جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/05/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4492


شير خوردن ‌شبانه به دندان‌ کودک آسيب مي‌زند


آيا شما هم تنبل هستيد؟!


خبرها از عالم علم


  شير خوردن ‌شبانه به دندان‌ کودک آسيب مي‌زند 

 قسمت اول

آيا مي دانستيد حتي شيرخواران تازه دندان درآورده هم دچار پوسيدگي دندان مي شوند؟!

خيلي از پدر و مادرها قبل از اين که فرزند‌شان به دنيا بيايد، درباره تغذيه، سلامت و حتي نوع پوشش او مشاوره مي‌گيرند، ولي کمتر پيش مي‌آيد اين کار را درباره دندان‌هاي کودک نيز انجام دهند و با يک متخصص دندانپزشکي کودکان درزمينه حفظ سلامت دندان‌هاي فرزندشان گفت‌وگو کنند.

در اين باره دکتر غلامحسين رمضاني، متخصص دندانپزشکي کودکان و عضو هيات علمي دانشگاه به جام جم مي گويد: اين مشاوره از بسياري مشکلات که احتمال دارد در آينده براي کودک ايجاد شود، جلوگيري مي کند و اگر اين کار قبل از تولد انجام نگيرد، بايد با رويش اولين دندان کودک که حدود چهار تا شش ماهگي اتفاق مي افتد، به دندانپزشک مراجعه کرد تا جلوي خيلي از اتفاق هاي ناخوشايند گرفته شود.

سياهي دندان، هميشه از قطره آهن نيست

آيا مي دانستيد حتي شيرخواران تازه دندان درآورده هم دچار پوسيدگي دندان مي شوند. دکتر رمضاني در اين باره مي گويد: اين پوسيدگي ناشي از شير دادن شبانه به کودک است که با رويش دندان ها باعث تغييررنگ آنها مي شود. بيشتر افراد اين تغييررنگ را به قطره آهن نسبت مي دهند، اما با اين که قطره آهن، زنگار سياه رنگي روي دندان ايجاد مي کند در بيشتر موارد علت اين سياهي ها، شير دادن درطول شب به کودک بويژه طي چهار تا شش ماهگي و تميز نکردن دندان ها بعد از آن است.

وي توصيه مي کند: بهتر است شب ها کنترل شده و در دفعات کمتر و محدود به بچه شير داده شود، در غيراين صورت پوسيدگي هاي وسيع در دندان ها اتفاق مي افتد که بسرعت باعث تخريب مي شود، به عصب مي رسد و مشکلات زيادي براي کودک ايجاد مي کند.

او يادآوري مي کند: البته اگر پزشک متخصص اطفال تشخيص دهد که بايد به کودک در هر زماني که بخواهد، شير داده شود، اولويت با اين مساله و حفظ سلامت کودک است.

اين متخصص دندانپزشکي کودکان ادامه مي دهد: اگر در شب به کودک شير داده شد، حتما بايد با يک گاز استريل يا دستمال تميز، دندان ها را تميز کرد يا به کودک آب داد تا آثار مخرب لاکتوز موجود در شير روي دندان ها کاهش يابد.

پيشگيري؛ کم هزينه تر و آسان تر

مثل هميشه بهترين کار پيشگيري از بروز مشکل است، چون کم هزينه و آسان تر از درمان خواهد بود؛ ولي اگر پوسيدگي اتفاق بيفتد، چه بايد کرد. دکتر رمضاني در پاسخ به اين پرسش مي گويد: تخصص دندانپزشک کودکان، پرکردن دندان کودکان کم سن است.برخلاف تصور، خيلي از اين کودکان در مطب کنترل شده هستند و مي توان برايشان اقدام هاي لازم درماني را انجام داد، ولي اگر همکاري نکردند، با توجه به شرايط و روحيات هر کودکي مي توان تصميم گرفت که چطور درمان شود.وي مي افزايد: اگر کودکي همکاري نکرد، با روش‌ها و تکنيک هايي که داريم، او را کنترل و دندانش را درمان و پر مي کنيم يا اين کار را با بيهوشي عمومي و در اتاق عمل انجام مي دهيم و در يک جلسه تمام دندان ها را ترميم مي کنيم.

دندان شيري، مهم است

متاسفانه اين تصور غلط وجود دارد که چون دندان‌هاي شيري بيش از شش، هفت سال در دهان باقي نمي مانند و سپس مي افتند و ريشه ندارند، اهميت چنداني ندارند، اما دکتر رمضاني مي گويد: اين تصور اشتباه است، چرا که کودک، 20 دندان شيري دارد که چهار عدد از آنها در شش، هفت سالگي، چهار عدد در هشت، 9 سالگي مي افتند، ولي 12 دندان باقيمانده تا سنين 10، 12 سالگي بايد در دهان وجود داشته باشد تا سه وظيفه مهم يعني زيبايي، توانايي صحبت کردن و غذا خوردن را بخوبي انجام دهند.

وي تاکيد مي کند: اين دندان ها کمک مي کنند تا دندان هاي دائمي در جاي درستي قرار گيرند پس به نوعي مي توان گفت سلامت دندان هاي دائمي در گرو دندان هاي شيري است و بايد هر طور شده، دندان هاي شيري حفظ و درمان شوند.

ادامه دارد...


 آيا شما هم تنبل هستيد؟!  

 قسمت اول

تنبلي از آن مشكلاتي است كه همه ما با آن دست به گريبان هستيم، عده‌اي از ما مي‌توانيم بر آن غلبه كنيم. براي همه ما پيش آمده كارهايمان را از امروز به فردا مي‌اندازيم. دلايل زيادي هم مي‌توانيم براي اين تصميم‌ خود بياوريم.

به گزارش سلامت نيوز؛ از سردرد گرفته تا مشغله‌هاي روزانه، اما اين دلايل فقط به يك نقطه ختم مي‌شوند؛ تنبلي! براي اينكه متوجه شويد شما آدم تنبلي هستيد يا خير، تنها كافي است به اين سؤال پاسخ دهيد: آيا كار نيمه‌تمام داريد؟ اگر جواب مثبت است به‌طور قطع شما هم جزو انسان‌هاي تنبلي هستيد كه به بهانه‌هاي مختلف از زيركار فرار مي‌كنند.

شما جزو كدام دسته از تنبل‌ها هستيد؟

اصولا كساني كه در انجام كارهايشان موفق نمي‌شوند، بهانه‌هاي زيادي مي‌آورند. اولين قدم براي غلبه بر تنبلي، پيدا كردن بهانه‌اي است كه براي فرار از كار مي‌تراشيد.

1. دوست ندارم اين كار را انجام بدهم!

بله، بدون‌شك، كاري كه شما از انجام دادنش لذت نمي‌بريد، جزو كارهاي عقب‌افتاده شما است، اما آيا با گذشت زمان خوشايندتر مي‌شود؟ يا برعكس هرقدر شما زمان بيشتري را تلف كنيد، وضع بدتر خواهد شد. از آن گذشته وجدان راحتي هم نخواهيد داشت. با خودتان صادق باشيد، آيا مايل نيستيد فردا صبح كه از خواب بيدار شديد خبري از اين كار غيرقابل تحمل نباشد؟

اگر شما جزو گروه اول بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما فردي هستيد كه ميل به پذيرفتن حقايق ندارد و به قول معروف از شنيدن حرف راست ناراحت مي‌شويد.

بيشتر در رؤيا زندگي مي‌كنيد و دوست داريد اصولا همه‌چيز طبق ميل شما پيش برود. روحيه حساسي داريد و اهل جنگ و بحث نيستيد و به دنبال يك زندگي آرام و بي‌دغدغه هستيد.

2.حالا حوصله ندارم انجام بدهم...

اگر بهانه شما اين است، بايد به خود ثابت كنيد كه بنده عقيده، روحيه و ميل خود نيستيد. نقطه شروعي مشخص كنيد، نفس عميقي بكشيد و شروع كنيد. مطمئنا وقتي تصميم محكم مي‌گيريد، روحيه شما به كلي تغيير مي‌كند.

بي‌ميلي شما ناشي از كاري كردن نيست، برعكس آن ناشي از كاري نكردن است، بنابراين راه مبارزه با بي‌ميلي و بي‌حالي، فعال شدن آن است.

اگر جزو گروه دوم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما از آن دسته آدم‌هايي هستيد كه احتياج به يك نيروي محركه براي پيشرفت دارد. علاقه زيادي به ايجاد زندگي مشترك نداريد، اما زندگي مشترك مي‌تواند همان نيروي محركه‌اي باشد كه به آن نياز داريد. به آينده فكر نمي‌كنيد و بيشتر در زمان حال زندگي مي‌كنيد. خاطراتتان را به‌راحتي فراموش مي‌كنيد، زياد مي‌خوابيد و از غذا خوردن لذت مي‌بريد.

3. سرم درد مي‌كند

اين بهانه ممكن است درست باشد، اما به‌جاي کنار گذاشتن كار، دليل سردرد خود را پيدا کنيد. اگر سردرد شما ناشي از استرس در ارتباط با فعاليت به‌خصوصي بود، مثلا اگر هربار مي‌خواهيد كاري را شروع كنيد سردرد مي‌گيريد، سعي كنيد علت اصلي اين استرس را بيابيد.

وقتي فهميديد كه چرا از انجام اين كار به‌خصوص ناراحتيد، به جاي كنار گذاشتن کار، با آن برخورد كنيد، اما فراموش نكنيد كه در بسياري از موارد بهترين راه برخورد با استرس سردرد، روبه‌رو شدن با كار نگران‌كننده است.

اگر جزو گروه سوم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما خيلي احساساتي هستيد. عاشق رنگ‌هاي شاد و طبيعت هستيد.

زندگي ماشيني با روحيات شما خيلي سازگاري ندارد، انسان مهرباني هستيد اما بايد مراقب باشيد تا از مهرباني شما سوء‌استفاده نشود.

به اطرافيانتان بيش از حد توجه مي‌كنيد و اين توجه باعث ايجاد نگراني در شما مي‌شود. حضورتان به ديگران آرامش مي‌دهد، اما خودتان اين آرامش را تنها از طبيعت مي‌توانيد دريافت كنيد.

4. فعلا سرم شلوغ است

اين هم يكي از آن توجيهات بسيار متداول كساني است كه انجام كارهايشان را به بعد موكول مي‌كنند. حتي اگر سرتان به‌راستي هم شلوغ نباشد، براي خودتان كارتراشي مي‌كنيد. ظاهرا خشنودكننده هم هست، چون مي‌توانيد با اين توجيهات خود را فريب دهيد.

در اينگونه مواقع يك سؤال اساسي از خودتان بپرسيد: آيا اهميت كاري كه براي خود تراشيده‌ايد بيشتر از اهميت كاري است كه مدت‌ها نيمه‌تمام رها شده است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، در اين صورت مانعي ندارد، اما در بيشتر مواقع اين پاسخ منفي است.

اگر جزو گروه چهارم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

خيلي آدم مورداعتماد و كمي هم دم‌دمي مزاج هستيد. اطرافيان، شما را انساني خودخواه مي‌نامند، اما شما به هيچ‌‌عنوان با اين نظر موافق نيستيد تا جايي كه بتوانيد به ديگران كمك مي‌كنيد، اما به شرطي كه به كارها و برنامه‌ريزي‌هاي شما لطمه‌اي وارد نشود. مديريت قوي داريد و مي‌توانيد در يك زمان واحد، چندكار را انجام دهيد.

5. هنوز فرصت دارم...

بسيار خب، با اين حساب شما مشكلي نداريد، كاري داريد كه بايد انجام دهيد و طبق گفته خود فرصت هم داريد، بنابراين مي‌توانيد به سرعت دلخواه خود كار كنيد، نه برده ساعت باشيد و نه تابع تقويم، در اين صورت پيش اطرافيانتان روسفيد مي‌شويد.

مسلما اگر ببينيد كار ناخوشايندي را به‌راحتي و به سرعت انجام مي‌دهيد، در مقام تحسين شما برمي‌آيند.

اگر شما جزو گروه پنجم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

ذاتا بدقول هستيد و به قول معروف همه كارهايتان را در دقيقه 90 انجام مي‌دهيد. حس مسووليت‌‌پذيري داريد اما اين حس خيلي پررنگ نيست. انساني اجتماعي هستيد و مورداعتماد. جلب رضايت اطرافيان برايتان اهميت دارد، اصولا خوش‌لباس هستيد، از هيجان خوشتان مي‌آيد و ترجيح مي‌دهيد زندگي‌تان كمي مهيج باشد، اما به‌شرطي كه برايتان ايجاد تنش نكند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 از نوشيدن چاي غليظ خودداري كنند

چاي به دليل خاصيت آنتي اکسيداني که دارد نوشيدني مفيدي است اما کافئين موجود در آن سبب مي‌شود که خانم‌هاي باردار کمتر از آن استفاده کنند تا از عوارض احتمالي آن در آينده کودکان خود جلوگيري کنند.

ميترا زربافي متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: چاي يکي از نوشيدني‌هاي پر مصرف در بين بيش‌تر افراد جامعه است که مصرف آن تقريبا بعد از همه وعده‌هاي غذايي متداول است.

وي افزود: چاي به دليل خاصيت آنتي اکسيدان که دارد مصرفش در هر زمان و تقريبا به بيشتر افراد توصيه مي‌شود.

وي خاطر نشان کرد: چاي به دليل اينکه داراي کافئين است بايد از خوردن بيش از حد و با غلظت آن خوداري کرد.

زربافي افزود: خانم‌هاي باردار در دوران بارداري به دليل شرايط خاص جسماني خود بهتر است از چاي کمرنگ استفاده کنند تا غلظت زياد کافئين موجود در چاي پر رنگ جنين را در رحم بي قرار نکند.

راز دندان‌هاي سفيد و شفاف

با مصرف برخي از نوشيدني‌ها و غذاها دندان‌ها لکه‌دار مي‌شوند و به مرور تغيير رنگ مي‌دهند. براي داشتن دندان‌هاي سفيد و بدون لکه، رعايت مواردي از قبيل مطالبي که اينجا ذکر شده است کمک شاياني مي‌کند:

به گزارش آفتاب، آيا سفيدي و درخشندگي دندان‌هاي مرواريدي شما با لکه‌هاي سفيد و خاکستري پوشانده شده است ؟

مي‌توانيد به عنوان راهکار درماني از خوردن برخي از غذاهاي رنگ دار که باعث ايجاد لکه‌هاي رنگي بر روي دندان شود خودداري کنيد. در اينجا برخي از رازهايي که به داشتن دندان‌هاي مرواريدي کمک مي‌کند بيان مي‌کنيم.

خودتان دندان‌هايتان را سفيد کنيد

شما ممکن است خودتان قادر باشيد از لکه‌هاي روي دندان و تيرگي و کدر شدن دندان‌ها رهايي يابيد. انواع خمير دندان‌ها مي‌تواند کمک بسزايي در روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها کند، حتي برخي از داروهاي قديمي مي‌توانند کمک بسزايي در کاهش تيرگي دندان‌ها داشته باشد. اين روزها محصولات مختلف سفيد‌کننده در قفسه داروخانه‌ها موجود است. خمير دندان‌ها حاوي مواد شيميايي هستند که به برداشتن لکه‌ها از سطح دندان کمک مي‌کند. اگر لکه عميقي وجود دارد، شما مي‌توانيد به يک دندان پزشک مراجعه کنيد.

نوار دندان

نوار‌هاي دندان که دندان‌ها را سفيد مي‌کنند باعث مي‌شوند از شر تيرگي دندان‌ها راحت شويد. اين نوارها بسيار نازک هستند و با لايه‌اي از ژل پوشيده شده است. نحوه استفاده از اين نوارها به اين صورت است که شما مي‌توانيد به مدت يک هفته يا بيشتر به مدت چند دقيقه اين نوارهاي حاوي ژل را بر روي دندانتان بماليد. اثر اين نوارها در طي چند روز ظاهر مي‌شود. استفاده از اين نوارها بسيار آسان است و هر فرد قادر است به‌راحتي از اين نوارها استفاده کند.

درمان‌ها ي خانگي براي سفيد کردن دندان‌ها

بعضي از افراد بر طبق عادت‌هاي گذشته رفتار مي‌کنند و ترجيح مي‌دهند از جوش شيرين براي دندان‌هاي خود استفاده کنند.

همچنين، برخي از مواد غذايي مانند کرفس، سيب، گلابي و هويج کمک مي‌کنند تا بقاياي مواد غذايي لابه‌لاي دندان‌ها باقي نماند. جويدن آدامس بدون قند مي‌تواند کاري همانند بزاق انجام دهد و به پاکسازي دندان‌ها کمک کند.

کليد مغزي حافظه بلند مدت شناسايي شد

متخصصان مغز و اعصاب در دانشگاه هيدلبرگ آلمان از مگس ميوه به عنوان مدلي براي تحقيق چگونگي يادگيري مغز استفاده کردند.

اين محققان به سرپرستي دکتر "کريستوف شوستر" و پروفسور "هيلمار بادينگ" تلاش کردند تا سيگنال هاي مغزي مسئول ايجاد حافظه بلند مدت و همچنين سيگنال هاي لازم براي شکل گيري پروتئين هاي خاص را شناسايي کنند.

به گزارش مهر، محققان مرکز بين رشته اي علوم اعصاب (IZN) آلمان ميزان و سطح کلسيم را با يک پروتئين فلورسنت در مراکز ارتباط و يادگيري مغز حشره اندازه گيري کردند تا هرگونه تغييراتي را که مي تواند در فرايند يادگيري روي دهد، بررسي کنند.

مطالعات آنها بر روي مگس ميوه حاکي از افزايش اندک در ميزان کلسيم در هسته سلولي نورون هاي خاص در طول يادگيري بود. اين سيگنال کلسيم بود که محققان آن را به عنوان هدفي از برنامه ريزي ژنتيک که توليد پروتئين هاي حافظه را کنترل مي کند، شناسايي کردند.

اگر اين کليد کلسيمي هسته اي مسدود شوند مگس ميوه نمي تواند حافظه بلند مدت را ايجاد کند.

شوستر در اين باره گفت: مسيرهاي تکاملي حشرات و پستانداران حدود 600 ميليون سال پيش از هم جدا شد. با وجود اين شکاف قابل مشاهده، انسان، موش و مگس در فرايند هاي بسيار مهم و خاصي مانند شکل گيري حافظه از سازوکارهاي سلولي مشابه استفاده مي کنند؛ اين امري است که آزمايشات محققان توانسته است آن را اثبات کند.

اين مشترکات نشان مي دهد که شکل گيري حافظه بلند مدت يک پديده کهن است که هنوز در اجداد حشرات ومهره داران وجود دارد. هر دوي اين گونه‌ها از سازوکارهاي سلولي مشابهي براي شکل گيري حافظه بلند مدت از جمله کليد کلسيمي هسته اي استفاده مي کنند.

محققان تصور مي کنند اين کليدهاي مشابه بر اساس سيگنال هاي کلسيمي هسته اي مي توانند کاربردهايي در ديگر زمينه ها نيز داشته باشند مثلا احتمالا هر وقت ارگانيسم نياز دارد تا خود را با شرايط جديد در بلند مدت سازگار کند از اين سيگنال ها بهره مند مي شود.

حافظه درد يا عملکرد حفاظتي نوروني خاص، نيز از اين کليد کلسيمي هسته‌اي استفاده مي کنند.

بادينگ معتقد است احتمالا اين کليد سلولي در افراد مسن ديگر به خوبي کار نمي کند و همين امر مي تواند زوال حافظه را در افراد مسن توضيح دهد.

وي افزود: اين اکتشافات مي تواند چشم انداز جديدي را براي درمان تغييرات عملکرد مغزي مرتبط با سن کمک فراهم کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته