، جلساتي توسط واحد ذي‌ربط وزارت با ايشان برگزار شد، از محل کار ايشان بازديد به عمل آمد و بنده نيز دستورهاي لازم براي پيگيري موضوع را به همکاران داده‌ام و آن‌ها نيز در حال پيگيري آن هستند.


 ميشل سليمان:
  با انتخاب روحاني، منطقه وارد مرحله جديدي شده است 

سفير ايران در بيروت در کاخ بعبدا با ميشل سليمان، رييس‌جمهور لبنان ديدار و پيام‌هاي دکتر احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور به مناسبت سالروز پيروزي مقاومت در جنگ 33 روزه و پيام دکتر روحاني، رييس‌جمهور منتخب در پاسخ به پيام تبريک ميشل سليمان به مناسبت انتخابش به رياست جمهوري را تقديم کرد.به گزارش ايسنا، ميشل سليمان در اين ديدار ضمن تشکر و ابلاغ سلام‌هاي گرم خود به احمدي‌نژاد و روحاني، تأکيد کرد با برگزاري انتخابات پرشکوه رياست جمهوري در ايران و انتخاب روحاني، منطقه وارد مرحله جديدي شده است و اميدواريم اين فرصت جديد، زمينه گشايش‌هاي جديد در راستاي مصالح ملت‌هاي منطقه باشد.رکن‌آبادي نيز در اين ديدار با تأکيد بر سياست هميشگي جمهوري اسلامي ايران در حمايت از وحدت، ثبات و استقرار لبنان و ارتباط متوازن با همه طوايف و جريان‌هاي سياسي لبناني و حمايت از رويکرد رييس‌جمهور لبنان در دعوت به گفت‌وگوهاي ملي، ابراز اميدواري کرد در مرحله جديد شاهد گسترش بيش از پيش روابط دو کشور به‌ويژه در راستاي اجراي توافقات امضا شده قبلي در حوزه‌هاي اقتصادي، تجاري و... باشيم.


 اعلام آمادگي مشروط اخوان المسلمين براي حل سياسي بحران مصر 

جماعت اخوان المسلمين مصر آمادگي خود را براي انجام مذاکرات تحت ميانجيگري اتحاديه اروپا و مشروط به سرنگوني دولت کودتاچيان اعلام کرد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، جماعت اخوان المسلمين مصر اعلام کرد که از طريق ميانجيگر اتحاديه اروپا چارچوب کاري براي مذاکراتي را پيشنهاد کرده است که به حل سياسي بحران در مصر منجر شود.اين اولين بار از زمان سرنگوني دولت محمد مرسي است که جماعت اخوان المسلمين به طور رسمي از پيشنهاد مذاکره سخن مي‌گويد.جهاد الحداد، سخنگوي اخوان المسلمين و نماينده اين جماعت در گفت‌وگوهاي سابق اين جماعت که به ميانجيگري اتحاديه اروپا برگزار شد گفت: اين پيشنهاد به برناردينو ليون، فرستاده اتحاديه اروپا ارائه و قبل از سفر کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به قاهره مطرح شد.ليون در قاهره تاکيد کرد که اتحاديه اروپا تلاش‌هايي ستودني براي حل بحران مصر انجام مي‌دهد اما تعبير ميانجيگر براي اتحاديه اروپا مبالغه است.وي افزود: پيشنهادي که الحداد از آن سخن گفت در مراحل ابتدايي است و تنها يک چارچوب کاري براي باز کردن کانال گفت‌وگو است که برگزاري مجدد انتخابات نيز در آن مطرح خواهد شد.الحداد گفت: اخوان المسلمين همچنان بر خواسته خود يعني عقب نشيني از کودتا عليه دولت محمد مرسي است اصرار دارد.


 احمدي نژاد درديداربا نوري المالكي:
  پيشرفت و امنيت منطقه وابسته به همکاري و تلاش مشترک ايران و عراق است 

رييس‌جمهور، توسعه و تقويت مناسبات همه جانبه ميان ايران و عراق را مورد تاکيد قرار داد و گفت: امروز همگان باور دارند که پيشرفت و امنيت منطقه وابسته به همکاري و تلاش هاي مشترک ايران و عراق است.به گزارش ايسنا، دکتر محمود احمدي‌نژاد در ادامه برنامه هاي اولين روز از سفر به کشور عراق، در ديدار نوري المالکي نخست وزير اين کشور که با حضور هيات هاي عالي رتبه دو کشور صورت گرفت، با اشاره به پيشرفت هاي صورت گرفته در مسير آباداني عراق طي سالهاي اخير، روابط ايران و عراق را دوستانه و برادرانه دانست و تصريح کرد: در حال حاضر روابط تهران - بغداد در عرصه هاي گوناگون رو به توسعه است.

رييس جمهور سابقه فرهنگي، تمدني و اعتقادي دو ملت را مورد تاکيد قرار داد و خاطر نشان کرد: در سال هاي اخير تحولات منطقه و جهان فرصتي را بوجود آورده که دو کشور بتوانند همکاري هاي بهتري در عرصه هاي مختلف انجام دهند.

دکتر احمدي‌نژاد به همکاري هاي في مابين ايران و عراق اشاره کرد و افزود: امروز تهران و بغداد همکاري هاي بسيار نزديکي با يکديگر دارند و در بخش خدمات مهندسي، انرژي و برق، همکاري هاي خوبي ميان دو کشور شروع شده که اميدواريم اين همکاري ها در آينده روز به روز توسعه يابد.رييس‌جمهور توسعه و رونق گردشگري دو کشور را قابل توجه دانست و گفت: جمهوري اسلامي ايران، هيچ محدوديتي براي توسعه مناسبات خود در عرصه هاي مختلف با کشور عراق قائل نيست.

نوري المالکي نخست وزير عراق نيز در اين ديدار ضمن خوشامدگويي به رييس جمهور و هيأت همراه روابط دو کشور را مثبت توصيف کرد و گفت: عراق جديد به دنبال توسعه روابط با همه کشورهاي دوست منطقه از جمله جمهوري اسلامي ايران است.نخست وزير عراق با اشاره به مشکلات بوجود آمده ناشي از حکومت رژيم بعثي در عراق، اظهار داشت: امروز عراق سياست درهاي باز را در پيش گرفته چرا که ما به دنبال توسعه همکاري ها و مناسبات هر چه بيشتر با کشورهاي دوست با مشترکات تاريخي و فرهنگي هستيم.


 خطيب جمعه تهران:
  اميد است که دولت جديد بتواند مشکلات را حل کند 

امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه "در همه آثار امام خميني(ره) اظهارنظر درباره شئون زندگي و کشورداري وجود دارد"، اظهار کرد: اعتدال‌گرايي يعني حرکت در خط مستقيم امام (ره).

به گزارش مهر، آيت‌الله احمد جنتي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، با اشاره به سالروز تشکيل شوراي نگهبان، گفت: شوراي نگهبان همواره مقيد به رعايت سياست‌هاي مقام معظم رهبري و قانون بوده است و سعي کرده که از اين دو تجاوز نکند.دبير شوراي نگهبان اضافه کرد: شوراي نگهبان بار سنگيني بر دوش دارد و در اين مسير، برخي نارضايتي‌ها هم پيدا مي‌شود و عده‌اي که زبانشان آزاد است هرچه مي‌خواهند مي‌گويند که ما آن را تحمل مي‌کنيم.

وي در ادامه، انتخابات اخير را مصداق تحقق حماسه سياسي دانست و اظهار کرد: در درجه اول از خدا و سپس مقام معظم رهبري، مردم و داوطلبان انتخابات تشکر مي‌کنم. اين انتخابات، انتخابات سالم و خوبي بود که موجب خلق عزت براي ملت ايران شد و ديگران هم ديدند که بدون هيچ دغدغه‌اي يک انتخابات آزاد و در سطح گسترده برگزار شد.

جنتي همچنين خاطرنشان کرد:‌ اين اميد وجود دارد که در آينده شاهد باشيم که اين انتخابات دستاوردهاي خوبي داشته باشد و دولت جديد بتواند مشکلات معيشتي، سياسي و فرهنگي را حل کند و نسبت به اسلام و شعارهاي انقلاب وفادار باشد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه افزود: قابل تقدير است که در انتخابات، نامزدها به جان هم نيفتادند و ما شاهد آبروريزي نبوديم. کساني که در سال 88 ادعاي تقلب کردند بايد خجالت بکشند. آنها مدعي بودند که نظام تقلب کرده است و به نظر من با آنها با مسامحه برخورد شد. يک دليل اينکه آنها مي‌گفتند در انتخابات تقلب شده اين بود که در برخي صندوق‌ها بيش از صددرصد آرا در صندوق ريخته شده بود. در اين دوره هم اين اتفاق افتاد ولي صداي کسي درنيامد.

دبير شوراي نگهبان افزود: من هم همانند رهبري از تلاش‌هاي دولت آقاي احمدي‌نژاد قدرداني مي‌کنم؛ البته هيچ‌کس نمي‌خواهد بگويد که هيچ مشکلي وجود نداشته ولي انسان بايد انصاف هم داشته باشد. احمدي‌نژاد شعارهاي انقلاب را زنده کرد و در اين دوره فرهنگ انقلابي، شعارهاي امام، ساده زيستي، دوباره مطرح شد و در همان اوايل دولت احمدي‌نژاد، انقلاب تجديد حيات پيدا کرد؛ البته من به بعد از آن کاري ندارم.

وي پرکاري بي‌سابقه و خستگي‌ناپذير و پاکدستي را از ديگر ويژگي‌هاي اين دولت دانست و گفت:‌ احمدي‌نژاد از اين که اسلام را در مجامع بين‌المللي مطرح کند، احساس شرم نکرد و نام ولي عصر(عج) توسط وي براي اولين‌بار در سازمان ملل مطرح شد. اميدواريم دولت بعدي هم اين راه را ادامه دهد. البته انتظار داريم دولت آقاي روحاني نقاط قوت دولت فعلي را داشته و از نقاط ضعف آن مبرا باشد.


  نتانياهو مذاکره با فلسطين را رد کرد 

تسنيم: بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي انتشار يک بيانيه رسمي مبني بر آمادگي اسرائيل براي ادامه مذاکرات سازش با فلسطين بر سر مرزهاي فلسطين و بازگشت اسرائيل به مرزهاي پيش از جنگ خاورميانه در سال 1967 را رد کرد.مارک رگو، سخنگوي نتانياهو در تماس با خبرگزاري رويترز اعلام کرد: اين گزارشات صحت ندارد.يک مقام رسمي که خواسته بود نامش فاش نشود اعلام کرده بود اگر فلسطينيان با شرايط موافقت کنند اين موضوع از طريق جان کري، وزير خارجه آمريکا مطرح مي‌شود که در حال حاضر در اردن به سر مي‌برد و آينده فلسطين را به عنوان دولتي مستقل در کنار اسرائيل پذيرفته است. پس شناسايي كشور مستقل فلسطين در سازمان ملل، مقامات غربي درپي از سرگيري مذاكرات في مابين اسرائيل و محمودعباس بوده اند.


  نامه فرمانده طالبان به ملاله يوسف 

عصر ايران: يکي از اعضاي ارشد گروه طالبان پاکستان با ارسال نامه اي به ملاله يوسفزي دختر 14 ساله پاکستاني که سال گذشته به ضرب گلوله اين گروه ستيزه جو ترور شد، توضيحاتي درباره ترور او نگارش کرد.به گزارش سي ان ان "عدنان رشيد" يکي از فرماندهان بلند پايه گروه طالبان پاکستان در اين نامه توضيحاتي را درباره ترور مهر ماه سال گذشته يوسفزي ارايه کرده است.رشيد در اين نامه اعلام کرده که از شنيدن خبر ترور او شوکه شده است و آرزو مي کرده است که اين اتفاق هرگز نمي افتاد.با اين حال اين فرمانده ارشد طالبان گفته است که ترور ملاله نه به دليل تلاش هاي او براي ادامه تحصيل دختران پاکستاني بلکه به دليل فعاليت هاي تبليغي و رسانه اي بوده است که عليه گروه طالبان انجام داده است.عدنان رشيد در نامه خود از ملاله خواسته است که به پاکستان بازگردد و اين بار قلم خود را به جاي ترويج حق تحصيل زنان و مخالفت با طالبان،در راه ترويج اسلام به کار گيرد.


 اشتون خواستار آزادي مرسي شد 

 
ايلنا: «کا‌ترين اشتون» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در جريان سفر به مصر و به دنبال ديدار با مقام‌هاي دولت موقت اين کشور خواستار آزادي «محمد مرسي» رئيس جمهوري برکنار شده مصر شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اشتون در جمع خبرنگاران گفت که اميدوار بودم در اين سفر با مرسي ديدار کنم ولي مقام‌هاي مسئول به من اطمينان دادم که حال وي خوب بوده و با او به طور مناسبي رفتار مي‌شود.اشتون با تاکيد بر اينکه اتحاديه اروپا از مردم مصر حمايت مي‌کند، ابراز اميدواري کرد که مصر هر چه سريع‌تر در مسير دموکراسي و برگزاري انتخابات حرکت کند.وي همچنين گفت که تحولات اخير مصر نبايد حذف هيچ يک از گروه‌هاي سياسي اين کشور از قدرت را به دنبال داشته باشد.پس اعلام بركناري محمد مرسي، وي تاكنون درهيچ رسانه‌اي حضور نيافته و در مكاني نامشخص توسط نيروهاي ارتش تحت بازداشت مي باشد.


 با اشاره به انتخاب روحاني مطرح شد؛
 درخواست 118 نماينده آمريکايي از اوباما براي يافتن راه‌حل ديپلماتيک در قبال ايران 

حدود 118 عضو مجس نماينگان سناي آمريکا نامه‌اي دوحزبي را امضا کردند که از باراک اوباما مي‌خواهد به دنبال انتخاب حسن روحاني به عنوان رييس‌جمهور ايران جهت پيشبرد فرصت‌ها براي رسيدن به يک راه‌حل ديپلماتيک با ايران تلاش کند.

به گزارش ايسنا به نقل از المانيتور حاميان اين اقدام گفتند که اين نامه که توسط ديويد پرايس، نماينده دموکرات کاروليناي شمالي و چارلزدنت، نماينده جمهوري‌خواه پنسيلوانيا به گردش در آمده است برجسته‌ترين نامه خواهان ديپلماسي در قبال ايران است که در کنگره مطرح شده است.

سخنگوي دفتر پرايس گفت که فرصت امضاي اين نامه شب پنج‌شنبه به پايان رسيد و انتظار مي‌رود خيلي فوري به کاخ سفيد فرستاده شود.وي گفت که اين نامه تا بعدازظهر پنج‌شنبه 118 امضا کننده داشت که 14 نفرشان جمهوري‌خواه بودند.در اين نامه آمده است: اين اولين باري نيست که ايران رييس‌جمهوري را بر پايه ميانه‌روي و اصلاحات انتخاب کرده است، و تاريخ به ما توصيه مي‌کند که نسبت به دورنماي تغييرات معنادار محتاط باشيم.

در ادامه اين نامه آمده است: با اين حال با توجه به منافع آمريکا، اسراييل و جامعه بين‌المللي اين اشتباه است که نبينيم آيا انتخاب دکتر روحاني نشان‌دهنده يک فرصت واقعي براي پيشرفت به سمت يک توافق قابل راستي‌آزمايي و اجرايي (براي برنامه هسته‌ اي ايران) است يا خير.

اين نامه اگرچه در زمينه تحريم‌ها يا استفاده احتمالي از اقدام نظامي آمريکا يا متحدانش موضعي را اتخاذ نمي‌کند، ولي هشدار مي‌دهد که "ما بايد احتياط کنيم که با اتخاذ اقدامات تحريک‌آميزي که مي‌تواند جايگاه رييس‌جمهور منتخب ايران را در برابر تندرويان تضعيف کند، احتمال چنين پيشرفتي را از بين نبريم."

در اين نامه آمده است که اگرچه اعضا ديدگاه‌هاي مختلفي درباره اين مسايل دارند، "ما همگي بايد قادر باشيم در زمينه لزوم از سرگيري تلاش‌هاي ديپلماتيک به عنوان بخشي از استراتژي گسترده‌تر در قبال ايران با هم اتفاق نظر داشته باشيم".


 تهيه طرح مجوز قانوني حمله نظامي به ايران در سناي آمريکا 

يکي از سناتورهاي ارشد جمهوريخواه در سناي آمريکا اعلام کرد ؛ در پاييز امسال طرحي براي اجازه به دولت اوباما براي حمله نظامي به ايران به منظور متوقف کردن برنامه هسته اي اين کشور در صورت نياز تقديم خواهد کرد.

به گزارش عصر ايران به نقل از وب سايت " نيوزمکس"، ليندسي گراهام عضو جمهوريخواه سناي آمريکا با اشاره به اين مساله گفت:" هدف اصلي من جلوگيري از جنگ است و بهترين راه براي اين کار، تفهيم اين مساله به ايران است که راه آنها در نهايت به مواجهه و شکست خواهد انجاميد."

گراهام افزود که هدف اصلي از ارايه اين لايحه دادن ضمانت اجرايي لازم به سخنان سال گذشته پرزيدنت اوباما است که ايران را تهديد به استفاده از گزينه نظامي به منظور ممانعت از دست يابي اين کشور به سلاح هسته اي، کرد.اين سناتور جمهوريخواه در ادامه تاکيد کرد که هدف از ارايه اين طرح، فهماندن اين مساله به ايران است که وقتي اوباما از حمله نظامي حرف مي زند تنها يک لفاظي پوچ نيست بلکه سنا و قانونگذاران آمريکايي نيز با او موافق هستند.

گراهام در ادامه از همکاران خود در سنا خواست تا با راي قاطعانه به اين طرح به گزينه نظامي در برابر ايران که آخرين برگ بازي آمريکا در مواجهه با برنامه هسته اي ايران است؛ اعتبار ببخشند.

اين اظهارات در حالي صورت مي گيرد که پس از انتخاب حسن روحاني به رياست جمهوري ايران محافل سياسي و بسياري از رسانه هاي آمريکا بر ضرورت تقويت جبهه اعتدال در ايران با بازنگري در برخي سياست هاي اين کشور از جمله تشديد تحريم ها و گفتگوهاي دو جانبه با دولت جديد در ايران تاکيد دارند.


 يک نکته از هزاران 

وزارت نيرو درپي افزايش بي سابقه گرما و افزايش مصرف برق و آب اعلام كرد: رکورد مصرف برق کشور در طول تاريخ صنعت برق درطي چند روز گذشته شكسته شده است.

وزارت نيرو در امور برق و انرژي با تاکيد بر آن که پيک مصرف برق در سال 91 نسبت به سال 90 بيش از 2.5 درصد افزايش يافته و در سال 92 نسبت به زمان مشابه در سال 91 شاهد 9درصد افزايش مصرف بوده ايم ازاحتمال قطعي برق با توجه به اين رويه مصرف هشدار داده است.

اگر مردم براساس نيازهاي خود به گونه اي برق را مصرف کنند که در بين ساعات اوج مصرف يعني ساعت 12 تا 16 و 17 تا 23 مصرف کاهش يابد مشکل خاصي در تامين برق نخواهيم داشت. مطمئنا ما شهروندان بهترين مديران كنترل مصرف در كشورمان هستيم. پس براي رفاه حال خود و ديگر هموطنان بياييد مصرف انرژي را كنترل كنيم.


 ميز خبر 

واکنش وزارت امور خارجه به اظهارات انگليس

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخير ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس درباره اعلام آمادگي اين کشور براي تلاش در جهت بهبود مناسبات با جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: همانگونه که رئيس‌جمهور منتخب در مواضع خود اعلام کردند، سياست جمهوري اسلامي ايران توسعه همه‌جانبه مناسبات با همه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا از جمله انگليس با رويکرد همکاري و احترام متقابل است.

به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي خاطرنشان کرد: رئيس‌جمهور منتخب بر تعامل سازنده با جهان از جايگاه برابر بر اساس منافع و احترام متقابل و همچنين تنش‌زدايي و اعتمادآفريني متقابل تاکيد کرده‌اند.

وي افزود: در اين چارچوب جمهوري اسلامي ايران به گامهاي سازنده و همراه با حسن نيت با اقدامات مشابه پاسخ خواهد داد.

واكنش اسرائيل به همكاري ايران و آرژانتين درمورد پرونده آميا

سران يهودي آرژانتين در نوزدهمين سالگرد حمله تروريستي در اين کشور از دولت‌شان به خاطر رويکردش در قبال ايران انتقاد کردند.

به گزارش ايسنا به نقل از آسوشيتدپرس، "کميته حقيقت‌ياب" مشترک ايران- آرژانتين که توسط دولت‌هاي هر دو کشور تاييد شده است قول داده است با فراهم کردن امکان سفر مقامات آرژانتيني به تهران و پرسيدن سوال از مقامات عالي‌رتبه ايراني تحقيقات درباره بمب‌گذاري در مرکز همکاري‌هاي اسراييل- آرژانتين (آميا) در سال 1994 را به پيش براند.

برخي مقامات آرژانتيني ايران را به دست داشتن در اين بمب‌گذاري متهم کرده‌اند، ولي ايران بارها چنين اتهامي را رد کرده است و آن را توطئه‌اي صهيونيستي مي‌دانند.

لئوناردو جملنيتسکي، رييس اين مرکز نسبت به مقاصد ايران ابراز ترديد کرد و در اظهاراتي بي‌اساس مدعي شد که نمي‌توان به دولتي که هولوکاست را انکار مي‌کند اعتماد کرد.

فلسطيني ها به دنبال اجازه اسرائيل براي ساخت فرودگاه و توليد گاز

فلسطيني ها مجموعه شرط هايي را براي ازسرگيري مذاکرات صلح با اسرائيل مطرح کرده اند که از جمله مي توان به موافقت اسرائيل با ساخت فرودگاه در رام الله و اجازه برداشت گاز از سواحل غزه اشاره کرد.

به گزارش دويچه وله، منابع غربي گفته اند در صورت ساخت و راه اندازي فرودگاه در رام الله، اين نخستين فرودگاه در منطقه کرانه باختري رود اردن خواهد بود. قبل از اين فرودگاه کوچکي در منطقه غزه فعال بود که در حملات متعدد ارتش اسرائيل، به طور کامل تخريب و هم اکنون غيرقابل استفاده شده است.

اين منابع آگاه اضافه کردند: فلسطيني ها در مذاکرات اوليه درخواست کرده اند اسرائيل اجازه بدهد آنها بتوانند به عمليات برداشت و انتقال گاز طبيعي در درياي مديترانه در ساحل غزه نيز بپردازند. در صورت عملي شدن چنين اقدامي، درآمد حکومت خودگردان فلسطين به صورت جهشي افزايش مي يابد.

اردوغان درخواست البرادعي براي گفت‌و‌گورا رد کرد

نخست وزير ترکيه ضمن تاکيد مجدد بر مشروعيت رياست جمهوري مرسي، درخواست البرادعي براي برقراري تماس تلفني را رد کرد.

به گزارش مهر، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، در مراسم افطاري که در آنکارا برگزار شده بود، بار ديگر بر موضع کشورش در حمايت از مشروعيت محمد مرسي، رئيس جمهوري برکنار شده مصر تاکيد کرد .

وي همچنين درخواست محمد البرادعي، معاون رئيس جمهوري جديد مصر در روابط خارجه، را رد کرده و تاکيد کرد: البرادعي نماينده قانوني مردم مصر نيست.اردوغان در ادامه با اشاره به اقدام عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع مصر در برکناري محمد مرسياز سمتش خطاب به البرادعي گفت: چه طور ممکن است با تو صحبت کنم در حالي که تو از سوي مردم انتخاب نشده‌اي، بلکه "رهبران کودتا" تو را به اين سمت رسانده‌اند.

کره شمالي در تلاش براي واردات نفت خام از ايران

آساهي به نقل از منابعي گزارش داد که کره شمالي در تلاش براي واردات نفت خام از ايران است، اقدامي که احتمالا به پيونگ يانگ اجازه مي‌دهد تامين‌کنندگان انرژي‌اش را متنوع کند.به گزارش ايسنا، روزنامه آساهي در ادامه گزارش خود نوشت: وزير نفت ايران در ماه آوريل تاييد کرد که مذاکرات با کره شمالي درباره تعاملات نفتي دوجانبه‌شان جريان دارد و دو کشور در حال گفت‌وگو درباره روند‌هاي مربوطه هستند.

يک منبع آگاه از مذاکرات بين پکن و پيونگ‌يانگ در گفت‌وگو با روزنامه آساهي گفت که مقامات کره شمالي در گفت‌وگو با مقامات چيني در ماه دسامبر اعلام کردند که کشورشان در زمينه واردات نفتي احتمالي با ايران توافق کرده است.

مقامات کره شمالي علاوه بر آن گفتند که اميدوارند يک پالايشگاه نفت بسازند و خواستار همکاري پکن براي طراحي ساخت آن شدند.اين منبع گفت که مقامات چين از ماه مه تا ژوئن به کره شمالي سفر کردند تا درباره جزييات و قيمت تجهيزات با آن‌ها گفت‌وگو کنند. تحريم‌هاي اقتصادي کره شمالي شامل صادرات نفتي توسط ايران يا ساخت پالايشگاه‌هاي نفت توسط کره شمالي نمي‌شود.

بانک جهاني : ايران 6 ماه است که قسط بدهي هايش را نمي‌دهد

بانک جهاني اعلام کرد که ايران شش ماه است که اقساط بدهي خود به اين بانک را پرداخت نمي کند.

به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز،اين بانک اعلام کرده است که ايران در شش ماه گذشته، 79 ميليون دلار از اقساط بدهي خود را که قرار بوده به اين بانک بدهد، پرداخت نکرده است.

بر اساس اعلام بانک جهاني ايران تا پايان ژوئن سال جاري ميلادي در مجموع 697 ميليون دلار به اين بانک بدهي دارد.قسط عقب افتاده ايران بابت وام هايي بوده است که از بانک بازسازي و توسعه بين المللي دريافت کرده است.

بانک جهاني همچنين اعلام کرد با توجه به دير کرد پرداخت اقساط، اين بانک ايران را در ليست کشورهاي بدحساب قرار داده است.گفتني است هم اکنون تنها کشور موجود در ليست بدحسابان بانک جهاني کشور فقير و تحت تحريم زيمبابوه است که بنا به اعلام بانک جهاني 13 سال است که اقساط بدهي هاي خود به بانک جهاني را پرداخت نکرده است.


 ميز خبر 

انگليس با باقي ماندن اسد در قدرت کنار آمد

منابع نزديک به دولت انگليس با اعلام اينکه لندن ديگر حاضر نيست تحت هيچ شرايطي به مخالفان سوريه سلاح بدهد، تاکيد کردند، انگليس به اين نتيجه رسيده که بشار اسد دست‌کم تا چند سال‌ ديگر در قدرت باقي خواهد ماند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، منابع آگاه در دولت انگليس به خبرگزاري رويترز اعلام کردند که اين کشور ديگر تحت هيچ شرايطي و به هيچ شکل ممکن، حاضر نيست به مخالفان نظام سوريه کمک تسليحاتي کند.

اين منابع همچنين تاکيد کردند که بعيد مي‌دانند کنفرانس ژنو2 در خصوص سوريه، تا قبل از سال آينده برگزار شود و حتي احتمال کمي دادند که اين کنفرانس به طور کلي برگزار نشود.يکي از منابع مذکور گفت: ما در ابتدا بر اين اعتقاد بوديم که بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه، تنها چند ماه بتواند دوام بياورد، اما حالا به اين نتيجه رسيده‌ايم که اسد دست‌کم براي چند سال ديگر در قدرت باقي خواهد ماند.

دمپسي: آمريکا در حال بررسي طرح حمله به سوريه است

رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا اعلام کرد: مقامات کاخ سفيد در حال بررسي احتمال دخالت نظامي مستقيم در سوريه هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در جمع اعضاي کنگره اين کشور اعلام کرد که مقامات واشنگتن در حال بررسي دخالت نظامي مستقيم در سوريه و انجام حمله به برخي اهداف در اين کشور هستند.

وي افزود: مساله حمله نظامي به سوريه امري است که در حال حاضر براي رايزني و مشورت به نهادهاي متخصص در دولت مريکا ارائه شده است.اين اظهارات دمپسي در پي آن ايراد شد که اعضاي کنگره آمريکا، دولت اين کشور را به خاطر "عدم تلاش بيشتر براي پايان دادن به درگيري‌هاي سوريه" در بيش از دو سال گذشته، تحت فشار قرار داده‌اند.

" آخرين هشدار" پ.ک.ک به دولت ترکيه

پ.ک.ک ضمن دادن "آخرين هشدار" به دولت ترکيه براي اجراي تعهداتش در قبال توافقنامه صلح، تاکيد کرد که پيامدهاي عملي نشدن اين توافقنامه به عهده دولت ترکيه خواهد بود.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) در بيانيه‌اي که بر روي پايگاه اينترنتي اين حزب قرار گرفت، به دولت آنکارا هشدار داد تا اقدامي مملوس براي پيشبرد روند صلح ميان دو طرف اتخاذ کند.در اين بيانيه همچنين به دولت ترکيه هشدار داده شده که اين آخرين هشدار است و در غير اين صورت مسئوليت عواقب متوقف ماندن روند صلح به طور کامل برعهده حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم ترکيه) است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت بيست و دوم

ادامه مطلب نيازهاي موفقيت اعتبارسنجي

2) منتشر کردن ساير فرهنگ هاي موازي مفاهيمي که قرار است ميان پرسنل تدريس مورد حمايت قرار گرفته و منتشر گردد. درميان اين فرهنگ ها:

الف- فرهنگ مربوط به آينده که دوست دارد موقعيت را مطالعه و تحليل نمايد و در قالب يک متدولوژي علمي سالم بدون غفلت از گذشته يا فراموش کردن آينده پژوهش ارتقاء را ارزيابي نمايد. در واقع، بهبود وتوسعه مستمر يکي از مشخصات ونيازهاي اساسي تضمين کيفيت است.

ب- فرهنگ ارتباطات دانش محور: احترام به ايده هاي نسل هاي جديد، در حاليکه همزمان از دانش توليد شده در سطح جهاني استفاده کرده و يک رمز از روش هاي اخلاقي براي کاربرد اطلاعات به وجود آورند.

ج- فرهنگ تشويق و تنبيه بطور مستقل از تواضع نامعقول، نقض قانون يا خوشخويي به هزينه منافع ديگران يا منافع عمومي.

د- فرهنگ حقگويي در ارزيابي عملکرد دانشگاه و دانشکده ها و واحدهاي وابسته به آن، به طريقي که مطمئن شوند نقش هاي مختلف آنها مربوط به معيارهاي عيني مبتني بر دقت، صميميت، صداقت و کيفيت را بعهده مي گيرند.

ه- فرهنگ اجرا وعمل مولد دوراز اتلاف وقت در دادن شعارهاي غلط يا بيانات توخالي و ساير موانع براي اجراي جدي وظايف.

و- فرهنگ شايسته سالاري در انتخاب رهبران درهمه موقعيت هاي آکادميک و اداري با امتحان دقيق از شرح حال اين رهبران و تحقيق پيرامون اعتبار آنها بدون ملاحظه ادب وتاثير خارجي يا آزاد منشي روي خواسته ها واستانداردها.

3) اصرار، در طول انتخاب رهبران در سطوح مختلف آنها، تنها روي پيش نيازهاي شايستگي، تخصص وصداقت وبي توجه به ساير معيارهايي که مانع عملکرد خوب کيفيت (رفتار امتيازدهي، رشوه خواري و فساد ... ) است. اگر اين خواسته ها درساير جوامع قطعاً موردنياز است، درجامع اسلامي ما به خاطر اهميت مذهبي که بايد مورد تاييد قرارگيرد بسيار ضروري‌تر است .

4) تعميق يک طرح آموزشي با هدف براي کارکنان موسسات آموزشي در مورد خود ارزيابي، خودنقادي. در واقع ديدگاه مردم براي آموزش کاملا با آنچه که مدت ها قبل بکار مي رفته است متفاوت است. اين يک الزام است که با تغييرات سريعي که با خود نقش هاي جديدي را توسط موسسات آموزش عالي بازي مي کند، قرار داده شده است. به عنوان نتيجه از کارکنان اين موسسات خواسته شده تا بدست آوردن مهارت هاي جديد را براي اداکردن نقش هاي جديد به کاملترين شکل خود ، وسعت بخشند.

5) تاسيس يک سيستم اعتبار سنجي آکادميک در موسسات آموزش عالي که توسط يک نهاد بين المللي اعتبارسنجي و تضمين کيفيت تشکيل پياده گردد. اين نهاد بايستي با شرايط لازم براي اداي ماموريتش به کاملترين وجه آماده گردد. اين نکته اي است که در مطالب بعدي بيشتر به جزئيات آن خواهيم پرداخت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته