جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/04 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه (چهارم محرم 1428هجري قمري) نسخه شماره 2684


دولت براي حل معضل مسکن راهکار ارائه کرد

وزير نيرو خبر داد:
مذاکره با بخش خصوصي براي احداث 28 نيروگاه


ايجاد بانک قرض الحسنه پاسارگاد

معاون وزير اقتصاد:
قدرت وام دهي بانک ها افزايش مي يابد


افتتاح نمايشگاه بين المللي قطعات و مجموعه هاي خودرو


افزايش يک واحدي شاخص هاي بورس


کوتاه و خواندني


بازار سكه و ارز


 دولت براي حل معضل مسکن راهکار ارائه کرد  

سازمام مديريت و برنامه ريزي از را هکارهاي دولت براي حل معضل بخش مسکن در سال 86 خبر داد.
به گزارش مهر، در صورت تصويب بند د تبصره 6 لايحه بودجه در مجلس شوراي اسلامي و در راستاي ضرورت تامين مسکن به ويژه براي اقشار کم درآمد و تقويت نقش حاکميتي دولت در امر تامين مسکن و دستيابي به عدالت اجتماعي، حصول مديريت يکپارچه و منسجم زمين و کاهش سهم زمين در قيمت تمام شده واحد مسکوني به دولت اجازه داده مي شود با جلب و جذب منابع مالي بخش خصوصي، منابع حساب ذخيره ارزي تسهيلات مالي خارجي، فروش اوراق مشارکت، تسهيلات بانکي و ... براي تامين مسکن اقشار مردم اقدام کند.
وزارت مسکن و شهرسازي موظف است نسبت به تامين زمين مناسب براي احداث مسکن اجاره اي، حداکثر با 75 متر مربع زير بنا توسط اشخاص حقيقي و حقوقي غير دولتي نهادهاي عمومي غير دولتي، خيرين                 مسکن ساز، نهادهاي متولي حمايت از گروه هاي کم درآمد و تعاوني هاي موجر، اقدام کند و تا زمان بهره برداري اجاره اي از واحدهاي احداثي طبق قرارداد بابت زمين اجاره اي فقط بها دريافت شود در غير                                  اين صورت بهاي زمين به قيمت کارشناسي روز از ذينفع دريافت مي شود دراين بند تصريح شده است، اجاره بهاي سالانه حداکثر تا                         20 درصد قيمت منطقه اي، خواهد بود.
در بخش ديگري از اين بند به دولت اجازه داده شده است تا 50 درصد و در بافت هاي فرسوده تا 60 درصد از سود تسهيلات اعطاي به سازندگان غير دولتي واحدهاي مسکوني اجاره اي را متناسب با معکوس سطح زيربنا تامين و پرداخت کند. همچنين اگر اين گونه واحدها ازحالت اجاره اي خارج شوند. ارزش حال يارانه هاي پرداختي و باقيمانده اقساط تسهيلات به صورت يکجا از مالک دريافت مي شود.
در بخش ديگري از اين تبصره به شهرداري ها اجازه داده شده است با همکاري شوراي اسلامي شهرها براي توسعه اجاره داري تمام مازاد تراکم پايه تا سقف تراکم            مجاز را تا پايان مدت اجاره داري دريافت نکنند در صورت خروج از حالت اجاره يا فروش عوارض به قيمت روز توسط شهرداري ها دريافت مي شود.


 وزير نيرو خبر داد:
 مذاکره با بخش خصوصي براي احداث 28 نيروگاه  

پرويز فتاح ضمن اين که از بهره برداري از 18 سد تا پايان سال جاري خبر داد، افزود: براي احداث 28 نيروگاه با بخش غير دولتي              و خصوصي با ظرفيتي معادل 22 هزار و 166 مگاوات مذاکراتي انجام داده ايم.
به گزارش مهر، وزير نيرو در جمع خبرنگاران درباره عملکرد اين وزارت خانه در 10 ماه سال جاري گفت: درحال حاضر 88 سد در حال احداث وجود دارد که 18 سد از اين تعداد امسال به بهره برداري مي رسد.
پرويز فتاح افزود: تاکنون 6 سد در سال جاري شامل سدهاي سهند در تبريز، سبلان در اردبيل، سد طالقان، سد سليمان شاه                      سد هنديجان و سد گلابر آبگيري شده است.
وي درباره سد سيوند نيز گفت: عمليات اجرايي سد سيوند نيز به اتمام رسيده وقابل آبگيري است، سازمان ميراث فرهنگي نيز براي بهره برداري از اين سد به صورت شفاهي پاسخ مثبت داده اما ما در انتظار پاسخ کتبي اين سازمان هستيم.
به گفته وي، تاکنون 12 تا 15 اکيپ ميراث فرهنگي در منطقه براي کاوش مستقر بودند که کارها آنها به اتمام رسيده و توافق شده موزه اي نيز در همان منطقه از يافته هاي کاوشگران تاسيس شود .
وي تصريح کرد: از اين 18 سد قابل            بهره برداري تاکنون 6 سد به بهره برداري رسيده است.وزير نيرو درباره وضعيت توليد برق در 10 ماه سال جاري اضافه کرد: در اين مدت 162 ميليارد کيلووات ساعت برق توليد شده که اين رقم در مدت مشابه سال قبل           149 ميليارد کيلو وات ساعت بوده است.               وي اظهار داشت:  پيش بيني مي شود توليد برق تا پايان سال به 195 ميليارد کيلووات ساعت برسد.فتاح با اشاره به مصرف برق نيز گفت: در اين مدت 164/5 ميليارد کيلو وات ساعت برق مصرف شده که اين رقم در مدت مشابه سال قبل 151 ميليارد کيلووات ساعت بوده که بدين ترتيب ميزان مصرف برق تا پايان دي ماه امسال 8/82 درصد افزايش يافته است.وي با بيان اين که ميزان واردات برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته                            18 درصد رشد داشته است، تاکيد کرد: تعداد مشترکين برق از 19 ميليون نفر در سال گذشته به 20 ميليون و 640 هزارنفر در سال جاري افزايش يافته است.فتاح توان نصب نيروگاهي را 44 هزار و 900 مگاوات عنوان و تصريح کرد: پيش بيني شده است از ابتداي سال آينده تا پيک سال 86، 500 مگاوات ظرفيت جديد برق آبي افزوده مي شود.به گفته وزير نيرو، تا پايان سال بيش از                          3500 ميليارد تومان در صنعت برق                             1500 ميليارد تومان  در بخش آب و شبکه آب رساني و 1300 ميليارد تومان نيز در بخش آب و فاضلاب شهري و روستايي هزينه                   مي شود که جمع اين اعداد 6300 ميليارد تومان مي شود.
وي تصريح کرد: همچنين 800 ميليون دلار اعتبار بايد به صورت فاينانس و دو ميليارد دلار نيز بايد بايد از صندوق ذخيره آب تامين مي شود.فتاح حجم اعتبارات ريالي و ارزي اين وزارت خانه را سال جاري 8 هزار ميليارد تومان دانست و افزود: اين رقم بسيار قابل توجه است.
به گفته وزير نيرو، 80 درصد از اعتبارات ريالي اختصاص يافته و 20 درصد باقي مانده است که شاخص خوبي براي 10 ماه محسوب مي شود که دليل آن فروش 600 ميليارد تومان اوراق مشارکت است که 50 درصد از درآمد فروش اين اوراق به وزارت نيرو تعلق دارد.
وي درباره وضعيت بارندگي ها نيز گفت: سطح بارندگي در 10 ماه سال جاري                                   100 ميلي متر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد و نسبت به                         37 سال قبل 35 درصد افزايش داشته است.وي تصريح کرد: مخازن سدها نيز نسبت به مدت مشابه سال قبل بيشتر شده به همين دليل مخازن سدهاي کرخه و دز از حالا درحال خالي شدن است تا به دنبال آب شدن برف ها شاهد سيل آب نباشيم.
فتاح با اشاره به طرح هاي فاضلاب نيز گفت: در سال جاري، 21 طرح آبرساني به مرحله بهره برداري مي رسد که 11 مورد از آنها قابل بهره برداري و افتتاح است و 10 مورد باقي مانده درحال انجام و تکميل است.
وي اضافه کرد: 14 تصفيه خانه فاضلاب نيز امسال آماده بهره برداري                        مي شود. وي تصريح کرد: 191 مجتمع آبرساني روستايي امسال با تحت پوشش قرار دادن 9015 روستا با جمعيتي معادل يک ميليون و 186 نفر آماده بهره برداري است.فتاح تاکيد کرد: 108 تصفيه خانه فاضلاب در کشور همزمان درحال احداث است که 14 تصفيه خانه از اين تعداد امسال افتتاح مي شود.


 ايجاد بانک قرض الحسنه پاسارگاد  

براي تحقق کاهش مجدد نرخ سود بانکي در سال آينده بايد نرخ تورم کاهش يابد.
دکتر مجيد قاسمي، مديرعامل بانک پاسارگاد در گفت و گو با ايلنا، در رابطه با کاهش مجدد نرخ سود بانکي در سال 86 از سوي دولت گفت: جهت  گيري براي کاهش نرخ سود بانکي يک ضرورت اقتصادي است که براي انجام آن بايد مقدمات لازم فراهم شود          به طوري که کاهش نرخ تورم از ضروريات تحقق اين سياست است.
وي با اشاره به تاثير کاهش نرخ تورم در نرخ سود سپرده  هاي بانکي، عنوان کرد: نرخ سود تسهيلات اعطايي بانک  ها تابعي از نرخ سود سپرده  ها است; لذا شرط اول کاهش نرخ سود بانکي، کاهش نرخ سود سپرده  ها است و علي  رغم اين مطلب هم اکنون بانک  هاي دولتي اين نرخ را افزايش داده  اند و حتي سپرده  هاي ويژه نيز اعلام کرده  اند.
قاسمي با اشاره به وجود بازار غيرمتشکل و غيررسمي پولي در کشور بيان کرد: با توجه به وجود بازار آزاد پولي، سپرده  گذار ميان نرخ تورم و نرخ بازار غيررسمي يکي را انتخاب مي  کنند که اگر سپرده  ها در حساب  هاي کوتاه  مدت جاري وارد شود، در واقع تاثير بانک در توسعه کشور از بين مي  رود  ; لذا سود سپرده  ها به نرخ بازار آزاد و نرخ تورم بستگي دارد.
وي تورم را تابعي از تغييرهاي اقتصادي اعلام کرد و افزود: وجود نقدينگي بزرگترين عامل تورم است، به نحوي که تورم خود ناشي از فشار هزينه و تقاضا است.
مديرعامل بانک پاسارگاد با بيان آن  که دولت توانسته کنترل فشار هزينه  ها را محقق کند ادامه داد: دولت با کنترل قيمت  ها و حفظ نرخ برابري پول ملي توانسته از فشار هزينه  ها بکاهد  ; لذا تورم موجود ناشي از فشار تقاضا است و اين امر نيز از نقدينگي نشات گرفته است.
وي تصريح کرد: چنانچه دولت در تنظيم بودجه و سياست  هاي پولي موفق عمل کند             به تبع تورم موجود تحت کنترل درمي  آيد; اما با توجه به رشد نقدينگي 40 درصد آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته و فشار نقدينگي در پايان سال به دليل جذب بودجه بايد رشد نقدينگي کنترل شود.
قاسمي ميزان جذب سپرده در بانک پاسارگاد را تاکنون بالغ بر 12 هزار ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: از زمان افتتاح بانک تاکنون مانده تسهيلات اعطايي بانک به بيش از                       10 هزار ميليارد ريال رسيده است.
وي در پايان از ايجاد بانک قرض  الحسنه پاسارگاد در صورت موافقت بانک مرکزي در سال آتي خبر داد.


 معاون وزير اقتصاد:
 قدرت وام دهي بانک ها افزايش مي يابد  

در لايحه بودجه سال آينده 8 هزار ميليارد ريال اعتبار براي بازپرداخت بدهي دولت به بانک هاي تجاري و تخصصي در نظر گرفته شده است.
با تاکيد هيات دولت مجامع عمومي سيستم بانکي کشور ماموريت يافته تا راهکارهاي افزايش قدرت وام دهي بانک ها را بررسي و نتايج آن را اعلام کنند.
افزايش سرمايه بانک ها از جمله مهمترين راهکارها براي رسيدن به هدفي است که دولت مدنظر دارد. به اين ترتيب در صورت اصلاح ساختار سيستم بانکي کشور قدرت بانک ها در اعطاي تسهيلات به صورت چشمگيري افزايش مي يابد.
همچنين سيدحميد پورمحمدي معاون وزير اقتصاد در گفت وگو با مهر در اين خصوص گفت: افزايش سرمايه بانک ها با هدف بهبود نسبت کفايت سرمايه آنها از طريق هاي مختلف دنبال مي شود.
وي افزايش سرمايه بانک ها از طريق تجديد ارزيابي ثابت بانک ها را يکي از اين راهکارها اعلام کرد که به طور کامل انجام شده است. پورمحمدي تصريح کرد: افزايش سرمايه بانک ها از طريق بازپرداخت                               بدهي هاي دولت به سيستم بانکي راهکار ديگر است که اين اقدام نيز با پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي و تصويب هيات وزيران عملياتي مي شود.معاون امور بانکي و بيمه اي وزارت اموراقتصادي و دارايي ادامه داد: با تصويب هيات وزيران مقرر شده از طريق هاي مختلف ازجمله درنظر گرفتن مبالغي در بودجه سنواتي، انتشار اوراق مشارکت، واگذاري برخي ازسهام و دارايي ها، حساب ذخيره ارزي و بانک مرکزي بدهي دولت به سيستم بانکي تسويه شود.
وي همچنين از بررسي افزايش نسبت کفايت سرمايه بانک ها از ساير طرق ديگر مانند اعاده سود و ماليات دريافتي از بانک ها يا افزايش سرمايه بانک ها از محل آورده دولت خبرداد.
پورمحمدي يادآور شد: براي تعيين تکليف بدهي هاي دولت به سيستم بانکي کميته اي با مسووليت وزارت اموراقتصادي و دارايي و عضويت سازمان مديريت، بانک مرکزي، سازمان حسابرسي، ميزان مطالبات واقعي بانک ها از دولت را تا پايان سال 83 تعيين کرده است. وي گفت: بر همين اساس، تا پايان سال 83 دولت 35 هزار ميلياردريال به سيستم بانکي بدهکار است که سازوکار پرداخت آن نيز توسط دولت تعيين شد.
معاون امور بانکي و بيمه اي وزير امور اقتصادي و دارايي خاطرنشان کرد: همچنين اين کميته حساب هاي بعد از سال 83 را همواره بررسي و به صورت ساليانه مراتب را براي تصميم گيري به دولت منعکس مي کنند.                      وي افزايش قدرت تسهيلات دهي بانک ها را با افزايش سرمايه امکان پذير دانست و گفت: با تسويه بدهي دولت و بخش خصوصي به سيستم بانکي، اين منابع دوباره به عنوان منابع جديدي توسط بانک ها در قالب تسهيلات به متقاضيان پرداخت خواهد شد.
وي مطرح کرد: با اتخاذ ساز و کارهايي مانند اعتبارسنجي مشتريان، تلاش مي شود تسهيلات به سمتي که منجر به توليد و اشتغال بيشتري مي شود، سوق يابد. معاون امور بانکي و بيمه اي وزير اموراقتصادي و دارايي در پايان تصريح کرد: طبيعتا اين اقدامات موجب افزايش نسبت کفايت سرمايه بانک و رسيدن به استانداردها و الزامات مورد نظر نهادها و مجامع بين المللي خواهد شد. درعين حال، اين اقدام زمينه ساز رفع نيازهاي پولي فعالان اقتصادي کشور مي شود. 


 افتتاح نمايشگاه بين المللي قطعات و مجموعه هاي خودرو  

نمايشگاه بين المللي قطعات و مجموعه هاي خودرو 4 بهمن ماه با حضور طهماسبي وزير صنايع و معادن و تني چند از مسئولين در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران افتتاح خواهد شد.
دبيرخانه نمايشگاه با اشاره به اينکه تعداد 400 شرکت داخلي و خارجي در اين نمايشگاه شرکت کرده اند اضافه کرد: از اين تعداد                                 45 شرکت خارجي هستند که از کشورهاي هند، تايلند، کره جنوبي، ايتاليا، فرانسه، ترکيه سنگاپور و چين حضور دارند و نمايندگان آنها در اين نمايشگاه شرکت کرده و مابقي از خارج ايران مي آيند. در اين نمايشگاه 12 گروه قطعه سازي مانند ريخته گري و آهنگري متالوژي پرس شارپ، برق و الکترونيک نيرو محرکه، لاستيک و قطعات شيميايي، تري قطعات جلوبندي و سيستم تعليق، قطعات قطعات عمومي، پمپ ها، فيلترها، قفل ها و کيت هاي گازسوز شيشه، چراغ، آيينه بالابر شرکت هاي قالب ساز فيکسچر، ماشين سازي و ماشين کاري، طراحي مهندسي، خدمات مهندسي، بازرسي کيفيت و استاندارد و... مي توانند در اين نمايشگاه آخرين فناوري ها و توليدات خود را به نمايش مي گذارند. همچنين اين نمايشگاه فرصت بسيار مناسبي براي توليد کنندگان، صنعت گران، صادر کنندگان بازرگانان و موسسات مالي و اعتباري، بانک ها و شرکت هاي بيمه به منظور بازاريابي و تبادل اطلاعات و آشنايي با فناوري هاي جديد صنعت قطعه سازي خودرو در جهان است. فضاي تخصيص يافته به نمايشگاه 15 هزار متر مربع است و در حدود 3 ماه و نيم قبل مجوز برگزاري اين نمايشگاه از سوي سازمان توسعه و تجارت صادر شد. گفتني است، اولين نمايشگاه بين المللي قطعات و مجموعه هاي خودرو چهارم بهمن ماه افتتاح شده و تا 7 بهمن ادامه خواهد داشت و علاقمندان جهت بازديد مي توانند از ساعت 10 صبح الي 17 بعد از ظهر به محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران مراجعه کنند.


 افزايش يک واحدي شاخص هاي بورس 

                 شاخص کل بورس روز سه شنبه با يک واحد کاهش به 10004/4 واحد رسيد.

 


البرز دارو                            2                      223                      11376 
گسترش صنايع و خدمات کشاورزي                2                          81                           4135 
دوده صنعتي پارس                     99.1               168                       8593 
معدني املاح ايران                      99.1               162                        8290 
داروسازي اسوه                           99.1              209                          10700 
شرکت صنايع جوشکاب يزد                       99.1               147                      7527 
ايران مرينوس                     99.1                  38                         1949 
پلاستيران                           99.1                   25                         1283 
بانک کارآفرين                      99.1                  76                         3902 
کالسيمين                             2-                 689-                  33772 
سنگ آهن گل گهر                          2-                  618-                    30298 
آهنگري تراکتورسازي ايران                          2-                    77-                        3775 
شرکت گازلوله                           2-                    33-                        1618 
پتروشيمي خارک                            2-                  401-                     19662 
پتروشيمي آبادان                          2-                221-                      10837 
لوله و تجهيزات سديد                        2-                 353-                      17314 
صنايع کاغذسازي کاوه                           2-                     81-                       3973 


 کوتاه و خواندني 


وزير نفت: مذاکره اصلاح قرارداد کرسنت
 به نتيجه قطعي نرسيده  است

هيچ کدام از فازهاي پارس جنوبي به دليل مشکلات فاينانس متوقف نخواهد شد.
وزير نفت در خصوص نتيجه نهايي قرارداد کرسنت با توجه به اين که پروژه سلمان مراحل نهايي خود را طي مي کند، گفت: در حال مذاکره براي اصلاح قرارداد هستيم; ولي هنوز پيشنهادهاي مطرح شده جمع بندي نشده و به نتيجه قطعي نرسيده ايم.
به گزارش ايسنا، سيدکاظم وزيري هامانه با اشاره به نشست سه جانبه خط لوله صلح که قرار است پنجم بهمن در تهران برگزار شود، اظهار کرد: حجت الله غنيمي فرد با همکاري شرکت ملي صادرات گاز مسووليت مذاکرات نشست سه جانبه خط لوله صلح در تهران را برعهده خواهد داشت.
وي با بيان اين که در اين نشست موضوعات مختلف قيمت، ساختار پروژه، حجم گاز انتقالي و تمام مسايلي که اين قرارداد را در برمي گيرد، مذاکره خواهد شد، اظهار کرد: نشست سه جانبه تهران به دنبال مذاکرات متعدد گذشته براي صادرات گاز ايران به کشورهاي هند و پاکستان در سطح معاونان وزير در تهران انجام مي شود. وزيري هامانه با تاکيد بر اين که راه هاي مختلفي براي تامين اعتبار مورد نياز در پارس جنوبي در نظر گرفته ايم، گفت: هيچ کدام از اين فازها به دليل حمايت نکردن بانک هاي خارجي در فاينانس آنها، متوقف نخواهند شد. وي همچنين با اشاره به قيمت 7/33 دلاري نفت در بودجه پيشنهادي دولت، افزود: دولت با اين تصميم هزينه هاي جاري را پايين آورده و هزينه هاي سرمايه اي را تا حدي بالا برده است; ضمن اين که درآمدهاي ريالي کشور را افزايش داده و در مجموع با صادرات موجود نفت، بودجه با قيمت 33/7 دلاري براي هر بشکه نفت متوازن شده و درآمد هزينه نيز سر به سر شده است. اين بودجه مورد استقبال مجلس قرار گرفته و اميدواريم با همين روند تصويب و ابلاغ شود. وي با اشاره به اين که در بودجه سال 1385 به دولت اجازه داده شده قيمت گاز را پلکاني تنظيم کند، توضيح داد: دولت با هدف صرفه جويي در گاز مي تواند قيمت سه دهک وسط جامعه را پايين، دو دهک بالا را کاهش و باقي دهک ها را                                     افزايش دهد و در اين راستا پيشنهادي مطرح و به کميسيون داده شده که بررسي و در هيات دولت تصميم گيري شود.

 همزمان با دهه مبارک فجر صورت مي گيرد
توزيع سيم کارت هاي اعتباري
 29 هزار توماني اپراتور دوم

توزيع سيم کارت هاي اعتباري                  (پيش پرداخته) ايرانسل به قيمت 29 هزار تومان از 11 بهمن ماه و در کليه مراکز رسمي توزيع ايرانسل در شهرهاي تهران، تبريز مشهد، کرج و مراغه آغاز مي شود.
به گزارش ايستنا، مديرعامل شرکت ايرانسل بهاي سيم کارت هاي پيش پرداخته ايرانسل را 29 هزار تومان اعلام کرد که شامل 20 هزار تومان کانکش في، 5 هزار تومان شارژ اوليه و 4 هزار تومان ماليات مي باشد.             دزفولي گفت: سيم کارت هاي اعتباري ايرانسل برعکس سيم کارت هاي اعتباري موجود در بازار "از نظر اعتبار زماني محدوديتي ندارند و تنها کافيست در طي 90 روز دست کم يک تماس ورودي يا خروجي يا يک SMS ورودي يا خروجي داشته باشند، يعني اين سيم کارت ها از لحاظ اعتبار زماني دائمي هستند و تنها در نوع پرداخت (پيش يا پس پرداخت) با يکديگر تفاوت دارند." اين در حالي است که امتياز مالکيت سيم کارت هاي اعتباري تاليا در صورت عدم شارژ مجدد طي حداکثر دوماه از خريدار خلع مي شود. دزفولي تعرفه مکالمه سيم کارت هاي پيش پرداخته ايرانسل را             دقيقه اي 62 تومان اعلام کرد و تصريح کرد: تعرفه سيم کارت هاي اعتباري ايرانسل همچون               سيم کارت هاي دائمي اين شبکه بصورت فلت محاسبه مي شود بدين معنا که مشترکين براي تماس از هر نقطه کشور به هر نقطه ديگر از خاک ايران هزينه يکساني پرداخت مي کنند. همچنين تعرفه ارسال SMS اينگونه سيم کارت ها مطابق سيم کارت هاي پس پرداخته (دائمي) ايرانسل محاسبه مي شود و اشتراک سرويس هاي ويژه ارزش افزوده اين سيم کارت ها هم همچون                           سيم کارت هاي دائمي ايرانسل رايگان مي باشد. دزفولي با اشاره به اينکه پيش شماره                                                   سيم کارت هاي پيش پرداخته ايرانسل با سيم کارت هاي پس پرداخته (دائمي) اين شبکه يکسان است تاکيد کرد که "اين نوع سيم کارت ها تنها در شيوه پرداخت با يکديگر متفاوند."


8/3 ميليارد دلار بودجه واردات بنزين و گازوئيل
 در سال 86
 
بر اساس لايحه بودجه سال 86 کل کشور، 33 هزار و 820 ميليارد ريال اعتبار معادل                           8/3 ميليارد دلار براي واردات بنزين و گازوئيل در سال 86 در نظر گرفته شده است.
به گزارش مهر، بر اساس بند و تبصره 13 لايحه بودجه 86 به دولت اجازه داده شده ضمن توسعه حمل و نقل عمومي شهري و افزايش سهم خودروهاي دوگانه سوز نسبت به سهميه بندي بنزين و يا تعيين قيمت مناسب اقدام نمايد.
با اين وجود، در لايحه بودجه پيش بيني شده است که اگر دولت موفق به سهميه بندي بنزين نشد، مبلغ 33 هزار و 820 ميليارد ريال براي واردات بنزين و گازوئيل در نظر گرفته شود.
همچنين بر اساس بند ه  تبصره 13 لايحه بودجه 86 شرکت ملي نفت ايران بايد از محل منابع داخلي خود نسبت به احداث جايگاه هاي مورد نياز عرضه گاز طبيعي اقدام کند و در صورت وجود متقاضي بخش خصوصي اجازه داده شود تجهيزات هر جايگاه به صورت کمک بلاعوض به متقاضي واگذار شود.
در سال جاري براي واردات بنزين 5 ميليارد دلار و براي واردات گازوئيل 400 ميليون دلار اختصاص يافته است.
  
ام.وي.ام 520 در سال آينده وارد ايران مي شود

1200 دستگاه خودرو ام.وي.ام520 در سال آينده از طريق کرمان خودرو وارد ايران مي شود.
به گزارش ايسنا، اين خودرو هم اکنون در حال گذراندن تست هاي آلايندگي و مصرف سوخت است.
شرکت چيني چري سازنده اين خودرو اميدوار است که شريکش کرمان خودرو بتواند در اوايل سال آينده واردات اين خودرو را آغاز کند. قيمت اين خودرو بين 15 تا 20 هزار دلار بنا به امکانات آن متغير خواهد بود. از طرفي شرکت مديران خودرو زير مجموعه کرمان خودرو اميدوار است بتواند توليد اين خودرو را از نيمه دوم سال آينده به صورت CKD آغاز کند.
همچنين اين شرکت قصد دارد توليد ماتيز چيني را به سالانه 12 هزار و 500 دستگاه برساند.
گفته مي شود که هم اکنون اصلي ترين مشکل توليد اين خودرو مسايل توليدي و قيمت بالاي آن نسبت به نوع خودرو است.
مديران خودرو اميدوار است بتواند خودرو ام.وي.ام520 را به قيمت 17 ميليون تومان و با امکاناتي مانند موتور دوليتري با قدرت 95 اسب بخار و ترمز ABS و ESP به همراه کيسه هواي سرنشينان به فروش برساند. البته به نظر کارشناسان، فروش اين خودرو با اين قيمت بالا آن هم براي يک خودرو چيني موفقيت آميز نخواهد بود. 
 
نارون 11 نفره از يک ماه ديگر در بازار ايرانخودرو ون گروه بهمن با نام نارون از ماه آينده به بازار عرضه خواهد شد.
اين خودرو با کاربري متنوع در سه مدل سقف بلند، کوتاه و متوسط و با ظرفيت 11 نفر به بازار عرضه مي شود.
براساس اين گزارش، نارون مي تواند علاوه بر جابه جايي مسافر، به منظور حمل ونقل بار و به صورت آمبولانس نيز استفاده شود.
بسياري از کارشناسان و فعالان شهري، با توجه به رشد شهرنشيني و نياز کلان شهرها به افزايش ظرفيت ناوگان حمل ونقل عمومي پيش بيني مي کنند که اين خودرو با استقبال روبه رو شود.
اين گزارش مي افزايد: از خودرو نارون مي توان در شرکت هاي تاکسيراني، سازمان ها بيمارستان ها، اورژانس و شرکت هاي گردشگري استفاده کرد.
 
بررسي راهکارهاي کاهش مصرف سوخت
در صنايع قند و شکر

نخستين سمينار تخصصي بهينه سازي مصرف انرژي در صنايع قند و شکر به منظور بررسي راهکارهاي کاهش مصرف سوخت در اين صنايع برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت بهينه سازي مصرف سوخت، رييس هيات مديره انجمن صنفي کارخانه هاي قند و شکر در اين سمينار سرمايه گذاري براي اجراي پروژه تبديل سوخت کارخانه هاي قند و شکر را 350 ميليارد ريال عنوان کرد و گفت: 33 کارخانه توليد قند و شکر در پروژه تبديل سوخت قرار دارند که 120 ميليارد ريال آن به وسيله شرکت بهينه سازي مصرف سوخت تامين شده است.
اشرف افزود: تبديل سوخت کارخانه هاي قند و شکر از نفت کوره به گاز طبيعي با دو هدف صرفه اقتصادي و داشتن سوختي پاک براي محيط زيست سالم آغاز شد.
بيتا وحيدنيا کارشناس بهينه سازي مصرف سوخت در صنايع مواد غذايي شرکت بهينه سازي مصرف سوخت نيز در ادامه سمينار به فعاليت هاي اين شرکت در خصوص کاهش مصرف سوخت در صنايع قند و شکر اشاره کرد و اظهار داشت: اين صنعت 70 درصد از انرژي اختصاص يافته به صنايع غذايي کشور را مصرف مي کند به همين سبب شرکت بهينه سازي مصرف سوخت تبديل سوخت کارخانه ها، دستورالعمل مصرف سوخت در واحدهاي مصرف کننده و تدوين استانداردهاي مصرف انرژي در کارخانه هاي توليدکننده قند و شکر را                    به منظور کاهش مصرف سوخت در اين کارخانه ها به اجرا گذاشت.

رکورد بالاي 2 1/ ميليارد تن
 در توليد جهاني فولاد طي سال 2006  

انجمن بين المللي آهن و فولاد در گزارشي اعلام کرد که توليد جهاني فولاد در سال گذشته افزايش 8/8 درصدي داشته و به رکورد بالاي يک ميليارد و 239 ميليون تن رسيده است.
در گزارش انجمن بين المللي آهن و فولاد آمده است که توليد بالا در چين و ديگر کشور هاي آسيايي منجر به افزايش توليد جهاني فولاد شده است.
آمار هاي منتشره نشان مي دهد که توليد جهاني فولاد سه سال متوالي از يک ميليارد تن فراتر رفته است و آسيا در سال 2006 در حدود 53/7 درصد از توليد جهاني فولاد را در اختيار داشته که اين ميزان در سال 2001 در حدود 41/6  درصد و در سال 1996 در حدود38/4 درصد بوده است.
چين در سال گذشته ميلادي توانست، 418 ميليون تن فولاد توليد کند که بيش از يک سوم مجموع توليد جهاني اين محصول بوده است.
از ديگر توليدکنندگان مهم فولاد جهان مي توان به ژاپن با توليد 116 ميليون و 200 هزار تن و آمريکا با توليد 98 ميليون و 500 هزار تن اشاره کرد که روسيه، کره جنوبي، آلمان و هند نيز پس از آن ها قرار دارند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، سازمان توسعه و همکاري هاي اقتصادي OECD نوامبر سال گذشته اعلام کرد که دورنماي توليد جهاني فولاد در سال 2007 خوب است و افزايش ظرفيت توليد به ويژه در آسيا مي تواند منجر به کاهش قيمت اين محصول شود.


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                             14310  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           167000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      145000 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        74000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           37500 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  928  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                      1205  تومان


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته