جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4567


شرط ماندن يا برکناري مديران بانکي

وزير اقتصاد:
اقتصاد در شرايط خطيري قرار گرفته است


نهادهاي مالي


تريبون اقتصادي


حقوقي


 شرط ماندن يا برکناري مديران بانکي 

 
عضو ناظر در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، گفت: از اين پس مديران عامل و رؤساي بانک‌هاي کشور در مقابل معوقات بانکي پاسخگو و مسئول خواهند بود، لذا يکي از شرايط ماندن و يا برکناري رؤساي بانک‌ها، چگونگي رسيدگي به معوقات بانکي است.عزت الله يوسفيان ملا در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، گفت: در اين جلسه مصوب شد تا بانک مرکزي براي وصول معوقات بانک‌هاي کشور با تمام قدرت اقدام کرده و وزارت اقتصاد و دارايي نيز از اين موضوع حمايت کند.

نماينده مردم آمل و لاريجان در مجلس شوراي اسلامي، افزود: در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، بر اين امر تاکيد شد که مديرعامل و رؤساي هيئت مديره بانک‌هاي کشور مسئوليت پذيري بيشتري نسبت به بازپرداخت معوقات بانکي داشته باشند.

اين در حالي است که، اسحاق جهانگيري درجلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي با اشاره به روند رو به رشد حجم معوقات بانکي، مسئوليت نظارت و پيگيري موضوع مطالبات معوق را به بانک مرکزي محول کرد و از رئيس کل بانک مرکزي خواست با تشکيل کارگروهي از نمايندگان سه قوه با استفاده از راه‌هاي علمي و عملي نسبت به پيشگيري از رشد معوقات بانکي اقدام و همچنين بانک‌هاي عامل را مکلف به وصول معوقات کنند و گزارشي از اقدامات انجام شده را به طور مستمر در جلسات آتي ارائه دهد تا با حمايت اعضاي ستاد، موانع احتمالي از پيش روي برداشته شود.

وي همچنين با تاکيد بر لزوم اتخاذ سياست‌هاي لازم براي جلوگيري از افزايش ميزان معوقات، خواستار هماهنگي بانک مرکزي با وزارت امور اقتصادي و دارايي و شوراي پول و اعتبار شد تا نسبت به آسيب‌شناسي و يافتن راهکارهايي براي جلوگيري از تکرار تخلفات مالي و انباشت معوقات بانکي اقدام و تدابير لازم اتخاذ کنند.


 وزير اقتصاد:
 اقتصاد در شرايط خطيري قرار گرفته است 

 وزير اقتصادي و دارايي‌ادامه روند حمايتهاي نامشروط و مطلق براي بهبود بخش خصوصي در ايران را از چالش‌هاي فضاي کسب و کار در کشور دانست و گفت:‌‌ همان طور که شاهد بوده‌ايم در دهه‌هاي گذشته دولت کمک‌هاي فراواني به فضاي کسب و کار کرده است اما به دليل اينکه اين حمايت‌ها هدفمند و مشروط نبوده‌اند مي‌بيينم که ايران اکنون در رده 152 جهان قرار دارد. به گزارش ايلنا، محمد طيب نيا در تشريح وضعيت اقتصادي کشور گفت: اقتصاد کشور در شرايط خطيري قرار گرفته است؛ در دهه گذشته با ورود جوانان جوياي کار و کساني که براي کسب شغل وارد بازار کار مي‌شوند سالانه بيش از 800 هزار شغل بايد ايجاد کرد.

وي با بيان اينکه حتي رشد اقتصادي 8 درصد نيز براي رسيدن به قدرت اقتصادي منطقه کافي نيست، خاطرنشان کرد: رسيدن به اين رشد اقتصادي کار مشکلي است. وزير امور اقتصادي و دارايي ادامه داد: پر هزينه شدن فضاي کسب و کار از جمله نتايج ديگر فقدان نهادهايي است و بايستي زمينه‌ها را براي ورود سرمايه‌ها به کسب و کار آماده کنند. وي با اشاره به آمارهاي بانک جهاني گفت: متاسفانه ايران از نظر فضاي کسب و کار در ميان 189 کشور جهان رتبه 152 را دارد و در بين 25 کشوري که در منطقه سند چشم انداز حضور دارند در رتبه 22 قرار داريم و تا کسب رتبه نخست فاصله زيادي وجود دارد.


 نهادهاي مالي 

 بانک تجارت پرداخت تسهيلات خرد را در اولويت قرار داده است

مديرعامل بانک تجارت با اشاره به اين‌که رفع تحريم‌هاي سيستم بانکي و به ويژه بانک مرکزي در دستور کار مذاکرات قرار دارد، تاکيد کرد: بانک تجارت پرداخت تسهيلات خرد را در اولويت قرار داده است.

محمد رضا رنجبر فلاح در گفت‌وگو با ايسنا،در پاسخ به اين که با توجه به محدوديت پرداخت تسهيلات خرد از سوي بانک‌ها،‌ آيا برنامه‌اي براي توسعه پرداخت اين گونه تسهيلات داريد؟ خاطرنشان کرد:بانک تجارت پرداخت تسهيلات خرد را در اولويت قرار داده و تلاش مي کند پرداخت اين تسهيلات را توسعه دهد زيرا ريسک عدم باز پرداخت اين تسهيلات کم است.

وي با تاکيد بر اين‌که بر اساس قانون اعداد بزرگ هر چه تعداد تسهيلات بيشتر باشد ريسک کمتري را متحمل مي شويم ادامه داد: پرداخت اين تسهيلات در بانک تجارت متوقف نشده و تسهيلاتي براي خريد خودرو و کالا پرداخت مي‌شود.

قدرداني از عملکرد بانک ملت در 2 استان

عملکرد بانک ملت در دو استان کشور از سوي مسوولان دستگاه هاي مختلف مورد تجليل قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، رييس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني استان البرز در نامه اي عملکرد مطلوب کارکنان شعبه مهستان اين بانک را مورد ستايش قرار داد.

فرماندار شهرستان طالقان هم، عملکرد بانک ملت را در زمينه ارائه خدمات بانکي در اين شهرستان رضايت بخش خواند و از دست اندرکاران اين بانک سپاسگزاري کرد.

مديرعامل شرکت عمران صنعت از شرکت هاي فعال در حوزه گازي پارس جنوبي در شهرستان عسلويه نيز با ارسال لوح سپاسي از بانک دار شعبه عسلويه به دليل صداقت در گفتار، رفتار محبت آميز، تلاش و جديت در کار و به تبع آن جلب رضايت مشتريان تشکر کرد.

مديرعامل شرکت پتروشيمي زاگرس نيز در ديدار با مسوولان مديريت شعب بانک ملت در استان بوشهر از مديران بانک ملت به دليل کمک به حل مشکل واحدهاي پتروشيمي سپاسگزاري کرد.

بازديد مديرعامل بانك ملي از شعبه مركزي

دكتر عبدالناصر همتي به صورت سرزده از شعبه مركزي بانك بازديد و با كاركنان ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي،در اين بازديد يك ساعته مديرعامل ضمن بررسي بخش هاي مختلف و استماع توضيحات ارائه شده توسط برات كريمي رييس شعبه‏، از نحوه فعاليت كاركنان مطلع و توصيه هاي لازم درخصوص بهبود و ارتقاي بهره وري و افزايش رضايت مندي مشتريان از خدمات بانك را ارائه كرد.

بانک صادرات گواهينامه خوشنام ترين نام تجاري را دريافت کرد

در دومين اجلاس سران و مديران عالي‌رتبه اقتصاد، صنعت و تجارت ايران که با حضور جمعي از مديران ارشد بانک‌ها و بيمه‌هاي خصوصي و دولتي و مديران صنايع و کارخانجات توليدي و همچنين مديران و کارشناسان بانک صادرات ايران، در سالن همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد، با اهداي تنديس، نشان برتر، لوح و گواهينامه بين‌المللي از بانک صادرات ايران تقدير شد.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات،در اين اجلاس که با عنوان اجلاس دستاوردهاي نيم قرن تجربه شرکت‌هاي برتر و مديران موفق اقتصاد، صنعت و تجارت ايران برگزار شد، لوح تقدير از دبيرخانه اجلاس و نشان مديريت مدرن و شايسته در صنعت بانک داري به مهندس پيشرو مديرعامل بانک و تنديس نوآوري در طراحي خدمات مدرن بانک داري در سطح ملي به بانک صادرات ايران اهدا شد. همچنين گواهينامه بين‌المللي تکنولوژي برتر و خوشنام‌ترين نام تجاري در صنعت بانک داري از سوي اتحاديه اروپا به بانک صادرات ايران اهدا شد.

مدير عامل جديد شركت تجارت الكترونيك پارسيان معرفي شد

مهندس محمود رضاقلي به عنوان مديرعامل جديد شركت پککو منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ، طي مراسمي كه با حضور علي سليماني شايسته، مدير عامل بانك پارسيان، اعضاي هيات مديره و مديران شركت پککو و همچنين يزدان جو مدير عامل شرکت سرمايه گذاري پارسيان برگزار شد، مهندس محمود رضا قلي به عنوان مدير عامل جديد شركت تجارت الكترونيك پارسيان معرفي شد و شايسته ضمن تقدير و تشکر از زحمات پورسعيد مدير عامل سابق شرکت، براي رضاقلي آرزوي توفيق در مسئوليت جديد كرد .

قدرداني دکتر سيف از ابراز همدردي خانواده بانک کارآفرين

ولي اله سيف، رئيس كل بانك مركزي طي نامه اي از ابراز همدردي اعضاي خانواده بانك كارآفرين به خاطر درگذشت پدرشان تشكر و قدرداني كرد.

به گزارش روابط عمومي بانک کارآفرين،در بخشي از اين نامه آمده است،از شما كه به مناسبت درگذشت مرحوم پدرم درمراسم تشييع وترحيم شركت نموده و با درج آگهي در روزنامه اظهار همدردي نموده ايد، سپاسگزارم و از درگاه ايزدمنان، سلامتي، سعادت و اجر الهي برايتان مسئلت مي نمايم.

76درصد صادرکنندگان نمونه مشتري بانک توسعه صادرات هستند

بيش از 76 درصد از صادرکنندگان نمونه، ممتاز و شايسته کشور ازخدمات و تسهيلات بانک توسعه صادرات ايران استفاده مي کنند. به گزارش روابط عمومي بانك توسعه صادرات ايران، پنج شرکت به عنوان صادرکننده ممتاز و 45 شرکت ديگر نيز به عنوان صادرکنندگان نمونه ملي و 10 شركت به عنوان صادركننده شايسته در مراسم گراميداشت روز ملي صادرات با حضور معاون اول و رئيس دفتر رئيس جمهور و وزير صنعت، معدن و تجارت معرفي شدند.

انتقال سه وجهي در شبکه خودپرداز بانک قوامين هم چنان فعال است

روابط عمومي بانک قوامين طي اطلاعيه يي اعلام کرد: انتقال سه وجهي در شبکه خود پرداز هاي بانک قوامين هم چنان فعال است.

در اين اطلاعيه آمده است : در آغاز راه اندازي شبکه شتاب ، بالغ بر 20 هزار تراکنش از طريق سرويس مذکور انجام شده است. در حالي که برخي مطبوعات اين بانک را جزء بانک هاي فاقد اين سرويس اعلام کرده اند. لذا ضمن تکذيب اين موضوع به اطلاع کليه مشتريان و مخاطبان بانک قوامين مي رساند : سرويس انتقال سه وجهي و نيز ساير خدمات بانکي قابل ارائه از طريق خودپردازهاي بانکي در خودپردازهاي بانک قوامين فعال مي باشد و متقاضيان مي توانند بدون هيچ گونه محدوديت، عمليات بانکي مورد نياز خود را از طريق خودپردازهاي بانک قوامين به صورت 24 ساعته انجام دهند.


 تريبون اقتصادي 

 مدير عامل توانير:

تلاش مي‌کنيم که قيمت برق افزايش يابد

همايون حائري در پاسخ به اين سؤال که آيا قيمت برق افزايش مي‌يابد، گفت: تلاش مي‌کنيم که قيمت برق افزايش يابد و متوسط هر کيلو وات ساعت برق از 43 تومان به 68 تومان برسد.به گزارش ايرنا،مدير عامل توانير در پاسخ به اين سوال که قيمت برق صادراتي ايران به کشورهاي همسايه چقدر است و آيا برق ايران ارزان يا گران است، گفت: متوسط قيمت صادراتي برق ايران 9 تا 10 سنت است و اين قيمت برق صادراتي ايران بسته به زمان سال متفاوت است.

سخنگوي دولت:

در حذف يارانه ثروتمندان عجله نمي‌کنيم

سخنگوي دولت و معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با بيان اينکه در حذف يارانه دهک‌هاي بالاي درآمدي هيچ عجله اي نيست و پس از تکميل اطلاعات تصميم مي‌گيريم، اعلام کرد: مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها به احتمال فراوان از ابتداي سال 93 اجرا مي‌شود.

محمدباقر نوبخت در گفتگو با مهر اظهار داشت: براساس ماده 7 قانون هدفمندي يارانه ها، منابعي که از افزايش قيمت حامل هاي انرژي،آب،برق و نان حاصل مي شود، بايد نسبت به درآمد بين تمامي خانوارها توزيع شود. طبق اين قانون، دولت موظف است پرداخت‌ها را يکسان بين خانوارها انجام ندهد. آنچه امروز به عنوان پرداخت يکسان مطرح است، نوعي فاصله گيري و متفاوت عمل کردن نسبت به تکليف قانوني است.وي ادامه داد: دولت مشکلي در اين زمينه ندارد و قبل از اينکه مطالعات لازم انجام نشده باشد و اطلاعات کامل را در اختيار نداشته باشيم، هيچ گونه اقدام شتاب زده اي را در حوزه يارانه ها انجام نمي دهيم.سخنگوي دولت با اعلام اينکه اطلاعات موجود ناقص است، تاکيد کرد: سعي مي کنيم در گام نخست اطلاعات موجود را تکميل و نواقص را برطرف کنيم تا پس از مطالعات انجام شده، مرحله دوم هدفمندي يارانه ها را اجرا و حتي روند موجود را با کيفيت بهتر انجام دهيم.


 حقوقي 

معاملات مکاتبه اي

از گذشته تا حال، همواره يکي از مهمترين راه هاي تجارت، معاملات مکاتبه اي بوده است. چراکه براي مثال تاجري در يک شهر و تاجر ديگري در شهر ديگر، قصد معامله را دارند، حال چنانچه از تکنولوژي هاي نوين ارتباطي مانند قراردادهاي الکترونيکي و ... که نيازمند ابزار تخصصي همچون دارا بودن امضاي الکترونيکي و ديگر دانش هاي نوين است، بي بهره باشند، بايد از همان راه سنتي، يعني ايجاب و قبول از طريق مکاتبه اقدام به معامله نمايند!

معامله مکاتبه اي نيز براي آنکه به درستي واقع شود، بايد شرايط اساسي صحت معامله از جمله قصد طرفين و رضايت آنها به معامله، اهليت آنها، معين بودن موضوع معامله و مشروعيت جهت معامله، را دارا باشد.قصد و رضاي طرفين از ارسال ايجاب از طرف فروشنده و قبول از طرف خريدار قابل احراز است، مگر اينکه يکي از آنها يا هردو، اکراه به ايجاب يا قبول شده باشند. اهليت طرفين و مشروعيت جهت معامله نيز که نيازي به توضيح ندارد و بديهي است که ايجاب دهنده و قبول کننده، بايد داراي اهليت قانوني براي انجام معامله باشند و چنانچه جهت معامله در ايجاب يا قبول ذکر شده باشد، آن جهت بايد مشروع باشد، لکن معين بودن مورد معامله در معاملات مکاتبه اي بسيار مهم است، چراکه ممکن است خريدار کالايي را که خريداري مي نمايد، نبيند، بنابراين بايد در ايجاب به گونه اي معين و مشخص باشد که براي قبول کننده ابهامي در مورد معامله وجود نداشته باشد.

در اين معاملات، عقد در زمان و مکاني منعقد مي شود که اراده جدي مخاطب ، در قبول ايجاب به وسيله اي مشخص گردد؛ چراکه نظام حقوقي ايران معامله را زماني کامل مي داند که قبول انجام شود و بالتبع فهم قبول بايد به وسيله اي که دلالت بر قبول نمايد مشخص گردد. چنانکه در قانون مدني اينگونه بيان شده است که :" عقد محقق مي شود به قصد انشاء به شرط مقرون بودن به چيزي که دلالت بر قصد کند." لذا چنانچه قبول کننده ايجاب، نامه اي دال بر قبول بنگارد و براي مثال آن را تحويل پست دهد، معامله در همين زمان محقق شده است؛ هرچند که پست پس از چندين روز، نامه حاوي قبولي را به ايجاب دهنده برساند. اهميت اين موضوع وقتي مشخص مي شود که بدانيم ايجاب دهنده تنها تا زماني که مخاطب ايجاب اعلام قبولي نکرده است، مي تواند از ايجاب خود عدول نمايد و آن را پس بگيرد، اما پس از اعلام قبولي وي، با توجه به اينکه معامله انجام شده تلقي مي گردد، امکان پس گرفتن ايجاب وجود ندارد!

بعضا پيش مي آيد که مخاطب ايجاب در مقابل ايجاب، به جاي قبول يا رد ايجاب اقدام به ايجاب متقابل مي نمايد! بدين معنا که براي قبول ايجاب طرف مقابل شرطي را به وي پيشنهاد مي کند که:"در صورتي که شرط مرا بپذيري، من ايجاب تو را قبول مي کنم." که در اين صورت ايجاب دهنده اول بايد نظر خود را در خصوص قبول يا رد ايجاب متقابل اعلام نمايد. فاصله بين ايجاب و قبول عرفي است و برحسب انواع ايجاب و قبول متفاوت است؛ چنانکه در خصوص معاملات مکاتبه اي ممکن است اين فاصله چند روز باشد، لکن نبايد مدت به قدري باشد که موجب ضرر يکي از طرفين شود.

خدايار سعيد وزيري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته