جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه 12محرم سال 1428 نسخه شماره 2689

تجليل وبزرگداشت "علي نصيريان "درجشنواره فيلم فجر
مردم هنوز هم "کفش هاي ميرزا نوروز" را دوست دارند


معرفي فيلم هاي بخش معناگراي جشنواره فيلم فجر


کوتاه و خواندني


  تجليل وبزرگداشت "علي نصيريان "درجشنواره فيلم فجر
 مردم هنوز هم "کفش هاي ميرزا نوروز" را دوست دارند  

علي نصيريان متولد 1313 در تهران، از بازيگراني است که بيش از نيم قرن در تئاتر، سينما و تلويزيون ايران حضور داشته و در آثار ماندگاري به ايفا نقش پرداخته است.
از جمله آثار سينمايي او مي توان به گاو، آقاي هالو، پستچي، ستارخان، دايره مينا، مهرگياه، آفتاب نشين ها، فصل خون، جايزه، کمال الملک، جاده هاي سرد، کفش هاي ميرزا نوروز، دزد و نويسنده، شيرسنگي، ناخدا خورشيد، روز باشکوه، پول خارجي، برج مينو، بوي پيراهن يوسف، شاه خاموش، ديوانه اي از قفس پريد و جزيره آهني و سريال هاي سربه داران، هزار دستان، گرگ ها، مش خيرالله صندقچه اسرار، همسايه ها و روزهاي به ياد ماندني اشاره کرد.اين بازيگر که قرار است در بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر تقدير شود، درباره ي بيش از 50 سال حضورش در عرصه هنر تئاتر، سينما و تلويزيون به ايسناگفت:
 من در خانه اي واقع در ميدان شاپور به دنيا آمدم و سال هاي کودکي ام همراه بود با جنگ جهاني دوم که اوضاع خيلي سختي بر ما گذشت. در شرايطي که حتي نان هم گير نمي آمد و زندگي بيشتر مردم تلخ بود تازه مي خواستم به مدرسه بروم که همين سختي کشيدن ها و ديدن اين چيزها بعدها بر نوع نگاه و نيز در آثارم تاثير بسيار گذاشت. و با افرادي همچون جمشيد لايق، بهمن فرسي، اسماعيل داورفر، فريدون فرخزاد و مهدي فتحي هم دوره بودم  ""جامعه باربد" اولين مکتب جدي درس تئاتر براي من محسوب مي شود که در سال 1329 وارد آنجا شدم و زير نظر اسماعيل مهرتاش به فراگيري اين حرفه مشغول شدم.
در سال 1337 تلويزيون خصوصي ايران راه اندازي شد و دو سال بعد همکاري اداره هنرهاي دراماتيک با تلويزين در قالب اجراي نمايش هاي زنده تلويزيوني شکل گرفت، براي اين اجراها 6 گروه انتخاب شدند و من هم که از سال 36 به استخدام اداره هنرهاي زيبا درآمده بودم، سرپرستي يکي از اين گروه ها را عهده دار شدم و نمايش هاي زيادي را در تلويزيون اجرا کرديم که باعث شناخته شدنم در بين مردم شد. در مجموع بيش از 50 تئاتر تلويزيوني در مقام بازيگر و يا کارگردان داشتم و همزمان نيز با افتتاح تالار سنکلج اجراهاي صحنه اي نيز انجام مي دادم.
وقتي که در نقش "مش اسلام" در فيلم "گاو" بازي  کردم 34 سال داشتم.ما در استخدام اداره هنرهاي زيبا بوديم و اجازه نداشتيم تا در هر فيلمي بازي کنيم و بايد اجازه مي گرفتيم خود من هم مايل نبودم در هر فيلمي بازي کنم. بخصوص بعد از فيلم "گاو" که فيلم موفقي بود و من را به سينما علاقه مند کرد، مراقب بودم هر پيشنهادي را قبول نکنم
بازي در نقش "قاضي شارع"، در سريال  "سربداران" رااحساس کردم نقش خيلي خوبي است وسپس آقاي حاتمي پيشنهاد نقش "ابوالفتح" در"هزار دستان" را مطرح کرد
بعد از "ستارخان" و "هزار دستان"، "کمال الملک" سومين همکاري من با علي حاتمي بود که نقش مظفرالدين شاه را بازي مي کردم.حاتمي ريشه در تئاتر داشت و از بچه هاي تئاتر بود..
در سال 64 فيلم "کفش هاي ميرزا نوروز" را با محمد متوسلاني کار کردم که فيلمي کمدي بود و در زمان خودش مورد استقبال زيادي قرار گرفت و هنوز هم مردم آن را خيلي دوست دارند و براي آنها مخصوصا آدم هاي عامي تر خيلي به ياد مانده و وقتي من را مي بينند به آن فيلم اشاره مي کنند و مي پرسند کفش ها چه شد؟
تجربه ديگر کمدي ام بعدها سه قسمت از مجموعه اي بنام "خيرالله صندقچه اسرار" به کارگرداني داريوش مودبيان بود که نقش "ماشاالله خان" را بازي مي کردم که آن هم کار خوبي بود .
ادامه دارد


  معرفي فيلم هاي بخش معناگراي جشنواره فيلم فجر  

در بخش معناگرا جشنواره فيلم فجر امسال 3 فيلم ايراني و 11 فيلم خارجي به نمايش در مي آيند.
 امسال در بخش معناگرا جشنواره فيلم هاي ايراني "پابرهنه در بهشت" به کارگردان بهرام توکلي، "دستهاي خالي" کاري از ابوالقاسم طالبي و "آفتاب بر همه يکسان مي تابد" اثر عباس رافعي به نمايش در مي آيند.
"پابرهنه در بهشت" داستان يحيي را بيان مي کند که به عنوان يک روحاني جوان، يک محل نامتعارف را براي ادامه خدمت انتخاب مي کند. اين جا محل قرنطينه بيماران لاعلاجي است که علاوه بر مشکلات جسمي، دغدغه هاي شديد و بي  پاسخ ذهني دارند. يحيي چيزهاي زيادي از اهالي منطقه ياد مي گيرد، به طوري که احساس مي کند زندگي او به عنوان يک روحاني واقعي از روز حضورش در آن قرنطينه شروع شده است. امين تارخ، افشين هاشمي، سيروس همتي، اميرکاوه آهنجان، مرضيه وفامهر و نگار جواهريان بازيگران فيلم هستند.
بهرام توکلي مدرک کارشناسي تئاتر از دانشکده هنرهاي زيباي تهران و کارشناسي ارشد فيلمنامه نويسي از دانشگاه تربيت مدرس دارد. او تاکنون فيلم هاي  کوتاه "شيطان"،"سکوت"، "ترانه اي براي ارواح کوهستان"، "بخش 3"، "عقل سرخ"،" فصل سرد"، "منطق مطلق اتفاق" و "روايت شتابزده يک داستان ساده" را ساخته است.
"دستهاي خالي" که بر اساس متني از ابوالقاسم طالبي ساخته شده، داستان همسر شهيدي است که مي خواهد زندگي جديدي را آغاز کند، اما دختر او با اين موضوع برخورد ديگري مي کند. خسرو شکيبايي، مريلا زارعي، فاطمه گودرزي و مسعود رايگان بازيگران فيلم هستند.
طالبي دانش آموخته حقوق قضايي است. وي فعاليت هنري را با نگارش قصه هاي کوتاه آغاز کرد و نخستين نمايشنامه  خود را با نام "آن کس که نداند" در اصفهان نوشت و پس از ساختن چند فيلم کوتاه  از سال 1371 به عنوان دستيار کارگردان فيلم "بر بال فرشتگان" وارد سينماي حرفه اي شد. "ويرانگر"، "آقاي رئيس جمهور"، "نغمه"، "عروس افغان" و "جنگ کودکانه" از جمله ساخته هاي اوست.
"آفتاب بر همه يکسان مي تابد" داستان زني به نام ژانت است که به درخواست دوست ديرينه  خود نگار از اصفهان به تهران مي آيد تا رضا، شوهر مجروح نگار را از بيمارستان بدزدند. از آن جا که ژانت يک پزشک است، نگار در اين سفر به او احتياج دارد. مريلا زارعي، لاله اسکندري، احمد مهرانفر، کارن گاوانيان و سيامک احصايي بازيگران فيلم هستند.
عباس رافعي داراي مدرک کارشناسي فيلم و کارشناسي ارشد ادبيات دراماتيک است. "راز مينا" و "پروانه اي در باد" از ساخته هاي قبلي وي است. "پروانه اي در باد" تاکنون در 17 جشنواره بين المللي حضور داشته و جوايز متعددي کسب کرده است.
همچنين فيلم هاي سينمايي "جنگجوي خداوند"، "سياه"، "سرنوشت"، "دبيرستان شبانه روزي"، "فصل برداشت"، "افسانه لوسي کي کيز"، "هواپيما"، "استاد و معادله محبوبش"، "بازسازي"، "شهر اشباح" آثار خارجي بخش معناگرا جشنواره فجر را تشکيل مي دهند.
"جنگجوي خداوند" به کارگرداني آنتونلو بلوکو اثري ايتاليايي در سال 2005 است. داستان فيلم درباره جنايتکاري به نام  فالکو است که اربابانش او را براي تعقيب و تهديد آنتونيو قديس به کار مي گيرند. جوردي مولا، پااولو د ويتا، مارتا ياکوپيني و آندرا آسکولسه در فيلم بازي مي کنند.
"سياه" ساخته سان جاي لي لا بهانسالي محصول سال 2005 هند است. داستان فيلم درباره دبراج ساهاي است که آموزش دختر ناشنوا و نابيناي 8 ساله اي به نام ميشل مک نالي را بر عهده دارد. ميشل خشن، آشفته و ناتوان از درک زندگي  است. آميتاب باچان، راني موکرجي، شرناز پاتل و آيشا کاپور در فيلم بازي مي کنند.
"سرنوشت" اثري از سينماي اسپانيا در سال 2005 به کارگرداني ميگوئل پري يرا است. فيلم داستان پدر پدرو را تعريف مي کند که کشيش است، اما کارهاي خلاف قانون انجام مي دهد تا اينکه سفالگري به نام خسوس به ياري او مي شتابد. تريستان اولوا، کارولينا رومن، ميمي آردو و توکوتا گورديلو بازيگران فيلم هستند.
"دبيرستان شبانه روزي" ساخته سوگماکانان فيلمي تايلندي توليد سال 2005 است. داستان فيلم درباره پسري خجالتي است که به يک مدرسه شبانه روزي مرموز مي رود که اشباح در آن رفت و آمد دارند. چارلي ترائيرات، چينتارا سوکاپاتانا و سيرچوچ چينتاورن نقش آفرينان فيلم هستند."فصل برداشت" کاري از مارينا رازبژکينا محصول کشور روسيه در سال 2004 است.داستان درباره زني زيبا است که در دهکده اي کوچک در روسيه بعد از جنگ جهاني دوم با موقعيت هاي تراژيک مواجه مي شود. سرنوشت، اين زن را وامي دارد براي تامين مخارج زندگي و حمايت از پسر و همسرش که به تازگي از جبهه جنگ برگشته اند، تن به رانندگي کاميون بدهد. ليودميلا موتورنايا، وياچسلاو باتراکف و دميتري ياکولف بازيگران فيلم هستند.
"افسانه لوسي کي کيز" ساخته جان استيمسون در سال 2006 در آمريکا ساخته شده است. زن و شوهري بعد از آنکه سانحه اي دلخراش زندگيشان را زير و رو مي کند، به همراه دخترشان مولي و لوسي براي شروعي تازه به دهکده اي مي روند. جولي دلپي، جاستين ترو، بروک آدامز و مارک بون بازيگران فيلم هستند.
"هواپيما" محصول مشترک کشورهاي آلمان و فرانسه در سال 2005 به کارگرداني  سدريک کان است. شارلي کوچولو از هديه اي که پدرش پير، به عنوان هديه کريسمس به او مي دهد اصلا راضي نيست. چارلي دلش مي خواست يک موتور سيکلت  داشت. چند روز بعد پير به طرز عجيبي گم مي شود و از آن زمان به بعد ماکت هواپيما اهميت خاصي در زندگي اين خانواده پيدا مي کند. ايزابل کاره، ونسان لندون و رومئو بوتزاريس بازيگران فيلم هستند.
"استاد و معادله محبوبش" ساخته تاکاشي کويي زومي محصول سينماي ژاپن در سال 2006 است. حافظه يکي از استادان دانشگاه که 10 سال پيش با اتومبيل تصادف کرده فقط 80 دقيقه دوام مي آورد. زني که وظايف خانه داري را بر عهده گرفته همراه پسر 10 ساله اش ساکن خانه استاد مي شوند.عشق استاد به رياضيات، مادر و پسر را مجذوب مي کند. اکي را ترا او، اري فوکاتسو، ريوسي سايتو و هيدتاکا يوشيوکا در فيلم بازي مي کنند.
"بازسازي" اثري از مونا نام محصول سينماي تايلند در سال 2006 است. داستان درباره زندگي تام است که به کار صادرات اشتغال دارد. يک روز با از دست دادن کنترل اتومبيل از بالاي پل به درون رودخانه سقوط مي کند. زير آب درست در آخرين لحظات حيات، تصوير محو راهبي را مي بيند که در ساحل رودخانه ايستاده است. راهب چيزي مي گويد اما تام قادر به تشخيص کلمات نيست. پيادا آکاراسني و اندرو گرگسون بازيگران فيلم هستند. "شهر اشباح" به کارگرداني کريستف گانس محصول مشترک سال 2006 کشورهاي ژاپن، آمريکا، فرانسه و  کانادا است. شارون، مبتلا به خوابگردي است و بايد مادرش را به محلي ببرد که در خواب هاي آشفته اش به آن اشاره مي کند. شهري که سايلنت هيل نام دارد. رادا ميچل، شان بين، لوري هولدن و دبورآ کارا اونگر در فيلم ايفاي نقش مي کنند.


 کوتاه و خواندني 


ويژه برنامه هاي شبکه گفت و گو در دهه مبارک فجر

ويژه برنامه هاي شبکه گفت و گو به مناسبت دهه مبارک فجراعلام شد .بنا به اعلام شوراي برنامه ريزي شبکه اين برنامه ها از 12 تا 22 بهمن ماه و در زمان هاي مشخص شده از شبکه گفت و گو پخش مي شود:

"ويژه فيلم فجر" از شبکه گفت و گو
برنامه زنده گزارشي "ويژه فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه و همزمان با برگزاري جشنواره بين المللي فيلم فجر هرشب ساعت 21/45 دقيقه از شبکه گفت و گو پخش مي شود.بنا به جدول پخش برنامه هاي شبکه گفت و گو اين برنامه در هر قسمت گزارشي از فيلم هاي اکران شده در سينماهاي جشنواره، جلسات نقد و بررسي فيلم ها و همچنين گفت و گو با عوامل فيلم هاي راه يافته به بخش هاي مختلف اين رويداد بزرگ ملي تهيه وپخش مي شود.اين برنامه با گزارشگري خانم مارال دوستي از شبکه گفت و گو پخش مي شود.شبکه گفت و گو برروي موج اف ام رديف 103/9 مگاهرتز شنيدني است.

"گفت و گوي روز" ونقد و بررسي دستاوردهاي انقلاب، در دهه فجر
برنامه زنده "گفت و گوي روز" از 12 تا 22 بهمن ماه به مناسبت پيروزي انقلاب اسلامي دستاوردهاي اين حادثه عظيم قرن بيستم را نقد و بررسي مي کند.بنا به اعلام شوراي برنامه ريزي شبکه گفت و گو، به مناسبت گراميداشت بيست و هفتمين دهه فجر انقلاب اسلامي ايران برنامه "گفت و گوي روز" به صورت زنده به نقد و کنکاش دستاوردهاي انقلاب مي پردازد.
بنا بر همين گزارش برنامه ياد شده شنبه از منظر علمي و در روزهاي ديگر به ترتيب يک شنبه دستاوردهاي اقتصادي، دوشنبه دستاوردهاي سياسي، سه شنبه دستاوردهاي ورزشي، چهار شنبه دستاوردهاي اجتماعي، پنج شنبه دستاوردهاي رسانه اي و جمعه نيز دستاوردهاي فرهنگي و هنري نقد و بررسي مي شود.چهر هاي صاحب نظر و مطرح هرکدام از موضوعات يا دشده نيز در فضايي چند صدايي در مباحث مشارکت جدي خواهند داشت که به زودي اخبار تکميلي و مبني بر معرفي اين شرکت کنندگان به تدريج اعلام خواهد شد.اين برنامه هر روز ساعت 18/05 و در مدت زمان 105 دقيقه مهمترين مسايل علمي، اقتصادي، سياسي، ورزشي، اجتماعي، رسانه اي و فرهنگي و هنري را بر روي موج اف ام رديف 103/9 مگاهرتز در شبکه گفت و گو نقد و بررسي مي کند.

" پرسش" ميرفخرايي در دهه فجر
برنامه زنده "پرسش" به مناسبت گراميداشت دهه فجر انقلاب اسلامي از 12 تا 22 بهمن ماه و در ساعت 21 و با سردبيري و اجراي اسماعيل ميرفخرايث در شبکه گفت و گو تهيه و پخش مي شود.اسماعيل ميرفخرايي، سردبير و کارشناس محري برنامه پرسش درباره روند و محتواي برنامه توضيح داد: امروزه بحث توليد علم در ايران گسترش يافته است. در اين برنامه درصدد هستيم به اين پرسش ها پاسخ دهيم که آيا ايران امروزه در علم به جايي رسيده است که جايگاهي در جهان امروز داشته باشد. آيا توليد علم علم تنها به تئوري هاي علمي ختم مي شود و يا افزون شدن شتاب علمي در ايران پس از انقلاب نشاني از پيشرفت هاي واقعي علمي ايران و ديگر اينکه آينده علمي در ايران به کجا مي رود.وي افزود: يکي از مهمترين ذغدغه هاي ما در اين برنامه يافتن پاسخي به اين سوال است که آيا امروزه در طرح پيشرفت هاي علمي ايران به صورت واقع گرايانه به مسئله مي نگريم يا به صورت شعاري نگاه مي کنيم.
ميرفخرايي همچنين گفت: با شنيدن اين برنامه به وضعيت توليد علم در ايران حال و آينده مي پردازيم.دانشمندان و صاحب نظران مطرح کشوردر مباحث برنامه پرسش مشارکت جدي خواهند داشت. علاقه مندان مي توانند اين برنامه زنده را در مدت زمان 60 دقيقه و بر روي موج اف ام رديف 103/9 مگاهرتز از شبکه گفت و گو بشنوند.

"تولد جمهوري" در شبکه گفت و گو
ويژه برنامه "تولد جمهوري" به مناسبت گراميداشت دهه مبارک فجر 12 تا 22 بهمن ماه از شبکه گفت و گو پخش مي شود.در اين برنامه که علي شکوهي ، از کارشناسان مسائل سياسي سردبيري و اجراي آن را برعهد ه دارد، روند شکل گيري قيام مردم ايران برعليه حکومت پهلوي تا رسيدن به پيروزي و شکست طاغوت زمان ، از منظر صاحب نظان و کارشناسان موثر در پيشبرد مبارزات مردم ايران بر عليه حکمت پهلوي روايت مي شود.اين برنامه را حميد رضا پورعلي محمد در مدت زمان 30 دقيقه تهيه مي کند.ياد آوري مي وشد که علاقه مندان مي توانند اين برنامه را از 12 تا 22 بهمن ماه و در ساعت 19/30برروي موج اف ام رديف 103/9 مگاهرتز ازشبکه گفت و گو بشنوند.

 مجلس تعزيه" شهادت خواني حر بن يزيد رياحي
مجلس تعزيه" شهادت خواني حر بن يزيد رياحي" با برافراشته شدن پرچم هاي سبز، سرخ و سياه و با حضور جمعي از مسئولان و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در محوطه باز اين وزارتخانه برگزار شد.
"عظيم موسوي" کارگردان اين تعزيه گفت: اين براي نخستين بار است که به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در محوطه  اين وزارتخانه نمايش تعزيه اجرا مي شود که بايد اين اتفاق را به فال نيک گرفت.  وي از تعزيه به عنوان هنري ايراني و اسلامي ياد کرد که هم در تکنيک و هم در محتوا ، گونه اي مستقل در حوزه نمايشي است.
موسوي گفت: مسئولان فرهنگي کشور بايد به فکر اجراي دائمي اين هنر ديني و مذهبي در تمام طول سال باشند نه اينکه فقط در ايام محرم و مناسبت ها اقدام به برپايي آن کنند.اين کارشناس تئاتر از مجلس شهادت حر به عنوان يکي  از بهترين و تاثيرگذارترين مجالس تعزيه ياد کرد که  حکايت تصميم دو سردار بزرگ به نام هاي"ابن سعد" و" حر" را در موقعيتي کاملا منحصر به فرد و دراماتيک نشان مي دهد.وي راه اندازي مکاني براي اجراي دائمي نمايش تعزيه درطول سال را الزامي دانست و افزود: اين جاي شگفتي است که تنها گونه نمايشي ايراني و اسلامي اينگونه مورد بي مهري قرار مي گيرد.  اين استاد تعزيه گفت: با برنامه ريزي درست و اصولي و ايجاد مکان هاي مشخص مي توان ضمن جلوگيري از نابودي تعزيه، براي دوست داران اين هنر مذهبي در طول هفته برنامه اجرا کرد.

جيراني" و نگارش فرهنگ بازيگران سينماي ايران "
"فريدون جيراني" کتاب فرهنگ بازيگران سينماي ايران را به نگارش در مي آورد
 کتاب بازيگران سينماي ايران به روايت فريدون جيراني به زندگي 50 بازيگر برتر سينماي ايران مي پردازد که تاکنون بخشي از زندگي نامه "آتيلا پسياني" و "مهناز افشار" نوشته شده است
در کتاب بازگران سينماي ايران قرار است مصاحبه هايي نيز با اين 50 بازيگر برگزيده انجام شود.
"جيراني" با فيلم پارک وي در جشنواره بيست و پنجم فجر حضور دارد و تهيه کنندگي اتاق ممنوع به کارگرداني احمد اميني را بر عهده دارد.


راهيابي 6 اثر در بخش "حقوق" به مرحله نهايي کتاب سال

از ميان آثار رسيده به دبيرخانه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران، در حوزه "حقوق" 6 اثر توسط داوران برگزيده شده و به مرحله نهايي داوري راه يافته اند تا از ميان آنان، اثر برتر، برگزيده و معرفي شود.
مراسم اهداي جوايز بيست و چهارمين دوره کتاب سال جمهوري اسلامي يران و چهاردهمين دوره کتاب سال بين الملل، ساعت 15 روز دوشنبه 16 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار مي شود
      از ميان آثار رسيده به دبيرخانه کتاب سال در بخش "اقتصاد"، 10اثر در مرحله اول توسط داوران برگزيده و به مرحله نهايي داوري راه يافته اند تا از ميان آنان اثر برترمعرفي شود.
با رقابت 46 مربي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان،جشنواره سراسري شعر خواني برگزار مي شود
دومين " جشنواره سراسري شعر خواني " با حضور مربيان ادبي 28 استان از کشور روزهاي 15 و 16 بهمن ماه در تهران برگزار خواهد شد ..
" جشنواره سراسري شعر خواني " با داوري چهره هايي چون " عرفان نظرآهاري" مدرس دانشگاه، شاعر و نويسنده ، " بهروز قزلباش " شاعر و " سياوش رحيمي " نويسنده و شاعر در دو روز 15 و 16 بهمن ماه در مرکز شماره 20 کانون پرورش فکري واقع در ميدان راه آهن برگزار خواهد شد .
داوران جشنواره بين المللي شعر فجر در بخش هاي ملي ميهني ، کلاسيک ، سپيد و نيمايي ، ديني و آييني ، طنز و امام(ره) و انقلاب اسلامي، کار داوري اشعار رسيده را آغاز کردند. اسامي داوران شعر "کودک و نوجوان"،  " شعر جوان " و " تصنيف و ترانه " هنوز اعلام نشده است.  " عبدالجبار کاکايي " مدير واحد ادبي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) ، همراه با " محمود شاهرخي (جذبه ) " ، " حسين آهي"، " افشين علا» " و " منوچهر اکبري " داوري بخش شعرامام (ره) و انقلاب را بر عهده دارند .
در بخش شعر سپيد و نيمايي نيز " طاهره صفارزاده " ، " سيد احمد مير احسان" ، "عباس باقري " ، " مصطفي علي پور " و " محمد باقر کلاهي اهري " عهده دار کار داوري خواهند بود .
" عباس کي منش " ( مشفق کاشاني ) ، " محمد قهرمان " ، " محمد رضا روزبه "، " غلامرضا شکوهي " و " کاووس حسنلي " داوران بخش شعر کلاسيک هستند .
همچنين اشعار بخش ملي ميهني را " محمد رضا عبدالملکيان " ، " پرويز بيگي حبيب آبادي"، "خسرو احتشامي هونه گاني "، " غلامرضا شکوهي " و " عبدالرضا رضايي نيا " داوري مي کنند .
داوري بخش شعر طنز نيز بر عهده " منوچهر احترامي"،" ابوالفضل زروئي نصرآباد "، " ناصر فيض " ، " رضا رفيع " و " محمد رضا ترکي " است .
در بخش شعر ديني و آييني نيز " محمد رضا سنگري"،" مرتضي اميري اسفندقه "، "حسين اسرافيلي " ،
" هادي منوري " و " سيد ابوالقاسم حسيني (ژرفا )  مشغول ارزيابي آثار هستند.روابط عمومي خبرگزاري کتاب ايران ايبنا

"سناتور" به شبکه دو مي رود

فيلم سينمايي "سناتور" به کارگرداني مهدي صباغ زاده روز جمعه 13 بهمن ماه از شبکه دو پخش مي شود.
مهدي صباغ زاده در سال 1362 فيلم "سناتور" را بر مبناي فيلمنامه اي از فريدون جيراني جلو دوربين برد. ژانر اين فيلم پليسي و حادثه اي است و داستان درباره استوار حقگو است که مقدار زيادي هروئين را که در کاميوني جاسازي شده، کشف مي کند.
علي حقيقت، راننده کاميون از وجود هروئين ها اظهار بي اطلاعي مي کند. با اطلاعاتي که علي در اختيار استوار حقگو مي گذارد، استوار در مي يابد که شبکه ورود و توزيع هروئين را سناتوري انتصابي رهبري مي کند. او ماجرا را به اداره آگاهي و شهرباني اطلاع مي دهد، اما آنها از پيگيري ماجرا طفره مي روند. استوار حقگو تنها راه چاره را در اين مي بيند که سناتور را با شليک گلوله به قتل برساند. اودر سميناري، که براي بحث در باره زيان اعتياد برگزار شده، سناتور را از پا در مي آورد.
در فيلم "سناتور" فرامرز قريبيان، بيژن امکانيان، عنايت بخشي، مظفر سلطاني، پري اقبال پور، سعيد نيوندي، بهزاد رحيم خاني و محمدحسين پورمهر به ايفاي نقش پرداختند. در اين فيلم سيدغلامرضا موسوي تهيه کننده، رضا بانکي مدير فيلمبرداري، مجيد انتظامي آهنگساز، منوچهر اسماعيلي سرپرست گويندگان و ناصر بهرام پور گريم و جلوه هاي ويژه همکاري داشتند. "سناتور" روز جمعه به مدت 113 دقيقه از شبکه دو سيما پخش مي شود.
 
داوودي: "لاک پشت ها" را براساس طرحي از ميرکريمي کليد مي زنم

 ابوالحسن داوودي کارگردان سينماي ايران گفت: فيلم "لاک پشت ها" را سال آينده براساس طرحي از ميرکريمي خواهم ساخت.
داوودي گفت: فيلمنامه اين فيلم را من به همراه فريد مصطفوي بر اساس طرحي از رضا ميرکريمي نوشته ايم و پروانه ساخت آن هم صادر شده است.  داوودي در مورد شروع پروژه "لاک پشت ها" به خبرنگار فارس گفت: بخشي از فيلمبرداري  فيلم در خارج از کشور انجام مي شود ولي بعضي از اين مناطق تغيير کرد.  وي افزود: براي همين اکنون فيلمنامه در مرحله بازنويسي است تا تغييراتي در آن انجام شود.  قبل از سال نو مراحل پيش توليد را آغاز مي کنيم و بعد از عيد سال آينده فيلمبرداري فيلم آغاز خواهد شد

سرنوشت نامعلوم "چند کيلو خرما ..." در اکران سينماي ايران
فيلم سينمايي "چند کيلو خرما براي مراسم تدفين" به کارگرداني سامان سالور با اينکه در چند جشنواره خارجي درخشيده و جايزه يوزپلنگ طلايي را از جشنواره معتبر لوکارنو گرفته، اما هنوز در داخل کشور به صورت عمومي اکران نشده است.
سالور که "ساکنين سرزمين سکوت" را سال 82 ساخته بود، دو سال بعد "چند کيلو خرما براي مراسم تدفين" را کليد زد. اين فيلم مضموني اجتماعي دارد و درباره دو شخصيت به نام هاي صدري و يدي است که در يک پمپ بنزين کار مي کنند; پمپ بنزيني قديمي که به خاطر عوض شدن مسير جاده اصلي متروک مانده و به نوعي اين آدم ها فراموش شده اند. يدي نامه هاي عاشقانه اش را به عشق ناديده خود در شهر مجاور مي فرستد و با پستچي رابطه اي دوستانه دارد.
اين فيلم در بيست و چهارمين جشنواره بين المللي فيلم فجر نامزد دريافت جايزه برگزيده بخش مسابقه فيلم هاي اول و دوم شد. البته اين موضوع سالور را راضي نکرد و در گفتگويي اظهار داشت: "در جشنواره اي که يک سيمرغ به آثار بخش هنر و تجربه اختصاص داده مي شود، بايد در هيئت انتخاب آن يک کارگردان از جنس اين سينما وجود داشته باشد. کارگرداني که حداقل منسوب به سينماي بدنه نباشد. براي من اين سئوال مطرح است که فيلم ها براي اکران انتخاب مي شوند يا حضور جشنواره اي را تجربه مي کنند؟ در همه جاي دنيا که جشنواره برگزار مي شود هدف اصلي حمايت از سينماي مستقل است."
وي تاکيد کرده بود: "فيلم "چند کيلو خرما براي مراسم تدفين" در 4 روز اول جشنواره 14 بار به نمايش درآمد، ولي براي اهالي سينما و مطبوعات درست بعد از مراسم اختتاميه نمايش داده شد و نيم ساعت قبل از نمايش، جاي آن با فيلم "شبانه" عوض شد. بسياري از اين تغيير اطلاع پيدا نکردند. مهمترين پخش فيلم در جشنواره در سينماي ويژه رسانه هاي گروهي و منتقدين انجام مي شود که به راحتي  اين نمايش را خراب کردند."
سالور سال 85 حضور در جشنواره هاي خارجي را هم تجربه کرد. فيلم وي در نخستين حضور خارج از کشور مرداد امسال جايزه ويژه هيئت داوران بخش سينماگران عصر حاضر (يوزپلنگ طلايي) پنجاه و نهمين دوره جشنواره لوکارنو سوئيس را به دست آورد. فيلمساز همان زمان در پاسخ به مطالبي درباره سياهنمايي "چند کيلو خرما ..." گفت: "من در ايران زندگي مي کنم و معتقدم بايد مشکلات خودمان را بين خودمان حل کنيم و از طرح آن در خارج کشور بپرهيزيم. از سوي ديگر، بايد ياد بگيريم از موفقيت يکديگر خوشحال شويم و براي بزرگ نشان دادن خودمان سعي نکنيم بي ربط به يک فيلم حمله کنيم. وقت بردن جايزه هم اعلام کردم سينماي مستقل ايران و تماميت سينما به حق خودش با بردن اين جايزه رسيد."


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته