جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4520

رييس جمهور:
دولت ايران مصمم به توسعه روابط با همه کشورهاي دوست است

وزيرخارجه:
مردم با انتخاب دكتر روحاني ثابت کردند دنبال تعامل سازنده با دنيا هستند


اظهارات ضد ايراني رييس‌جمهور يمن


مذاکرات با ايران تا ابد ادامه نخواهد داشت


تحت تاثيرپيام ظريف قرار نگرفتم

قاليباف شهردارتهران شد؛
نقص گذشته در روابط شهرداري و دولت برطرف مي شود


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

لاريجاني در جمع ايرانيان مقيم ترکمنستان:
غربيها وارد صحنه مين گذاري آمريكا نشوند

1+5 پيشنهادات جديد براي تهران دارد؛
اشتون: آماده شنيدن پيشنهادات ايران هستيم


 رييس جمهور:
 دولت ايران مصمم به توسعه روابط با همه کشورهاي دوست است 

"ماسا هيکوکومورا" فرستاده ويژه نخست وزير ژاپن با حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران ديدار و پيام کتبي نخست وزير کشور متبوعش را تقديم وي کرد.به گزارش ايسنا، دکتر روحاني در اين ديدار با ابراز خرسندي از پيام محبت‌آميز نخست وزير ژاپن گفت: جمهوري اسلامي ايران از اراده و تصميم دولت ژاپن براي توسعه روابط دوجانبه کاملاً استقبال مي‌کند.

رييس‌جمهور افزود: دولت جديد ايران مصمم به توسعه روابط با همه کشورهاي دوست است.

روحاني با بيان اين‌که مسايل بين‌المللي از جمله موضوع هسته‌اي ايران بايد در چارچوب مقررات بين‌المللي حل و فصل شود، تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران کاملاً به مقررات بين‌المللي از جمله معاهده "ان‌پي‌تي" متعهد است و همه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران نيز تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دارد.

رييس‌جمهور با اشاره به اين‌که فعاليت‌ هسته‌اي ايران صلح‌آميز بوده و صلح‌آميز باقي خواهد ماند، گفت: ايران و ژاپن دو کشوري هستند که از سلاح کشتار جمعي رنج و آزار فراواني ديده‌اند.روحاني با بيان اين‌که ملت‌هاي ايران و ژاپن قرباني سلاح‌هاي شيميايي و هسته‌اي هستند، اظهار داشت: ايران و ژاپن مي‌توانند پرچمدار مقابله با سلاح‌هاي کشتار جمعي در جهان باشند.

رييس‌جمهور روابط ايران با ژاپن را به عنوان يک کشور مهم آسيايي و دوست، مهم ارزيابي کرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران مطمئن است که ژاپن به عنوان يک کشور بزرگ صنعتي و قدرتمند در آسيا نخواهد گذاشت که کشورهاي ثالث در روابط تهران – توکيو خدشه‌اي وارد کنند.

روحاني تصريح کرد: در اين شرايط خاص گسترش روابط دوستانه ژاپن و ايران در تاريخ روابط دو کشور ثبت خواهد شد.

رييس‌جمهور با استقبال از سرمايه‌گذاري ژاپن در صنايع ايران بويژه در نفت و گاز با توجه به اهميت نگاه بلندمدت در امنيت انرژي اظهار اميدواري کرد که سفر فرستاده نخست وزير ژاپن به تهران آغاز تحرک سازنده در روابط دو کشور بويژه در زمينه اقتصادي باشد.


 وزيرخارجه:
  مردم با انتخاب دكتر روحاني ثابت کردند دنبال تعامل سازنده با دنيا هستند 

کومورو فرستاده ويژه نخست وزير ژاپن در رأس هيأتي با محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا ظريف در اين ديدار ضمن اشاره به اهميت روابط دو کشور ايران و ژاپن افزود: ما ژاپن را يک شريک طبيعي براي جمهوري اسلامي ايران در جهان مي دانيم و اميدواريم دو کشور بتوانند از ظرفيتهاي متقابل به نحو احسن استفاده کنند.وي در ادامه تاکيد کرد: مردم ما از حقوق خود کوتاه نخواهند آمد و با انتخاب جناب آقاي دکتر روحاني ثابت کردند دنبال تعامل سازنده با دنيا هستند.

کومورو فرستاده ويژه نخست وزير ژاپن نيز ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار و تبريک انتصاب دکتر ظريف به سمت وزير امور خارجه ابراز اميدواري نمود با روي کار آمدن دولت جديد در ايران شاهد رشد و توسعه همکاريهاي فيمابين دو کشور باشيم و با رفع برخي موانع موجود و هموار شدن بسترهاي مناسب ، شرکتهاي ژاپني بتوانند سطح مبادلات خود را با ايران افزايش دهند.

هر نوع اقدام نظامي در منطقه به هر بهانه‌اي را مردود مي‌دانيم

همچنين وزير امور خارجه کشورمان که در اولين سفر خارجي خود به عنوان وزير امور خارجه دولت يازدهم سرگرم ديدار از عراق است روز يک‌شنبه پس از ورود به بغداد و استقبال از سوي هوشيار زيباري، وزير امور خارجه اين کشور با نوري مالکي، نخست‌وزير عراق ديدار و آخرين تحولات روابط دوجانبه موضوعات مهم منطقه را مورد رايزني قرار داد.

دکتر محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار با ابلاغ سلام‌هاي گرم دکتر روحاني، رييس‌جمهور و هم‌چنين معاون اول ايشان به نوري مالکي و تشکر از پيام تبريک و تماس تلفني نخست‌وزير عراق به مناسبت پيروزي رييس‌جمهور کشورمان در انتخابات رياست جمهوري، روابط دو کشور ايران و عراق را مبتني بر ارتباطات عميق و تاريخي مردمي و هم‌چنين حسن هم‌جواري دانست و اظهار کرد: امنيت و توسعه عراق به منزله امنيت و توسعه جمهوري اسلامي ايران است و کشورمان خواهان تقويت امنيت و ارتقاي روابط در عالي‌ترين سطح آن در حوزه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي است.

او با اشاره به نگراني‌هاي مشترک ايران و عراق در منطقه به ويژه تحولات نگران کننده در خصوص سوريه، همکاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و عراق را به نفع برقراري ثبات، آرامش و امنيت در منطقه دانست و با تقدير از درايت و تدبير دولت عراق در امور داخلي اين کشور و هم‌چنين موضوعات مهم منطقه اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران با تمام وجود خطر استفاده از سلاح شيميايي را در زمان جنگ تحميلي احساس کرده است و اين در حالي است که کساني که در حال حاضر به دنبال غوغاسالاري و اقدامات جنجال‌آميز هستند درآ ن زمان و در قبال به‌کارگيري سلاح شيميايي از سوي صدام سکوت کردند.

ظريف با محکوم دانستن استفاده از سلاح شيميايي از سوي هر کس و در هر جا، دو ملت ايران و عراق را قربانيان سلاح شيميايي دانست و افزود: ما ضمن محکوم دانستن به کارگيري سلاح شيمايي، هر نوع اقدام نظامي در منطقه به هر بهانه‌اي را مردود دانسته و راه حل بحران‌هاي منطقه را بر پايه سازوکارهاي سياسي و گفت‌وگو بين طرف‌هاي مختلف مي‌دانيم.

نوري مالکي، نخست‌وزير عراق نيز در اين ديدار با ابلاغ سلام و تبريک انتخاب رييس‌جمهور اسلامي ايران، انجام نخستين سفر وزير امور خارجه اسلامي ايران به عراق را عنايت و توجه کشورمان به روابط دو کشور همسايه و داراي روابط ديرينه دانست.


 اظهارات ضد ايراني رييس‌جمهور يمن 

 
ايلنا: رييس جمهور يمن ايران را به تحريک خشونت‌ها در کشورش متهم کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبکه العربيه گزارش داد: عبدربه منصور هادي در ديدار با رهبران قبايلي از استان‌هاي صعده، عمراه و حجت در شمال يمن مدعي شد که ايران به واسطه دخالت در (فعاليت‌هاي) برخي گروه‌ها در استان‌هاي جنوبي از جمله گروه‌هاي تندروي حراک به فرماندهي علي سالم البيض به تحريک و تغذيه خشونت در کشور مي‌پردازد.وي مدعي شد که حراک جنوبي در سال 2007 فعاليتش را آغاز کرد که برخي شاخه‌هاي آن به واسطه دخالت‌هاي خارجي و منطقه‌اي به ويژه ايران، به فعاليت‌هاي غيرمسالمت‌آميز دست زدند.رييس جمهور يمن هم‌چنين مدعي حمايت ايران از گروه‌هاي حوثي شد.به گزارش ايسنا، ادعاي واهي رييس‌جمهور يمن در حالي است که ايران همواره هرگونه دخالت در امور کشورها را تکذيب و تاکيد کرده است که خواهان برقراري آرامش در کشورها است.


 مذاکرات با ايران تا ابد ادامه نخواهد داشت  

 
ايسنا: وزير امور خارجه آمريکا گفت که قدرت‌هاي بزرگ براي حل اختلافات در خصوص برنامه‌ هسته اي ايران که از 10 سال پيش ادامه دارد، به مذاکرات با ايران ادامه خواهد داد اما اين مذاکرات تا ابد ادامه نخواهد داشت.به گزارش جان کري که در جريان سفر به کشورهاي خاورميانه، اروپا وآسيا، استانبول را به عنوان اولين مقصد سفر 10 روزه خود انتخاب کرده است، در سخناني در جمع خبرنگاران بيان کرد که "اين يک فرآيند بي‌پايان نيست."

بنابر گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شبکه العربيه، وي ادامه داد که باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا با وجود عاملي که آن را موجب پيچيدگي بيشتر کارها مي‌داند يعني انتخابات رياست جمهوري، نسبت به ادامه روند ديپلماتيک متعهد است.کري افزود: ديپلماسي ماموريتي دشوار براي افراد صبور به شمار مي‌رود.


 تحت تاثيرپيام ظريف قرار نگرفتم 

 
عصرايران: بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل روز گذشته از صدور پيام تبريک اخير محمد جواد ظريف وزير خارجه کشورمان به مناسبت سال نو يهودي در شبکه توييتر، خشمگين شد.به گزارش روزنامه جروزالم پست اسراييل نتانياهو با ادعاي اينکه ظريف با اين پيام تبريک قصد فريب افکار عمومي و ادامه غني سازي اورانيوم را دارد، افزود:" تحت تاثير پيام تبريک حکومتي که همين هفته پيش اسراييل را تهديد به نابودي کرد قرار نگرفته ام."

نتانياهو در اين بيانيه از جامعه جهاني خواسته است تا تحت تاثير اين اقدامات قرار نگيرند و به فشارهاي خود به حکومت تهران ادامه دهند.نتانياهو در ادامه تاکيد کرده که حکومت ايران بايد بر اساس کردارش مورد قضاوت قرار بگيرد نه تبريکاتش.

گفتني است هفته گذشته وزير خارجه کشورمان در صفحه توييتر خود سال نو يهوديان را تبريک گفت.


 قاليباف شهردارتهران شد؛
 نقص گذشته در روابط شهرداري و دولت برطرف مي شود 

شهردار تهران با اشاره به همکاري با محسن هاشمي در شهرداري تاکيد کرد: به طور حتم نقصي که در گذشته در ارتباط با دولت وجود داشت برطرف مي شود و شاهد اقدامات بزرگي با همکاري شهرداري و دولت خواهيم بود.

به گزارش مهر، محمدباقر قاليباف که با راي اعضاي شوراي شهر تهران دوباره به عنوان شهردار پايتخت انتخاب شده با حضور در صحن شورا و در جمع اعضاي شورا و رسانه ها گفت: مردمي که شما (اعضاي شوراي شهر) را انتخاب کردند امروز ولي نعمت من هستند و من با اعتمادي که شما به من کرديد بايد براي آنها تلاشم را بيشتر کنم. خدا را شاکرم که دوباره توفيق خدمت را به من داد و اين اتفاق را نعمت بزرگي براي خود مي دانم. حالا هم مکلفم شکر اين نعمت را با تلاش و خدمت صادقانه و مجاهدانه به جا بياورم و بدور از حب و بغض و رفتارهاي سياسي و کوته نظرانه اقدام کنم.وي در ادامه از محسن هاشمي تشکر کرد و گفت: آقاي هاشمي در 8 سال گذشته از همکاران خوب و نزديک ما بود و همين حالا هم در شهرداري جزو همکاران ما هستند. امروز پس از اعلام برنامه هايم در جلسه هر دو به دفتر من رفتيم و به وي گفتم اگر من انتخاب نشوم و از اين ساختمان بروم شما ماندگار هستيد و اگر هم انتخاب شوم باز هم از شما در شهرداري استفاده خواهد شد و تجربه خوب شما بدون استفاده نمي ماند.

شهردار تهران ادامه داد: اين رقابت بسيار زيبا است، بيرون از آن چه که ما در نظر داريم حرفهاي زيادي گفته مي شود ولي رابطه من و آقاي هاشمي دوستانه و کاري بوده و هيچ مشکلي با يکديگر نداريم حتي زماني که وي مي خواست نامزد شود نزد من آمد و اجازه گرفت که در جواب گفتم هيچ اشکالي ندارد و بايد رقابت صورت گيرد.

قاليباف با اشاره به جلساتي که بعد از انتخابات با دکتر روحاني داشته است اظهار داشت: در جلساتي که پس از انتخابات با آقاي روحاني داشتم بحث هاي مختلفي مطرح شد. در اين جلسات تاکيد شد پيوند عميق و خوبي بين دولت و شهرداري به وجود خواهد آمد و فاصله اي که در گذشته وجود داشت از بين مي رود. حتماً نقصي که در گذشته حالا فارغ از اين که چه کسي مقصر بوده از بين خواهد رفت. اگر رقابتي در انتخاب شهردار بوده از همين لحظه تمام شده و من شهردار يک شهر و شهردار همه اعضا هستم و در عين حال دوستان قديمي و صميمي زيادي بين دوستان اصولگرا و اصلاح طلب دارم که همه آنها براي من عزيز بوده و خادم همه شما هستم.

وي افزود: خدا من را نيامرزد اگر سليقه سياسي را در جايي به کار بگيريم و هدفم خدمت به مردم نباشد. از اين به بعد نيز در خدمت همه اعضاي شورا همانند سال هاي گذشته خواهم بود. همانند سالهاي گذشته که در خدمت اعضاي شوراي سوم بودم و آقاي چمران حق استادي به گردن ما دشتند و من را در فضاهاي مختلف کمک مي کردند باز هم در اين موقعيت با همکاري آقاي مسجدجامعي در خدمت شورا خواهم بود.


 يک نکته از هزاران 

تنباکوي قليان هم مثل تنباکوهاي معمولي حاوي نيکوتين است. در واقع، در يک جلسه 60 دقيقه‌اي قليان، فرد در معرض حجم دودي 100 تا 200 مرتبه بيشتر از يک سيگار قرار مي‌گيرد.

استفاده از قليان علاوه بر سرطان ريه با افزايش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نيز همراه است.مخصوصاً کودکان در مقابل تاثيرات مضر قليان آسيب‌پذير هستند. اگر در محلي باشند که در آن قليان کشيده مي‌شود، احتمال ايجاد عفونت‌هاي ريوي، آسم و سندرم مرگ ناگهاني کودک در آنها افزايش مي‌يابد.

مصرف سيگار و قليان موجب اختلال در جذب کلسيم و ساخت استخوان، ، کاهش وزن و تخريب هورمون هاي جنسي مي شود که به تسريع پوکي استخوان مي انجامد.

با اين حال شاهديم كه به سبب نبودن تفريحات سالم، فرهنگ استفاده از قليان به عنوان عرفي پذيرفته شده در كانون خانواده‌ها درحال شكل گيري است. اين را فراموش نكينم كه دخانيات دروازه ورود به اعتياد و بزه‌هاي اجتماعي است.


 ميز خبر 

اخوان المسلمين مصر: خطا کرديم و از ملت عذر مي‌خواهيم

سخنگوي حزب عدالت و آزادي، وابسته به اخوان المسلمين مصر اذعان کرد که اخوان المسلمين و مرسي بارها مرتکب خطا شده‌اند.به گزارش ايسنا، حمزه زوبع، سخنگوي حزب عدالت و آزادي، شاخه سياسي اخوان المسلمين گفت: کسي که خطاهاي خويش را نداند يک نادان است و کسي که از خطاهاي ديگران درس نگيرد يک احمق است که کسي نمي‌تواند چيزي را به او يابد دهد.

وي افزود: چه کسي گفته است که اخوان المسلمين مرتکب خطا نشده‌ و چه کسي گفته است که مرسي خطا نکرده است؟ بارها اقرار کرده‌ايم که به عنوان يک حزب و يک دولت مرتکب خطا شده‌ايم.زوبع در پايگاه رسمي حزبش نوشت: اخوان المسلمين در دام تکروي در حکومت افتاد و به اشتباهات گذشته خود چه در زمان رياست جمهوري و چه زماني که مجبور به ترک رياست شد واقف است. ما مصر و مردم مصر را دوست داريم و هيچ گاه به استفاده از سلاح و خشونت روي نخواهيم آورد.

عراق دستور تخليه فوري اردوگاه اشرف را صادر کرد

مسئولان عراقي به عناصر گروهک تروريستي منافقين در اردوگاه اشرف دستور دادند که بدون تاخير از اين اردوگاه نقل مکان کنند.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، علي الموسوي مشاور نوري المالکي نخست وزير عراق به خبرگزاري فرانسه صدور دستورات دولتي را تاييد کرد که از مخالفان ايراني (عناصر گروهک تروريستي منافقين) مي‌خواهد تا اردوگاه را ترک کنند.دفتر سازمان ملل براي کمک به عراق نيز در بيانيه‌اي اعلام کرد: دولت عراق دستوراتي را مبني بر انتقال ساکنان باقي مانده اردوگاه اشرف به اردوگاه ليبرتي را صادر کرده است.اين بيانيه افزود: سازمان ملل معتقد است که دولت عراق براي اجرايي کردن اين امر بدون تاخير وارد عمل خواهد شد.برپايه اين گزارش، اين دستور به معناي انتقال 42 نفر باقي مانده در اردوگاه اشرف به اردوگاه ليبرتي واقع در نواحي بغداد است.

وزير خارجه انگليس: مشتاق ورود به جنگ‌هاي خاورميانه نيستيم

وزير خارجه انگليس با تاکيد بر اينکه لندن مشتاق اقدام نظامي عليه سوريه نيست گفت که استفاده از سلاح شيميايي يک اقدام شيطاني است وما بايد به هر شيوه ممکن در برابر آن بايستيم.ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس در گفت‌وگو با شبکه خبري بي‌بي سي تاکيد کرد که آمريکا به روابط به اصطلاح ويژه با انگليس به رغم راي منفي پارلمان به اقدام نظامي عليه سوريه" بسيار پايبند" است.قرار است هيگ با جان کري،‌ همتاي آمريکايي خود در لندن ديدار کند.هيگ گفت که مصمم است اين تضمين را بدهد که انگليس در جهان آينده نقش کمتري نخواهد داشت.

وي افزود: من درک مي‌کنم که افکار عمومي در خصوص مداخله خارجي چندان راحت نيست اما اين تضمين را مي‌دهم که ما از عراق درس گرفتيم ما نبايد به دنبال افتادن در مسير جنگ‌ها در خاورميانه باشيم. ما اکنون بايد براي شيوه‌اي کاملا متفاوت تصميم گيري کنيم.هيگ تاکيد کرد: ما دولتي نيستيم که براي اقدام نظامي اشتياق داشته باشد اما انگليس نبايد عليه خودش
اقدام کند.

تدابير امنيتي شديد در دمشق براي رويارويي با حمله

به دنبال تهديدهاي آمريکا براي حمله به سوريه، نيروهاي ارتش اين کشور از صبح روز يکشنبه تدابير امنيتي شديدي را در ورودي‌هاي شهر دمشق اتخاذ کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، نيروهاي ارتش سوريه از اولين ساعات روز تدابير امنيتي شديدي را در ورودي‌هاي شهر دمشق، پايتخت اين کشور اتخاذ کردند.بنا به گزارش اين شبکه خبري، تدابير امنيتي با هدف آمادگي براي رويارويي با هرگونه حمله احتمالي آمريکا به سوريه اتخاذ شده است.از سوي ديگر روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة نوشت: دولت روسيه، يک هواپيماي نوع ال 76 را براي خارج کردن شهروندان روسي مقيم سوريه، به لاذقيه اعزام کرده است. از سوي ديگر، شبکه "او تي وي" گزارش داد که جبهه تروريستي النصرة 20 تن از ساکنان شهر مسيحي نشين"معلولا" را به قتل رسانده و 15 تن ديگر را ربوده است.

اين در حالي است که خبرنگار روسيه اليوم نيز گزارش داد که ارتش سوريه در پي ورود صدها فرد مسلح به شهر معلولا از اين منطقه عقب‌نشيني کرد.اين خبرنگار افزود: منابع نظامي گفته‌اند که ارتش سوريه از شهر معلولا عقب‌نشيني کرده است چراکه صدها فرد مسلح به جبهه النصره پيوسته‌اند اين افراد مسلح از کوه‌هاي القلمون،قارة و يبرد در حومه شمالي دمشق به اين منطقه آمده بودند.

لس‌ آنجلس تايمز: جنگ آمريکا در سوريه 3 روزه است

طراحان جنگ آمريکا براي حمله سه روزه گسترده به سوريه آماده مي‌شوند تا بمباراني شديدتر از آنچه که پيشتر اعلام شد، انجام دهند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه لس آنجلس تايمز، مقامات آمريکا اعلام کردند، پنتاگون با حملات موشکي شديد پس از حمله به اهدافي که در بمباران اوليه کاملا نابود نشده‌اند، براي بمباراني شديدتر به سوريه آماده مي‌شوند که از آنچه در ابتدا برنامه‌ريزي شده بود، شديدتر است.

اين مقامات آمريکايي گفتند، برنامه ريزي براي حملات شديدتر در سه روز نشانگر افزايش اين عقيده در کاخ سفيد و پنتاگون است که آمريکا حتي براي ايجاد لطمه‌هاي جزئي به نيروهاي بشار اسد، رئيس جمهوري آمريکا که در دو هفته گذشته به شدت پخش شده‌اند، نيازمند قدرت بيشتري است. يکي از مقامات آمريکايي آگاه از برآوردهاي اطلاعاتي اخير گفت: حمله برنامه‌ريزي شده آمريکا از نظر استراتژيکي بر وضعيت کنوني جنگ داخلي سوريه تاثيري نخواهد گذاشت و ممکن است جنگ داخلي سوريه دو سال ديگر نيز ادامه يابد.پنتاگون با نقشه‌اي که طراحي کرده قصد دارد پس از دور اول حملات با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي و ديگر سيستم‌هاي نظارتي لطمه وارده به نيروهاي اسد را ارزيابي کند. سپس ارتش آمريکا مي‌تواند اهدافي را که تخريب نشده‌اند؛ هدف قرار دهند و يا اهداف جديدي را انتخاب کند.


 ميز خبر 

عضو کميسيون امنيت ملي: انتقال مذاکرات هسته‌اي به وزارت خارجه به معناي اتخاذ رويکردهاي جديد است

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که انتقال مسووليت مذاکرات هسته‌اي از شوراي عالي امنيت ملي به وزارت خارجه به معناي تمايل ايران به وجود نگاه حقوقي و فني است تا نگاه امنيتي و سياسي به مساله‌ي هسته‌اي.

مهدي سنايي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به دستور رئيس جمهور در مورد واگذاري مسئوليت انجام مذاکرات هسته‌اي به وزارت خارجه گفت: واگذاري مسئوليت انجام مذاکرات هسته‌اي از شوراي عالي امنيت ملي به وزارت خارجه از ابعاد گوناگوني قابل بررسي است.

وي افزود: طبيعتا انتقال مسئوليت مذاکرات هسته‌اي به وزارت خارجه بدان معناست که دولت سياست‌ متفاوتي را در اين رابطه نسبت به گذشته پيش خواهد گرفت و با تيم جديدي کار را دنبال خواهد کرد.

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: از طرف ديگر با توجه به اين‌که يکي از مسائل اصلي در رقابت‌هاي انتخاباتي و مناظره‌ها حول مساله هسته‌اي بود و همچنين بخشي از مشکلات اقتصادي کشور ناشي از تحريم‌هاست و روند مذاکرات در تحريم‌ها تاثيرگذار است، يک معناي انتقال مذاکرات به وزارت خارجه، بهره‌گيري از اختيارات دولت در مذاکرات و اتخاذ رويکرد جديد با ابتکارات در اين عرصه است.

سنايي با بيان اينکه در سطح ديگر، انتقال مذاکرات به معناي تمايل ايران به وجود نگاه حقوقي و فني است تا نگاه امنيتي و سياسي به مساله‌ي هسته‌اي؛ گفت: فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران فعاليت‌هايي است که در چارچوب حقوق ايران انجام مي‌شود و ايران هم تکاليف خود را عمل کرده است؛ بر اين اساس مساله هسته‌اي ايران موضوعي حقوقي است.

برگزاري تظاهرات در خيابانهاي واشنگتن عليه اقدام نظامي احتمالي در سوريه

شمار زيادي از آمريکايي‌ها با تجمع در خيابان‌هاي واشنگتن از کنگره اين کشور خواستند که با تصميم باراک اوباما براي مداخله نظامي در سوريه مخالفت کند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا،‌ تظاهرکنندگان با تجمع در مقابل کاخ سفيد شعارهايي نظير "شما مي‌گوييد جنگ بيشتر، ما مي‌گوييم جنگ نباشد"، "اوباما دست از سوريه بردار"و "کنگره دست از سوريه بردار" سر دادند.

تظاهرکنندگان در قالب حلقه‌هاي در اطراف کاخ سفيد به تجمع پرداختند. آنها همچنين پلاکاردهايي با شعار "بمباران سوريه جان سوري‌ها را حفظ نمي‌کند بلکه آنها را مي‌کشد" در دست داشتند.

تعدادي از تظاهرکنندگان در اقدامي نمادين در مقابل کاخ سفيد فوتبال بازي کردند و شعار دادند "بياييد فوتبال بازي کنيم، جنگ نکنيم".

يک فعال حاضر در اين تظاهرات اعلام کرد: ما با هر گونه جنگي مخالفيم زيرا ما را به انزوا مي‌کشاند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلامي FUIW

شوراي اجرايي- اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428، 2 آپريل 2007

سند در موضوع 5.3 از پيش نويس دستورجلسه:

( پروژه تشکيل نهاد مشورتي اسلامي براي کيفيت واعتبارسنجي)

قسمت پنجم

ماده 9 : عضويت

نهاد از اعضاي اصلي، نمايندگان دبيرخانه اتحاديه وآيسيسکو، به موازت اعضاي انتخابي براي يک دوره سه ساله توسط دانشگاه هاي عضو کشورهاي عربي، آسيايي، آفريقايي و غربي تشکيل شده است که نمايندگان وناظرين آنها از ميان متخصصين رشته ها دراين حوزه مشخص مي گردند.

ماده 10: جلسات

نهاد ساليانه يکبار اجلاس منظم خواهد داشت. ممکن است اجلاس اختصاصي با دعوت رئيس نهاد يا درخواست دبيرخانه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام ويا نمايندگان آنها تشکيل شود.

اجلاس بايستي درمراکز اتحاديه تشکيل گردد مگر اينکه يکي از دانشگاه هاي عضو به عنوان ميزبان براي برگزاري، آن را درخواست نمايد.

نهاد بايستي تصميم گيري هايش توسط يک اکثريت قاطع اتخاذ گردد.

دانشگاه هايي که درنهاد، نمايندگي دارند بايستي هزينه هاي مربوط به نمايندگان خود را به عهده بگيرند.

نهاد در صورت نياز متخصصين رشته ها را در حوزه هاي مختلفي مشخص مي نمايد.

فصل سوم

ماده 11 : وظايف دفتر

دفترنهاد پياده کردن تصميمات و پيشنهادات نهاد، همچنين تهيه گزارش‌هاي موردنياز را پيگيري خواهد کرد.

ماده 12 : وظايف رئيس

رئيس بالاترين مسئول رسمي اداري، اجرايي وآکادميک براي عملکرد نهاد واجراي هدف هاي آن است. او نمايندگي نهاد را در مؤسسات مشابه يا مناسب به عهده دارد يا جانشين نمايندگي خود را مشخص مي نمايد.

ماده 13 : وظايف مخبر

مخبر شايستگي انجام موارد زير را خواهد داشت:

- تهيه دستورجلسه دفترنهاد ويادداشت هاي جلسات همچنين بررسي مدارک مربوط به آن.

- پيگيري پياده کردن تصميمات اتخاذ شده توسط دفتر نهاد در بخش هاي مختلف و ارائه يک گزارش درمورد آن.

- ارجاع پيشنهادات دفتر جهت اعتبارسنجي براي اتحاديه براي انجام اقدام مناسب.

- تهيه گزارش هاي منظم و خاص.


 سرمقاله 

 ترديدهاي امريكايي و طرح حمله به سوريه

علي رمضاني

اگر نگاهي رفتار شناسانه به رويكرد واشنگتن به پرونده سوريه داشته باشيم بايد گفت بعد از حمله شيميايي نزديك دمشق بحث مداخله آمريکا و متحدانش در سوريه مطرح بوده و هست. اين امر پس از وتوي روسيه و چين در شوراي امنيت سازمان ملل بعد ديگري به خود گرفته اما واشنگتن همچنان با مد نظر قراردادن ملاحظاتي رويكرد امريكايي خود را پيگيري مي‌كند.در اين حال در اين رويكرد چند متغير خود نمايي ميكند.

نخست اينكه هر چند در منشور سازمان ملل متحد و در بند 4 ماده 2 منشور صراحتا هرگونه تهديد يا توسل به زور ممنوع اعلام مي شود، اما همچنان طرح حمله توسط امريكا مورد نظر بوده است در اين شرايط امريكا بعد از نوعي عقب نشيني شركاي اروپايي و افزايش مخالفان حمله به سوريه به نوعي دچار ترديدهايي شده است .

يعني از يك سو با وجود آنكه حدود يک سال پيش باراک اوباما استفاده از سلاح هاي شيميايي را خط قرمز اعلام کرد و اكنون مي بايد بر اساس استناد به استفاده از سلاح هاي شيميايي استفاده از نيروي نظامي در برخورد با دولت سوريه مورد توجه اساسي قرار دهد.

دوم اينكه در بعد جهاني امريكا مواجه با چالش ها و موانع حمله به سوريه قرار دارد. دراين راستا بايد گفت از يك سو كرملين با توجه به افزايش حضور نظامي خود در مديترانه فراتر از انتظارها و همچنان بر مواضع اصولي خود مبني بر ضرورت گردن نهادن واشنگتن و متحدان اش بر منشور سازمان ملل و اخذ مجوز شوراي امنيت تاكيد دارد.

همچنين حتي ورود بيشتر ناوگان روسيه به مديترانه مي تواند نوعي نگراني و درگيري هايي را سبب شود. به علاوه ايران و چين نيز همچنان بر حمايت خود از سوريه ادامه مي‌دهند.

در بعد ديگري در واقع امريكايي ها با درك فضاي نوين منطقه بر اين نظرند كه اگر اقدامي در سوريه صورت دهند فرايند حمله قابل پيش بيني نيست و ممكن است اين حمله گسترش پيدا كند و به حايي فراتر از سوريه منطقه را دچار آشفتگي كند و حتي تندروها را به قدرت رساند. لذا با در نظرداشت متغيرهاي گوناگون امريكاييها اكنون بر سر دوراهي سرنوشت سازي قرار گرفته اند. يعني از يك سو عدم حمله و كوتاه امدن در مقابل سوريه موجب آسيب ديدن اعتبار و پرستيژ امريكا در نظام بين الملل شده و مواضع ايران، روسيه و چين را تقويت مي كند و از سويي امريكا از پيامد اقدام نظامي و نوع نگاه حاميان سوريه نگران است.

آنچه مشخص است دولت امريكا و اوباما در نگاهي به چالش ها و موانع موجود چون مخالفت افكار عمومي امريكايي ها با حمله نوين به سوريه و شكست يا به نتيجه نرسيدن حمله زميني به عراق و افغانستان بر ان است تا از يك سو نوعي اجماع داخلي را در سطح نخبگان و سياست گذاران امريكايي در كنگره و رسانه را به دست آورد تا هر نوع حمله به سوريه با نوعي پشتيباني همراه گردد . در بعد دوم اوباما باين نظراست تا با همراهي و همكاري با متحدان منطقه اي و غربي حمايت بيشتر آنان را در هر گونه حمله به دست آورد امري كه با چالش هاي بيشماري همراه است.


 لاريجاني در جمع ايرانيان مقيم ترکمنستان:
 غربيها وارد صحنه مين گذاري آمريكا نشوند 

لاريجاني در جمع اعضاي خانواده هاي کارمندان سفارت ايران در ترکمنستان و دانش آموختگان زبان فارسي با اشاره به اينکه مسئله مهمي که بايد مورد توجه قرار بگيرد آموزش زبان فارسي است گفت: هم از نظر احياي تفکر اسلامي و ايراني بايد زبان فارسي را خوب شناخت و بر آن مسلط شد و از اين طريق ظر فيت هاي انساني گسترش پيدا خواهد کرد يعني اگر کسي با اين ميراث کهن گذشته يک ارتباط نزديک برقرار کند توانسته از جهات گوناگون ظرفيت هاي دروني خود را افزايش دهد.

به گزارش خانه ملت، وي در ادامه به موضوعات حساس منطقه اي اشاره کرد و گفت:‌موضوعات حساس منطقه اي که مورد توجه همه کشورهاي منطقه است مخصوصا اين بحران آفريني جديد که آمريکايي ها به وجود آورده اند در مورد حمله به سوريه است شايد اين بحران‌ آفريني در ابتدا ساده باشد اما پاياني خيلي جهنمي براي آنان خواهد داشت و بايد کشورهاي غربي به اين موضوع خيلي ساده نيانديشند. وي ادامه داد: بهتر است غربي ها بي جهت خود را وارد يک صحنه مين گذاري شده نکنند و ورود به صحنه سوريه قطعا مشکلاتي را در آينده نه چندان دور براي خود غربي ها ايجاد خواهد کرد.

رئيس مجلس افزود: تصور غربي ها و آمريکايي ها در برخورد با تروريست ها يک برخورد تاکتيکي و ابزاري است و اين اشتباه را نيز در سوريه مي خواهند تکرار کنند بايد توجه داشت که اصولا برخورد ابزاري با تروريست يک اشتباه استراتژيک است.

وي افزود: غربي ها يک جريان تندرو و افراطي در منطقه به وجود آوردند و بعد قدرت مهار و کنترل آن را ندارند مايه تاسف است که وزير خارجه امريکا صريح خلاف مي گويد و معتقد است کساني که در سوريه هستند تروريست نيستند و بايد به حال مديريت جهاني آمريکا گريست.


 1+5 پيشنهادات جديد براي تهران دارد؛
 اشتون: آماده شنيدن پيشنهادات ايران هستيم 

کاترين اشتون با بيان اين که اتحاديه اروپا آماده شنيدن پيشنهادات طرف ايراني است، تاکيد کرد که 1+5 پيشنهادات جديدي براي تهران دارد.به گزارش ايسنا رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه نشست اقتصادي سران گروه 20 در سن پترزبورگ در گفت‌وگو با روزنامه‌ عربستاني عکاظ درباره روابط اروپا و ايران گفت که بسيار مهم است که مذاکرات گروه 1+5 بر سر برنامه‌ هسته اي ايران آغاز شود. وي افزود که محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران بر توجه کشورش به از سرگيري رايزني‌هاي بين‌المللي تاکيد کرد به گونه‌اي که با او مکالمات تلفني داشته و اشاره کرده است که ديدار با اين گروه (1+5) در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل در اين ماه در نيويورک انجام خواهد شد.اشتون تاکيد کرد که اين ديدار به دليل ابعاد سياسي مهمش به ويژه در خصوص روابط آتي ميان اتحاديه اروپا و ايران از يک سو و ايران و منطقه خليج فارس از سوي ديگر، از اهميت زيادي برخوردار است.وي گفت که اتحاديه اروپا آماده شنيدن پيشنهادات طرف ايراني است. هم‌چنين گروه 1+5 پيشنهادات جديدي براي تهران دارد. رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا با بيان اين که در ديدار قريب‌الوقوع مسوولان اتحاديه اروپا و ايران در نيويورک مساله سوريه نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت، افزود که ديدگاه‌هاي متفاوتي (دراين باره) وجود دارد اما فکر نمي‌کنم که اختلافي بر سر استفاده از سلاح شيميايي در سوريه وجود داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته