جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/07/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4553


مراقبت از بندناف


خطرات پنهان مولتي‌ويتامين‌ها


خبرها از عالم علم


  مراقبت از بندناف 

 ترجمه: پيروز پاليزي

مراقبت از بندناف فرزندتان پس از زايمان مهم است.

جنين مواد مغذي و اکسيژن را در رحم از طريق جفت دريافت مي‌کند که به ديواره داخلي رحم متصل است.

بندناف رشته حياتي در اين ميان است که فرزندتان تمامي ضروريات براي رشد خود را به اين طريق دريافت مي‌کند.

پس از به دنيا آمدن فرزندتان، بندناف گيره خورده و نزديک به بدن نوزاد بريده مي‌شود. هيچ عصبي در بندناف وجود ندارد و اين روند براي شما و فرزندتان کاملا بدون درد است.

سپس گيره‌اي پلاستيکي به بندناف زده مي‌شود و معمولا پيش از ترک بيمارستان گيره برداشته مي‌شود. انتهاي کوچک بندناف باقي مي‌ماند و با گذشت روزها انتهاي بندناف بيشتر خشک مي‌شود و سخت شده و به رنگ قهوه‌اي، سياه تبديل مي‌گردد.

حدود هفت تا 14 روز براي خشک شدن و افتادن انتهاي بندناف زمان نياز است و زخم کوچکي به جا مي‌ماند که ممکن است، براي بهبودي و بسته‌شدن کامل آن، گذشت چند روز بيشتر ضروري باشد.

بندناف را بايد پاکيزه و خشک نگه داشت. پوشک نوزاد را زير انتهاي بندناف ببنديد، تا در معرض هوا قرار داشته باشد و از ادرار نوزاد در امان باشد.

زماني‌که انتهاي بندناف افتاد، ممکن است، کمي خون را روي پوشک نوزاد مشاهده کنيد که عادي است. با الکل طبي به دقت اطراف انتهاي بندناف را تميز کنيد و مطمئن شويد که الکل با پوست سالم تماس حاصل نکند. از قطره‌چکان استفاده کرده و چند قطره الکل روي بندناف بريزيد تا اين‌که الکل پائين رفته و به ريشه بندناف برسد. از پنبه آغشته به الکل نيز مي‌توانيد استفاده کنيد، اما استفاده از قطره‌چکان موثرتر و قابل کنترل است. اين کار را با هر تعويض پوشک نوزاد اجرا کنيد. از حمام کردن طولاني فرزندتان تا افتادن بندناف خودداري کنيد. پس از حمام او را به خوبي خشک کرده و سپس روي بندناف الکل ماليده يا پودر خشک کننده زخم را روي آن بپاشيد.

با پزشک مشورت کنيد، اگر:

- فرزندتان دچار تب شد يا کاملا ناخوش به نظر رسيد.

- ناف يا ناحيه پيرامون آن متورم يا به رنگ قرمز شد.

- روي انتهاي بندناف يا نزديک به آن چرک ظاهر شد.

نکاتي براي شما در مراقبت از بندناف

- مراقبت از پاکيزه‌سازي بندناف در دوره پس از زايمان شامل شستن دستان با آب پاکيزه و صابون پيش و پس از مراقبت و خشک نگه داشتن انتهاي بندناف مي‌شود و آنرا در معرض هوا قرار دهيد يا آنرا با لباس پاکيزه نوزاد شُل بپوشانيد.

- از الکل طبي يا پودر خشک کننده زخم استفاده کنيد.

- با هر تعويض پوشک آنرا تميز کنيد تا زماني که سخت و خشک شود.

- فقط از الکل يا پودر در ناحيه تَر و زرد رنگ استفاده کنيد.

- از تماس با پوست آن ناحيه خودداري کنيد.

- در هواي گرم، به فرزندتان فقط پوشک و بالاتنه بپوشانيد و اجازه دهيد تا جريان هوا روند خشک شدن را سرعت بخشد.

- هرگز به کشيدن بندناف اقدام نکنيد، حتي اگر به نظر افتاده و در ظاهر به نخي بند است.


 خطرات پنهان مولتي‌ويتامين‌ها  

 قسمت اول

به نظر شما، آيا مولتي‌ويتامين‌ها قابليت‌هاي بسياري دارند و مي‌توانند در سلامت ما نقش بسزايي ايفا کنند؟

تصور عموم بر اين است که در يک کپسول کوچک مولتي‌ويتامين، تقريبا همه مواد غذايي که بدنمان براي درست کار کردن به آنها نياز دارد، گنجانده شده است. پس کافي است روزي يک قرص کامل مولتي‌ويتامين بخوريم و ديگر نگران هيچ چيزي نباشيم.

ولي نه، واقعيت ماجرا غير از اين حکم ساده‌انگارانه و در عين حال خطرناک است.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، دکتر نيل دي. بارنارد، استاديار دانشکده پزشکي جورج واشنگتن مي گويد در حال حاضر مراکز علمي و پژوهشي بر اين مساله تمرکز کرده اند که مقدار فلزات موجود در مولتي ويتامين ها چه تاثيري بر بدن انسان خواهند داشت.

اين مساله اهميت بسياري دارد، زيرا ميزان اين فلزات در برخي مولتي ويتامين ها بيش از حد مورد نياز است و اين مقادير براي سلامت مغز زيانبار بوده و مي تواند با بروز طيف وسيعي از مشکلات شناختي در دوران سالمندي مرتبط باشد.

مولتي ويتامين ها ممکن است آرام آرام و طي زماني طولاني به مغز آسيب برسانند بدون آن که هيچ علامت بارزي از خود نشان دهند.

دکتر بارنارد بتازگي گزارشي نوشته و درآن زنگ خطر حضور مس و آهن را در مکمل هاي خوراکي به صدا در آورده است.

گروه تحقيقاتي تحت نظارت او، با تجزيه و تحليل آزمايشگاهي مولتي ويتامين هاي گوناگون سعي کرده‌اند مقادير مس و آهن موجود در آنها را اندازه گيري کنند.

آنها پس از انجام آزمايش ها به اين نتيجه رسيده‌اند که بيشتر مولتي ويتامين ها حاوي دو برابر مقادير توصيه شده مس و آهن هستند؛ يعني بسيار بيشتر از مقداري که انسان به طور ميانگين به آن نياز دارد.

وظيفه مس و آهن در بدن

هم مس و هم آهن از مواد مورد نياز بدن هستند و اتفاقا نقش مهمي در فراهم کردن زمينه هاي سلامت جسمي و ذهني انسان به عهده دارند.

از يک سو، مس در فرآيند متابوليسم آهن به بدن کمک مي کند، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند و سلول هاي عصبي و رگ هاي خوني را سالم نگه مي دارد.

از سوي ديگر، آهن عامل اصلي موجود در گلبول‌هاي قرمز است که اکسيژن را از هواي تازه درون ريه ها جذب مي کند و با جريان خون به تمام بدن مي رود و اين اکسيژن را به همه سلول هاي بدن مي رساند.

طبيعي است کمبود آهن سبب اختلال در روند اکسيژن رساني شده و سلول ها را دچار مشکلات عديده اي خواهد کرد.

زيرا سوخت و ساز سلول ها بدون حضور اکسيژن امکان پذير نخواهد بود.

با اين همه اگر اين دو فلز مهم و ضروري بيش از حد وارد بدن انسان شوند، طي سال هاي متمادي مي‌توانند اثرات مخربي بر سلامت مغز انسان بگذارد.

آسيب هاي مغزي ناشي از مس و آهن بيش از حد

يکي از بزرگ ترين آسيب هايي که اين دو فلز به مغز انسان وارد مي کنند، ابتلا به بيماري آلزايمر است. آنها از عوامل مهم ابتلا به آلزايمر در انسان به شمار مي‌روند.

در واقع، طبق نتايج مطالعه اي که در ماه آگوست جاري، در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، مس يکي از عوامل اصلي محيطي است که در پس پرده نشسته و دستش آلوده به ابتلاي سالمندان به آلزايمر است.

محققان، براي بررسي اين نقش، نخست سلول هاي مغز موش و سپس سلول هاي مغز انسان را مستقيم در معرض مقادير کمي از مس قرار دادند.

مقاديري که اين دانشمندان در آزمايش خود به کار بردند همان مقداري بود که معمولا در رژيم غذايي عادي انسان ها به چشم مي خورد.

پس از اين مرحله محققان مشاهده کردند اين فلز در روند طبيعي پاکسازي مغز اخلال ايجاد مي کند.

در واقع مغز از مکانيسم هايي برخوردار است که با استفاده از آنها پلاک هايي را که سبب بروز آلزايمر مي شوند پاکسازي کرده و خودش را از شر آنها خلاص مي کند.

اين محققان همچنين با آزمايش روي موش هاي مبتلا به بيماري آلزايمر دريافتند مس مي تواند از سد خوني مغز عبور کند و بر سرعت تشکيل اين پلاک‌ها بيفزايد.

سد خوني مغز در واقع يکي از سازوکارهاي دفاعي مغز است که اجازه نمي دهد مواد مزاحم و خطرناک موجود در جريان خون وارد مغز شوند و به آن آسيب برسانند.

در واقع مطابق نتايج اين آزمايش، پس از ابتلا به آلزايمر، سد خوني مغز موش ها توانايي خود را براي جلوگيري از ورود بيش از حد مس از دست داده بود.

تکليف چيست؟

دکتر بارنارد مي گويد: آلزايمر يک بيماري همه گير است که بسرعت رشد مي کند، اما تا همين امروز هم، بيشتر افراد هيچ تصوري از کارهايي که مي توانند در قبال آن انجام دهند ندارند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 مکيدن شيرخوار، تنها عامل موثر در توليد شير مادر

معاون بهداشتي دانشگاه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان گفت: بايد شيردهي مادران به شيرخوار از نيم ساعت اوليه زمان تولد صورت گيرد زيرا اين امر عامل بسيار موثر در تداوم مصرف شير مادر از سوي شيرخوار تا پايان دوسال است.

به گزارش ايسنا، دکتر علي اصغر وحيدي اظهار کرد: در روزهاي نخستين شيردهي، ترشح شير مادر به صورت آغوز است. اگر چه حجم آغوز کم است اما فوايد بسياري دارد و مصرف آغوز، اولين واکسيناسيون شيرخوار در برابر بيماري‌هاست.

وي عنوان کرد: تمام مادران قادر هستند که فرزندان خود را با شير خود تغذيه کنند به جزء در موارد نادري که با تشخيص پزشک صورت مي‌گيرد.

مدير گروه بيماري‌هاي کودکان دانشگاه علوم پزشکي کرمان بيان کرد: تغذيه با شير مادر سلامت رواني و جسمي کودک را در سال‌هاي ابتدايي زندگي و حتي سنين بالا تأمين مي‌کند. وحيدي درباره فوايد شير مادر براي کودک، گفت: از عواملي که هوش کودک را زياد مي‌کند، شير مادر است. مصرف شير مادر بيماري‌هاي عفوني، گوارشي، تنفسي و آلرژي را در کودکان کاهش مي‌دهد.

وي با بيان اين‌که مصرف شير مادر در شيرخواران باعث کاهش بيماري در دوران بزرگسالي مي‌شود، افزود: بسياري از بيماري‌هايي که در سنين بالا مانند ديابت، آسم، بيماري‌هاي التهابي روده و بيماري‌هاي قلبي و عروقي، اتفاق مي‌افتد با مصرف شير مادر کاهش مي‌يابد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان، کاهش ابتلا به سرطان پستان و رحم، کاهش وزن مادر و پيشگيري از چاقي مادر، حفظ فاصله زايماني طبيعي، کاهش هزينه‌هاي وارد بر خانواده و ايجاد رابطه عاطفي خوب ميان مادر و فرزند را از فوايد تغذيه شيرخوار با شير مادر براي مادران، بيان کرد.

وحيدي، تنها عامل موثر بر توليد شير مادر را مکيدن شيرخوار عنوان کرد و گفت: هرعاملي که مکيدن شيرخوار را کم کند از توليد شير نيز مي‌کاهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکي کرمان توصيه کرد: تغذيه مادر در دوران شيردهي بايد بر اساس نياز معمول باشد و تغذيه نقشي در توليد شير ندارد مگر در مادراني که دچار سوء تغذيه شديد هستند.

دلفين‌ها، پادشاه حافظه در قلمرو حيوانات

محققان دانشگاه شيکاگو در پژوهش جديدي نشان داده‌اند که حافظه اجتماعي دلفين‌ها مي‌تواند تا پايان عمر باقيمانده و اينکه اين حيوانات از طولاني‌ترين حافظه در ميان موجودات غير انسان برخوردارند.

به گزارش ايسنا، دلفين ها مي توانند سوت همراهان قديمي خود را پس از 20 سال جدايي به ياد بياورند که يک شاهکار حافظه قالب توجه است.

اين امر نشان دهنده برخورداري دلفين ها از سطحي از پيچيدگي شناختي بوده که تنها با چند گونه محدود ديگر از جمله انسان، شامپانزه و فيل ها قابل مقايسه است. به گفته محققان، حافظه اجتماعي اين موجودات ممکن است حتي از قابليت شناسايي چهره در انسانها نيز طولاني تر باشد چراکه چهره انسان با گذر زمان تغيير کرده اما سوت نشانگر يک دلفين خاص براي دهه هاي بسيار ثابت باقي مي ماند. محققان داده ها را از 53 دلفين پوزه بطري در شش تاسيسات جمع آوري کردندو اين تاسيسات بخشي از يک کنسرسيوم اصلاح نژاد هستند که دلفين ها را بطور چرخشي نگهداري کرده و سوابق حيواناتي که با هم زيسته را تا چند دهه قبل ثبت کرده اند. به گفته آنها، اين پژوهش تنها بر روي دلفينها اسير قابل اجرا بوده چراکه تنها از اين طريق مي توان سوابق آشنايي نمونه هاي آزمايش با يکديگر را بدست آورد.در اين آزمايشات، دلفين ها پس از شنيدن سوت آشنا از بلندگو به سمت آن کشيده شده و با سوت زدن قصد داشتند دوباره آنرا به صدا دربياورند.

پاکسازي نفت از آب با سوزن هاي کاکتوسي

پژوهشگران با تقليد از کاکتوس که مي تواند آب را از هواي بيابان جذب کند، آرايه هايي از خوشه هاي سوزني مسي طراحي کرده اند که مي تواند نفت را از آب جمع آوري کند.

به گزارش مهر، محققان چيني دريافتند برآمدگي هاي مخروطي شکل کاکتوس، آب را از هواي اطراف گرفته و آن را به پايه گياه مي رساند.

اين دانش پژوهان با تقليد از طراحي طبيعت از سوزن هاي مخروطي مسي براي جداسازي قطرات ريز نفت از آب آلوده استفاده کردند؛ مشکلي که روش هاي کنوني قابليت حل آن را ندارند.

اين کشف مي تواند به شيوه نويني براي حل مشکلات زيست محيطي مانند پاکسازي نشت نفت منجر شود.

شيوه اي که در آن مخروط هاي مصنوعي قطرات ميکروسکوپي نفت را از زير آب جذب مي کند و به طور همزمان نفت را به پايه اي از ورقه خوشه ها منتقل مي کند.

سال گذشته محققان چيني از کشف سوزن هاي مخروطي در کاکتوس آپونتيا ميکرو داسيس يا همان کاکتوس راکتي خبر دادند که مي تواند آب را از هوا جذب کند.

قطرات آب روي برآمدگي هاي خار دار جمع، سپس توسط تعاملات بين شکل مخروط و کشش سطحي قطره آب به پايه مخروطي رانده مي شوند.

آنها اکنون مي گويند مخروط هاي مصنوعي دقيقا به همين شيوه قادر به جداسازي و جمع آوري قطرات نفت از آب هستند.

محققان موفق شده اند پوست کاکتوسي مصنوعي از سوزن ها را بسازند که دقيقا همين کار را انجام مي دهند.

در حالي که روغن و آب نمي توانند با هم مخلوط شوند اما اگر قطرات بسيار ريز روغن با آب مخلوط شود جداسازي دوباره اين قطرات از آب غير ممکن مي‌شود.

يک نمونه از چنين مخلوطي، شير هموژنيزه شده است که در آن قطرات ريز چربي براي هميشه در شير معلق مي ماند.

لي جيانگ سرپرست اين تحقيقات گفت: ما آرايه اي از سوزن ها را ساختيم. هر سوزن مخروطي در اين آرايه يک ابزار ريز جمع آوري نفت به حساب مي آيد. اين آرايه ها مي توانند قطرات نفتي در مقياس ميکرون را به طور مداوم و موثر از آب جمع آوري کنند.

اين سوزن هاي مصنوعي نيم ميلي متر طول دارند و مي توانند قطرات ريز ميکروني نفت را از آب جدا سازي کنند. محققان در آزمايش هاي خود دريافتند آرايه هاي شش ضلعي از اين سوزن ها مي تواند 99 درصد از نفت مخلوط با آب را جدا سازي کند.

محققان اين سوزن هاي مخروطي را از مس و از يک پليمر سيليکوني ساخته‌‌اند و دريافتند ميل ترکيبي سطح اين ماده براي نفت و همچنين شکل اين مخروط ها براي عملکرد اين دستگاه ضروري است اما مخروط هاي خشن تر، در جدا سازي نفت از آب موثرتر عمل مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته