جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/06/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4530


دولت و مجلس موافق حذف يارانه پردرآمدها هستند


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


 دولت و مجلس موافق حذف يارانه پردرآمدها هستند 

 
نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه حذف يارانه پردرآمدها از نگاه دولت دهم با عدالت سازگار نبود، گفت: ايجاد نظام جامع اطلاعات خانوار و افراد پيش‌شرط انجام اين کار است و در حال حاضر دولت و مجلس موافق اين اقدام هستند.به گزارش ايرنا،محمدرضا پورابراهيمي ادامه داد: سال گذشته در جلسات کارگروه مشترک دولت و مجلس در دولت دهم يکي از موضوعات مورد بحث حذف يارانه پردرآمدها بود که رئيس‌جمهور سابق با اين کار مخالف بود و عنوان مي‌کرد که امکان اجراي اين طرح وجود ندارد.وي گفت: اولين گام براي اجراي اين کار راه‌اندازي يک نظام جامع اطلاعاتي است، تا بتوانيم برآوردي از وضعيت افراد جامعه داشته باشيم.

پورابراهيمي ادامه داد: اطلاعات دهک‌هاي کم‌درآمد جامعه که تحت پوشش نهادهاي حمايتي نظير کميته امداد و بهزيستي هستند، وجود دارد، اما اطلاعات دقيق و مشخصي از ساير دهک‌ها وجود ندارد.وي با بيان اينکه مجلس به طورکلي موافق حذف دهک‌هاي پردرآمد جامعه است، گفت: مبالغي که به صورت يارانه نقدي به اين اقشار پرداخت مي‌شود، هيچ تأثيري در زندگي آنها ندارد و اگر بخشي از آن به سمت توليد يا پرداخت‌هاي غيرنقدي منتقل شود، به رفع برخي مشکلات کمک مي‌کند.

اين نماينده مجلس قانون هدفمندي يارانه‌ها را قانون مناسبي دانست و افزود: ممکن است اين قانون نياز به اصلاحاتي هم داشته باشد، اما دست دولت را باز گذاشته تا يارانه نقدي را به همه اقشار پرداخت کند يا به برخي اقشار ندهد.پورابراهيمي ضمن ابراز تأسف از تفسير به رأي قانون هدفمندي از سوي دولت دهم با اين صحت که حذف دهک‌هاي پردرآمد با عدالت سازگاري ندارد، گفت اين اقدام صحيح نبود.نايب‌ رئيس کميسيون اقتصادي مجلس، ايجاد نظام جامع اطلاعات خانوار و افراد را با اجراي حذف پردرآمدها از دريافت يارانه نقدي گفت: ضمن اينکه بسياري از مشکلات ديگر نظير پرداخت ماليات هم در اين صورت حل خواهد شد.وي افزود: همچنين اگر قرار است عده‌اي از دريافت يارانه حذف شوند مي‌توان به جاي آن يارانه غيرنقدي اعم از خدمات اجتماعي را که در قانون هدفمندي هم بر آن تأکيد شده، جايگزين آن کنيم.پورابراهيمي ضمن ابراز خرسندي از تمايل دولت براي حذف دهکهاي پردرآمد گفت: در قانون هدفمندي هم اين اجازه به دولت داده شده و همچنين فضاي جامعه براي حذف پردرآمدها از دريافت يارانه نقدي مساعد است، ما هم در مجلس موافق انجام اين کار هستيم.

اين در حالي است که،محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت گفته بود: در حال حاضر هر ماه 3 هزار و 500 ميليارد تومان يارانه نقدي در جامعه توزيع مي‌شود که به سمت مصرف مي‌رود.وي گفت: اگر راهکاري در نظر گرفته شود که اين يارانه به جاي تقاضا به سمت عرضه برود، مشکل واحدهاي توليدي که هم‌اکنون براي مبالغ محدودي سرمايه در گردش معطل هستند، حل مي‌شود.


 تريبون اقتصادي 

 اجزاي پلت‌فرم خودروي چيني در ايران کپي مي‌شود

يک خودروساز بزرگ داخلي پس از خريد پلت‌فرم يک خودروي چيني، اجزاي داخلي اين پلت‌فرم را از طريق مهندسي معکوس، کپي‌سازي خواهد کرد.

به گزارش ايسنا به دنبال تحريم آمريکا بر ضد صنعت خودرو، خودروسازان بزرگ داخلي به عنوان يکي از راهکارهاي مقابله با تحريم به همکاري با خودروسازان چيني روي آورده‌اند.

در اين زمينه يکي از خودروسازان بزرگ داخلي با يک خودروساز چيني به توافق رسيده تا با استفاده از پلت‌فرم اين خودروساز، محصولات خود را توليد کند. بر اساس جديدترين اخبار به دست آمده، اين پلت‌فرم از خودروساز چيني خريداري شده و اجزاي داخلي پلت‌فرم نيز از روي ديگر محصولات موجود در بازارهاي جهاني، کپي‌ خواهد شد.

ظاهرا يکي از دلايل کپي‌سازي اجزاي داخلي اين پلت‌فرم از روي ديگر محصولات موجود در بازارهاي جهاني آن است که با توجه به شرايط فعلي، زمان کافي براي طراحي اجزاي اين پلت‌فرم در داخل کشور وجود ندارد زيرا خودروساز مربوطه بايد هر چه سريع‌تر در راستاي تنوع محصولات توليدي حرکت کند.

اين در حالي است که پروژه طراحي و توليد اجزاي داخلي يک پلت‌فرم در داخل کشور، به سرمايه‌گذاري کلان و حداقل چهار سال زمان نياز دارد که ظاهرا هم‌اکنون امکان صرف اين سرمايه‌گذاري و زمان وجود ندارد.

احتمال افزايش سهميه‌هاي بنزين برخي از خودروها

همزمان با آغاز شمارش معکوس براي آغاز واردات 5 تا 10 ميليون ليتر بنزين از پائيز سال جاري و رشد افسار گسيخته مصرف اين فرآورده نفتي، کميسيون انرژي مجلس پيشنهاد جديدي به دولت به منظور افزايش سهميه بنزين برخي از خودروها ارائه کرده است.

به کزارش مهر،از ابتداي سالجاري تاکنون متوسط مصرف بنزين ايران با ثبت رشدي حدود هفت درصدي به مرز 80 ميليون ليتر در روز افزايش يافته است و با اين وجود مسئولان شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي سونامي مصرف اين فرآورده نفتي در کشور را طبيعي عنوان مي کنند.

همزمان با رشد افسار گسيخته مصرف بنزين در سالجاري، تراز توليد اين فرآورده نفتي هم در کشور منفي شده است به طوري که با توليد 65 ميليون ليتر بنزين در پالايشگاه هاي نفت، پاسخگوي نياز روز افزون ناوگان حمل و نقل کشور نيست.

در اين بين توليد 7 تا 10 ميليون ليتر بنزين پايه در مجتمع هاي پتروشيمي هم از سال گذشته تاکنون آغاز شده است و پيش بيني مي شود با توجه به وضعيت فعلي توليد و مصرف بنزين، توليد اين فرآورده نفتي تا اطلاع ثانوي ادامه داشته باشد. بيژن زنگنه وزير نفت هم با اشاره به ضرورت واردات بنزين، گفته است: واردات اين فرآورده نفتي از خارج کشور موقتي بوده و در صورت تامين بخشي از نيازها، واردات بنزين متوقف خواهد شد.

از سوي ديگر مجلس شوراي اسلامي هم درباره واردات بنزين به وزارت نفت چراغ سبز نشان داده و تاکيد کرده است: بر اساس مفاد قانون بودجه سالجاري محدوديت قانوني براي واردات بنزين وجود ندارد.

پيگيري‌ها از شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي حاکي از آن است که با توجه به وضعيت فعلي مصرف بنزين، هم اکنون نياز سنجي درباره ميزان واقعي واردات بنزين در حال انجام است.

از اين رو از مهر ماه سال جاري بين 5 تا 10 ميليون ليتر بنزين سوپر و با اکتان بالا وارد کشور خواهد شد و اين احتمال وجود دارد که به جاي پرداخت مستقيم ارز براي واردات بنزين، تهاتر اين فراورده نفتي با نفت سنگين در دستور کار قرار بگيرد.

ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور اخيرا سه سناروي جديد را به منظور ساماندهي سهميه هاي بنزين به کميسيون زيربنائي دولت ارسال کرده است که در صورت تصويب و ابلاغ اين سناريوها، سهميه بنزين برخي از خودروها و متورسيکلت ها حذف و يا کاهش مي يابد.

سيدمجتبي شفيعي رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت هفته‌جاري با بيان اينکه اصلاح سهميه بنزين برخي از خودروها منجر به مديريت مصرف اين فرآورده نفتي در کشور خواهد شد، تاکيد کرده است: از اين رو در صورت موافقت دولت، سهميه بنزين موتوري‌هاي فاقد پلاک ملي، وانت بارهايي که در خدمت ناوگان حمل و نقل نبوده و خودروهاي متوقف شده در پارکينگ‌هاي پليس قطع و يا اصلاح خواهد شد.

با اين وجود نادر فريدوني در تشريح پيشنهاد بنزيني کميسيون انرژي مجلس براي سهميه بندي بنزين، گفته است: کميسيون انرژي مجلس خواستار افزايش سهميه بنزين 400 توماني برخي از خودروسواران شده است.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس با اعلام اينکه با وجود اينکه چندين سال از اجراي اين طرح مي‌گذرد اما اشکالاتي به سهميه بندي سوخت وارد است، تصريح کرده است: با وجود اينکه مديريت حساب شده‌اي بايد بر استفاده از اين کارت‌ها باشد متاسفانه در حال حاضر نظارت و مديريتي بر اين امر مشاهده نمي‌شود.

ماموريت هاي ويژه مديرعامل جديد ايران خودرو

غلامرضا شافعي پس صدور حکم يکه زارع به عنوان مديرعامل جديد شرکت ايران خودرو، ماموريت هاي ويژه اي را در جهت تعالي اين شرکت و پيمودن مسير ترقي و عبور از چالش ها، موانع و مشکلات کنوني تعيين کرده است.

به گزارش مهر،معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در حکم خود که با استناد به صورتجلسه هيئت مديره شرکت ايران خودرو خطاب به يکه زارع صادر کرده است ضمن تاکيد بر اهميت مديريت منابع انساني به عنوان اصلي ترين سرمايه آن بنگاه، از وي خواسته با قطعه سازان به عنوان اعضاي لاينفک پيکره صنعت خودروسازي کشور، تعامل سازنده و عادلانه داشته باشد.

شافعي در اين حکم با اشاره به ضرورت چابک سازي شرکت و تبديل به احسن نمودن دارايي هاي غيرمولد، از رئيس جديد شرکت ايران خودرو در خصوص اقدام به هدف گذاري جهت دستيابي به خودکفايي و توسعه بازارها و همچنين استفاده از ظرفيت قانوني دستگاه هاي دولتي، تلاش نمايد.

در اين حکم بر اهميت مشتري مداري و همچنين تلاش شبانه روزي و بي وقفه براي اعتلاي نام ايران خودرو در داخل و خارج از کشور تاکيد شده است.

اعلام برنامه‌هاي مسکن طي 5 ماه آينده

مشاور وزير راه و شهرسازي از اعلام برنامه‌هاي مسکن تا پنج ماه آينده خبر داد و گفت: افزايش تسهيلات مسکن، نظارت بر بازار مسکن، برطرف شدن مشکلات مسکن مهر و اجراي سبک معماري ايراني - اسلامي در گرو بازنگري قانون جامع مسکن و شهرسازي است.

سيد رضا هاشمي در گفت‌وگوبا ايسنا، ‌کنترل شديد بازار مسکن از سوي دولت قبلي را بي‌نتيجه خواند و اظهار کرد: دولت قبلي در اجراي مسکن مهر دچار افراط شده و اجراي اين طرح بقيه برنامه‌هاي مسکن را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. مشاور وزير راه و شهرسازي تصريح کرد: مشکل مستاجران يک شبه حل نمي‌شود چراکه اجاره‌نشيني در کشور به موضوعي حاد به ويژه در شهرهاي بزرگ تبديل شده است؛ به گونه‌اي که اکثر زوج‌هاي جوان در شهرهاي بزرگ اگر درآمد خوبي هم داشته باشند، قادر به پرداخت اجاره و شروع زندگي نيستند.

هاشمي به بررسي برنامه‌هاي وزير راه و شهرسازي دولت يازدهم در بخش مسکن پرداخت و برنامه‌هاي مسکن و شهرسازي را وابسته به تصميمات مسئولان اجرايي و معاونان مسکن عنوان کرد که از سوي وزارت راه و شهرسازي در حال پيگيري است.

به گفته هاشمي با توجه به تغيير دولت و برنامه‌هاي اعلام شده، مسئولان وزارت راه و شهرسازي درحال ارزيابي وضع موجود بازار مسکن در کشور هستند که به زودي نتايج آن اعلام خواهد شد.


 خبر 

 وزير ارتباطات :

در حال بررسي پارازيت‌ها هستيم

وزير ارتباطات اعلام کرد که مسئله پارازيت‌ها بسيار مهم است و در حال بررسي آن هستيم.به گزارش ايلنا، واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پاسخ به سؤالي پيرامون ارسال پارازيت‌ها روي کانال‌هاي ماهواره‌اي گفت: ما در حال بررسي اين مسئله هستيم و به دنبال آن هستيم که بدانيم آيا اين پارازيت‌ها براي زندگي مردم ضرر دارد يا خير.وي ادامه داد: گزارش‌هايي که به دست ما رسيده تا امروز مشخص کرده که اين پارازيت‌ها اثر سوئي روي سلامت مردم ندارد. البته ما در حال بررسي بيشتر موضوع هستيم.

وزير نيرو:

افزايش قيمت برق بر اساس مصوبه مجلس بوده است

وزير نيرو در پاسخ به سوالي درباره زمزمه‌هايي مبني بر اينكه احتمال قطعي برق و خاموشي در چند ماه آينده وجود دارد، گفت: هم‌اکنون احتمال خاموشي بسيار کم وجود دارد اما ما ناچاريم سرمايه و منابع لازم را فراهم کنيم تا نيروي برق مورد نياز تامين شده و در راستاي آن از خاموشي‌ها جلوگيري کنيم.به گزارش ايلنا ،چيت چيان در پاسخ به سوالي درباره افزايش نامحسوس قيمت برق گفت: به هيچ عنوان افزايش قيمت برق نامحسوس نيست چرا که اين اقدام بر اساس قانوني انجام مي‌شود که در بودجه سال 92 به تصويب مجلس رسيده است.وزير نيرو ادامه داد: افزايش قيمت برق در آينده به سياست‌هاي دولت در ادامه اجراي قانون هدفمندي بستگي دارد.

آزاد شدن دوباره ورود کشتي هاي ايران به اروپا

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي با اشاره به رفع انسداد از حساب هاي کشتيراني در اروپا،گفت:به بهانه تحريم ها بسياري از مطالبات کشتيراني از سوي شرکت هاي اروپايي پرداخت نمي شد اما با ابطال تحريم ها در هفته گذشته کشتيراني ايران مي تواند مطالبات خود را وصول کند.محمدحسن داجمر در گفت وگو با خانه ملت با بيان اينکه تحريم هاي اعمال شده از سوي شرکت هاي اروپايي برعليه کشتيراني در هفته گذشته با حکم دادگاه اروپايي ابطال شد ، افزود:با رفع تحريم ها که جريان يوروبه کشور متوقف شده بود از سرگرفته خواهد شد و حساب هاي کشتيراني که ازسوي شرکت هاي اروپايي بسته شده بود رفع انسداد شد و بسياري از مطالبات کشتيراني از سوي شرکت هاي اروپايي پرداخت در آينده نزديک براساس اين حکم پرداخت خواهد شد.

وي به اثرات مثبت رفع اين تحريم ها در حمل و نقل دريايي کشوراشاره کرد و اظهارداشت: ابطال تحريم هاي يک جانبه کشتيراني ايران و 17 شرکت ديگر، با حکم ديوان دادگستري اروپا باعث آزاد شدن دوباره ورود کشتي هاي ايران به اروپا شده است و تجارت با کشورهاي اروپا که بخشي از تجارت کشور را به خود اختصاص مي داد ازسرگرفته مي شود.

داجمر با تاکيد براينکه حکم داده شده از طرف دادگاه اروپايي مي تواند با خواست طرف مقابل مورد تجديدنظر قرار گيرد و در دو ماه آينده اگر درخواست تجديدنظر نشود، حکم قطعي صادر خواهد شد،گفت: وکلاي ايران در متقاعد کردن قضات دادگاه اروپايي تلاش هاي بسياري کردند که نتيجه اين تلاش ها باعث شد دادگاه اروپايي در بررسي هاي خود استدلال شرکت کشتيراني را براي لغو تحريم در اين مرحله پذيرفته و به نفع ما راي داده است.

قيمت سکه و ارز

جدول قيمت سکه و ارز در بازار منتشر شد.به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 998 هزار تومان، طرح قديم 995 هزار تومان، نيم سکه 515 هزار تومان، ربع سکه 318 هزار تومان و گرمي 215 هزار تومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 101 هزار و 800 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1367 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3 هزار و 90 تومان، هر يورو را 4 هزار و 140 تومان، هر پوند را 4 هزار و 940 تومان و هر درهم امارات را 855 تومان اعلام کردند.


 نهادهاي مالي 

مديرعامل بانک توسعه تعاون خبر داد:

پرداخت 600 ميليارد تومان تسهيلات به تعاون

مديرعامل بانک توسعه تعاون گفت: در نيمه اول سال جاري 600 ميليارد تومان تسهيلات از سوي اين بانک به بخش‌هاي مختلف تعاون پرداخت شده است.به گزارش روابط عمومي بانک توسعه تعاون، ماشاءلله عظيمي با بيان اينکه اين ميزان پرداخت نسبت به مدت مشابه سال قبل 100درصد افزايش دارد، گفت: اين تسهيلات در بخش‌هاي کشاروزي 41 درصد و مابقي به ترتيب در بخش‌هاي صنعت و خدمات و بازرگاني پرداخت شده است.

وي در مورد رفع موانع و مشکلات ضمانت‌هاي تعاونگران براي دريافت تسهيلات تصريح کرد: با مشارکت صندوق ضمانت تعاون بخش زيادي از وثايق تعاونگران براي دريافت تسهيلات حل شده است.

مديرعامل بانک کارآفرين تا 11 روز ديگر معرفي مي‌شود

سرپرست بانک کارآفرين گفت: مديرعامل جديد بانک کارآفرين حداکثر تا 11 روز آينده مشخص خواهد شد.فضل‌الله معظمي در گفت‌وگو با ايرنا، با بيان اينکه هيئت مديره بايد مديرعامل را تعيين کند، افزود: براي تصدي اين پست گزينه‌هايي مطرح هستند که بايد به جمع‌بندي نهايي برسيم.وي در پاسخ به اين سوال که مديرعامل جديد از مجموعه مديران بانک کارآفرين انتخاب خواهد شد، اظهارداشت: فکر نمي‌کنم مديرعامل جديد از داخل مجموعه بانک کارآفرين انتخاب شود.

آغاز فروش اوراق مشارکت توسط بانک صادرات

بانک صادرات ايران در نظر دارد در راستاي اجراي طرح فاضلاب شهر تهران مبلغ هزار و 488ميليارد ريال اوراق مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان تهران را از تاريخ 28 شهريور ماه سالجاري در شعب منتخب خود در مناطق شمال و شرق تهران به فروش برساند.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک در راستاي اجراي سياست هاي کلان اقتصادي، کمک به طرح فاضلاب شهر تهران در نظر دارد مبلغ 500/488/1 ميليون ريال اوراق مشارکت آب و فاضلاب استان تهران را در شعب منتخب خود در مناطق شرق و شمال به فروش برساند .

شايان ذکر است اين اوراق 4 ساله با نرخ سود علي الحساب سالانه 20 درصد و معاف از ماليات بوده و مقاطع پرداخت سودهاي علي الحساب هر سه ماه يکبار مي باشد. همچنين اين اوراق قابليت معامله در بورس اوراق بهادار را دارا بوده وهيات وزيران تضمين اوراق فوق با شرکت آب و فاضلاب استان تهران خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته