جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4526

ارائه راه حل عراق براي بحران سوريه؛
لاريجاني:اميدواريم عقل سياستمداران آمريکايي،مانع افراط‌کاري‌ آنها شود

عضو هيأت رئيسه مجلس:
همراهي روس‌ها با ايران فضاي مذاکرات هسته‌اي را تعديل مي‌کند


سوريه به دليل عدم صلح با اسرائيل مجازات مي‌شود


نشانه هاي مثبتي دردولت جديد ايران وجود دارد


مبارک: رئيس‌جمهوربايد نظامي باشد

در ديدار معاون دبير کل سازمان ملل؛
ظريف: اميدواريم سازمان ملل پيگير حل ديپلماتيک مساله سوريه باشد


آماده‌باش پنتاگون براي حمله به سوريه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

لاوروف:
گام اصلي در توافق روسيه با آمريکا را دمشق برداشت

واشنگتن:
سوريه 45 مرکز ساخت و انباشت سلاح شيميايي دارد

محسن رضايي:
عقب‌نشيني آمريکا تاکتيک نظامي است


استقبال اوباما از توافق آمريكا و روسيه درباره تسليحات شيميايي سوريه


سرمقاله


آغاز سال جديد تحصيلي دانشکده روابط بين الملل


حاميان مرسي در تظاهرات خود از نماد چهار انگشت استفاده مي کنند که اشاره اي به نام ميدان "رابعه العدويه" قاهره است.


 ارائه راه حل عراق براي بحران سوريه؛
 لاريجاني:اميدواريم عقل سياستمداران آمريکايي،مانع افراط‌کاري‌ آنها شود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت:‌ ايران و عراق در ارتباط با بحران سوريه نگاه مشترکي دارند و صحبت‌هاي انجام شده در ديدار بنده با رئيس مجلس عراق بيانگر اين موضوع است .

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني پس از ديدار با اسامه النجيفي رئيس مجلس عراق در نشست خبري مشترک با خبرنگاران ايراني و عراقي خاطرنشان کرد:‌جناب آقاي النجيفي از شخصيت‌هاي بارز و تاثيرگذار عراق هستند که دعوت ما را براي حضور در ايران پذيرفته‌اند و اميدواريم سفر ايشان، سفر پرخير و برکتي باشد. البته نگاه هر دو کشور در مورد بحران سوريه و دخالت نظامي در اين کشور، نگاه مشترکي است و اميدواريم بتوانيم در مذاکرات فيمابين راهکارهايي براي ايجاد امنيت در منطقه بيابيم ضمن آن که عراق نيز طرحي براي حل مساله سوريه ارائه کرده است که بايد بررسي شود.

وي افزود: يکي از مهمترين محورهاي ديدار من با رئيس مجلس عراق مسئله‌ي سوريه بود و عراق براي حل اين موضوع فکري را دنبال مي‌کند تا بتوان اين بحران را به شکل سياسي حل کند ضمن آن که همکاري‌هاي دو جانبه در بعد اقتصادي و سياسي نيز از ديگر موضوعات مورد گفت و گوي من و جناب آقاي النجيفي بود. چرا که ظرفيت‌ همکاري‌هاي دو کشور بيش از ظرفيتي است که امروز وجود دارد. همچنين مساله تروريست‌هاي افراطي که هم عراق و هم ايران را متاثر از خود کرده است و انفجارهاي عراق از اين نشات مي‌گيرد يکي ديگر از محورهاي مذاکره روساي مجلس ايران و عراق بود.

علي لاريجاني با اشاره به موضوع بحران سوريه گفت:‌ آمريکا متوجه شده است که عمليات نظامي در اين کشور دو مشکل را به وجود مي‌آورد يکي اين که حمله به سوريه بدون تصميم شوراي امنيت کاري غيري قانوني است و زمينه را براي غير قانوني و هرج و مرج جهاني فراهم مي‌کند و دوم اين که هرگونه اقدام نظامي در منطقه عکس‌العمل‌هايي به طور طبيعي خواهد داشت و اين عکس‌العمل آتش جنگ را در منطقه تسري مي‌دهد.

وي افزود: اميدواريم مختصر عقلي در بين سياستمداران آمريکايي وجود داشته باشد تا از رفتارهاي افراطي پرهيز کنند و اتفاقات روزهاي اخير و تصميمات اتخاذ شده نشان دهنده همين مختصر عقل است.

در بخش ديگري از اين نشست خبري اسامه النجيفي رئيس مجلس عراق، اظهار کرد:‌من به دعوت همتاي ايراني خود به اين کشور سفر کردم و طيف‌هاي مختلفي در عراق را نمايندگي مي‌کنم و اميدوارم اين سفر دستاوردهاي خوبي داشته باشد.

وي افزود: در مورد بحران سوريه فکر مي‌کنيم راه حل نظامي نمي‌تواند مساله را حل کند بلکه بهترين روش را راه‌حل سياسي مي‌دانيم و زمينه سازي براي يک انتخاب دموکراتيک در اين کشور مي‌تواند يکي از راهکارهاي حل بحران سوريه باشد و اين اتفاق با همکاري ايران، عراق، عربستان و ترکيه و همکاري ابرقدرت‌ها مانند آمريکا و روسيه امکان‌پذير است.

اسامه النجيفي با تاکيد بر اين که دخالت نظامي در سوريه باعث تسري اين جنگ به کشورهاي منطقه مي‌شود، گفت: عراق خود يکي از قربانيان بهانه‌جويي غرب در ارتباط با سلاح‌هاي کشتارجمعي و شيميايي است و غربي‌ها فقط خواهان خلع سلاح هستند نه نجات دادن ملت سوريه و قطعا اگر اين طور بود در اين دو سالي که در سوريه شاهد جنگ هستيم اظهارنظرهايشان چيز ديگري را نشان مي‌دهد. لذا جامعه‌ي بين‌المللي بايد تمام توان خود را براي جلوگيري از جنگ در کشور سوريه به کار گيرد نه اين که به ايجاد جنگ در منطقه دامن بزند.

رئيس مجلس عراق در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح ابتکاري عراق براي حل بحران سوريه، خاطرنشان کرد: طرح ابتکاري که عراق براي حل بحران سوريه اعلام کرده است، نتيجه‌ي گفت و گوهاي پارلماني در عراق بين دولت و سياستمداران دو کشور است و مهمترين بخش‌هاي آن برقراري آتش‌بس در اين کشور، عقب نشيني نيروهاي خارجي و تدوين يک جدول زمانبندي براي برگزاري انتخابات در سوريه است که اين موضوع نيازمند همکاري کشورهاي منطقه است.

وي تاکيد کرد که جزئيات اين طرح را به اتحاديه عرب و کشورهاي تاثيرگذار ارائه کرده است و پيش از عزيمت به تهران در ترکيه با مسئولين اين کشور در ارتباط با آن صحبت کرده است اما هنوز هيچ پاسخي از طرف مسئولين کشور ترکيه دريافت نکرده‌ است.


 عضو هيأت رئيسه مجلس:
 همراهي روس‌ها با ايران فضاي مذاکرات هسته‌اي را تعديل مي‌کند 

عضو هيأت رئيسه مجلس، نظر روسيه و چين در تصميمات 1+5 و شوراي امنيت را تاثيرگذار خواند و گفت: اين مسئله مي‌تواند فضاي مذاکرات هسته‌اي را تعديل مي‌کند. حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو خبرگزاري خانه ملت درباره نقش روسيه در پرونده هسته‌اي ايران گفت: روسيه و چين، دو عضو دائم شوراي امنيت هستند که نظرشان مي‌تواند در شورا و نيز در ساير تصميمات جانبي مانند مذاکرات هسته‌اي تاثيرگذار باشد.

نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه روسيه يکي از کشورهاي تاثيرگذار در حوزه هسته‌اي است،‌ افزود: پوتين در نشست خود با روحاني و نيز در اجلاس شانگهاي، بر حق بهره‌مندي ايران از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي اشاره کرد که نکته مثبتي در اين نشست بود؛ مساله‌اي که هنوز برخي کشورهاي غربي و سرسپرده به دلايل واهي روي آن شبهه و ترديد ايجاد مي‌کنند. سبحاني‌نيا با بيان اينکه کشورهاي عضو شانگهاي از نظر موقعيت جغرافيايي، جمعيت و سرزميني، بخش عظيمي از دنيا را به خود اختصاص داده‌اند، ادامه داد: موضع روسيه در مساله هسته‌اي ايران مي‌تواند در نشست آتي 1+5 و بحث‌هايي که در اين ارتباط صورت مي‌گيرد، نيز مهم باشد.وي با تاکيد بر اينکه همراهي روس‌ها با ايران در مساله هسته‌اي مي‌تواند تعديل فضايي را به وجود آورد، بيان کرد: نگاه و ديد روسيه نسبت به اين مساله مي‌تواند در جهت آماده کردن فضاي مناسب در جهت تحقق خواست جمهوري اسلامي موثر باشد.


 سوريه به دليل عدم صلح با اسرائيل مجازات مي‌شود 

 
ايسنا: رئيس رژيم صهيونيستي گفت، سوريه به دليل اينکه صلح با اين رژيم را نپذيرفت، تا به امروز مجازات شده است. به گزارش سايت اينترنتي النشرة، شيمون پرز، رئيس رژيم صهيونيستي در سخناني مدعي شد: توافق صورت گرفته براي خلع سلاح‌هاي شيميايي در سوريه که به دنبال تهديد عليه اين کشور صورت گرفت، بايد درسي براي برخي از کشورها باشد. وي با بيان اينکه سوريه به دليل نپذيرفتن صلح با تل‌آويو تاکنون مجازات شده است، مدعي شد: بشار اسد (رئيس‌جمهوري سوريه) در اين کشور فاجعه‌ آفريد و خون سوري‌ها را ريخت و صدها هزار تن را آواره و اقتصاد آن را دچار تزلزل کرد.

رئيس رژيم صهيونيستي در ادامه ادعاهاي خود گفت: بشار اسد از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کرد که اين مساله روسيه و نه فقط آمريکا را واداشت تا تعهد يابند که اين سلاح‌ها را نابود سازند.


 نشانه هاي مثبتي دردولت جديد ايران وجود دارد 

 
عصر ايران: وزير خارجه مصر مدعي شد: اقدامات ايران به امنيت ملي مصر آسيب مي زند."نبيل فهمي" اظهار داشت: اقدامات اخير ايران در منطقه خليج فارس به امنيت ملي مصر آسيب مي زند. اختلافات قاهره و تهران مربوط به بحث شيعه و سني نيست بلکه به دليل وجود مسائلي مربوط به امنيت ملي مصر است.فهمي که در برنامه " 10 عصر" شبکه ماهواره اي مصري "دريم 2" سخن مي گفت؛ افزود: مصر هر از چند گاهي تلاش مي کند وجود يا عدم وجود بهبود در روابط با ايران را بيابد. نشانه هاي مثبتي از سوي دولت جديد ايران در برابر کشورهاي جنوب خليج فارس وجود دارد اما اين نشانه ها تاکنون ملموس نيستند.وي ادامه داد: مصر با چشم انداز متفاوتي با ايران تعامل مي کند. در صورت ورود مصر به گفتگو با ايران، گفتگويي صريح و هدف دار و به دور از هر گونه هيجان يا احساسات خواهد بود.


 مبارک: رئيس‌جمهوربايد نظامي باشد 

 
فارس: در پي گمانه‌هايي درباره احتمال کانديدا شدن وزير دفاع مصر براي انتخابات رياست جمهوري، ديکتاتور پيشين مصر تأکيد کرد رئيس‌جمهور اين کشور بايد از ميان نظاميان ارتش باشد و وزير دفاع مصر فردي زيرک است.

در فايلي صوتي که پايگاه خبري «اليوم السابع»، از «حسني مبارک» رئيس جمهور مخلوع مصر منتشر کرده است، مبارک تأکيد مي‌کند که گمان مي‌کرده «عبدالفتاح السيسي» وزير دفاع مصر، از اعضاي وابسته به اخوان المسلمين بوده اما به اين نتيجه رسيده که السيسي فردي زيرک است.

مبارک همچنين ضمن اشاره به اينکه «حبيب العادلي» وزير کشور دوران حاکميتش توانايي اين را داشت که شرايط کشور را در سه روز آرام کند، گفته که رئيس جمهور مصر بايد از ميان نظاميان ارتش باشد. مبارک همچنين گفته که افرادي که در «رابعه العدويه» تظاهرات مي‌کردند دچار شستشويي مغزي شده بودند.


 در ديدار معاون دبير کل سازمان ملل؛
 ظريف: اميدواريم سازمان ملل پيگير حل ديپلماتيک مساله سوريه باشد 

والري آموس، معاون دبير کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌هاي اضطراري که در راس هياتي به تهران سفر کرده است، با وزير امور خارجه ديدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مهر، دکتر محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه در اين ديدار با اشاره به پيشينه همکاري‌ها و تعاملات خوب ايران با سازمان ملل متحد در عرصه منطقه درباره امور بشردوستانه و کمک‌هاي اضطراري به مهاجران و آوارگان از جمله در دو کشور افغانستان و عراق، آمادگي کشورمان را براي توسعه، گسترش و تعميق اين همکاري‌ها اعلام کرد. او با اشاره به اوضاع حساس و پيچيده در منطقه از جمله بحران جاري در سوريه، به تشريح تلاش‌هاي سياسي و ديپلماتيک براي کمک به حل و فصل مسالمت‌آميز مسائل سوريه و هم‌چنين کمک‌هاي انسان دوستانه کشورمان در ابعاد مختلف به مردم سوريه پرداخت.وزير امور خارجه با تاکيد بر موضع اصولي جمهوري اسلامي ايران از ابتداي بحران سوريه بر حل و فصل آن از طريق سياسي و مخالفت و محکوميت با هرگونه استفاده از سلاح شيميايي از سوي هر کس و در هر جا، از کارآمدي تلاش‌هاي ديپلماتيک در عبور از اين مرحله حساس ابراز خرسندي کرد و ابراز اميدواري کرد سازمان ملل متحد به همراه ديگر کشورهاي تاثيرگذار نقش موثر و سازنده و مستقل خود را براي پيگيري و موفقيت کامل اين تلاش‌هاي سياسي در راستاي حل و فصل کامل اين بحران و رفع تبعات انساني آن بر زندگي مردم در منطقه ايفاء کند. ظريف هم‌چنين با اشاره ظرفيت‌ها و تجارب خوب ايران براي مقابله با بلاياي طبيعي در داخل و خارج از ايران، آمادگي کشورمان را براي تبادل و انتقال تجربيات و همکاري تنگاتنگ با دفتر سازمان ملل در تهران در اين ارتباط اعلام کرد.


 آماده‌باش پنتاگون براي حمله به سوريه 

با وجود توافق وزراي خارجه ‌آمريکا و روسيه درباره سلاح‌هاي شيميايي سوريه، پنتاگون اعلام کرد که همچنان براي حمله به سوريه در حالت آماده باش باقي خواهد ماند.

به گزارش ايسنا وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد: به رغم توافق اخير جان کري و سرگئي لاوروف‌، وزراي خارجه آمريکا و روسيه درباره از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي سوريه، نيروهاي آمريکايي همچنان در حالت آماده‌باش براي انجام هرگونه عمليات نظامي احتمالي عليه سوريه باقي خواهند ماند.

جورج ليتل، سخنگوي وزارت دفاع آمريکا با بيان اين مطلب تاکيد کرد که تا اين لحظه هيچ گونه دستوري مبني بر کاهش سطح آماده‌باش دريافت نکرده است. وي افزود: تهديد به عمليات نظامي عليه سوريه عامل اصلي پيشرفت روند ديپلماسي درباره سلاح‌هاي شيميايي سوريه بود. اين اظهارات سخنگوي وزارت دفاع آمريکا ساعاتي پس از اعلام توافق وزيران خارجه روسيه و ‌آمريکا درباره از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي سوريه ايراد شد.


 يک نکته از هزاران 

فرمانده نيروي انتظامي گفت: نصب دوربين در اتاق بازجويي فني آگاهي انجام شده است. سردار اسماعيل احمدي مقدم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در مورد نصب دوربين در اتاق بازجويي فني آگاهي گفت: نصب دوربين‌ها انجام شده ولي ممکن است اتفاقات ناخوشايندي در زمان انتقال مجرمين صورت گيرد. وي همچنين در مورد حادثه ستار بهشتي گفت: حادثه ستار بهشتي در خارج از اتاق بازجويي رخ داده است.

اين اقدام مي‌تواند ضمن مستند سازي اعترافات و نحوه اعتراف گيري از مجرمان، شبهات بسياري را درمورد تخلفات احتمالي در برخورد با متهمان را رفع و رجوع سازد. به اين ترتيب شفاف سازي شگرفي در نيروي انتظامي صورت خواهد گرفت كه جاي بسي تقدير دارد.

اميدواريم اين وعده‌ها تنها درحد حرف نماند و جامه عمل بپوشد...


 ميز خبر 

ديدار وزيرخارجه انگليس با دكترروحاني قطعي شد

ديدار ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس با حسن روحاني رييس جمهور اسلامي ايران در حاشيه اجلاس سازمان ملل متحد در نيويورک قطعي شده است.به گزارش فارس، ديدار ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس با حسن روحاني رييس جمهور اسلامي ايران قطعي شده است.اين ديدار به درخواست طرف بريتانيايي و در حاشيه اجلاس سران سازمان ملل متحد در نيويورک انجام خواهد شد.حسن روحاني رييس جمهور اسلامي اوايل هفته آينده براي سفري چند روزه عازم نيويورک مقر سازمان ملل متحد خواهد شد.

ديدار با ايرانيان مقيم نيويورک و همچنين گفتگو با چند شبکه بين المللي خبري و ديدار با سران کشورهاي حاضر در اين اجلاس جزو برنامه هاي روحاني در اين سفر محسوب مي شود.پيش از اين محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان از درخواست مستقيم وزير امور خارجه بريتانيا براي ديدار با رئيس جمهور کشورمان در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد خبر داده بود.

ژاپن عاري از انرژي هسته اي مي شود

مقامات ژاپني اعلام کردند که با خاموش شدن راکتور شماره 4 شرکت برق کانساي اين کشور از امروز يکشنبه 24 شهريور ماه به طور کامل عاري از انرژي هسته مي شود.به گزارش مهر، مردم ژاپن بعد از سونامي سهمگين و بحران هسته اي اين کشور خواستار توقف نيروگاههاي هسته اي کشورهاي خود شده اند.قرار است امروز تنها رااکتور فعال ژاپن خاموش شود و اين کشور را به کشوري عاري از انرژي هسته اي تبديل کند، اين اتفاق به دنبال فاجعه فوکوشيما در سال 2011 دومين بار است که در ژاپن رخ مي دهد.

خشم شديد عربستان از منتفي‌شدن حمله به سوريه

رئيس دستگاه اطلاعاتي عربستان سعودي که انتظار نتيجه دادن تلاشهاي ديپلماتيک روسيه درباره سوريه و منتفي شدن حمله نظامي به اين کشور را نداشته است، اظهاراتي بسيار خشمگينانه و کينه توزانه را عليه شيعيان مطرح کرده است.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از الخبر پرس،بندر بن سلطان پس از آنکه "ولاديمير پوتين" رئيس جمهور روسيه را تهديد کرد که بحران سوريه فقط راه حل نظامي دارد، اميد زيادي به حمله ارتش آمريکا به سوريه بسته بود.

اين شاهزاده سعودي معتقد است که ديپلماسي ايران و ترس از حزب الله لبنان باعث توقف حمله نظامي به سوريه شده است و روسيه نيز همگام با اين مسائل تلاشها در سطح بين المللي را دنبال مي کرده است.در نتيجه وي پس از اطمينان از اينکه گزينه نظامي عليه سوريه منتفي شده، در محفلي خصوصي وعده داده که انتقام اين رخداد را از ايران، سوريه و حزب الله خواهد گرفت.

به گزارش منابع ويژه اطلاعاتي بندر بن سلطان طي اظهاراتي همچنين تهديد کرده که انتقامي سخت از شيعيان در لبنان خواهد گرفت و مادران شيعه را در اين کشور عزادار خواهد کرد.

فيدل كاسترو: پيشنهاد مسكو هوشمندانه بود

«فيدل کاسترو» رهبر کوبا با استقبال از طرح روسيه براي تحويل سلاح‌هاي شيميايي سوريه، گفت که اين طرح احتمال اقدام نظامي واشنگتن عليه سوريه را کمرنگ کرد.به گزارش ايلنا به نقل از شينهوا، کاسترو طي مقاله‌اي نوشت که طرح مبتکرانه و هوشمندانه روسيه که قاطعانه در برابر ادعاي غيرمعمول دولت آمريکا ايستاد، خطر اقدام نظامي عليه دمشق را کاهش داد.

بر اساس اين گزارش، مقام‌هاي آمريکا با متهم کردن دولت سوريه به استفاده از تسليحات شيميايي در حمله 21 ماه آگوست در حومه دمشق، اعلام کردهاند که گزينه اقدام نظامي عليه دمشق را بررسي مي‌کنند.

سوريه عضو کنوانسيون منع کاربرد جنگ‌افزارهاي شيميايي ‌شد

سازمان ملل متحد اعلام کرد که درخواست رسمي سوريه براي پيوستن به کنوانسيون بين‌المللي منع جنگ‌افزارهاي شيميايي را پذيرفته است.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، سخنگوي سازمان ملل متحد گفت که اين پيمان در مورد سوريه از 14 ماه اکتبر 2013 اجرايي مي‌شود.پيوستن سوريه به پيمان بين‌المللي منع گسترش تسليحات شيميايي، بخشي از طرح روسيه و آمريکا است که هفته گذشته ارائه شد.براساس اين طرح، تسليحات شيميايي سوريه بايد تا اواسط سال 2014 به طور کلي نابود شده يا از ميان برود.«باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا اعلام کرده است که کشورش در حالت آماده‌باش باقي خواهد ماند تا در صورتي که ديپلماسي در مورد سوريه شکست بخورد، وارد مرحله نظامي شود.

نخست‌وزير ائتلاف مخالفان سوري انتخاب شد

گزارش‌ها حاکي از آن است که «احمد طعمه» در نشست ائتلاف مخالفان سوري در شهر استانبول به عنوان نخست‌وزير اين ائتلاف معرفي شده است.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، طعمه 48 ساله موفق شد از مجموع 97 راي، 75 راي را از آن خود کرده و به عنوان نخست‌وزير ائتلاف مخالفان سوري انتخاب شود. طعمه متولد شهر «ديرالزور» و فارغ‌التحصيل رشته دندان‌پزشکي است.

طعمه برقراري ثبات و امنيت در مناطق تحت کنترل مخالفان را از اولويت‌هاي دولت موقت خود عنوان کرده است. پيش از طعمه، «غسان هيتو» سمت نخست‌وزيري ائتلاف مخالفان سوري را بر عهده داشت که ماه جولاي گذشته از سمت خود استعفا داد.


 ميز خبر 

سناتور آمريکا: افتضاح سوريه را نبايد در مورد ايران تکرار کنيم

"ليندسي گراهام" سناتور جمهوريخواه ايالت کاروليناي جنوبي آمريکا گفت که تلاش مي کند افتضاح دولت اوباما در مورد سوريه را با تصويب يک طرح براي اقدام نظامي احتمالي عليه ايران جبران کند.به گزارش عصر ايران، گراهام در مصاحبه با "فاکس نيوز" با افتضاح خواندن عقب نشيني دولت اوباما از طرح حمله نظامي به سوريه با وجود عبور حکومت سوريه از خط قرمز استفاده از سلاح شيميايي، گفت: با تصويب طرحي براي اقدام نظامي آمريکا عليه ايران بايد اين پيام را به اين کشور فرستاد که واشنگتن در جلوگيري از دست يابي تهران به سلاح هسته اي جدي است.وي افزود:" ما شايد به عنوان يک کشور در مورد استفاده از سلاح هاي شيميايي در سوريه اشتباه کرده باشيم اما نبايد درباره برنامه هسته اي ايران اشتباه کنيم."

گراهام با اشاره به اينکه پس از انصراف آمريکا از حمله نظامي به سوريه اسراييل احساس مي کند به حال خود رها شده است، افزود که با تصويب اين طرح پيام هاي هشدار به تهران و حمايت به اورشليم و تل آويو ارسال
خواهد شد.

تلاش هند براي پرداخت کامل پول نفت ايران با روپيه

هند تلاش مي کند پول نفت وارداتي از ايران را به طور کامل با پول ملي خود يعني روپيه بپردازد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، يک مقام مسؤول در وزارت نفت هند گفت نيودلهي با تهران درباره تسويه پول واردات نفت از ايران با استفاده از پول روپيه گفتگو خواهد کرد.اين اقدام بعد از آن روي مي دهد که تهران به سرعت دريافت پول نفت صادراتي به هند با استفاده از روپيه را متوقف کرده است. ايران هم اکنون تنها بخش کوچکي از پول صادرات نفت خود به هند را به روپيه مي گيرد.

ايران شيوه دريافت بقيه پول صادرات نفت به هند و ارز مورد نظر براي دريافت اين پول را به مذاکرات بعدي موکول کرده است.هند تمايل دارد از پول ملي خود (روپيه) که ارزش آن به شدت در برابر دلار کاهش يافته است براي پرداخت پول نفت ايران استفاده کند و به اين وسيله ارزش اين واحد پولي را تقويت کند.

آنکارا: توافق روسيه و آمريکا کمکي به حل خشونت‌هاي سوريه نمي‌کند

وزير امور خارجه ترکيه در گفت‌وگو با همتاي آمريکايي خود تاکيد کرد: توافق آمريکا و روسيه به منظور از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي سوريه لزوم پيدا کردن راه حلي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در سوريه را از بين نمي‌برد.

به گزارش ايسنا،‌ به نوشته روزنامه تودي زمان، جان کري،‌ وزير امور خارجه آمريکا روز شنبه با احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه تماس گرفت تا وي را در جريان توافق آمريکا و روسيه در خصوص سلاح‌هاي شيميايي سوريه قرار دهد.

در جريان اين گفت‌وگو داوود اوغلو به بيان موضع ترکيه در خصوص پاسخ مناسب به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه و همچنين به شرح تقاضاي آنکارا براي حل اين بحران که بيش از 100 هزار کشته بر جاي گذاشته پرداخت.وزير امور خارجه ترکيه به جان کري گفت: توافق آمريکا و روسيه لزوم پيدا کردن راه حلي براي پايان دادن به خونريزي‌ها در سوريه را برطرف نمي‌کند و براي بازداشتن حکومت بشار اسد از استفاده از سلاح‌هاي متعارف براي کشتار اقدامي بايد انجام شود.

وي همچنين نسبت به افزايش خشونت‌ها در صورتي که کشورهاي همپيمان چنين کاري را در قبال سوريه انجام ندهند هشدار داد.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري/ 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.4 پيش نويس دستور کار:

( پيش نويس اصلاح اساسنامه FUIW)

قسمت يازدهم

يادداشت مقدماتي:

اين سند آماده شده است و موضوع متناسب با آن در پيش نويس دستور کار اجلاس دوازدهم شوراي اجرايي در رابطه با ماده (13) مقررات دستور العمل مجمع عمومي، وماده(21)، پاراگراف (F) از مقررات دستور العمل شوراي اجرايي گنجانده شده است.

دبيرخانه برخي اصلاحات در مورد اساسنامه هماهنگ با اهداف اتحاديه پيشنهاد کرده است و موضوعات جاري را پهلو به پهلوي آن نگهداشته است.

پروژه ( FUIW/E.C./12/2007/4.2) به شوراي محترم اجرايي براي بررسي وتصميم گيري تقديم شده است.

پيش نويس اصلاحات اساسنامه اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام


 لاوروف:
 گام اصلي در توافق روسيه با آمريکا را دمشق برداشت 

وزير خارجه روسيه با تاکيد بر اينکه گام اصلي در توافق روسيه با آمريکا را دمشق برداشت، اعلام کرد: آمريکا تاکنون چندين بار با مسئولان نظام سوريه تماس گرفته و درباره ميزان و نوع سلاح‌هاي شيميايي اين کشور از آنها توضيح خواسته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي سوريه اليوم، سرگئي لاوروف، نخست‌وزير روسيه در مصاحبه با شبکه يک تلويزيون روسيه اعلام کرد: مقامات آمريکايي بارها با مسئولان نظام سوريه تماس تلفني برقرار کرده‌ و با آن‌ها پيرامون پرونده سلاح‌هاي شيميايي گفتگو کرده‌اند و از مسئولان سوريه در مورد چگونگي استفاده از سلاح‌هاي شيميايي توضيح خواسته‌اند.

لاوروف به توافق دو جانبه باراک اوباما و ولاديمير پوتين، روساي جمهور آمريکا و روسيه در کنفرانس گروه 20، مبني بر بررسي و ارزيابي انبارهاي سلاح‌هاي شيميايي سوريه، اشاره و تاکيد کرد، روسيه و به ويژه آمريکا به شکل مستقيم با نظام سوريه در ارتباط هستند تا از ميزان و نوع سلاح‌هاي شيميايي سوريه مطلع شوند.

وي افزود: ما به ارتباط و تعامل مستقيم با نظام سوريه ادامه مي‌دهيم تا از ميزان امنيت همه سلاح‌هاي شيميايي موجود در اين کشور مطمئن شويم.وزير خارجه روسيه خاطرنشان کرد: گام اصلي در تحقق توافق ميان روسيه و آمريکا درباره سلاح‌هاي شيميايي سوريه، توسط دمشق برداشته شد. چرا که دمشق با ارائه درخواست عضويت در سازمان منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي به ما اجازه داد تا همه اسناد لازم را به اين سازمان ارائه دهيم. آمريکايي‌ها معتقدند اين اقدام دمشق نتيجه تهديد براي حمله نظامي بوده است، اما به عقيده من اين مساله اهميتي ندارد و آنچه مهم است اين است که سوريه اعلام کرده بدون هيچ شرطي حاضر است عضو سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي شود.

وي در ادامه درباره اعزام ناو جنگي چين به سواحل سوريه گفت: همه امروز از تحولات احتمالي و پيامدهاي غيرقابل کنترل آن مي‌ترسند، اما آنچه مهم است اين است که ما براي حل حوادث و وقايع تلاش کنيم. ما امروز از حمايت سازمان همکاري شانگهاي و جمعي از کشورها برخورداريم.

لاوروف درباره خبرهاي منتشر شده مبني بر واردات سلاح‌هاي شيميايي از اروپا به سوريه گفت: اين امر بايد مورد تحقيق قرار گيرد تا صحت و سقم آن مشخص شود و اگر اين خبر صحت داشته باشد بايد عاملان آن مجازات شوند.


 واشنگتن:
 سوريه 45 مرکز ساخت و انباشت سلاح شيميايي دارد 

يک مسئول آمريکايي اعلام کرد براساس برآوردهاي واشنگتن تعداد مراکز مرتبط با برنامه‌هاي سلاح شيميايي در سوريه 45 مرکز است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، اين مسئول بلندپايه آمريکايي تاکيد کرد: به احتمال زياد 45 مرکز مرتبط به برنامه‌هاي سلاح شيميايي سوريه در اين کشور موجود است و در نيمي از اين مراکز تجهيزات ساخت سلاح‌هاي شيميايي وجود دارد که امکان سوء استفاده از آنها دور از ذهن نيست.

وي افزود: واشنگتن و مسکو در خصوص اين‌که حجم تجهيزات مربوط به ساخت سلاح‌هاي شيميايي در سوريه حدود هزار تن است، توافق نظر دارند و معتقدند که اين مواد شامل گاز خردل و گازهاي سمي ديگري چون گاز سارين است.مسئول آمريکايي مذکور همچنين خاطرنشان کرد: آمريکا معتقد است اين مراکز در حال حاضر تحت نظارت و کنترل نظام سوريه است؛ چرا که آمريکا اخيرا موفق شده عمليات انتقال مخازن شيميايي به مناطق تحت سلطه نظام سوريه در اين کشور را رصد کند.


 محسن رضايي:
 عقب‌نشيني آمريکا تاکتيک نظامي است 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص عقب نشيني آمريکا از حمله نظامي به سوريه گفت: اين يک تاکتيک نظامي است، معمولا وقتي بخواهند به کشوري حمله کنند، ابتدا خطرناک ترين سلاح هاي آنان را گرفته و سپس حمله مي کنند.محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به مهر درباره طرح اخير روسيه و همچنين عقب نشيني آمريکا از حمله نظامي به سوريه گفت: اين يک تاکتيک نظامي است.

وي اظهار داشت: معمولا وقتي مي خواهند به کشوري حمله کنند، ابتدا خطرناک ترين سلاح‌هاي آن کشور را از آنها مي گيرند و بعد حمله مي کنند.دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اميدواريم که آمريکايي ها چنين قصدي نداشته باشند و از راه مسالمت آميز بخواهند مسائل را حل کنند.رضايي در پاسخ به اينکه اين عقب نشيني تاکتيکي مي‌تواند يک بازي سياسي باشد، گفت: بله مي تواند يک بازي سياسي باشد.


 استقبال اوباما از توافق آمريكا و روسيه درباره تسليحات شيميايي سوريه 

«باراک اوباما» رئيس‌جمهوري آمريکا از توافق کشورش و روسيه درباره تحت کنترل قرار دادن تسليحات شيميايي سوريه استقبال کرده و گفته است که اگر ديپلماسي شکست بخورد، آمريکا همچنان آماده مداخله نظامي است.به گزارش بي‌بي‌سي، اوباما طي بيانيه‌اي اعلام کرد: «آمريکا براي تحقق آنچه امروز توافق شده است، به همکاري خود با روسيه، انگليس، فرانسه، سازمان ملل و ديگران ادامه مي‌دهد و در صورتي که دمشق به چارچوب اين توافقنامه عمل نکند، با پيامدهاي آن روبه‌رو خواهد شد.»

اوباما در بيانيه خود مدعي شده است که تهديد نظامي آمريکا باعث شد که اين فرصت فراهم شود که واشنگتن خواسته‌هاي مورد نظر خود را از راه ديپلماتيک پيگيري کند.بر اساس اين گزارش، «جان کري» وزير خارجه آمريکا و «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه در پايان سومين روز مذاکراتشان در ژنو، در يک کنفرانس خبري مشترک جزيياتي از توافق بين دو کشور در مورد تحت کنترل قرار دادن تسليحات شيميايي سوريه ارائه دادند.روسيه و آمريکا همچنين اعلام کردند که سوريه بايد به بازرسان اجازه دسترسي به تمامي تسليحات شيميايي اين کشور را بدهد و در يک هفته فهرست کامل سلاح‌هاي شيمايي خود را با جزييات کامل ارائه کند.


 سرمقاله 

 تكدي‌گري؛ دردي كه نياز به درمان دارد

زهرا كيان‌بخت

يكي از آن صحنه‌هاي آشنايي كه همه روزه و به گونه‌اي مكرر شاهد و ناظرش هستيم مربوط به مساله و معضل اجتماعي تكدي‌گري است كه هر بار به شيوه‌اي در برابر ديدگان‌مان اتفاق مي‌افتد و عواطف و احساسات بينندگان را به طور مكرر جريحه‌دار كرده و درموارد بسياري نيز نوعي سوءاستفاده از عواطف و عقايد جامعه در آن به چشم مي‌خورد.

كودكان آشناي سرچهارراه‌ها كه در انتظار توقف اتومبيلها در پشت چراغ قرمزند تا كار خود را شروع كنند، زناني كه با كودكاني شيرخواره درآغوش، در خيابانها، ايستگاههاي مترو و... به تكدي‌گري مشغولند، افراد داراي نقص عضوي كه از عابران استمداد مي‌كنند، عده‌اي كه براي اثبات تنگدستي خود به شواهد و مستندات پزشكي و... كه با خود به همراه دارند استناد مي‌كنند و از عابران تقاضاي توجه و دلسوزي مي‌نمايند، دست‌هايي كه در مقابل مخاطباني با عكس‌العملها و واكنشهاي متفاوت به گدايي دراز مي‌شوند و .... نمودهايي از اين معضل و درد اجتماعي هستند كه بارها و بارها آن‌ها را از نظر گذرانده‌ايم.

مقوله تكدي‌گري كه به نظر مي‌رسد درصورت كنترل نشدن و تنظيم ننمودن برنامه‌هايي در راستاي ريشه‌كني آن، دايره و گستره‌اش هر روز وسيع‌تر مي‌شود مساله‌اي است كه از چند بُعد قابل بررسي و تامل است كه پرداختن به آنها در اتخاذ تصميمات مناسب براي به حداقل رساندن آمار متكديان و درمان اين درد اجتماعي ضروري است.

يكي از مواردي كه در اين رابطه داراي اهميت است بحث ريشه و منشا بروز اين پديده و دلايل افزايش آمار متكديان در جامعه است. به راستي چه عاملي طيف تكدي‌گران را در سطح جامعه وسعت مي‌دهد؟ دلايلي نظير ناكامي اقتصادي و فقر؟ (كه به طور قطع و يقين اين مورد از مهم‌ترين علل در بروز اين ناهنجاري اجتماعي خواهد بود)، مسائل فرهنگي و علل رواني و فردي؟ شايد بتوان گفت بسته به اين كه علت بروز اين پديده چه باشد مي‌توان عاملان تكدي را به دو دسته تقسيم نمود: دسته اول كساني كه به دليل فقر اقتصادي، بيكاري، نقص عضو و يا از كارافتادگي و دلايلي اين‌چنيني به ناچار و از سر نيازمندي به قشر تكدي‌گران پيوسته‌اند. در حقيقت در مورد اين افراد مي‌توان گفت تكدي‌گري نمود نياز و فقر معيشتي اين طيف است و دسته دوم كساني كه تكدي‌گري را به گونه‌اي حرفه‌اي و با تشكيل باندها و گروههاي زيرمجموعه و زيردست خويش در پيش گرفته‌اند؛ البته دراين مورد نيز نمي‌توان تاثير دلايل برشمرده شده براي گروه اول و ناكامي‌هاي اقتصادي را بي‌تاثير دانست. اما به طور كلي با توجه به اين كه افراد تكدي‌گر به چه دليل به اين امر مبادرت مي‌ورزند مي‌توان براي رفع و حذف اين پديده تلخ در سطح اجتماع اقدام كرد.

آن چه در اين رابطه مهم است آغاز به اقدام در راستاي ريشه‌كني اين امر مي‌باشد. با توجه به اين كه اين ناهنجاري اكنون از محدوده سني خاص نيز خارج شده و كودكان در سنين بسيار پايين تا افراد بسيار سالخورده را دربرمي‌گيرد و به علاوه همان طور كه اين پديده به دلايل مختلفي اتفاق مي‌افتد خود دليل بروز بسياري ناهنجاري‌هاي ديگر نيز در سطح جامعه مي‌شود كه دربلندمدت قابل رويت خواهد بود و درحقيقت اين درد، خود به دردهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه دامن مي زند. يكي از مواردي كه در اين زمينه حائز اهميت است موضوع كودكان قرباني تكدي و آينده و سرنوشت آنهاست. كودكاني كه نه به ميل خود بلكه به دلايلي چون فقر، بي‌سرپرستي يا بدسرپرستي، بيماري سرپرست خانواده، اعتياد والدين و عواملي از اين دست مجبور به اين كار شده‌اند.

عكس العلمها در مقابل اين پديده نيز بسيار متفاوت‌اند. از بي اعتنايي و بي توجهي گرفته، تا خشونت و پرخاش و يا اعتماد به نياز شخص متكدي و دادن مبلغي پول. اما آن چه در درمان اين درد اجتماعي مهم به نظر مي‌رسد اتخاذ راهكارهايي است كه به جاي درمان مقطعي، تا حدود زيادي آن را از چهره اجتماع كمرنگ و محو كرده و آن را به صورت عميق مورد درمان قرار دهد. در غير اين صورت برنامه‌هاي كوتاه‌مدت و طرح‌هايي كه با اجراي آن‌ها نيز بازگشت متكديان به حرفه تكدي‌گري همواره انتظار مي‌رود چندان كارساز نخواهد بود و درصورت توفيق، تنها در همان بازه زماني كوتاه اثرگذار خواهد بود.

به هر روي يكي از مهمترين نيازهاي فعلي جامعه در حال حاضر مساله برنامه‌ريزي براي حذف تكدي‌گري و ساماندهي متكديان است. ساماندهي‌اي كه در آن، ديگر برگشتي در كار نباشد.


 آغاز سال جديد تحصيلي دانشکده روابط بين الملل 


 حاميان مرسي در تظاهرات خود از نماد چهار انگشت استفاده مي کنند که اشاره اي به نام ميدان "رابعه العدويه" قاهره است. 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته