جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4567


معرفي مناطق " بورالان" و" دالامپر" آذربايجان غربي به عنوان پارک صلح و دوستي


بازديد مديرعامل برق منطقه‌اي خوزستان از نيروگاه سيکل ترکيبي آبادان وامور بهره برداري ناحيه جنوب‏


مرز سيرانبند ، بانه دروازه تجاري ايران مي‌شود


ايران زمين


خبر


 معرفي مناطق " بورالان" و" دالامپر" آذربايجان غربي به عنوان پارک صلح و دوستي 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي از ارائه پيشنهاد معرفي مناطق " بورالان" و" دالامپر" آذربايجان غربي به عنوان پارک صلح و دوستي خبر داد. حسن عباس‌نژاد با اشاره به اجراي سياست واگذاري مناطق حفاظت شده بي ارزش زيست محيطي استان در مقابل حاکميت بر مناطق با ارزش زيست محيطي خارج از محدوده مناطق حفاظت شده، افزود:‌ در اين راستا مناطق تالابي بورالان در مرز ايران و ترکيه و دالامپر داغي، معروف به آلپ ايران در شمال غربي کشور به عنوان پارک صلح و دوستي معرفي شدند.

وي اظهار داشت: منطقه تالابي بورالان با مساحت 400 هکتار به لحاظ برخورداري از اکوسيستم غني، چشم‌انداز زيبا و برخورداري از تنوع زيستي منحصر به فرد و به لحاظ استعداد بهره‌برداري پايدار از آن و منطقه دالامپر داغي مشهور به " آلپ ايران" از نظر وجود ذخاير طبيعي وجود 7 تالاب، پوشش گياهي غني، مجاورت با کشور عراق ، مي تواند به عنوان پارک صلح و دوستي بين مردم اين کشورها معرفي شود.

مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با عنوان اينكه منطقه بورالان ماكو و دالامپر مستعد طرح به عنوان ذخاير زيست‌کره نيز هستند،‌اظهار داشت:‌ تالاب بورالان ماکو از تالابهاي مهم آذربايجان غربي بوده که با 250 هکتار مساحت و چشمه هاي آب گرم به عنوان يکي از زيستگاههاي اصلي و زمستان گذران 64 گونه پرنده، داراي اهميت زيست محيطي است.

دشت بورالان منطقه‌اي واقع در نقطه صفر مرزي ايران و ترکيه، دشتي با 68 هزار هکتار وسعت است که علاوه بر ترکيه با جمهوري نخجوان و ارمنستان مرز مشترک دارد، اين دشت به واسطه زيبايي طبيعي در ايام گذشته به بهشت ايران معروف بوده، دشت پهناوري است که 32 روستا و 1410 خانوار روستايي و عشايري را با 100 هزار واحد دامي در خود جاي داده است.

بورالان به واسطه چشمه پرآب "چشم ثريا" و مجاورت با کوه هاي پوشيده از برف آرارات در خاک ترکيه و حضور عشاير و روستاهاي متعدد با فرهنگها و آداب و رسوم مختلف و بالاخره همسايگي با سه کشور، يکي از قطبهاي گردشگري ايران به ويژه توريسم طبيعي محسوب مي‌شود.

منطقه مرگور معروف به آلپ ايران مجموعه اي از تپه‌ها و کوههاي پر برف تا ارتفاع 3500 متري است، اين منطقه با دره‌ها، رودها و آبشارهاي پر آب و خروشان، درياچه‌ها و تالابهاي گوناگون مکاني پر از آرامش است.

کوه دالامپر با ارتفاع حدود 3500 متر در45 کيلومتري جنوب غربي اروميه و 35 کيلومتري اشنويه قرار دارد. اين کوه در نقطه مرزي ايران، ترکيه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده‌است.

اين کوه داراي يخچالهاي چند هزار ساله بوده و از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين کوه وجود درياچه‌‌هاي طبيعي در ارتفاعات آن است، همچنين از برفابهاي اين کوه رودي پر آب سرچشمه مي ‌گيرد که در دامنه اين کوه به صورت آبشاري بزرگ به نام سوله دوکل(در کردي به معناي آبشار مه آلود) به پايين مي‌ريزد.

دالانهاي برفي يکي از مشخصه‌هاي شگفت انگيز دامنه‌هاي دالامپر است، حفره‌هايي که به واسطه جريان مستمر آب ميان برفها به اين شکل درآمده اند، يکي ديگر از زيباييهاي اين منطقه درياچه شگفت ‌انگيز است که محليها «مام الشيخ» مي نامند.

ظاهرا مام الشيخ ارباب روستاي دالامپر بوده، ولي همه، اسم دالامپر را براي درياچه برگزيده اند، اين در ياچه هرساله به ويژه در فصلهاي بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ايجاد مي شود ومنظره بسيار ديدني را ايجاد مي‌کند.

منطقه دالامپر در محل مرگور اروميه داراي 620 گونه گياهي است که گفته مي شود 4 گونه آن هيچ شناسنامه‌اي ندارند و در هيچ کتابي درباره‌اش نوشته نشده واين به معني بکر بودن منطقه است.علاوه بر اين گونه‌هاي گياهي و وضعيت آن، گرگ و روباه پستانداران وحشي اين منطقه‌اند. کرکس، عقاب طلايي، جغد شاخدار، بالابان، شاهين و قرقي هم نگهبانان آسمان دالامپرند.

در امتداد جاده اروميه به اشنويه در سه‌راهي روستاي آغبلاغ از جاده آسفالته دست راست به سمت غرب در طول جاده "مرگور" از 2 گردنه بايد عبور کرد تا به روستاي دزج (دزه ) که در دشتي بسيار سرسبز و زيبا در حصار کوههاي بلند و پربرف دالان‌ير و بوز سينا قرار دارد رسيد.از اين روستا در جهت غرب پس از عبور از روستاي کيسيان به روستاي سوله دوکل خواهيد رسيد جاده تا آبادي کيسيان آسفالت مي باشد و از آن جا به بعد خاکي بوده و اين مسير را با هرنوع وسيله نقليه مي‌توان رفت.از گونه‌هاي جانوري اين کوهستان مي‌توان به خرس قهوه‌اي، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهي، عقاب و... اشاره کرد،‌همچنين پوشش گياهي ويژه زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوي وحشي، بادام کوهي و... در دالامپر به وفوريافت مي‌شود.


 بازديد مديرعامل برق منطقه‌اي خوزستان از نيروگاه سيکل ترکيبي آبادان وامور بهره برداري ناحيه جنوب‏ 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان به منظور بررسي وضعيت توليد وتامين برق در شهرستانهاي آبادان، خرمشهر، اروندکنار و چوئبده از نيروگاه سيکل ترکيبي آبادان و امور بهره‌برداري ناحيه جنوب بازديد کرد.محمود جانقربان ابتدا در بازديد از نيروگاه سيکل ترکيبي آبادان در جريان مسايل و مشکلات موجود و روند پيشرفت وتکميل واحدهاي سيکل ترکيبي اين نيروگاه قرارگرفت وگفت: توليد وتامين برق نيروگاه مذکور براي شهرستانهاي اين منطقه به ويژه آبادان و خرمشهر از اولويتهاي اساسي وزارت نيرو و برق منطقه‌اي خوزستان مي‌باشد وتمام تلاش خود را در جهت تامين نيازهاي اين نيروگاه و بهبود روند توليد برق در منطقه خواهيم داشت.

عابدين صادق‌آبادي مديرعامل اين نيروگاه نيز ضمن ارايه گزارش عملکرد اين واحد صنعتي گفت: امسال به لطف خدا وهمت و تلاش بي‌وفقه تمامي کارکنان توانستيم تابستان را به خوبي سپري نماييم وبا وجود کمبودها و مشکلات توليدي مطمئن داشته باشيم. وي سپس با بيان گزارشي از روند تکميل و راه‌اندازي يک واحد جديد بخار سيکل ترکيبي اين نيروگاه گفت: با جديت پيگير هستيم تاپايان سال هردو واحد بخارنيروگاه سيکل ترکيبي با کمترين مشکلي وارد مدار توليد شوند که البته اين خود منوط به رفع مشکلات واحدهاي گازي اين نيروگاه مي‌باشد تا آمادگي لازم جهت خدمت‌رساني در تابستان آينده فراهم گردد.

در ادامه اين سفر مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان پس از بازديد از امور بهره‌برداري ناحيه جنوب با شرکت در نشست مشترک بامدير و مسئولان اين ناحيه و تعميرات به بررسي وضعيت شبکه انتقال و فوق توزيع پرداخت.

جانقربان با تقدير از عملکرد اين ناحيه گفت: پايداري شبکه برق در ناحيه جنوب از اهميت زيادي برخوردار است که خوشبختانه انجام پروژه‌هاي بهينه‌سازي و تعميرات ايستگاهها در جهت تامين، پايداري و ثبات برق توسط کارکنان زحمتکش بهره‌برداري وضعيت مطلوب و مطمئني در اين منطقه بوجود آمده است.

درادامه ، گزارش وضعيت رفاهي و خدماتي کارکنان ناحيه مطرح و دستورات لازم جهت بهتر شدن اين امور توسط مديرعامل شرکت صادر گرديد.در اين جلسه علي اصغر خدا مراد منگري مدير امور بهره‌برداري ناحيه جنوب نيز گزارشي کاملي از عملکرد و وضعيت کنوني شبکه انتقال و فوق توزيع و مسايل و موضوعات مختلفي ارائه داد.

در پايان، بازديد تکميلي از ايستگاههاي 5 مهر، ذوالفقاري و نيز ايستگاه اصلي آبادان انجام پذيرفت.


 مرز سيرانبند ، بانه دروازه تجاري ايران مي‌شود 

سنندج - مقصودي

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از نهايي شدن مرز سيرانبند بانه به عنوان دروازه تجاري ايران و ايجاد خط اعتباري براي مناطق ويژه اقتصادي بانه و مريوان و واگذاري آنها به بخش خصوصي خبر داد.

ايجاد خط اعتباري براي مناطق اقتصادي بانه و مريوان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از نهايي شدن مرز سيرانبند بانه به عنوان دروازه تجاري ايران و ايجاد خط اعتباري براي مناطق ويژه اقتصادي بانه و مريوان و واگذاري آنها به بخش خصوصي خبر داد.

پيمان اسراري در همايش روز ملي صادرات اظهار کرد: روز صادرات توان ايجاد حرکت در حوزه دستگاه‌هاي ذيربط براي تبادل اطلاعات و بررسي مشکلات صادرکنندگان را دارد.

وي با تأکيد بر لزوم ايجاد جريان به منظور اعمال مديريت صحيح بر پيکره اقتصاد تصريح کرد: استراتژي توسعه صادرات بسترساز پيشرفت اجتماعي و اقتصادي است. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بيان اينکه توجه صادرات نه يک انتخاب بلکه يک اصل براي توسعه است گفت: جايگاه و سياست کشورها بر اساس ميزان صادرات تعريف مي‌شود.

اسراري با اشاره به گرايش به صادرات غيرنفتي در کشور و کاهش وابستگي به نفت اظهار کرد: افزايش ظرفيت توليدات ملي و صادرات مؤيد همين قضيه است.

وي با بيان اينکه تحولات و تحريم‌هاي اخير همگرايي را در کشور بيشتر کرده است تصريح کرد: اين تحريم‌ها هشداري جدي براي مسئولان و برنامه‌ريزان اقتصادي بود تا به سمت صادرات غيرنفتي حرکت کنيم.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بيان اينکه دستيابي به صادرات پايدار و خروج از گرايش به صادرات تک‌محصولي مستلزم فراهم کردن مؤلفه‌هاي مهمي در اين راستا است، گفت: بهبود فضاي کسب و کار، اصلاح قوانين، حذف فرآيند صادراتي و ثبات‌بخشي به مقررات از جمله اين موارد است.

اسراري با بيان اينکه ظرفيت‌هاي کردستان فضايي براي توسعه استان خلق کرده است تصريح کرد: نگاه تصميم‌گيران عملياتي کردن اين ظرفيت‌ها و توانمندي‌ها است.

وي با اشاره به تغيير سيماي اقتصادي در استان کردستان با توجه به وجود بازارچه‌هاي مرزي گفت: اين مناطق به عنوان پيشاني کار زمينه افزايش رفاه اجتماعي را به وجود آورده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اذعان به اينکه بين ايده‌آل‌ها و وضعيت کنوني هنوز فاصله وجود دارد تصريح کرد: جايگاه استان در سبد صادراتي کشور قابل بهبود است اما اين مسئله عزم جدي مسئولان را مي‌طلبد.

اسراري نياز صادرات را مديريت فرابخشي دانست و گفت: با حضور دستگاه‌هاي مختلف در سال‌هاي اخير اتفاقات و دستاوردهاي مطلوبي در بازارچه‌هاي مرزي و گمرکات رسمي استان به وجود آمده است.

وي افزود: با وجود تمامي تنگناها در حوزه تحريم بازار ارز فضاي کسب و کار استان کردستان طي يک سال گذشته از لحاظ حجم مبادلات يک درصد رشد صادرات را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با ابراز خشنودي از در حال حذف بودن پيمان‌سپاري ارزي براي صادرات به برخي برنامه‌هاي سازمان در دو حوزه سخت‌افزاي و نرم‌افزاي اشاره کرد.

اسراري احداث محل دائمي نمايشگاه را مؤلفه مهمي براي معرفي توانمندي‌هاي صادراتي کردستان عنوان کرد و گفت: در صدد ايجاد خط اعتباري براي مناطق ويژه اقتصادي بانه و مريوان و واگذاري آنها به بخش خصوصي هستيم.

وي نهايي شدن مرز سيرانبند بانه به عنوان دروازه تجاري ايران و بازگشايي بازارچه سيف سقز را از جمله ديگر برنامه‌هاي آينده سازمان تحت امر خود اعلام کرد.


 ايران زمين 

 رتبه برتر رشته ارتباطات الکترونيکي از آن شهرداري كاشان شد

كاشان - سيد حسين صدري

شهرداري كاشان موفق به كسب رتبه برتر رشته ارتباطات الکترونيکي در دهمين جشنواره ملي روابط عموميهاي کشور شد.مدير روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري کاشان با اعلام اين خبر گفت: در اين جشنواره 2200 اثر با مشارکت 284 نهاد و ارگان در دو مرحله مورد ارزيابي و داوري قرار گرفت كه از اين ميان، شهرداري كاشان موفق شد در رشته ارتباطات الکترونيکي، حائز رتبه برتر اين جشنواره شود. امير سعيد نبي افزود: اين جشنواره با موضوعاتي همچون ارتباطات الکترونيکي، اطلاع‌رساني، برنامه‌ريزي ارتباطي، مديريت راهبردي، خلاقيت و نوآوري، ارتباطات رسانه‌اي، تکريم ارباب رجوع و بخش ويژه برگزار شد.

برگزاري جشنواره فراگيري نخستين واژه(آب) در محمودآباد

ساري – خبرنگار آفرينش

به گزارش روابط عمومي شرکت آب وفاضلاب مازندران ، جشنواره فراگيري نخستين واژه؛ (آب) صداي زندگي به منظور فراگرفتن واژه آب وارزش اين نعمت خدادادي برگزار شد. در اين جشنواره مفاهيم و روشهاي استفاده صحيح و بهينه از آب در قالب سرود نمايش راهکارهاي صرفه جويي براي دانش‌آموزان اجرا گرديد. خانم زهرا پيري يکي از کارشناسان آبفاي مازندران دراين جشنواره با اشاره به اينکه آموزش کودکان در اين سنين اهميت ويژه اي دارد گفت : با برگزاري چنين جشنواره‌هائي ارزش اين ماده حياتي هميشه درذهن کودکان باقي خواهد ماند. وي خاطرنشان کرد:مطمئنم اگر در اين خصوص فرهنگ‌سازي مناسبي صورت پذيرد کودکان مصرف صحيح آب را به والدين خود انتقال خواهند داد. حسينعلي دهنوي کارشناس روابط عمومي آشنائي تمام بچه‌ها با واژه آب وهمچنين درست مصرف کردن آن را از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره برشمرد .

حذف خودروهاي تك سرنشين و استفاده از سيستم حمل ونقل عمومي در كاهش ترافيك تاثيرگذار است

سنندج - مقصودي

سرپرست شهرداري سنندج در برنامه زنده تلويزيوني اقتصاد در استان باموضوع حمل ونقل عمومي حضور يافت.سرپرست شهرداري سنندج اظهار داشت : در بخش توسعه حمل ونقل عمومي مسافر،معبرو وسيله نقليه سه اصل حائز اهميت بود ه که هر سه مورد به صورت زنجيروار به هم متصل مي‌باشد.مهندس کامياب شادمان بيان کرد: حذف خودروهاي تک‌سرنشين و ترغيب شهروندان به استفاده از سيستم حمل ونقل عمومي يکي از راههاي کاهش ترافيک در سطح شهر است.وي گفت: سازمان مديريت بر تاکسيراني سنندج بعنوان يکي از سازمانهاي زير مجموعه شهرداري در برنامه‌ريزي خطوط تاکسيها در سطح شهر و همچنين ارائه خدمات مطلوب به شهروندان فعاليت مي‌نمايد.

مهندس شادمان افزود: براي کاهش توقف تاکسي ها در ايستگاهها وميادين سطح شهر بايد حرکت تاکسيها را از مسير مبداء به مقصد به حرکت چرخشي در سطح شهر تغيير داده که با اين روش هم توقف تاکسيها در ميادين اصلي کاهش يافته وهم مسافر بيشتري جابجا خواهد شد.وي در خصوص کيفيت خودروهاي ناوگان حمل نقل عمومي گفت: خودروها پايه و اساس سيستم حمل ونقل عمومي محسوب مي شوند واستفاده از خودروهاي باکيفيت نقش بسزايي در ترغيب شهروندان به استفاده از سيستم حمل ونقل عمومي مي‌باشد که اميدوارم با حمايتهاي دولت بتوانيم سيستم حمل ونقل عمومي را به خودروهاي باکيفيت مجهز نماييم.

مهندس شادمان با بيان اينکه هر دستگاه اتوبوس در سطح شهر بطور متوسط بين 650 تا 700 نفر را جابجا مي‌نمايد گفت: بطور متوسط روزانه قريب به 70 هزار نفر بوسيله ناوگان اتوبوسراني جابجا شده که نسبت به استاندارد کشوري در حد متوسط به بالاهستيم .وي متوسط سرعت اتوبوس در سطح شهر را 32 کيلومتر عنوان کرد وافزود: در بحث توقف اتوبوسها در ايستگاههاي مبداء متاسفانه عملکرد قابل توجهي نداشتيم .وي در پايان ابراز اميد واري کرد: شهروندان با استفاده از سيستم حمل ونقل عمومي هم در کاهش ترافيک وهم در کاهش آلودگي هوا نقش بسزايي داشته باشند.

مديرعامل پلي اکريل ايران:

تاکنون هيچ کارگري لغو قرارداد نشده و نمي‌شود

اصفهان - راعي

مديرعامل شرکت پلي اکريل ايران با اشاره به اخبار منتشر شده مبني بر تعديل نيرو در اين شرکت گفت: هيچ کارگري لغو قرارداد نمي‌شود.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، کريم فروزان در نشست خبري با خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي اصفهان با بيان اين خبر افزود : اين شرکت تاکنون هيچ شکايت کارگري از دستگاههاي ذيربط دريافت نکرده و تمام حق و حقوق کارگران را پرداخت کرده و اين وضعيت را ادامه خواهد داد.

وي با بيان اينکه اين شرکت به دليل تامين نبودن مواد اوليه با 30 درصد ظرفيت فعاليت مي کند، اظهارکرد: بااين وجود کارگران اين کارخانه لغو قرارداد نشده و حتي يک نفر نيز براي بيمه بيکاري به سازمان تامين اجتماعي معرفي نشده است.مديرعامل شرکت پلي اکريل ايران با اشاره به اينکه درصورت تضييع حقوق کارگران، اعتراض و پيگيري حق آنان است، تاکيد کرد: کارگران به دنبال امنيت شغلي خود هستند که اين موضوع مورد تاکيد مديران اين شرکت هم مي‌باشد.وي افزود: اگر کارگري که با شرکت پلي اکريل ايران قرارداد دارد و بخواهد براي ادامه کار خود و استفاده از مزاياي بيشتر با يکي ديگر از شرکتهاي اقماري قرارداد منعقد کند هيچ مانعي ندارد و حق و حقوق وي نيز پرداخت مي‌شود.

فروزان با بيان اينکه در مدت مديريت سه ساله گذشته تاکنون حتي يک درصد از يکهزار و 500 کارگر اين شرکت بدون دليل لغو قرارداد نشده است، گفت: اين شرکت در چندسال گذشته تعداد کمي را بدليل ارائه مدارک جعلي تحصيلي لغو قرارداد کرده ولي با اين وجود حتي آنان را به دادگاه و يا مراجع قانوني ديگر معرفي نکرده است.مديرعامل شرکت پلي اکريل ايران تاکيد کرد: اگر کارگري احساس کرده که حقي از وي ضايع شده و در پيگيري از مديران اين شرکت نتوانسته به حق و حقوق خود برسد، مي‎تواند به مراجع قانوني مراجعه کند و درصورت تاييد مطالب وي، پرداخت خواهد شد.وي درپاسخ به اين سوال که برخي افراد اظهارکردند که اين شرکت در حال تقسيم شدن به شرکتهاي کوچکتري است، اظهارکرد: شرکتهاي الياف زاينده رود، انرژي‌گستران، بازرگاني، خدمات بندري و چند شرکت ديگر از سالهاي گذشته به عنوان شرکتهاي اقماري و زير پوشش شرکت پلي اکريل ايران بودند.

وي تصريح کرد: اکنون هيچ تصميم جديدي براي تغيير و تحول در چارت شرکت هاي اين مجموعه نداريم.در چند روز گذشته تعدادي از کارگران شرکت پلي اکريل ايران به تصور تجزيه اين شرکت و لغو قرارداد تعدادي از آنها در داخل اين شرکت اجتماعي برگزار کردند.معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان اصفهان گفت: شرکت پلي اکريل سابقه خوبي دارد و تاکنون با مشکل و مساله حاد کارگري و يا شکاياتي روبرو نبوده است.

تحويل 968واحد مسکوني تعاوني مسکن فرهنگيان نظرآباد

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

تعاوني مسکن فرهنگيان نظرآباد تعداد968 واحد از واحدهاي مسکوني خود را طي سه مرحله در فازهاي 1؛ 2 و3 تکميل و به اعضا تحويل داده است. علي خدابنده لو مديرعامل اين تعاوني با اعلام اين خبرگفت: در فاز يک 520 واحد فاز دو 304 واحد و فاز سه 144واحد آماده و به اعضا تحويل داده شده است. تعاوني مسکن فرهنگيان در سال 91رتبه برترکشور را کسب نموده است.


 خبر 

 تلاش‌ها براي ثبت جهاني مکتب عاشيقي اروميه

اروميه – خبرنگار آفرينش

سرپرست واحد موسيقي حوزه هنري آذربايجان غربي با اعلام خبر ثبت ملي مکتب عاشيقي اروميه، گفت: به ثبت ملي مکتب عاشيقي اروميه قانع نمي‌شويم و تلاش‌ها براي ثبت جهاني آن ادامه دارد.داريوش عليزاده اظهار داشت: موسيقي مکتب عاشيقي اروميه پس از گذر از پستي‌ها و بلندي‌هاي فراوان با برخي استان‌هاي عاشيق‌خيز کشور، در نهايت در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس کشور ثبت شد.

وي کانون عاشيقهاي حوزه هنري آذربايجان غربي را به عنوان تنها کانون رسمي عاشيق‌ها در کشور اعلام کرد و افزود: اين کانون در حال حاضر بيش از 130 نفر عضو فعال دارد.عليزاده با اشاره به غناي اين مکتب هنري در اروميه، تصريح کرد: 100 نفر از اين تعداد هم اکنون در مرکز استان در حال فعاليت هستند.وي به جايگاه اين هنر در استان اشاره کرد و گفت: امروزه هنرمندان عاشيقي با اجراي چشم‌نواز و دلنشين خود، زينت‌بخش بسياري از مجالس عروسي، مراسمات رسمي اداري، همايش‌ها و محافل صميمي قهوه‌خانه‌هاي استان شده‌اند.سرپرست واحد موسيقي حوزه هنري آذربايجان غربي موسيقي عاشيقي را از مشخصه‌هاي اصلي ملل ترک‌زبان دنيا اعلام کرد و افزود: اين موسيقي در ايران داراي مکتب‌هاي مختلفي است که مکتب عاشيقي اروميه بر اساس نظر کارشناسان هنر، از اصالت و قدمت بيش‌تري نسبت به ساير مکاتب عاشيقي در دنيا دارد.وي خاطرنشان کرد: مکتب اروميه مکتب عرفان، حماسه و عشق است که 54 مقام باقي مانده از آن در حال حاضر توسط هنرمندان عاشيق کانون عاشيق‌هاي حوزه هنري استان اجرا مي‌شوند.عليزاده با اشاره به برخي مشخصه‌هاي ديگر اين مکتب، تکنوازي عاشيق‌ها، غير ريتميک بودن مقام‌ها و کلامي بودن موسيقي ارائه شده در کنار آلت موسيقي هفت سيمه به نام 14 معصوم را از شاخص‌هاي اصلي مکتب عاشيقي اروميه عنوان و آنها را دليل منحصر بفردي اين مکتب در سطح جهاني مطرح کرد.

وي به استقبال عمومي از اين مکتب اشاره کرد و گفت: مفاهيم عرفاني، حماسي و اجتماعي که در قالب داستان‌ها و اشعار ساده و دلنشين ارائه مي‌شوند بر گرفته از آداب و رسوم و سنت هاي مردمان گذشته اين منطقه هستند که اين مسئله خود جذابيت آثار هنري ارائه شده را دو چندان کرده است.عليزاده در ادامه بر لزوم حفظ و ترويج آن در جامعه تأکيد کرد و افزود: با ظهور موسيقي مدرن در جامعه، علاوه بر اينکه نبايد اجازه دهيم چنين مکاتب هنري که ريشه در تاريخ و فرهنگ ما دارند به فراموشي سپرده شوند،‌بلکه بايد در ثبت جهاني آن نيز کوشيد.

سند راهبردي منابع طبيعي استان يزد تدوين شد

يزد – اکبر خيرخواه

يزد - مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان در نشست با معاون روابط عمومي و کارشناس ارتباط با رسانه‌ها از تدوين سند جامع راهبردي منابع طبيعي و آبخيزداري در يزد خبر داد.سيد ابوالفضل وکيلي در جمع مسئولان منابع طبيعي يزد گفت: تدوين سند راهبردي و استراتژي منابع طبيعي و آبخيزداري يک اتفاق نو در حوزه منابع طبيعي است که نخستين بار در استان يزد شکل گرفت.مديرکل منابع طبيعي يزد، بازنگري در طرحها، سنجش ميزان اثربخشي ناشي از اجراي طرح و شناسايي فرصتها و تهديدها با بهره گيري از توانمنديهاي کارشناسان منابع طبيعي، اساتيد دانشگاه و دانش آموختگان منابع طبيعي و محيط زيست را از شاخصه‌هاي اصلي اين سند خواند.وکيلي اظهار اميدواري کرد: با تدوين سند راهبردي بسياري از گرههاي کور و انتظارات در حوزه منابع طبيعي برآورده شود.

وي يادآور شد: آنچه سند مزبور را با سندهاي تدوين شده گذشته متفاوت مي‌سازد ورود ذيفعان مختلف، بهره‌برداران جوامع محلي، دامداران، معدن‌کاوان، دستگاههاي اجرايي و فرهنگ ساز و صاحبان رسانه‌هاي گروهي در مرحله ارزيابي طرحهاي اجرايي منابع طبيعي است.اين مسئول با اشاره به اينکه با تدوين سند راهبردي بسياري از انتظارات در منابع طبيعي برآورده خواهد شد تصريح کرد: هفته آينده سند استراتژي طرح جامع حوزه‌هاي آبخيز و منابع طبيعي در استانداري استان ارائه مي‌شود.

لزوم آموزش نيروي کارآمد کشاورزي در آذربايجان غربي

اروميه – خبرنگار آفرينش

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: آموزش نيروي کارآمد و تحصيل‌کرده براي امر کشاورزي در آذربايجان غربي ضرورت دارد.سيد علي مختاري با اشاره به استفاده از علم و دانش روز در کشاورزي، اظهار داشت: در اين زمينه اقدامات در خور توجهي انجام شده است که يکي از آن‌ها توسعه رشته‌هاي کشاورزي در دانشگاه جامعه علمي، کاربردي شهيد باکري جهاد کشاورزي آذربايجان غربي است.وي بر لزوم آموزش نيروي کارآمد و تحصيل‌کرده براي امر کشاورزي در آذربايجان غربي تاکيد کرد و ابراز داشت: بيش از 50 درصد از بهره‌برداران و کشاورزان استان داراي تحصيلات دانشگاهي هستند.

مختاري با اشاره به راهنمايي و هدايت کشاورزان آذربايجان غربي از سوي سازمان جهاد کشاورزي استان، خاطرنشان کرد: استفاده از بذرهاي اصلاح‌شده، توجه به الگوي کشت و ... سبب ارتقاي کيفيت محصولات توليدي در آذربايجان غربي شده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي افزود: کشاورزان به سبب ايجاد تعامل و همکاري مناسب با مديريت هماهنگي ترويج کشاورزي رتبه‌هاي برتر کشوري در توليدات کشاورزي را از آن خود کردند.وي به علمي کردن و مديريت مصرف منابع آبي اشاره کرد و گفت: خشکي درياچه اروميه و توجه به احياي آن، استفاده از شيوه‌هاي نوين آبياري در بخش کشاورزي استان را ضروري کرده است.مختاري اضافه کرد: مرکز آموزش علمي کاربردي شهيد باکري در صدد يافتن يک راهکار علمي براي مديريت بهينه منابع آب آذربايجان غربي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته