جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4536


بازگشت خودروسازان اروپايي، کره‌اي و ژاپني به ايران


اعلام نتيجه بررسي اضافه برداشت‌ها از حساب بانک‌ها


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 بازگشت خودروسازان اروپايي، کره‌اي و ژاپني به ايران  

 
جديدترين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.به گزارش ايسنا،براساس جديدترين اخبار به دست آمده، در اين جلسه محمدرضا نعمت‌زاده از خودروسازان خواست از شرکاي اروپايي، کره‌اي و ژاپني خود براي بازگشت به ايران دعوت کنند.وي به خودروسازان گفت از شرکاي خارجي‌شان بخواهند تا با توجه به شرايط جديد و فضاي شکل گرفته، براي توليد محصولات جديد به ايران بازگشته و سهم خود از بازار ايران را مجددا کسب (احيا) کنند.

همچنين در اين جلسه وزير صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر ضرورت عمل به تعهدات قانوني از سوي خودروسازان، از آن‌ها خواست به سرعت و از هر طريق ممکن بدهي‌هاي خود به قطعه‌سازان و به‌ويژه شرکاي خارجي‌شان را پرداخت کنند.در ادامه جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو، نعمت‌زاده از شرکت‌هاي خودروسازي خواست براي افزايش توان مالي‌شان اقدام به افزايش
سرمايه کنند.در اين زمينه مقرر شد براي افزايش سود سرمايه‌گذاري در صنايع، برنامه‌اي تهيه و پس از تصويب اجرا شود تا با سودآور شدن فعاليت صنايع، جذب سرمايه‌هاي خارجي در اين حوزه نيز تسهيل شود.


 اعلام نتيجه بررسي اضافه برداشت‌ها از حساب بانک‌ها 

 در حالي که بيش از 18 ماه از برداشت شبانه دولت دهم از حساب بانک‌ها که نارضايتي مديران عامل بسياري از بانک‌ها را در پي داشت، مي‌گذرد، معاون اقتصادي بانک مرکزي اعلام کرده که نتيجه بررسي اين اقدام دولت دهم طي يک ماه آينده مشخص مي‌شود.

به گزارش ايسنا در روزهاي پاياني سال 1390 با تصميم کميته ويژه دولت، بانک مرکزي در اقدامي ناگهاني و شبانه سه هزار ميليارد تومان از منابع بانک‌ها را برداشت کرد که اعتراض بانک‌ها و نمايندگان مجلس را در پي داشت و اعلام شد که دولت براي جبران کسري بودجه و پرداخت يارانه نقدي دست به چنين اقدامي زده است. البته در مقابل دولت دهم اعلام کرد که برخي بانک‌ها ارز مرجع دريافتي از بانک مرکزي را در بازار آزاد به فروش رساندند و دولت مابه التفاوت ارز مرجع و دولتي را از حساب آنها برداشت کرده است.

پس از گذشت 18 ماه از اين اقدام دولت دهم، محمود بهمني، رييس کل سابق بانک مرکزي همچنان برداشت شبانه بانک مرکزي از حساب بانک‌ها را غير قانوني ندانسته و معتفد است علاوه بر 3000 ميليارد تومان هنوز بايد 200 ميليارد تومان ديگر نيز دريافت کنيم.وي حتي گفته که برخي بانک‌ها نامه نوشته و برداشت از حسابشان را قانوني اعلام کرده‌اند.

بهمني پيشتر نيز گفته بود که بر اساس مصوبه‌اي که از هيات دولت داشتيم، بايد 87 هزار و 625 ميليارد ريال حساب بانک‌ها به دليل تخلفي که در فروش ارز انجام شده بود، برداشت مي‌کرديم، اما از آنجا که فکر مي‌کرديم بانک‌ها ممکن است اين مبلغ را نداشته باشند، يک سوم آن را معادل 30 هزار ميليارد ريال از حساب بانک‌ها برداشتيم. در اين زمينه ولي الله سيف، رييس کل بانک مرکزي خاطرنشان کرد: اين پرونده بايد رسيدگي شود و اگر بانکي تخلف کرده باشد متناسب با تخلف با آن بانک برخورد مي کنيم و بانک‌هايي که تخلف نکرده باشند مبلغ مابه التفاوت به حسابشان بازمي گردد.

بر اين اساس به نظر مي‌رسد پيگيري بانک‌ها در اين زمينه در حال به نتيجه رسيدن است .


 تريبون اقتصادي 

 پيشنهاد وام 30 ميليوني خريد مسکن به بانک مرکزي

کميته پنج نفره‌اي که به تازگي در بانک مسکن تشکيل شده، پيشنهاد افزايش وام خريد مسکن به 30 ميليون تومان و روش‌هاي جديد را بررسي و تقديم بانک مرکزي کرد.

به گزارش ايرنا، اين کميته 5 نفره با تدوين برنامه‌ها و روش‌هاي جديد که متناسب با حوزه‌هاي فعاليت وزارت راه و شهرسازي و بانک مرکزي است، تقديم وزير راه و شهرسازي و رئيس کل بانک‌ مرکزي کرده است.

بنابراين گزارش، اين کميته 5 نفره پيشنهاد افزايش 10 ميليون توماني به سقف وام خريد و ساخت مسکن را داده است که وام خريد از 20 ميليون تومان کنوني به 30 ميليون و وام ساخت از 30 ميليون به 40 ميليون تومان افزايش يابد.

اين کميته 5 نفره از مدتها قبل در حال جمع‌آوري مستندات بود، تا پيشنهادها را بررسي و تنظيم کنند و آنرا تقديم وزير راه و شهرسازي و رئيس کل بانک مرکزي کند.

پيشتر شريفي مدير عامل بانک مسکن گفته بود که بانک مسکن همواره با رصد وضعيت بخش مسکن و قدرت خريد و يا ساخت واحد مسکوني، پيشنهادات متناسب را به بانک مرکزي ارائه مي‌نمايد و در حال حاضر نيز پيشنهاداتي جهت تغيير شرايط تسهيلات خريد و ساخت مسکن ارائه شده است.

وزير نيرو :

کشاورزان تا شعاع 200 متري درياچه اروميه مسئول هستند

وزير نيزو رفتار کشاورزان و ساکنان منطقه تا شعاع 200 کيلومتري درياچه اروميه بر شرايط اين درياچه موثر دانست.

به گزارش ايلنا حميد چيت‌چيان وزير نيرو تاکيد کرد: در دولت گذشته اقدامات نارسا انجام شد و اعتبارات ناکافي تخصيص يافت که حاصل آن وضعيت کنوني درياچه اروميه و بدتر شدن سال به سال شرايط است.

وي در واکنش به انتقاد برخي حضار درباره ناکارآمد بودن راهکارهاي دولت براي نجات درياچه اروميه، اظهار کرد: در چنين موقعيتي نبايد دنبال مقصر گشت و تجمع امروز براي هم‌انديشي با کارشناسان و افراد آشنا به کار است و قصد داريم با هم انديشي به نتيجه و راهکار مناسب در اين خصوص دست پيدا کنيم نه آن دنبال مقصر خواندن سازنده‌ ماشين، وزارت راه يا راننده باشيم.

وي افزود: در اتفاقي که در درياچه اروميه افتاده است تمامي ما مقصر هستيم و نبايد به دنبال پيدا كردن متهم باشيم زيرا سودي نخواهد داشت و بايد در پي راهکاري براي بيرون آمدن از اين شرايط باشيم و هر چه سريعتر اين درياچه مهم را از بحران نجات دهيم.

وي با اشاره به نگراني دولت يازدهم به اين موضوع گفت: بر اين اساس به سرعت کارگروهي براي نجات درياچه اروميه در دولت جديد تشکيل شد تا در مدت کوتاهي کم کاري دولت گذشته بررسي شده و راهکارهاي جديد ارائه شود.

وزير نيرو با بيان اين موضوع که اين همايش صرفا يک سمينار علمي نيست افزود: از اطلاعات ارائه داده شده بايد راهکارهاي اجرايي استنتاج شود تا با هم‌انديشي، تبادل نظر، نقد درست و واقع‌نگر بودن به راه حل درستي جهت نجات درياچه اروميه دست يابيم.

وزير نيرو آسيب‌هاي درياچه اروميه را نتيجه عملکرد همه بيان کرد و افزود: تصور اين که دولت روشي دارد تا با اعمال آن يکباره درياچه اروميه نجات پيدا کند اشتباه است و نسبت به درياچه اروميه کشاورزان و ساکنان منطقه حتي در فاصله 100 تا 200 کيلومتري مسئول هستند و رفتار آن‌ها بر شرايط درياچه تاثيرگذار است.

وي افزود: فرد ديگري بنا نيست درياچه اروميه را نجات دهد و وزارت نيرو، وزارت جهادکشاورزي، سازمان حفاظت محيط زيست، مديران ملي و مردم بايد در رفتار خود در قبال اين درياچه تجديدنظر کنند و نجات در ياچه اروميه يک بسج ملي ميخواهد.

پيش‌فروش بليت قطار دردسرساز شد

مدير يک دفتر خدمات مسافرتي نسبت به نحوه‌ پيش‌فروش بليت قطارهاي مسافرتي که فروش بليت را مختل و مسافران را ناراضي کرده است، معترض و خواستار بازنگري در اين طرح شد.

اين مدير دفتر خدمات مسافرتي که با اشاره به دو دليل داشتن امنيت شغلي و تعليق نشدن از فروش بليت قطارهاي مسافرتي، خواست نامي از او برده نشود،‌ به ايسنا، گفت: حدود يک سال است که بخشي از قطارهاي مسافرتي از مجموعه‌ «رجا» جدا و خصوصي شده و اين موضوع، در پيش‌فروش بليت‌هاي قطار نيز تأثير گذاشته است، چون گاهي تنش‌هايي را بين اين دو بخش شاهديم که دود آن فقط به چشم مسافر و آژانس‌ها مي‌رود.

او اظهار کرد: سيستم فروش بليت رجا و قطارهاي خصوصي متفاوت از يکديگر است‌، رجا هنوز بليت کاغذي مي‌فروشد و بخش خصوصي رزرو اينترنتي دارد که بليت‌ها روي کاغذ A4 چاپ مي‌شوند. در گذشته، براي اين‌که اختلالي در فروش بليت‌ها پيش نيايد، هريک از اين دو بخش، در روزي مجزا،‌ بليت‌هاي‌شان را مي‌فروختند؛‌ اما امسال شکل کاري پيش‌فروش‌ها تغيير کرد و هر دو بخش، در ساعت‌هايي متفاوت‌ از يک روز، پيش‌فروش خود را آغاز کردند.

وي براي شفاف شدن شرايط، توضيح داد: پيش‌فروش رجا در روز نخست، از ساعت 8 صبح و پيش‌فروش قطارهاي خصوصي از ساعت 9 صبح آغاز شد. در ادامه، ساعت 11 رجا فروش بليت‌هاي خارجي را شروع کرد،‌ در اين ميان، مردمي که نوبت گرفته بودند، اگر بليت رجا را به‌دست نمي‌آوردند مي‌خواستند از نوبت خود براي خريد بليت قطارهاي خصوصي استفاده کنند که اين شرايط، حق کسي که نوبت بليت قطار خصوصي را گرفته بود‌، ضايع مي‌کرد.

او گفت: اين سيستم فروش، در آژانس‌ها نيز مشکل و بي‌نظمي ايجاد کرد و باعث شد اپراتورهاي فروش بليت در آژانس‌ها نتوانند جوابگوي مردم باشند و از طرفي، مسافران نسبت به اين شرايط و اين‌که نمي‌توانند بليت‌هاي خود را تهيه کنند‌، معترض شوند.

اين مدير دفتر خدمات مسافرتي يادآوري کرد: قبلا که فقط بليت‌هاي رجا فروخته مي‌شد، برنامه‌ريزي بهتري در مقايسه با شرايط کنوني وجود داشت. بليت‌ها، شهر به شهر و منطقه‌يي پيش‌فروش مي‌شدند؛ اما حالا وضعيت به عقب برگشته است و هر دو بخش، در يک زمان پيش‌فروش دارند و اپراتورها نمي‌دانند چطور پاسخگوي مردم باشند و مردم هم به خواسته‌هاي خود نمي‌رسند.

يک ايراني نامزد احتمالي نوبل اقتصاد

آکادمي نوبل سوئد از پانزدهم مهرماه نام کساني را که در چند دهه گذشته بالاترين دستاوردهاي علمي را رشته هاي فيزيک، شيمي، فيزيولوژي و پزشکي، اقتصاد، ادبيات و صلح داشته‌اند به عنوان برندگان امسال اعلام خواهد کرد.

به گزارش ايسنا ،موسسه تامسون رويترز از سال 2002 برندگان احتمالي را پيش بيني مي‌کند و تاکنون نام 27 برنده نوبل را به درستي پيش بيني کرده است، که شامل 15 جايزه از 44 جايزه‌اي بوده که در رشته‌هاي اقتصاد، فيزيک، شيمي، فيزيولوژي و پزشکي در دهه اخير اعطا شده است.

استاد پسران به همراه سر ديويد هندري و پيتر فيليپس به دليل تحقيقاتشان در زمينه معيارهاي اقتصادسنجي در سري زماني در فهرست برندگان احتمالي جايزه نوبل اقتصاد براساس پيش بيني تامسون رويترز قرار گرفته اند که در اين فهرست نام سم پلتزمن و ريچارد پازنر به دليل تحقيقاتشان در زمينه تئوري تنظيم اقتصاد و جاشوا آنگريست، ديويد کارد و آلن کروگر به دليل تحقيقاتشان در زمينه ميکرواکونومي تجربي نيز ديده مي‌شود.

پروفسور محمدهاشم پسران، متولد فروردين 1325 در شيراز است. وي ديپلم متوسطه خود را از مدرسه نمازي (شيراز) گرفت و در نوامبر 1964 با بورس تحصيلي بانک مرکزي ايران براي تحصيلات عالي به انگلستان رفت. مدرک کارشناسي خود را در اقتصاد، رياضيات و آمار - با رتبه ممتاز - از دانشگاه سالفورد گرفت و در سال 1351 موفق به دريافت دکتري اقتصاد از دانشگاه کمبريج شد.


 نهادهاي مالي 

امضاي قرارداد توسط بانك ملي و صندوق توسعه ملي

قرارداد عامليت ريالي ويژه طرح هاي صنعتي و معدني توسط مديرعامل بانك ملي ايران و رئيس هيأت عامل صندوق توسعه ملي امضاء شد.به گزارش روابط عمومي بانک ملي، مبلغ اين قرارداد سه هزار ميليارد ريال و از محل منابع صندوق توسعه ملي مي باشد.محمدرضا فرزين رئيس هيأت عامل صندوق توسعه ملي و فرشاد حيدري مديرعامل بانك ملي ايران در نشستي كه به همين منظور برگزار شد،‌ قرارداد مذكور را امضاء و مبادله كردند.

حضور بانک ملت در نمايشگاه بين المللي ايران تله کام

بانک ملت به صورت فعال در نمايشگاه بين المللي صنايع مخابرات و اطلاع رساني با عنوان ايران تله کام 2013 شرکت مي کند.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، اين بانک با برپايي غرفه اي در سالن شماره 9-8 نمايشگاه بين المللي تهران، انواع خدمات نوين و الکترونيک خود را در معرض ديد عموم قرار خواهد داد.

بر اساس اين گزارش، کارشناسان بانک ملت نيز در طول دوران برگزاري نمايشگاه از چهارم تا هفتم مهرماه سال جاري، با استقرار در محل غرفه اين بانک، به سوالات بانکي بازديدکنندگان پاسخ خواهند گفت.

استقبال نمايندگان بانک اقتصادنوين از اعضاي تيم کشتي فرنگي

استقبال نمايندگان بانک اقتصادنوين از اعضاي تيم کشتي فرنگي با استقبال با شکوه هم‌وطنان، نمايندگان بانک اقتصادنوين، اعضاي فدراسيون کشتي و وزارت ورزش و جوانان تيم ملي کشتي فرنگي جمهوري اسلامي ايران وارد کشور شد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين اعضاي تيم ملي کشتي فرنگي کشور بامداد سه‌شنبه 2 مهر 1392 در بدو ورود به فرودگاه بين‌المللي امام (ره) با اهداي گل مورد استقبال نمايندگان بانک اقتصادنوين به عنوان حامي اصلي اين تيم قرار گرفتند.

تيم ملي کشتي فرنگي که با ترکيب جوان در اين مسابقات شرکت کرده بود، موفق شد با کسب دو مدال طلاي اميرعلي اکبري و طالب نعمت پور به مقام چهارم جهان دست يابد.

مردان طلايي کشتي فرنگي ايران در مسابقات جهاني بوداپست نخستين مدال‌هاي طلاي ايران در اوزان 84 و 120 کيلوگرم را در رقابتهاي جهاني کسب کردند.پنجاه و سومين دوره رقابت‌هاي کشتي فرنگي قهرمان جهان روزهاي 28 تا 31 شهريورماه در سالن پاپ لازلو آرنا بوداپست مجارستان برگزار شد

بررسي ابزار اعتبار در حساب جاري در کميته بانک داري اسلامي بانک تجارت

سي‌يکمين جلسه کميته بانکداري اسلامي بانک تجارت با حضور حجت‌الاسلام دکتر موسويان، دولتي عضو هيات مديره و اعضاي اين کميته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، عضو شوراي فقهي بانک مرکزي در اين نشست با اشاره به ابزار‌هاي گوناگون بانکداري اسلامي و متعارف به بررسي مزيت‌ها و نواقص ابزار بانکي اعتبار در حساب جاري پرداخت.دکتر موسويان با بيان اينکه ابزار پرداخت تسهيلات اعتبار در حساب جاري در بانک داري بدون ربا مسئله‌اي است که هنوز از لحاظ فقهي حل نشده است گفت: ما در بانک مرکزي به دنبال يک راهکار استاندارد هستيم تا بتواند اين نياز را پاسخ دهد، چرا که در بحث بانکداري بدون ربا چه در ايران و چه در ساير بانک‌هاي اسلامي هنوز جواب قانع‌کننده از لحاظ فقهي، شرعي و کاربردي به دست نيامده است. وي افزود : تسهيلات اعتبار در حساب جاري براي رفع نياز‌هاي آني و نامتعارف بنگاه‌ها ابزاري بسيار مناسب است تا بتوانند بدون گذراندن مراحل طولاني و پيچيده دريافت تسهيلات، تنها با صدور چک و به ميزان سقفي که از پيش تعيين شده با بدهکار کردن حساب خود نياز آني خود را برطرف کنند.


 خبر 

 وزارت کار:

افاغنه بروند به دردسر مي افتيم!

بي توجهي و چند دهه حضور اتباع بيگانه غيرمجاز در کشور و ربودن هزاران فرصت شغلي از دست کارجويان ايراني با کمک برخي کارفرمايان سودجو باعث تبديل شدن هزاران تبعه افغاني به استادکار و کارگر ماهر شده است تا جايي که قائم مقام وزير کار مي گويد با وجود ميليون ها بيکار در کشور، همين امروز اگر افغاني ها از کشور بيرون بروند در بسياري از بخشها مشکل نيروي کار خواهيم داشت!

به گزارش مهر،طبق آمارهاي مختلف اعلام شده از سوي مراکز گوناگون در حال حاضر 1.5 تا 3 ميليون مهاجر افغاني در ايران حضور دارند که بيش از نيمي از آنان به صورت غيرقانوني و بدون مجوز از طريق مرزها وارد کشور شده اند.

با اين وجود، مسئله سال ها حضور بيگانگان در ايران و اشغال بسياري از فرصت هاي شغلي بارها مورد بحث و بررسي قرار گرفته است، اما آنچه که امروز شاهد آن هستيم ادامه حضور اتباع افغانستان در بازار کار و رقابت تنگاتنگ آنان با نيروي متقاضي کار ايراني است.

اين مسئله در زماني که صدها هزار نيروي کار ايراني امکان ورود به بازار کار را ندارند از اهميت بيشتري برخوردار مي شود. در حال حاضر، اتباع افغاني عموما در مشاغلي مانند کشاورزي، دامداري، ساختمان و مشاغلي از اين دست حضور دارند.

کارشناسان براي افزايش حضور چشمگير افاغنه در ايران دلايل گوناگوني را برشمرده اند که مي توان از جمله آن به وجود مرزهاي پهناور کشور در شرق و جنوب شرق کشور اشاره کرد؛ همچنين برخورد همراه با اغماض ايرانيان در زمان ورود افاغنه به ايران، توجه به مسائل انسان دوستانه و تعاليم اسلامي و همچنين پس از ورود اولين گروه ها، استقبال کارفرمايان سودجود از فرصت ارزاني نيروي کار خارجي، وجود زمينه اشتغال در ايران و شرايط ناامني و جنگ در افغانستان؛ همگي باعث ارسال علامت هايي به اتباع افغانستان شد تا به آنها انگيزه کافي براي عبور قانوني و غيرقانوني از مرزهاي ايران به اميد کار و زندگي را بدهد.

اما مسئله از زماني آغاز شد که افاغنه در يک رقابت جدي با نيروي کار ايراني قرار گرفتند و رفته رفته بسياري از فرصت هاي شغلي از دست کارجويان ايراني با همراهي کارفرمايان، خارج و در اختيار اتباع غيرمجاز افغاني قرار گرفت. اين موضوع تا جايي پيش رفت که کارگران خارجي توانستند امور بسياري از مشاغل ساده در بخش هايي مانند ساختمان را در دست بگيرند.

اينکه فرصت مناسبي براي اشتغال اتباع بيگانه در بخش ساختمان و يا کشاورزي فراهم مي شود و اين فرصت در اختيار کارجوي ايراني نيست يک دليل عمده دارد و آن هم نوع نگاه کارفرمايان به اين مسئله است. کارفرمايان ايراني استفاده کننده از کارگر خارجي به بهانه فرار از اجراي قانون کار و کاهش هزينه هاي استفاده از کارگر و پايين آوردن حداکثري مسئوليت خود، بيمه نکردن و سوء استفاده هايي از اين دست، به راحتي از اتباع بيگانه در کار استفاده مي کنند و خيلي هم برايشان تفاوتي ندارد که آيا تبعه خارجي به کار گرفته شده داراي مجوز کار در ايران است و يا خير؟

کارفرماياني که اين نوع ديدگاه را دارند مي گويند کارگر افغاني چند برابر کارگر ايراني در روز کار مي کند اما پول کمتري مي گيرد؛ بنابراين ما از کارگر خارجي چه مجاز و چه غيرمجاز استفاه مي کنيم. اين نوع رفتارهاي سودجويانه باعث شده تا برخي کارگران خارجي از فرصت به دست آمده استفاده کنند و امروز به يک نيروي کار ماهر و استادکار در بخش ساختمان تبديل شوند که حالا ديگر کارفرما مجبور شود شرايط وي را براي کار بپذيرد و ديگر با آن کارگر ساده غيرمجاز خارجي روبرو نباشد. در واقع دود نگاه غلط برخي کارفرمايان به استفاده زياد از کارگر خارجي به جاي نيروي ايراني، امروز به چشم خودشان رفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته