جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4567


رفع جوش‌هاي صورت با اين خوراکي‌ها


دردهاي آپانديس را جدي بگيريد


خبرها از عالم علم


 رفع جوش‌هاي صورت با اين خوراکي‌ها  

جداي اينکه دلايل جوش و آکنه را ابتدا بهتراست توسط پزشک بررسي و رفع نمود اما گاهي افراد از مراجعه ي مکرر نزد پزشک خسته شده و درپي يافتن راهي بي دردسر و راحت تر مي گردند که در منزل و با هزينه ي کمتري انجام پذير باشد.

به گزارش افکار، از آنجايي که تغذيه در داشتن پوستي سالم و شاداب بسيار موثربوده و حرف اول را مي زند اين بار راه رسيدن به پوستي صاف و زيبا را با استفاده ازچند ماده ي طبيعي و مفيد به شما توصيه مي کنيم که قطعا مصرف مداوم و طولاني مدت آن شما را به نتيجه ي مطلوب خواهد رساند.ما هم در جهت رفع اين مشکل راهکارهايي را معرفي مي کنيم که استفاده‌ي از آن مي تواند شما را تا حدودي ياري دهد.

1-استفاده ازآب زرشک و زرشک

از آنجايي که زرشک داراي خواص بسيار مفيدي براي بدن و به خصوص پوست مي باشد، مصرف آن در مدت زماني نه چندان طولاني باعث مي شود که پوست شما از جوشها پاک شده و به شادابي و شفافيت برسد که بهتر است براي اطمينان بيشتر اين کار را خود در منزل انجام دهيد و آن به اين ترتيب است که: يک قاشق غذا خوري سرپر زرشک را داخل يک فنجان آب ريخته وبه مدت 8 تا 9 ساعت بگذاريد تا کاملا خيس بخورد که البته اين کاررا مي توانيد از شب قبل هم انجام دهيد، سپس زرشکها را در داخل همان فنجان آب با پشت قاشق کاملا له کرده و از صافي رد کنيد، آب آن را ميل کرده وزرشکها را بر روي پوستتان بماليد و در آرامش بگذاريد تا آب آنها کاملا جذب پوستتان شود و بعد با آب ولرم شستشو نماييد.اين کار را يک روز درميان و به مدت يک الي دو ماه انجام دهيد تا به نتيجه ي مطلوب و پوستي صاف و شفاف برسيد.

2-استفاده ازختمي :

يک قاشق غذا خوري گل ختمي را داخل يک فنجان آب سرد و خنک بريزيد و خوب به هم بزنيد و به مدت 15 دقيقه داخل يخچال بگذاريد و صبر کنيد تا کاملا ختمي ها خيس خورده و رنگ آب بنفش شود، بعد آن را از صافي رد کرده و آب آن را ميل کنيد و مواد صاف شده را بر روي پوست و به خصوص روي جوشها بماليد و 10 دقيقه بعد با آب ولرم شستشو دهيد. اگر اين کار را روزي يک بار انجام دهيد حتما تاثير آن را بر روي پوست ، به خصوص بر طرف شدن تورم جوشها خواهيد ديد .

3-استفاده از نشاسته :

نشاسته ماده اي بسيار مفيد در بر طرف کردن جوشهاي صورت و تورم حاصل از آنها بر روي پوست مي باشد بنابر اين مي توانيد با استفاده از يک قاشق مرباخوري نشاسته که دريک استکان آب سرد وخنک حل کرده و ميل مي نماييد ، يک قاشق مربا خوري از همين مايع راهم بر روي پوست و جوشها ماليده ، 5 دقيقه صبر کنيد، فقط مراقب باشيد چون نشاسته بر روي پوست سريع خشک مي شود در اين مدت کوتاه به هيچ وجه صحبت نکنيد و نخنديد زيرا باعث چروک شدن پوستتان خواهد شد.اين کار را نيز يک روز در ميان انجام دهيد تا به نتيجه ي مطلوب برسيد.

4-مصرف آب انار و آب گريپ فروت

آب انار به دليل خواص بسيار مفيدي که دارد و مي‌توان به نمونه ي خون سازي و تصفيه ي خون اشاره کرد مصرف روزانه و يا حتي يک روز در ميان آن در بر طرف کردن جوشها بسيارموثر بوده و کمک زيادي در رفع اين مشکل خواهد کرد.

مصرف آب گريپ فروت و زدن فيبرهاي آن بر روي پوست به دليل داشتن ويتامين c کافي بسيار مفيد بوده و استفاده ي يک روز در ميان آن در رفع جوشها و تورم آنها بسيار موثر خواهد بود.

5-آب کرفس و آب هويج :

هويج و کرفس را پس از شستشو با آب هويج گيري آب گرفته، بهتر است يک در ميان، يک روز آب هويج و يک روز آب کرفس را به اندازه ي يک ليوان ميل کنيد.آب کرفس علاوه بر شاداب کردن پوست شما در چربي سوزي و لاغري نيز موثر است.

توصيه اي مفيد:

با مصرف روزانه ي انواع ميوه و آب ميوه هاي فصلي از جمله توت فرنگي، خيار، ليمو، پرتقال، سيب هندوانه و همچنين پياز خام و استفاده ي هم زمان مقداري از آنها بر روي پوست، شما مي توانيد با رساندن ويتامين‌هاي لازم به بدن و پوستتان هميشه از پوستي شاداب و سالم بر خوردار باشيد زيرا پوست هميشه به غذا و مراقبت نياز دارد.


 دردهاي آپانديس را جدي بگيريد  

خيلي از ما تصور مي‌کنيم آپانديس فايده‌اي براي بدن ندارد، اما دکتر شيوا رفعتي، متخصص اطفال و استاديار دانشگاه علوم ‌پزشکي شاهد به «جام‌جم» مي‌گويد: امروزه ثابت ‌شده آپانديس بر سيستم ايمني تاثير و در توليد آنتي‌بادي‌ها نقش بسزايي دارد.

آپانديس زائده اي به طول ده سانتي متر در بدن همه ماست، يک سر اين زائده کرمي شکل به روده بزرگ وصل است و يک سر آن داخل حفره شکم قرار دارد. به گفته اين متخصص کودکان، گاهي اين زائده در کودکان ملتهب و عفوني مي شود و از آنجا که بچه ها نمي توانند دقيقا علائم خود را بيان کنند، ممکن است آپانديسيت در آنها ديرتر تشخيص داده شود که متاسفانه مي تواند باعث سوراخ شدن آپانديس و عوارضي شود، پس بايد علائمش را جدي بگيريم.

بچه ها معمولا بيشتر در سنين 9 تا 12 سال ممکن است دچار التهاب و عفونت آپانديس شوند. البته گاهي قبل از 9 سال هم ممکن است اين اتفاق بيفتد. علائم آپانديسيت در آنها هم گاهي معمول و گاهي غيرمعمول است. دکتر رفعتي درباره علائم معمول آپانديسيت مي گويد: درد شکم، اولين علامت معمول اين عارضه است. يعني اگر کودک در سني باشد که بتواند دردش را ابراز کند، از درد شکم شکايت خواهدداشت. اين درد در ناحيه اطراف و بالاي ناف، مبهم و مداوم است. اين متخصص اطفال ادامه مي‌دهد: بتدريج بيمار دچار بي اشتهايي مي شود، حالت تهوع و استفراغ پيدا مي کند و ممکن است يکي دو بار استفراغ کند.

بعد کم کم درد به قسمت پايين و راست شکم منتقل مي شود که محل آپانديس است. او تاکيد مي کند: اگر بچه چنين علائمي داشت بايد او را به پزشک جراح رساند تا با معاينه، تشخيص نهايي را مطرح کند. البته در کودکان کم سن تر که امکان دارد نتوانند خيلي واضح نوع درد و محل آن را بيان کنند، تشخيص آپانديس سخت تر است. دکتر رفعتي درباره علائم غيرمعمول آپانديس که گاهي تشخيص آن را مشکل تر هم مي کند، توضيح مي دهد: آپانديس حالت کرمي دارد و يک سر آن به روده بزرگ متصل است، ولي سر ديگر آن ممکن است در قسمت هاي مختلف شکم باشد. گاهي اين زائده آنقدر بلند است که سر آن مثلا نزديک لوله حالب يا بيضه ها قرار مي گيرد. در اين صورت به جاي اين که درد آن در ناحيه راست شکم احساس شود، در پهلو حس مي‌شود يا بيضه هاي کودک درد مي گيرد. در چنين حالتي درد آپانديس با درد ارگان هاي ديگر اشتباه گرفته مي شود.

تشخيص اصلي با معاينه

اگر بيمار دچار علائم معمول آپانديسيت باشد، معمولا پزشک جراح بلافاصله پس از معاينه و تشخيص نهايي اقدام به جراحي مي کند. دکتر رفعتي مي گويد: البته اگر علائم مبهم باشد، پزشک آزمايش خون درخواست مي کند. چون در خون بيمار دچار آپانديسيت معمولا گلبول هاي سفيد افزايش مي يابد. ممکن است آزمايش ادرار و عکس شکم هم درخواست کند. البته در عکس شکم، يافته اي به نفع آپانديسيت وجود ندارد، ولي براي رد احتمال مشکلات ديگر انجام مي شود. سونوگرافي هم براي تشخيص آپانديسيت مفيد است، اما در واقع راه اصلي تشخيص اين بيماري معاينه و توجه به علائم بيمار است و درخواست آزمايش خون و سونوگرافي براي تائيد تشخيص انجام مي گيرد.

سرعت در جراحي، يک ضرورت است

به گفته دکتر رفعتي، جراحي بايد بعد از تشخيص آپانديسيت هر چه سريع تر انجام شود و اين که پدر و مادر تعلل کنند يا بخواهند تحقيق و از چند جراح نظرخواهي کنند، کار درستي نيست چون آپانديس بچه ها در زمان کمتري ممکن است پاره و چرک و آلودگي وارد شکم شود و سلامت کودک را به خطر بيندازد.

بيماري هايي با علائم مشابه

بعضي بيماري ها در بچه ها علائم مشابه التهاب آپانديس ايجاد مي کند، بنابراين بايد آنها را حتما در نظر داشته باشيم. يکي از اين بيماري ها، اسهال و استفراغ و ديگري مسموميت غذايي است، بخصوص در تابستان.

دکتر رفعتي درباره تفاوت اسهال و استفراغ و مسموميت با آپانديسيت مي گويد: بچه مبتلا به اين بيماري ها هم معمولا اسهال، استفراغ شديد و دل درد و تب پيدا مي کند، اما اول تهوع و استفراغ سراغش مي آيد و بعد تب، اسهال و دل درد شروع مي شود در حالي که در التهاب و عفونت آپانديس، اول درد است بعد تهوع و استفراغ. علاوه بر اين، بچه دچار التهاب آپانديس تب خفيفي دارد و تبش خيلي بالا نيست، مگر اين که آپانديسش سوراخ شده باشد.

وي تاکيد مي کند: نکته مهم اين است که گاهي اسهال هم باعث ايجاد آپانديسيت مي شود و حتي گاهي بيمار دچار آپانديسيت با اسهال مراجعه مي کند، بنابراين فقط نمي توانيم روي يافته هاي باليني قضاوت کنيم و هرگاه پدر و مادري در مورد ابتلاي فرزندشان به التهاب آپانديس شک داشتند، حتما بايد به پزشک مراجعه کنند. اين متخصص کودکان مي افزايد: بيماري ديگري که مي تواند با آپانديسيت اشتباه شود، بخصوص در بچه‌هاي کوچک تر، انسداد روده است. بچه هاي دچار اين مشکل هم تهوع، استفراغ و درد شکم دارند، ولي معمولا دفع گاز و اسهال ندارند. گاهي گلودرد چرکي و التهاب غدد لنفاوي روده هم باعث ايجاد علائمي مثل آپانديسيت مي شود و اين نقش مهم پزشک و تشخيص او براساس شرح حال و معاينه را نشان مي دهد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنيم؟

دکتر رفعتي در پاسخ به اين پرسش مي گويد: والدين بايد توجه داشته باشند آپانديسيت معمولا يکباره شروع نمي شود مگر اين که آپانديس سوراخ شده باشد که معمولا 24 تا 48 ساعت قبل علائمي مثل درد کناره ناف و قسمت راست شکم دارد، بنابراين اگر درد شکم کودک بيش از چهار ساعت طول بکشد و پيشرونده باشد، حتما بايد به پزشک مراجعه کرد. اين متخصص کودکان تاکيد مي کند: اگر کودکي درد شکمي داشت، هرگز نبايد خودسرانه به او مسکن داد. اگر نفخ و دل درد در حد دل پيچه خفيف بود، مي توان يک بار به او مسکن داد، ولي اگر درد ادامه پيدا کرد، بايد حتما به مراکز درماني مراجعه کرد چون مسکن مي تواند درد آپانديسيت را محو و پزشک را در تشخيص سريع دچار مشکل کند که براي بيمار خطرناک است.

اگر آپانديس بترکد...

دکتر رفعتي با اشاره به اين که متاسفانه در بچه ها زماني که آپانديس شروع مي شود تا زماني که بترکد، خيلي کوتاه است و امکان دارد حداکثر يک يا دو روز باشد، ادامه مي دهد: اگر به بيمار دير رسيدگي شود و آپانديس سوراخ شود، چرک و عفونت وارد فضاي شکم مي شود و شکم کاملا سفت و درد شديدي ايجاد خواهد شد. از سوي ديگر، کودک ممکن است دچار تب بالا شود و در اين صورت بايد حتما لوله تخليه يا درم در شکم او تعبيه و هفت تا ده روز در بيمارستان بستري شود تا شکمش شست وشو و تخليه شود. او مي افزايد: متاسفانه هر التهاب و عفونتي وارد حفره شکم شود، ممکن است چسبندگي هايي در آن به وجود آورد و هر چه ديرتر مراجعه شود، اين چسبندگي بيشتر خواهد بود و بعدها براي بيمار مشکل ايجاد مي کند.

گرما، اوضاع را بدتر يا بهتر نمي کند

برخي معتقدند اگر روي شکم کودک دچار دل درد کيسه آب گرم يا حوله داغ گذاشته شود و بچه دچار التهاب و عفونت آپانديس باشد، حتما باعث ترکيدن آپانديس مي شود، ولي دکتر رفعتي مي گويد اين باورها پايه علمي ندارد، چون آپانديس عضوي در درون شکم است و گرما و سرماي بيروني تاثير چنداني روي آن ندارد.


 خبرها از عالم علم 

 علائم ديابت در زنان

پزشکان مي گويند علاوه بر علائم شناخته شده ديابت که بين همه بيماران معمولا مشترک هستند، اين بيماري در زنان علائم ديگري نيز دارد.

به گزارش ايسنا، اين دسته از علائم ديابت در زنان معمولا ناشناخته هستند و ممکن است بي ضرر فرض شوند اما بيماران نبايد فريب بخورند و ضرورت دارد که با اين علائم آشنا شوند و آنها را جدي بگيرند.

علائم ديابت که بين مردان و زنان مشترک هستند، عبارتند از:

افزايش احساس تشنگي

اشتهاي زياد

تکرر ادرار

کاهش يا افزايش وزن

تهوع و استفراغ

خشکي دهان

کاهش ديد و نابينايي

خارش پوست

کندي در بهبود زخم ها

و اما علائم ديابت مخصوص زنان عبارتند از:

عفونت هاي مهبلي

عفونت هاي مخمري

تاثير روي فعاليت هاي هورموني بدن

ابتلا به سندرم تخمدان چند کيستي

افسردگي

افزايش چشمگير تراکم کلسترول ليپوپروتئيني در مقايسه با مردان مبتلا به ديابت

به گفته متخصصان، علائم ديابت در زنان اغلب ممکن است ناديده گرفته شود يا اشتباه تشخيص داده شود. بنابراين حتما يک متخصص مي تواند تعيين کند که اين علائم ديابت مشکلاتي قابل درمان هستند يا اين علائم ممکن است به ديابت منجر شوند.

سيب، متخصص قلب و عروق

طي اين مطالعه، پژوهشگران متوجه شدند که سيب ميزان "ليپوپروتئين باچگالي کم" را که به آن اصطلاحا کلسترول بد يا (LDL) مي‌گويند، کاهش مي‌دهد.به گزارش عصرايران، مطالعات محققان آمريکايي نشان مي‌دهد که خوردن يک سيب در روز مي‌تواند شما را از مراجعه به متخصص قلب و عروق مصون كند. با مطالعه بر گروهي از افراد ميانسال سالم دريافتند که خوردن روزانه يک عدد سيب به مدت چهار هفته، 40 درصد از سطوح مواد مرتبط با بروز سختي شريان‌ها را کاهش مي‌دهد.مصرف کپسول‌هاي حاوي "پلي فنول"_ نوعي آنتي اکسيداني که در سيب يافت مي‌شود نيز نتايج مشابهي را به همراه دارد اما به اندازه خود سيب ثمربخش نيست.طي اين مطالعه، پژوهشگران متوجه شدند که سيب ميزان "ليپوپروتئين باچگالي کم" را که به آن اصطلاحا کلسترول بد يا (LDL) مي‌گويند، کاهش مي‌دهد.هنگامي که LDL براي اکسيده شدن با راديکال‌هاي آزاد واکنش نشان مي‌دهد، احتمال زيادي وجود دارد که کلسترول باعث افزايش التهاب و آسيب بافتي شود.زماني که LDL اکسيد مي‌شود، ساختاري به خود مي‌گيرد که منجر به وجود آمدن تصلب (سخت شدن) شريان مي‌شود.به گفته دکتر " روبرت ديسيل وسترو"، سرپرست اين پژوهش، با خوردن يک سيب در روز به مدت 4 چهار هفته، تاثيرات شگفت انگيز و چشمگير آن را بر اکسيده شدن LDL کشف کرديم و اين کاهش 40 درصدي را مي‌توان به حالتي تعبير کرد که فردي را با عروق کرونري (قلبي) عادي با شخص مبتلا به بيماري عروق کرونر مقايسه کنيم. اين پژوهش در مجله "Functional Food"منتشر شده است.

درمان لاغري

يک متخصص تغذيه عنوان کرد: براي درمان لاغري تغيير شيوه زندگي و درمان دارويي بسيار مهم است. البته افراد بايد توجه داشته باشند که خود نمي‌توانند خودسرانه درمان دارويي را انجام دهند و بايد تحت نظر پزشک دارو مصرف نمايند.

به گزارش دانا، امروزه با وجود اينکه در بين بيشتر افراد جامعه تب رژيم، براي لاغر شدن داغ است، اما هستند افرادي که لاغري براي آن‌ها مشکل ساز شده و اين افراد تلاش مي‌نمايند تا از طريقي وزن خود را افزايش دهند، به همين منظور ما به سراغ دکتر بهمن محمدي، متخصص تغذيه رفتيم. وي در مصاحبه با خبرنگار ما درمان لاغري را به چهار بخش مهم تقسيم کرد و گفت: درمان لاغري داراي با تغيير شيوه زندگي، درمان دارويي، برنامه غذايي صحيح و ورزش مناسب ارتباط مستقيم دارد.

وي درادامه تاکيد کرد: بايد توجه داشت درمان لاغري بدون در نظر داشتن اين 4 محور اصلي ياد شده امکان پذير نيست.

تغيير در شيوه زندگي

دکتر محمدي در رابطه با تاثير استرس برتغذيه افراد اظهار کرد: استرس، تحرک زياد، تغذيه نامناسب، ناکافي و نامنظم (به موقع غذا نخوردن يا فراموش کردن وعده‌هاي غذا) موجب کاهش وزن و لاغري مي‌شود، بنابراين براي افزايش وزن لازم است افراد از استرس در زندگي خود دوري کنند و شرايط آرامي را براي کار و زندگي مهيا سازند.

اين متخصص تغذيه با بيان اينکه مقدار و کيفيت غذاي مصرفي بسيار مهم است عنوان کرد: به افراد توصيه مي‌شود از غذاهاي پر کالري استفاده نمايند و همچنين به تغذيه خود نظم و برنامه داده و در ساعات مشخص و با آرامش غذا مصرف کنند.

درمان دارويي

دکتر بهمن محمدي در خصوص درمان دارويي گفت: درمان دارويي بايد تحت نظر پزشک انجام شود، اين درمان شامل دو بخش اصلي از قبيل درمان دارويي لاغري، که بايد نوع بيماري که باعث لاغري فرد شده را شناسايي کرده و در صورت امکان آن را درمان نماييم و درمان دارويي براي افزايش اشتها، که از داروهاي افزايش دهنده اشتها استفاده مي‌شود.

به گفته وي؛ مکمل‌هاي ويتامين‌دار از جمله داروي مناسب براي افزايش اشتها محسوب مي‌شود.

محمدي با توجه به مکمل‌هاي ويتامين دار که مناسب‌ترين دارو براي افزايش اشتها است گفت: در اين دارو‌ها ترکيباتي مثل املاح روي، ويتامين‌هاي گروه ب، آهن و... وجود دارند، که وجود همين مواد در اين دارو‌ها باعث افزايش اشتها در افراد مصرف کننده مي‌شود.

هشدار، سيپرو هپتادين لاغري را درمان نمي‌کند

اين متخصص تغذيه با اشاره به دارو سيپرو هپتادين به عنوان نخستين دارو براي افزايش اشتها تجوز مي‌شود اما متاسفانه فرد را دچار عوارض جانبي مي‌نمايد در پايان خاطر نشان کرد: بايد دانست که سپروهپتادين داروي اشتها آور نيست و افزايش اشتها از عوارض جانبي آن است که معمولا پس از مدتي از بين رفته و شخص مصرف کننده دوباره لاغر مي‌شود. به علاوه اين دارو باعث خواب آلودگي، خشکي دهان و... مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته