جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4567


واکنش وزارت خارجه به جاسوسي آمريکا از سفر مقام معظم رهبري به کردستان

صالحي:
ايران بدون پيش شرط آماده گفت‌وگو است


روحاني بسيار باهوش است


حضور ايران در ژنو 2 ضروري است


اسد درحكومت بعدي سوريه نقشي ندارد

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا:
تحريم‌هاي موجود را لغو نمي‌کنيم


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

جلالي:
تيم مذاکره کننده بايد مورد حمايت همه جريانات سياسي قرار گيرد


ابتکار عمل آلماني - برزيلي براي مقابله با عمليات جاسوسي آمريکا

روحاني:
پيشرفت‌هاي خوبي در مذاکرات هسته‌اي بين ايران و 1+5 حاصل شده است


حبيب‌الله عسگر اولادي درگذشت


سرمقاله


تقديم استوارنامه سفير جديد واتيکان به رييس جمهور


اختتاميه جشنواره ترافيك و رسانه


 واکنش وزارت خارجه به جاسوسي آمريکا از سفر مقام معظم رهبري به کردستان 

وزارت امور خارجه ايران اعلام کرد اين کشور به طور ويژه درباره جاسوسي آمريکا از سفر سال 1388 رهبر معظم انقلاب به استان کردستان پيگيري هاي جدي انجام خواهد کرد.به گزارش عصر ايران، سخنگوي وزارت امور خارجه در کنفرانس مطبوعاتي هفتگي خود گفت: اين پيگيري در ابعاد مختلف و در راس آن بعد سياسي انجام خواهد شد.

مرضيه افخم اضافه کرد: اميدواريم سازوکارها و تلاش هايي که در سطح بين المللي براي مواجهه و مقابله با چنين رويدادهاي غيرقانوني شروع شده است و ما نيز همگام با آنها هستيم، کمک کند تا فضاهاي سايبري و الکترونيکي از جاسوسي هايي که هم حريم شهروندان جهان و هم حريم رهبران مختلف جهان را به طور بي سابقه مورد تعرض قرار داده است، مصون بماند.

پيش از اين رسانه ها به نقل از اسناد فاش شده توسط ادوارد اسنودن همکار سابق سازمان هاي جاسوسي آمريکا نوشته بودند آمريکا از سفر آيت الله خامنه اي به استان کردستان در سال 1388 جاسوسي کرده بود.به نوشته بي بي سي، براساس اين گزارش ها، آژانس امنيت ملي آمريکا (ان.اس.اي) در سال 1388 سفر مقام معظم رهبري به استان کردستان را از طريق ماهواره و ادوات جاسوسي پيشرفته 'با دقت تجسس و رصد' کرده بود.

سازمان امنيت ملي آمريکا در سال 1388 به هنگام اطلاع از خبر سفر آيت الله خامنه‌اي به استان کردستان، به سرعت پروژه جاسوسي هوايي و ماهواره‌اي با نام دِرِدنوت (Dreadnought) را به اجرا مي‌گذارد.

در اين ماموريت فوق پيشرفته، سازمان اِن.اس.اِي با همکاري سازمان اطلاعات جفرافيايي و نقشه آمريکا (اِن.جي.اِي) که بخشي از نهاد دفاعي آمريکا محسوب مي‌شود و مرکز ارتباطات رسمي بريتانيا (آژانس شنود دولت بريتانيا)، برنامه‌اي را ترتيب مي‌دهد تا علاوه بر رصد نقطه به نقطه سفر رهبري، به مکالمات راداري و سخنراني‌هاي آيت الله خامنه‌اي هم از طريق ماهواره‌هاي جاسوسي خود دسترسي پيدا کند.

بر همين اساس، مجريان اين طرح جاسوسي موفق مي‌شوند تا مکالمات نيروهاي حفاظت و همراه رهبري را شنود کنند که در آن مکالمه‌اي براي يافتن يک جرثقيل جهت جابجايي يک دستگاه آمبولانس و يک دستگاه خودروي آتش نشاني وجود داشته و همچنين گفتگوهاي خلبانان و پرسنل پروازي به هنگام فرود و فراز گرفتن هواپيما و هلي‌کوپتر کاروان حامل رهبري را شنود کرده‌اند.

در اين گزارش ها آمده بود: هدف از اين پروژه جاسوسي، پيش از آن که دستيابي به سخنراني‌ها و برنامه سفر آيت‌الله خامنه‌اي بوده باشد، بيشتر به منظور تهيه "کدها اثرانگشت‌هاي ارتباطاتي و صوتي" و بررسي امکان گستردن يک تور شنودي بر فراز ايران براي استفاده در 'مواقع بحراني' بوده است.

بر اين اساس، "اثرانگشت‌هاي ارتباطاتي و صوتي" عنوان شده در اين پروژه به سازمان هاي اطلاعاتي آمريکا اجازه خواهد داد تا بتوانند با استفاده از نرم‌افزارهاي رهگير و سيستم‌هاي شناسايي صوتي، علاوه بر تشخيص کدهاي امنيتي و اصالت صوتي ارتباطات رهبري، مکالمات ماهواره‌اي و راداري را رصد کنند و در مواقع "بحراني" به سخنان رهبري دسترسي پيدا کرده و صحت و سقم آنها را نيز بررسي کنند.

جاسوسي گسترده آمريکا از متحدان اروپايي اش سوژه روز بسياري از رسانه هاي جهان شده است.در اين اسناد افشا شده از سوي اسنودن نشان مي دهد که آژانس امنيت ملي آمريکا به طور گسترده به طور گسترده مکالمات تلفني و مکاتبات اينترنتي رهبران کشورهاي متحد خود را از جمله آلمان، فرانسه و اسپانيا را شنود مي کرده است.

آلمان و برزيل متعهد شده اند قطعنامه اي در محکوميت اين اقدامات آمريکا، به سازمان ملل متحد ارائه مي کنند.مقام معظم رهبري نيز به تازگي از جاسوسي آمريکا از سران کشورهاي جهان به شدت انتقاد کرده بودند.


 صالحي:
  ايران بدون پيش شرط آماده گفت‌وگو است 

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: جمهوري اسلامي تا امروز پيامي جز صلح‌،‌ دوستي و ظلم‌ستيزي براي دنيا نداشته است.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي در مراسم تشييع و خاکسپاري دو تن از شهداي گمنام در سازمان انرژي اتمي با بيان اين‌که «نشانه‌هاي خوبي در طرف مقابل(ايران و1+5) در موضوع هسته‌اي ديده مي‌شود» گفت که به نظر مي‌آيد کشورهاي عضو گروه 1+5 آماده تعامل هستند و ما هم به آن‌ها گفتيم که در يک چارچوب عدالت‌خواهانه و بدون پيش شرط آماده گفت‌وگو هستيم.

رييس سازمان انرژي اتمي خطاب به کشورهاي غربي تاکيد کرد: پيش از اين ملت ايران را آزمايش نکنيد، اين ملت مقاوم و سربلند و منسجم در مقابل هر ظلمي ايستاده است.

وي گفت: در عين حال به نظر مي‌آيد طرف مقابل ايران در موضوع هسته‌اي به اين درک و استنباط رسيده است که ديگر فشار و ظلم به ملت ايران راه به جايي نمي‌برد و آماده تعامل است. ما هم به آن‌ها گفته‌ايم در يک چارچوب عدالت‌خواهانه بدون هيچ پيش شرطي براي برون‌رفت از موضوع هسته‌اي آماده گفت‌وگو هستيم.

معاون رييس‌جمهور تاکيد کرد: نشانه‌هاي خوبي ديده مي‌شود و اميدواريم کشورها ديگر اشتباه نکنند، اگر آمادگي و حسن نيت در طرف مقابل باشد فرايند برد برد براي دو طرف محقق مي‌شود و مي‌توان در پس اين فرآيند يک برد براي جامعه بين‌الملل قائل شد که استحکام ان‌پي تي را شامل مي‌شود.

صالحي اظهار کرد: به عنوان کشور داراي تکنولوژي صلح‌آميز هسته‌اي و عضو ان‌. پي. تي علاقه‌مند هستيم که معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي دچار تزلزل نشود و در جهت صلح و ثبات و جلوگيري از توسعه سلاح‌هاي هسته‌اي در دنيا موثر باشد.

اگر طرف مقابل به اين درک رسيده باشد مي‌توان شاهد چنين رويدادي در دنيا بود.رييس سازمان انرژي اتمي از دعوت يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به ايران براي 20 آبان خبر داد.رييس سازمان انرژي اتمي درباره‌ احتمال سفر آمانو به ايران و امضاي يک توافق با آژانس تصريح کرد: اگر آقاي آمانو به ايران بيايند اميدواريم بتوانيم به يک جمع بندي درباره‌ فرآيند کار برسيم.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از رويکرد مثبتي به مذاکرات پا گذاشته است و ما هم با توجه به اقدامات گذشته با آژانس و همکاري‌هاي لازم رويکرد تعاملي و مثبت داريم.صالحي ابراز اميدواري کرد که دولتمردان آمريکا بعد از گذشت اين همه ظلمي که به ملت‌هاي مستضعف داشته‌اند به خود بيايند.


  روحاني بسيار باهوش است 

ايسنا: رييس پيشين اطلاعات جاسوسي عربستان در گفت‌وگو با يک روزنامه آمريکايي تاکيد کرد که ايران بايد به حرف‌هايي که مي‌زند عمل کند و علاوه بر آن نسبت به عواقب فاجعه‌آميز اتخاذ اقدام نظامي عليه ايران هشدار داد. وي در پاسخ به اين که آيا روحاني در حال فريب غرب است؟ گفت: هنوز براي گفتن اين مساله زود است. روحاني بسيار باهوش است. داشتن توانايي تعامل با ايران چيز خوبي است. ولي کلمات شيرين او بايد به اقدام منجر شود.

ترکي در پاسخ به اين که "آيا عربستان تبديل شدن به يک قدرت هسته‌اي را در نظر مي‌گيرد؟" با تکرار اتهامات غرب مبني بر نظامي بودن برنامه‌ي هسته‌اي ايران مدعي شد : من دو سال پيش پيشنهاد دادم که اگر ايران به سلاح هسته‌اي دست يافت کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس نيز به طور جدي همه گزينه‌ها از جمله دستيابي به سلاح هسته‌اي را در نظر بگيرند.


 حضور ايران در ژنو 2 ضروري است 

ايلنا: به دنبال اعلام شرط ائتلاف مخالفان سوريه براي شرکت در کنفرانس ژنو 2، وزير خارجه روسيه اعلام کرد که مواضع ائتلاف مخالفان سوريه با اصول معاهده ژنو 1 تفاوت ريشه‌اي دارد. به گزارش شبکه خبري روسيه اليوم، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانسي خبري مشترک با موري مک کالي، همتاي نيوزلندي خود بر لزوم مشارکت ايران در کنفرانس ژنو 2 تاکيد و اعلام کرد: بايد از ايران براي مشارکت در اين کنفرانس که هدفش حل و فصل سياسي بحران سوريه است، دعوت به عمل آيد. وي تصريح کرد: از تمام طرف‌هايي که مي‌توانند بر اوضاع سوريه تاثير بگذارند، بايد براي حضور در ژنو 2 دعوت شود و اين امر شامل تمام کشورهاي همسايه سوريه و تقريبا تمام کشورهاي حوزه خليج فارس و به ويژه ايران مي‌شود. لاوروف گفت: طرف‌هايي که در صدد هستند نظام سوريه را تغيير بدهند، تلاش مي‌کنند امور را اين گونه جلوه دهند که دولت سوريه مسئول کامل اوضاع نابسامان اين کشور است.


 اسد درحكومت بعدي سوريه نقشي ندارد 

بي‌بي‌سي: جان کري وزير خارجه آمريکا گفت: اسد در مرحله بعدي نقشي در حکومت سوريه نخواهد داشت.وي افزود: واشنگتن اجازه نمي دهد ايران به سلاح هسته اي دست يابد.وي افزود: رئيس جمهور آمريکا بارها تاکيد کرده است که آمريکا به ايران اجازه نمي دهد به سلاح هسته اي دست يابد. اين سياست تغيير نمي کند. ما متعهد هستيم به ديپلماسي فرصت بدهيم. طرف ايراني بايد صلح آميز بودن برنامه هسته اي خود را ثابت کند. ما نيز معتقد هستيم نبود يک توافق بهتر از وجود يک توافق بد است. اوباما هيچ يک از گزينه ها را در تعامل با مسئله هسته اي ايران مستثني نکرده است. وزير خارجه آمريکا ادامه داد: ما از فعاليت هاي ايران در منطقه آگاهي داريم. ما توطئه هايي که به دست ايران روي مي دهد را فراموش نمي کنيم که از جمله مي توان به توطئه ترور سفير عربستان سعودي در آمريکا اشاره کرد.


 سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا:
 تحريم‌هاي موجود را لغو نمي‌کنيم 

وزارت امور خارجه آمريکا در حل ديپلماتيک موضوع هسته‌‌اي ايران و همين‌طور تلاش‌هاي دولت آمريکا براي به تعويق انداختن اعمال تحريم عليه تهران تاکيد کرد.به گزارش ايسنا به نقل از شينهوا ، ماري هارف سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا به دنبال برگزاري مراسم 13 آبان در ايران گفت: فکر مي‌کنم بر اين مساله تاکيد داشته‌ايم که اين مساله از دشواري برخوردار است و سابقه‌اي عميق از بي‌اعتمادي در اين‌جا وجود دارد. ما امروز اين را با تظاهراتي که در ايران ديديم‌، شاهد بوديم.

وي گفت: بنابراين مسلم است اين کار آساني نخواهد بود، ولي ما در اينجا فرصتي داريم و وظيفه‌اي داريم تا ببنيم اين مسير ديپلماتيک به کجا ختم مي‌شود، زيرا همه ما ترجيح مي‌دهيم اين مساله به صورت ديپلماتيک حل شود.وي گفت که دولت باراک اوباما به دنبال به تعويق افتادن اعمال تحريم‌هاي بيشتر توسط کنگره آمريکاست.

هارف تاکيد کرد: ما در مرحله فعلي تحريم‌هاي موجود را لغو نمي‌کنيم. بگذاريد با صراحت بگويم که پيش از اين بتوانيم درباره هرگونه لغو محدود تحريم‌ها صحبت کنيم. ايران بايد گام‌هاي معتبر و قابل راستي‌آزمايي بردارد.

به گزارش روزنامه سري بيکن، وي تاکيد کرد که دولت آمريکا تنها خواستار «وقفه کوتاهي» در اعمال تحريم‌هاست و افزود: تيم مذاکراتي ما معتقد است بهترين کار يک وقفه کوتاه است تا اجازه دهيم ديپلماسي شانسي براي ظهور داشته باشد.

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: ما خواستار اين هستيم که تحريم‌هاي‌مان با استراتژي مذاکراتي‌مان هماهنگي داشته باشد؛ بنابراين ما در حال حاضر وظيفه داريم لحن دلگرم‌کننده‌اي را که از جانب دولت جديد ايران مي‌شنويم،‌بيازماييم.

هارف در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: اظهارات مختلفي از اعضاي کنگره درباره اين مساله شنيده‌ايم؛ بنابراين ما به کار کردن با کنگره ادامه خواهيم داد. آن‌ها شريک بسيار مهمي براي ما بوده‌اند و اگر تحريم‌هاي شديد جامعه بين‌المللي و همينطور کنگره نبود، ما امروز سر ميز مذاکرات نبوديم؛ بنابراين به گفت‌وگو با آن‌ها ادامه خواهيم داد، ولي قويا معتقديم که استراتژي تحريم‌هاي‌مان بايد با استراتژي مذاکراتي‌مان هماهنگي داشته باشد و وقتي آمريکا سر ميز مذاکرات مي‌نشيند و مذاکره مي‌کند که خود يک روند ديپلماتيک دشوار است، بتواند با يک صدا صحبت کند.


 يک نکته از هزاران 

هر 8/1 ساعت دو طلاق در کشور ثبت مي‌شود...

کانون سردفتران ازدواج و طلاق اعلام كرده است كه دركمتر از دو ساعت دو طلاق در کشور ثبت مي‌شود.

در شش ماهه اول سال 92، 70 هزار و 323 واقعه طلاق رخ داده است که از اين تعداد 65 هزار و 532 طلاق در مناطق شهري و 4 هزار و 791 طلاق در مناطق روستايي واقع شده است.

ثبت 70 هزار طلاق در کشور در اين 6 ماهه يعني هر 8/1 ساعت دو طلاق در کل کشور ثبت مي‌شود.با توجه به اين آمار وقوع طلاق نسبت به سال گذشته 16 درصد افزايش داشته، اما ازدواج 4 درصد افزايش داشته است.

گسترش پديده طلاق دركشور درحال تبديل شده به يك سونامي خطرناك است كه كانون خانواده را ويران خواهد كرد. ضروريست تا مسولان و نهادهاي اجتماعي در راستاي شناسايي ريشه‌ها و علت‌هاي اين معضل دست بكار شوند تا بيش از اين جامعه دچار خسران نگردد.


 ميز خبر 

رييس‌جمهور درگذشت حبيب‌الله عسگراولادي را تسليت گفت

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران در پيامي درگذشت حاج حبيب‌الله عسگراولادي را به مقام معظم رهبري، ملت ايران و هم‌رزمان و خانواده وي تسليت گفت.

به گزارش ايرنا، متن پيام رييس‌جمهور به شرح زير است:

درگذشت يار ديرين امام و سرباز فداکار نهضت اسلامي، حاج حبيب‌الله عسگراولادي، همه علاقه‌مندان انقلاب اسلامي و ياران امام را اندوهگين کرد.

اين انقلابي دين باور که از نخستين روزهاي شکل‌گيري نهضت اسلامي با مجاهدت و تحمل زندان‌هاي طولاني و فشارهاي گوناگون، عمر پربار خود را در مسير دفاع از آرمان‌هاي نظام جمهوري اسلامي ايران صرف نمود، در سال‌هاي پس از انقلاب با تأکيد بر مشي انقلابي و اعتدالي و تلاش در حفظ و صيانت از ارزش‌هاي نظام و ايجاد الفت و وفاق در ميان گروه‌هاي سياسي در اذهان ملت شريف، کارنامه‌اي درخشان از خود به يادگار گذاشت.

آنچه اين شخصيت مؤدب و متواضع بويژه در يک سال اخير پي مي‌گرفت، رويکرد اعتدالي و جلوگيري از تعميق فاصله‌ها و دوري گزيدن از خشونت و تندروي بود که بايد با تلاش‌هاي صميمانه دوستداران او و همه مردم اخلاق‌مدار با جديت دنبال شود.

اينجانب فقدان آن انسان وارسته را به محضر مقام معظم رهبري، ملت شريف ايران و بويژه بيت مکرم و همرزمان وي تسليت عرض نموده و از درگاه ايزد منان براي آن سفر کرده رحمت بيکران الهي و براي بازماندگان صبر و شکيبايي مسألت مي‌نمايم.

حسن روحاني

واکنش آمريکا به تظاهرات 13 آبان:

واشنگتن به رويکرد ديپلماتيک خود متعهد خواهد ماند

آمريکا در واکنش به تظاهرات سالروز تسخير سفارت آمريکا در تهران در روز 13 آبان اعلام کرد که اکثريت مردم ايران خواهان روابط بهتري با غرب اند.به گزارش عصر ايران به نقل از وب سايت " هيل" جي کارني سخنگوي کاخ سفيد در مصاحبه روزانه خود با خبرنگاران در واکنش به سوالي درباره سر دادن شعارهاي مرگ بر آمريکا در تظاهرات روز 13 آبان در تهران گفت که اکثريت مردم ايران خواهان ايجاد روابطي بهتر با غرب اند.

اين مقام آمريکايي افزود که مردم ايران اميدوارند وضع اقتصادي کشورشان با ايجاد روابط بهتر با غرب بهبود يابد.کارني افزود که واشنگتن با توجه به نتايج انتخابات اخير رياست جمهوري ايران که به پيروزي حسن روحاني انجاميد، به اين جمع بندي رسيده است.کارني با اشاره به سخنان اوباما درباره تاريخ طولاني بي اعتمادي بين ايران و آمريکا گفت که اين مشکلات يک شبه قابل حل نيست و آمريکا در حال برداشتن گام هاي اعتماد ساز در روابط خودبا ايران است.

سخنگوي کاخ سفيد در ادامه تاکيد کرد که واشنگتن به رويکرد ديپلماتيک خود در قبال ايران متعهد خواهد ماند.

سعودالفيصل:

ايران نظاميانش را از سوريه خارج کند

وزير امور خارجه عربستان سعودي با طرح ادعاي حضور نظاميان ايران در سوريه گفت: سوريه يک کشور اشغال شده است. ايران نيروهاي نظامي خود را از سوريه خارج کند.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز و خبرگزاري فرانسه، سعود الفيصل در حالي اين سخنان را مطرح مي کند که عربستان سعودي هم اکنون يکي از مهمترين حاميان اعزام جنگجويان خارجي از مناطق مختلف جهان به سوريه براي جنگ عليه حکومت مرکزي اين کشور است.

وزير خارجه عربستان سعودي همچنين اختلاف نظر ميان رياض و واشنگتن را تاکتيکي توصيف کرد و گفت: دو طرف خواهان پايان جنگ در سوريه و تشکيل دولت انتقالي در اين کشور هستند. هر دو خواهان اين هستيم که اطمينان يافته شود ايران سلاح هسته اي کسب نخواهد کرد و اين ممنوعيت، واقعي باشد. ما توافق نظر داريم که منطقه، خالي از سلاح کشتار جمعي باشد. تاکيدات و اطمينان بخشي هاي آمريکا درباره اينکه ايران به سلاح هسته اي دست نخواهد يافت را مي پذيريم.

سعودالفيصل افزود: مذاکرات پيشنهادي براي پايان دادن به جنگ داخلي در سوريه بدون حضور مخالفان اسد امکان برگزاري ندارد.

توافق روسيه، آمريکا و سازمان ملل درباره ژنو2

شبکه خبري روسيه اليوم اعلام کرد، نمايندگان روسيه، آمريکا و سازمان ملل در نشست خود درباره متن دعوتنامه براي شرکت‌کنندگان در کنفرانس بين‌المللي ژنو 2 توافق کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيه اليوم، يک منبع آگاه و نزديک به نشست نمايندگان آمريکا، روسيه و سازمان ملل درباره ژنو 2 اعلام کرد که حاضران در اين نشست سه جانبه درباره متن دعوتنامه براي شرکت‌کنندگان در کنفرانس ژنو 2 به توافق رسيدند.

منبع مذکور اعلام کرد: درباره متن دعوتنامه‌ها توافق شده و صحبت درباره ارسال نامه‌هايي به بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل و دولت و مخالفان سوريه ادامه دارد.

الزعبي:

براي تحويل قدرت به ژنو نمي‌رويم

وزير اطلاع‌رساني سوريه با بيان اينکه نظام اين کشور براي انتقال قدرت به ژنو2 نخواهد رفت، تاکيد کرد که عربستان مسوول ويراني کشورهاي عربي است.به گزارش مهر، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، عمران الزعبي، وزير اطلاع‌رساني سوريه خاطر نشان کرد: ما براي انتقال قدرت به ژنو نخواهيم رفت و اگر ما مي‌خواهيم که چنين کاري انجام دهيم، بايد قدرت را در دمشق تحويل مي‌داديم و بليط هواپيما تهيه مي‌کرديم. وي تصريح کرد: در ژنو2 که تلاش‌هايي ديپلماتيک براي برگزاري آن در حال انجام است، يک روند سياسي و نه انتقال قدرت و يا تشکيل دولت انتقالي محقق خواهد شد و هر کس که گماني جز اين دارد، بايد معاهده ژنو را با دقت بخواند يا آن‌که به ژنو2 نيايد تا مورد تمسخر ديگران واقع نشود.

الزعبي عنوان داشت: بشار اسد، رييس‌جمهوري سوريه گرچه برخي آرزو مي‌کنند رييس‌جمهور نباشد، رييس‌جمهوري سوريه خواهد بود.


 ميز خبر 

فاش شدن جاسوسي برزيل از سفير ايران

مطبوعات برزيل از اقدامات جاسوسي اين کشور عليه سفير ايران خبر دادند.

به گزارش هشت صبح به نقل از خبرگزاري فرانسه، انتشار يک سند جديد در مطبوعات برزيل نشان مي دهد دولت اين کشور در يک دهه گذشته از ديپلمات ها در سفارتخانه هاي روسيه، ايران و آمريکا در خاک برزيل جاسوسي کرده است.براساس اين سند مربوط به سازمان جاسوسي برزيل، از نظاميان روس شرکت کننده در مذاکرات فروش تجهيزات نظامي در برزيل و کنسول سابق روسيه در شهرهاي ريودو ژانيرو و آناتولي کاشوبا جاسوسي شده است.

روزنامه "فولها دي ساوپاولو" در گزارشي نوشت: سازمان جاسوسي برزيل "سيد داوود محسني صالحي منفرد" سفير وقت ايران در کوبا را به هنگام سفر پنج روزه اش به برزيل در سال 2004 تحت نظارت داشته است.اين جاسوسي شامل عکسبرداري از سفير ايران و و تعقيب رفت و آمد او در خيابان ها بوده است.در اين گزارش درباره جاسوسي از سفارت آمريکا در برزيل هم مطالب و جزئياتي منتشر شده است. در واکنش به اين خبر، دفتر رياست جمهوري برزيل در بيانيه اي اعلام کرد: عمليات نظارت برزيل که توسط مطبوعات فاش شد عملياتي براي مقابله با جاسوسي بود و با قوانين تصويب شده در پارلمان برزيل براي حمايت از منافع ملي، همخواني داشت. رياست جمهوري برزيل همچنين هشدار داده است فاش کردن اين اسناد سري ، اقدام مجرمانه اي است که عاملان آن در دادگاه محاکمه خواهند شد.

هاگل:

فشار تحريم‌ها ايران را تشويق کرد مذاکره را جدي بگيرد

وزير دفاع آمريکا مدعي شد که تهديدات نظامي رژيم صهيونيستي در کنار فشار تحريم‌ها ايران را تشويق کرده است که مذاکرات را جدي بگيرد.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع آمريکا در گفت‌وگو با شبکه‌ي تلويزيوني بلومبرگ که بخش‌هايي از آن منتشر شد مدعي شد: درست است که تحريم‌ها، نه فقط تحريم‌هاي آمريکا و اتحاديه‌ي اروپا بلکه تحريم‌هاي چند جانبه نيز آسيب‌هاي اقتصادي شديدي به دنبال داشتند. حتي بسياري از مقامات ايران به اين مساله اذعان داشته‌اند. علاوه بر آن من فکر مي‌کنم ايران در حال واکنش نشان دادن به فشار مداوم اسراييل است و مي‌داند که اسراييل آن‌ها را يک تهديد براي وجوديتش مي‌داند. من فکر مي‌کنم همه‌ي اين‌ها در کنار هم احتمالا ايران را به جايي که اکنون هستيم رسانده‌ است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 1.5 از پيش نويس دستور جلسه

(تدارک چهارمين مجمع عمومي اتحاديه)

قسمت پنجاه و دو

پيش نويس دستور جلسه

3. پروژه هاي علمي

3.1 پيش نويس طرح و بودجه عملياتي براي سال هاي 2007 تا 2009

سند: FUIW/G.C.4/2007/3.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.3.1

3.2 پروژه دانشگاه اسلامي مجازي

سند: FUIW/G.C.4/2007/3.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.3.2

3.3 استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 3.3

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.3.3

3.4 پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبارسنجي براي دانشگاه هاي
جهان اسلام

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 3.4

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.3.4

5.3 پروژه نهاد مشورتي اسلامي براي کيفيت و اعتبارسنجي

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 3.5

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.3.5

4. موضوعات حقوقي

4.1 پروژه ممزوج بين FUIW و اتحاديه دانشگاه هاي اسلامي

سند: FUIW/G.C.4/2007/4.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.4.1

4.2 پيش نويس اصلاحي اساسنامه FUIW

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 4.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.4.2

5. موضوعات نهايي

5.1 انتخاب اعضاي شوراي اجرايي

سند: FUIW/G.C.4/2007/5.1

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007 /D.R.5.1

5.2

تاييد انتصاب دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 5.2

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.5.2

5.3 تاريخ ومحل پنجمين اجلاس مجمع عمومي

سند: FUIW/G.C.4/2007/ 5.3

پيش نويس قطعنامه: FUIW/G.C.4/2007/D.R.5.3


 جلالي:
  تيم مذاکره کننده بايد مورد حمايت همه جريانات سياسي قرار گيرد 

رييس فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت با تاکيد بر لزوم حمايت تمامي جريانات سياسي از تيم مذاکره کننده هسته‌اي، در عين حال گفت که دستگاه ديپلماتي کشور بايد ظرفيت کامل براي شنيدن نقطه‌نظرات دلسوزان از جريانات مختلف را داشته باشد.کاظم جلالي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بيانات اخير مقام معظم رهبري به مناسبت 13 آبان در مورد لزوم حمايت از مذاکرات گفت: همانطور که مقام معظم رهبري فرمودند تيم مذاکره کننده هسته‌اي در خط مقدم جنگ ديپلماتيک قرار دارند و اين‌ها سربازان اصلي اين نظام و جنگ ديپلماتيک هستند.وي در ادامه با بيان اين که سياست خارجي ادامه سياست داخلي است، گفت: يک معناي اين موضوع آن است که عرصه داخلي يک کشور مي‌تواند اصلي‌ترين پشتيبان مذاکره‌کنندگان هر کشوري به شمار آيد، براين اساس بي‌ترديد بايد تيم مذاکره کننده هسته‌اي مورد حمايت همه جريانات سياسي قرار گيرد.

اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان کرد: البته در دستگاه ديپلماتيک بايد ظرفيت کاملي وجود داشته باشد تا نقطه‌نظرات دلسوزان و صاحب‌نظران در جريانات مختلف را بشنود و در صدد جمع‌آوري آن باشد. وظيفه دستگاه ديپلماتيک و وزارت خارجه تنها مديريت عرصه خارجه نيست بلکه بايد توان اقناع و اداره داخلي مسائل داخلي خودش را داشته باشد.جلالي تاکيد کرد: براين اساس اگر مي‌گوييم سياست خارجي ادامه سياست داخلي است بدان معناست که کساني که در عرصه سياست خارجي هستند بايد در مديريت عرصه داخلي و اقناع‌سازي جريانات داخلي کشور نيز تلاش قابل توجهي داشته باشند.

رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس در ادامه با تاکيد بر اين که گاهي اوقات انتقادات به دستگاه ديپلماسي از جنبه درست و با رويکرد خيرخواهانه انجام مي‌شود، گفت: از اين نبايد از هر نقدي رنجيد و بلافاصله نگاه تضعيف‌آميز به تيم مذاکره‌کننده داشت، البته در عين حال همه بايد تلاش کنند تا به تيم مذاکره کننده هسته‌اي کمک کرده و نگاه حمايتي داشته باشند.

به گفته جلالي در نقدها بايد نگاهي توام با حمايت و کمک وجود داشته باشد.


 ابتکار عمل آلماني - برزيلي براي مقابله با عمليات جاسوسي آمريکا 

بعد از افشاي عمليات گسترده جاسوسي آمريکا از شهروندان و دولتمردان کشورهاي مختلف جهان، آلمان و برزيل به عنوان دو کشور مورد هدف از سوي واشنگتن، در يک ابتکار عمل مشترک گام مهمي براي پايان دادن به اين اقدامات غيرقانوني با هدف حفاظت از حقوق شهروندي برداشته اند.

به گزارش ايرنا، برلين و ريودوژانيرو با ارائه پيش نويس يک قطعنامه به مجمع عمومي سازمان ملل خواستار پايان يافتن نظارت الکترونيکي افراطي، جمع آوري داده ها و ساير جاسوسي ها در حريم خصوصي افراد شدند و هرچند در پيش نويس ارائه شده از سوي دو کشور به دولت خاصي اشاره نشده است اما ديپلمات هاي سازمان ملل در اظهار نظرهاي خود اعلام کرده اند اين کاملا مشخص است که منظور برزيل و آلمان، آمريکا است که اخيرا به خاطر افشاي برنامه نظارت بين المللي از سوي ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنيت ملي اين کشور بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

دولت هاي آلمان و برزيل در پيش نويس قطعنامه پيشنهادي خود با اشاره به نگراني شديد کشورها از نقض گسترده حقوق بشر و سوءاستفاده ناشي از داده هاي جمع آوري شده از همه کشورهاي عضو سازمان ملل خواسته اند تا اقداماتي را براي خاتمه دادن به اين گونه نقض هاي حقوق بشر و ايجاد شرايطي براي جلوگيري از اين موارد چون اطمينان حاصل کردن از انجام قوانين ملي بر طبق تعهدات قانون حقوق بشر بين الملل انجام دهند.


 روحاني:
  پيشرفت‌هاي خوبي در مذاکرات هسته‌اي بين ايران و 1+5 حاصل شده است 

رييس جمهوري اسلامي ايران در ديدار با سفير جديد اتريش در تهران گفت: پيشرفت هاي خوبي در مذاکرات بين جمهوري اسلامي ايران و گروه مذاکره کننده 1+5 در زمينه هسته اي حاصل شده است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني ابراز اميدواري کرد که در مذاکرات هفته جاري در ژنو شاهد گام هاي جديد و مؤثر بيشتري در پيبشرفت اين مذاکرات باشيم.رييس جمهوري همچنين تأکيد کرد: از اتريش به عنوان عضو شوراي حکام آژانس انرژي اتمي انتظار داريم در اين آژانس فعال تر عملکرده تا هر چه زودتر پرونده اتمي ايران به حالت عادي باز گردد.رييس جمهوري در ادامه با اشاره به سوابق خوب روابط ايران و اتريش، ابراز اميدواري کرد: در دوران مأموريت سفير جديد اتريش در تهران، شاهد ارتقاء و شکوفايي روابط و همکاري ها در تمامي عرصه ها ميان دو کشور باشيم.

دکتر روحاني با اشاره به روابط و همکاري هاي برجسته فرهنگي ميان دو کشور و حضور ايرانيان فرهيخته در لايه هاي خوب اجتماعي کشور اتريش، تصريح کرد: دولت جديد ايران اراده اي جدي براي توسعه روابط با اتريش در زمينه هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي دارد.


 حبيب‌الله عسگر اولادي درگذشت 

حبيب‌الله عسگراولادي دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري درگذشت.حبيب‌الله عسگراولادي، دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري پس از گذراندن يک دوره بيماري به ديار باقي شتافت.اين مبارز انقلابي از اوايل شهريور ماه سال جاري در بيمارستان دي تهران بستري شد که در اين مدت چهره‌ها و فعالان سياسي کشور به ملاقات وي رفتند. ‌ ستاد برگزاري مراسم ارتحال مرحوم عسکر اولادي طي پيامي ضمن تسليت درگذشت مرحوم عسکراولادي، جزئيات مراسم تشييع و تدفين دبيرکل سابق جبهه پيروان را اعلام کرد.متن پيام به اين شرح است:

ارتحال جانسوز يار ديرين امام و رهبري که عمر پر برکت خود را در راه خدمت به اسلام ، نهضت امام خميني(ره) و مردم و محرومان گذراند را به اطلاع مردم متدين ايران اسلامي مي رساند.

اين ضايعه دردناک را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت الله العظمي امام خامنه اي و مراجع عظام تقليد و همه همرزمان و دوستان و ياران و علاقه مندان به اين اسوه اخلاص تسليت عرض مي‌نمائيم.

پيکر اين مجاهد مبارز و اين يار با وفاي انقلاب، امام و رهبري در روز پنجشنبه مورخ 16 آذر 92 از ساعت 9 صبح از مقابل مدرسه عالي شهيد مطهري تشيع خواهد شد.همچنين مراسم ترحيم اين بزرگمرد تقوي و کمک کننده به محرومان در روز جمعه 17 آبان از ساعت 9 الي 11 در مدرسه عالي شهيد مطهري برگزار مي شود.مراسم هفتمين روز درگذشت اين اسطوره اخلاق و مجاهدت نيز روز دوشنبه ساعت 14:30 الي 16:30 در مسجد علي ابن موسي الرضا واقع در خيابان 17 شهريور - خيابان شهيد قادري برگزار خواهد شد.همچنين مراسم بزرگداشتي از سوي اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران، معتمدين امام و رهبري و جامعه انجمن‌هاي اسلامي اصناف و بازار روز شنبه 18 آبان در مسجد ارک بازار تهران برگزار مي‌شود.


 سرمقاله 

 ناتو در همسايگي ايران

علي رمضاني

سازمان آتلانتيک شمالي (ناتو) تشكلي سياسي باقيمانده از زمان جنگ سرد است و به واسطه‌ي سهمي که رهبر آن، يعني آمريکا، در نظام بين‌الملل داشته است همچنان خود را به عنوان قدرتي مطرح در عرصه‌ ي جهاني و نظام بين الملل مطرح كرده است.

در اين حال رويكردها و راهبردهاي ناتو پس از جنگ سرد، براي حفظ و گسترش خود، چون طرح مشارکت براي صلح و رويکردهاي فرامنطقه‌اي باعث شده ناتو در مناطق راهبردي و مهم جهان همچون خاورميانه، آسياي‌ مرکزي، قفقاز و افغانستان حضور پيدا كرده و در واقع نيروهاي ناتو در همسايگي ايران قرار گيرند و منافع و امنيت ايران را در منطقه به خطر اندازند.

در اين شرايط اكنون ناتو به رهبري آمريکا، سعي مي‌کند در همه مناطق جهان، حضور فيزيکي خود را حفظ کند. در اين ميان، منطقه‌ي خاورميانه و مناطق همجوار کشور ايران از جمله عمده مناطقي است كه داراي حساسيت‌هاي ويژه‌ و ژئوپلتيكي و راهبردي است.

چنانچه استقرار سپر دفاع ضدموشکي در اروپاي شرقي، استقرار موشک‌هاي پاتريوت در ترکيه، نوع عملکرد ناتو در قبال افغانستان از اين نمونه ها است.

در واقع به طور کلي، مي‌توان اهداف اعلام‌شده از سوي ناتو براي حضور در منطقه و همسايه ايران را در پر کردن خلا امنيتي ناشي از فروپاشي شوروي و جلوگيري تسلط روسيه بر منطقه، تضمين امنيت کشورهاي صادرکننده‌‌‌ي نفت و خطوط انتقال انرژي، کمک به آمريکا براي تکميل ضلع سوم محاصره‌ي ايران از سمت شمال، مبارزه با بنيادگرايي اسلامي و تروريسم، گسترش فرهنگ ليبراليستي و جلوگيري از گسترش نفوذ ايران و تاثير انقلاب اسلامي، افزايش حوزه‌ي نفوذ ناتو براي وارد آوردن فشار به روسيه و ايران ، رويارويي با گروه‌هاي مسلح مخالف،ايجاد پايگاه نظامي در منطقه، پر کردن خلا امنيتي و ايجاد ترتيبات جديد منطقه‌اي، بر هم زدن موازنه‌ي منطقه‌اي به ضرر ايران و... دانست.

آنچه مشخص است سران ناتو در اجلاس سال 2004 استانبول، با تصويب سازوکاري تحت عنوان «ابتکار همکاري استانبول»، در صدد ارتقاي حوزه‌ي مداخله‌گرايي امنيتي برآمدند و کشورهاي منطقه‌ي خاورميانه، به ويژه کشورهاي حوزه‌ي خليج فارس را به همکاري عملي دعوت کردند.

در اين شرايط کشورهاي منطقه مي‌توانند در حوزه‌هاي اصلاحات دفاعي، بودجه‌بندي، برنامه‌ريزي، مناسبات نظامي و غيرنظامي و... با ناتو همکاري کنند. در همين راستا است كه در حال حاضر نه کشور محيط پيراموني ايران پذيراي حضور نظامي ناتو هستند و بيشتر کشورهاي پيرامون نيز (از جمله کشورهاي حوزه‌ي خليج فارس و آسياي مرکزي و قفقاز) يا عضو برنامه‌ي «مشارکت براي صلح» هستند يا با آن همکاري مي‌نمايند.

در اين حال با تعريف جديد ناتو از ماموريت‌هاي خود، حوزه‌ي اقدام اين سازمان، منابع تهديد عليه سازمان و از سوي ديگر، حضور موثر آن در ابعاد و اشکال مختلف در حوزه‌هاي پيراموني ايران به امري اجتناب‌ناپذير تبديل کرده است و همين رويكردها و راهبردها باعث شده است که ايران به ناتو به عنوان يک تهديد و عامل ناامني در محيط پيراموني خود نگاه کند.


 تقديم استوارنامه سفير جديد واتيکان به رييس جمهور  


 اختتاميه جشنواره ترافيك و رسانه 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته