جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4553

چيزي براي پنهان کردن نداريم؛
رييس‌جمهور: در ژنو اراده سياسي ايران براي طرفين آشکار شد

مذاکره ايران و آمريکا به نفع ايران است؛
با مذاکرات، چهره‌اي صلح‌طلب از ايران نمايان مي‌شود


هنيه: تقسيم الاقصي ممکن نيست


ايران از حمايت سوريه دست بردارد


احتمال ارتباط مرسي با رهبر القاعده


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

نايب رئيس کميسيون امنيت:
لغو همه تحريم ها پيش شرط بررسي پروتکل الحاقي در مجلس است

سخنگوي وزارت امور خارجه:
پيشنهاد ايران به 1+5 در برگيرنده حقوق کامل هسته‌اي کشورمان است

ظريف:
خودداري از افشاي جزييات پيشنهاد ايران به 1+5 نشانه صداقت و جديت ماست

باهنر:
نظرات کروبي و موسوي در رفع حصر آنها مؤثر است


سرمقاله


معارفه معاونين سازمان محيط زيست


ملاله يوسف در حال تقديم کتابش "من ملاله هستم" به ملکه بريتانيا


 چيزي براي پنهان کردن نداريم؛
 رييس‌جمهور: در ژنو اراده سياسي ايران براي طرفين آشکار شد 

«جوليو هاز» سفير جديد سوئيس در تهران با حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني ديدار و استوارنامه خود را به وي تقديم کرد.به گزارش ايرنا، رييس‌جمهور با اشاره به مذاکرات ايران با 1+5 در ژنو سوئيس تصريح کرد: دولت سوئيس اين ظرفيت را دارد که بالاتر از حد يک ميزبان عمل کند و در جهت پيشرفت و پيشبرد مذاکرات هم قدم‌هاي لازم را بردارد.

روحاني با بيان اينکه "احساس مي‌کنم که همه طرف‌هاي مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌اي قانع شده‌اند که راه گذشته،‌ راه مناسبي نبوده است"، گفت: اگر هدف ما ايجاد اعتماد دوجانبه است، راه‌حل‌هاي بسيار بهتري نيز وجود دارد.رييس‌جمهور افزود: معتقدم در شرايط دنياي امروز بازي برد - باخت هرگز موفق نبوده و همه بايد به فکر بازي برد - برد باشيم و در اين راستا اراده سياسي لازم در جمهوري اسلامي ايران وجود دارد.

وي يادآور شد: در ملاقات‌هايي که با سران کشورهاي مختلف در حاشيه شصت و هشتمين مجمع عمومي سازمان ملل متحد داشتيم، احساس کردم که شرايط کاملاً با گذشته تفاوت کرده و نيز در ملاقاتي که با برخي رهبران کشورهاي اروپايي داشتم، متوجه شدم امروز اين فضا در اتحاديه اروپا بوجود آمده که بايد مسير جديدي طي شود.

رييس‌جمهور با اشاره به مذاکرات ژنو تصريح کرد: معتقدم در اجلاس ژنو اراده سياسي جمهوري اسلامي ايران براي طرفين آشکار شده است.روحاني با مردود دانستن تحريم‌هاي يکجانبه و اينکه امروز حتي براي خريد دارو و غذا نيز با برخي از مشکلات بانکي مواجه هستيم، گفت: اميدوارم در راستاي برطرف شدن اين مشکلات قدم‌هاي موثري برداشته شود.

وي همچنين تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران همه تلاش خود را مي‌کند تا به جامعه بين‌الملل اعلام کند که همه اقدامات اين کشور در چارچوب قانون است و هيچ موردي براي پنهان کردن وجود ندارد.

رييس‌جمهور افزود: ملت ايران خواستار حقوق حقه خود در چارچوب مقررات بين‌المللي است و دولت سوئيس به عنوان دولتي مستقل و بي‌طرف که امروز جايگاه خاصي در جهان دارد مي‌تواند نقش خود را در اين مسأله به بهترين شکل که به نفع همگان خواهد بود، ايفا کند.

روحاني ابراز اميدواري کرد تا سفير جديد سوئيس در ايران به عنوان حافظ منافع آمريکا بتواند حسن نيت جمهوري اسلامي را به طرف آمريکايي منتقل کند.رييس‌جمهور در ادامه اين ديدار ضمن آرزوي موفقيت براي سفير جديد سوئيس در انجام مأموريت‌هاي خود در جمهوري اسلامي ايران، گفت: کشور سوئيس همواره در نزد ايرانيان کشوري دوست و بويژه به لحاظ فرهنگي قابل احترام است.

وي با بيان اينکه "در طول ساليان دراز روابط ميان ايران و سوئيس، همواره يک رابطه اقتصادي و تجاري خوبي ميان دو کشور برقرار بوده است"، افزود: گرچه در يکي - دو سال اخير به خاطر مسائل مرتبط با تحريم قدري از روابط اقتصادي ميان ايران و سوئيس کاسته شده، اما اميدوارم با شرايط سياسي مناسبي که امروز به وجود آمده اين نقص جبران شود.


 مذاکره ايران و آمريکا به نفع ايران است؛
 با مذاکرات، چهره‌اي صلح‌طلب از ايران نمايان مي‌شود 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات اخير ايران و آمريکا اظهار کرد: در بحث مذاکرات، دو نوع دستاورد مستقيم و غيرمستقيم مورد انتظار است که در هر صورت به نفع ايران است.به گزارش ايسنا، محسن رضايي در سلسلسه همايش‌هاي تخصصي «غدير، منادي ولايت و تعميق بصير» که با موضوع «بصيرت ولايي» در تالار همايش‌هاي بنياد پژوهش‌هاي اسلامي آستان قدس رضوي برگزار شد، بصيرت را در سه شاخه بصيرت تاريخي، راهبردي و تاکتيکي برشمرد و گفت: گاهي حادثه‌اي اتفاق مي‌افتد که مقدمه‌اي براي ديگر وقايع است، برخي به علت عدم آگاهي توان خود را صرف مقدمه مي‌کنند که اين نشان از عدم بصيرت راهبردي است.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: انقلاب با بصيرت و حرکت‌هاي بصيرت‌گونه به نتيجه رسيد و از دوران انقلاب تاکنون هر زمان که افراد و سياستمداران با بصيرت عمل کرده‌اند، نتايج خوبي براي اين نظام حاصل شده است.

رضايي در بخش ديگري از صحبتهاي خود با بيان اينکه "در بحث مذاکرات ايران و آمريکا، دو نوع دستاورد مستقيم و غيرمستقيم مورد انتظار و در هر صورت به نفع ايران است"، در ادامه، رفع تحريم‌ها، عدم استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در منطقه و رفع تبعيضات در دموکراسي‌ را دستاوردهاي مستقيم اين مذاکرات عنوان کرد.

وي با بيان اينکه "چهره نادرست و خشني از جمهوري اسلامي ايران در افکار عمومي مردم نهادينه شده است"، خاطرنشان کرد: با مذاکرات انجام شده، چهره‌اي شفاف از ايران به عنوان يک کشور صلح‌طلب، انسان‌دوست و مدافع حقوق بشر به جهانيان نمايان مي‌شود.

به گفته دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، "اگر اين مذاکرات بي‌نتيجه بود، رژيم صهيونيستي اينچنين عصباني نبود".

رضايي با بيان اينکه "منافع ملي با منافع جناحي و اشخاص متفاوت است و حفظ منافع ملي جزو وظايف همه افراد و سياستمدران است"، گفت: منافع ملي ايران يعني منافع اسلام. کساني که با ايران مخالفت مي‌کنند، منظورشان مخالفت با اسلام است زيرا جمهوري اسلامي ايران تنها کشوري است که پرچمدار اسلام است.

وي ادامه داد: در تمام دولت‌ها سياست خارجي در کنترل و هدايت مقام معظم رهبري بوده است اما اگر در برخي دولت‌ها و شرايط اشتباهاتي صورت گرفته که نشأت گرفته از برخي بي‌بصيرتي‌هاست زيرا بصيرت جلوي بسياري از تندروي و کندروي‌ها را مي‌گيرد.


 هنيه: تقسيم الاقصي ممکن نيست 

 
ايلنا: اسماعيل هنيه با اعلام اينکه حماس همچنان به گزينه مقاومت استراتژيک براي آزادسازي فلسطين پايبند است، تاکيد کرد: مسجدالاقصي بخشي از عقيده مسلمانان است و تقسيم زماني و مکاني آن به هيچ وجه ممکن نيست. به گزارش شبکه خبري الميادين، اسماعيل هنيه، نخست‌وزير حماس در سخناني در ميان 1500 تن از رهبران و شخصيت‌هاي برجسته فلسطيني با اشاره به امضاي قرارداد تبادل اسيران فلسطيني تاکيد کرد: نيروهاي مقاومت و در راس ‌آن گردان‌هاي عزالدين قسام ( شاخه نظامي حماس) توانستند پيروزي تاريخي را بيافرينند. درباره مسجدالاقصي نيز هنيه گفت: مسجدالاقصي بخشي از عقيده مسلمانان است و بايد بگويم که تقسيم زماني و مکاني اين مسجد به هيچ وجه ممکن نيست و رژيم اشغالگر اسرائيل هرگز نمي‌تواند از طريق حملات پياپي عليه نمازگزاران اين مسجد سياست‌هاي خود را جامع عمل بپوشاند و جنايت‌هايش عليه الاقصي هرگز حقي را براي اسرائيل درباره مسجدالاقصي به وجود نمي‌آورد.


  ايران از حمايت سوريه دست بردارد  

مهر: نماينده عربستان در سازمان ملل ايفاي نقش عدم حمايت تهران در سوريه را خواستار شد.عبدالله المعلمي در گفت‌وگو با روزنامه‌ الحيات چاپ لندن با بيان اين که کشورش سفر به هيچ کشوري را به اخضرالابراهيمي نماينده سازمان ملل در امور سوريه ديکته نمي‌کند، در پاسخ به اين سوال که آيا از نظر شما مشکلي در سفر ابراهيمي به ايران و رايزني با اين کشور در مساله سوريه وجود ندارد، بيان کرد: ما از ايران برادر مي‌خواهيم که نقش بسيار مثبتي را در اين راستا ايفا کند.وي در پاسخ به اين سوال که مشخصا منظور شما از ايفاي نقش مثبت چيست؟ گفت: از حمايت نظام سوريه دست بردارد.وي در پاسخ به اين سوال که آيا شما همواره با حضور ايران در ژنو 2 مخالفيد، بيان کرد: براي ما مهم نيست که در اين کنفرانس حضور پيدا کنيم يا خير مهم اين است که ملت سوريه حضور داشته باشد و به خواسته‌هايش دست يابد.


  احتمال ارتباط مرسي با رهبر القاعده 

ايسنا: روزنامه الاخبار لبنان از وجود اسنادي منسوب به دستگاه امنيتي مصر خبر داد که در ‌آنها به مکالمات تلفني رهبر القاعده و محمد مرسي پيش از برکناري‌اش از قدرت اشاره شده است.به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، اين اسناد شامل مکالمات انجام شده ميان محمد مرسي، رئيس جمهوري برکنار شده مصر پس از رسيدن به قدرت با ايمن الظواهري، رهبر القاعده است که بنا به نوشته روزنامه الاخبار در صورت اثبات اين امر، اسناد مذکور به سندي قاطع عليه مرسي که قرار است محاکمه وي ماه نوامبر آتي آغاز شود، تبديل خواهد شد.

بر اساس اسناد مذکور، مرسي به ايمن الظواهري وعده داده که در دوره رياست جمهوري‌اش هيچ يک از اعضاي القاعده يا گروه‌هاي تکفيري بازداشت نمي‌شوند و دولت مصر آزادي اقدامات آنها را تضمين مي‌کند و اين علاوه بر گشايش پادگان‌هايي براي آموزش اعضاي اين گروه و حاميان آنها در منطقه سيناء است.


 يک نکته از هزاران 

جهش تاريخي قيمت مسکن در اسفند 91 اين نگراني را به وجود آورد که با آغاز سال جديد نيز روند افزايشي قيمت‌ها ادامه خواهد يافت. اين در حالي بود که با شروع سال 92 آمار خريد و فروش مسکن به پايين‌ترين حد خود در سال‌هاي اخير رسيد و از روزانه 15 هزار فقره به حدود 6000 فقره تقليل يافت. كاهش قيمت مسكن در واقع به سبب انتظارسرمايه‌ها براي مشخص شدن وضعيت و ثبات اقتصادي است.

اما نكته اينجاست كه اگرمديريت بربازار مسكن حقيقي و عملياتي است، چرا فكري به حال قيمت اجاره مسكن نمي‌شود و مستاجران همچنان از قيمت‌هاي بالاي كرايه خانه با مشكل روبرو هستند!. مسلما خريد مسكن مختص قشري خاص است كه داراي سرمايه‌اي نسبتا كلان هستند. اما قشرمستاجران بسيار گسترده تر و عمومي مي باشد. لذا توجه به مشكلات و مديريت قيمت اجاره‌هاي مسكن امري بسيار ضروريست.


 ميز خبر 

عضو ارشد تيم مذاكره كننده:

مردم به فضاسازي‌هاي رسانه‌اي توجه نكنند

عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران گفت: از مردم خواهش مي کنم به فضاسازي هاي رسانه اي توجه نکنند. مذاکرات با جديت انجام مي شود وهدف آن تبليغاتي نيست.سيد عباس عراقچي ، عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران در مذاکره با 1+5 در گفتگو با مهر درباره فضاسازي برخي رسانه‌هاي خارجي درباره مذاکرات ايران و 1+5 و جزئيات مذاکرات ، گفت: من از مردم خواهش مي کنم به اين فضاسازي‌هاي رسانه اي توجه نکنند.

وي افزود: مطالبي که مطرح شده حدس و گمان هايي هستند که افراد مختلف با انگيزه هاي مختلفي بيان کرده اند و به واقعيت نزديک نيست.عراقچي تصريح کرد: هدف مذاکرات رسيدن به توافق جدي است . به همين دليل مذاکرات با جديت انجام مي شود. هدف مذاکرات تبليغاتي نيست . قطعا تا رسيدن به نتيجه و براي رسيدن به اين نتيجه بهتر است که محرمانه بماند.

معاون بين الملل وزارت امور خارجه بيان کرد: در زمان خود جزئيات به اطلاع مردم شريف خواهد رسيد و آنها خواهند ديد که ما چيزي براي پنهان کردن نداريم و مذاکرات با چه صلابتي صورت گرفته است.

خريد تسليحاتي 11 ميليارد دلاري عربستان و امارات

عربستان سعودي و امارات به دنبال خريد موشک و بمب‌هاي سنگرشکن به ارزش 11 ميليارد دلار هستند.

به گزارش "هشت صبح" به نقل از شبکه سي ان ان آمريکا، وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد به کنگره اين کشور اطلاع داده است قصد دارد قراردادهاي جديد تسليحاتي را به ارزش 11 ميليارد دلار با دو کشور عربستان سعودي و امارات امضا کند. اين قراردادها مربوط به فروش انواع موشک و بمب هاي سنگرشکن هستند.

وزارت دفاع آمريکا موظف است قبل از امضاي قرارداد فروش تسليحات يا خدمات نظامي به کشورهاي خارجي، اين موضوع را با جزئيات به اطلاع اعضاي کنگره برساند و موافقت آنها را با امضاي اين قراردادها دريافت کند.

در توجيه اين اقدام، وزارت دفاع آمريکا اعلام کرده است: اين قرارداد نظامي با امارات، به حمايت از امنيت آمريکا از طريق کمک به بهبود وضعيت امنيتي يک کشور دوست و تضمين ثبات در خاورميانه کمک مي کند.وزارت دفاع آمريکا در توجيه امضاي اين قرارداد تسليحاتي با رياض نيز گفته است: امضاي اين قرارداد به عربستان سعودي در رويارويي با تهديدات فعلي و آتي در منطقه ، کمک مي کند.

دبکا: اوباما احتمالا 12 ميليارد دلار دارايي مسدود شده ايران را آزاد خواهد کرد

پايگاه خبري دبکا گزارش داد که اگر دولت آمريکا تصميم بگيرد دوازده ميليارد دلار دارايي ايران در آمريکا را از حالت مسدود شده خارج کند، اروپا نيز 35 ميليارد دلار ديگر را آزاد مي‌کند و به اين ترتيب ايران به حدود 50 ميليارد دلار دسترسي پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا، رسانه‌هاي آمريکايي روز جمعه گزارش دادند که کاخ سفيد در حال سبک و سنگين کردن پيشنهادي براي ارائه دسترسي ايران به دارايي‌هايش در خارج از کشور در ازاي «گام‌هايي براي کاهش برنامه هسته‌يي‌اش» است.

پايگاه خبري دبکا به نقل از منابع اطلاعاتي‌اش گزارش داد: اين طرح راهي را پيش پاي باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا قرار مي‌دهد تا تحريم‌ها عليه ايران را لغو کند و در عين حال از دشواري‌هاي سياسي و ديپلماتيک در کنگره و از جانب تل‌آويو که حاصل تلاش براي لغو يا اصلاح قانون تحريم‌ها خواهد بود اجتناب کند. اين پايگاه خبري گزارش داد: حتي پيش از برگزاري کنفرانس ژنو بين ايران و کشورهاي عضو گروه 1+5، کاخ سفيد در حال طراحي برنامه‌اي براي لغو تحريم‌ها از طريق آزاد کردن دارايي‌هاي مسدود شده ايران بود و به همين دليل هيات آمريکايي در مذاکرات براي اولين‌بار شامل آدام زوبين، مدير دفتر کنترل درآمدهاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا بود.

اخضر ابراهيمي به تهران مي‌آيد

نماينده سازمان ملل در امور سوريه به تهران مي‌آيد.

به گزارش مهر، خوله مطر سخنگوي نماينده سازمان ملل در امور سوريه گفت که اخضر الابراهيمي در راستاي فراهم کردن مقدمات کنفرانس ژنو 2 که قرار است نوامبر برگزار شود، به مصر، سوريه و ايران سفر خواهد کرد.

بنابر گزارش روزنامه‌ي الوطن، به گفته مطر، ابراهيمي به عنوان يک ديپلمات الجزايري و نماينده ويژه سازمان ملل در امور سوريه امروز شنبه به قاهره سفر مي‌کند و قرار است طي اين سفر با نبيل فهمي، وزير امور خارجه و نبيل العربي، دبيرکل اتحاديه عرب ديدار و گفت‌وگو کند و بعد از آن نيز به دمشق و تهران سفر خواهد کرد.


 ميز خبر 

روسيه: طرح‌ آمريکا براي انتقال تسليحات شيميايي سوريه عجولانه است

روسيه پيشنهاد وزير امور خارجه آمريکا براي انتقال زرادخانه تسليحات شيميايي سوريه توسط کشتي را «عجولانه» خواند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، وزارت امور خارجه روسيه در واکنش به اظهارات جان کري، وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي گفت: کارشناسان گزينه‌ها و راه‌هاي فني مختلفي براي انهدام تسليحات شيميايي سوريه از جمله در خارج از اين کشور مدنظر دارند. با توجه به اينکه تلاش‌ها هنوز پايان نيافته به نظر ما صحبت درباره جزئيات عجولانه است.

جان کري گفت: اميدواريم که تسليحات شيميايي سوريه هر چه سريعتر در يک کشتي بار زده و از اين منطقه خارج شود.سازمان منع گسترش تسليحات شيميايي بايد تا 15 نوامبر (24 آبان) سال جاري ميلادي برنامه دقيقي را به همراه جدول زماني براي انهدام تسليحات شيميايي سوريه ارائه دهد.

علت ربوده شدن نخست وزير ليبي اعلام شد

سفير ليبي در قاهره اعلام کرد: يکي از دلايل ربوده شدن علي زيدان نخست وزير ليبي توسط گروههاي مسلح، حمايت وي از دولت جديد مصر بود.به گزارش مهر به نقل از پايگاه لبناني النشره، "محمد فايز جبريل" سفير ليبي در مصر با محکوم کردن اقدام اخير گروههاي مسلح در ربودن "علي زيدان" نخست وزير اين کشور، اعلام کرد: اين حادثه نشانه خطرناکي مبني بر نبود حاکميت قانون در ليبي است.وي با اشاره به اينکه اين اقدام هيچ گونه دليل موجه اخلاقي، قانوني و شرعي ندارد، افزود: يکي از دلايل ربوده شدن علي زيدان، ديدار اخير وي از مصر و اعلام حمايت وي از دولت جديد مصر به نخست وزيري "حازم الببلاوي" بود.

سفير ليبي در مصر البته بازداشت "ابو انس الليبي" و انتقال وي به آمريکا را در اين مسئله دخيل دانست.خاطرنشان مي شود گروههاي مسلح در ليبي اخيرا نخست وزير اين کشور را ربودند و پس از چند ساعت وي را آزاد کردند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت سي‌ و هشتم

جدول 4 - مديريت عملكرد موسسه ايVIU
دانشگاه اسلامي مجازي(IPM)


 نايب رئيس کميسيون امنيت:
 لغو همه تحريم ها پيش شرط بررسي پروتکل الحاقي در مجلس است 

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه امضا پروتکل الحاقي بحث پيچيده‌اي است، گفت: غربي‌ها بايد اعتماد سازي لازم را انجام دهند وتمامي تحريمها را لغو کنند تا ما درصورت اطمينان کامل به آنها پروتکل الحاقي را در مجلس بررسي کنيم.

منصور حقيقت پور نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفتگو با مهر، درباره مذاکرات ژنو و عملکرد تيم مذاکره کننده هسته‌اي گفت: من از جزئيات مذاکرات اطلاع ندارم در ضمن از محتواي بسته پيشنهادي ايران به گروه 1+5 هيچ کدام از اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس حتي رئيس کميسيون و رئيس مجلس با خبر نيستند، لذا نمي‌توانم ارزيابي دقيقي از اين مذاکرات انجام دهم. نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه با بيان اينکه ما به تيم مذاکره کننده اطمينان کامل داريم، گفت: مذاکره کنندگان هسته‌اي ما افرادي محکم، قوي و وطن دوست هستند هرچند ما به تيم مذاکره کننده هسته‌اي اعتماد کامل داريم ولي اين دليل نمي‌شود که بر رفتار و عملکرد آنها نظارت نکنيم.

وي در پايان به مباحث مطرح شده درباره امضاي پروتکل الحاقي از سوي مجلس اشاره کرد و گفت: امضاي پروتکل الحاقي بحث پيچيده‌اي است، اگر پروتکل الحاقي را امضا کنيم آنها ممکن است بگويند مي‌‎خواهيم از کاخ سعد آباد بازرسي کنيم مثلا با اينکه پارچين يک سايت نظامي است اما آنها مي‌گويند بايد از پارچين بازديد کنيم لذا فکر مي‌کنم غربي‌ها بايد اعتماد سازي لازم را انجام دهند و تمامي تحريمها را لغو کنند تا ما درصورت اطمينان کامل به آنها پروتکل الحاقي را در مجلس بررسي کنيم.


 سخنگوي وزارت امور خارجه:
  پيشنهاد ايران به 1+5 در برگيرنده حقوق کامل هسته‌اي کشورمان است 

مرضيه افخم گفت: با انجام مذاکرات ژنو فصل نويني در مذاکرات ايران و 1+5 براي خروج از بن‌بست مذاکراتي پيشين آغاز شد. ايران به طور جدي بر پايه اراده سياسي وارد مذاکرات شده و هيات ايراني هم در مذاکرات به دنبال جايگزيني طرح "مذاکره براي نتيجه" به جاي "مذاکره براي مذاکره" بود و زمينه براي اينکه بازي با نتيجه برد برد براي دو طرف شکل گيرد فراهم شده است.به گزارش ايسنا، وي افزود: طرح پيشنهادي ايران که تنظيم و به کشورهاي 1+5 ارائه شد، طرح جامع و کاملي بود. طرح ايران در برگيرنده حقوق کامل هسته‌اي کشورمان است و اين فرصت را فراهم کرده که مذاکرات براي رسيدن به نتيجه‌اي شکل گيرد و شاهد باشيم راهبرد فشار و مذاکره که پيش از اين از سوي غرب به نمايش گذاشته شده بود و مفسران غربي و تحليلگران از آن به عنوان راهبرد بي‌نتيجه ياد کرده بودند، بي‌نتيجه بودنش ثابت شود. سخنگوي وزارت امور خارجه تاکيد کرد: ايران براي رسيدن به تفاهم وارد مذاکرات شد. با گام‌هاي متوازن دو طرف مسير اعتمادسازي و همکاري ايجاد و زمينه براي حرکت در اين مسير فراهم مي شود.

وي با بيان اينکه مذاکرات ژنو از سوي طرف‌هاي مقابل نيز مفيد و سازنده ارزيابي شد، اضافه کرد: دو طرف حاضر شدند براي اولين بار بيانيه مشترکي صادر کنند و توافقاتي درباره زمان و مکان دور بعدي مذاکرات حاصل شد که طليعه خوبي است. در اين فضا با توجه به ارزيابي‌هاي اوليه‌اي که هيات ايراني داشت و طرف مقابل هم آن را اعلام کرد تلاش شد فضاي مذاکرات به دور از فضاسازي‌هاي مسموم حفظ شود و به همين شيوه ادامه يابد. افخم اضافه کرد: تبليغات و گمانه‌زني‌هايي در رسانه‌ها و محافل مختلف مطرح مي‌شود که بيشتر از سوي جريان‌هاي تندرو و افراطي و بخصوص محافل صهيونيستي است که تلاش دارند رويکرد جديد شکست بخورد از اين رو سعي مي‌کنند القا کنند که مذاکرات برد برد عملا نمي‌تواند شکل گيرد و مي‌خواهند اساس آن را زير سوال ببرند.

سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: مطالب مختلفي درباره بندهاي طرح ايران از سوي برخي رسانه‌ها و محافل مختلف ارائه شده که همگي ساختگي و گمانه‌زني است. به طور صريح اعلام مي‌کنيم اين گمانه‌زني‌ها هيچ ارتباطي نه در شکل و نه در محتوا با پيشنهادات ايران ندارد.


 ظريف:
  خودداري از افشاي جزييات پيشنهاد ايران به 1+5 نشانه صداقت و جديت ماست 

وزير امور خارجه ايران در گفت‌وگو با پايگاه خبري المانيتور با اشاره به گزارشاتي درباره جزييات احتمالي پيشنهاد ارائه شده توسط ايران در مذاکرات با کشورهاي گروه 1+5، صحت اين گزارشات را قويا رد کرد. به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه و رييس هيات مذاکراتي ايران در گفت‌وگو با کشورهاي 1+5 در گفت‌وگو با پايگاه خبري المانيتور گفت که "اين‌ها گمانه‌زني‌هايي است که نقطه اشتراکي با واقعيت ندارد" و بر موضع خود مبني بر اين که "خودداري ما براي افشا کردن جزييات پيشنهادمان نشانه صداقت و جديت ما است" تاکيد کرد.

ظريف در پاسخ به محفوظ ماندن منبعي که مدعي است از جزييات پيشنهاد ايران آگاه است گفت: هيچ يک از مقامات دخيل در مذاکرات هسته‌اي به صورت غيرقابل انتشار، صحبت نکردند. ما فقط حرف‌هايي زديم که قابل انتشار بود.

وي چند ساعت پس از گفت‌وگو‌يش با المانيتور در صفحه فيسبوکش نوشت: منابع قابل اعتماد رسانه‌ها خود بسته‌ پيشنهادي را نديده‌اند و بهتر است آن‌ها با ادعاي آگاه بودن از جزييات پيشنهاد ارائه شده اعتبار خود را خدشه‌دار نکنند. محفوظ نگه‌داشتن جزييات مذاکرات به اين مفهوم نيست که ما از افشاي محتواي آن‌ها مي‌هراسيم. مي‌توانيد مطمئن باشيد که ما هيچ‌گونه نگراني از علني کردن آن چه در مذاکرات اتفاق افتاد نداريم. اما هدف اين مذاکرات (به عقيده ما) رسيدن به يک درک است، نه پيروزي‌هاي (رسانه‌اي) موقتي.


 باهنر:
 نظرات کروبي و موسوي در رفع حصر آنها مؤثر است 

محمدرضا باهنر نماينده مجلس در مصاحبه با خبرگزاري خانه ملت گفت: نظرات کروبي و موسوي در رفع حصر آنها مؤثر است.باهنر در پاسخ به سؤالي درباره اينکه "اخيرا شاهد آزادي زندانيان امنيتي بوديم و آقاي پورمحمدي وزير دادگستري اعلام کرد پرونده موسوي و کروبي به شوراي عالي امنيت ملي ارجاع داده شده، پس از تغيير فضاي سياسي کشور و با روي کار آمدن دولت دکتر روحاني، نگاه نظام به اين مقوله چيست آيا فضا براي رفع حصر‌ آماده شده است يا خير؟"

گفت: نظام جمهوري اسلامي ايران هيچ زماني علاقه ندارد که حتما يک نفر در زندان باشد اصلاً دليلي براي اين کار ندارد و نظام ازبخش‌ زندان‌ها نه‌تنها نفعي نمي برد بلکه خسارت ، ضرر، هزينه اجتماعي، هزينه سياسي و اقتصادي را متحمل مي شود. وي افزود: اما زندان لازمه کار است، زيرا اگر قرار است هنجارهايي در کشور حاکم باشد يک عده متخلف هستند که بايد سر جاي خودشان بنشينند، اگر زماني نظام احساس کند که يک متخلف تأديب شده و ديگر تخلف نمي کند و حاضر است به عنوان يک شهروند به زندگي خود ادامه دهد و به قوانين کشور پايبند باشد آن زمان ديگر دليلي ندارد در زندان باقي بماند، بالاخره با اين حماسه اي که اتفاق افتاد بسياري از استدلال‌هاي غير عقلايي مدعيان نخ‌نما و بي‌رنگ شد و اينکه نظام در انتخابات سال 88 تقلب کرده، نقش بر آب شد، برخي با اين اتفاقات رخ داده يکه خورده و دريافتند که اشتباه کرده اند و آن را اعلام مي‌کنند و مي‌گويند راهي را که رفته ايم اشتباه بوده و حرف خطا زده ايم، جرم مرتکب شده ايم و مجازات خودمان را تحمل کرده ايم اما عده اي هستند که به تکرار آن موضع اصرار مي کنند که مشخص است برخورد نظام با آنها متفاوت است.باهنر ادامه داد: بنابراين حتما نظرات کروبي و موسوي در رفع حصر آنها مؤثر است، نمي خواهم بگويم آنها چه کاري را انجام بدهند، آنها ظلم بزرگي را به انقلاب، نظام و منافع ملي وارد کردند، حتما تمام ظلم ها را نمي توانند جبران کنند و بايد در درگاه خداوند توبه کنند، اما مقداري را که مي توانند بايد جبران کنند و قطعا اين رفتارها بر تصميمات نظام اثر گذار است.


 سرمقاله 

 تعرض در حقوق شهروندي ممنوع!

حميدرضا عسگري

امروزه با توجه به گسترش ابزارهاي نوين ارتباطي و نقش آنها در جامعه سبک زندگي در دنيا عوض شده است و فناوري‌هاي جديد، علاوه بر مزاياي فني كه به همراه دارند موجب به وجود آمدن نوعي فرهنگ‌هاي خاص در بين مردم شده اند. يكي ازاين فناوري‌ها كه با زندگي مردم عجين شده اينترنت مي باشد.

گسترش استفاده از اينترنت به حدي بوده است كه در بسياري از کشورهاي دنيا اينترنت با سرعت 100 مگابيت بر ثانيه جزو حقوق شهروندي محسوب مي‌شود و اگر دولت نتواند اين سرعت را براي کاربران فراهم کند بايد جوابگو باشد. اينکه کاربران بتوانند به اينترنت دسترسي پيدا کنند، در حال حاضر ديگر يک شاخص نيست. چرا که دسترسي به سرويس اينترنت يک حق طبيعي است و مانند اين است که بگوييم هر فردي مي‌تواند يك تلفن همراه داشته باشد.

اما اينترنت دركشورما علي رغم تقاضاي بالاي عمومي با محدوديت‌ها و مشكلات فراواني رو به روست كه شايد نمونه آنها درهيچ كجاي دنيا مشاهده نشود. دركشورما تا چشم كار مي كند شركت‌هاي دولتي و غيردولتي توزيع اينترنت وجود دارد كه هركدام داعيه بالاترين و باكيفيت ترين خدمات را دركشورمطرح مي كنند. اما چند نكته دررابطه با فعاليت اين شركت‌ها و نوع نگاه مسولان ارتباطات به موضوع اينترنت مطرح است كه به لحاظ اخلاقي و فني جاي اعتراض و شكوه دارد...!

ابتدا بايد به اين امر اشاره داشت كه اين شركت‌ها و مخابرات هركدام در مورد سرعت اينترنت با مردم صادق نيستند. امروزه داشتن اينترنت با سرعت 128 کيلو‌بيت بر ثانيه ديگر سرعتي در جهان محسوب نمي‌شود که حالا ما دسترسي به آن را توسعه در اين بخش حساب کنيم و براي آن بازارگرمي مي كنيم. اما براساس همان عدم رعايت اخلاق و احترام به حقوق شهروندي، همين سرعت 128 هم يک کيفيت يکسان ندارد به طوري که گاهي سرعت خوب و دربسياري مواقع سرعت کمتر از آنچه بايد باشد، است. اين تعرض علني به حقوق شهروندي است كه از مشتري پول اينترنت با سرعت 512 گرفته شود و سرعتي 100 كيلوبيتي به آن تحويل داده شود.

نكته ديگر روش غلطي است که در کشور پايه‌ريزي شده و براي دريافت اينترنت با سرعت‌هاي بالا بحث نامه نگاري ها و درخواست انواع گواهي از كاربران مي‌باشد. چرا بايد کاربر با دريافت يا درست کردن نامه‌اي در‌خواست سرعت اينترنت بالا را که حق طبيعي هر شهروندي است، دريافت کند. ضمن اينكه در واقعيت هم اينترنت 256 يا 512 فرقي با سرعت اينترنت 128کيلو بيت بر ثانيه‌اي ندارد!.

نكته بعدي بحث عدم دسترسي به خدمات پس از فروش در جهت تضمين کيفيت به ازاي ميزان پول دريافتي مي باشد. شركت‌هاي تامين كننده اينترنت در كشورما تامين خدمات پس از فروش را صرفا به شماره تلفني گويا محدود كرده‌اند كه صرفاً پاسخي جز"كندي سرعت سراسري است و ازمركز است" ندارند!آيا اين به معناي تضمين حقوق شهروندي است؟!

اما ازهمه مهمترنبود نظارت‌هاي قانوني و اجرايي برعملكرد شركت‌هاي توزيع كننده اينترنت مي باشد. هيچ شخص و نهاد مسئولي تاكنون به طور علني وظيفه نظارت بر سرويس‌هاي ارائه شده به كاربران را برعهده نگرفته است. همانطور كه كم فروشي در بازار معاملات جرم تلقي شده و براي مجرم مجازات معين گرديده، بايد در اين زمينه هم از اجحاف به حقوق شهروندان جلوگيري گردد و متخلفان براي خود حاشيه امنيتي تصور نكنند.

برخي ازمديران و مسئولان حوزه ارتباطات معتقدند، تسهيلات و هزينه‌هاي دريافتي از كاربران دركشورمان نسبت به ساير نقاط جهان بسياركاراتر و ارزان تراست. اما درمورد اين دوادعا بايد پرسيد اگر وضعيت کشور در بخش پهناي باند و سرعت مناسب است چرا طرح‌هايي مانند دولت الکترونيک، آموزش آنلاين و... در کشور به جايي نرسيده است؟. اين ادعاهم مورد پذيرش نيست كه خدمات ارتباطي دركشورمان ارزان‌تر از سايرنقاط جهان است! ضمن اينكه دركشورما به ازاي پولي كه بابت خريد اينترنت دريافت مي‌شود، به كاربرسرويس ارائه نمي‌گردد و حتي غشي درمعامله صورت مي‌گيرد!!. به هرحال اثرگذاري مثبتي که رشد فناوري اطلاعات مي‌تواند در همه بخش‌هاي کشور داشته باشد غيرقابل كتمان است، لذا محروم كردن جامعه ازاين فناوري‌ها درحقيقت جلوگيري از رشد و پيشرفت كشورتلقي مي گردد.


 معارفه معاونين سازمان محيط زيست 


 ملاله يوسف در حال تقديم کتابش "من ملاله هستم" به ملکه بريتانيا  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته