جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4543

رهبرمعظم انقلاب در مراسم مشترك دانشگاه‌هاي افسري ارتش:
از تحرک ديپلماسي دولت حمايت مي کنيم

ظريف:
اوباما بايد به تصميم خود براي تعامل با ايران بر مبناي اعتماد متقابل پايبند باشد


شيعيان ايران مزاحم ما نشوند!


از لحن جديد ايران استقبال مي کنيم


آمريکا نامزدي اسد را نمي‌پذيرد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر

رييس سازمان هواپيمايي :
برقراري پرواز ايران و آمريکا منتظر دستور هيات دولت


ماندگار بر جريده عالم

سبحاني‌نيا:
در چارچوب منافع ملي، حفظ اصول و نرمش قهرمانانه کارها را دنبال کنيم


ابراز تاسف مسکو از لغو مجدد ديدار پوتين - اوباما

مجيد محتشمي:
استراتژي "تجزيه و تغذيه" در مذاکرات پيگيري شود

تابش:
غرب مذاکره بدون پيش‌شرط رادردستور قراردهد


سرمقاله


اختتاميه دومين جشنواره رسانه،ايمني و فرهنگ ترافيک


مجسمه زيدان بازيکن تيم فرانسه در ساحل بندر دوحه پايتخت قطر نصب شد.


 رهبرمعظم انقلاب در مراسم مشترك دانشگاه‌هاي افسري ارتش:
 از تحرک ديپلماسي دولت حمايت مي کنيم 

هفتمين مراسم مشترک دانش آموختگي، تحليف و اعطاي سردوشي دانشجويان دانشگاههاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران، با حضور حضرت آيت الله خامنه اي فرمانده کل قوا، در دانشگاه هوايي شهيد ستاري برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي ورود به ميدان مراسم، با حضور در محل يادمان شهداي ارتش و قرائت فاتحه، علو درجات شهدا را مسئلت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از يگانهاي حاضر در ميدان سان ديدند.

حضرت آيت الله خامنه اي در سخناني در اين مراسم، ورود به سِلک نيروهاي مسلحِ شجاع و نام آور جمهوري اسلامي ايران را، براي جوانان تازه وارد، افتخار آميز دانستند و با اشاره به لزوم تقويت آمادگي ها و استحکام دفاعي نيروهاي مسلح در کنار تقويت ساخت دروني نظام اسلامي و وحدت ملي، تأکيد کردند: ما از تحرک ديپلماسي دولت از جمله سفر نيويورک حمايت مي‌کنيم زيرا به دولت خدمتگزار اعتماد داريم و به آن خوشبين هستيم اما برخي از آنچه که در سفر نيويورک پيش آمد بجا نبود، چون ما دولت امريکا را غيرقابل اعتماد، خودبرتربين، غيرمنطقي و عهد شکن مي دانيم.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: ما به مسئولين خودمان اعتماد داريم و از آنها مي خواهيم با دقت و با ملاحظه همه جوانب، گام ها را محکم بردارند و منافع ملي را به فراموشي نسپارند.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر استحکام ساخت دروني نظام اسلامي، خاطرنشان کردند: عناصر اصلي که از روز اول پيروزي انقلاب اسلامي، حافظ اين انقلاب و ملت ايران و مايه پيشرفت بودند، توجه به آرمان هاي والاي نظام اسلامي و توجه به عزت ملي بوده است، بنابراين وظيفه همه مسئولان و آحاد ملت، دفاع از عزت و هويت ملي است.

ايشان با اشاره به بدبيني و بي اعتمادي نظام اسلامي به امريکا، دولت امريکا را دولتي در پنجه صهيونيستها خواندند و گفتند: دولت امريکا در واقع در جهت منافع صهيونيست ها حرکت مي کند و از همه دنيا باج مي گيرد و به رژيم صهيونيستي باج مي دهد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه ملت ايران هيچگاه تهديد براي هيچ کشوري نيست اما استحکام نيروهاي مسلح را مهمترين عامل براي حفظ امنيت نظام اسلامي مي داند، افزودند: نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسيج و نيروي انتظامي بايد حصار مستحکمي در مقابل توطئه هاي دشمنان باشند.

فرمانده کل قوا با اشاره به تهديدهاي مکرر و مشمئز کننده دشمنان ملت ايران تأکيد کردند: همه کساني که عادت به تهديد زباني ايران کرده اند، بدانند، پاسخ ما به هرگونه شرارتي بر ضد ملت ايران، پاسخي جدي و سخت خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: ملت ايران، هم، سرسختي خود را در راه دفاع از آرمان ها و منافع خود نشان داده و هم، ميل و رغبت خود به سلامت و صلح و همزيستي را زيرا اين دو، در کنار يکديگر هستند.

ايشان در پايان از رشادتها و جانفشاني هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران بويژه نيروي هوايي، در هشت سال دفاع مقدس تجليل و ياد و خاطره شهداي گرانقدر دفاع مقدس از جمله شهيدان بابايي و ستاري را گرامي داشتند.


 ظريف:
 اوباما بايد به تصميم خود براي تعامل با ايران بر مبناي اعتماد متقابل پايبند باشد 

وزير امور خارجه ايران تاکيد کرد که رييس‌جمهور آمريکا بايد در تمام شرايط به اظهارات خود در زمينه تعامل با ايران بر اساس احترام متقابل پايبند باشد.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در گفت‌وگو با شبکه خبري سي‌ان‌ان در پاسخ به اينکه «نظر شما درباره اظهارات باراک اوباما (رييس‌جمهور آمريکا) در ديدار با با بنيامين نتانياهو (نخست‌وزير رژيم صهيونيستي) چيست؟» گفت: به عقيده من سران سياسي بايد رهبري کنند. من از اينکه اوباما از زباني استفاده کرد که براي مردم ايران توهين‌آميز بود نااميد شدم. به عقيده من اوباما بايد به تصميم خود براي تعامل با ايران بر مبناي اعتماد متقابل پايبند باشد. اين چيزي است که او در نامه‌اش به رييس‌جمهور (ايران) گفت. اين چيزي است که او در سخنراني‌اش در مجمع عمومي سازمان ملل اعلام کرد.

وي افزود: نمي‌توان با تهديد کردن يک کشور ديگر و با تلاش براي ترساندن آنها، با احترام متقابل با آنها تعامل کرد، مخصوصا وقتي مي‌دانيد چنين کاري نتيجه‌بخش نيست و به هيچ عنوان به درد نمي‌خورد. همان‌طور که گفتم مردم ايران به زبان تهديد و ارعاب واکنش بسيار منفي نشان مي‌دهند.

شعار دادن و مذاکره نکردن ساده است

وزير امور خارجه کشورمان گفت: شعار دادن و مذاکره نکردن خيلي ساده است ولي اينکه کسي بخواهد مذاکره کند، منافع کشور و حقوق مردم را حفظ کند و ضمنا مانع از اين شود که فضاسازي عليه کشور صورت گيرد و فشار عليه معيشت و رفاه مردم ايجاد شود کار دشواري انجام داده است. به گزارش مهر، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان که پس از سفر حدود دو هفته اي به نيويورک وارد تهران شد، درباره اين سفر و ملاقات هاي صورت گرفته گفت: اين سفر آغاز ديپلماسي جهاني دولت تدبير و اميد بود که با حضور موثر رياست جمهوري شروع شد و آثار بسيار خوبي داشت.

وي افزود: از آثار اين سفر مي توان به منزوي شدن گرايش هاي ضد ايراني که در وضعيت نخست وزير رژيم صهيونيستي که در واقع هم در سازمان ملل متحد و هم در رسانه هاي آمريکايي که معمولا گرايش هاي ويژه دارند، متجلي شد.ظريف ادامه داد: کاملا بارز بود که نتانياهو به دست و پا زدن افتاده و رسانه ها از جمله سرمقاله نيويورک تايمز در مورد اينکه بايد حرف هاي کهنه را کنار بگذارد، مطالبي را عنوان کردند. نکات ديگري از اين دست نيز که در چند روز گذشته شاهد آن بوديم آثار اوليه اين سفر و ديپلماسي جديد جمهوري اسلامي است که ديپلماسي داراي ابتکار عمل است که برخورد واکنشي با جريانات بين‌المللي ندارد.

وزير امور خارجه تصريح کرد: ديپلماسي جديد جمهوري اسلامي از خود ابتکار عمل دارد و تلاش مي کند مانع شود بدخواهان جمهوري اسلامي صحنه بازي را تحريف کنند و اجازه نخواهيم داد که نتانياهو براي مذاکرات هسته اي ما تصميم گيري کند، چون رژيم صهيونيستي بزرگترين خطر هسته اي دنيا است و جالب است که در طول حدود هشت سال گذشته بزرگترين بازيگر هسته اي ايران نيز همين آقاي نتانياهو بوده است.

وي تاکيد کرد: اين حرکت مناسبي بود که البته يک شروع است و چون وارد يک تعامل جدي شده‌ايم، حتما کار نيز سخت تر مي شود. حتما کار همراه با تعامل و مذاکره نياز دارد که طرف مذاکره با جديت، دقت و هوشمندي نگاه کند، اطراف را بسنجد و در اين ميدان کارزار با بصيرت کامل وارد شود.

ظريف گفت: شعار دادن و مذاکره نکردن خيلي ساده است ولي اينکه کسي بخواهد مذاکره کند، منافع کشور و حقوق مردم را حفظ کند و ضمنا مانع از اين شود که فضاسازي عليه کشور صورت گيرد و فشار عليه معيشت و رفاه مردم ايجاد شود کار دشواري انجام داده است. اينکه بتوانيم همه اين کارها را همراه هم در حين مذاکره انجام دهيم، اهميت دارد. اميدواريم که شروعي که با اين سفر شده است با پيگيري جدي ادامه يابد.

وزير امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات ايران و 1+5 که تا دو هفته آينده در ژنو برگزار خواهد شد، اظهار داشت: ژنو نيز مرحله اول ورود به جزئيات در مذاکره است، در نيويورک بيشتر يک تصوير کلي مطرح کرديم، همان تصوير کلي نيز مهم بود که شايد براي اولين بار در قالب تصوير کلي ظاهرا يک توافق کاملي وجود داشت، بدون آنکه وارد جزئيات شويم، اما ورود به جزئيات ضرورت مذاکره جدي است و در واقع چانه‌زني اساسي را شروع مي کند که ما شروع اين امر را در ژنو شاهد خواهيم بود.

وي درباره سطح مذاکرات در ژنو اظهار داشت: در مذاکرات ژنو من و خانم اشتون حضور داريم، معاونين بنده و کسانيکه در مذاکرات از طرف مقابل هستند و مديران سياسي حضور دارند، اما اينکه آيا وزرا حضور داشته باشند، من در چه سطحي از مذاکرات حضور داشته باشم و معاونين در چه سطحي، هنوز موضوع مذاکره است.

ظريف در مورد ماموريت وزراي امور خارجه ايران و آمريکا براي پيگيري مذاکرات از سوي رؤساي جمهور دو کشور اظهار داشت: ظاهرا هر کسي خودش موضوع را پيگيري مي کند، بنده بشدت در داخل تيم ايراني مشغول طراحي و برنامه ريزي هستم حتما آقاي کري هم با همکاران خود در آمريکا مشغول است البته بر اساس آنچه که من اطلاع دارم سفر دو هفته اي به خارج از کشور داشته و بعد از مذاکرات ما، آمريکا را ترک کرده است، ولي حتما ايشان هم مشغول طراحي براي مذاکرات دور بعد هستند.


 شيعيان ايران مزاحم ما نشوند! 

 
ايسنا: ماهاتير محمد از شيعيان ايراني که به مالزي مي‌روند خواست تا مزاحم آنها نشوند!

نخست وزير پيشين مالزي در تازه‌ترين اظهار نظر در خصوص مذهب شيعه گفت: آموزه‌هاي شيعي نبايد در مالزي رواج داشته باشد زيرا اين امر مي‌تواند به بروز تنش و دودستگي جامعه مسلمانان مالزي بيانجامد.وي که در حال حاضر رياست بنياد جهاني صلح پردانا را بر عهده دارد، تصريح کرد: وجود همزمان آموزه‌هاي شيعي و سني وي بيان کرد: ممکن است زماني آنها دچار اختلاف شوند، مساجد جداگانه براي شيعيان و سني‌ها داشته باشند و حتي همديگر را بکشند.ما نمي‌خواهيم اين اتفاقات بيافتد.وي در خاتمه گفت: اگر در ايران ايرانيان مي‌خواهند تا مذهب خود را دنبال کنند به خودشان مربوط است اما اگر آنها به مالزي مي‌آيند لطفا مزاحم ما نشوند!


 از لحن جديد ايران استقبال مي کنيم  

 
عصرايران: سعودالفيصل وزير امور خارجه عربستان از مواضع جديد ايران براي توسعه روابط با کشورهاي جنوب خليج فارس استقبال کرد.به گزارش روزنامه سعودي الرياض، سعودالفيصل اين سخنان را در نشستي با حضور وزير امور خارجه ايتاليا در رم به مناسبت 80 سالگي روابط ديپلماتيک ميان ايتاليا و عربستان سعودي مطرح کرد.

سعود الفيصل افزود: اظهارات مقامات جديد ايران و لحن جديد سخنان آنها را شنيده ايم. ابراز تمايل ايران براي بهبود روابط با همسايگانش و جامعه جهاني را دريافت کرده ايم.از اين نگاه و رويکرد کاملا استقبال مي کنيم اما ما منتظر عملکرد هستيم. ما منتظر تاثيرات عملي اين رويکرد هستيم.

وزير خارجه 73 ساله عربستان سعودي افزود: اگر گفته هاي مقامات ايراني به عملکرد تبديل شوند قطعا روابط بهتر خواهد شود اما اگر اين سخنان به عمل تبديل نشود سخنان بي تاثيري خواهند بود.


  آمريکا نامزدي اسد را نمي‌پذيرد 

ايلنا: سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در اظهاراتي مداخله‌جويانه اعلام کرد: نامزدي بشار اسد براي دور جديد انتخابات رياست جمهوري در سوريه "تحقيرآميز و شرم‌آور" است.به گزارش پايگاه خبري سوريه نيوز، ماري هارف، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در گفتگويي مطبوعاتي اعلام کرد: اينکه بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه بخواهد فرصتي جديد براي نامزدي در انتخابات رياست جمهوري سال 2014 را به دست آورد، واقعا "تحقيرآميز و شرم‌آور" است.

وي مدعي شد: امکان ندارد بتوان تصور کرد رئيس جمهور نظامي که هزاران تن از مردم کشورش را کشته و با گازهاي سمي بيش از 1400 تن را قتل عام کرده، بخواهد به نامزدي در انتخابات رياست جمهوري ‌آينده در سوريه بيانديشد.هارف همچنين خاطرنشان کرد: ملت سوريه کاملا نسبت به ‌آنچه مي‌خواهند صراحت دارند و ما نيز به وضوح اعلام کرديم که از آنها حمايت خواهيم کرد.


 يک نکته از هزاران 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرد: هزينه‌هاي کمرشکن درمان سالانه هفت درصد جمعيت کشور را زير خط فقر مي برد. اين درحالي است كه يكي از اصلي ترين دلايل بالارفتن هزينه‌هاي درماني، به سبب افزايش ويزيت و دستمزد پزشكان مي باشد.

علت اين امرهم به اين سبب است كه ما با كمبود پزشك در بيمارستان ها مواجه هستيم. درحال حاضر 15 هزار پزشک به دليل وضعيت معيشتي به کاري غير از پزشکي اشتغال دارند، بايد يادآور شد: اين در حاليست که ما با کمبود پزشک مواجه‌ايم و به حداقل 2000 پزشک در کشور نيار داريم.

اميدواريم تناسب و تعادل در نظام پزشكي كشور برقرار گردد تا وضعيت بيماران و پزشكان به تناسب برسد و بارسنگين مشكلات درماني از روي دوش مردم برداشته شود.


 ميز خبر 

کاخ سفيد: تعطيلي دولت آمريکا مانع اعمال تحريم‌ها عليه ايران و سوريه است

کاخ سفيد اعلام کرد که تعطيلي دولت آمريکا مانعي براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران و سوريه است، زيرا کارمندان دفتر وزارت خزانه‌داري آمريکا که مسوول اعمال اين اقدامات تنبيهي هستند، به مرخصي رفته‌اند.

به گزارش ايسنا، جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد با اشاره به يکي از آسيب‌هاي مناقشات مالياتي اخير و تلاش براي فشار به جمهوري خواهان براي کوتاه آمدن از موضع‌شان گفت که تعطيلي دولت باعث کاهش تعداد کارمندان دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا شده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين دفتر در حالت عادي 175 کارمند دارد، ولي اکنون تعداد کارمندان آن به 11 نفر رسيده است.رويترز گزارش داد که کارني اين اظهارات را در حالي بيان کرد که تعامل ديپلماتيک دولت باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا با دولت جديد حسن روحاني، رييس جمهور ايران توجهات را به تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران جلب کرده است.

کارني گفت که وظايف اين دفتر شامل "اعمال تحريم‌هاي جديد عليه نهادهاي کمک کننده به دولت ايران و سوريه و نيز سازمان‌هاي تروريستي، اشاعه دهندگان تسليحات کشتار جمعي، قاچاقچيان مواد مخدر و گروه‌هاي جرم و جنايت‌هاي سازمان يافته است.

آمريکا: در صورت پيشبرد پروژه خط لوله گاز با ايران، پاکستان با تحريم مواجه خواهد شد

يک ديپلمات عالي‌رتبه آمريکايي اعلام کرد که پاکستان اگر پروژه خط لوله گاز چند ميليارد دلاري ايران پاکستان را به پيش ببرد، با تحريم‌هاي شديد آمريکا مواجه خواهد شد.

به گزارش مهر، وندي شرمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور سياسي گفت که دولت باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا در حال گفت‌وگو درباره اين مساله با پاکستان است.

به گزارش خبرگزاري هند، شرمن گفت: ما در زمينه پاکستان گفت‌وگو‌هايي درباره پروژه خط لوله گاز ايران پاکستان داشته‌ايم و خواهيم داشت. ارزيابي شخص من اين است که اين پروژه به اين زودي‌ها پيش برده نخواهد شد.

مقام‌هاي پيونگ‌يانگ: رزمايش آمريكا، كره‌جنوبي و ژاپن اعلان جنگ هسته‌اي است

مقام‌هاي كره‌شمالي رزمايش مشترك سه‌جانبه آمريكا، كره‌جنوبي و ژاپن را محكوم كردند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، روزنامه «رودونگ سينمون» متعلق به حزب حاكم كره‌شمالي نوشت كه اين رزمايش مشترك به مثابه اعلان جنگ هسته‌اي بوده و تلاش‌ها براي مذاكره با پيونگ‌يانگ را ناكام مي‌گذارد.

كره‌شمالي همواره به واكنش‌هاي مشترك كره‌جنوبي با هم‌پيمانانش واكنش منفي نشان داده و آن را نوعي نقض تماميت ارضي اين كشور مي‌داند.

کري: تعطيلي دولت، نشانه‌اي از دموكراسي آمريكاست

وزير امور خارجه آمريکا تعطيلي دولت آمريکا را يک رويداد موقتي و زودگذر خواند و تاکيد کرد که اين رويداد تعهدات واشنگتن نسبت به آسيا يا هر جاي ديگر را تغير نمي‌دهد.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، جان کري، وزير امور خارجه آمريکا که به جاي باراک اوباما، رئيس جمهوري اين کشور رياست هيات آمريکايي در نشست سازمان همکاري‌هاي آسيا - اقيانوسيه در بالي اندونزي را برعهده دارد، گفت: به همه دوستان و دشمنان در سراسر جهان مي‌گويم: اين رويداد گذرا در سياست‌هاي آمريکا را با يک رويداد سياسي اشتباه نگيريد. اين نشانه‌اي از قدرت و استحکام دموکراسي ما است.

وي با اين حال افزود: اگر اين تعطيلي طولاني يا تکرار شود، توانايي و اعتبار آمريکا زير سوال مي‌رود.وزير امور خارجه آمريکا اذعان داشت که کمک‌هاي امنيتي به متحدان مهم آمريکا همچون اسرائيل ممکن است براثر تعطيلي دولت تحت تاثير قرار گيرد و دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه داري که وظيفه نظارت بر تحريم‌هاي اعمال شده بر کشورهايي همچون ايران و سوريه را برعهده دارد احتمالا مجبور مي‌شود تا تمامي نيروهاي خود را مرخص کند.کري با درخواست از کنگره براي توافق جهت پايان دادن به اين تعطيلي گفت که اين تعطيلي طولاني نخواهد بود.

کشته وزخمي شدن 45 اخواني در درگيري‌هاي قاهره

در پي تظاهرات گسترده طرفداران رئيس‌جمهوري مخلوع مصر در قاهره دست‌کم پنج تن کشته و 40 تن ديگر زخمي شدند.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از خبرگزاري رويترز، در جريان تظاهرات گسترده هواداران محمد مرسي،‌ رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر در ميدان التحرير، نيروهاي ارتش مصر اقدام به تيراندازي با گلوله‌هاي واقعي کرده که طي آن پنج تن کشته شدند.

سخنگوي وزير کشور مصر با تأييد تعداد کشته‌ها در اين درگيري اعلام کرد: تمامي اين پنج تن از هواداران اخوان‌المسملين بودند. نيروهاي مصر براي متفرق کردن معترضان بارها از گاز اشک‌آور و تيراندازي هوايي استفاده کردند تا از ورود آن‌ها به ميدان التحرير جلوگيري کنند.

سازمان ملل متحد و آمريکا ضمن محکوم کردن کشته شدن اين افراد در جريان تظاهرات، اعلام کردند که مسئوليت حفاظت از تظاهرکنندگان بر عهده دولت انتقالي است.

طالبان: پس از سال 2014 افغانستان در کنترل ما خواهد بود

يکي از رهبران طالبان افغانستان در مصاحبه‌اي به يک روزنامه انگليسي گفت که اين گروه آماده است هنگامي که نيروهاي ناتو افغانستان را ترک کنند، کنترل اين کشور را در دست گيرد.

به گزارش مهر، به نوشته روزنامه ديلي ميرور، اين رهبر شبه نظامي طالبان افغانستان با نام مستعار "قاري نصرالله"، مدعي شد که اکنون بخش اعظم افغانستان تحت کنترل طالبان قرار دارد.

اين در حالي است که قرار است در پايان سال 2014 ماموريت نيروهاي ناتو در افغانستان به پايان رسيده و سربازان آمريکايي و انگليسي اين کشور را ترک کنند.همچنين اين مقام ارشد طالبان افغانستان به اين موضوع اشاره کرد که ممکن است اين گروه مذاکراتي با دولت افغانستان بر سر ورود به يک توافق اشتراک قدرت داشته باشد.


 ميز خبر 

تايمز: حزب‌الله خروج نيروهايش از سوريه را آغاز کرد

"منابع مطلع و نزديک به حزب‌الله لبنان مسائل تاکتيکي را دليل خروج نيروهاي اين گروه از سوريه عنوان کردند نه فشارهاي سياسي."به گزارش ايسنا، در گزارش روزنامه تايمز به نقل از منابع ديپلماتيک و اطلاعاتي در بيروت آمده است که حزب‌الله نيروهاي خود را از سوريه خارج مي‌کند.

منابع نزديک به حزب‌الله انجام اين اقدام را به خاطر فشارهاي سياسي از جانب لبنان يا جاي ديگر رد کرده و گفتند که خروج نيروها از سوريه به خاطر موارد تاکتيکي است و تاکيد داشتند که نيروهاي کليدي و مهم اين گروه همچنان در سوريه مي‌مانند.

روزنامه تايمز لندن از قول يک منبع ارشد ديپلماتيک نوشت: 10 هزار سرباز حزب‌الله در سوريه حضور داشتند اما هم‌اکنون اين تعداد بسيار کمتر شده و به رقم چند هزار نفر رسيده است.

از تابستان سال جاري ميلادي، حزب‌الله نيروهاي خود را از "درعا" خارج و آنها را در شرق "غوطه" که در حومه دمشق است، مستقر کرده است.

در ژوئن 2013 ميلادي، سربازان دولتي با حمايت چريک‌هاي حزب‌الله موفق شدند شهر القصير را به همراه روستاهاي اطراف از دست مخالفان خارج کنند؛ اقدامي که براي اسد يک موفقيت بزرگ محسوب مي‌شود.

نوري المالکي: القاعده و حزب بعث دو روي يک سکه اند

نخست وزير عراق امروز در سخناني با اعلام اينکه القاعده و حزب بعث دو روي يک سکه هستند اعلام کرد که نابودي عراق، هدف تروريسم است.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري رسمي عراق، نوري المالکي نخست وزير عراق امروز اعلام کرد که حزب بعث و القاعده دو روي يک سکه هستند و بدون استثنا تمام شهروندان عراقي را هدف قرار مي دهند.

وي با بيان اين مطلب افزود: عراق در تاريخ طولاني خود به اندازه دوره اي که رژِيم حزب بعث حاکم آن بود شاهد جنايت و کشتار و اعدام نبوده است.

نخست وزير عراق تصريح کرد: هدف تروريسم واضح و آشکار است و مبتني بر کشتار تمام شهروندان عراقي و بازگشت حزب بعث و طايفه گرايي به قدرت است.

وي خاطرنشان کرد: روند سياسي با وجود مشکلات و موانع بر سر راه آن در مسير خود گام بر مي دارد. بازسازي ميهن بر مبناي عدالت و تثبيت حق هدفي است که ما براي رسيدن به آن تلاش مي کنيم و کسي که بر خلاف جهت ملت فعاليت مي کند در امتداد افکار جنايتکارانه و طايفه اي رژِيم بعث قدم برمي دارد رژيمي که برخي کشورهاي کينه توز حامي آن هستند.


 رييس سازمان هواپيمايي :
 برقراري پرواز ايران و آمريکا منتظر دستور هيات دولت 

 رييس سازمان هواپيمايي کشوري اعلام کرد: بسترهاي لازم براي برقراري پرواز با مقاصد مختلف فراهم شده و به محض اين‌که دستور هيات دولت براي برقراري پرواز به آمريکا تکليف شود اقدامات لازم را انجام مي‌دهيم.

به گزارش ايسنا حميدرضا پهلواني - معاون وزير راه و شهرسازي - درباره برقراري پرواز ايران - آمريکا گفت: سياست سازمان هواپيمايي بين‌المللي، برقراري ارتباط با کليه نقاط جهان است که اين امري اجتناب‌ناپذيراست.وي افزود: سازمان هواپيمايي کشوري به دنبال افزايش تردد و پرواز در کليه نقاط دنياست.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت بيست و هشتم

جدول 2: دانشگاه اسلامي مجازي

تجزيه وتحليل و استراتژي هاي SWOT

دانشگاه اسلامي مجازي - تجزيه وتحليل استراتژي هاي SWOT

قوت ها

1- يک سيستم مديريت يادگيري (LMS)(با تمام تسهيلات لازم براي تعامل مبتني برساختار اتحاديه) با هدف همکاري دانشگاههاي عضو درمورد اينترنت

2- يک شبکه پرقدرت از شبکه هاي عضو تحت سرپرستي FUIW

3- استعداد وسرمايه گذاري دانشگاه هاي عضو

4- يک خواست قوي براي تسريع در پياده کردن طرح وتوسعه دانش و علوم در راستاي جهان اسلام

5- منابع انساني ومديريت کافي همچنين تعداد کافي از اعضاي دانشکده

6- تسهيلات علمي مختلف که توسط دانشگاههاي عضوشامل پايگاههاي اطلاعاتي غيرمتمرکز دانش، مشترک مي شوند

ضعف ها

1- وسعت جغرافيايي ونابرابري درمهارتها درطول کشورهاي غضو

2- تصميم گيري در مصرف وقت و تصويب آن در FUIW (باتوجه به فاصله بين کنفرانسها)

3- فقدان جامعيت وسياستهاي آموزش برهم افزا در دانشگاههاي عضوودرميان سياست گذاران آموزش عالي دانشگاههاي عضو

4- نرخ مشارکت ناکافي دانشگاههاي عضو درپياده کردن پروژه ها

5- کمک ناچيزملتهاي مسلمان در توليد دانش، با مقايسه سايرکشورها

6- کمک ناچيز آموزش درGDP (توليدناخالص داخلي) در کشورهاي عضو


 سبحاني‌نيا:
 در چارچوب منافع ملي، حفظ اصول و نرمش قهرمانانه کارها را دنبال کنيم 

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، سياست جمهوري اسلامي را فعال بودن در عرصه‌ي بين‌المللي براي برطرف کردن ذهنيت ناحق ايجاد شده براي برخي کشورها عنوان کرد.

حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: اگر واقعا آمريکايي‌ها دنبال گفت‌وگو و مذاکره و حل مشکلات هستند، نشانه‌ي مثبت نشان دهند که طبيعتا اين نشانه مي‌تواند پاسخ مثبت در پي داشته باشد.وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اين که هيچ اعتمادي به آمريکايي‌ها نداريم و از تحرک ديپلماسي دولت ايران حمايت مي‌کنيم، گفت: بيانات مقام معظم رهبري مبني بر نبود اعتماد به آمريکا فرمايشي است که ايشان در گذشته به آن تاکيد داشتند ولي اين بدان معنا نيست که فعاليت‌هاي ديپلماسي در صحنه‌ي جهاني را انجام ندهيم بلکه بدان معناست که بايد تلاش کنيم در چارچوب منافع ملي و با حفظ اصول و نرمش قهرمانانه کارها را دنبال کنيم.

وي افزود: طبيعتا بايد براي کسب منافع حداکثري با توجه به همه شرايط تلاش لازم صورت گيرد که نمونه آن در اجلاس اخير سازمان ملل و ديدارهاي حواشي آن انجام گرفت، البته اين تحرکات اخير ديپلماسي نيز بدان معنا نيست که ما صد در صد حرف آمريکا را قبول مي‌کنيم، بلکه از آن جهت است که اتمام حجتي با اين حرکت شود و هم فضاسازي‌هايي که عليه ما به وجود آورده‌اند را خنثي کنيم.

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: طبيعتا ما با اين حرکت فضاسازي‌ها عليه ايران را خنثي کرده و شرايط را به نفع جمهوري اسلامي تغيير خواهيم داد، اين تحرکات بد نبوده و حرکتي مثبت تلقي مي‌شود که نتيجه‌ي آن خنثي کردن فضاهايي است که آنها به ناحق عليه جمهوري اسلامي تشديد کرده بودند.

سبحاني‌نيا تاکيد کرد: با همين اقدامات نتانياهو نخست وزير دولت اشغالي فلسطين و کشورهاي مرتجع عرب به دست و پا افتادند، آنها نمي‌خواهند رابطه ما با آمريکا بهبود پيدا کند به همين دليل براي فضا سازي و تغيير مسير و جهت تلاش مي‌کنند، بر اين اساس در اين شرايط بايد سياست آمريکا تغيير پيدا کند تا ما با نيز به تناسب تغيير در سياست و رفتار آمريکا، انعطافي در سياست‌خارجي‌مان داشته باشيم.

وي ادامه داد: طبيعتا اين رويکرد مي‌تواند به کاهش تحريم‌ها و تلطيف فضاي بين‌المللي و تاثير در مبادلات و روابط ما با دنيا منجر شود و اگر سياست آمريکايي‌ها در قبال ايران تغيير پيدا نکند حداقل ما اين بهانه را از دست خيلي‌ها گرفته‌ايم که مي‌گفتند ايران درگير حالت قطبي و لجبازي است و نمي‌خواهد مسائلش را حل کند و با سختي با دنيا برخورد مي‌کند.

اين عضو هيات رئيسه مجلس اضافه کرد:‌ طبيعتا در اين شرايط آنهايي که به دنبال بهانه مي‌گشتند ديگر بهانه‌اي نخواهند داشت چون جمهوري اسلامي حسن نيت خود را در اين روند نشان داده است، اگر امروز شيطنتي از ناحيه‌ي ديگران صورت گيرد آنها بايد هزينه‌ي اين سختي را پرداخت کند.


 ابراز تاسف مسکو از لغو مجدد ديدار پوتين - اوباما 

کرملين از لغو سفر رئيس‌جمهوري آمريکا به ‌آسيا که براي دومين بار ديدار ميان وي با همتاي روسي‌اش را نيز ملغي کرده ابراز تاسف کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري نووستي، لغو سفر باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا به آسيا و عدم ديدارش با ولاديمير پوتين، همتاي روسي‌اش در حالي صورت گرفته که روابط ميان دو کشور همچنان درباره مساله سوريه و ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا که هم‌اکنون در مسکو به سر مي‌برد، مخدوش و دشوار است.

پوتين قرار بود در نشست هفته جاري سازمان همکاري‌هاي اقتصادي کشورهاي آسيا- اقيانوسيه (اپک) با اوباما ديدار و گفتگو کند اما رئيس‌جمهوري آمريکا در پي تعطيلي ناگهاني کشور به خاطر چالش مالي پيش آمده، سفر خود را لغو کرد.

ديميتري پشکف، سخنگوي پوتين گفت، اين مساله جاي تاسف دارد که نشست ميان رهبران آمريکا و روسيه براي حل مناقشات مذکور براي دومين بار است که لغو مي‌شود.


 مجيد محتشمي:
  استراتژي "تجزيه و تغذيه" در مذاکرات پيگيري شود 

سخنگوي جبهه اصلاح‌طلبان با بيان اين که ذات جريان استکباري معجوني از حق و باطل است، اظهار کرد: بايد در مقابل آمريکا استراتژي "تجزيه و تغذيه" را به کار برد.مجيد محتشمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که با استفاده از استراتژي "تجزيه و تغذيه" مي‌توان در مقابل مواضع فرازونشيب‌هاي آمريکا، منافع ملي خود را حفظ کنيم، خاطر نشان کرد: بايد جنبه‌هاي مختلف جريان استکبار را تجزيه کرده و آن قسمتي را که با منافع ما سازگاري دارد را دنبال کنيم.وي در ادامه اظهار کرد: ايران اکنون به يک قدرت اول در خاورميانه تبديل شده و آمريکا نيز که قدرت اول جهان است، در خاورميانه نيازمند تعامل با ايران است. اکنون آمريکا به اين امر واقف است و به دنبال رويه صلح ‌جويانه در قبال ايران است.

وي با اشاره به اين‌که اکنون فرصت ديپلماتيک براي جمهوري اسلامي ايران فراهم شده است، تصريح کرد: نبايد با شتاب‌زدگي وارد مذاکرات شد، بلکه بايد با زباني ديپلماتيک و قدرتمندانه در مذاکرات حضور پيدا کنيم.محتشمي همچنين با بيان اين‌که آمريکا خوي برتري طلبي و فزون‌خواهي دارد، تاکيد کرد: اگر با زباني ذليل‌وار وارد مذاکرات شويم، آمريکا سوءاستفاده خواهد کرد، بنابراين بايد با ادبياتي مدبرانه و با صلابت وارد مذاکرات شويم و از منافع ملت ايران، ملت‌هاي مسلمان و ملت‌هاي مظلوم دفاع کنيم.اين فعال سياسي در پايان گفت: ما بايد به آمريکا بفهمانيم که ايران در منطقه داراي هژموني است و آمريکا بايد با موضع برابري در مذاکرات حضور يابد.


 تابش:
 غرب مذاکره بدون پيش‌شرط رادردستور قراردهد 

يک نماينده اصلاح‌طلب مجلس شوراي اسلامي اقدام رييس‌جمهور در عرصه ديپلماسي با آمريکا و اتحاديه اروپا را فرصتي براي راستي‌آزمايي اين دولت‌ها دانست و خطاب به اتحاديه اروپا و آمريکا گفت که اين فرصت تاريخي را از دست ندهند و مذاکره از موضع برابر و بدون پيش‌شرط و احترام به حقوق ملت سرافراز ايران را در دستور کار خود قرار دهند.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بيانات امروز رهبري، اظهار کرد: مواضع امروز رهبري حرف دل ملت ايران بود، مردم تسليم فشار نخواهند شد و از آرمان‌هايي که برايش خون داده‌اند دست نمي‌کشن، دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها و تماميت ارضي کشور، چپ و راست، اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارد و همه در صف واحد ايستاده‌اند و از استقلال کشور و عزت و شرف مردم دفاع مي‌کنند.

وي افزود: عدم مخالفت رهبري در مذاکره با آمريکا و در عين حال بدبين بودن به نتيجه امر نشات گرفته از درايت و دشمن‌شناسي ايشان است، انصافا رهبري دست دولت جديد را براي فعاليت در عرصه ديپلماسي باز گذاشتند و موضع‌گيري‌هاي رياست جمهوري و ديپلمات‌هاي ايران در سازمان ملل و در مذاکره با 1+5 و آمريکا نيز برخواسته از روحيه عزتمندانه و در عين حال مسالمت‌جويانه ايراني‌ها بود.

نماينده مردم اردکان در مجلس با بيان اينکه رهبري نيز امروز در بياناتشان از موضع‌گيري‌هاي دولت تقدير و تشکر کردند، يادآور شد: افسوس که سياستمداران آمريکا اين فرصت بي‌نظير را قدر ندانستند و با پافشاري بر مواضع استکباري، قلدرمآبانه و متبخترانه خويش تصور کردند مي‌توانند ملتي که داراي پشتوانه غني فرهنگي و تاريخي است و براي پيروزي و حفظ انقلابش هزينه‌هاي گزافي پرداخته را به سازش وا دارند.

تابش ادامه داد: نتيجه تدبير رهبري و اقدام رييس‌جمهور در عرصه ديپلماسي از سويي و موضع‌گيري نابخردانه آمريکايي‌ها از سوي ديگر انسجام ملت در حفظ تماميت ارضي ايران عزيز و مقابله با توطئه‌ها و تحريم‌ها را افزون خواهد کرد.

اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس تصريح کرد: متاسفانه دولتمردان آمريکايي منافع ملت بزرگ آمريکا را فداي مصالح رژيم غاصب و نامشروعي مي‌کنند که دستش به خون هزاران فلسطيني مظلوم آغشته است.


 سرمقاله 

 مصادره هويت فرهنگي ايرانيان

مهدي بيک

مدتهاي مديدي است که ايرانيان ادب دوست وتمدن آفرين شاهد وناظر اين واقعيت تلخ شده اند که ميراث گرانقدرشان در پهنه فرهنگ وتمدن انساني بنا به دلايل گوناگون(واغلب غير فرهنگي) توسط ممالک همسايه مصادره به مطلوب مي شود.ازادعاهاي عجيب کشورهاي حاشيه خليج فارس پيرامون نام اين آبراهه جاويدان پارسي تا تحريف هويت بزرگاني چون ابوعلي سينا، مولانا،ابوريحان و...که همگي دايره اي وسيع از جعل اين عناوين ملي(وميراث جهاني برآمده از اين خاک) را شامل مي شود.

مصادره آخرين نمونه از اين دست را کتيبه‌هاي مقبره نظامي در کشور آذربايجان تشکيل مي دهد، که مزين به شعرهاي مسحور کننده وي به زبان فارسي است.ساختماني که در فرآيندي نامعقول قرار است جاي خودرا به شعرهايي با زبان ترکي بدهد، وقتي که همگي ما خواب بوديم...

در ابتداي امر، پيرامون ميراث جهانشمولي که ازفرهنگ، هنر وادب پارسي در ساير کشورها رسوب کرده است بايد توجه داشت که هيچ فرهنگ وتمدني بدون آنكه حاکميتي قوام يافته (سياسي و نظامي يا اقتصادي ومعنوي) پشت سر آن باشد در خارج از وطن اصلي خود انتشار نمي ‌يابد و نفوذ نمي ‌كند. اگر انتشار يافت و نافذ شد مادام كه مبتني بر اصول منطقي وزيبايي شناسي منتشر شود،باقي خواهد ماند.

زبان و ادبيات فارسي اگرطي قرون ماضي در سراسر آسياي مركزي(از جمله آذربايجان) انتشار يافت و زبان دربار و شعر و ادب شد براي آن بود كه ازپايه هاي بنيادين فکري وهويتي ايرانيان نشات گرفته بود. ناگفته پيداست، براي هرکشور ديگري بهره مندي از شاخه هاي اين ريشه قطور، افتخاري وصف ناشدني به شمار مي رود. کشورهايي مانند آذربايجان(وبرخي از کشورهاي حاشيه خليج فارس)امروز اگر اعتباري از هويت قوام يافته تاريخي خود دارند، برآمده از همان سرچشمه مشترکي است که تمام خرده فرهنگ هاي فلات ايران را سيراب کرده است.

كساني که اندک آشنايي با سفرنامه "ابن بطوطه" داشته باشند، مي دانند که زبان وفرهنگ پارسي تا چه اندازه در مغرب زمين آن روزگار(شمال آفريقا تا سواحل درياي چين)پايه نفوذ و ميدان انتشار داشته و چگونه وزرا و امرا و بازرگانان ايراني در اين ممالك به كار و اداره امور اشتغال داشته اند.

اماردپاي اين واقعيت انکار ناشدني که اصول خدشه ناپذيرنظم نوين دنياي امروز، به گونه اي شگفت انگيز برپايه هاي نظريات فاشيستي استقرار پيدا کرده است، نکته اي است که به نظربراي تحليل مباحثي از اين دست ضروري مي رسد. يکي از ويژگي هاي تبليغات فاشيستي بازگشت به گذشته و بازخواني تحريف آميز تاريخ است. تئوري پردازان فاشيسم مي کوشند تا آن چه را که با جريان سيال علم، قابل توجيه نيست، با احضار ارواح مردگان توجيه کنند.

جماعت سرخوشي که نظريات نژادپرستانه خود در خصوص "تاريخ علم" و"فلسفه حيات"را بر تحريف خودسرانه تاريخ بنا کرده و برتري نهايي غرب را با تعبير ويژه اي که از تاريخ تمدن بشري به دست مي دهند(بحث پايان تاريخ) توجيه مي کنند. ساختار حاکميتي جهان امروز با پيروي از نظريات فاشيستي در منطقه وجهان نيز همين شيوه را در پيش گرفته است. به تاريخ باستان کشورهاي هدف روي مي آورند، تا مردگان را به شيوه خود احضار کنند و انديشه وفرهنگ سايرين را دفن کنند.

بنابر اين به نظامي و فردوسي مي تازند تا بر هويت وتاريخ ريشه دار ايراني غالب شوند.

وباعبور از تمام حواشي خارج از محدوده اي که ميراث فرهنگ وتمدن پارسيان را نشانه گرفته است، بايد سهم قابل توجهي از اين غفلت را متوجه وزارتخانه ها وسازمان هاي عريض وطويلي دانست که از بد حادثه وظيفه خطير حفاظت از داشته هاي تاريخي ايرانيان در حوزه هاي گوناگون را بر عهده آنان گذارده اند. در چنين فضاي غبارآلودي است که انتشار اخباري که گوياي برباد رفتن هويت تاريخي وفرهنگي ايرانيان باشد، کسي را تکان نمي دهد.

تا شايد وقتي ديگر...


 اختتاميه دومين جشنواره رسانه،ايمني و فرهنگ ترافيک 


 مجسمه زيدان بازيکن تيم فرانسه در ساحل بندر دوحه پايتخت قطر نصب شد. 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته