جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4543


مجلس براي حذف يارانه 3دهک به دولت پيشنهاد داد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


توافق اوليه ايران و مصر براي برقراري مسير پروازي


 مجلس براي حذف يارانه 3دهک به دولت پيشنهاد داد 

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس از پيشنهادي دراين کميسيون براي حذف 3 دهک از يارانه بگيران در اصلاح لايحه بودجه 92 براي اجرا در 6 ماه دوم سال خبر داد و راهکارهايي براي شناسايي مشمولان اين سه دهک ارائه کرد.به گزارش مهر، احمد توکلي با اشاره به بررسي لايحه اصلاح بودجه 92 در کميسيون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد در اين کميسيون پيشنهادي مبني بر تجديد نظر در پرداخت يارانه نقدي به گروه هاي درآمدي بالا مطرح است.

وي با تاکيد بر ضرورت حذف دهک هاي بالا از دريافت يارانه نقدي به دليل کمبود منابع قابل پرداخت براي يارانه نقدي اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نحوه پرداخت يارانه کاملاً ناعادلانه و غيرهدفمند است و در عين حال نبايد با چاپ اسکناس منابع يارانه نقدي تامين شود.

اين عضو کميسيون برنامه و بودجه تصريح کرد: دولت قبل مدعي بود که قدرت تفکيک فقرا را از اغنيا ندارد در حالي که اين حرف نه با احکام اسلام سازگار است و نه با تجربه بشري.عضو کميسيون برنامه و بودجه باتاکيد بر اينکه لزومي ندارد که اين روش ناعادلانه و صد در صد غيرهدفمند و معارض هدف اصلي طرح را ادامه دهيم، گفت: من معتقدم دولت جديد هم مي خواهد و هم مي تواند اين روش را اصلاح کند.

نماينده تهران در مجلس در پاسخ به اين سوال که طبق پيشنهاد شما چه اقشاري از فهرست دريافت کنندگان يارانه حذف مي شوند و انتخاب آنها به چه شيوه اي ممکن است؟ توضيح داد: به عنوان مثال دولت مي تواند تمام موديان مالياتي که از يک مبلغ به بالا ماليات پرداخت مي کنند يا تمام مديران دولتي که از مبلغ مشخصي بيشتر حقوق مي گيرند يا تمام افرادي که خودروهاي شخصي گرانقيمت دارند همچنين صاحبان سرمايه کلان در بخش هاي خصوصي را از فهرست دريافت کنندگان يارانه حذف کند.

وي خاطرنشان کرد: کسر 30 درصد از يارانه بگيران و به عبارتي 3 دهک بالاي جامعه امکان پذير است و اين پيشنهاد در کميسيون برنامه و بودجه در جريان بررسي لايحه بودجه مطرح خواهد شد.

همچنين ،غلامرضا تاجگردون اظهارداشت: کميسيون برنامه و بودجه با نمايندگان دولت براي بررسي لايحه اصلاح بودجه 92 تشکيل مي دهد.وي ادامه داد: در اين جلسه قرار است بخش مربوط به هدفمندي يارانه ها مورد بررسي قرار گيرد.

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: پيشنهاد کميسيون که اکثر اعضا با آن موافق هستند حذف سه دهک بالاي درآمدي از دريافت يارانه نقدي است که در اين صورت هم تا حدودي کسري بودجه دولت در اين حوزه برطرف مي شود و از طرف ديگر راه براي پوشش اجتماعي بيشتر به جامعه باز مي شود.وي گفت: همچنين مي توانيم براي سال آينده مشخص تر در موضوع هدفمندي يارانه ها و اجراي اين قانون عمل کنيم.

تاجگردون در پاسخ به اين سوال که دولت تا چه اندازه با اين پيشنهاد موافق است، گفت: هنوز صحبتي با دولت نشده و قرار است اين موضوع در جلسه بررسي شود اما به نظر مي رسد دولت راه ديگري هم ندارد و قاعدتا بايد بپذيرد.

اين در حالي است که،سخنگوي کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي از ادامه رسيدگي به لايحه اصلاح قانون بودجه 92 دراين کميسيون خبر داد.

غلامرضا کاتب ، اضافه کرد که پيشنهادي براي حذف دهک‌هاي بالا از پرداخت يارانه نقدي در اين کميسيون مطرح نشده است.

حذف 30 درصد جامعه از يارانه، كسري بودجه را تأمين نمي‌كند

در ادامه ،يک کارشناس اقتصاد کلان گفت: حذف 30 درصد جامعه از دريافت يارانه نقدي نمي‌تواند کسري بودجه دولت را برطرف سازد.

بهروز هادي زنوزي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: صرفه جويي 6 هزار ميليارد توماني دولت از محل حذف 30 درصد جامعه از يارانه نقدي نمي‌تواند كسري بودجه دولت را جبران كند.

وي با اشاره به اين که در حال حاضر کشور در يک شرايط بسيار حاد رکود تورمي به سر مي‌برد، بيان داشت: اصلاحات درخواست شده در بودجه 92 از سوي دولت براي جبران کسري بودجه نه تنها راهگشا نيست بلکه تبعات منفي در صورت تصويب برخي از اين اصلاحات ازسوي مجلس به بار خواهد آورد.


 تريبون اقتصادي 

 ايرلاين ها با اجراي آزادسازي در شرايط کنوني مخالف هستند

جلسه دولت و ايرلاين‌ها براي آزادسازي نرخ بليت

رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي با اشاره به جلسه دولت با ايرلاين‌ها براي آزادسازي نرخ بليت هواپيما گفت: شرايط فعلي مناسب اجراي اين طرح نيست زيرا هنوز در بخش ارزي و اقتصادي به ثبات نرسيديم.

به گزارش مهر، سيد عبدالرضا موسوي در خصوص آزادسازي نرخ بليت هواپيما و برنامه هاي دولت در اين خصوص، گفت: جلسه اي را با وزير راه و شهرسازي داشتيم که در خصوص اين طرح صحبت هايي شد.

وي با بيان اينکه ايرلاين ها با اجراي آزادسازي در شرايط کنوني مخالف هستند، اظهار داشت: شرايط فعلي مناسب اجراي اين طرح نيست زيرا هنوز در بخش ارزي و اقتصادي به ثبات نرسيديم.

رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي افزود: دولت در آزادسازي قصد دارد که سوبسيدهاي بخش حمل و نقل هوايي را قطع کند به اين معنا که تمامي هزينه هاي ما به نرخ آزاد و بين المللي پرداخت شود.

موسوي تصريح کرد: با اجراي اين روش، نرخ ها دو برابر افزايش پيدا مي کند زيرا هنوز در بخش اقتصادي به رشد و توسعه نرسيديم و ايرلاين ها با مشکلات ارزي و پرداخت نرخ سوخت و ديگر هزينه ها روبرو هستند.

وي با اشاره به مصوبه مجلس دراين باره، گفت: براساس مصوبه مجلس در ابتدا بايد شناورسازي نرخ بليت اجرايي مي شد و پس از آن آزادسازي انجام مي گرفت در حاليکه هنوز شناورسازي اجرايي نشده است.

رئيس انجمن شرکت هاي هواپيمايي با بيان اينکه دولت قبلي به آزادسازي اعتقادي نداشت به همين جهت شناور سازي در سال گذشته به اجرا نرسيد، گفت: وزير به ما اعلام کرد که نظرات و پيشنهادات خود را در اين باره مطرح کنيم که در حال حاضر مشغول تهيه اين طرح ها هستيم.

احتمال افزايش 30 درصدي قيمت شيرخام

مشاور انجمن صنايع لبني با هشدار نسبت به احتمال افزايش 30 درصدي قيمت شيرخام گفت: اگر دولت حمايت نکند، به دليل حذف تخصيص ارز مرجع به واردات نهاده‌هاي دامي قيمت شيرخام ممکن است افزايش قابل ملاحظه‌اي يابد.

به گزارش ايسنا، حسين چمني ، افزود: افزايش قيمت شيرخام باعث افزايش دوباره قيمت محصولات لبني و کاهش سرانه مصرف لبنيات در کشور خواهد شد که اين در نهايت به سلامتي مردم لطمه مي‌زند.

وي افزود: ظاهرا اقتصادداني که بر اجراي اين طرح اصرار دارند با علم به اينکه افزايش قيمت شيرخام و فراورده‌هاي لبني باعث کاهش بيشتر مصرف و خريد مردم خواهد شد، مشکل عدم خريد شيرخام را پيش‌بيني کرده و با آزاد کردن صادرات شيرخشک پيشاپيش به استقبال حل اين مشکل رفته‌اند.

مشاور انجمن صنايع لبني گفت:‌ در اين بين بايد اين سوال کليدي را مطرح کنيم که تکليف مردم با بيماري‌هاي ناشي از کمبود کلسيم و هزينه‌هاي سنگين ناشي از درمان اين بيماري‌ها چه مي‌شود؟ شايد با حذف ارز مرجع واردات نهاده‌هاي دامي بخشي از بار مالي از دوش دولت برداشته شود اما هزينه‌هاي سنگين درماني دوباره به جامعه و کشور تحميل مي‌شود.

وي عنوان کرد: آمارهاي 90 درصدي کمبود کلسيم در کشور، شيوع پوکي استخوان در حداقل 30 درصد از زنان زير 50 سال کشور، در معرض شکستگي استخوان قرار داشتن دو ميليون خانم ايراني، ورود دانش آموزان به مدرسه با 5.7 دندان پوسيده، مرگ ومير 20 درصدي کساني که دچار شکستگي ناشي از پوکي استخوان مي‌شوند، زمينگير شدن 50 درصد از همين افراد، وجود حداقل 150 ميليون دندان پوسيده در دهان مردم، از دست رفتن 36 هزار سال عمر مفيد سالانه به خاطر عارضه پوکي استخوان بخشي از اطلاعاتي هستند که توسط دستگاه‌هاي مرتبط دولتي و سازمان‌هاي مردم نهاد تهيه واز طريق رسانه‌ها در اختيار همگان قرار گرفته‌اند.

مجلس احتمال واردات گوشت‌هاي آلوده به راديواکتيو را بررسي مي کند

عضو کميسيون کشاورزي، آب ومنابع طبيعي مجلس، درواکنش به احتمال ورود گوشتهاي آلوده به راديواکتيو از اکراين، گفت: حتي ورود بسيار کم اين نوع گوشتهاي آلوده به کشورمي تواند سلامت کل افراد جامعه را به خطر بياندازد به همين جهت کميسيون کشاورزي مجلس صحت واردات گوشتهاي آلوده به راديواکتيو از اوکراين را بررسي مي کند.

علي ايرانپوردرگفت و گو با خانه ملت، درپاسخ به اين مطلب که متأسفانه سازمان دامپزشکي کشوراز چند ماه گذشته برسراعطاي مجوز به واردات گوشت از اوکراين در حال مذاکره است واحتمال ورود گوشت هايي که اين بارخطر آلوده بودن به راديواکتيو را دارد مطرح شده است، به طوري که ورود احتمالي محصولات گوشتي اوکرايني به کشور در حالي مطرح شده که حتي کشورهاي همسايه اوکراين ازجمله روسيه به علت باقي ماندن اثرات حادثه چرنوبيل که انفجار در راکتورهسته اي و انتشار تشعشع راديواکتيو بوده است حاضربه خريد هيچ محصولي ازاين کشورنيستند، گفت:با توجه به اينکه سرانه مصرف گوشت قرمز درکشور حدود يک ميليون و 200 هزار تن است، ميزان توليد ساليانه اين ماده پروتئيني حدود 900 تا 950 هزار تن برآورد شده که ازاين ميزان حداقل 250 هزار تن کسري محاسبه شده است که براي جبران اين کسري بالغ بر 80 درصد به واردات گوشت قرمز از کشورهايي چون برزيل صورت گرفت.

نماينده مردم مبارکه درمجلس شوراي اسلامي، با تأکيد براينکه کشوردرتوليد گوشت قرمز ازظرفيت بسيارمطلوبي برخورداراست، تصريح کرد: مسئولان دولت دهم مي توانستند با برنامه ريزي دقيق و کوتاه مدت کشوررا در توليد گوشت قرمزبه خود کفايي کامل برسانند، اما متأسفانه ازسوي اين دولت نه تنها عملکرد مؤثر و جدي درامر خودکفايي مشاهده نشد بلکه باعث واردات بي رويه گوشت هاي آلوده از جمله گوشت هاي آلوده به جنون گاوي ازکشوربرزيل هم شد.

ايرانپور، افزود: متأسفانه به علت افزايش ناگهاني قيمت ارز و دلار درسال گذشته قيمت گوشت بين داخل و خارج از کشورافزايش شديد قيمتي پيدا کرد که اين مهم باعث شد که قاچاقچيان و دلالان ازاين تفاوت چشمگير قيمتي سوء استفاده کنند و به قاچاق دام زنده ازمرزهاي کشور بپردازند و از اين راه توانستند درآمد و سود خوبي نيزکسب کنند که اين امرهم موجب نرسيدن کشوربه خودکفايي درتوليد گوشت قرمز شد.

نماينده مردم مبارکه درمجلس شوراي اسلامي، درپاسخ به اين مطلب که متأسفانه دردولت دهم ضعف مديريتي بر کشورحاکم بوده است به طوري که ازسوي اين دولت ازيک طرف قاچاق دام زنده از مرزها و ازسوي ديگربه علت کمبود دام و گوشت قرمز واردات از کشورهايي چون برزيل صورت گرفت که حتي درواپسين لحظه هاي عمراين دولت نيزمسئولان بازرگاني براي کنترل قيمت هاي مواد پروتئيني تصميم به واردات گوشت قرمز از کشور اوکراين گرفتند وازآنجا که محصولات اين کشوربا يک سوم قيمت جهاني قابل خريداري است به همين جهت دولت دهم ارزاني قيمت را فداي سلامتي مردم کشورکرده است، گفت: علاوه برتأمين موادغذايي مورد نياز، قيمت هم موضوع مهمي است اما موضوعي که با اهميت تراست سلامت گوشت هاي وارداتي و به دنبال آن شک و شبهه دار بودن آن ها مي باشد.

هر دلار 3050 تومان شد

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد که بر اساس آن هر دلار در بازار آزاد 3050 تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد نيز حدود 969 هزارتومان معامله شد.

به گزارش مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 968 هزار و 500 تومان، طرح قديم 961 هزار تومان، نيم سکه 505 هزار تومان، ربع سکه 310 هزار تومان و گرمي 196 هزار تومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 97 هزار و 996 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1312 دلار است. در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3050 تومان، هر يورو را 4120 تومان، هر پوند را 4870 تومان و هر درهم امارات را 834 تومان اعلام کردند.


 نهادهاي مالي 

 برپايي جلسه کميسيون فرعي اعتباري بانک ها در بانک ملت

جلسه کميسيون فرعي اعتباري بانک هاي عضو شوراي هماهنگي بانک هاي کشور در محل اداره کل برنامه ريزي و نظارت اعتباري بانک ملت برگزار شد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، در اين جلسه که با هدف بررسي نمونه فرم ها و قراردادهاي مربوط به اعتبار اسنادي داخلي ريالي برگزار شد، نمايندگاني از بانک هاي توسعه صادرات، صنعت و معدن، تجارت، ملي، سپه، مسکن، کشاورزي، سينا، قرض الحسنه مهر ايران و پست بانک حضور داشتند.

حمايت بانک تجارت از مسابقات سراسري دانشجويي قرآن کريم

بانک تجارت با حمايت ازبيست و هشتمين جشنواره سراسري قرآن کريم دانشجويان کشور در اين امر فرهنگي - دانشجويي مشارکت کرد.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در مراسم افتتاحيه اين جشنواره که در دانشگاه علامه طباطبايي و با حضور دکتر فلاح مديرعامل بانک تجارت، دکتر سليمي رئيس دانشگاه علامه طباطبايي و معاونين وزارت ارشاد و علوم برگزار شد از حمايت بانک تجارت براي برگزاري اين مراسم تقدير به عمل آمد. دکتر فلاح، مديرعامل بانک تجارت در اين مراسم از اختصاص تسهيلات 30 ميليارد ريالي بانک تجارت به اعضاي هيات علمي، اساتيد و کارکنان دانشگاه علامه طباطبايي خبر داد.

برگزاري يادواره شهداء بانک صادرات

يادواره شهداي بانک صادرات ايران همزمان با افتتاح ساختمان مرکزي سرپرستي اين بانک در استان مازندران با حضور خانواده‌هاي معظم شهداء و بيش از 73 تن از فرزندان شاهد، ايثارگران، جانبازان و آزادگان سرافراز بانک برگزار گرديد . به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران در اين مراسم معنوي که با حضور73 تن از پدران، مادران و فرزندان شاهد، ايثارگران جانباز و آزادگان سرافراز بانک، سرداران شهيد شاخص سپاه کربلا و همچنين جمعي از فرمانده‌هان 8 سال دفاع مقدس برگزار گرديد.

تقديرمعاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان از بانک پارسيان

در پي اقدام بانک پارسيان در زمينه حمايت از رتبه هاي برتر کنکور سال 92 و نيز حمايت از برگزيدگان المپيادهاي علمي دانش آموزي سال 91، دكتر نسرين سلطانخواه معاون علمي و فناوري رئيس جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان از بانک پارسيان تقديرکرد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان،خانم دکتر سلطانخواه، در گردهمايي که به اين منظور در سالن همايش هاي صداو سيما برگزار شد، با اشاره به حمايت بانک پارسيان از برگزيدگان آزمون سراسري سال 92 و المپيادهاي علمي دانش آموزي سال 91، گفت: سابقه اين نوع فعاليت ها در دوره هاي قرن چهارم و پنجم هجري قمري هم رخ داده است به طوري كه راه هاي تامين هزينه هاي مدارس نظاميه در گذشته از موقوفات و خيريه ها بود و در حال حاضر هم حتي در سراسر دنيا در كشورهاي پيشرفته بسياري از موسسات آموزشي و پژوهشي از طريق خيريه ها و حمايت موسسات مالي اداره مي شوند. امروز هم در جمهوري اسلامي به نقطه اي رسيده ايم كه خوشبختانه اين حركت در ايران به اوج رسيده است.

بانک رفاه حامي مالي اولين همايش هنر گشت تهران شد

بانک رفاه در راستاي ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي، حمايت مالي از همايش اولين هنر گشت تهران را عهده دار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه کارگران، هدف از برپايي اين همايش که در مهرماه سالجاري و براي نخستين بار در ايران برگزار خواهد شد حمايت از برجسته ترين هنرمندان جوان ايران و معرفي گوشه هايي از هنر و توانمندي آنان به بزرگان هنر، شخصيت هاي برجسته فرهنگي و هنري وگروه هاي ديپلماتيک و نيز تأکيد بر اصل دوستي ميان فرهنگ هاي ايراني، فرانسوي و هلندي است.


  توافق اوليه ايران و مصر براي برقراري مسير پروازي 

رييس سازمان هواپيمايي کشوري گفت: در ديدار با سفير مصر در ايران، برقراري خط مستقيم پروازي بين دو کشور بررسي و مورد توافق اوليه قرار گرفت.به گزارش ايلنا، رؤساي سازمان هواپيمايي کشوري ايران و مصر پيرامون گسترش همکاري‌هاي حمل ونقل هوايي، افزايش و برقراري مسيرهاي پروازي بين دو کشور گفت و گو کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته