جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه 12محرم سال 1428 نسخه شماره 2689


تلاش کاخ سفيد براي افزايش فشارها بر ايران


سرمقاله


انتقاد آيت ا... هاشمي رفسنجاني از مواضع تند آلمان


لاريجاني: پيشنهادي از روسيه دريافت نکرده ايم


مخالفت سه کشوراروپايي با تشديد تحريم ايران


رايزني متکي با مقامات آفريقايي در قاره گرم


موافقت مقام معظم رهبري با تعويق اعزام مشمولان ديپلم


کوتاه و خواندني


  تلاش کاخ سفيد براي افزايش فشارها بر ايران 

 گروه سياسي: مقامات کاخ سفيد در روز هاي اخير براي متقاعد کردن جامعه بين المللي با گسترش دامنه تحريم ها عليه تهران با دستاويز قراردادن فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران تلاش دارند که با افزايش فشارها به خواسته خود دست يابند.در همين راستا، جورج بوش رئيس جمهور آمريکا در تازه ترين اظهارات خود بار ديگر تلاش کرد، تهديد هسته اي ايران براي منطقه و دنيا را بزرگ جلوه دهد و در اين مسير، ادامه فعاليت هسته اي در ايران را با "افزايش فشارها و انزواي اين کشور در جامعه جهاني" همراه دانست. به گزارش خبرگزاري فرانسه، رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه با راديو ملي اين کشور با متهم کردن ايران به انجام اقداماتي که نيروهاي نظامي آمريکا و مردم عراق را به خطر مي اندازد، گفت: ما هر آنچه براي حمايت از نيروهاي نظامي مان در عراق لازم باشد انجام مي دهيم. وي افزود: کاملا عادي است که فرماندهان نظامي به سربازان ما و مردم عراق بگويند که ما به شما کمک مي کنيم تا از خودتان دفاع کنيد.  جرج بوش در مصاحبه خود همچنين تاکيد کرد که «عليرغم نگراني اعضاي کنگره طرحي براي حمله به ايران ندارم». وي افزود: نمي دانم چگونه کسي مي تواند بگويد حمايت ما از نيروهاي نظامي امان در عراق به معني اين است که آمريکا مي خواهد به ايران حمله کند. رئيس جمهور آمريکا در بخش ديگري از سخنانش گفت: آمريکا تلاش مي کند مساله هسته اي ايران را به شکل ديپلماتيک حل کند. وي در عين حال بر تفکيک مساله هسته اي ايران از موضوع عراق تاکيد کرد و گفت: "يکي از موضوعات بسيار مهم در مساله ايران اين است که موضوعات را با يکديگر ترکيب نکنيم . . . يک موضوع چيزي است که در عراق اتفاق مي افتد و مساله ديگر بلند پروازي آنها براي داشتن سلاح اتمي است. ما تلاش مي کنيم با روش هاي ديپلماتيک اين مساله (هسته اي) را حل کنيم". رئيس جمهور آمريکا ادعا کرد: اگر ايران در تلاش براي ساخت سلاح اتمي است بايد منتظر نتايج ديپلماتيک و اقتصادي آن نيز باشد. وي در همين راستا افزود: پيامي که مي خواهيم براي دولت و مردم ايران بفرستيم اين است که اگر به تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي ادامه دهيد بيشتر منزوي خواهيد شد. رئيس جمهور آمريکا همچنين ابهامات موجود در جامعه اطلاعاتي آمريکا در خصوص فعاليت هسته اي ايران را تاييد کرد. وي گفت: "بسياري از آمريکايي ها مي گويند اگر اطلاعات شما در عراق درست نبود چطور اين مساله در مورد ايران صادق است. ما در حال بررسي اين مساله هستيم و سعي مي کنيم با کسب اطلاعات مناسب به اين سوالات قانوني پاسخ دهيم". رئيس جمهور آمريکا بار ديگر ادعاهايش در مورد تهديد هسته اي ايران را تکرار کرد و گفت: هر چند تجربه عراق در مورد وجود سلاح هاي کشتار جمعي در اين کشور درست نبود، اما من تهديد هسته  اي ايران را بسيار جدي مي دانم.

مخالفت با مذاکره آمريکا و ايران
در همين رابطه، جان نگروپونته رئيس اطلاعات ملي آمريکا نيز با تکرار سخنان رئيس خود، گفت: آمريکا خواستار حل مسالمت آميز مشکلات خود با ايران است. نگروپونته در عين حال با تاکيد بر مواضع جورج بوش در مورد عدم مذاکره با ايران، گفت: تا زماني که پيشرفتي در مساله هسته اي تهران به دست نيامده واشنگتن به گزينه مذاکره فکر نخواهد کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه نگروپونته با دفاع از سياست جديد جرج بوش در مقابل ايران آن را تلاش براي حل مشکلات واشنگتن و تهران در عراق با استفاده از ابزارهاي صلح آميز معني کرد. وي گفت: آمريکا مي  خواهد مشکلاتش با ايران را از طريق صلح آميز حل کند اما نمي تواند به تهران اجازه دهد که بدون مانع به اقداماتش در عراق ادامه دهد. وي با متهم کردن ايران به حمايت از شبه نظاميان  در عراق گفت: اگر آنها احساس کنند که مي توانند بدون مجازات شدن به رفتارهايشان در عراق ادامه دهند، اين مساله به امنيت عراق و منافع آمريکا در آن کشور ضربه مي زند. اظهارات نگروپونته پس از آن صورت مي گيرد که جورج بوش تلاش                        مي کند در استراتژي جديد خود در عراق، تهديد ايران در اين کشور را بزرگ جلوه داده و ضرورت برخورد جدي با ايران در عراق را توجيه کند. نگروپونته در مورد ضرورت مذاکره با ايران و سوريه نيز بر مواضع جورج بوش تاکيد کرد و گفت: تهران بايد براي شروع مذاکرات فعاليت هاي غني سازي اش را تعليق کند و سوريه حمايت از گروه هاي تندرو را متوقف کند. وي افزود: ايران و سوريه مي دانند که به تقويت روابط شان با واشنگتن احتياج دارند. نامزد جورج بوش براي تصدي پست معاون وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد کشورش تا زماني که پيشرفتي در مساله هسته اي ايران بدست نيامده از مذاکره در سطوح بالاي ديپلماتيک با اين کشور امتناع مي کند. وي افزود: در مورد مساله هسته اي ايران با دوستان اروپايي  و اعضا شوراي امنيت سازمان ملل بحث کرده ايم و در چارچوب مساله هسته اي مذاکراتي نيز با ايران البته به طور غيرمستقيم صورت گرفته است. واشنگتن از پيشنهاد برگزاري کنفرانس منطقه اي در ايران با هدف حل مشکلات عراق استقبال نکرد، اما امکان برگزاري چنين کنفرانسي را نيز رد نکرده است. نگروپونته در اين خصوص نيز گفت: برگزاري يک کنفرانس منطقه اي يا اجراي يک سناريوي ديپلماتيک منطقه اي براي حل مشکلات عراق جز» اولويت هاي ما نيست، هرچند گمان مي کنم امکان اجراي اين مساله کاملا هم منتفي نباشد.

 نگراني از فعاليت هاي ايران در تنگه هرمز
 همزمان با اين اظهارات مقامات کاخ سفيد، درياسالار ويليام فالون فرمانده نيروهاي آمريکايي در اقيانوسيه گفت که ايران در حال تقويت توان نظامي خود در تنگه هرمز و تلاش براي جلوگيري از دستيابي آمريکا به اين آبراه است. آدميرال فالون تاکيد کرد که حفظ منافع اقتصادي عظيم ايران در خليج فارس که مبتني بر باز نگاه داشتن مسير کشتي هاي تجاري است "ممکن است ايران را به ادامه خط مشي ديپلماتيک ترغيب کند". فالون همچنين مدعي شد که در حال حاضر همسايگان ايران در منطقه بيش از هر زمان ديگري نگران تهديدات بالقوه ايران هستند. به گزارش روزنامه آمريکايي اينترنشنال هرالدتريبيون، درياسالار فالون که از سوي جورج بوش رئيس جمهور آمريکا به عنوان جانشين ژنرال ابي زيد، فرمانده نيروهاي آمريکا در خاورميانه معرفي شده در جلسه پرسش و پاسخ کميته خدمات دفاعي سناي آمريکا گفت که در صورتي که در اين سمت منسوب شود با متحدان آمريکا در خليج فارس درباره "بهبود حفاظت از آنها در برابر ايران" رايزني خواهد کرد. فالون که در حال آماده کردن خود براي تصدي فرماندهي نيروهاي آمريکا در خاورميانه است، همچنين گفت: من بر اين باور هستم که هنوز زمان براي ديپلماسي در برابر ايران وجود دارد. وي در اين خصوص گفت: من معتقدم که ما بايد در قبال ايران محتاط و مراقب باشيم و براي پيدا کردن بهترين راه حل تلاش کنيم. اين فرمانده عالي رتبه 62 ساله آمريکايي که در حال حاضر فرماندهي نيروهاي آمريکا در اقيانوسيه را عهده دار است تاکنون هدايت بيش از 300 هزار نيروي نظامي آمريکا را عهده دار بوده و در طول جنگ خليج در سال 1991 فرماندهي يک ناو هواپيمابر و کشتي هاي همراه آنرا به عهده داشته است. در صورت انتصاب فالون در سمت جديد خود او اولين درياسالاري خواهد بود که فرماندهي نيروهاي مرکزي آمريکا در خاورميانه را بر عهده خواهد گرفت. خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در گزارشي در خصوص انتصاب جان نگروپونته در وزارت خارجه آمريکا و ويليام فالون در فرماندهي نيروهاي نظامي آمريکا در خاورميانه مي  نويسد: با وجود مخالفت ها با اعزام 21 هزار نظامي آمريکا به عراق انتظار مي رود که با انتصاب نگروپونته و فالون در سمت هاي جديد خود موافقت شود.

انتقاد سناتورها از بوش
اين اظهارات مقامات سياسي و نظامي آمريکايي در حالي صورت مي گيرد که سناتورهاي آمريکايي از هر دو حزب جمهوري خواه و دموکرات روز سه شنبه هشدار دادند که دولت بوش درحال از دست دادن فرصت ها براي گفت وگو با دشمن ديرينه خود در مذاکرات بالقوه اميدوار کننده در عراق با ايران است. هشدار سناتورهاي آمريکايي به دولت آمريکا در شرايطي صورت مي گيرد که مقامات کاخ سفيد در هفته هاي اخير رويکردهاي خصمانه خود عليه ايران را شدت بخشيده و فشارهاي سياسي، نظامي و اقتصادي عليه تهران را افزايش داده و گفت وگو با ايران و سوريه را براي کاهش خشونت هاي فرقه اي در عراق را نپذيرفته است. در همين خصوص سناتور باراک اوباما کانديداي انتخابات رياست جمهوري سال 2008 هشدار داد که سناتورهاي هر دو حزب براي جلوگيري از تکرار برخي اشتباهاتي که آمريکا در گذشته مرتکب آن شده خواستار شفافيت سياست کاخ سفيد در قبال ايران خواهند شد. به گزارش خبرگزاري رسمي چين شينهوا، سناتور اوباما در جلسه استماع کميته روابط خارجي سنا به جان نگروپونته که قرار است به زودي مرد شماره دو وزارت خارجه آمريکا شود، گفت:  "چيزي که من فکر مي کنم اکثر ما در مورد آن نگران هستيم اين است که ما بدون اينکه رويکردهاي ديپلماتيک را به صورت فعال دنبال کرده باشيم و بدون اينکه مردم آمريکا دقيقا متوجه باشند که چه اتفاقي در حال رخ دادن است در حال لغزيدن به سوي خصومت فعال با ايران هستيم". سناتور چاک هاگل نيز که يکي ديگر از کانديداهاي احتمالي انتخابات رياست جمهوري است در اين جلسه از نگروپونته پرسيد که آيا او فکر مي کند که آمريکا در حال پيش رفتن به سوي رويارويي نظامي با تهران است. نگروپونته در پاسخ به اين سوال گفت: جرج بوش، رئيس جمهور آمريکا ديپلماسي را ترجيح مي دهد ولي ما ساير گزينه ها را نيز منتفي نمي دانيم.


 سرمقاله 


 سناريوي جديد
 مروري بر رسانه هاي غربي و ادعاي مقامات آمريکايي طي هفته جاري نشان مي دهد که دور جديدي از فشارها عليه ايران آغاز شده است.
محوراصلي مانور تبليغي  آمريکايي ها در اين مقطع زماني، حضور ايران در عمليات ضدآمريکايي درخاک عراق است.
 حدود يک ماه پيش که تفنگداران آمريکايي با حمله به کنسولگري ايران در اربيل 5 کارمند آن را به گروگان گرفتند، مقامات کاخ سفيد و شخص جرج بوش، علنا عليه ايران اعلان جنگ کردند و کاندوليزارايس نيز به نقل از رئيس جمهور آمريکا تصريح کرد که ايراني ها درعراق يا کشته مي شوند يا ربوده خواهند شد.
اينک آمريکايي ها در توجيه عمليات غيرقانوني اربيل، يک موج جديد تبليغاتي عليه ايران به راه انداخته اند، از جمله آنکه ادعا کرده اند ايران توانسته است يک بمب جديد توليد کند که ترکش هاي آن پس از انفجار مي تواند استخوان هاي قربانيان خود را ذوب کند، آمريکايي ها مدعي شده اند که اين بمب مخوف، مدتي است که وارد عراق شده و درمسير خودروهاي نظاميان آمريکايي کار گذاشته                    مي شود. مطابق اين ادعا تاکنون بيش از يک هزار آمريکايي دراثر انفجار اين بمب ها کشته شده وتعداد بيشتري مجروح شده اند.
متعاقب اين ادعا، شبکه خبري سي.ان.ان  آمريکا نيز به نقل از يک مقام مجهول در وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد: در عمليات 20 ژانويه، ايراني ها دست داشته اند.
در 20 ژانويه سال جاري ميلادي، گروهي از افراد ناشناس مسلح، درحالي که لباس هاي نظاميان آمريکايي را برتن داشتند و مسلح به سلاح هاي آمريکايي بودند، درحالي که انگليسي صحبت                                 مي کردند، وارد مقر نظاميان اشغالگر در کربلا شدند و همانند فيلم هاي سينمايي، 5 تفنگدار را با خود بردند و سپس آنها را کشتند.
نکته جالب توجه اينجاست که در هيچکدام از ادعاهاي مطرح شده، دليل و مدرکي عليه ايران ارائه نشده است.
به نظر مي رسد، علت اصلي اين رويکرد را مي توان در چند مساله جستجو کرد که اختصارا                         بدان ها اشاره مي کنيم:
1-اين جوسازي، درصدد است عمليات اربيل را به نوعي تحت الشعاع  قرار دهد وآن را موجه جلوه دهد.
2 -ارتش آمريکا درعراق با ناکامي هاي بزرگي مواجه شده و برغم آنکه 3سال از اعلام رسمي پايان جنگ توسط بوش در عراق مي گذرد، تقريبا هيچ روزي نيست که تفنگداران آمريکايي درعراق کشته نشوند. اوضاع نظاميان آمريکايي درعراق به حدي وخيم شده است که جرج بوش تصميم گرفته است 20هزار سرباز جديد به اين کشور اعزام کند.
اين وضعيت به شدت براي جرج بوش و جمهوري خواهان و نومحافظه کاران، آزار دهنده است و حيثيت آنها را درآمريکا خدشه دار کرده است.
انداختن تقصيرها به گردن يک عامل خارجي، مي تواند تا حدي نگاه ها را از مسئوليت کاخ سفيد به سمت آن عامل خارجي  معطوف کند ودرچنين شرايطي، ايران، بهترين گزينه اي است که مي توان پروسه فرافکني را متوجه آن کرد.
3 -شکي نيست که نو محافظه کاران آمريکايي درصدد رويارويي با ايران هستند، اين تقابل                      مي تواند سياسي، اقتصادي ويا حتي نظامي  باشد.
از آنجا که افکار عمومي، فاکتور مهمي در عرصه تصميم سازي هاي آمريکايي است نسبت دادن مرگ سربازان آمريکايي درعراق به ايران، مي تواند در بسيج افکار عمومي آمريکايي ها عليه ايران موثر واقع شود و زمينه را براي اقدامات آتي واشنگتن عليه کشورمان فراهم سازد.
4 -نظرسنجي ها در آمريکا نشان مي دهد که دمکرات ها بسيار محبوب تر از جمهوري خواهان شده اند. با توجه به شعار دمکرات ها  مبني بر لزوم برقراري ارتباط با ايران، تخريب بيش از پيش وجهه ايران، در نزد مردم آمريکا مي تواند بر محبوبيت دمکرات ها نيز تاثير گذارد و در تغيير وضعيت موجود به نفع جمهوري خواهان موثر باشد.


  انتقاد آيت ا... هاشمي رفسنجاني از مواضع تند آلمان 

گروه سياسي: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار " هربرت هرنزو ويتس " سفير جديد آلمان در ايران، مواضع تند برلين در برابر تهران را توجيه پذير ندانست. آيت ا... هاشمي رفسنجاني با ابراز ناخرسندي از روند مذاکرات و فشار آمريکا و غربي ها بر ايران ،گفت: جمهوري اسلامي ايران به دنبال دستيابي به سلاح هسته اي نيست و اين واقعيتي است که بايستي غربي ها بويژه آمريکا آن را درک کنند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به روابط ديرينه و رو به پيشرفت ايران با آلمان در مقايسه با ساير کشورهاي اروپايي، از مواضع اين کشور ابراز تعجب کرد و تندروي هاي در پيش گرفته شده را "توجيه ناپذير" دانست.  وي همچنين محدوديت هاي ايجاد شده توسط آلمان را در زمينه هاي بانکي، بيمه اي، سرمايه گذاري، فني و فرهنگي که ربطي هم به قطعنامه شوراي امنيت ندارد، "تعجب برانگيز" خواند. به گزارش دفتر مجمع تشخيص مصلحت نظام ،هاشمي رفسنجاني پيش شرط مذاکره را نه تنها سازنده ندانست بلکه آن را اشتباهي خواند که "علاوه بر منافات آن با غرور ملي ايرانيان، باعث تخريب فضاي مثبت موجود در مذاکرات نيز شده است." هاشمي رفسنجاني با ابراز تاسف نسبت به اينکه آمريکايي ها هنوز هم به دنبال محاسبات غلط خود هستند، تجديد مذاکرات بدون پيش شرط را راه حل مناسبي براي حل مشکلات موجود دانست و گفت: ايجاد تنش به نفع هيچ يک از طرفين نيست. وي افزود: ايجاد آرامش در منطقه نه تنها به نفع ايران بلکه به سود همه کشورهاي منطقه و جهان است. همکاري جمهوري اسلامي ايران در خصوص مسايل منطقه اي از جمله افغانستان، عراق و ديگر کشورهاي منطقه و حتي کشورهاي غربي، بيانگر تلاش ايران در زمينه ايجاد آرامش است. رفسنجاني تاکيد کرد: ايران آمادگي دارد تا به هر نحو ممکن اين اعتماد را به جهانيان بدهد که آماده برطرف کردن هر گونه سو» ظن است. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به سفير جديد آلمان گفت: جرقه اين قضيه که بايد در خصوص توليد انرژي هسته اي صلح آميز روي پاي خود بايستيم و اين موضوع توسط دانشمندان ايراني دنبال شود، پس از آن زده شد که آلماني ها از ادامه همکاري براي اتمام پروژه نيروگاه هسته اي بوشهر سر باز زدند.
هرنزوويتس سفير جديد آلمان در اين ديدار با اشاره به روابط خوب برلين - تهران گفت: براي اولين بار در اوايل پيروزي انقلاب اسلامي به ايران آمده بودم و در ديدار امروز نشان داديد که هنوز هم جمهوري اسلامي مواضع اصولي دارد و مي توان با مذاکرات مسايل و مشکلات پيش رو را حل کرد. وي با بيان اينکه "احساس نارضايتي ايرانيان را از صدور قطعنامه درک مي کنيم"، ادامه داد: از ابتدا حق استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي را قبول داشته ايم و از نظر محتوايي نيز در اين خصوص به ايرانيان نزديک هستيم. سفير آلمان ايران را "کشوري استراتژيک و بسيار مهم" در منطقه خواند و گفت: براي آلماني ها راه حل مساله، گشوده شدن مجدد باب مذاکره بوده و جلب اعتماد طرفين را در اين امر ضروري مي دانيم.


  لاريجاني: پيشنهادي از روسيه دريافت نکرده ايم 

 گروه سياسي: دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران گفت: روسيه علاقه مند به حل مساله فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران از طريق مذاکره است و بسته جديدي به ايران پيشنهاد نکرده است. علي لاريجاني ديروز در مصاحبه مطبوعاتي مشترک با "عادل عبدالمهدي" معاون رييس جمهوري عراق در محل شوراي عالي امنيت ملي در تهران، افزود: علاقه مندي روسيه به معناي اين نيست که بسته جديدي ارايه کرده باشد و فقط بيانگر علاقه مسکو براي حل موضوع هسته اي ايران از طريق يک نوع مذاکره است تا ما بتوانيم به نتيجه برسيم و شرايط به آرامش بازگردد. دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه "پيامهايي که از سوي ايگور ايوانف تقديم مقام هاي جمهوري اسلامي ايران شده است چيز متعارفي بود و موضوع جديدي بشمار نمي رود"، اضافه کرد: روسيه سناريوهايي مطرح کرده است و بنا شد تا در خصوص آنها تامل و بحث شود. ايگور ايوانف دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران يکشنبه گذشته در سفر به تهران با مقامات عالي کشورمان ديدار و از پيشنهاد جديد البرادعي در خصوص فعاليت هاي هسته اي ايران استقبال کرد.البرادعي پيشنهاد تعليق فعاليت هاي هسته اي ايران با تحريم هاي شوراي امنيت عليه ايران را بصورت همزمان پيشنهاد کرده است. اين پيشنهاد با مخالفت آمريکا و متحدانش در اروپا روبرو شده است.لاريجاني در مورد تماس تلفني محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در روز دوشنبه، گفت: البرادعي اعلام کرد حقيقت طرح من اين است که مذاکره در خصوص پرونده هسته اي ايران آغاز شود و اين موضوع از طريق مذاکره حل و فصل گردد. لاريجاني ادامه داد: ما نيز به ديدگاه البرادعي اعتقاد داريم و بر اين باوريم که مساله هسته اي ايران بايد از طريق گفت و گو حل شود و باقيمانده مسايل بايد کامل و پخته باشد. لاريجاني در رابطه با مواضع اخير سخنگوي وزارت امور خارجه مبني بر دريافت پيام هايي از جانب برخي سناتورهاي آمريکايي، گفت: در اين رابطه چيز جديدي وجود نداشته و هر چه بوده بر اساس روال پيشين انجام شده است.
عبدالمهدي: ديپلمات هاي ايراني به زودي آزاد مي شوند
معاون رئيس جمهور عراق نيز در اين نشست خبري با بيان اينکه تلاش هاي بسياري در زمينه آزادي ديپلمات هاي ايراني ربوده شده توسط نيروهاي آمريکايي در اربيل انجام گرفته، از آزادي اين ديپلمات ها در آينده نزديک خبر داد. عادل عبدالمهدي در بخش ديگري از اظهاراتش در رابطه با تامين امنيت زائران ايراني که با هدف زيارت عتبات عاليات به کشور عراق سفر مي کنند، اظهار داشت: اين اطمينان را به شما مي دهيم که دولت عراق حساسيت فراواني بر روي امنيت شهروندان ايراني داشته و دارد.عبدالمهدي ادامه داد: ما نهايت تلاش مان را در زمينه تامين امنيت زائران ايراني صورت داده ايم ضمن آنکه تمام سعي مان را مي کنيم تا اگر نيروهاي آمريکايي از ايرانيان کسي را بازداشت کنند بزودي او را آزاد کنيم.وي در مورد خروج نيروهاي آمريکايي از عراق، گفت: آنچه که دولت عراق به آن مي انديشد تحقق تلاش هايي براي آموزش نيروهاي عراقي است که اين مسئله خود موجب تسريع خروج آمريکايي ها از عراق خواهد بود.معاون رئيس جمهور عراق در پاسخ به سوالي در رابطه با ادعاهاي برخي مقامات آمريکايي مبني بر دخالت ايران در امور داخلي کشورش گفت: با توجه به شرايطي که عراق در حال حاضر دارد، فضاي امنيتي ويژه اي در کشور ما حکمفرماست که شکل گيري اين فضاي خاص علت هاي متفاوتي ازجمله حضور نيروهاي آمريکايي، برخي باقيماندگان نيروهاي صدام و بعضا پيامدهاي جنگ هاي پيشين عراق با کشورهايي چون ايران دارد.عبدالمهدي ورود تروريست هاي برخي کشورها به عراق را از ديگر علل شکل گيري فضاي امنيتي خاص در عراق دانست و تصريح کرد: عراق با کمک همسايگانش بايد وضعيت کنوني اين کشور را سر و سامان دهند.وي همچنين در اين نشست خبري از مواضع جمهوري اسلامي ايران در حمايت از دولت، ملت و مبارزان عراقي چه در زمان صدام و چه در روند سياسي کنوني قدرداني کرد.


  مخالفت سه کشوراروپايي با تشديد تحريم ايران 

گروه سياسي: آمريکا متحدين خود را براي اعمال تحريم عليه ايران خارج از چارچوب شوراي امنيت سازمان ملل تحت فشار قرار داده است اما مقاومت روسيه و دو کشورهاي اروپايي يعني آلمان و ايتاليا، واشنگتن را در دستيابي به اهدافش با مشکل روبه رو کرده است. بنا به گفته ديپلمات هاي اروپايي گروهي از کشورها به ويژه روسيه گمان مي کنند آمريکا قصد دارد به خاطر مساله هسته اي آنها را از معاملات قانوني با ايران نيز باز دارد. خبرگزاري رويترز در گزارشي پيرامون همين موضوع تاکيد کرده است که "شوراي امنيت سازمان ملل با تصويب قطعنامه 1737 تحريم هايي را عليه ايران به تصويب رساند، اما آمريکا تلاش مي کند متحدانش را به اعمال تحريم هاي بيشتر و فراتر از تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران متقاعد کند". تام کيسي، معاون سخنگوي وزارت امور خارجه  آمريکا در واشنگتن به خبرنگاران گفت: قطعا ما علاقه داريم نه تنها با اروپايي ها بلکه با همه  اعضاي سازمان ملل کار کنيم تا اطمينان حاصل کنيم که قطعنامه (سازمان ملل) به طور کامل اجرا مي شود. نيکلاس برنز، معاون امور سياسي وزير امور خارجه  آمريکا نيز گفت که اين ماه دولت هاي اروپايي بايد صدور ميلياردها يورو و اعتبار را که براي تجارت با ايران در دسترس شان است کاهش دهند. وي همچنين از معاملات تسليحاتي روسيه و چين با ايران انتقاد کرد.شوراي امنيت سازمان ملل دسامبر گذشته با صدور قطعنامه اي تحريم هايي محدود را عليه ايران به علت خودداري تهران از تعليق برنامه  غني سازي اورانيوم اعمال کرد.در همين حال يک ديپلمات اروپايي در گفت وگو با رويترز در مورد سياست هاي آمريکا گفت: هدف آمريکا غير ممکن ساختن سرمايه گذاري در ايران است. آنها فقط به دنبال متوقف کردن فروش تکنولوژي هاي دوگانه به تهران نيستند بلکه براي پايين آوردن قيمت نفت نيز تلاش مي کنند. اين ديپلمات اروپايي در ادامه افزود: آمريکايي ها گمان مي کنند اين چيزي است که به ايراني ها ضربه خواهد زد و البته من نيز فکر مي کنم درست مي گويند. برخي از ديپلمات ها نيز معتقدند عربستان سعودي در اين راه به آمريکا کمک مي کند. رياض تامين نفت کافي در بازار را تضمين کرده است. از اين رو بازارهاي جهاني نفت شاهد نفت 50 دلاري خواهد بود، قيمتي که عربستان با آن مي تواند زندگي کند اما تهران نه. بنا بر تاکيد اين ديپلمات اروپايي، يکي از مشکلات پيش روي اروپا براي حمايت از اقدامات آمريکا اين است که آنها گمان مي کنند برخي از اين تحريم ها غيرقانوني است. اين در حالي است که واشنگتن آنها را براي اتخاذ مکانيزم هاي لازم تحت فشار قرار داده است. يک ديپلمات  اروپايي ديگر نيز با بيان اينکه "مساله تحريم هاي ايران هفته گذشته در نشست گروه هشت در برلين مطرح شده است" گفت: مقامات روسي در اين نشست اعلام کردند تشديد تحريم ها عليه ايران روسيه را بيش از ساير کشورها متضرر مي کند. وي در عين حال خاطر نشان کرد: روس ها نمي توانند فشارهاي آمريکا را ناديده بگيرند و البته آنها نمي خواهند با واشنگتن دچار مشکل شوند. در همين رابطه ايگور ايوانف رييس شوراي امنيت روسيه سه شنبه شب دريک کنفرانس خبري با رد اتهامات آمريکا به اين کشور مبني بر اين که صادرات تسليحاتي روسيه قوانين بين المللي را نقض مي کند، تحريم هاي اعمال شده عليه کشورش را غيرقانوني خواند. ايوانف گفت : به شرکاي آمريکايي خود خاطر نشان مي کنيم که چنين اقداماتي غيرقانوني بوده و شرکت هاي ما تعهدات و ضوابط بين المللي را نقض نمي کنند. وي تصريح کرد: در صورتي که اقدامات شرکت هاي روس نقض کننده قوانين خاصي در داخل آمريکا هستند، واشنگتن حق ندارد از اين امر بعنوان زمينه اي براي تحريم اشتفاده کند.  ايوانف تاکيد کرد : روسيه در روابط دو جانبه و چند جانبه خود بر اساس قوانين، معاهدات و توافقات بين المللي رفتار مي کند. وي با بيان اينکه تسليحاتي که روسيه صادر مي کند صرفا براي دفاع بوده و تهاجمي نيست ، گفت : اين سلاح ها هيچ تهديدي براي همسايگان در بر نداشته و به بي ثباتي منطقه نيز منجر نخواهد شد. در اوايل ماه جاري ميلادي آمريکا تحريم هاي جديدي به شرکت دولتي صادرات تسليحات "روسوبورن اکسپورت" و دو شرکت ديگر روسيه به خاطر فروش سيستم موشکي ضد هواپيما" تور- ام يک" به جمهوري اسلامي ايران ، اعمال کرد.
به گفته رويترز، همزمان با رويکرد دولت بوش، انگليس و فرانسه نيز در نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا که هفته گذشته در بروکسل برگزار شد تلاش کردند ساير اعضا و اتحاديه را به اجراي کامل و سريع تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران متقاعد کنند. اما اتحاديه اروپا هنوز در مورد عملي شدن تحريم هاي شديد عليه ايران به اجماع نرسيده است. اين تلاش ها در حالي است که به گفته يک ديپلمات اروپايي ديگر، علاوه بر روسيه برخي از کشورهاي بزرگ اتحاديه اروپا مثل آلمان و ايتاليا نيز که داراي روابط خوب تجاري با ايران هستند در مقابل فشارهاي آمريکا مقاومت مي کنند. اين ديپلمات  اروپايي در گفت وگو با رويترز تاکيد کرد: وزارت خزانه داري آمريکا از کشورهاي اروپايي خواسته است فشارهاي مالي خود بر ايران را افزايش دهند اما اين امر براي برخي از اروپايي ها چندان آسان نيست. ديپلمات هاي اروپايي در بروکسل گفتند که انگليس و فرانسه به دنبال آن هستند که ديگر کشورهاي عضو اتحاديه  اروپا را به توافق اخير وزيران امور خارجه در خصوص اجراي کامل و سريع تحريم هاي سازمان ملل متقاعد کنند. اين تحريم ها انتقال مواد هسته  اي حساس به ايران را ممنوع مي کند، سرمايه هاي مالي آنهايي که با برنامه  هسته  اي ايران مرتبطند را مسدود مي کنند.


 رايزني متکي با مقامات آفريقايي در قاره گرم 

گروه سياسي: منوچهر متکي که به دعوت اتحاديه آفريقا جهت شرکت در هشتمين اجلاس سران اتحاديه آفريقا به آديس آبابا پايتخت اتيوپي سفر کرده است با مقامات اين اتحاديه و روساي جمهور کشورهاي مختلف اين قاره گرم ديدارو گفت وگو کرد. وزير خارجه کشورمان در اين ديدارها، فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران را براي مقامات آفريقايي تشريح و درخصوص مسائل دوجانبه و بين المللي به بحث و تبادل و نظر پرداخت.
وي در اين سفربا نخست وزير، رييس مجلس و وزير امور خارجه اتيوپي، دبيرکل سازمان ملل، رييس اتحاديه آفريقا و روساي جمهور آفريقاي جنوبي، تانزانيا، ليبي، جيبوتي ، چاد و نخست وزيران ترکيه، آنگولا و نيجرديدار و گفت وگو کرد. متکي همچنين در حاشيه اين اجلاس با وزير خارجه  مصر ديدار و پيرامون روابط دوجانبه و مسايل بين المللي و منطقه اي گفت و گو کرد.  متکي در اين ديدارها بر توجه جدي جمهوري اسلامي ايران به گسترش روابط با کشورهاي آفريقايي تاکيد کرد و گفت: ظرفيت بالا و منابع و معادن غني اين قاره در کنار تجربه و تکنولوژي ايران فرصت بسيار مناسبي براي سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم آورده است.وزير امور خارجه  ايران در ديداربا تامبو امبکي، رييس جمهور آفريقاي جنوبي با اشاره به همکاري ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي، گفت: ايران تنها کشوري است که در طول تاسيس آژانس بيشترين و بهترين همکاري را با اين سازمان داشته است. وي افزود: کليه فعاليت هاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه انرژي هسته  اي شفاف و آشکار است و گزارش هاي البرادعي همه بيانگر عدم انحراف ايران از مقررات ان.پي.تي در اين فعاليت هاست. متکي افزود: ما هيچ گاه از حقي که در چارچوب عضويت در سازمان به دست آورده ايم نمي گذريم. وي تصريح کرد: صدور قطعنامه شوراي امنيت رويکردي سياسي و با فشار آمريکايي ها صورت گرفته و نمي تواند مورد پذيرش ملت ايران باشد. در اين ديدار رييس جمهور آفريقاي جنوبي هم بر شفاف بودن فعاليت هاي هسته اي ايران تاکيد و استفاده از انرژي هسته  اي را حق همه کشورهاي عضو ان.پي.تي از جمله ايران دانست. متکي در ديدار با مقامات اتيوپيايي نيز از گسترش روابط پارلماني، افزايش حجم روابط اقتصادي و سرمايه گذاري بخش خصوصي دو کشور حمايت کرد.مقامات اتيوپيايي نيز از تلاش هاي ايران براي حل منازعه چاد و سودان قدرداني کردند. وزير امور خارجه  کشورمان همچنين با رييس جمهور کومور ديدار و پيرامون گسترش روابط دو جانبه بحث و گفت وگو کرد.  منوچهر متکي در ديداربا عمر کناره، رييس اتحاديه آفريقا نيزپيام محموداحمدي نژاد، رييس جمهوري اسلامي ايران را به وي تقديم کرد.متکي در اين ديدار با اشاره به ظرفيت فراوان قاره آفريقا، گفت: آفريقا با ايجاد اتحاديه به سمت بازسازي و بهره گيري يک پارچه از ظرفيت هاي گسترده سياسي فرهنگي و اقتصادي حرکت مي کند. وي افزود: ايران مصمم به گسترش همکاري ها به خصوص در زمينه اقتصادي با قاره آفريقاست; جمهوري اسلامي ايران معتقد است منابع و معادن وسيع و فراوان موجود در قاره آفريقا مي تواند در کنار تکنولوژي و تجربه جمهوري اسلامي ايران در جهت منافع ملي طرفين باشد. وزير امور خارجه تصريح کرد: ما علاوه بر روابط دوجانبه با کشورهاي آفريقايي روابط با تحاديه را درچهارچوب تقويت مناسبات با  آفريقا سازنده و مفيد ارزيابي مي نماييم. در اين ديدار رييس  اتحاديه آفريقا نيز با اشاره به روابط خوب جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي آفريقايي، گفت: ايران به عنوان يک کشور بزرگ و قدرتمند منطقه آسيا، جايگاه ويژه  اي در آفريقا دارد و حضور ايران در همه اجلاس هاي سران اين اتحاديه  بيانگر اين موضوع است. وي افزود: ما در همه اجلاس هاي سران پيام ايران را داشته ايم و از اين بابت تشکر مي کنيم. عمرکناره همچنين با اشاره به جايگاه ايران اظهارکرد: ايران کشوري است که براي گسترش روابط با آفريقا نيازي به واسطه ندارد. وي از تلاش هاي ديپلماتيک ايران براي حل اختلافات برخي کشورهاي آفريقايي قدرداني کرد.  وزير امور خارجه  کشورمان در پايان اين اجلاس در يک کنفرانس مطبوعاتي شرکت کرد و درپاسخ به پرسش هاي خبرنگاران، گفت: ما سياست هاي پنهان آمريکا و انگليس را در ارتباط با طرح اختلاف افکني فرقه ها در عراق مي بينيم.  وي افزود: اين طرح وحدت مسلمانان را هدف قرار داده است و ما از سياست امام راحل پيروي مي کنيم که فرمود: کساني که اختلاف بين شيعه و سني را دنبال مي کنند نه شيعه و نه سني.  متکي افزود: مسلمانان بايد هوشيار باشند و فرصت اختلاف افکني به آنها ندهند.
وي تصريح کرد: براي جلوگيري از تفرقه بايد در چهار سطح تلاش شود; اول سطح دولت ها، دوم در سطح علماي ديني و سوم در سطح روشنفکران و انديشمندان جهان اسلام و رکن چهارم رسانه هاي گروهي هستند که هر اقدامي براي جلوگيري از تفرقه در جهان اسلام مي بايست در رسانه ها مورد توجه باشد.  متکي در ادامه اين کنفرانس مطبوعاتي با بيان اين که آمريکا هر جا که براي حل مشکل گامي جلو نهاده بر مشکلات افزوده است، گفت: در عراق، افغانستان و فلسطين ما شاهد اين موضوع بوده ايم. متکي با اشاره به تشکيل اجلاس وزراي خارجه کشورهاي همسايه عراق در بغداد تصريح کرد: حضور همه کشورهاي همسايه در اين اجلاس در چهارجوب تلاش دست جمعي براي برقراري امنيت و ثبات عراق مفيد و سازنده است.


 موافقت مقام معظم رهبري با تعويق اعزام مشمولان ديپلم  


مهر: مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا با تعويق اعزام مشمولان ديپلم متولد نيمه دوم هر سال موافقت کردند. سردار سرتيپ دوم پاسدار موسي کمالي معاونت فرهنگي ستاد کل نيروهاي مسلح گفت : با عنايت به اينکه براساس ضوابط آموزشي کشور ، متولدين نيمه دو هر سال با يک سال تاخير وارد مدرسه شده و يکسال ديرتر موفق به اخذ ديپلم مي شوند، لذا قبل از اعزام به خدمت سربازي يکبار حق شرکت در آزمون ورودي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور را دارند که اين تفاوت بين متولدين نيمه اول و دوم سال مشکلاتي را براي جوانان و خانواده هاي آنان ايجاد کرده است. وي افزود: به منظور رفع اين مشکل و مساعدت به جوانان و خانواده هاي آنان ستاد کل نيروهاي مسلح از محضر مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا استدعا نمود تا اعزام مشمولان ديپلم متولد نيمه دوم هر سال به مدت 6 تا 7 ماه به تعويق انداخته شده و بعد از اعلام نتايج آزمون ورودي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور در سال بعد جهت انجام سربازي اعزام شوند که موضوع مورد موافقت و تصويب مقام معظم رهبري قرار گرفت. معاونت فرهنگي ستاد کل نيروهاي مسلح، افزود: در راستاي اجراي اين مصوبه مقام معظم رهبري اعزام مشمولان متولدين نيمه دوم هر سال از جمله متولدين سال 66 به بعد و پس از اعلام نتايج آزمون ورودي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي کشور و از مهر ماه صورت خواهد گرفت .سردار موسي کمالي خاطر نشان کرد: همچنين مشمولاني که به خدمت اعزام شده اند نيز در صورت تمايل مي توانند جهت برخورداري از اين تسهيلات از خدمت ترخيص شوند.


 کوتاه و خواندني 


دعوت زيباري از متکي براي سفر به عراق
 
ايسنا: وزير خارجه عراق با ارسال پيامي براي وزير امور خارجه  کشورمان از وي براي شرکت در اجلاس کشورهاي همسايه عراق در بغداد دعوت کرد. در اين پيام هشيار زيباري با اشاره به سوابق برگزاري اجلاس وزراي خارجه همسايگان عراق در چهار سال گذشته در پايتخت هاي کشورهاي همسايه، تصريح کرد: عراق از پيشنهاد برگزاري اجلاس در بغداد استقبال کرده و از جناب آقاي متکي به منظور شرکت در دهمين اجلاس وزراي خارجه همسايگان عراق در بغداد دعوت به عمل مي آورد. زيباري اظهار اميدواري کرد که وزير امور خارجه  کشورمان شخصا در راس يک هيات عالي رتبه در آن شرکت نمايد. وزير امور خارجه کشورمان نيز با پذيرش دعوت ابراز اميدواري کرد با تشريک مساعي تمامي کشورهاي همسايه بتوان در مساعدت به مردم و دولت عراق موجبات برقراري امنيت و ثبات عراق را فراهم سازد. پيشنهاد برگزاري اجلاس دهم وزراي خارجه همسايگان در بغداد اخيرا در سفر وزير امور خارجه  سوريه به تهران از سوي وزير امور خارجه کشورمان مطرح  شد.

برنامه  مشترک ايران و ونزوئلا براي ساخت هواپيما

ايسنا: وزير دفاع ونزوئلا در يک کنفرانس مطبوعاتي از برنامه  مشترک ايران و ونزوئلا براي ساخت هواپيماي بدون سرنشين خبر داد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، رائول ايساياس بادوئل، وزير دفاع ونزوئلا به خبرنگاران، گفت: مساله اصلي ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين است که عامل عملياتي مهم اين پروژه نيروي هوايي ما مي باشد که به پيشرفت هايي نيز در اين زمينه دست يافته است. ما در ساختن هواپيماها به خصوص هواپيماهاي بدون سرنشين پيشرفت کرده ايم. وزير دفاع به خبرنگاران گفت که اين هواپيماها نه تنها براي مقاصد نظامي بلکه براي ساير مقاصد از جمله مقاصد محيطي و امنيتي نيز به کار گرفته خواهند شد. ونزوئلا و ايران در سالهاي اخير ارتباطات نزديکي را با يکديگر برقرار کرده اند. هوگو چاوز، رييس جمهور ونزوئلا در سال 2006 به ايران سفر کرد و محمود احمدي نژاد، رييس جمهور کشورمان نيز در سفر خود به آمريکاي لاتين از ونزوئلا ديدن کرد.

امکان لغو تحريم ايران در شوراي امنيت

مهر: "ويتالي چورکين"نماينده دائم روسيه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که امکان لغو و يا توقف تحريم هاي ايران از سوي شوراي امنيت وجود دارد. به گزارش خبرگزاري ريانووستي، چورکين ضمن تفسير پيشنهاد محمد البرادعي مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي، درخصوص موضوع هسته اي ايران و بحث تحريم ها به تهران و شوراي امنيت درمورد توقف عملکردهايشان اعلام کردکه امکان توقف و لغو تحريم هاي اتخاذ شده از سوي شوراي امنيت عليه ايران در متن قطعنامه آمده است.البرادعي درنشست مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس پيشنهاد کرده بود تا ايران غني سازي اورانيوم را متوقف نمايد و جامعه جهاني نيز تحريم ها عليه اين کشور رامتوقف نمايد.اين درخواست با مخالفت اروپا و آمريکا رو به رو شده است، اما روسيه نسبت به آن نظر مساعد دارد و بر اين باور است که در قطعنامه چنين امکاني گنجانده شده است.

 

 

تکذيب يک انتصاب هسته اي

گروه سياسي: "حبيب الله بي طرف"، وزير نيروي دولت خاتمي خبر برخي رسانه ها مبني بر اينکه وي رياست ساخت نيروگاه هاي هسته اي را پذيرفته است ،تکذيب کرد.در همين زمينه بيطرف در گفت وگو با ايسنا،گفت: اين موضوع صحت ندارد و من اين خبر را که مسووليت اجرايي در ارتباط با نيروگاه  هسته  اي بوشهر و يا ساير نيروگاه ها را پذيرفته باشم، به کلي تکذيب مي کنم. بيطرف با بيان اينکه حتي پيشنهادي نيز در اين باره به وي نشده است، افزود: البته در مهر سال 84 چنين پيشنهادي مطرح شد، اما من نپذيرفتم و در آن زمان نيز اخبار مربوط به اين مساله را تکذيب کردم. وزير سابق نيرو در عين حال خاطرنشان کرد: در مجلس کميته اي متشکل از پنج کميسيون براي پي گيري قانوني که در اين زمينه تصويب شده ايجاد شده که رياست اين کميته نيز به عهده  اعضاي کميسيون هاي مجلس است نه اينجانب. پيشتر در برخي اخبار اعلام شده بود که کميته ويژه ساخت نيروگاه هاي هسته  اي در مجلس با نقش آفريني سازمان انرژي اتمي به رياست مهندس بي طرف، وزير نيروي سابق، و کميته اي متشکل از کارشناسان هسته اي مجلس شوراي اسلامي تشکيل شده است.
 
نمي خواهيم به نقطه بحراني برسيم

ايلنا: عضو هيات  رييسه مجلس  هفتم تاکيد کرد: تلاش مسوولان اين است که پرونده هسته  اي ما به نقطه بحراني نرسد.حسين سبحاني  نيا، در خصوص سفر ايوانف دبير شوراي امنيت روسيه و مذاکرات هسته  اي با توجه به فرصت تعيين شده در قطعنامه شوراي امنيت براي ايران، گفت: تلاش اين است تا در مهلت مقرر به يک جمع  بندي مناسب و قابل قبول برسيم. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست  خارجي مجلس  هفتم ادامه داد: سفرهاي متقابلي که بين لاريجاني دبير شوراي امنيت ملي و ساير کشورها صورت مي  گيرد و فعاليت  هاي دستگاه ديپلماسي و رايزني  ها با اين نيت است که در مهلت مقرر به يک راه حل مياني برسيم و سفر ايوانف  و بازديدها در اين چند وقت اخير بي  ارتباط با اين موضوع نيست. نماينده نيشابوربا تاکيد بر اينکه تلاش اين است تا وضعيت پرونده هسته  اي به جاي بحراني نرسد، تصريح کرد: غربي  ها و آمريکايي  ها احساس مي  کنند که استمرار اين بازي به نفع  شان نيست. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس  هفتم خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي نمي  خواهد کار در پرونده هسته  اي به بن  بست برسد و با استفاده از ابزار ديپلماتيک سعي مي  کند به يک جمع  بندي قابل قبول برسيم. سبحاني  نيا، با بيان اينکه با توجه به فرصت باقي  مانده ضرب  الاجل 60 روزه شوراي امنيت سازمان ملل کار دستگاه ديپلماسي يک مقدار فشرده  تر است و مسوولان در اين راستا تلاش مي  کنند، افزود: کار هسته  اي در روابط دوجانبه با ساير کشورها بي  تاثير نيست و اين موضوع خود به خود رايزني متقابل با ساير کشورها را مي  طلبد. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس  هفتم، نامه آمريکا به ايران در مورد موضوع هسته  اي را تلاش براي يک راه حل مسالمت  آميز دانست و تصريح کرد: هم غرب و آمريکا و هم کشورهاي درگير در مساله هسته  اي درصدد هستند تا يک راه حل مسالمت  آميز براي برون رفت از اين بحران پيدا شود و پيام آمريکا را مي  توان در همين راستا دانست.

ناگفته هاي انقلاب از زبان بزرگان نظام

ايلنا: آيت ا... هاشمي  رفسنجاني ، ناطق نوري و روحاني در شبکه تهران روزهاي پيروزي انقلاب و ناگفته  هاي اين رخداد باشکوه را روايت مي کنند .هاشمي  رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، علي  اکبر ناطق نوري، عضو مجمع تشخيص مصلحت و رييس اسبق مجلس شوراي اسلامي و حسن روحاني، دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي کشورمان از جمله ميهمانان برنامه تيراژ ميليوني شبکه تهران هستند که در خصوص مباحث مرتبط با پيروزي انقلاب اسلامي سخن خواهند گفت.
"تيراژ ميليوني" با شرکت مقامات عاليرتبه سياسي، نظامي کشورمان توسط رضا رشيدپور و محمد قنبري تهيه شده است که رشيدپور در مقام اجرا نيز در اين برنامه حضور دارد.مجموعه تلويزيوني تيراژ ميليوني از روز شنبه 14 بهمن ماه در ساعت 15:20 پخش مي  شود.

  توقف فروش قطعات هواپيماي اف14- به ايران
 
گروه سياسي: آمريکا فروش هرگونه قطعات يدکي جنگنده هاي اف 14- به ايران را متوقف کرده و ادعا کرد که که هرگونه تلاش ايران براي متوقف کردن جريان نفت خليج فارس به ضرر تهران تمام خواهد شد.  وزارت دفاع آمريکا(پنتاگون) روز سه شنبه فروش هرگونه قطعات يدکي جنگنده هاي اف 14 - را متوقف کرد و با تکرار ادعاي خود مبني بر نظامي بودن برنامه هسته  اي ايران، گفت: با توجه به نگراني اعضاي کنگره مبني بر اين که برخي قطعات ممکن است به دست ايران بيفتد اين اقدام درستي محسوب مي شود.به گزارش خبرگزاري رويترز، "دوان ديردن" سخنگوي پنتاگون با اشاره به اينکه علت متوقف شدن فروش قطعات مازاد پنتاگون شرايط فعلي ايران است، گفت: توقف در فروش تجهيزات مازاد پنتاگون اقدام درستي است. بنابر اظهارات "ديردن" در حدود 60 درصد از 76 هزار قطعه اي که پنتاگون قصد فروش آنرا دارد از قطعات معمولي هواپيماها بوده که بنابر قوانين آمريکا مي توان آنها را بدون هيچ محدوديتي فروخت. وي در ادامه اظهارات خود گفت: پنتاگون بر اساس طرحي قصد دارد 10 هزار قطعه از قطعات حساس اين جنگنده را از بين ببرد و در حال تجديد نظر درباره 23 هزار قطعه ديگري است که قابليت کاربرد در ساير هواپيماها را دارد. در همين حال سناتور "رون وايدن" عضو کميته اطلاعاتي سناي آمريکا با ابراز خرسندي از تصميم اخير پنتاگون، گفت: من خيلي خوشحالم که پنتاگون در حال بستن در به روي فروش تجهيزات نظامي است زيرا امنيت ملي ايجاب مي کند که چنين اقدامي صورت گيرد. وي در ادامه اظهارات خود، گفت:  تنها راهي که مي توان اطمينان حاصل کرد که آمريکا ايران را تجهيز نمي کند اين است که موقتا فروش قطعات نظامي متوقف شود.جان کري، سناتور دموکرات آمريکايي نيز چندي پيش خواستار انجام تحقيقاتي در اين خصوص شد و گفت: هيچ راهي نبايد وجود داشته باشد که ايران در شرايط آشفته خاورميانه به اين تجهيزات نظامي حساس دست يابد.
ايران در حال حاضر تنها کشوري است که از جنگنده هاي 14-F در نيروي هوايي خود استفاده مي کند. آمريکا در پائيز گذشته اين هواپيماها را از زمره جنگنده هاي عملياتي نظامي خارج و بازنشسته کرد. ايران پيش از سرنگوني رژيم شاهنشاهي در سال 1357( 1979 ميلادي) در زماني که متحد آمريکا در منطقه بود 79 فروند از جنگنده هاي مذکور را از آمريکا خريداري کرد. در روزهاي گذشته برخي منابع غربي مدعي شده بودند که برخي از قطعات 14-f که توسط پنتاگون فروخته شده، از سوي دلالان تسليحاتي به ايران منتقل شده است.


"يو.سي.اف" اصفهان در انتظار گردشگران هسته اي

گروه سياسي: سفراي تروئيکاي نم و گروه 77 قرار است روز شنبه از پيشرفت هاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه هسته اي از تاسيسات "يو.سي.اف" اصفهان ديدن کنند.بازديد سفراي تروئيکاي نم و گروه 77 از تاسيسات هسته اي ايران در چارچوب موافقت تهران با حضور نمايندگان کشورهاي مختلف در اين تاسيسات و پذيرش گردشگر هسته اي انجام مي شود. علي اصغر سلطانيه نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در گفت وگو با فارس نيزگفت:احتمالا سفراي تروئيکاي نم و گروه 77 در سفر دو روزه به ايران ملاقات هايي را با مقامات کشورمان خواهند داشت. وي تصريح کرد: سفراي تروئيکاي نم و گروه 77 در تاريخ 14 و 15 بهمن (شنبه و يکشنبه) در ايران حضور مي يابند و روز شنبه از تاسيسات هسته اي UCF اصفهان بازديد مي کنند. ايران پيشتر اعلام کرد که آيين بزرگ جشن هسته اي را همزمان با دهه فجر و سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار مي کند.

اعلام برنامه هاي يوم الله 12 بهمن

مسئول کميته مراسم دهه فجر با بيان اينکه مراسم رسمي يوم الله 12 بهمن راس ساعت 9/33 دقيقه صبح با بانگ تکبير مردم در تهران و همزمان در سراسر کشور آغاز مي شود، گفت: اين مراسم در تهران در حرم مطهر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود. به گفته محسن صباغ مسئول کميته مراسم دهه فجر، در اين مراسم پس از تلاوت آياتي از کلام الله مجيد توسط يکي از قاريان بين المللي قرآن و اجراي سرود جمهوري اسلامي ، يادگار حضرت امام راحل حضرت حجت الاسلام حاج سيد حسن خميني و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام آيت الله هاشمي رفسنجاني  سخنراني مي کنند.صباغ با بيان اينکه برنامه هاي بيست وهشتمين سالگرد فجر پيروزي امسال با مراسم استقبال از فجر که از روز عيد غدير خم آغاز شده است، تصريح کرد: اين برنامه ها با نورافشاني آسمان سراسر کشور در شب عيد غدير خم شروع شد که همه ساله برنامه نورافشاني در شب 22 بهمن انجام مي شد و امسال با توجه به تقارن ماه محرم در شب عيد غدير خم صورت پذيرفت. وي در ادامه اهم برنامه هاي روز 12 بهمن سالروز ورود امام راحل به کشورمان را به شرح زير اعلام کرد: اداي احترام و نثار گل توسط اقشارمختلف مردم و گروه ها و تشکل هاي مردمي به حرم مطهر حضرت امام کبير و عظيم الشان توسط  خانواده معظم شهيدان و ايثارگران، دانشجويان، دانش آموزان و اساتيد دانشگاه ها و مسئولين آموزش و پرورش ، فرماندهان و کارکنان نيروهاي مسلح ، فرماندهان و بسيجيان عزيز روحانيت و ائمه جماعات مساجد ، اقليت هاي ديني، ورزشکاران و مسئولين سازمان تربيت بدني، هيات مذهبي و تشکل هاي ديني و مردمي، مسئولين و مديران جهاد کشاورزي  ، مسئولين و کارکنان کميته امداد امام خميني(ره)، و ديگر سازمانها و نهادها و تشکل ها. ريسه کشي و نورپردازي هاي ميادين و معابر اصلي بويژه مسير حرکت امام راحل در سال 57 از فرودگاه تا بهشت زهرا با نصب پرچم هاي ملي و پرچم هاي مزين به نام ائمه اطهار(ع) آراسته و با رعايت حفظ حرمت ماه محرم. نصب طاق نصرت ها، آذين بندي مساجد، مغازه ها و مدارس و ادارات با رعايت شئونات ماه محرم توسط مردم و سازمانها و نهادها.برگزاري مراسم ويژه در فرودگاه مهرآباد ساعت 9/33 صبح.رژه موتورسواران از محل فرودگاه و ميدان آزادي تا بهشت زهرا و حرم مطهر امام راحل، توسط موتورسواران نيروهاي مسلح و اقشار مردم از مسير حرکت امام در سال 57 تا حرم امام.برقراري ايستگاه هاي صلواتي و پذيرايي از مردم در طول مسير حرکت موتورسواران.

احمدي نژاد: رئيس جمهورمسوول اعلام کننده مواضع هسته اي است

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد گفت: رييس جمهوري به عنوان مسوول دستگاه اجرايي کشور پيگير و اعلام کننده مواضع هسته اي است.رئيس جمهور با بيان اينکه "سياست هاي کلان نظام در زمينه هسته اي از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شده و دولت موظف به اجراي آن است"، اضافه کرد: دولت همانگونه که خواست و اراده ملي نيز طلب مي کند موظف به اجراي اين سياست ها است.احمدي نژاد در جلسه ديروز هيات وزيران با اشاره به اينکه ملت ايران به فضل خداوند و با تدبير، پايداري و استقامت در حفظ حقوق مسلم خود قاطع و مصمم هستند، تاکيد کرد: دولت موظف به محقق کردن اين اراده ملي است و در دهه فجر امسال مردم ايران ضمن تاکيد بر حفظ حق هسته اي خود، تثبيت و استقرار حق کامل خود در فن آوري صلح آميز هسته اي را گرامي خواهند داشت. وي تصريح کرد: بدخواهان و دشمنان ملت ايران که به برخي عوامل سست عنصر يا به برنامه هاي ايجاد ياس و چند دستگي خود در داخل کشور دل بسته اند، بايد بدانند نادرستي تصورات آنان يکبار ديگر در راهپيمايي يوم الله  22بهمن، از سوي ملت رشيد ايران آشکار خواهد شد. احمدي نژاد با گراميداشت فرارسيدن دهه فجر و بيست و هشتمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي،  12بهمن روز ورود امام خميني (س) به ميهن را "لطف اعجازگونه الهي" توصيف کرد و آن را نقطه عطف تغيير نظام فاسد و ظالمانه شاهنشاهي به حکومت عدالتخواه و تحقق حيات طيبه با استقرار جمهوري اسلامي دانست و تاکيد کرد: 22بهمن، ميعاد سالانه ملت است و امسال نيز اين روز بزرگ الهي، روز ياس دشمنان خواهد بود.

صفوي: غرب مي خواهد به اقتصاد ايران ضربه بزند

گروه سياسي: فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فشار اقتصادي غرب بر ايران را مهمترين اقدام آنان برعليه کشور خواند و گفت: غرب با صدور قطعنامه و تحريم و محدودکردن فعاليت هاي مالي و بانکي و نيز کاهش قيمت نفت به دنبال ضربه زدن به اقتصاد ايران است تا از اين طريق موجبات نارضايتي ملت ايران را فراهم کنند.  سيد رحيم صفوي که در جمع کارکنان ستاد مشترک و به مناسبت ايام سوگواري عزاي حسيني سخن مي گفت،  با اشاره به تهديدات دشمنان به  ويژه آمريکا و رژيم صهيونيستي، اين تهديدات را بيشتر در بعد جنگ رواني و فشار اقتصادي ارزيابي کرد و اظهار داشت: دشمنان با ايجاد جنگ رواني و با حجم سنگيني از تبليغات مسموم و شايعات، عمليات رواني شديدي را عليه کشورمان آغاز کرده  اند که اين امر در اکثر سخنراني ها و مصاحبه هاي سياسيون و نظاميون آنها آشکار است و هدف آنها از اين کار فشار بر افکار عمومي و ايجاد ياس و نوميدي در بين ملت شريف ايران است. وي احتمال صدور قطعنامه  شديدتر عليه کشورمان را پس از پايان يافتن مهلت 60 روزه رد نکرد و در عين حال احتمال حمله  نظامي عليه کشورمان را بسيار ضعيف خواند و افزود: با توجه به اشراف کامل اطلاعاتي نسبت به تحرکات دشمنان به  ويژه آمريکايي ها و رژيم صهيونيستي در منطقه، علائم و دلايل استراتژيکي و تاکتيکي خاصي که دال بر حمله  نظامي آنها به ايران باشد، فعلا از سوي آنان پديد نيامده است. عضو شوراي عالي امنيت ملي، عدم موفقيت آمريکايي ها در عراق و نرسيدن آنها به اهدافشان در لبنان و فلسطين و نيز مخالفت افکار عمومي مردم آمريکا و دموکرات  ها را از ديگر موانع پيش روي آمريکايي  ها براي حمله  نظامي به ايران برشمرد و گفت: البته دموکرات  ها و جمهوري خواهان در مساله  دفاع از رژيم نامشروع صهيونيستي و در مخالفت و دشمني با ايران اسلامي هدف مشترکي را دنبال مي  کنند و فقط در روش  ها با هم اختلاف دارند.

 اعلام آمادگي عربستان براي همکاري با ايران
 
گروه سياسي: عربستان سعودي نزديک ترين متحد آمريکا در حوزه خليج فارس اعلام کرد قصد دارد با ايران اصلي ترين رقيب آمريکا در منطقه براي يافتن راهي جهت حل بحران در عراق و لبنان همکاري کند. سعود الفيصل وزير خارجه عربستان با اعلام اين موضوع از تلاش هاي تهران و رياض جهت برقراري صلح و امنيت در منطقه حمايت کرد. خبرگزاري رويترز با اعلام اين خبر گزارش داد: همکاري ايران و عربستان گامي استثنايي توسط دو رقيبي است که براي گسترش نفوذ خود در منطقه تلاش مي کنند. به ادعاي اين خبرگزاري، عربستان سعودي که يک کشور مسلمان سني است از نفوذ رو به گسترش ايران شيعي در منطقه در هراس است. از سوي ديگر اين خبرگزاري اعلام آمادگي عربستان براي همکاري با ايران را ناشي از نگراني رهبران سني از گسترش بحران در عراق و احتمال وقوع جنگ داخلي در لبنان عنوان کرد. اين اقدام عربستان مي تواند تلاش هاي واشنگتن براي منزوي کردن تهران را با مشکل روبه رو کند. وزير خارجه عربستان در همين راستا اعلام کرد: ايران خود را براي همکاري جهت از بين بردن اختلافات موجود ميان شيعه و سني در عراق و لبنان آماده کرده است. سعود الفيصل با اشاره به اين که "عربستان تنها خواستار صلح در منطقه است" اعلام کرد: "تماس هاي لازم بين رياض و تهران در حال انجام است." وي گفت: نماينده عربستان در ايران در حال بررسي تمام تلاش هاي صورت گرفته براي آرام کردن اوضاع عراق و لبنان و آنچه که ايران مي تواند در اين راستا انجام دهد مي باشد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته