جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4515

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
اولين کار دولت بايد عملياتي کردن وعده‌هايش در انتخابات باشد


گزينه نظامي درسوريه مدنظر نيست


مدارک آمريکا قانع کننده نيست


آمريكا: استفاده از گاز سارين دردمشق


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

ظريف:
کنگره آمريكا نمي‌توانداجازه حمله به سوريه را بدهد

سخنگوي وزارت خارجه:
حفظ حرمت‌ها و اخلاق باعث پايداري رابطه‌ها مي‌شود


احتمال راي‌گيري مجدد در پارلمان انگليس براي جنگ با سوريه


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 اولين کار دولت بايد عملياتي کردن وعده‌هايش در انتخابات باشد 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه مردم مازندران در گذشته تاريخ اسلامي پيشتاز استقبال از مکتب اهل بيت(ع) و اسلام بوده‌اند، گفت: آيت‌الله صالحي مازندراني به عنوان پيشتاز انقلاب در شمال کشور است.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در دوازدهمين سالگرد آيت‌الله اسماعيل صالحي مازندراني در شهرستان سوادکوه شمالي اظهار کرد: مردم مازندران از لحاظ عاطفه و محبت کم‌نظير هستند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه "گلايه‌هايي از مردم مازندران درباره بيکاري شنيده مي‌شود"، گفت: سوادکوه شمالي از بيکاري مضاعفي رنج مي‌برد و مسئولان بايد توجه جدي به اين مساله داشته باشند.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري بر لزوم توجه به اهميت وابستگي کمتر اقتصاد به نفت تاکيد و خاطرنشان کرد: امروزه هر مقدار از موادي که بتواند جاي نفت را بگيرد بايد احيا شود و براي کشور مهم محسوب مي‌شود. وي اضافه کرد: مازندران از جهات مختلف داراي اهميت بالايي است و خداوند آنچنان نعمت را در اين استان ارزاني داشته که در جاهاي ديگر پيدا کردن اين مواهب خدادادي به آساني ممکن نيست.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه "اولين حکومت محلي شيعه در مازندران شکل گرفت"، يادآور شد: مردم مازندران در گذشته تاريخ اسلامي پيشتاز استقبال از مکتب اهل بيت(ع) و اسلام بوده‌اند.

هاشمي رفسنجاني، آيت‌الله صالحي مازندراني را پيشتاز انقلاب در شمال کشور دانست و با اشاره به آشنايي خود با وي از دوران مبارزه با رژيم ستم‌شاهي گفت: در سال 52 و 53 سخت‌ترين دوره مبارزه بوده و بدترين مصيبت‌ها و شکنجه‌ها را شهيدان رجايي و باهنر براي پيروزي انقلاب اسلامي تحمل کرده‌اند.وي با اشاره به اينکه "آيت‌الله صالحي مازندراني در زندان‌ها شکنجه‌هاي زيادي را تحمل کرد"، اظهار کرد: بر خود واجب دانستم که براي عرض ارادت به مردم مازندران و رضاي خدا در اين مراسم شرکت کنم.

هاشمي رفسنجاني در بخش ديگري از صحبتهاي خود به مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: اواخر سال گذشته احساس مي‌شد که مشکلاتي به کشور وارد شده است اما مردم در انتخابات 24 خردادماه امسال با راي به يک فرد روحاني از بين انسان‌هاي مبارز و انقلابي نشان دادند که دل به روحانيت بسته‌اند و دولت هم وظيفه دارد به خواسته‌هاي مردم توجه کند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه اخيراً مشکلات اقتصادي مردم را دچار رنج کرده است، افزود: در محاصره و تحريم هستيم و نمي‌توانيم منابع نفتي خود را به راحتي بفروشيم.

وي همچنين در ادامه به مشکلات منطقه بويژه در سوريه اشاره کرد و گفت: اخيرا شاهد هستيم که آمريکا با همراهي تعدادي از کشورهاي عربي عليه سوريه اعلام جنگ کرده است. مردم سوريه در اين دو سال آسيب‌هاي بسياري ديده‌اند و بيش از 100 هزار کشته و هشت ميليون آواره داده‌اند.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: کشور ما در بين همه آشوب‌ها، آرام است و بويژه بعد از انتخابات 24 خردادماه امسال آرام‌تر هم شده است. دولت بايد مشکلات را حل کند و اولين کار دولت بايد عملياتي کردن وعده‌هايش در دوران قبل از انتخابات باشد.


 گزينه نظامي درسوريه مدنظر نيست 

 
ايسنا: سخنگوي بان کي مون با تاکيد بر اينکه راهکار نظامي در خصوص سوريه مدنظر نيست، عنوان داشت که بهترين راهکار براي حل اين پرونده سياسي است.مارتين نسيرکي، سخنگوي بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در کنفرانس خبري خود عنوان داشت که اين سازمان به اقدامات انسان دوستانه خود در سوريه و کشورهاي همسايه تا زماني که بتواند ادامه مي‌دهد. وي در ادامه افزود: بان کي مون با لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه، در اين خصوص رايزني کرده و مذاکرات وي با رهبران برجسته جهان در زمينه مساله سوريه همچنان ادامه دارد. سخنگوي بان کي مون تاکيد کرد: دبيرکل سازمان ملل از نقش شوراي امنيت در خصوص مخالفت با استفاده از سلاح شيميايي قدرداني کرد. ما هيچ چارچوب زماني خاصي را براي فعاليت بازرسان سازمان ملل در خصوص استفاده از اين سلاح‌ها در سوريه مشخص نمي‌کنيم و در سريع‌ترين زمان ممکن اين کار را انجام مي‌دهيم.


 مدارک آمريکا قانع کننده نيست 

 
ايلنا: «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه گفت که مدارک و شواهدي که آمريکا و همپيمانانش درباره حمله شيميايي توسط دولت سوريه به شرق دمشق ارائه کردند، هرگز قانع کننده نيست.به گزارش روسيا اليوم، لاوروف در سخنراني خود در مرکز روابط بين المللي در مسکو تاکيد کرد که آنچه آمريکايي‌ها، انگليسي‌ها و فرانسوي‌ها اخيرا در مورد حمله شيميايي به شرق سوريه به مسکو ارائه کردند، فقط شامل عکس‌هاي خالي از هر گونه واقعيت ملموس است و حاوي هيچ گونه نقشه‌هاي جغرافيايي يا اسم‌هاي خاصي نيست.

وزير خارجه روسيه به ادعاهاي غرب در مورد سري بودن برخي مسائل اشاره کرده و عنوان کرد که غرب ادعا مي‌کند که مدارک و شواهدي در اختيار دارد که در سوريه از سلاح‌هاي شيميايي استفاده شده است اما به علت سري بودن نمي‌توان آن‌ها را فاش كرد.


 آمريكا: استفاده از گاز سارين دردمشق 

 
ايرنا: وزير خارجه آمريكا با اشاره به وجود مخالفت در كنگره آمريكا با حمله نظامي اين كشور به سوريه گفت كه شواهد درباره حمله شيميايي سوريه در حال تهيه بوده و ادعا كرد در آن حمله از گاز سارين استفاده شده است.جان كري، وزير خارجه آمريكا روز يكشنبه اظهار داشت آزمايش هاي ما نشان مي دهد كه در حمله شيميايي اطراف دمشق از گاز سارين استفاده شده است. وي كه با شبكه سي ان ان گفتگو مي كرد، افزود: اكنون همه چيز در دست كنگره قرار دارد.

كري با ابراز اميدواري درباره اينكه كنگره بهترين تصميم را بگيرد، گفت: آن ها هر تصميمي كه به صلاح باشد را اتخاذ خواند كرد.وزير خارجه آمريكا درعين حال توضيح نداد كه اوباما در صورت مخالفت كنگره با حمله نظامي به سوريه چه اقدامي خواهد كرد.وي ابراز اميدواري كرد كه در نخستين جلسه كنگره در اين باره تصميم گيري شود.


 يک نکته از هزاران 

واگذاري 40 درصد از سهام کارخانه ايران‌خودرو سمنان به يک شرکت چيني !!!!!!

اين كارخانه قرار بود با مشارکت سرمايه گذاران و توليد کنندگان داخلي به بهره برداري برسد، اما فروش 40 درصد از سهام کارخانه ايران‌خودرو سمنان به يک شرکت چيني، توليدكنندگان داخلي به خصوص كارگران قطعه‌سازي‌هاي خودرو كه با ورود انبوه قطعات چيني در شرايط دشواري به سر مي‌برند را نااميد كرده است.

اين واگذاري در حالي صورت گرفته است که تعداد زيادي از توليد کنند گان قطعات خودرو کشور بخصوص در استان سمنان به سبب کاهش سفارش فروش قطعات خودرو از سوي شرکتهاي بزرگ خودرو ساز، تعطيل يا نيمه تعطيل شده‌اند.

حمايت از توليد داخلي اينگونه محقق مي شود؟!


 ميز خبر 

70 کشته از منافقين در عمليات نيروهاي امنيتي عراق درپادگان اشرف

سپاه پاسداران در واکنش به عمليات روز دوشنبه نيروهاي نظامي امنيتي عراقي عليه اعضاي منافقين در پايگاه اشرف عراق، بيانيه اي صادر کرد.

در بيانيه روابط عمومي کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آمده است: بي ترديد سرنوشت اجتناب ناپذير و محتوم منافقين جز ذلت، آوارگي، درماندگي و نابودي کامل نخواهد بود. سرانجام تقدير الهي بر آن قرار گرفت که فرزندان رشيد مجاهدان شهيدِ عراقي با اقدامي انقلابي، انتقام تاريخي خود از جنايت مشترک صدام و منافقين در انتفاضه شعبانيه که در آن هزاران زن و کودک بي گناه عراقي به شهادت رسيدند را در لانه عنکبوتي منافقين رقم زده وعبرتي جاودانه و رشادتي ماندگار را به اثبات رسانند.

در اين اقدام که منجر به هلاکت رسيدن قريب به هفتاد تن از کادرهاي فاسد منافقين از جمله هفت تن از شوراي رهبري و مسئولان اطلاعات و عمليات سازمان منافقين با بيش از 30 سال سابقه جنايت گرديد، يقيناً مايه تشفي خاطر امت اسلامي و خانواده هاي معظم شهدا خصوصا خانواده هاي معزز شهداي ترور خواهد شد.

بدون ترديد دو ملت مسلمان ايران و عراق خاطرات تلخ خيانت ها و جنايت هاي منافقين پليد را هرگز فراموش نکرده و سرنوشت اجتناب ناپذير و محتوم منافقين جز ذلت، آوارگي، درماندگي و نابودي کامل نخواهد بود.

سپاه اين انتقام الهي را از وعده هاي خداوند تبارک و تعالي مي داند که در سالروز شهادت صالحان اين امت، شهيدان رجايي و باهنر عنايت فرمود.

معاون پارلماني رييس‌جمهورمنصوب شد؛

مجيدانصاري: براي ايجاد فصل نويني در رابطه با مجلس تلاش مي‌کنم

معاون پارلماني رييس‌جمهور با اشاره به عزم دولت در راستاي برقراري تعاملي سازنده با مجلس شوراي اسلامي گفت: ما تلاش مي‌کنيم در راستاي توسعه و تحکيم روابط بين دو قوه مقننه و مجريه گام‌هاي خوبي را برداشته و فصل نويني را آغاز کنيم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين مجيد انصاري که روز شنبه با حکمي از سوي رييس‌جمهور به عنوان معاون پارلماني دولت يازدهم انتخاب شد در حاشيه جلسه دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به سابقه حضورش در مجلس و آشنايي با الزامات قوه مقننه، همچنين تجربه‌اي که در معاونت پارلماني در دولت‌هاي قبل داشته است، گفت: با توجه به اين مباحث مسئوليت واگذارشده مسئوليت شناخته‌شده‌اي براي ماست.

وي همچنين با اشاره به عملکرد مجلس شوراي اسلامي در ارتباط با هيات وزيران، گفت: مجلس نيز نشان داد که عزم بر همکاري و تعامل سازنده با دولت دارد و آقاي رييس‌جمهور نيز بر اين موضوع تاکيد دارند که تعاملي سازنده، جدي و موثر با ساير قوا از جمله قوه مقننه وجود داشته باشد.

انصاري افزود: من اميدوارم با تجربه و شناختي که از نمايندگان و فراکسيون‌هاي مجلس دارم بتوانم در جهت توسعه و تحکيم روابط بين قوا گام‌هاي خوبي بردارم تا فصل نويني را در اين زمينه آغاز کنيم.

صالحي خبر داد: ازسرگيري مذاکرات ايران و آژانس دراتريش

‌علي‌اکبر صالحي معاون رييس‌جمهور اعلام کرد که مذاکرات ايران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در پنجم مهرماه در وين اتريش برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان انرژي اتمي در جمع خبرنگاران در حاشيه جلسه هيات دولت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه مذاکرات ايران و آژانس چه زماني از سر گرفته مي‌شود،‌گفت: مذاکرات ايران و آژانس در مورد مطالعات ادعايي در پنجم مهرماه در وين برگزار مي‌شود.

آزادي 6 شهروند اسلواکي متهم به جاسوسي

شش تن از اتباع كشور اسلواك در ايران آزاد شده و تحويل سفارت اين كشور در تهران شدند.

به گزارش ايرنا از اداره كل ديپلماسي رسانه اي وزارت امورخارجه، هشت نفر از اتباع كشور اسلواك كه در اوايل خرداد ماه سال جاري به عنوان توريست ورزشي به ايران و شهر اصفهان سفر كرده بودند، بدليل نقض قوانين جمهوري اسلامي ايران بازداشت و موضوع به سفارت اين كشور در تهران اعلام شد.

در پي اين بازداشت، انجام دسترسي كنسولي به سفارت اسلواك در تهران فراهم و مراحل تحقيقات درباره افراد مذكور انجام شد.

در پي تحقيقات انجام شده، آزادي 6 نفر از آنان در اين مقطع توسط مقامات ذيربط بلامانع تشخيص داده و در نتيجه اين افراد آزاد و به سفارت اسلواك تحويل داده شدند.

وزارت امور خارجه اعلام كرد، تحقيقات درباره 2 نفر ديگر همچنان ادامه دارد.پيش از اين مقامات اسلواکي به نقل از مقامات تهران اعلام کرده بودند اين افراد در ايران به اتهام جاسوسي بازداشت شده بودند.

دادستاني مصر:

مرسي به اتهام تحريک به خشونت محاکمه مي‌شود

دادستاني مصر اعلام کرد که «محمد مرسي» رئيس‌جمهوري برکنار شده اين کشور، به اتهام «تحريک به خشونت» که در ماه دسامبر گذشته به کشته شدن برخي معترضان منجر شد، محاکمه مي‌شود.

به گزارش ايلنا به نقل از راديو اروپاي آزاد، علاوه بر مرسي 14 تن ديگر نيز با اتهام‌هايي مشابه به دادگاه مي‌روند.خشونت‌هاي دسامبر سال گذشته ميلادي در اطراف کاخ الاتحاديه رخ داد که بين هفت تا 10 کشته و ده‌ها زخمي برجاي گذاشت.

وب‌سايت روزنامه اهرام چاپ مصر نوشت که اتهام‌ها در اين درگيري‌ها اين است که رئيس‌جمهوري برکنار شده و اعضاي دفتر وي «از هواداران خود خواستند با معترضان که تظاهراتي مسالمت‌آميز عليه محمد مرسي در برابر کاخ رياست‌جمهوري برپا کرده بودند، درگير شوند.»

به گفته محققان قضائي اين پرونده، «تحريک هواداران براي درگيري» پس از آن رخ داد که «گارد رياست جمهوري و وزارت کشور، از دستور حمله به معترضان سرباز زدند.»

حمله خمپاره‌اي به کاخ رياست جمهوري سوريه

برخي گزارش‌ها حاکي از حمله خمپاره‌اي به نزديکي کاخ رياست جمهوري سوريه است.به گزارش ايلنا به نقل از الجزيره، به دنبال اين حمله چندين گلوله خمپاره به منطقه «المالکي» که کاخ رياست جمهوري سوريه در آن واقع است، اصابت کرد.

منطقه المالکي يکي از مناطق استراتژيک و حساس دمشق به شمار مي‌رود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت پنجاه و هفت

(C) تجزيه و تحليل جامع بولتن

از نقطه نظر جامع بودن وبرهم افزايي چگونه کميته اعتبارسنجي دانشگاه را در سطح کامل مي پوشاند؟ آيا ارزش اعتبارسنجي دارد؟ ( انگيزه هاي کشوري).

تصميم اعتبار سنجي

درپرتو آنچه گذشت، کميسيون تصميمات زير را اتخاذ مي کند:

(1) اعطاي اعتبارسنجي دريکي از شرايط دوگانه زير:

الف. اعطاي اعتبارسنجي بدون شرايط( موقعي که شاخص ها به سطح موردنظر برسد).

ب. اعطاي اعتبارسنجي يا چند پيشنهاد ساده.

- بيان مهمترين پيشنهادها:

- اختصاص مدت قابل انتظار براي پياده سازي:

(2) اعتبارسنجي با تاخير: موقعي که شاخص ها به خاطر برخي نارسايي‌ها در سطح دانشگاه ( يا برنامه هاي آن) به سطح قابل قبولي نمي رسد، پيشنهاد مي‌شود اعتباسنجي يا ترميم نارسايي ها به تاخير بيافتد3 و:

- درخواست يک گزارش براي بررسي دوره اي.

- محدود کردن دوره هاي گزارش ها.

- مقررکردن يک زمان براي بازديد ميداني.

- مقرر کردن زمان تقريبي براي ديدار.

(3) حذف اعتبارسنجي: موقعي که شاخص ها به خاطر نارسايي ها و عدم موفقيت براي تأمين نيازهاي اساسي جهت اعتبار سنجي به سطح غيرقابل قبولي مي رسند، درخواست مي شود، اعتبار سنجي حذف گردد تا شرايط اعتبارسنجي تأمين گردد. دراين حالت:

الف. دانشگاه يک استراتژي براي بهبود و توسعه، باهدف به دست آوردن سطوح استاندارد وضع مي نمايد.

ب. دانشگاه درخواست مي کند که مجدداً روش هاي اعتبارسنجي حداقل براي پنج سال تا زماني که تصميم گيري مي گردد هدايت گردد.

ج. روش هاي اعتبارسنجي براي دومين بار بعداز تصويب استراتژي بهبودسازي هدايت مي گردد.

* امکان ندارد که به تاخير انداختن اعتبار سنجي مجدد بررسي گردد.

* امکان دارد که تصميم به حذف اعتبارسنجي مورد بررسي واقع گردد.


 سرمقاله 

 خودکفايي استراتژيک گندم يا خطر تداوم وارد كننده بزرگ

علي رمضاني

نزديک به يك دهه پيش در کشور جشن خودکفايي توليد گندم جشن گرفته شد. سياست دولت در آن دوران حذف واردات و افزايش توليد داخلي بود اما اين سياست در دولت نهم تغيير کرد تا در سال 86 حجم واردات گندم بالا و به حدود 5/5‌ميليون تن رسيد. اين رويكرد در سال‌هاي بعد ادامه پيدا کرد و دولت عملا رو به سوي واردات بي‌رويه آورد و واردات گندم تثبيت شد و در سال 91 رکورد واردات گندم به ايران شکسته شده و به حدود هفت‌ميليون تن رسيد. يعني در سال 2012 رشد 657 درصدي در واردات گندم کشور نسبت به يک سال پيش از آن ايران را چهارمين وارد‌کننده بزرگ گندم جهان كرد..اين امر در حالي است كه واردات در سال‌ 1384 به 105 هزار تن رسيد. در اين شرايط در واقع موضوع واردات و توليد گندم و کارکرد دولت در اين حوزه موجب انتقادات زيادي از سوي کارشناسان شده است اما اكنون در شرايط کنوني كه دولت جديد به قدرت رسيده است عزم جدي اي براي تغيير روند فعلي، واردات را به سمت افزايش توليد داخلي و قيمت‌گذاري مناسب محصولات کشاورزي و حمايت از کشاورزان نياز است تا شرايط بحراني کنوني تشديد نشود. در واقع در اين حوزه بايد توجه داشت كه از گذشته هم براي محصولات اساسي کشاورزي کشور برنامه‌هاي خودکفايي تعريف شده ‌و قرار بود در برنامه‌هاي سوم و چهارم به نتيجه برسد. اما قصور مسئولان ذيربط در سالهاي گذشته در نگاه به واقعيت‌هاي علمي، ساختارها و ظرفيت‌هاي بخش کشاورزي موجب شد جدا از شكست برنامه‌هاي خودکفايي در حوزه گندم مبالغ زيادي از ارز كشور را صرف واردات کنيم.

آنچه مشخص است موضوع واردات و توليد گندم و كاركرد دولت در اين حوزه در كشور در شرايطي كه تحريم هاي فزاينده كشور، دسترسي به ارز را سخت تر كرده است مورد توجه دقيق تري قرار گيرد. در اين حال وابستگي و افزايش وابستگي 70درصدي گندم كشور در حالي است كه اكنون امنيت غذايي كشوردر معرض خطر قرار گرفته است. چرا كه گندم كالايي اساسي و كليدي كشاورزي و داراي جايگاهي اصلي و ويژه‌ در توليد و مصرف مواد غذايي کشور است. اين مهم بويژه در کشور هايي همانند ما که غذاي اصلي آنها نان است داراي تاثيري دو چندان است. حال كه خودکفايي در اين محصول استراتژيک در شرايط تحريم فزاينده از بين رفته است بايد به گونه اي اساسي در انديشه حفظ استقلال و امنيت غذايي كشور بود. در اين شرايط اكنون توجه به روي كار آمدن دولت جديد بايد اين بحث وابستگي 70 درصدي گندم كشور به زير 30 در صد مد نظر باشد. از سويي هم اگر خودكفايي مد نظر است بايد ارزشمند و پايدار باشد و با ارتقاي ضريب مکانيزاسيون، بهره وري مناسب و بهتر از آب، بهبود حاصلخيزي خاک و ..سطح فن آوري توليد گندم را افزايش و با كاهش ضايعات از زمان توليد تا مصرف بر ميزان خودکفايي پايدار يا نسبي افزود.


 ظريف:
  کنگره آمريكا نمي‌توانداجازه حمله به سوريه را بدهد 

وزير خارجه کشورمان در حاشيه جلسه هيات دولت در مورد تصميم رييس‌جمهور آمريکا براي حمله به سوريه با اجازه کنگره اين کشور، گفت: کنگره آمريکا نمي‌تواند اجازه حمله دهد و اين حمله از نظر حقوق بين‌الملل ممنوع است.

به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در اين زمينه، گفت: تنها شوراي امنيت سازمان ملل متحد تحت شرايط خاصي مي‌تواند اجازه اقدام جمعي آن هم تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد را بدهد که آن نيز نيازمند مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل متحد است؛ بنابراين آقاي اوباما نمي‌تواند حقوق بين‌الملل را به خواست خود تعبير و تفسير کند.

وي افزود: جدا از مباحث حقوقي، هرگونه استفاده از زور در منطقه آتشي را روشن مي‌کند که خاموش کردن آن دشوار است.ظريف در ادامه گفت: عاقلانه است که آقاي اوباما از فرصت چند روزه ايجادشده استفاده و به اين موضوع مجددا فکر کند که جنگ‌افروزي به نفع هيچ کس نيست.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در مورد سفر رييس‌جمهور به نيويورک و آيا اينکه اين سفر قطعي شده يا نه؟‌ گفت: ما اميدواريم آقاي رييس‌جمهور به نيويورک سفر کند. ما در حال انجام کارهاي مرتبط با اين موضوع هستيم و اميدواريم اين سفر انجام شود.

ظريف در ادامه با بيان اينکه اين سفر از نظر ما قطعي شده است در پاسخ به اين سوال که آيا از نظر رييس‌جمهور نيز اين سفر قطعي شده گفت: اگر خودشان فرمودند قطعي شده است، قطعي است.

وي افزود: به ما اعلام کردند که کارهاي مربوط به اين موضوع را انجام دهيد.


 سخنگوي وزارت خارجه:
 حفظ حرمت‌ها و اخلاق باعث پايداري رابطه‌ها مي‌شود 

سخنگوي جديد وزارت خارجه گفت: بايد از اين فضاي جديد همکاري و صميميت استفاده و در آن به خوبي فعاليت کنيم. از همه دوستان در اين عرصه انتظار همکاري، صبر، صميميت و دوستي را دارم.

به گزارش ايسنا، مرضيه افخم در مراسم معارفه خود گفت: از حسن نظر و پيگيري و پافشاري آقاي ظريف در اعمال و اجراي نظر کارشناسي تشکر مي‌کنم. اميدوارم پاسخ اعتماد و نظر خوبي که به من دارند را به خوبي داده باشم.وي افزود: عضويت در يک مجموعه حرفه‌اي‌تر و کارشناسي‌تر در دولت تدبير و اميد در مسير اعتدال ارزشمند است.

افخم افزود: هيچ فردي از خانواده وزارت خارجه جدا نخواهد شد، اما مراسم توديع در واقع حفظ سنت زيبايي است به نام قدر شناسي. از آقاي دکتر صالحي تشکر مي‌کنم. حضور ايشان حضور کوتاهي بود اما آرامش را به نوعي به بدنه وزارت خارجه بازگرداندند و تغييراتي را باعث شدند. تشکر ديگر از دکتر آصفي و ساير مديراني است که در اين سال‌ها با آنها ارتباط کاري داشتم و فرصت‌هاي زيادي براي من فراهم کردند.

سخنگوي وزارت خارجه گفت: در اين شرايط کار هم سخت است و هم آسان. سخت است از اين جهت که توقع‌ها بالا است و آسان است از اين جهت که بايد با دوستان و همکاران خوب در وزارت خارجه و خبرنگاران و اصحاب رسانه که در اين روزها بسيار به من لطف داشتند کار کرد. اين مجموعه مسووليت خطيري دارد. آنچه که باعث پايداري اين رابطه مي‌شود حفظ حرمت‌ها و اخلاق است و صبر، دوستي و صميميت بخش‌هاي کار است. آنها که دوستي و رفاقتي را با هم آغاز مي‌کنند، طبعا انتظارات بيشتري از هم دارند و اين موضوع بخشي از جنس کار سخنگويي است. وي با اشاره به شرايط و تحولات اخير در خاورميانه گفت: جهان پر از تحول و التهابات خاص خود است و ما در بطن اين التهابات قرار داريم. همگي از حساسيت شرايط و اهميت اوضاع و تحولات آگاه هستيم.


 احتمال راي‌گيري مجدد در پارلمان انگليس براي جنگ با سوريه 

 نخست‌وزير انگليس به منظور بازگشت به پارلمان براي راي‌گيري مجدد در خصوص اقدام نظامي اين کشور عليه سوريه تحت فشار قرار گرفته است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، «لورد هووارد» از رهبران سابق محافظه‌کاران، «مالکوم ريفکيند» وزير امور خارجه سابق انگليس و «لورد اشدون» از رهبران سابق ليبرال دموکرات‌هاي اين کشور رهبري درخواست به منظور راي‌گيري مجدد در پارلمان براي اقدام نظامي عليه سوريه را بر عهده دارند.

مالکوم ريفکيند، رئيس کميته امنيتي و اطلاعاتي مجلس عوام انگليس اظهار داشت که وضعيت اکنون تا حد چشمگيري تغيير يافته و در هر روز شواهد هر چه بيشتر قانع‌کننده مي‌شوند.بوريس جانسون،‌ شهردار شهر لندن در مطلبي که در روزنامه ديلي تلگراف چاپ کرد گفت که اقدام ديگري در پارلمان در اين زمينه مي‌تواند در قالب دعوت به مشارکت انگليس انجام شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته