جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4543


وجود 190 مدرسه در حاشيه راههاي آذربايجان غربي

دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اصفهان:
208 فيلم به جشنواره بيست و هفتم راه‌ يافت


تحويل 85 هزار واحد مسکن مهر پرديس تا دو سال و نيم آينده


ايران زمين


خبر


 وجود 190 مدرسه در حاشيه راههاي آذربايجان غربي 

اروميه – خبرنگار آفرينش

وجود 190 باب مدرسه واقع در حاشيه راههاي آذربايجان غربي و بي توجهي به ايمن سازي و آشكارسازي جان نزديك به 4 هزار دانش‌آموز در اين استان را در خطر نابودي قرار داده است. براي بسياري از خانوارهاي ساکن در روستاهاي حاشيه جاده‌ها، مدرسه و تحصيل فرزندان در آذربايجان غربي به دلايل مختلف از جمله قرار گرفتن مدارس در حاشيه جاده و غير ايمن و خطرناک بودن تردد و تحصيل مفهومي خاصي ندارد.

به طوريکه خانه نشيني و بي سوادي فرزندان، بهايي براي حفظ جان از شر تصادفات جاده اي است، که فرزندان در سن تحصيل اين مناطق تا آخر عمر بايد آن را پرداخت کنند و آينده اي فاقد روشنايي از نور علم و سواد داشته باشند، موضوعي که در دنياي امروزي شايد براي برخي غيرقابل تصور باشد.

در حال حاضر 190 باب مدرسه واقع در حاشيه راهها آذربايجان غربي فعال بوده كه هرنوع بي‌توجهي به ايمن سازي و آشكار سازي آنها با در نظر گرفتن تحصيل به طور متوسط 200 دانش‌آموز در اين واحدها، جان نزديك به 4 هزار آينده ساز كشور در اين استان را در خطر نابودي قرار مي‌دهد.

اجراي طرح آشكارسازي مدارس حاشيه راههاي استان

رئيس اداره ايمني و ترافيک اداره کل حمل و نقل و پايانه‌هاي آذربايجان غربي در اين راستا با اشاره به اختصاص يک ميليارد ريال کمک اعتباري براي اجراي طرح آشكارسازي مدارس حاشيه راههاي استان طي سال جاري، افزود: نبايد در اجراي چنين طرحي به دلايل كمبود اعتبار كوتاهي انجام شود.

فروغ فاريابي تعداد مدارس ايمن‌سازي شده واقع در حاشيه راههاي استان را 142 باب دانست و اظهار داشت: ولي همچنان 190 مدرسه واقع در اين مناطق نيازمند اجراي طرحهاي ايمن سازي و طرحهاي فرهنگي و آشنايي با روشهاي تردد ايمن هستند.وي با بيان اينکه طرح ايمن‌سازي فيزيکي مدارس حاشيه راههاي آذربايجان غربي به منظور ارتقاي ايمني راهها و کاهش تصادفات رانندگي در محورهاي ارتباطي اجرايي مي‌شود، اعلام کرد: فرهنگ‌سازي درخصوص بهبود وضعيت ايمني عبور و مرور دانش‌آموزان اين مدارس، لزوم بازآموزي دانش‌آموزان و احياي محيط پيرامون اين مدارس براي متمايز ساختن آنها نيز از مهمترين اهداف اين طرح است.


 دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اصفهان:
 208 فيلم به جشنواره بيست و هفتم راه‌ يافت 

اصفهان – بهمن راعي

دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان گفت: در جشنواره بيست و هفتم، 208 اثر در قالب پويانمايي، فيلم کوتاه، فيلم بلند، بخش ويدئويي و مستند داستاني در 10 سالن سينمايي اصفهان از 15 تا 19 مهرماه سال جاري اکران خواهند شد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، سيد حسينعلي شهيدي در نشست خبري خود به برنامه‌ريزي بلند مدت در حوزه برگزاري جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: اولين هدف اين برنامه‌ريزي برگرداندن جشنواره به خانه اصلي خود يعني اصفهان بود که با موفقيت انجام شد.

وي شناسايي ظرفيت کودکان اصفهان در زمينه توليدات سينمايي را دومين هدف برنامه‌ريزي بلند مدت در اين زمينه عنوان کرد و ادامه داد: در اين راستا در بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان فراخواني را در حوزه فيلم‌نامه نويسي در سطح کشور و به ويژه در استان اصفهان توزيع کرديم که به دنبال آن 450 فيلم‌نامه به دبيرخانه جشنواره ارسال شد که از اين تعداد، 250 فيلم‌نامه از استان اصفهان به دبيرخانه جشنواره ارسال شده بود.

شهيدي به حضور 40 کشور در بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: 75 اثر در بخش بين‌الملل اين جشنواره و در قالب پويا نمايي، فيلم کوتاه، فيلم بلند و مستند داستاني اکران خواهد شد.

دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان به تجليل از چهار پيشکسوت سينما و تئاتر در مراسم افتتاحيه جشنواره بيست و هفتم اشاره کرد و ادامه داد: در اين مراسم از آقايان قدرت‌الله ايزدي، ناصر طهماسب و غلامرضا آزادي و خانم‌ها شمسي فضل‌اللهي و دنيا فني زاده تجليل مي‌شود.

وي با بيان اين که 208 فيلم در بخش بين‌الملل و سينماي ايران در جشنواره بيست و هفتم اکران خواهد شد، اضافه کرد:‌ از اين تعداد 107 فيلم در بخش سينماي ايران و 89 اثر نيز در بخش بين‌الملل اکران مي‌شود.

شهيدي ادامه داد: در جشنواره بيست و هفتم 12 فيلم کوتاه از بچه‌هاي اصفهان،‌ آثار بلند سينماي ايران 16 فيلم، در بخش آثار بلند و ويدئويي ايران 13 فيلم،‌ کوتاه و نيمه بلند ويدئويي 28 فيلم،‌ بلند و پويا نمايي 4 فيلم، کوتاه و نيمه بلند ايران 31 فيلم، اقتباس ادبي 5 فيلم و در بخش کودکان و نوجوانان و دفاع مقدس نيز 12 اثر برتر اکران خواهد شد.

وي در خصوص سالن‌هاي اکران فيلم‌هاي جشنواره نيز اظهار کرد: فيلم‌هاي جشنواره بيست و هفتم در 10 سالن در شهر اصفهان اکران خواهد شد که آموزش پرورش نيز در اين راستا همکاري‌هاي خوبي را با مسئولان برگزاري جشنواره داشته‌اند.

دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان ادامه داد:‌مراسم افتتاحيه و اختتاميه جشنواره بيست و هفتم نيز در سالن گل نرگس برگزار خواهد شد.

وي به استفاده از ظرفيت کودکان اصفهاني براي داوري فيلم‌هاي اکران شده در بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان نيز اشاره کرد و گفت: در اين بخش از جشنواره 75 داور از بين 45 متقاضي انتخاب شد که در زمان برگزاري جشنواره در بخش سينماي ايران و بين‌الملل فعاليت خواهند کرد.

دبير اجرايي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان به حضور 100 ميهمان خارجي در جشنواره بيست و هفتم اشاره کرد و افزود: اين ميهمانان از کشورهاي آمريکا، کانادا،‌ استراليا، ‌روسيه، ‌مصر،‌کشورهاي حوزه خليج فارس،‌ سوريه و چين به اصفهان خواهند آمد.


 تحويل 85 هزار واحد مسکن مهر پرديس تا دو سال و نيم آينده 

پرديس - ايرج صادقعلي

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس شهرهاي جديد کشور از تحويل 85 هزار واحد مسکن مهر پرديس تا دو سال و نيم آينده و همچنين افزايش حداقلي بهاي مسکن مهر خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش ، محسن نريمان در حاشيه بازديد از طرحهاي مسکن مهر شهر جديد پرديس که با حضور هدايت، مديرعامل شهر جديد پرديس و جمعي ديگر از مسئولان وزارتخانه راه و شهرسازي انجام شد، اظهار داشت: قصد ما اسکان متقاضيان طرحهاي مسکن در محيطي آرام و برخوردار از شرايط مناسب است.

وي ادامه داد: نمي توان مردم را در سازه هايي که صرفاً به لحاظ ساختماني تکميل شده اند اسکان داد، بلکه بايد در فرصتي کوتاه حداقل امکانات رفاهي فراهم آيد.

تحويل 85 هزار واحد مسکن مهر پرديس تا دو سال و نيم آينده

وي ادامه داد: آمار مسکن مهر کشور نزديک به دو ميليون واحد برآورد مي شود، اما آن تعداد مسکن مهر که در شهرهاي جديد وجود دارد تقريباً 400 هزار واحد است، از ميان اين 400 هزار واحد نيز 240 واحد در چهار شهر جديد و اقماري تهران شامل انديشه، پرديس، هشتگرد و پرند توزيع شده است.

نريمان با اشاره به شرايط شهر جديد پرديس خاطرنشان کرد: شهر جديد پرديس در 17 کيلومتري پايتخت محل اجراي 80 هزار مسکن است، با پايان عمليات اجرايي و واگذاري واحدهاي اين شهر جمعيتي بالغ بر 300 هزار نفر به پرديس افزوده مي شود.

اين مسئول اضافه کرد: طبق برنامه هاي از پيش اعلام شده اگر مشکل خاصي بروز نکرده و تسهيلات بانکي بموقع پراخت شود تا دو سال و نيم آينده 85 هزار طرح ياد شده در پرديس آماده واگذاري به متقاضيان خواهد بود.

افزايش حداقلي بهاي مسکن مهر

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس شهرهاي جديد کشور از افزايش حداقلي بهاي مسکن مهر خبر داد و افزود: آخرين افزايش قيمت در اواخر دولت گذشته اعمال شد و در اين دولت افزايش بهايي در مسکن مهر ايجاد نشده است.

وي ادامه داد: در اين بين، قرارداد و تفاهمنامه هاي ميان متقاضيان و مجريان طرح مدنظر است، اما اگر اختلافي بروز کند گروه هايي براي رفع اختلافات وارد عمل مي شوند؛ فعلاً ملاک همان قراردادهاست و افزايش قيمتي نداريم.اين مسئول اضافه کرد: البته اگر احساس شود که افراد در اين زمينه دچار خسران احتمالي شده اند امتيازهايي به آنها واگذار مي شود؛ بندي تحت عنوان علي الحساب در اين قراردادها گنجاده شده بود که بر اساس آن تلاش خواهد شد افزايش قيمت در حداقل ممکن اعمال شود.

نگراني از امور زيربنايي؛ بروز وقفه در برخي طرح ها

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس شهرهاي جديد کشور با ابراز نگراني از امور زيربنايي طرحهاي مسکن مهر اظهار داشت: در حال حاضر نگراني مجموعه وزارت راه و شهرسازي از مسائل مربوط به امور زيربنايي شامل راه هاي ارتباطي، شبکه هاي ريلي، شبکه هاي گازرساني، برق، آب، تلفن و ... است.

وي ادامه داد: برنامه هاي متعددي براي رفع نگراني در زمينه هاي مذکور وجود دارد تا همزمان با بارگذاري جمعيتي در پرديس امور زيربنايي نيز صورت اجرايي به خود گيرد.اين مسئول از بروز وقفه در اجراي برخي طرحهاي مسکن مهر خبر داد و افزود: همه تلاش مجموعه‌هايي مانند شرکت مادر تخصصي که به تازگي با تغييراتي همراه شده، جلوگيري از بروز وقفه در خدمات دهي به مردم است.

نريمان تصريح کرد: اما در حال حاضر برخي پروژه هاي مسکن مهر با وقفه مواجه شده اند، ولي مسائل مربوط به طرحهايي از اين دست بررسي و موانع پيش رو برداشته مي شود تا شاهد فعاليت دوباره امور عمراني آنها باشيم.

پايبندي دولت جديد به همه تعهدات مسکن مهر دولت پيشين

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس شهرهاي جديد کشور با بيان اينکه دولت تدبير و اميد به همه تعهدات مسکن مهر دولت دهم نسبت به مردم پايبند است، افزود: طرح مسکن مهر طبق دستورات مقام عالي وزارت راه و شهرسازي و رويه خدماتي دولت تدبير و اميد در آن بخش از تعهدات دولت دهم و مطالبات مردمي انجام مي شود.وي ادامه داد: البته از آنجايي که ظرفيت تسهيلات در قالب طرح مسکن مهر تکميل شده اقدامي در آن قالب صورت نمي گيرد، اما با وجود تحميل شتابزده بارگذاري جمعيت به شهرهاي جديدي مانند پرديس، طرحهاي پيش روي انجام مي شوند.

لزوم اسکان دهکهاي يک تا 10 در طرحهاي مسکن مهر

اين مسئول با بيان اينکه، اسکان در طرحهاي مسکن مهر مختص دهک خاصي نيست، افزود: تمام تلاش مجموعه وزارت راه و شهرسازي و ساير نهادهاي تحت مديريت اين وزارتخانه ايجاد فضايي سالم با روابط اقتصادي مناسب و هويتي سالم در شهرهاي جديد است.


 ايران زمين 

 اجراي 300 کيلومتر شبکه جمع آوري فاضلاب در شهر ساري

ساري – خبرنگار آفرينش

مهندس جانعلي قنبري درگفتگو با خبرنگار ما گفت : درعمليات اجرائي طرح فاضلاب شهري در ساري تاکنون بيش از 300 کيلومتر شبکه جمع آوري فاضلاب به اجرادرآمده است. وي هدف از اجراي پروژه فاضلاب ساري را جمع آوري وتصفيه ودفع فاضلاب به روش مدرن و بهداشتي، پيشگيري از آلودگيهاي زيست محيطي عنوان کرد و گفت: درراستاي سالم‌سازي وحفظ محيط زيست شهري وافزايش بهداشت عمومي جامعه درحال حاضر درطول شبانه روز 5000 متر مکعب فاضلاب واردتصفيه خانه ساري مي شود. معاون مهندسي وتوسعه شرکت آب وفاضلاب مازندران با بيان اينکه تصفيه خانه فاضلاب ساري درچهارمدول طراحي شده است تصريح کرد: با اختصاص مدول اول اين طرح 105 هزار نفر تحت پوشش خدمات دفع بهداشتي فاضلاب قرار خواهند گرفت.

استفاده از حمل و نقل دريايي برد دوسويه است

ساري – خبرنگار آفرينش

مدير بندر اميرآباد استفاده از حمل و نقل دريايي را يک برد دوسويه عنوان كرد. سيد علي نعيمي در جلسه کميسيون امور گمرکي و بازرگاني اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي مازندران در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني مازندران، اظهار داشت: صادرکنندگان، مشکلات اين حوزه را در درون خود بررسي کنند تا اين مسائل رفع شود. وي با بيان اينکه در مازندران به جز محصولات کشاورزي، ساير محصولات به خوبي از حمل و نقل دريايي بهره مي‌برند، گفت: روند کار در بندر اميرآباد به گونه‌اي است که از منظر تخليه و بارگيري کالا در 6 ماه اخير در صدر بنادر مازندران قرار گرفته‌ايم.

نعيمي با اشاره به اينکه استفاده از حمل و نقل دريايي براي محصولات باغي و کشاورزي از طرف صادرکنندگان مغفول مانده است، يادآور شد: هيچ مشکلي براي کانتينرهاي يخچال‌دار نداريم و همه امکانات مهيا است.

کتابهاي چاپ شده مهمترين کار کنگره وحشي بافقي است

يزد – اکبر خيرخواه

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد: از چاپ 5 کتاب ويژه همايش ملي وحشي بافقي خبر داد و گفت: اين کتابها شامل آتش جانسوز، وحشي شناسي، ديوان نفيس وحشي، شخصيت اين شاعر و يزد درعصر صفوي است.بهرام عبدالحسيني در نشست خبري با اصحاب رسانه يزد و بافق افزود: اين کتابها در اثناي برگزاري کنگره وحشي بافقي بين شرکت کنندگان توزيع خواهد شد

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد با اشاره به اينکه کارهاي علمي اين همايش ملي به دانشگاه يزد واگذار شده است گفت: تا کنون 417 مقاله علمي به دبير خانه کنگره وحشي بافقي رسيده که 117 مورد پذيرفته شده است.وي با بيان اينکه از مجموع مقالات پذيرفته شده 40 مقاله در همايش ملي وحشي بافقي ارائه مي شود تصريح کرد: بقيه مقالات در قالب کتاب، چاپ و در سالگرد برگزاري اين کنگره بين دانشگاهيان، فرهنگيان و فرهيختگان توزيع خواهد شد.

عبدالحسيني ، کتاب را اثري جاويدان و ماندگار خواند و افزود: آنچه مي ماند کتاب است و اطمينان داريم مقالات چاپ شده در کتاب ، چهره و شخصيت وحشي بافقي را همواره از نسلي به نسل ديگر منتقل مي کند.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد با اشاره به اينکه در همين جلسه خبري از تنديس شاعر شوريده حال قرن دهم ه-ق به صورت نمادين رونمايي مي شود، خاطرنشان کرد: پوستر کنگره وحشي بافقي که اثري فاخر است چاپ و به سراسر کشور ارسال شده است. وي همچنين ادامه داد: تنديس اصلي اين شاعر نام آشناي کشورمان توسط يکي از مجسمه‌سازان نامي در حال آماده‌سازي است که در صورت ساخت آن، همزمان با برگزاري همايش ملي وحشي بافقي در يکي از ميدانهاي اصلي شهر بافق نصب خواهد شد.

دبير همايش ملي وحشي بافقي در ادامه با تشکر از اصحاب رسانه گفت: خبرنگاران نقش ارزنده اي در معرفي اين شاعر گرانمايه کشور دارند و مي‌توانند در برگزاري با شکوه کنگره وحشي بافقي مسوولان فرهنگي استان و شهرستان را ياري دهند.

عبدالحسيني همچنين از کمکهاي مالي و تدارکاتي شرکت سنگ آهن و پيگيريهاي امام جمعه و فرماندار بافق نيز تقدير در اين خصوص تشکر کرد. امام جمعه بافق هم در اين نشست گفت: فرهنگ غني کشورمان در تربيت شخصيتهاي علمي، ادبي، فرهنگي و انديشمندان و فرهيختگان سرآمد جهان است.
حجت الاسلام سليماني افزود: بافق منطقه کويري و يکي از دورترين شهرستانهاي مرکز استان يزد است ليکن در دامان اين شهر کويري شعرا و شخصيت هاي علمي ديگري پرورش يافته اند که به علت فقر مالي از بافق خارج نشدند و گمنام ماندند. وي از مرادي بافقي، محمد حسين بافقي، مستوفي و علي محمد بافقي به عنوان شعراي گمنام بافق ياد کرد و گفت: اين بزرگان صاحب آثاري چون زادالمسافرين، فقه استدلالي وغيره بوده اند.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل:

نوسازي ناوگان آبياري مزارع استان اردبيل در دستور کار قرار گرفته است

اردبيل - خبرنگار آفرينش

عادل عبدايماني گفت: استان اردبيل با دارا بودن آب و هواي مناسب، طبيعت بکر و اراضي حاصلخيز از ظرفيت عظيم کشاورزي، دامپروري و توليد محصولات باغي و همچنين مراتع و جنگل‌هاي مناسب برخوردار است به طوري که نقش تأثيرگذار توليد در اين حوزه در ارتقاي رشد شاخص‌هاي ملي و افزايش صادرات غيرنفتي بي‌ترديد مشهود و معلوم است.

وي تصريح کرد:‌ در حالي که 23 درصد شاغلان کشور در بخش کشاورزي مشغول فعاليت هستند اين ميزان اشتغالزايي در استان اردبيل بيش از 40 درصد است و بخش عمده‌اي از مشاغل ايجاد شده در اين استان مربوط به بخش کشاورزي و زير مجموعه‌هاي متنوع آن است.

عبدايماني به افزايش توليدات اين بخش بعد از پيروزي انقلاب اشاره کرد و افزود: در حالي که قبل از انقلاب ميزان توليدات بخش کشاورزي کشورمان حدود 28 ميليون تن بوده است اين رقم هم اکنون به 118 ميليون تن رسيده که يک رقم فزاينده و رو به رشد را نشان مي‌دهد.

اين مسئول خاطرنشان کرد:‌ در استان اردبيل نيز مجموع توليدات کشاورزي استان زمان پيروزي انقلاب کمتر از يک ميليون تن بوده در حالي که هم اکنون اين رقم به بيش از سه ميليون و 780 هزار تن رسيده است.

عبدايماني مهم‌ترين رکن توسعه پايدار را افزايش بهره‌وري در بخش کشاورزي اعلام کرد و ادامه داد: در حالي که راندمان آبياري به شکل سنتي 30 درصد است و 70 درصد منابع آب در بخش کشاورزي هدر مي‌رود، با حمايت دولت نوسازي ناوگان آبياري مزارع استان اردبيل در دستور کار قرار گرفته که اميدواريم اين راندمان به بيش از 75 درصد برسد. عبدايماني در ادامه برگزاري نمايشگاه‌هاي کشاورزي را در معرفي آخرين توانمندي‌هاي بخش کشاورزي بسيار مهم و تأثيرگذار توصيف کرد و گفت: اميدواريم در اين زمينه حرکت‌ها و برنامه‌ريزي‌ها به سمت يک رويکرد واقعي و آينده‌محورانه باشد.

ارسال 52 فقره پرونده متخلفان اراضي ملي به مراجع قضايي دامغان

دامغان - مهناز ابواحسني

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان گفت: 52 فقره پرونده متخلفان اراضي ملي در سطح اين شهرستان به مراجع قضايي ارسال شد. احمدعلي بهاور در گفتگو با خبرنگار آفرينش با بيان اينکه 52 فقره پرونده متخلفان اراضي ملي به مراجع قضايي ارسال شده است. گفت: پرونده‌هاي تشکيل شده در بحث تخلفات ماده 55، 43، 42 و 48 مي باشد.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان با اشاره به اينکه اين تخلفات در مناطق ديباج و بخش اميرآباد از توابع شهرستان دامغان به وقوع پيوسته است افزود: در شش ماهه دوم سال گذشته نيز 41 مورد تخلف اراضي منابع طبيعي شهرستان دامغان پس از تشکيل پرونده به مراجع قضايي ارجاع شده است. وي همچنين به 24 مورد خلع يد اراضي ملي از سوي متصرفين در دامغان طي شش ماه نخست سال جاري اشاره کردو افزود: شهرستان دامغان با وسعت يک ميليون و 263 هزار هکتار منابع ملي همچون جنگل، مرتع و بيابان از سوي هشت نفر از نيروهاي حفاظتي حراست مي شود.

بهاور مهمترين تخلفات منابع طبيعي در شهرستان دامغان را تصرف اراضي، قطع درخت، قطع بوته، قاچاق چوب و زغال عنوان کرد.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان به همکاري خوب مردم شهرستان دامغان در حفظ و حراست از منابع ملي اشاره کرد و گفت : مردم مي‌توانند تخلفات را به واحد گشت و بازرسي اداره منابع طبيعي گزارش تا با متخلفان برخورد قانوني شود.


 خبر 

 رئيس جهاد کشاورزي دماوند:

باغ‏هاي سيب درختي دماوند کيل‎گيري و توناژگيري شد

دماوند - خبرنگار آفرينش

رئيس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند گفت: کيل‎گيري و توناژگيري باغ‏هاي سيب شهرستان براي انتخاب کشاورز نمونه کشوري در چند باغ نمونه انجام شد.حميدرضا خليلي در گفت‎وگو با خبرنگار آفرينش با بيان اينکه نمونه‎گيري توسط ستاد کيل‎گيري کشوري انجام مي‎شود، افزود: خبرگان کشاورزي کشور، نمايندگان وزارت جهاد کشاورزي، نمايندگان نظام مهندسي کشاورزي کشور و نمايندگان سازمان جهاد کشاورزي استان تهران، اعضاي ستاد کيل‎گيري را تشکيل مي‎دهند.رئيس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند در تشريح چگونگي کيل‎گيري بيان کرد: در زراعت غالباً کادري به مساحت يک متر در يک متر در چند نقطه سطح زيرکشت در نظر گرفته مي‎شود و پس از برداشت محصول از اين کادرها، ميزان توليد به کل سطح کشت تعميم داده مي‎شود.خليلي ادامه داد: در باغ‎داري به شيوه سنتي که 400 اصله درخت در هر هکتار وجود دارد، محصول 10 اصله درخت در نقاط مختلف از يک هکتار برداشت شده و به کل باغ تعميم داده مي‎شود.

رئيس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند با بيان اينکه در سال گذشته سه باغ نمونه کشوري از شش باغ نمونه استان تهران از شهرستان دماوند بود، اظهار داشت: توناژ محصول سيب باغات ما نسبت به سال گذشته بسيار بالاتر است و اميد زيادي براي انتخاب نمونه کشوري داريم.

خليلي با ذکر اينکه افتخار ما توليد بيشترين محصول با بهترين کيفيت است، تصريح کرد: در باغات نمونه سعي شده است که از کودها و سموم شيميايي کم‏ترين استفاده شود.وي در بيان شاخص‎هاي عملکرد مورد نظر در کيل‎گيري گفت: استفاده از شيوه‎هاي نوين کشاورزي و باغ‎داري، زيرپوشش شبکه IPM بودن و توليد محصول سالم و استفاده حداقلي از سموم و کودهاي شيميايي در کنار ميزان توليد از معيارهاي انتخاب باغ نمونه کشوري است.خليلي با ذکر اينکه کيل‎گيري در دو باغ شهرستان براي کيفيت و کميت و در يک باغ براي کيفيت و توليد محصول ارگانيک انجام شد، بيان داشت: اين سه باغ در بررسي‎هاي اوليه جهاد کشاورزي شهرستان از بين 40 باغ نمونه و با توجه به شاخص‎هاي مدّنظر ستاد کشوري کيل‎گيري انتخاب شده‎اند.

رئيس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند با اشاره به حمايت از باغات نمونه شهرستان جهت بالا بردن عملکرد کمي و کيفي محصول سيب ادامه داد: ميانگين توليد باغات شهرستان در روش سنتي 35 تن در هکتار است که در نظر داريم اين ميانگين را به 60 تن در هکتار برسانيم.خليلي با بيان اينکه پيشينه توليد شهرستان خيلي بيشتر از ميانگين توليد است، تصريح کرد: پيشينه توليد چيزي بيشتر از پنج برابر ميانگين يعني 35 تن است و به همين دليل آمادگي بالا بردن ميانگين توليد را داريم.

بازديد فرماندار شهرستان پاکدشت از ساختمان آتش‌نشاني شهر فرون آباد

پاكدشت – خبرنگار آفرينش

مقبلي فرماندار، تاجيک معاون سياسي انتظامي، طالبي مسئول ستاد بحران و مونسان مشاور و مسئول روابط عمومي فرمانداري شهرستان پاکدشت، حجت الاسلام براري رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان پاکدشت، ابراهيم رضايي‌فر نايب رئيس و هاشم سيري عضو شوراي اسلامي شهر و عليان شهردار فرون‌آباد به مناسبت روز آتش‌نشاني با حضور در محل ساختمان آتش‌نشاني از زحمات آتش نشان شهر فرون‌آباد تقدير بعمل آوردند.

در ابتداي اين مراسم تاجيک معاون سياسي انتظامي فرمانداري شهرستان پاکدشت تاکيد کرد: با توجه به حادثه‏خيز بودن ايران يکي از وظايف مهم آتش‏نشاني و خدمات ايمني آمادگي کامل نيروها و تجهيزات در مواقع اضطراري و بروز حوادث طبيعي است تا پس از وقوع حادثه سريعاً به ياري حادثه‏ديدگان و مصدومان شتافته و به آنان امدادرساني کنند. وي آموزش همگاني و ارائه اطلاعات درست به مردم را در مواقع بروز حادثه يکي ديگر از وظايف آتش نشانان برشمرد. وي در پايان ضمن تقدير و تبريک اين روز عزيز به همه آتش نشانان، بيان کرد: اميد است واحد آتش‌نشاني در خدمات‏رساني به مردم شريف فرون‌آباد بيشتر مورد حمايت قرار گيرد.

گفتني است در پايان اين مراسم به وسيله لوح از آتش نشان شهر فرون‌آباد تقدير به عمل آمد.

تاكيد استاندار کردستان بر توسعه همکاري با استانهاي ترکيه

سنندج - مقصودي

استاندار کردستان گفت: به دليل وجود ظرفيتها و جاذبه‌هاي فراوان فرهنگي در کردستان علاقمند به همکاري با مسئولان فرهنگي ترکيه براي گسترش مراودات فرهنگي و اجتماعي با اين کشور هستيم.

عليرضا شهبازي در جلسه بررسي روابط کردستان و ترکيه با حضور سفير ترکيه در جمهوري اسلامي ايران و جمعي از مسوولين وفعالان بخش خصوصي استان کردستان با بيان اين مطلب اظهار داشت: مسوولان و مديران اجرايي متولي بخش فرهنگي استان بايد شرايط لازم را براي افزايش سطح همکاري فرهنگي و به ويژه در بخش گردشگري فراهم کنند. وي افزود: براي اجراي طرحهاي زيربنايي و نيز تسريع در روند توسعه استان نيز آماده همکاري و مشارکت با سرمايه‌گذاران ترکيه‌اي هستيم.شهبازي خاطر نشان کرد: وجود ظرفيت هاي فراوان و پتانسيل‌هاي طبيعي و منابع خدادادي در کردستان بستر مناسبي را براي توسعه و جذب سرمايه گذاران از ديگر کشور هاي منظقه به ويژه کشور ترکيه فراهم ساخته است.

استاندار کردستان تصريح کرد: در اين راستا و با توجه به نزديکي استان کردستان به کشورهاي همسايه از جمله عراق و ترکيه در چند سال اخير شاهد ارتقا سطح همکاري هاي اقتصادي، توليدي، صنعتي و ديگر زمينه هاي زيربنايي اقتصادي هستيم.شهبازي ادامه داد: تبادل هيئت هاي اقتصادي و بازديد از قابليت هاي اقتصادي و توليدي مي تواند نقش مهم و تاثيرگذاري در ارتقاي همکاري هاي و مراودات و گسترش ميزان سرمايه گذاري در طرح هاي عمراني و زير بنايي طرفين داشته باشد.وي استفاده از جاذبه هاي گردشگري و صنايع دستي کردستان را گامي مهم براي جذب هرچه بيشتر گردشگر از کشور ترکيه به کردستان و علاقمندي هرچه بيشتر سرمايه گذاران ترکيه براي افزايش سطح همکاري برشمرد.

استاندار در پايان گفت: توانمندي هاي بالقوه کشاورزي کردستان فرصتي مناسب را براي توسعه همکاري در اين رابطه فراهم ساخته است و بايد با ارائه مشوق هاي لازم در همه زمينه ها راه را براي ورود سرمايه گذاران ترکيه و توسعه استان برابر قوانين و مقررات نظام مقدس جمهوري اسلامي مهيا کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته