جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1392/08/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4576

با تصويب هيات دولت صورت گرفت:
تدوين طرحي براي خريد و فروش سهام عدالت

حذف يارانه ثروتمندان از دستورکار دولت خارج شد
سال آينده پرداخت يارانه به صورت غير نقدي انجام مي شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 با تصويب هيات دولت صورت گرفت:
 تدوين طرحي براي خريد و فروش سهام عدالت  

با تصويب هيات وزيران ، وزارت امور اقتصادي و دارايي موظف شد نسبت به طراحي امکان خريد و فروش سهام عدالت اقدام کند. به گزارش ايسنا، در اين جلسه هيات وزيران با تأکيد بر ضرورت تسريع در خصوصي‌سازي، وزارت امور اقتصاد و دارايي را مأمور کرد تا با هدف تقويت و تسهيل خصوصي‌سازي و تحقق واقعي آن در کشور نسبت به بررسي دقيق فرآيند و اقدامات انجام شده در موضوع خصوصي‌سازي اقدام کند. همچنين در خصوص ساز و کار و آزادسازي سهام عدالت و برقراري امکان خريد و فروش آن، تدابير لازم بايد از سوي اين نهاد پيشنهاد شده و طراحي شود.

آمادگي بورس براي آزادسازي سهام عدالت

اين در حالي است که ،رئيس سازمان بورس اعلام کرده است: آزادسازي سهام عدالت در بورس امکانپذير است.

علي صالح آبادي رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در اين باره مي‌گويد: آزادسازي سهام عدالت از طريق صندوق‌هاي قابل معامله امکان‌پذير است. اجراي اين طرح از نظر بازار سرمايه منعي ندارد، ضمن اينکه اجرايي شدن اين طرح نيازمند قانون است و بايد مجلس در اين زمينه تصميم گير باشد.


 حذف يارانه ثروتمندان از دستورکار دولت خارج شد
 سال آينده پرداخت يارانه به صورت غير نقدي انجام مي شود 

 پس از روي کار آمدن دولت يازدهم، مقامات اقتصادي در نشست‌هاي مختلف به کسري اعتبار هدفمندي يارانه ها اشاره مي کردند، به طوري‌که وزير امور امور اقتصادي و دارايي و معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي دولت در نخستين روزهاي فعاليت دولت تدبير و اميد به صراحت رقم کسري بودجه هدفمندي يارانه ها را بالغ بر 1000 ميليارد ريال اعلام کردند. به گزارش مهر،با همراهي مجلس، برنامه حذف دهک هاي بالاي درآمدي و حدود 30 درصد يارانه بگيران در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت. حتي در اين راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي مامور ارائه راهکار براي شناسايي گروه‌هاي مشمول يارانه شد. در همين زمينه کارگروه هدفمندي يارانه ها با مسئوليت معاون اول رئيس جمهور تشکيل شد و برخي وزارتخانه ها به عضويت آن درآمدند.

غلامرضا مصباحي مقدم رئيس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در اين زمينه گفته است: دولت پايگاه‌هاي اطلاعاتي دارد که اگر آنها را تجهيز کند اطلاعات دقيق تري در مورد شناسايي وضعيت درآمدي افراد مي تواند بدست آورد، اگر يارانه هاي نقدي به تمام افراد جامعه پرداخت شود به هدف نخواهد رسيد؛ حتما فقراي جامعه هدف هستند؛ به ويژه دو دهک پائين جامعه و 4 دهک اول زير خط فقر هستند، بنابراين پرداخت يارانه به 7 دهک اغماض و مسامحه است.

در نهايت دولت با بررسي سناريوهاي مختلف به اين نتيجه رسيده است که حذف يارانه بگيران به صورت اجباري امکان‌پذير نيست، بلکه افراد مي توانند داوطلبانه از دريافت يارانه نقدي انصراف دهند؛ بدين معنا که افراد داراي تمکن مالي بالا به صورت داوطلبانه از دريافت يارانه نقدي انصراف دهند.

در همين رابطه،عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات گفت: با تصميم دولت پرداخت يارانه نقدي حذف و بن کالا جايگزين يارانه نقدي مي شود.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي ، با اشاره به تصميم دولت مبني بر حذف پرداخت يارانه نقدي، تصريح کرد: تصميم دولت در سال آينده پرداخت يارانه به صورت غير نقدي است.

نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه در قانون ذکر نشده که حتما يارانه به صورت نقدي پرداخت شود، افزود: شرايط اقتصادي کشور ما حکم مي‌کند بهترين گزينه را انتخاب کنيم؛ به دليل اينکه پرداخت غير نقدي موجبات جلوگيري از عدم افزايش حجم نقدينگي و سقوط بيشتر ارزش ملي پول را فراهم مي‌کند.


 تريبون اقتصادي 

 آمادگي در برقراري پرواز مستقيم ايران- آمريکا با بوئينگ‌هاي 747

مديرعامل ايران‌اير گفت: به دنبال درخواست دولت از ايرلاين‌ها براي اعلام آمادگي در برقراري پرواز مستقيم ايران-آمريکا، هما آمادگي کتبي خود را به اين منظور به مشاور ارشد رئيس‌جمهور و سازمان هواپيمايي اعلام کرد. فرهاد پرورش در گفت‌و‌گو با ايرنا ،اظهار داشت: يکي از تصميمات و سياست‌‌هاي دولت يازدهم و سازمان هواپيمايي کشوري، موضوع برقراري مجدد پرواز ايران - آمريکا است.

پرورش گفت: در سفر رئيس‌جمهور به آمريکا، ايرانيان مقيم خارج از وي خواستند در راستاي تسهيلات بيشتر براي تردد، استفاده از خدمات يک ايرلاين ايراني و استفاده راحت‌تر آنها از سيستم حمل و نقل هوايي براي سفر به ايران، پرواز مستقيم ايران - آمريکا راه‌اندازي شود. مديرعامل شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران يادآور شد: ايران‌اير قبلاً نيز پرواز مستقيم به نيويورک داشته است و در صورت صدور مجوز، آمادگي برقراري دوباره اين پرواز‌ها با بوئينگ‌هاي 747 هستيم و در اين‌باره هيچ مشکلي نداريم. پرورش ادامه داد: ايران‌اير به فرانکفورت، کلن، هامبورگ و ديگر نقاط اروپا پرواز دارد، بنابراين براي برقراري پرواز به واشنگتن هم مشکلي ندارد.

تجارت ايران و آمريکا دوباره افزايش يافت

تجارت دوجانبه ايران و آمريکا در ماه سپتامبر سال جاري افزايش قابل توجهي يافت. به گزارش ايسنا، تازه‌ترين آمار نشان مي‌دهد که در ماه سپتامبر سال 2013 مجموع تجارت ايران و آمريکا برابر با 19 ميليون دلار بوده است که از اين ميزان 18 ميليون و 900 هزار دلار صادرات آمريکا به ايران بوده است. بر اين اساس ايران که در ماه آگوست هيچ صادراتي به آمريکا نداشت در ماه سپتامبر 100 هزار دلار به اين کشور صادرات داشته است. صادرات 18 ميليون و 900 هزار دلاري آمريکا به ايران در ماه سپتامبر در حالي صورت مي‌گيرد که اين کشور در ماه پيش از آن (آگوست) 11 ميليون و 800 هزار دلار به ايران صادرات داشته است.در همين حال صادرات ايران به آمريکا که در ماه جولاي 400 هزار دلار بود در ماه آگوست به صفر رسيده بود.

آمارها همچنين نشان مي‌دهند که در 9 ماهه نخست سال جاري ميلادي ايران و آمريکا تجارت دوجانبه 233 ميليون دلاري داشته‌اند که 230 ميليون و 800 هزار دلار از اين تجارت صادرات آمريکا به ايران و دو ميليون و 200 هزار دلار صادرات ايران به آمريکا بوده است. تجارت ايران و آمريکا در 9 ماهه نخست سال جاري ميلادي کسري تجاري 228 ميليون و 600 هزار دلاري براي ايران به همراه داشته است.

مسکن مهر 17 درصد به تورم اضافه کرد

محمد‌‌ حسن‌نژاد عضو شوراي پول و اعتبار در خصوص سياست‌هاي مسکن مهر اظهار داشت: مسکن مهر که ساخته شده است، کار خوبي بوده، اما مهمتر از تأمين مالي مسکن مهر، نحوه تأمين مالي آن است، چرا که براساس برآوردهاي انجام شده 42 درصد از پايه پولي کشور به خاطر مسکن مهر بوده است و 16 تا 17 درصد در افزايش تورم تأثير داشته است.

به گزارش ايلنا،وي با تاکيد بر اينکه مسکن مهر اقتصاد را فلج کرده است، اظهار داشت: دست بردن به جيب بانک مرکزي و برداشت پول توسط دولت از بانک مسکن و بانک مرکزي باعث شده است تا آثار منفي مسکن مهر بر آثار مثبت آن بچربد.

در همين رابطه ،حسين عبده تبريزي مشاور مالي وزير راه و شهرسازي با اشاره به پروژه‌هاي نيمه تمام مسکن مهر، اظهار داشت:‌ طبيعي است که بايد تعهدات دولت قبلي در اين زمينه اجرا شود و واحدهاي اين طرح که ثبت‌نام براي آنها صورت گرفته و متقاضي داراي توافقنامه است، دولت يازدهم به اتمام اين واحدها پايبند خواهد بود.

وي با اشاره به افتتاح‌هاي اخير مسکن مهر، يادآور شد: با هر دشواري منابع مالي اين پروژه‌ها در حال تامين است و باقيمانده مسکن در هر مرحله‌اي از ساخت باشد به‌عنوان تعهد دولت قبل اجرا خواهد شد.

عبده‌تبريزي با اشاره به اجراي برنامه مسکن اجتماعي و حمايتي توسط دولت يازدهم، گفت:‌ اولين کشور در دنيا نيستيم که اين قبيل برنامه‌ها را اجرا مي‌کند، برنامه‌اي در وزارت سابق مسکن و شهرسازي به نام طرح جامع مسکن بود که هم‌اکنون در وزارت راه و شهرسازي در حال به‌روز رساني است، خوشبختانه کارشناساني که همان زمان روي آن کار کرده بودند و نظرات آنها در 8 سال اخير اجرا نشده بود در حال انجام اين کار هستند.

وي با بيان اين‌که مسکن به بخش‌هاي مختلف تقسيم مي‌شود، تاکيد کرد: قشري از جامعه اصلا نيازي به حمايت دولت براي تامين مسکن ندارند، اما يک حوزه به مسکن اجتماعي معروف شده که اين قشر جامعه نمي توانند پس‌انداز موثري براي خانه‌دار شدن انجام دهند. براي اين قشر که 16 درصد خانوارها را تشکيل مي‌دهند دولت منابع و زمين را در اختيار آنهاقرار مي‌دهد.

وي در پاسخ به اين پرسش که برنامه دولت در حوزه مسکن اجتماعي ساخت چه تعداد واحد است، گفت: بر اساس طرح جامع مسکن سالانه 50 هزار واحد در قالب طرح مسکن اجتماعي بايد ساخته شود و زمين آن هم مي‌تواند رايگان باشد.

عدم واريز 900 ميليون دلار به حساب صندوق توسعه

سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس گفت: تا کنون 51.571 ميليارد دلار به صندوق توسعه ملي واريز شده است که اين مبلغ حدود 900 ميليون دلار کمتر از مبلغي است که بايد به اين صندوق واريز مي‌شد.به گزارش ايسنا، رحيم زارع خاطرنشان کرد: طبق گزارشي که ديوان محاسبات به مجلس داده است تا 31 خرداد 92 مبلغي بالغ بر 876.3 ميليون دلار بابت سهم صندوق توسعه ملي از محل صادرات گاز و تهاتر ارزش صادرات فرآورده‌هاي نفتي به حساب صندوق واريز نشده است.

نماينده مردم آباده تصريح کرد: در دولت‌هاي قبلي حدود 15.8 درصد از منابع اين صندوق با عناوين مختلفي مانند پرداخت عيدانه برداشت شده است و همچنين مسائلي اين چنيني باعث برخي دخالت‌هاي نهادهاي مختلف در اداره اين صندوق شده و مشکلاتي را براي آن ايجاد کرده است.


 نهادهاي مالي 

 بانک توسعه صادرات از تحريم‌هاي پيشين تبرئه شد

مديرعامل بانک توسعه صادرات از اقدامات حقوقي براي رفع تحريم‌هاي بانک خبر داد و گفت:در پي راي دادگاه عمومي اتحاديه اروپا، بانک از تحريم‌هاي پيشين تبرئه شده است.بهمن وکيلي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تحريم بانک توسعه صادرات از سوي اتحاديه اروپا،‌ اظهار کرد:اتحاديه اروپا نسبت به راي دادگاه تقاضاي تجديد نظر نکرد اما اتهام ديگري را مطرح کرده و مجددا بانک را تحريم کرد‌ه است.

وي با اشاره به اينکه اتحاديه اروپا اعلام کرده که بانک توسعه صادرات دولتي است و به همين دليل اقدام به تحريم آن کرده است، گفت: پيش از اين دادگاه عمومي اتحاديه اروپا به لغو تحريم‌هاي بانک راي داده بود اما اتحاديه اروپا درخواست تجديد نظر نکرد و در نتيجه بانک تبرئه شد.

ديدار رئيس کل بانک مرکزي و مديرعامل بانک ملي

دکتر ولي ا… سيف رئيس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ميهمان دکتر عبدالناصر همتي مديرعامل بانک ملي ايران بود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي، در اين ديدار صميمي، رئيس کل بانک مرکزي و مديرعامل بانک ملي ايران روابط دو بانک و مسائل متقابل را مورد بحث و بررسي قرار دادند.

مراسم سومين دوره آموزشي بدو خدمت کارکنان جديدالورود بانک اقتصادنوين

مراسم اختتاميه سومين دوره آموزشي بدو خدمت کارکنان جديدالورود بانک اقتصادنوين با حضور رئيس هيات مديره، مديرعامل، معاونين، مديران، روساي ادارات، اعضاي هيات علمي مرکز آموزش بانک اقتصادنوين در محل ساختمان آموزش اين بانک برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، حسن معتمدي مديرعامل بانک اقتصادنوين در اين مراسم با تشکر از افرادي که در ارائه آموزش به همکاران نقش‌آفريني مي‌کنند، گفت: مجموعه توان‌مند و تجهيزات مدرن، ظرفيت مناسبي براي مرکز آموزش بانک اقتصادنوين فراهم کرده که توجه به بحث آموزش آينده بانک را تضمين خواهد کرد.

پرداخت بيش از 2 ميليون و 865 هزار قبض غير حضوري در بانک صادرات

مشتريان بانک صادرات ايران طي مهر ماه سال جاري تعداد 3 ميليون و 278 هزار و 115 قبض خدمات شهري خود را از طريق ابزارهاي الکترونيکي اين بانک پرداخت کرده‌اند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات،از مجموع كل قبوض پرداختي، تعداد 412 هزار و 275فقره بصورت حضوري و تعداد دو ميليون و 865 هزار و 840 فقره به صورت غير حضوري پرداخت شده است.


 خبر 

 فروش زعفران ايران در اروپا به نام افغان‌ها!

به دليل دريافت عوارض از صادرات زعفران، اين محصول به صورت قاچاق از کشور خارج مي‌شود و در افغانستان به عنوان زعفران افغاني بسته‌بندي و به اروپا صادر مي‌شود.غلامرضا ميري نايب رييس شوراي ملي زعفران در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: با حذف عوارض صادرات زعفران، صادرات اين محصول حداقل 25 درصد افزايش مي‌يابد.وي با اشاره به اينکه روند حذف عوارض صادرات زعفران به نفع صادرات کشور است، اظهار کرد: در حال حاضر کشور نياز مبرمي به واردات ارز دارد و صادرت زعفران به عنوان يک محصول غير نفتي از ارزش بالايي برخوردار است.

ميري گفت: در سال‌هاي گذشته با توجه به دو ماده‌اي که در کميسيون ماده يک تصويب شد قرار بر اين بود که از زعفران‌هاي بسته‌بندي شده صادراتي با وزن بالاي 30 گرم، پنج درصد عوارض دريافت شود.وي افزود: در بند دوم اين مصوبه آمده است به زعفران‌هاي بسته بندي‌شده صادراتي زير 10 گرم بايد تا سقف 12 درصد جايزه پرداخت شود که در طول اين چهارسال بند اول اين مصوبه اجرا شد اما خبري از اجرا شدن بند دوم آن نبود.

نايب رييس شوراي ملي زعفران با بيان اين‌که 10 تا 20 درصد زعفران‌هاي توليدي در آشپزخانه و مابقي در صنعت استفاده مي‌شود، گفت: از آن جاکه مصرف زعفران کارخانه‌ها بالاست و اين محصول را به صورت عمده خريداري مي‌کنند خريد گرمي زعفران براي آنها توجيهي ندارد از اين رو اين محدوديت باعث شده که مشتريان ما به سمت تامين‌کننده‌هايي از قبيل افغانستان، چين، مراکش و... جذب شوند.ميري نتيجه پرداخت عوارض زعفران را ايجاد محدوديت‌هايي از قبيل نبود رقابت صادرکنندگان دانست و اظهار کرد: اين محصول به صورت قاچاق از کشور خارج مي‌شود و در افغانستان به عنوان زعفران افغاني بسته‌بندي و به اروپا صادر مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته