جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4535

دكترروحاني:
رهبر معظم ايران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره موضوعات مذاکره کنيم


ديدار با ظريف اميدوار كننده بود


واکنش منفي نتانياهو به سخنان روحاني


تقسيم سوريه يعني تقسيم خاورميانه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آملي‌لاريجاني:
ايران فرصت اعتمادسازي دوباره‌اي به دولتمردان آمريکا داده است


لاوروف: مخالفان سوري بايد تسليحات شيميايي خود را تحويل دهند


سرمقاله

رئيس کميسيون امنيت ملي:
مواضع اوباما و روحاني به نتيجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌اي کمک مي‌کند

آمريکا:
نبرد واقعي اکنون در سوريه ميان مخالفان ميانه‌رو با القاعده است


همايش ملي علمي - تخصصي آلزايمر در سالن تلاش


يکي از اعضاي کميته معلولان سازمان ملل متحد با استفاده از پا با جان کري دست داد.


 دكترروحاني:
 رهبر معظم ايران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره موضوعات مذاکره کنيم 

رئيس‌جمهور ايران در مصاحبه با شبکه «سي ان ان» در پيامي به زبان انگليسي به مردم آمريکا گفت: تمايل دارم به مردم آمريکا بگويم که من صلح و دوستي را از ايرانيان براي آمريکايي‌ها آورده‌ام.به گزارش فارس، «حسن روحاني» رئيس‌جمهور ايران در مصاحبه با شبکه «سي ان ان» به زبان انگليسي پيامي را به مردم آمريکا ابلاغ کرد و گفت: تمايل دارم به مردم آمريکا بگويم: من صلح و دوستي را از ايرانيان براي آمريکايي‌ها آورده‌ام.

وي تصريح کرد که برنامه‌اي براي ديدار با «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا ندارم اما اگر فرصتي پيش بياد مي‌توانيم با يکديگر گفت‌وگو کنيم.

اخيراً نامه‌هايي بين اوباما و روحاني رد و بدل شده است و گمانه‌هايي در اين باره به وجود آمده است که روساي جمهور ايران و آمريکا احتمالاً ديدار رو در رو در سازمان ملل در نيويورک داشته باشند.روحاني به سي ان ان در اين باره گفت: حرف‌هايي دراين باره صورت گرفته است و آمادگي‌ها براي اين کار نيز تا حدودي انجام گرفته است.

وي تصريح کرد: آمريکا تمايل خود را براي چنين ديداري نشان داد و به طور کلي ايران تحت شرايط خاص مي‌تواند اجازه چنين ديداري را بدهد اما بر اين باورم که زمان کافي براي هماهنگ کردن اين نشست به طور کامل، آنطور که بايد، دشوار است.

رئيس‌جمهور ايران در پاسخ به اينکه آيا اجازه ملاقات با مقامات آمريکايي را دارند، گفت: فکر مي‌کنم رئيس‌جمهور ايران هر زمان که منافع ملي کشور در ميان باشد، چنين اجازه‌اي را دارد. رهبر معظم ايران گفته‌اند که اگر مذاکرات براي منافع ملي کشور لازم و ضروري باشد، مخالف مذاکره نخواهد بود.

وي ادامه داد: اگر امروز فرصت به وجود مي‌آمد، (ديدار) امروز برگزار مي‌شد و اقدامات مقدماتي براي آن انجام مي‌گرفت، به احتمال خيلي زياد گفت‌وگو صورت مي‌گرفت و در وهله اول بر موضوع هسته‌اي يا تحولات خاورميانه متمرکز بود. بنابراين مي‌توانم به شما بگويم رهبر معظم ايران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره اين موضوعات مذاکره کنيم.

روحاني درباره هولوکاست گفت: من قبلاً گفتم که من يک مورخ نيستم و زمانيکه بحث درباره ابعاد هولوکاست به وجود مي‌آيد، مورخان هستند که بايد بازتاب از خود نشان دهند اما در کل من مي‌توانم بگويم که هرگونه جرمي که در تاريخ عليه بشريت به وجود آمده است، از جمله جرمي که نازي‌ها عليه يهوديان و غيريهوديان انجام دادند، تا جايي که به ما مربوط مي‌شود، سزاوار سرزنش و محکوميت است.

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در سخنراني خود در شصت و هشتمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد با اشاره به شرايط امروز جهان و مخاطرات موجود، به برخي بيم‌ها در برابر برخي اميدها و فرصت‌ها اشاره کرد و با تاکيد بر لزوم توجه به ديدگاه‌هاي صلح‌طلبي گفت: عصر بازي‌هاي با حاصل جمع صفر پايان يافته است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، به تنش ميان دو کشور ايران و آمريکا اشاره و تاکيد کرد: ايران به دنبال تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک با ديگر کشورهاست و در اين چارچوب، در پي افزايش تنش با ايالات متحده آمريکا نيز نيست.

روحاني با اشاره به اينکه "سخنان امروز پرزيدنت اوباما را با دقت دنبال کردم"، گفت: در صورت عزم سياسي رهبران آمريکا و خودداري از دنبال کردن منافع گروه هاي فشار جنگ‌طلب، مي‌توان به چارچوبي براي مديريت اختلافات رسيد. در اين چارچوب موضع برابر، احترام متقابل و اصول مسلم شناخته شده بين المللي بايد مبنا باشد؛ البته در اين زمينه انتظار ما از واشنگتن شنيدن صداي واحد است.

رييس‌جمهور در همين زمينه توضيح داد: در اين سال‌ها، يک صداي مسلط پياپي شنيده شده است که "گزينه جنگ روي ميز است" ، اما امروز بگذاريد در برابر اين سخن ناکارآمد و غيرقانوني بگويم "صلح در دسترس است."

وي در ادامه، پيشنهاد خود را ارائه کرد و گفت: به نام جمهوري اسلامي ايران، در گام نخست پيشنهاد مي‌کنم طرح "جهان عليه خشونت و افراطي‌گري" در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گيرد و همه دولتها و سازمانهاي بين‌المللي و نهاد مدني تلاشهاي جديدي را براي سوق دادن جهان به اين سو سامان دهند.

رييس‌جمهور کشورمان در بخش ديگري از صحبتهاي خود، با اشاره به انتخابات اخير ايران و انتخاب تدبير و اميد از سوي مردم اين کشور گفت: اين انتخابات که با تبلور مردم‌سالاري ديني و انتقال آرام قدرت اجرايي همراه بود ثابت کرد که ايران لنگرگاه ثبات در درياي ناآرام منطقه است و اعتقاد راسخ ايران به صلح، ثبات و آرامش و حل مسالمت‌آميز مناقشات و تاکيد بر نقش آراء عمومي، نقشي والا در فراهم کردن اين محيط داشته است.


 ديدار با ظريف اميدوار كننده بود 

 
ايرنا: گيدو وستروله وزير امور خارجه آلمان، ديدار با محمدجواد ظريف‌همتاي ايراني خود در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك را فشرده، اما در عين حال اميدوار كننده خواند.به گزارش خبرگزاري آلمان ( د.پ.آ) در خبري از ديدار روز سه شنبه وستروله با ظريف در نيويورك، نوشت: وزير امور خارجه آلمان ديدار با همتاي ايراني خود را اميدواركننده توصيف كرده است.

به نوشته اين خبرگزاري، وستروله در اين ديدار از آنچه تغيير لحن ايران و روند شفاف گفت وگوها خواند، تمجيد كرد و گفت: اين روش اميدي زيادي را براي تحرك در مذاكرات هسته اي ايجاد كرده است. وستروله، خاطرنشان كرد:اين لحن جديد جهشي را بوجود آورده است كه امروز بايد از طريق پيشرفت واقعي و محتوايي مورد استفاده قرار گيرد.وستروله كه سرپرستي هيات آلماني در مجمع عمومي سازمان ملل متحد را برعهده دارد، يكي از رهبران حزب ليبرال دموكرات آلمان است.


  واکنش منفي نتانياهو به سخنان روحاني  

بي بي سي: بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل با انتقاد شديد از سخنراني حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران در سازمان ملل متحد، آن را نشانه‌اي از دورويي خواند. نتانياهو افزود: ايران سعي دارد با وقت‌کشي، برنامه اتمي خود را توسعه دهد. نتانياهو در بيانيه‌اي که دقايقي پس از سخنراني حسن روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل متحد منتشر شد، نوشت: "اين يک سخنراني عيب‌جويانه و مملو از دورويي بود."به گفته نخست‌وزير اسرائيل، "در اين سخنراني هيچ پيشنهاد عملي براي توقف برنامه هسته‌اي نظامي ايران و تعهدي براي اجراي تصميمات شوراي امنيت مطرح نشد. اين دقيقا برنامه ايران است که با حرافي براي پيشبرد توانايي دستيابي به تسليحات اتمي زمان بخرد."پيش از اين سخنراني، سه سناتور موثر جمهوري‌خواه آمريکا که حامي تشديد برخوردها با ايران بوده‌اند، در بيانيه‌اي به دولت ايالات متحده هشدار داده بودند که "کلمات دوستانه" کافي نيست و بايد با "چشم باز" به رويکرد ديپلماتيک اخير بين ايران و آمريکا بپردازد.


 تقسيم سوريه يعني تقسيم خاورميانه 

 
ايسنا: وزير امور خارجه مصر تاکيد کرد، سخنراني باراک اوباما در مجمع عمومي سازمان ملل نشان داد واشنگتن در صدد برقرار کردن روابط سازنده با دولت انتقالي در مصر و حفظ منافع مشترک دو کشور است. به گزارش روزنامه المصريون، نبيل فهمي، وزير امور خارجه مصردرادامه تاکيد کرد :اگر دولت سوريه سرنگون شود، پيامدهاي خطرناکي بر تمام منطقه بر جاي مي‌گذارد.فهمي گفت: بحران سوريه به مساله‌اي ژئوپولوتيک تبديل شده است به همين دليل برکناري دولت سوريه تاثيري در شرق و غرب و در کشورهاي حوزه خليج (فارس) مي‌گذارد و حتي ممکن است به منافع مصر نيز لطمه وارد کند.

وي عنوان داشت: هرگونه تلاشي براي تقسيم سوريه به معناي تقسيم تمام خاورميانه در چارچوبي همچون معاهده سايس پيکو خواهد کرد. وزير امور خارجه با اظهار اميدواري نسبت به برگزاري نشست ژنو 2 در آينده‌اي نزديک اعلام کرد که به عقيده وي راه حل فوري براي بحران سوريه وجود ندارد.


 يک نکته از هزاران 

20 درصد سالمندان کشور تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند...

سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه 8.2 درصد جمعيت کشور سالمند هستند، اظهار کرد: ميزان سالمندان کشور به بيش از شش ميليون نفر مي‌رسد که از اين تعداد 20 درصد آنها تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند.

باتوجه به اينکه مرز قراردادي سالمندي درايران 60 سال تعريف شده است، جمعيت سالمندي کشور تا سال 1404 سه برابر خواهد شد که تعداد آنها به 15.5 ميليون نفر مي‌رسد.

لذا باتوجه به افزايش سن جمعيتي كشور و افزايش تعداد سالمندان در سال‌هاي آتي ضروريست ازهمين حالا زمينه حمايت‌ها از سالمندان كشور فراهم شود. ضمن اينكه درزمان فعلي نيز وضعيت سالمندان مناسب نيست و حمايت‌هاي لازم ازآنها صورت نمي‌گيرد.


 ميز خبر 

وزير اطلاعات: آزادي تعداد ديگري از زندانيان در عيد غدير

وزير اطلاعات از آزادي تعداد ديگري از زندانيان در عيد خم خبر داد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين علوي در حاشيه دولت در جمع خبرنگاران گفت: در عيد غدير خم زندانيان بيشتري مشمول عفو و رحمت قرار مي‌گيرند و ما منتظر هستيم که هديه خوبي به اين اشخاص و مردم در اين روز داده شود. وزير اطلاعات درباره آزادي زندانياني که اخيرا آزاد شده‌ا‌ند گفت: اين نخستين‌بار نيست که نسيم رحمت و رأفت از جايگاه رهبري معظم انقلاب اسلامي وزيدن گرفته و جمعي از زندانيان را مشمول عفو و بخشودگي نظام کرده است و البته اين مسبوق به سابقه بوده است.

وي افزود: هم‌اکنون شاهد وزش اين نسيم هستيم و در آينده نيز شاهد وزيدن اين نسيم خواهيم بود به خصوص که در جامعه ما در حال حاضر يک آرامش حکم فرماست و نگاه مردم اميدوارانه است.

وزير اسرائيلي: ترک سالن سخنراني روحاني اشتباه بود

در جريان سخنراني حسن روحاني، رئيس جمهور ايران در مجمع عمومي سازمان ملل، نمايندگان رژيم اسرائيل تصميم به ترک سالن و تحريم اين سخنراني گرفتند. در اين ميان، يکي از وزراي کابينه نتانياهو از اين اقدام انتقاد کرده و آن را تصميمي نادرست دانسته است.

به گزارش «تابناک»، يائير لاپيد، وزير اقتصاد رژيم امور مالي رژيم اسرائيل و عضو کابينه ائتلافي بنيامين نتانياهو، از تصميم هيئت اين رژيم در سازمان ملل براي ترک سالن مجمع عمومي در زمان سخنراني روحاني انتقاد کرده و آن را يک «اشتباه» خوانده است.

وي در اين رابطه اظهار داشته: «اسرائيل نبايد به عنوان مخالف دائمي راه حل هاي صلح آميز شناخته شود. ما بايد کاري کنيم که ايراني ها مخالف صلح جلوه داده شوند. ترک سالن مجمع عمومي شبيه اقداماتي است که اعراب در مقابل اسرائيل انجام مي دهند».

رئيس جمهور فرانسه: روزنه هايي از اميد در اظهارات روحاني ديده مي‌شود

فرانسوا اولاند رييس جمهوري فرانسه، گفت: برخورداري از فناوري هسته اي مسالمت آميز حق ايران است.

به گزارش ايرنا به نقل از شبكه تلويزيوني فرانس 24، رييس‌ جمهوري فرانسه طي نطقي در شصت و هشتمين مجمع عمومي سازمان ملل بار ديگر بر لزوم مذاكره براي حل موضوع هسته‌اي ايران تاكيد كرد و افزود: اظهارات رييس‌ جمهوري جديد ايران بايد به اقدامات عملي منتهي شود.اولاند در اين سخنراني پيرامون برنامه هسته‌اي ايران، سوريه، مذاكرات سازش و ناآرامي‌ها در آفريقا صحبت كرد.

وي در مورد برنامه هسته‌اي ايران گفت:فرانسه به مذاكره براي حل موضوع هسته‌اي ايران متعهد و به همين جهت تصميم گرفته است شخصا با «حسن روحاني» رييس‌ جمهوري ايران ديدار كند.

اولاند با اشاره به رويكرد جديد ايران گفت: روزنه هايي از اميد در اظهارات رييس ‌جمهوري جديد ايران ديده مي‌شود، اما بايد ديد كه آيا اين اظهارات به عمل منتهي مي‌شود يا خير.

وزير خارجه سوئيس: يک "کانال‌ ارتباطي" بين تهران و واشنگتن فراهم کرده‌ايم

وزير خاجه سوئيس گفت: گفت‌وگوهاي ايران و 1+5 ماه اکتبر در ژنو از سر گرفته مي‌شود.به گزارش ايسنا، ديدير بورخاتر در گفت‌وگو با راديو دولتي اين کشور و در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل خاطرنشان کرد: ديدار در سطح مذاکره‌کنندگان ارشد دو طرف انجام خواهد شد.

خبرگزاري فرانسه نوشت: وي گفته است او با محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران و کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در اين‌باره رايزني‌هايي انجام داده است.وزير خارجه سوئيس گفت: سوئيس يک "کانال ارتباطي" را بين تهران و واشنگتن فراهم کرده است.


 ميز خبر 

آغاز دور جديد مذاکرات ايران و 1+5

دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي عضو 1+5 ساعت 4:30 به وقت محلي، (12 شب) در نيويورک آغاز مي‌شود.

به گزارش مهر، محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران و کاترين اشتون رييس سياست خارجه اتحاديه اروپا دوشنبه در ديداري در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل توافق کردند که دور جديد مذاکرات پنج‌شنبه در نيويورک آغاز شود همچنين در اين ديدار توافق شد پس از آن وزيران خارجه اين کشورها نشستي در نيمه اکتبر(اواخر مهرماه) در ژنو برگزار کنند.

وزير خارجه کشورمان رياست اين مذاکرات را بر عهده دارد و احتمالا افراد جديدي به اعضاي ايراني شرکت کننده در مذاکرات اضافه خواهند شد.

کاخ سفيد: هيات ايراني پيشنهاد ديدار اوباما با روحاني را رد کرد

مقامات کاخ سفيد اعلام کردند که ديداري بين حسن روحاني رييس‌جمهور ايران و باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا در روز سه‌شنبه در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل صورت نگرفت.

به گزارش ايلنا، پيش از سفر حسن روحاني، رييس‌جمهور ايران به نيويورک براي شرکت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل گمانه‌زني‌ها درباره احتمال ديدار روحاني با اوباما رييس‌جمهور آمريکا بالا گرفته بود ولي مقامات دولت آمريکا گفتند که اگرچه طرف آمريکايي پيشنهاد ديدار را داد، هيات ايراني اين پيشنهاد را رد کرد و گفت که انجام اين کار در حال حاضر «بسيار پيچيده» است.

به گزارش روزنامه گاردين، يک مقام سازمان ملل در جمع خبرنگاراني که با اوباما همراه بودند، گفت که مقامات دو کشور چندين روز درباره لجستيک «يک ديدار يا برخورد» در سازمان ملل گفت‌وگو کرده بودند، ولي در پايان «انجام اين کار براي مقامات ايراني بيش از حد پيچيده بود».


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت بيستم

قسمت دوم

دانشگاه اسلامي مجازي

چنين اولويتي، که برخي از کشورها بطور موفقيت آميزي تلاش کرده اند تا به توسعه جهاني دست يابند، بايستي بهترين متدها را براي تامين اين نيازها ايجاد نمايد. با توجه به موضوع اهميت ايجاد يک دانشگاه مجازي « اسلامي» در داخل ائتلاف دانشگاه هاي مجازي موجود، دلالت ضمني عبارت « اسلامي» در نام آن، ملاحظات جدي را طلب مي نمايد.

موجوديت يک دانشگاه آموزش مجازي در جهان اسلام يک زمينه مناسب براي انتشار و توسعه علوم اسلامي به وجود مي آورد. همچنين، استعداد بهره مندي از دانشگاهيان، متخصصين و دانشمندان توسط مکان اقامت آنها محدود نمي گردد. علاوه برآن دانشگاه بايستي يک فضاي مناسب براي تعامل ويادگيري درسطح بين المللي به وجود آورد. ازطرف ديگر تمرکز روي نياز و خواسته هاي دانشگاه هاي عضو خواهدبود، ازاين رو پژوهش در چنين زمينه هايي مثل مديريت و اقتصاد اسلامي به موازات پژوهش علمي در همه حوزه هاي تحقيق سرعت مي گيرد.

بعلاوه، نيازهاي خاص جغرافيايي و فن آوري دراين دانشگاه مي تواند مطالعه، تحقيق و تدبر شود. اينها برخي ازموضوعاتي است که توسط دانشگاه ها درکشورهاي پيشرفته بيان نشده است.گام هايي چند توسط برخي دانشجويان و محققين برداشته شده است، حتي آنها هم تجربيات و کارهاي خود را عمدتاً براي يافتن نيازهاي کشورهاي توسعه يافته بکار برده اند.

دانشگاه اسلامي مجازي همزمان اين نيازها را تامين مي کند و حداکثر تعداد معلمين، شاگردان و بهره مند شوندگان را دربرمي گيرد. اين دانشگاه مزيت هاي زيررا ارائه مي دهد:

1- تصويب يک زبان عمومي و پايگاه علمي درميان محققين در کشورهاي اسلامي؛

2- تسريع کردن گام انتقال دانش وتجربه درميان دانشمندان در کشورهاي اسلامي؛

3- تهيه يک پايگاه ملاقات ها براي دانشگاهيان و دانشمندان از کشورهاي مختلف و پرکردن شکاف ها بايک ديدگاه که به منظور آن تسهيل فعاليت هاي عمومي است؛

4- ايجاد يک روند پايدار در جهت تخصصي کردن و مطالعه نيازمندي هاي پژوهشي و علمي جهان اسلام؛

دانشگاه در حقيقت يک زمينه گردهمايي نخبگان دانشمند در جهان اسلام شامل دانشگاهيان، اعضاي دانشکده، دانشجويان و پژوهشگران است. دانشگاه تلاش مي کندتا استانداردهاي علمي و شاخص هاي توسعه را درکشورهاي اسلامي ارتقاء بخشد. متاسفانه، اعداد وشاخص هاي رسمي که توسط کشورهاي اسلامي اعلام شده است، مثل مقالات برجسته چاپ شده توسط اين کشورها، نرخ آموزش سرانه، نرخ پژوهش وساير داده ها، با آنچه که درکشورهاي پيشرفته است فاصله دارد.

براي تحقق وضعيت مناسب علمي در جهان، کشورهاي اسلامي بايستي سرمايه گذاري خود را در حوزه پژوهش علمي افزايش دهند، نيازهاي آن را تامين کنند و مکانيزم هاي آن را تسهيل نمايند. فقدان دانشگاه مجازي اسلامي و رسانه اطلاعاتي ديگران را تحريک مي کند تا فضاي ما را مورد تهاجم قرار دهند، که آثار منفي روي جهان اسلام و همه مؤسسات آموزشي دارد. اين کانال هاي پژوهش اطلاعات بين المللي ازيک تاثير قدرتمندي که به طور جدي اسلام را تهديد مي کند بهره مند مي باشد.

يک نياز فراينده اي براي يک چنين دانشگاهي وجود دارد، و براي پياده کردن اين طرح، ما نيازمند کمک تصميم گيرندگان در حداقل زمان، از طريق مفاهيم زير هستيم:


 آملي‌لاريجاني:
 ايران فرصت اعتمادسازي دوباره‌اي به دولتمردان آمريکا داده است 

آيت‌الله آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي، اقتدار ايران اسلامي و صدور ارزش‌هاي انقلاب را مرهون فداکاري رزمندگان در 8 سال دفاع مقدس دانست و گفت: در دوران دفاع مقدس ارزش‌هاي بسياري پديد آمد و ماندگار شد و بر همه ما فرض است در هر زمان و تاريخي اين ارزش‌ها را گرامي بداريم و نگذاريم که از خاطره نسل‌هاي آينده فراموش شود.

به گزارش ايسنا،آملي‌لاريجاني در ادامه به سخنراني رئيس جمهور کشورمان در مجمع عمومي سازمان ملل اشاره کرد و با متين و منطقي خواندن سخنان رئيس‌جمهور، گفت: مذاکره و روابط ايران با ديگر کشورها ممنوع ذاتي نيست و آنچه موجب تاخير يا انجام شدن برخي مذاکرات شده بود مرهون بي‌اعتمادي به صداقت در گفتار و رفتار غربي‌ها و بويژه آمريکايي‌ها بود.

رييس قوه قضاييه با استناد به سخنان مقام معظم رهبري مبني بر اينکه ملت ايران سابقه خوبي از غربي‌ها و به‌خصوص آمريکا نديده است سخنان رئيس جمهور آمريکا در ابتداي حضور در عرصه سياسي و اجرايي آن کشور و اعمال متعاقب آن را نمونه‌اي از رفتار و گفتار غيرصادقانه آمريکايي‌ها عليه ملت و دولت ايران اعلام کرد و افزود: رييس‌جمهور آمريکا در بدو ورود خود شعار تغيير سر داد و مدعي شد که دست دوستي به طرف ملت ايران دراز مي کند، اما در عمل با تحريم‌هاي بي‌سابقه، مشت آهنين خود را به مردم ايران نشان داد و اکنون ملت ايران فرصت اعتماد سازي دوباره‌اي به اوباما و دولتمردان آمريکا داده است که بتوانند اعتماد ملت ايران را جلب کنند.

آملي‌لاريجاني با تاکيد بر اينکه نظام جمهوري اسلامي ايران در صورت وجود شرايط عادلانه و عزتمند و احترام متقابل ابايي از مذاکره ندارد به سخنان رييس جمهور آمريکا در سازمان ملل درباره رفتار عملي مسئولان ايران اشاره کرد و گفت: در واقع اين ملت ايران است که منتظر رفتار صادقانه آمريکايي‌ها و غربي‌ها است و اين آن‌ها هستند که بايد در عمل نشان دهند که آيا به صحبت‌هاي خود پايبند خواهند ماند و آيا دست از رفتار متخاصم و متناقض خود با ايرانيان برخواهند داشت؟

رييس قوه قضاييه مذاکره را «در شرايط کاملاً عادلانه و متساوي و بر مبناي اعتماد عملي و تکريم متقابل» قابل اجرايي شدن دانست و تاکيد کرد: در چنين مذاکره‌اي احتمال رسيدن به نتايج مثبت وجود دارد.

وي القاي برخي رسانه‌هاي غربي درباره عقب‌نشيني يا چرخش و نرمش ايران را نادرست و کذب خواند و افزود: ملت ايران در جريان غني‌سازي و استفاده از انرژي هسته‌اي حق خود را مي‌خواهد و از حق خود عقب نخواهد نشست و شرايط روزهاي اخير نشانگر پايبندي ملت و نظام اسلامي ايران به خواسته‌هاي خود و عقب‌نشيني غربي‌هاست؛ چرا که اهداف ملت ايران عوض نشده و گرچه ممکن است تاکتيک‌ها عوض شوند، اما هيچ‌کس نمي‌تواند و حق ندارد از حقوق هسته‌اي ملت کوتاه بيايد و اميدواريم با رفتار معقول کشورهاي غربي موانع پيش روي مذاکرات برداشته شود.


 لاوروف: مخالفان سوري بايد تسليحات شيميايي خود را تحويل دهند 

وزير امور خارجه روسيه گفت، مسکو تاکيد دارد که تمام تسليحات شيميايي در سوريه از جمله اجزاي تشکيل دهنده تسليحات شيميايي که احتمالا در دست مخالفان سوري است، بايد منهدم شوند.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري نووستي، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه پس از ديدر با جان کري، همتاي آمريکايي‌اش در نيويورک گفت که هم مسکو و هم واشنگتن در جريان مذاکرات تاکيد کردند که تمام تسليحات شيميايي در سوريه بايد منهدم و نابود شوند.لاوروف افزود: نگراني‌هاي عميقي در اين باره وجود دارد مبني بر اينکه احتمال دارد مخالفان دولت دمشق فاکتورها و اجزاي تشکيل دهنده تسليحات شيميايي را در اختيار داشته باشند.وي گفت: ديدار با کري سازنده بود وروسيه و آمريکا به اشتراک رويکردهاي مشترک درباره اينکه در آينده چه بايد انجام دهند، پرداختند. ما همچنين به بحث در اين باره پرداختيم که چه اقدامي بايد بر مبناي چارچوب توافقنامه به دست آمده در ژنو انجام دهيم.


 سرمقاله 

 ديپلماسي ظريفِ روحاني و اوباما درنيويورك

حميدرضا عسگري

دراولين روزهاي پاييزي درايران شاهد، فرارسيدن نسيم‌هاي فصل بهار روابط در نيويورك بوديم. روابطي از جنس ديپلماسي كه اميدها را دل افكارعمومي داخلي و خارجي جاني دوباره بخشيد. اين روابط مي‌تواند نويد بخش كاهش چالش‌ها و تنش‌ها ميان ايران و ساير كشورها باشد. دچار توهم و خوش بيني مفرط نيستيم، اما بشر به اميد زنده است. اميدي كه سال‌ها بود به يمن برخوردهاي نامناسب ديپلماتيك با سايرملل در دل مردم خاموش شده بود.

ديروز تمام مردم دنيا چشم به تريبون سازمان ملل داشتند تا ببينند دو رييس جمهوري كه برگزينه مذاكره و ديپلماسي تاكيد دارند، چگونه موضع گيري خواهند كرد. ابتدا سخنراني باراك اوباما رييس جمهور آمريكا انجام شد كه همچون هميشه دو گزينه نرم و سخت را دركنارهم داشت. اما تفاوت گفتاراوباما با نطق‌هاي قبلي تاكيد بر دومسئله مهم بود. ابتدا اشاره اوباما مبتني بر نامه نگاري‌هايش با رهبرمعظم انقلاب و رييس جمهور، كه به عنوان نقطه اتكاي مثبتي جهت پذيرش اين مسئله كه عالي ترين مقامات ايران در مواضع خود به طور صريح اعلام كرده اند كه به دنبال صلح بوده و هرگونه استفاده از سلاح‌هاي كشتارجمعي را نهي مي كنند.

دوم اينكه به رسميت شناختن حقوق هسته‌اي ايران از سوي اوباما و انتظار براي شفاف سازي فعاليت‌هاي اتمي، نشان از گام مثبت ديپلماسي در نرمش مواضع غرب بود. سخنان اوباما اين بارتهديد آميزنبود ، چون ديپلماسي "فعال و ظريف" ايران در طي اين ايام جهت رفع ابهامات و اعتمادسازي متقابل، اين اجازه را به اوباما نداد تا همچون هميشه گزينه جنگ را بر روي ميز بگذارد و باآن برملت ايران بتازد!. اما درادامه همه منتظرواكنش ايران بودند تا تقابل گفته‌هاي دو رييس جمهور را دركنار هم مقايسه كنند. سخنان رييس جمهور كشورمان داراي نكات ديپلماتيك فروان بود. نطق دكترروحاني به زعم برخي ، بسيار محتاطانه و حاوي مطالبي كه همگان درانتظار شنيدن آن بودند، نبود.

اما بايد اذعان داشت كه رييس جمهور نشان داد كه به اعتدال ايمان دارد. نشان داد كه خود را ازخط كشي‌هاي افراطي مبرا ساخته است و صرفاً خط مردمي و انسانيت را طي مي‌كند. سخنان رييس جمهور برگرفته از فكر و تدبير مشاوراني بود كه خوب وضعيت داخل و خارج كشور را درك كرده اند. "اعتدال" درمقدمه و مؤخره اين سخنراني مشهود بود.

اگرمقايسه اي بين محورسخنان دو رييس جمهور داشته باشيم، شاهد نكاتي ظريف بوديم كه به نوبه خود پاسخي براي دوطرف به همراه داشت. رييس جمهورايران در بخش اول سخنان خود با پرداختن به مسائلي كه به زعم بسياري تكرار مكررات تلقي مي شد، صراحتاً اعلام كرد ايران بر اصول و ارزش‌هاي معنوي خود مقيد وهيچ كوتاهي ازمواضع دركارنيست. اين بخش سخنان رييس جمهور پاسخي بود به آمريكايي‌ها كه بايد متوجه اين مسئله باشند كه تغيير دولت درايران به معناي تغييراصول نيست.

اما در ادامه سخنراني بخش كوتاهي از صحبت‌هايي مطرح شد كه همگان از ابتدا منتظر آن بودند، يعني مسئله هسته‌اي و روابط با آمريكا. فن بيان و شيوه اداي كلام در اين چند جمله پاياني به حدي قوي بود كه توانست تمام خواسته‌هاي افكارعمومي درداخل و خارج را سيراب كند. به كارگيري"نرمش قهرمانانه و حكيمانه" رييس جمهور اين تابو را شكست كه «آمريكا بايد به عنوان دشمن تلقي گردد و خصومت سرلوحه رفتار في مابين باشد». كاري كه سال‌ها ديپلماسي فعال نمي توانست انجام دهد، دريك جمله دكترروحاني شكوفاشد:"ايران به دنبال افزايش تنش با آمريكا نيست و صلح دردسترس است".

همانطور كه گفته شد نرمش و عزت نفس ايران اسلامي براي جهانيان هويدا شد. رييس جمهور با كلام خود ابراز داشت كه ملت ايران اصول و ارزش‌هاي خود را حفظ خواهد كرد، اما درعين حال مذاكره گري تمام عيار است و معتقد به راهكارهاي ديپلماتيك مي‌باشد. تكرار مكرر كلمه "صلح" درسخنان رييس جمهور، نشان داد كه محور خواسته‌هاي ايران در زمان حاضر مصالحه و مساعي طرفين با جهانيان است و به دنبال افزايش تنش‌ها و شكاف‌ها با ملت ها و دولت ها نيست. اميدواريم مشي عقلانيت و صلابت تيم ديپلماسي كشورمان، بابي باشد براي رفع اختلافات ميان دولت‌ها و درعين حال اثبات ارزش‌هاي اصولي و انساني ايران اسلامي به ملت‌ها.


  رئيس کميسيون امنيت ملي:
 مواضع اوباما و روحاني به نتيجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌اي کمک مي‌کند 

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه روحاني در ارتباط با آمريکا بدون شتابزدگي عمل کرد، گفت: مواضع اوباما و روحاني روند مذاکرات هسته‌اي را تسهيل مي‌کند.علاء الدين بروجردي در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به سخنان رئيس جمهور در مجمع عمومي سازمان ملل، گفت: نگرش مثبت آمريکا و سران کشورهاي اروپايي ازسخنراني روحاني و اظهارتمايل اوباما براي حل و فصل ارتباط هاي دو جانبه با ايران نشان از تغيير رويکرد غرب دارد.

وي افزود: درباره رابطه ايران و آمريکا بايد بدون شتابزدگي عمل شود، زيرا با علم بر اينکه آمريکا پنجه چدني دارد بايد تغيير وتحولات را رصد و پيش بيني کرد. اين نماينده مجلس بيان کرد: بخشي از اختلاف ايران وآمريکا با رفتارهاي اين کشور در برابر ايران و بخشي با مواضع اين کشور در مقابل جهان اسلام و فلسطين درارتباط بوده که اين اختلافات زيربنايي است اما با راه حل هاي ديپلماتيک و با حفظ منافع ملي جمهوري اسلامي ايران مي توان بخشي از اختلافات را حل کرد.

بروجردي با تاکيد براينکه روساي جمهور آمريکا و فرانسه حق غني سازي در ايران را به رسميت شناختند، گفت: مواضع اوباما و اولاند در سازمان ملل درباره فعاليت هسته اي ايران شاه کليد حل بن بست مذاکرات هسته اي است، با توجه به اينکه کمترين انتظار به حق ملت ايران به رسميت شناختن حق فناوري هسته اي و غني سازي اورانيوم است، مي توان ادبيات جديد مقامات اروپايي دراين باره را به فال نيک گرفت. وي ادامه داد: ديدار روحاني و اوباما در دستور کار نبوده و ارتباطي با مذاکرات هسته اي ندارد، اين مذاکرات اصولي داشته که طبق آن بايد پيگيري شود.بروجردي درباره ديدار احتمالي ظريف و جان کري افزود: ايران هميشه در قالب 1+5 وديگر اجلاس هاي بين المللي با برخي مقامات اين کشور ديدار داشته است، دراين رابطه هم مشکلي وجود نخواهد داشت.رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس درباره تاثير سخنان روحاني بر روند مذاکرات هسته اي، گفت: هرچه فضاي گفتگوي ايران با غرب مثبت تر از گذشته بوده به طور حتم مذاکرات هم آسان تر خواهد بود. البته ملاقات هايي که روحاني با سران کشورهاي دنيا درنيويورک دارد مي تواند به نتيجه مثبت اين دوره ازمذاکرات کمک بيشتري کند.


 آمريکا:
 نبرد واقعي اکنون در سوريه ميان مخالفان ميانه‌رو با القاعده است 

يکي از مقام‌هاي ارشد وزارت امور خارجه آمريکا گفت: هم‌اکنون مخالفان ميانه‌روي دولت دمشق با شبه‌نظاميان متاثر از القاعده در نواحي مرزي شمال و شرق سوريه در حال جنگ هستند.به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، اين مقام‌ ارشد وزارت امور خارجه آمريکا گفت: اين يک جنگ حقيقي است که ميان ارتش آزاد سوريه به رهبري سليم ادريس، گروه ميانه‌رويي از مخالفان با نيروهاي شبه‌نظامي "دولت اسلامي عراق و شام" در حال رخ دادن است.اين مقام مسئول گفت که ارتش آزاد سوريه که از سوي آمريکا مورد حمايت "کمک‌هاي غيرکشنده" قرار دارد، هم‌اکنون تقويت شده و دولت واشنگتن به دنبال راهي است که بتواند به اين گروه کمک بيشتري ارائه دهد.درگيري‌هاي موجود در سوريه باعث ضعف قواي نيروهاي شبه‌نظامي دولت اسلامي عراق و شام وابسته به القاعده و جبهه تروريستي النصرة شده اما درگيري‌هاي اين گروه‌ها با مخالفان ميانه‌رو اخيرا افزايش يافته به‌ويژه آنکه اين درگيري‌ها در مناطق مرزي شمال و شرق سوريه بيشتر است. البته اين درگيري‌ها و کشمکش‌ها باعث تضعيف اقدامات نظامي مخالفان سوري عليه بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه شده است. درگيري داخلي سوريه که از مارس 2011 آغاز شده تاکنون بيش از 100 هزر کشته بر جاي گذاشته است.


 همايش ملي علمي - تخصصي آلزايمر در سالن تلاش 


 يکي از اعضاي کميته معلولان سازمان ملل متحد با استفاده از پا با جان کري دست داد.  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته