جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4520


طرح مرمت بازار تبريز برنده جايزه در حوزه معماري در ليسبون پرتغال شد

با حضور جمعي از مسئولان؛
نخستين بيمارستان پرديس گشايش يافت


جلوگيري از تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي در شهرستان رامسر


ايران زمين


در استان


خبر


 طرح مرمت بازار تبريز برنده جايزه در حوزه معماري در ليسبون پرتغال شد 

بازار قديمي تبريز که يکي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين بازارهاي سرپوشيده در جهان است، برنده «جايزه آقاخان 2013 در زمينه معماري» شد. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبريز، به نقل از شهرداري متطقه تاريخي و فرهنگي تبريز ارزش اين جوايز که در ليسبون پرتغال اعلام شد، مجموعا به يک ميليون دلار مي رسد.

اهداي جايزه آقاخان در زمينه معماري از سال 1977 آغاز شده است و هر سه سال يکبار به پروژه‌هايي در تمامي ابعاد که به خوبي طراحي شده باشند و به ارتقاي کيفيت زندگي کمک کند اختصاص مي يابد.

برندگان اين جايزه هميشه هم معماران نيستند آنها مي توانند مقامات، مشتريان، سازندگان، مهندسان و صنعتگران باشند.

يکي از برندگان اين دوره جايزه آقاخان، طرح مرمت بازار تبريز بود.

بازار تبريز

بازار تبريز يکي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين بازارهاي سرپوشيده در جهان به‌شمار مي‌رود.

اين بازار با مساحتي حدود يک کيلومتر مربع، بزرگ‌ترين بازار سرپوشيده جهان است. بازار تبريز در مردادماه سال 1389 خورشيدي به‌ عنوان نخستين بازار جهان در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده‌ است. اين بازار از بازارچه‌ها، تيمچه‌ها، سراها و کاروانسراهاي متعددي تشکيل يافته‌ است. پيش‌تر به‌ جهت قرارگرفتن شهر تبريز بر سر چهارراه جاده ابريشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهاي مختلف آسيايي، آفريقايي و اروپايي از آن، اين شهر و بازار آن از رونق بسيار خوبي برخوردار بوده‌ است.

اين بازار حدود 3 سده پيش و پس از وقوع زمين‌لرزه تاريخي تبريز در سال 1193 قمري توسط نجفقلي خان دنبلي حاکم وقت تبريز بازسازي شده‌ است. بازار تبريز در سال 1354 خورشيدي در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌ است. تاريخ بناي اين مجموعه مشخص نيست؛ ولي بسياري از جهان‌گرداني که از سده چهارم هجري تا دوره قاجاريان از اين بازار بازديد کرده‌اند، درباره آن اطلاعاتي ارائه داده‌اند.


 با حضور جمعي از مسئولان؛
 نخستين بيمارستان پرديس گشايش يافت 

پرديس - ايرج صادقعلي

در آيين افتتاح نخستين بيمارستان پرديس مسائل متعددي از جمله ناکارآمدي بيمه هاي درماني و نياز به توجه ويژه در سرفصل خدمات درماني اين شهرستان مطرح شد.به گزارش خبرنگار آفرينش، ايرج بيگدلو در آيين گشايش نخستين بيمارستان اين شهرستان که با حضور حجت الاسلام توسلي، امام جمعه شهرهاي پرديس، بومهن، رودهن و آبعلي، لاله، شهردار پرديس، معززي، رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند، نماينده دانشگاه شهيد بهشتي تهران، شماري از مردم و جمعي از مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: پيش از بيان هر موضوعي بايد از مسئولان اين بيمارستان براي اين اقدام خير قدرداني کرد.

اين مسئول ادامه داد: پرديس تا پيش از افتتاح اين بيمارستان، فاقد حتي يک تخت بيمارستاني بود، کاستي ياد شده در حالي گريبانگير مردم منطقه است که اين شهرستان تازه تأسيس در شاهراهي ترانزيتي، مهم و البته پرحادثه مسير دسترسي به نوار شمالي کشور استقرار يافته است.

وي افزود: امروز يکي از دو شهر شهرستان پرديس يعني بومهن داراي قالبي کريدوري است که اصل توسعه آن نيز بر مبناي همين شاهراه بنا شده است، اين در حالي است که قانون دولت را در زمينه کاهش تلفات جاده اي ملزوم ساخته است.

به گفته بيگدلو، شرايط تلفات جاني و مالي ناشي از سوانح رانندگي در جاده هاي کشور مناسب نيست، هرچند در اين بين دولت با تلاش خود نسبت به تحقق تعهد کاهش 10 درصدي اين آمار، موفق ظاهر شده است.

کشته شدن روزانه 65 هموطن در تصادفات جاده اي

فرماندار شهرستان پرديس با قياسي ميان تلفات جاده اي ايران و آمار کشته شدگان حملات تروريستي عراق خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه در کشوري مانند عراق روزانه برادران و خواهران مسلمان بسياري بر اثر انفجارهاي تروريستي گروه هاي تندرو به شهادت مي رسند که اميدواريم خداوند متعال در آينده اي نزديک شر اين شرارتها را از سر مردم اين کشور و ساير ملل جهان برطرف کند.

وي ادامه داد: طبق آمارهاي موجود روزانه بطور متوسط 56 نفر در کشور عراق بر اثر حملات تروريستي جان خود را از دست مي دهند و خبرهاي آن توسط رسانه هاي جمعي منتشر مي شود، حال در اين بين، آمارهاي رسمي نهاد راهنمايي و رانندگي ايران از کشته شدن روزانه 65 تن از هموطنانمان در جريان تصادفات جاده اي حکايت دارد، در بياني ساده جنگي پنهان در جاده هاي کشور در جريان است.

بيگدلو اضافه کرد: شرايط ياد شده در شرق استان تهران و شهرستان پرديس به عنوان مناطقي در مسير پر ترددترين جاده هاي کشور نيز وجود دارد، اما نزديکترين بيمارستان به اين شهرستان قبل از احداث بيمارستان شفا، در منطقه دپوي شرق(چهارراه تهرانپارس) قرار داشت.

فرماندار شهرستان پرديس بيان داشت: طبق برآوردهاي عددي کارشناسان حوزه هاي مختلف مرتبط با سوانح رانندگي، بر اثر مرگ يک نفر در جاده ها زياني بالغ بر 32 ميليارد تومان به بدنه کشور وارد مي‌شود، هرچند همين رقم هنگفت نيز در ازاي جان هموطنانمان ارزشي ندارد و بايد از سلامت آنها صيانت کرد.

ضرورت توسعه خدمات زيرساختي

وي با اشاره به بارگذاري سنگين جمعيتي در شهر جديد پرديس يادآور شد: در حال حاضر شهرستان پرديس داراي جمعيتي نزديک به 100 تا 150 هزار نفر است، حال با اتمام و واگذاري نزديک به 110 هزار واحد مسکن مهر مرکز اين شهرستان يعني شهر جديد پرديس رقمي بالغ بر 330 هزار نفر به جمعيت اين خطه افزوده مي شود.

اين مسئول تصريح کرد: آمارهاي ياد شده وراي ساخت و سازهاي است که بخش خصوصي متولي آنهاست، بنابراين در آينده نزديک جمعيتي بالغ بر 500 هزار نفر به آمار جمعيتي کنوني شهرستان افزوده مي شود.

بيگدلو با تأکيد بر لزوم توسعه امور زيربنايي براي ايجاد توازن در دو شاخص افزايش جمعيت و خدمات رفاهي ساکنان آتي شهرستان پرديس، آمادگي مجموعه فرمانداري را براي هرگونه همکاري با مسئولان اين بيمارستان اعلام کرد.

از حضور پزشکان خارجي تا توسعه "هلث توريسم"

فرماندار پرديس ادامه داد: کشورمان در گذشته بدليل کمبود نيروي انساني در بخش خدمات درماني مجبور به استفاده از پزشکان خارجي بود که خوشبختانه اين مسئله در سايه توسعه آموزشي اين رشته برطرف شده است.

اين مسئول افزود: امروز همه ما از پروفسور سميعي، خدادوست و ... به عنوان مفاخر اين کشور در عرصه هاي جهاني ياد مي کنيم و براي وجود آنها و هم کيشان دلسوزشان به خود مي باليم.

بيگدلو اضافه کرد: حال اين توسعه روزافزون در زمينه امور درماني به جايي رسيده است که "هلث توريسم" نيز آهسته آهسته جاي خود را در ميان ديگر نمونه هاي گردشگري کشور باز کرده و شاهد مراجعه ميهماناني از ساير ملل جهان و کشورهاي همسايه به پزشکان ايراني براي پيگيري پروسه درمان هستيم.

وي نيروي انساني زبده، فضاي مناسب و تجهيزات کافي را سه بخش مهم در يک مجموعه بهداشتي و درماني خواند و گفت: اين سه عنصر همچون حلقه هاي زنجيري به هم پيوسته لازم و ملزوم يکديگر قلمداد مي شود، فقدان و يا حتي ضعف هريک مي تواند پروسه درماني بيماران را با مشکلات متعددي مواجه سازد.

رونمايي از داروهاي مهم در پارک فناوري پرديس

بيگدلو با اشاره اي کوتاه به تاريخچه اجراي طرح سطح بندي مناطق براي ارائه خدمات درماني بهتر به هموطنان خاطرنشان کرد: بعد از گذر از دوران دشوار هشت سال دفاع مقدس مسئولان کشور براي ساماندهي مراکز بهداشتي و درماني اجراي طرحي تحت عنوان سطح بندي را به سال 75 هجري شمسي از طريق وزارت بهداشت و درمان و به سال 76 هجري شمسي از طريق سازمان برنامه و بودجه در دستور کار قرار دادند.

اين مسئول ادامه داد: در اين بين، اتفاقات خوبي نيز روي داد، بعد از اين الزام و تکليف قانوني به دولت طبق ماده 193 برنامه توسعه سوم، مراکز بهداشتي و درماني شامل تمامي بيمارستانهاي کشور در شش سطح طبقه بندي شدند. وي اظهار داشت: در اين زمينه مشکلاتي نيز وجود دارد، اما بايد با نگاهي منصفانه علاوه بر توجه و رفع کاستيها، امور اجرايي و خدماتي را نيز ديد و بيان کرد، امروز شرکتهاي فعال در حوزه هاي دانش بنيان پارک فناوري پرديس با تلاشي شبانه روزي هر از چندگاه آيينهاي رونمايي از داروهاي مهم براي معرفي توليدات فرزندان و دانشمندان اين مرز و بوم اسلامي را برگزار مي کنند.

بار درماني پرديس بر دوش تنها بيمارستان شهرستان سنگيني مي کند

در ادامه رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند به عنوان نماينده دانشگاه شهيد بهشتي تهران نيز با تأکيد بر لزوم توسعه امور سخت افزاري در حوزه بهداشت و درمان در شهرستانهاي پرديس و دماوند خاطرنشان کرد: محورهاي ترانزيتي مستقر در دو شهرستان پرديس و دماوند مسيرهايي فرا منطقه اي شمرده مي شوند.


 جلوگيري از تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي در شهرستان رامسر 

 مدير جهاد کشاورزي شهرستان رامسر از تنظيم چهار مورد پرونده جلوگيري از تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي در اين شهرستان خبر داد.هادي پادام در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ساري گفت : تعداد سه مورد پرونده جهت طرح در کميسيون تبصره يک ماده يک قانون حفظ کاربري به مساحت دو هزار و 448 مترمربع مورد بررسي قرار گرفت که يک مورد مجوز تغيير کاربري پس از موافقت کميسيون تبصره يک ماده يک قانون حفظ کاربري به مساحت 500 مترمربع در مرداد سال جاري صادر شد.وي در ادامه از صدور 6 مورد مجوز مسکوني تک واحدي قبل از قانون حفظ کاربري (31/3/74) بناي قديمي به مساحت هزار و 90 مترمربع و صدور دو مورد مجوز مسکوني تک واحدي خروج دام به مساحت 550 مترمربع جهت جلوگيري از تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي در اين شهرستان خبر داد و تصريح کرد: صدور 17 مورد مجوز نقل و انتقال و تفکيک اراضي، 35 مورد پاسخ به استعلامات ادارات، 4 مورد تشکيل جلسات کميسيون ارزيابي، 4 مورد نظارت بر اراضي واگذاري موضوع ماده 32-31 لايحه واگذاري، تنظيم 4 مورد پرونده جلوگيري از تغيير کاربري اراضي زراعي و باغي و ... از ديگر اقدامات و فعاليت هاي اين مديريت در بخش امور اراضي در مدت زمان فوق است.


 ايران زمين 

 رشد 10 درصدي توليد آبزيان در آذربايجان غربي

اروميه-خبر نگار آفرينش

مدير شيلات و آبزيان جهادکشاورزي آذربايجان غربي گفت: پنج ماه نخست سال‌جاري توليد آبزيان در آذربايجان غربي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.محمد شيروليلو اروميه با اشاره به ميزان توليد آبزيان در آذربايجان غربي، اظهار داشت: سال گذشته 15 هزار و 348 تن انواع آبزي در آذربايجان غربي توليد شد.وي با اشاره به رشد توليد آبزي در آذربايجان غربي، تصريح کرد: پنج ماه نخست سال‌جاري چهار هزار تن انواع آبزي در استان توليد شده است که در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 10 درصد افزايش يافته است.

شيروليلو با اشاره به افزايش توليد آبزي در استان، خاطرنشان کرد: پيش‌بيني مي‌شود پايان سال‌جاري ميزان توليد آبزي در آذربايجان غربي به 16 هزار و 585 تن برسد.

كاهش 4/8 درصدي تلفات حوادث رانندگي در چهار ماهه امسال دراستان همدان

همدان- مجيد ملکيان

در چهار ماهه نخست امسال، 164 نفر در حوادث رانندگي استان همدان جان خود را از دست دادند که اين آمار در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته که 179 نفر در تصادفات رانندگي کشته شده بودند، 4/8 درصد كاهش نشان مي‌دهد.از مجموع تلفات حوادث رانندگي چهار ماهه امسال در اين استان 119 نفر مرد و 45 نفر زن بودند. در اين گزارش با اشاره به محل وقوع تصادفات منجر به فوت آمده است: بيشترين تلفات حوادث رانندگي با 119 مورد در جاده‌هاي برون‌شهري و پس از آن با 36 مورد در مسيرهاي درون‌شهري، 8 مورد در جاده‌هاي‌روستايي و 1 مورد نامعلوم گزارش شده است.

همچنين در چهار ماهه امسال، 2763 مصدوم حوادث رانندگي به مراكز پزشکي قانوني استان مراجعه كردند که از اين تعداد 1945 نفر مرد و 818 نفر زن هستند. 

صنايع وابسته كشاورزي مازندران نيازمند توجه بيشتر

ساري- عبدالرحيم ديوسالار

صنايع وابسته کشاورزي در مازندران نيازمند توجه بيشتر دست اندركاران بخش كشاورزي است و به دليل توليد بالاي ميزان محصولات کشاورزي، مسئولان بايد به فکر سامان دادن آن باشند. وضعيت اين نوع صنايع در مازندران به دليل اين که استان نقش اساسي را در کشاورزي کشور داراست، با ميزان توليد هماهنگ نيست.ايجاد صنايع وابسته علاوه بر بازگشت ارزش افزوده محصولات به توليدکننده، سببب بالا رفتن سطح زندگي، بهداشت، تغذيه مردم و توسعه مناطق روستايي مي شود.افزايش ارزش افزوده مواد خام کشاورزي، دامي، شيلاتي، جنگلي و مرتعي در توسعه کشاورزي از ضرورت ملي برخوردار است. کاهش ضايعات با بهره گيري از فرآورده هاي فرعي و تبديل آن ها به محصولات قابل استفاده به منظور تامين بخش مهمي از نيازهاي افراد جامعه با گسترش صنايع وابسته کشاورزي تحقق مي يابد. عرضه ناکافي مواد اوليه از نظر دسترسي به کيفيت و قيمت، ناکافي بودن اين صنايع روند رشد بخش کشاورزي را سرعت مي بخشد و زمينه را به منظور دسترسي راحت تر مصرف کنندگان به توليد کشاورزي فراهم مي کند.

نيروي کار و توانايي هاي مديريتي و کمبود عوامل مالي نظير سرمايه در گردش و ثابت ازعوامل تاثير گذار در توسعه نيافتگي اين عرصه به شمار مي رود. نبود زمين و مکان مناسب براي استقرار صنايع، فناوري ناکافي در بخشهاي حمل و نقل و ارتباطات مراکز فروش، اطلاعات بازار و تبليغات را مي توان از تنگناهاي موجوددر صنايع يادشده در مازندران نام برد.

بسته بندي نا مناسب، نرخ بالاي حمل و نقل، درجه بندي و کنترل کيفيت، کمبود نهادهاي بازاريابي ، وجود مقررات دست و پاگير، محدوديت صادرات و جاذبه محصولات وارداتي از ديگر مشکلات اين بخش است .

تخصيص نيافتن عوارض گمرکي مناسب براي واردات ماشين آلات کشاورزي ، نبود بانک ها و موسسات مالي متناسب و مرتبط با صنايع استاني به منظور تامين تسهيلات مورد نياز را نيزمي توان به عنوان سايرموانع پيش روي بخش کشاورزي نام برد. تامين غذا در سطح ملي يکي از اهداف کلان كيفي توسعه کشاورزي است، براين اساس و با توجه به مفاهيم امنيت غذايي متوليان بخش کشاورزي بايستي در پايان برنامه بتوانند اهداف مرتبط با امنيت غذايي توليد و عرضه کافي مواد غذايي سالم را برآورده كنند.تامين نيازهاي غذايي جمعيت از نظر کمي و کيفي به ويژه مواد مغذي شامل املاح ، ويتامين ها ، پروتئين، چربي با رعايت اصول توسعه پايدارقابليت تحقق مي يابد. به دليل اين که برخي کشورها از خريد ميوه هاي توليدي به دليل تحريم خودداري مي کنند و صادرات به ميزان بسيار کم انجام مي شود و توليد بيش از نياز مصرفي استان به صورت تازه خوري است ، ضرورت ايجاد صنايع تبديلي و تکميلي آشکارتر مي شود. در وضعيت کنوني که نياز مردم به صنايع وابسته دربخش كشاورزي بسيار بيشتر از ظرفيت کنوني مي باشد شايسته نيست که اين صنايع را به حال خود رها کرد و راهکار مناسبي براي ساماندهي اين نيرو به عنوان يک حرکت جريان ساز براي توليد و خودکفايي و مولد اشتغال اتخاذ نکرد.

بازديد مديرکل امور اقتصادي استانداري از اولين فرودگاه خصوصي فوق سبک کشور

کرج - خاکپور

مديرکل دفتر هماهنگي امور اقتصادي و بين الملل استانداري البرز طي يک بازديد که بيش از 3 ساعت به طول انجاميد از بخش هاي مختلف فرودگاه آزادي واقع در شهرستان نظرآباد به عنوان اولين و تنهاترين فرودگاه خصوصي فوق سبک کشور محسوب مي شود بازديد به عمل آورد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري البرز، حسين بغدادي در جريان اين بازديد که با حضور جمعي از استاد خلبانان و مسئولان فرودگاه و ساير کارکنان آن صورت گرفت از نزديک از انواع هواپيماي آموزشي سبک و فوق سبک، سم پاشي و هواپيماهاي اختصاصي و همچنين از بخش هاي مختلف اين فرودگاه از قبيل کلاس هاي آموزشي، کتابخانه، برج مراقبت پرواز، اتاق بريفينگ، سالن تعمير و نگهداري و ساير قسمت هاي ديگر بازديد به عمل آورد.اين فرودگاه داراي چندين فاز در بخش هاي توسعه اي و زيرساخت در حوزه هاي مختلف از جمله احداث هتل، ايجاد امکانات جاذبه هاي گردشگري طبيعي (اکوتوريسم)، جاذبه هاي مهيج هوايي و پرواز و...مي باشد.

علي‌رغم افزايش توليد صورت گرفت؛

کاهش 8 درصدي مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان - راعي

مدير ناحيه انرژي و سيالات شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: اين شرکت با افزايش بهره‌وري خطوط توليد ، انجام پروژه‌هاي اصلاحي در فرآيند و کاهش تلفات آب توانست مصرف آب مورد نياز فرآيند خود را علي رغم افزايش 15 درصدي توليد، به ميزان 8 درصد کاهش دهد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، جواد نيلي تصريح کرد: در سال 1385 مقدار 27 ميليون مترمکعب برداشت آب از زاينده رود داشته ايم و اين در حالي است که در سال 1390 اين ميزان به 25 ميليون مترمکعب تقليل پيدا نمود که کاهش مصرف 2 ميليون مترمکعبي را نشان مي‌ دهد و اين در حالي است که توليد در اين زمان 5/1 ميليون تن افزايش يافته است.

وي يادآور شد: استاندارد مصرف آب در جهان 10 تا 18 مترمکعب به ازاي توليد هرتن فولاد است، که فولاد مبارکه با افزايش بهره‌وري در اين زمينه توانست مصرف خود را از 6 مترمکعب به ازاي هر تن در سال 85 به 5 مترمکعب تقليل دهد اين در حاليست که اگر مصرف آب در نيروگاه 300 مگا واتي برق در شرکت فولاد مبارکه که به منظور توليد برق و نه براي توليد محصول به مصرف مي‌رسد را از اين مقدار کم کنيم اين ميزان مصرف آب به 6/3 مترمکعب آب تقليل مي يابد که اين ميزان يک شاخص مهم دربين توليدکنندگان مشابه مي‌باشد.مدير ناحيه انرژي و سيالات شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: اجراي پروژه‌هاي متعدد و احداث تصفيه خانه‌هاي پساب صنعتي، بهسازي خطوط انتقال و توزيع و همچنين اصلاح در فرآيند ميزان مصرف اين ماده حيات بخش را به حداقل ممکن رسانده ضمن اينکه توجه ويژه فولاد مبارکه به محيط زيست و شرايط کم آبي منطقه باعث شده اين شرکت مصرف آب مورد نياز خود را مستمراً کاهش دهد.


 در استان 

 نگاهي به شاهکار اسرارآميز طبيعت

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران گفت: چشمه معدني اسرارآميز سورت از شاهکارهاي طبيعت است.

سيف الله فرزانه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران) منطقه مازندران، با بيان اين‌که چشمه آب معدني سورت در ارتفاع 1840 متري در حدود 100 کيلومتري ساري واقع شده است، اظهار کرد: اين چشمه با آب‌هاي شور و ترش و طاقچه‌هاي رسوبي شکل منطقه‌اي بي نظير را ايجاد کردند.

وي ادامه داد: همتاي چشمه بي نظير سورت در کشور ترکيه به نام "پاموکاله" وجود دارد که تا حدي شبيه اين چشمه است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران تصريح کرد: اطراف چشمه پوشيده از درختچه‌هاي زرشک وحشي و ارتفاعات بالاتر پوشيده از جنگل‌هاي سوزني برگ است.

فرزانه با اشاره به اين‌که در زبان محلي اهالي منطقه، چشمه سورت به "واوو" و"شورسر" نيز معروف است، گفت: منطقه سورت بيشتر با آب چشمه شور معروف است که داراي آبي شور و استخر آبي است که عمدتاً در تابستان براي آب تني استفاده مي‌شود. البته داشتن خاصيت درماني شايد هنوز از سوي مراجع پزشکي تاييد نشده اما تجربيات استفاده کنندگان اين چشمه نشان مي‌دهد که آب وگل ولاي (در زبان محلي: سياتيل) اطراف اين چشمه رفع کننده بسياري از بيماري‌هاي پوستي است.

مدير کل ميراث فرهنگي مازندران اظهار کرد: چشمه ديگري که در مجاورت سورت قرار دارد داراي آب متمايل به نارنجي گازدار و کمي ترش مزه است (به زبان اهالي ترشو ناميده مي‌شود) و به صورت دايمي از يک معبر بسيار باريک به بيرون ريخته مي‌شود.

فرزانه با بيان اين‌که آب‌هاي رسوبي اين دو چشمه در مسير خود طي هزاران سال ده‌ها حوضچه کوچک زيبا به رنگ‌هاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه‌هاي مختلف ايجاد کرده است، گفت: خيال انگيزترين صحنه‌هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشيد است که تلالو نورخورشيد در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف، جلوه‌هاي تحسين برانگيز از موهبت خداوندي را به نمايش مي‌گذارد که اين چشم اندازها هيچ گاه از روح و ذهن فراموش نمي‌شود.

وي با اشاره به اين‌که چشمه معدني سورت نه تنها در فهرست ملي به ثبت رسيده، بلکه مي‌تواند نامزد ثبت در فهرست جهاني يونسکو نيز باشد، افزود: چشمه سورت با سرمايه گذاري جهت يافته و مطمئن مي‌تواند عاملي براي توسعه پايدار مازندران باشد.

مديرکل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري مازندران خاطرنشان کرد: به جرات مي‌توان گفت که چشمه سورت يکي از زيباترين و بي نظيرترين چشمه‌هاي معدني در ايران است. چشمه سورت با جاذبه‌هاي طبيعي در داخل بافت فرهنگي جذاب قرار گرفته است و چشمه سورت را مي‌توان به عنوان ژئوپارک تاريخ طبيعي معرفي کرد که جذابيت جهاني دارد.

فرزانه با اعلام اين‌که اخيراً يک سايت اينترنتي مطلبي تحت عنوان چشمه‌هاي باداب سورت به عنوان يکي از شگفتي هاي طبيعت دامغان را در سايت خود منعکس و منتشر کرده است، تصريح کرد: منطقه مورد نظر براساس تصميمات جغرافيايي کشوري در مازندران واقع شده است. چشمه معدني سورت در تاريخ 16 تير ماه سال 87 به عنوان دومين اثر در فهرست آثار ملي طبيعي در موقعيت جغرافيايي مازندران، ساري، بخش دودانگه، دهستان پشت کوه، ما بين روستاي اورست و مالخاست به ثبت رسيده است.

مديرکل ميراث فرهنگي مازندران افزود: همچنين در دور اول سفر هيات دولت به مازندران براساس مصوبه شماره تاريخ 26 آذر سال 85 منطقه مورد نظر به عنوان منطقه نمونه گردشگري مازندران به تصويب هيات دولت رسيد.


 خبر 

 لزوم مديريت مصرف آب در بخش کشاورزي آذربايجان غربي

اروميه-خبر نگار آفرينش

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: مديريت مصرف آب در کشاورزي آذربايجان غربي با توجه به محدوديت منابع آب‌هاي زيرزميني ضروري است. سيدعلي مختاري با اشاره به تلاش سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي براي مديريت مصرف آب در استان، اظهار داشت: 65 درصد از آب مورد نياز استان در بخش کشاورزي مصرف مي‌شود.وي با اشاره به محدوديت منابع آب‌هاي زيرزميني در آذربايجان غربي، تصريح کرد: جلوگيري از مصرف بي‌رويه آب در کشاورزي ضروري است و براي رسيدن به اين هدف از سيستم آبياري نوين استفاده مي‌شود.

مختاري به مزاياي استفاده از سيستم آبياري نوين در مزارع و باغات آذربايجان غربي اشاره کرد و ابراز داشت: با استفاده از اين سيستم نه‌تنها در مصرف آب صرفه‌جويي مي‌شود بلکه ميزان توليد محصولات نيز افزايش مي‌يابد.رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي ضمن اشاره به تلاش سازمان براي پايداري توليد محصولات کشاورزي و حفاظت از منابع موجود در استان، افزود: براي اين منظور لازم است مصرف سموم شيميايي کاهش يابد و هزينه‌هاي توليد کنترل شود.وي ادامه داد: افزايش کيفيت محصولات کشاورزي توليدي و رعايت الگوي کشت، سازمان جهاد کشاورزي را در رسيدن به اهداف خود ياري مي‌کند.

خطر انقراض بيش از 30 گونه گياهي در فارس

بيش از 30 گونه از گياهان دارويي در استان فارس مانند آويشن شيرازي و باريجه با خطرکاهش و حتي انقراض روبرو است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شيراز، کارشناس مسئول گياهان دارويي مديريت امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي فارس گفت: علت اين مشکل خشکسالي و عوامل انساني از قبيل برداشت هاي بي رويه ، تغيير کاربري اراضي و چراي بي رويه مي باشد.

صادقي افزود: شيرين بيان هم از جمله محصولاتي است که در چند سال اخير با خطر جدي روبرو شده است.افزايش برداشت شيرين بيان ، سوء استفاده قاچاقچيان و خشکسالي هاي متوالي ، اين گياه دارويي را با کاهش شديد توليد مواجه کرده است.خرد رييس جهاد کشاورزي استان فارس نيز در اين خصوص گفت: توسعه کشت و صنعتي شدن گياهان دارويي درحفظ گونه هاي مختلف اين محصولات نقش به سزايي دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته