جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4536

همزمان با سراسر کشور؛
طرح آمارگيري از مساکن روستايي از 20 مهر ماه کليد مي‌خورد

هم‏زمان با سال تحصيلي جديد؛
مدرسه خيريه در دماوند افتتاح شد


تجهيز شعب شوراهاي حل اختلاف خوزستان


مريوان ميزبان مهمترين رويداد فرهنگي كردستان


ايران زمين


خبر


 همزمان با سراسر کشور؛
 طرح آمارگيري از مساکن روستايي از 20 مهر ماه کليد مي‌خورد 

 
مديرکل بنياد مسکن استان همدان از اجراي طرح آمارگيري از ويژگي‌هاي مسکن روستايي همزمان با سراسر کشور در مهرماه سال جاري در استان خبر داد.حسن ظفري ‌در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه همدان، با بيان اينکه طرح آمارگيري به صورت نمونه گيري در سطح کشور اجرا خواهد شد، افزود: در اين جامعه آماري 211 هزار و 684 واحد مسکوني روستايي در سطح کشور مورد بررسي، مطالعه و ويژگي‌هاي آنها توسط متخصصان مربوط جمع‌آوري خواهد شد.

وي تصريح کرد: اين طرح از 20 مهر تا 20 آبان ماه سال جاري اجرا مي شود که در استان همدان ويژگي‌هاي چهار هزار و 945 واحد مسکوني در سطح 283 روستا مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

ظفري هدف از اجراي اين طرح را سرشماري ويژگي‌هاي مسکن روستايي، شناخت هرچه بهتر و بيشتر از خصوصيات فني و مهندسي، معماري ابنيه‌هاي موجود در سطح استان و بدست آوردن اطلاعات جامع و کامل از اين ويژگي‌ها اعلام کرد.

مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان همدان با اشاره به اينکه طرح آمارگيري از ويژگي‌هاي مسکن روستايي به صورت استاني در سال 82 در همدان اجرا شد و دومين بار هم در سال 87 به اجرا درآمد، ابراز اميدواري کرد: اين طرح امسال براي سومين بار به صورت ملي استاني با تلاش و همکاري تمامي دست‌اندرکاران بنياد مسکن استان اجرا شود.


 هم‏زمان با سال تحصيلي جديد؛
 مدرسه خيريه در دماوند افتتاح شد 

دماوند - ايرج صادقعلي

يک مدرسه خيريه هم‏زمان با سال تحصيلي جديد در روستاي وادان از توابع شهرستان دماوند افتتاح شد.يکي از اعضاي خانواده خير اين مدرسه در گفت‏وگو با خبرنگارآفرينش ، هدف خانواده خود از اين کار را کمک به تحصيل آينده‏سازان مملکت و فراهم‏ کردن محيط آموزشي براي دانش‏آموزان روستا بيان کرد.

علي‏محمد دهقان در ادامه خاطرنشان کرد: نيت خانواده ما اين بود که ساختمان تنها براي دانش‏آموزان و براي آموزش علم و دانش استفاده شود.وي ابراز اميدواري کرد: دانش‏آموزاني که در اين مدرسه تحصيل مي‏کنند، بايد بتوانند به مدارج بالاي علمي دست يافته و در سازندگي کشور نقش مهمي ايفا کنند.ساختمان مدرسه حضرت علي‏اکبر (ع)، باغي به مساحت دو هزار و 500 متر و با زيربناي حدود 200 متر ساختمان است.اين ساختمان در گذشته در دست آموزش و پرورش منطقه 13 تهران بوده و به عنوان خانه معلم از آن استفاده مي‏شده است.

اما با درخواست اهالي روستا از خيران، از سال گذشته در اختيار آموزش و پرورش شهرستان دماوند قرار گرفته و از امسال به طور رسمي به عنوان محيط آموزشي به بهره‏برداري رسيد.ساختمان مدرسه قابليت و ظرفيت دو کلاس را دارد و از آن در سال گذشته به طور متناوب استفاده مي‏شده است.امسال نيز دانش‏آموزان دختر و پسر روستاي وادان در مقاطع تحصيلي ابتدايي و راهنمايي، براي درس‏هايي که نياز به سيستم هوشمند و اسلايد داشته باشد، از اين محيط استفاده خواهند کرد.وادان، روستاي وسيع و گسترده‏اي در جنوب شرقي دماوند و در فاصله 80 کيلومتري شرق تهران است که حدود سه هزار نفر جمعيت دارد.

وجود 23 مدرسه خيرساز و خيريه در دماوند

رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند از وجود 23 مدرسه خيرساز و خيريه در شهرستان دماوند خبر داد.سيدقاسم حسيني در مراسم افتتاح مدرسه خيريه حضرت علي‏اکبر (ع) دماوند افزود: در جامعه ما هميشه افرادي وجود دارند که با بخشيدن مال و دارايي خود، به فکر سود رساندن به مردم و جامعه هستند.وي ادامه داد: خيران مدرسه‏ساز در شهرستان دماوند کمک بزرگي در تأمين محيط‏هاي آموزشي در شهرها و روستاها کرده‏اند.

حسيني که در جمع دانش‏آموزان پايه هفتم يعني دوره اول نظري سخن مي‏گفت، اظهار کرد: تحصيل در مدرسه خيران بايد با تحصيل در مدرسه عادي دولتي متفاوت باشد.رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند خطاب به دانش‏آموزان تصريح کرد: بايد توقع خيران اين مدرسه و شهيد اين خانواده را با تلاش و کوشش خود در امر تحصيل برآورده کنيد.حسيني در ادامه با اشاره به شعار امسال آموزش و پرورش يعني کيفي‏سازي مدارس بيان کرد: در سال جاري سعي داريم علاوه بر کميت، به کيفيت امور نيز توجه ويژه داشته باشيم.رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند تأکيد کرد: بايد با برنامه‏ريزي‏هاي مناسب، حجم مقام‏هاي اول تا پنجم استاني در شاخص‏هاي مختلف را افزايش دهيم.


 تجهيز شعب شوراهاي حل اختلاف خوزستان 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

زائري رئيس کل امور شوراهاي حل اختلاف و معاون قضايي رئيس کل دادگستري استان خوزستان گفت: شعب شوراهاي حل اختلاف استان در 6 ماهه نخست سال جاري تجهيز شده اند.ناصر زائري با اشاره به اقدامات صورت گرفته واحد خدمات و پشتيباني اداره کل امور شوراهاي حل اختلاف استان در برآورد امکانات موردنياز براي شعب شوراهاي حل اختلاف گفت:تمام ساختمانهاي شوراي حل اختلاف استان از لحاظ تاسيساتي و ملزومات اداري تجهيز شده و خواهند شد تا بدين وسيله شعبه به ماموريت خود ادامه و مشکلي در روند امور پديد نيايد.

وي افزود:در 6 ماهه نخست سال جاري تعدادي از مجتمعهاي شهرستانها از قبيل رايانه ، نوشت افزار و فراهم کردن مايحتاج آن مجتمعها طبق درخواست و بررسي و سرکشي که صورت گرفته تجهيز شده اند.

زائري از تجهيز شعب جديد در مجتمع هاي شوراي حل اختلاف شهرستان اهواز خبر داد و گفت:در مجتمع تصادفات و شماره يک شوراي حل اختلاف اهواز شعب جديد راه اندازي شده که به امكانات مورد نياز تجهيز شدند. رئيس اداره امور شوراهاي حل اختلاف خوزستان خاطرنشان کرد: چاپ اوراق از قبيل دعوتنامه، فرم اظهارات و صورت مجلس، فرم اجرائيه، چک اخطار و دفاتر کيفري و حقوقي و نوشت افزار از مواردي هستند که براي کليه مجتمعهاي شوراهاي حل اختلاف سراسر استان طبق درخواست آن مجتمعها ارسال مي شوند.


 مريوان ميزبان مهمترين رويداد فرهنگي كردستان 

سنندج – خبرگزاري مهر: مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان از برگزاري هشتمين جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان به عنوان مهمترين رويداد فرهنگي اين استان خبر داد.

حضور گروه هاي كودك و نوجوان در تئاتر خياباني

به گزارش خبرنگار مهر، قباد ميمنت آبادي در جلسه هماهنگي برگزاري جشنواره تئاتر خياباني مريوان اظهار داشت: هشتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر خياباني مريوان 10 مهرماه سال جاري با حضور گروه هاي تئاتر از سراسر کشور و چندين کشور خارجي در سواحل زيباي زريوار مريوان آغاز مي شود.

وي با اشاره به هماهنگي هاي صورت گرفته در راستاي برگزاري هر چه بهتر اين جشنواره به ميزباني استان كردستان بيان كرد: هنرمندان فعال اين عرصه هنري با هنرنمايي در فضاي دل انگيز شهر مريوان و سواحل زيباي درياچه زريوار ميان مردم فرهنگ دوست اين شهر، استان کردستان و هنر تئاتر خياباني اين مرز وبوم را به همه جهانيان معرفي مي كنند.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كردستان با اشاره به اينكه هنر تئاتر خياباني و گستره بين المللي اين جشنواره بنا به ويژگي هاي منحصر به فرد خود قادر با ايجاد ارتباط با همه اقشار مختلف مردم به ويژه کودکان و نوجوانان خواهد بود، اظهار داشت: گستره بين المللي اين جشنواره در معرفي هنر اين مرز و بوم به جهانيان و همچنين معرفي جلوه هاي طبيعي اين منطقه از ايران بسيار موثر است و انتظار مي رود كه از تمامي ظرفيت هاي اين جشنواره به بهترين شكل ممكن بهره برداري صورت گيرد.

وي به منويات مقام معظم رهبري مبني بر فرهنگي بودن استان كردستان اشاره كرد و افزود: تحقق منويات مقام معظم رهبري در استان با برگزاري جشنواره هاي استاني، ملي و بين المللي بيشتر محقق مي شود و در همين راستا اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كردستان برنامه هاي خوبي را در اين راستا اجرايي كرده است.

ميمنت آبادي از ويژگي هاي برجسته اين دوره از جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان را حضور گروه هاي تئاتري کودک و نوجوان از کشورهاي خارجي و ايران ددر آن ذکر كرد و گفت: گروه هاي تئاتر کودک و نوجوان حاضر در اين جشنواره در مسير مدارس ابتدايي به اجراي تئاتر خياباني خواهند پرداخت.داوران اين رويداد مهم فرهنگي در جلسه بعدي اين کارگروه انتخاب و معرفي مي شوند.


 ايران زمين 

 برداشت پسته در شهرستان بم

مدير جهاد کشاورزي شهرستان بم گفت :همزمان با فصل برداشت پسته در استان کرمان برداشت اين محصول در بم نيز آغاز شده است.زنگي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران کرمان افزود : بيش از 2500 هکتار سطح زير کشت پسته در مناطق ابارق و تهرود بم وجود دارد که از اين مقدار بيش از 1700 هکتار آن مثمر هستند .

وي متوسط برداشت پسته در بم را در هر هکتار بين 900 کيلو تا 1 تن اعلام کرد و گفت :با توجه به اينکه ميزان برداشت پسته در استان بالاست شايد اين مقدار از نظر تناژ پايين به نظر بيايد اما با توجه به قيمت بالاي آن در بازار از نظر ريالي رتبه دوم محصولات کشاورزي پس از خرما را در بم داراست.افزايش قيمت پسته باعث شده تا کشاورزان منطقه تهرود و ابارق بم بيشتر به کاشت اين درخت بپردازند.

نظارت استاندارد بر تمام سردخانه‌هاي آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش؛

مديرکل استاندارد آذربايجان غربي گفت: از اين پس تمام سردخانه‌هاي آذربايجان غربي زيرنظر اداره‌کل استاندارد فعاليت مي‌کنند.منصور جلاير اظهار داشت: از اين پس تمام سردخانه‌هاي آذربايجان غربي زير نظر اداره‌کل استاندارد استان فعاليت مي‌کنند.وي با بيان اينکه در گذشته تمام سردخانه‌ها زيرنظر اين اداره‌کل نبودند، تصريح کرد: اين موضوع در شوراي برنامه‌ريزي استان مورد تصويب تمام اعضاي شورا قرار گرفته است. جلاير با بيان اينکه از اين پس بايد تمام سردخانه‌ها داراي پروانه کاربرد علامت استاندارد باشند، افزود: از زمان احداث، سردخانه‌ها، بايد از اين اداره‌کل پروانه استاندارد دريافت کنند تا اجازه فعاليت به سردخانه‌ها داده شود.وي با بيان اينکه هم‌اکنون 50 درصد سردخانه‌هاي استان داراي پروانه استاندارد هستند، خاطرنشان کرد: اميد مي‌رود تا پايان سال جاري اين ميزان به 80 درصد برسد.

احداث 700 واحد مسکوني در بشاگرد

استاندار هرمزگان در بازديد از روند بازسازي بشاگرد از اجراي طرح تجميع در بشاگرد خبر داد و گفت: 700 واحد مسکوني در سردشت در حال احداث است.به گزارش خبرگزاري دانشجويان منطقه خليج فارس، ابراهيم عزيزي در جلسه ستاد بازسازي اين شهرستان حضور يافت و با تاکيد بر تسريع در امر بازسازي بشاگرد از دستگاه‌هاي اجرايي خواست با شناسايي موانع نسبت به رفع آنها اقدام کنند.

استاندار هرمزگان با بيان اينکه تا کنون تلاش خوبي در راستاي بازسازي بشاگرد و احداث واحدهاي مسکوني و خدماتي صورت گرفته بر ضرورت تقويت زيرساخت‌هاي شهرستان بشاگرد تاکيد و اظهار کرد: بايد از تمام ظرفيت‌هاي استاني و کشوري براي بازسازي بشاگرد استفاده شود.وي تصريح کرد: در شهر سردشت 700 واحد مسکوني در دست احداث است که با روند فعلي در چندماه آينده به نتيجه مي رسد.عزيزي افزود: به موازات احداث واحدهاي مسکوني و خدماتي بحث خدمات آب؛ برق؛ مراکز آموزشي؛ بهداشتي و درماني نيز پيگيري مي‌شود و دستگاه‌هاي مرتبط در اين راستا بايد تعهدات خود را انجام دهند.

استاندار هرمزگان بيان کرد: دستگاه‌هاي اجرايي و خدمات‌رسان بايد خدمات خود را متناسب با پيشرفت فيزيکي واحدهاي مسکوني و خدماتي ارائه کنند.وي در ادامه با اشاره به ضرورت احداث واحدهاي تجاري در جوار مجتمع‌هاي مسکوني خواستار فراهم کردن زمينه براي حضور بخش خصوصي شد.عالي‌ترين مقام اجرايي استان هرمزگان سپس با اشاره به اعتبارات اختصاص يافته به بازسازي بشاگرد؛ عنوان کرد:خوشبختانه مانعي در راه بازسازي بشاگرد وجود ندارد و امور مربوطه با تلاش مديران در حال انجام است.وي در ادامه با تاکيد بر ضرورت تجميع روستاهاي بشاگرد در راستاي خدمات‌رساني بهتر و مطلوب‌تر گفت: در زلزله بشاگرد 1200 واحد مسکوني تخريب شد در حالي که تنها در شهر سردشت 700 واحد مسکوني در حال احداث است.

اولويت با احداث واحدهاي تجميع شده و روستاهايي است که پراکندگي کمتري دارند

عزيزي با اشاره به همکاري و استقبال خوب مردم در بحث تجميع روستاهاي بشاگرد خواستار تسريع در اين امر شد و ادامه داد:‌ امکان ارائه خدمات به برخي از روستاهايي که با جمعيت کم در عمق هستند وجود ندارد و اسکان به صلاح نيست بنابراين بهتر است از طرح تجميع استفاده شود.استاندار هرمزگان افزود: در بازسازي بشاگرد اولويت با احداث واحدهاي تجميع شده و روستاهايي است که پراکندگي کمتري دارند.وي در ادامه با اشاره به اينکه شرايط آب و هوايي به سمت سرما مي‌رود از آموزش و پرورش و نوسازي مدارس خواست هر چه سريعتر نسبت به تکميل کلاس‌هاي درس و مدارس اقدام کنند.‌در اين راستا حدود 10 کانکس در روستاهاي بشاگرد مستقر شده و تکميل و تجهيز مدارس در اولويت قرار گرفته است.

2450 اثر تاريخي لرستان در فهرست آثار ملي کشور ثبت شده‌ است

مديرکل ميراث فرهنگي لرستان گفت: 2450 اثر تاريخي لرستان در فهرست آثار ملي کشور ثبت شده است.به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه لرستان، قرباني در جمع خبرنگاران بيان کرد: بيش از پنج هزار اثر تاريخي در لرستان شناسايي شده که تاکنون از اين تعداد 2450 اثر در فهرست آثار تاريخي کشور ثبت ملي شده‎اند.وي با اشاره به آخرين وضعيت هتل صخره‎اي خرم‎آباد که سال‌هاست، نيمه‎کاره رها شده است، خاطرنشان کرد: ميراث فرهنگي مجوزهاي لازم را براي احداث اين هتل صادر کرده و 4.5 ميليارد تومان تسهيلات نيز به اين هتل اختصاص يافته، اما بانک صنعت و معدن در پرداخت تسهيلات کوتاهي مي‌کند.

مدير‌کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان گفت: شش ميليارد تومان تسهيلات نيز به سازنده هتل خايدالو خرم‌آباد پرداخت شده است.قرباني ادامه داد: در حال حاضر اين اداره‌کل با کمبود اعتبارات مواجه است، به گونه‎اي که با دليل فقدان منابع مالي 18 خودروي اين دستگاه به دليل نداشتن بيمه زمين‎گير شده‎اند.وي در پايان گفت: 45 درصد از اعتبارات هزينه‌اي ابلاغ شده و قول داده‎اند که تا ماه آينده مسائل مالي حل شود.در اين جلسه مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان به درخواست يکي از خبرنگاران قول مساعد داد که از شکايات اين دستگاه اجرايي در محاکم قضايي صرف نظر کنند.

عظيمي خبر داد:

زلزله نهبندان هيچ خسارت جاني و مالي نداشت

بيرجند – خبرگزاري مهر: فرماندار نهبندان گفت: زمين لرزه 4.5 ريشتري در نهبندان هيچ گونه خسارت جاني و مالي نداشته است.به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدي عظيمي بعد از ظهر پنج شنبه با اعلام اين خبر به خبرنگاران اظهارکرد: بلافاصله پس از وقوع زمين لرزه نيروهاي امدادي به منطقه اعزام شدند و با بررسي هاي انجام شده مشخص شد خوشبختانه زمين لزره هيچ گونه خسارت جاني و مالي نداشته است.وي با بيان اينکه اين زمين لرزه در عمق 10 کيلومتري زمين بوده است، افزود: اين زمين لرزه در 58 کيلومتري کوير دهسلم رخ داده که به دليل مسکوني نبودن هيچ خسارتي نداشته است.خراسان جنوبي جزو سه استان زلزله خيز کشور است که گسل نهبندان يکي از گسل هاي فعال زلزله در اين استان است.

به گفته مسئولان استاني 90 هزار واحد مسکوني روستايي در خراسان جنوبي وجود دارد که تا کنون 55 هزار واحد مقاوم سازي شده است.


 خبر 

 مشکلات آب شرب استان قم بررسي شد ‌

جلسه بررسي مشکلات آب شرب استان قم با حضور مسئولان استاني در استانداري قم برگزار شد

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران‌ منطقه قم، در ابتداي اين جلسه که با حضور پيريايي استاندار قم، اميرآبادي و حجت الاسلام آشتياني نمايندگان مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، رضوي مدير کل آب منطقه اي استان قم گزارشي از وضعيت آب استان قم ارائه داد.

کرم‌رضا پيريايي استاندار قم در ادامه با تاکيد بر اهميت مساله‌ي آب شرب مردم قم گفت: شيرين شدن آب قم آرزوي امام خميني‌(ره)‌، رهبر معظم انقلاب و تمامي مراجع بود که طي سال‌هاي گذشته تمامي مسئولين جهت تحقق اين امر اهتمام ورزيدند.

استاندار قم با اشاره به انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز به استان قم تصريح کرد: مقام معظم رهبري در سفر به قم بودجه‌اي را جهت اين امر براي قم تخصيص داده‌اند و تمام پيگيري‌ها و زحمات آن بر دوش مسئولين استان قم بوده است و روا نيست اين آب صرف مصارفي غيرازآب شرب قم شود، در حالي‌که مردم شريف قم در تهيه آب شرب در تنگنا هستند.

وي گفت بايد درانتقال آب از سرشاخه‌هاي دز اولويت اول تامين آب شرب شهر قم باشد تا براي هميشه مشکل کمبود آب قم حل شود.پيريايي استاندار قم در پايان خواستار آب گيري سريعتر سد کوچري شد تا زمينه ذخيره سازي آب مازاد انتقالي از سرشاخه‌هاي دز جهت استفاده مردم شريف استان قم فراهم شود.

رئيس HSE شركت پالايش نفت اصفهان:

پالايشگاه اصفهان به تعهدات خود با سازمان حفظ محيط زيست پايبند است

اصفهان - راعي

رئيس HSE(مديريتي ايمني و بهداشت و محيط زيست) شركت پالايش نفت اصفهان گفت: اين شركت به تعهدات خود در قبال سازمان محيط ‌زيست پايبند است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، سيد احمد دزفولي با اشاره به اين مطلب اظهار داشت: بر اساس قانون پنجم توسعه‌ كشور و اهميتي كه اين قانون در صنايع نفتي براي محيط‌ زيست قائل شده است، مديريت اين شركت پروژه‌هاي عظيم زيست محيطي را در اين شركت به اجرا در آورد و از تك تك اين پروژه‌ها حمايت كرد.

وي با بيان اينكه پالايشگاه در بخش‌هاي آب، هوا و بازيافت پروژه‌هاي متعددي را به اجرا درآورده است، ادامه داد: در بخش هوا كوره‌هاي اين شركت از نظر استاندارد‌هاي ZOX ، NOX و SOX در تمام بخش‌هاي پالايشگاه پايش و تمام اين استانداردها به صورت كامل رعايت مي‌شود.

رييس HSE پالايشگاه اصفهان اضافه كرد: سوخت تمام‌ كوره‌ها از سوخت مايع به سوخت گاز تبديل شده‌ است چراكه آلايندگي سوخت مايع به مراتب بسيار بيشتر از سوخت گاز است و هزينه‌ زيادي در بر داشته است، اين درحالي است كه پالايشگاه به واسطه‌ همين تبديل سوخت سالانه ميلياردها تومان آبونمان به شركت گاز پرداخت مي‌كند.

وي تاكيد كرد: در پالايشگاه اصفهان مي ‌توان از گازهاي حاصل از فراورده‌ هاي نفتي و سوخت‌ هاي غير قابل فروش نيز براي راه‌ اندازي كوره‌ ها استفاده كرد اما اين كار صورت نمي‌گيرد چرا كه حفظ و توجه به مسائل زيست محيطي در اين شركت يكي از اركان و اولويت‌ هاي كاري است.

برداشت 700 تن انجير در فارس

700 تن انجير از باغهاي ديم خفر فارس برداشت شد.به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شيراز، سخايي کارشناس جهاد کشاورزي خفر گفت: اين ميزان انجير از 500 هکتار باغهاي ديم خفر برداشت شد.در استان فارس 47 هزار هکتار انجيرستان ديم و 800 هکتار انجيرستان آبي وجود دارد.استان فارس با ميانگين توليد سالانه 37 هزار تن انجير خشک نخستين توليدکننده اين محصول در ايران است.انجير ميوه اي شيرين، گوشتدار ، زرد يا بنفش رنگ است که داراي ويتامين A ،B ، C ، قند ، پروتئين ، مواد ازته چربي ، آهن ، منگنز و کلسيم است.

کشف 14 هزار متر مکعب چوب‌آلات جنگلي قاچاق در نکا

فرمانده انتظامي شهرستان نکا از شناسايي و دستگيري دو قاچاقچي چوب‌آلات جنگلي قاچاق و کشف بيش از 14 هزارمتر مکعب انواع اين چوب خبر داد.به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران ساري سرهنگ فتحي گفت: ماموران پاسگاه انتظامي زارم‌رود اين فرماندهي در پي کسب خبري مبني بر فعاليت دو متهم به قاچاق چوب‌آلات جنگلي و قطع درختان در سطح وسيع موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.وي افزود: ماموران با انجام اقدامات اطلاعاتي و تحقيقات پليسي موفق شدند متهمان به نام‌هاي رمضان– الف و محمد- الف را در يکي از روستاهاي حومه اين شهرستان شناسائي کنند.

وي تصريح کرد ماموران با هماهنگي مرجع قضائي به همراه ماموران منابع طبيعي با شناسائي و دستگيري متهمان در بازرسي از محل فعاليت اين افراد موفق شدند،14 هزار و 436 مترمکعب چوب‌آلات جنگلي قاچاق از نوع توسکا و ممرز را کشف و ضبط کنند.فرمانده انتظامي شهرستان نکا يادآور: متهمان پس از تشکيل پرونده براي سير مراحل قانوني تحويل مرجع قضائي شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته